Wijde Wereld I Waalwijkse en Lang Courant 0e ꣣g.e.men& V,iKg.ade.h.Cng. UIT DE HET BRABANTS ORKEST speelt ia Waalwijk Beethovens 6e Symphonie MAANDAG 20 OCTOBER 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Oit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO Hn ZUID! 75e JAARGANG No. 85 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" 1 Z-onder veel uiterlijk vertoon is vorige week de Algemene Vergadering van de Verenigde lNaties in New-York bijeen gekomen. Er lijkt trouwens weinig aan leiding toe dit met fanfares gepaard te doen gaan, want juichkreten heeft de Al gemene Vergadering tot nog toe niet aan de wereld ontlokt. En het feit dat ze een nieuw gebouw heeft betrokken, kan niet doen verwachten dat ook de geest van de Verenigde Naties een ver nieuwing zal ondergaan. Geestelijke ver nieuwingen berusten op een degelijker basis dan een nieuw uiterlijk en in dit geval gaat het gezegde dat kleren de man maken, dan ook niet op. Zelfs de naam geeft eerder een ideaal dan een werkelijkheid weer, al zou men het kun nen prijzen dat de wereld blijkbaar nog zoveel idealisme koestert, dat zij deze naam voor haar organisatie heeft aan gedurfd. Maar dat is ondertussen ai weer een jaar of zeven geleden en al die tijd hebben de Verenigde Naties zich in gespannen iets van hun ideaal te ver wezenlijken, zij het dat de interpretatie van dit ideaal nogal verschilt. Men zal wel aan het werk gegaan zijn met een aanmerkelijk grotere dosis nuchterheid dan na de vorige oorlog de Volkenbond. Wij hebben dat gevoel van „geen oor log meer" niet gekend; we hadden de ellende van de ene oorlog nauwelijks achter de rug of de dreiging van de volgende stond al weer voor de deur. Desondanks moet het voor hen die ook na deze oorlog vernieuwing verwacht ten en tot stand probeerden te brengen, een grote teleurstelling zijn geweest, dat de Verenigde Naties al gauw bleven steken ongeveer op het punt waar ze zich nu bevinden. Misschien is deze te leurstelling in de loop der jaren verkeerd in dankbaarheid, omdat het de Verenig de Naties zijn geweest die ons waar schijnlijk hebben behoed voor erger. En dat is goed beschouwd geen geringe ver dienste. De grote waarde van de Verenigde Naties op politiek gebied is dan ook waarschijnlijk hierin gelegen dat ze de sterke internationale spanningen voor een goed deel hebben opgevangen. Het is de vraag of Oost en West zonder of buiten de Verenigde Naties nog gere geld aan dezelfde conferentietafel zou den zitten. Dit kan iemand onverschil lig laten, omdat ook gedurende de vele conferenties practisch niets is bereikt, maar het is zeer wel mogelijk dat het anders niet bij spanningen zou zijn ge bleven. Dit is inderdaad tamelijk nega tief, doch wat wil men onder de gege ven omstandigheden meer? De huidige wereld hangt van compromissen aan el kaar en waar de tegenstellingen zo groot zijn, moet men al blijt zijn als er een compromis kan bereikt worden. Men zou kunnen veronderstellen dat veel regeringen de Verenigde Naties be schouwen als een loze gevel, waarach ter ze hun manipulaties camoufleren. Dat dit beslist niet zo is blijkt alleen al uit de samenstelling van de delegaties naar de Algemene Vergadering. De Verenigde Staten bijvoorbeeld zijn vertegenwoordigd door hun minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, en zelfs de Russen sturen hun minister van buitenlandse zaken Wisjinsky en onder minister Gromyko. Ook verscheidene andere landen worden in de loop van de zitting vertegenwoordigd door ministers, o.a. Nederland door minister Luns. Het is verheugend dat de Verenigde Naties beschouwd worden als een instelling waar regeringen een belangrijke verte genwoordiging heen sturen, een forum waarvoor een mening die wordt uitge sproken, telt. Dit verhoogt het aanzien van deze organisatie en beperkt de mo gelijkheid dat zij op den duur niet meer zou zijn dan een wassen neus. Overigens maakt de zo juist begonnen zitting van de Algemene Vergadering geen uitzondering op de vorige zittin gen: het hele terrein dat de Verenigde Naties bestrijken ligt vol voetangels en klemmen. En daartoe behoren niet alleen de talloze kwesties tussen Oost en West. Dat zijn problemen als Korea, waar nog steeds geen wapenstilstand is gesloten en waarover Wisjinsky, als hij wilde, wel iets meer zou kunnen vertellen. Voorts is er het Oostenrijkse vredesver drag, dat door de tegenwerking van de Sovjet-Unie wel erg lang op zich laat wachten en waarbij zich bovendien de vraag opwerpt of Oostenrijk nu als voormalige vijand moet worden be schouwd of niet. De Russen schijnen in dit geval met twee maten te meten, maar ook aan de andere kant zijn er kwesties genoeg. Frankrijk heeft moei lijkheden in Tunis en Marokko, waar voor de Arabische landen zich hevig in teresseren; maar Frankrijk verzet zich met alle macht tegen een behandeling door de Verenigde Naties, wat overi gens niet geholpen heeft. Nederland heeft trouwens ook wel eens zo iets aan de hand gehad. Zuid-Afrika zit met zijn rassenprobleem en er heerst nogal onte vredenheid over de wijze waarop daar onderscheid wordt gemaakt tussen blan ken en kleurlingen. Deze discriminatie schijnt een hele achtergrond te hebben. Ook Zuid-Afrika duit geen inmenging van de Verenigde Naties in wat 't zijn binnenlandse aangelegenheden noemt. Dit zijn zo een paar onderwerpen, waarover de komende maanden in New- York zal worden gesproken. Ze liggen alle in het politieke vlak, maar er zijn nog vele andere terreinen waarop de Verenigde Naties werkzaam zijn. De werkzaamheden zijn niet zo spectacu lair, maar dikwijls wel vruchtbaarder. Het is goed ook eens te wijzen op die andere aspecten, waaruit blijkt dat de Verenigde Naties zich voortdurend inspannen om de wereld beter bewoon baar te maken voor de mensen. Dat dit niet in alle opzichten lukt is onvermij delijk doordat alles mensenwerk blijft. PERZIË VERBREEKT BETREK KINGEN MET ENGELAND. In een radio-toespraak van an derhalf uur heeft minister-presi dent Mossadeq meegedeeld, dat „Perzië zich ongelukkigerwijze ge noodzaakt ziet de diplomatieke be trekkingen met Engeland te ver breken". De premier stelde geen termijn, maar men verwacht dat de Britten tien dagen de tijd krij gen om htm zaken in Teheran af te wikkelen en hun ambassade te slui ten. De Perzische diplomatieke mis sie in Londen heeft inmiddels al opdracht gekregen naar Teheran terug te keren. Men verwacht, dat Mossadeq Nederland, Zweden of Finland zal verzoeken Perzië's be langen in Londen te behartigen. „Wij hebben niets te winnen met de handhaving van het diploma tieke contact" zo riep Mossadeq uit, nadat hij de Britten van economi sche pressie had beschuldigd. Maar de banden van vriendschap tussen Perzië en Engeland blijven bestaan, zo verzekerde hij. „Zodra de Britse regering haar beleid aanpast aan de nieuwe verhoudingen en meer aandacht schenkt aan de ontwaak te zelfbewustheid van Iran, kunnen ook de diplomatieke betrekkingen worden hervat". Mossadeq had zijn verklaring in het parlement willen voorlezen, maar er waren niet genoeg leden opgekomen. Voor zijn radio-rede heeft Mossadeq een gesprek van 3 uur gehad met de Sjah. In zijn rede las hij de nota's voor die de laatste maanden tussen Teheran en Lon den zijn gewisseld. Het verbreken van de diploma tieke betrekkingen is zowel in En geland als in Perzië met kalmte op genomen. In Amerika werd Mossa- deq's stap hoogst onfortuinlijk ge noemd en de minister van buiten landse zaken uit zijn eigen kabinet verklaarde dat hij de actie ongeluk kig vond. ATTLEE EIST CAPITULATIE VAN GROEP-BEVAN, Clement Attlee heeft besloten de strijd tegen Bevan volgende week op de spits te drijven. Op een zit ting van socialistische partijleiders is besloten, dat Donderdag op de bijeenkomst van de Labourfractie een voorstel zal worden ingediend, waarin van Bevan en zijn volgelin gen wordt geëist, dat zij hun groep onvoorwaardelijk ontbinden, de aanvallen op de leiding van de par tij in de „Tribune" en andere pu blicaties staken en zich strikt aan de bepalingen van de partij hou den. Gezegd wordt, dat Attlee zal aftreden als hij bij de stemming over het voorstel wordt geslagen. Ook van een compromis met Bevan wil hij niets weten, DOMINICI, KROONGETUIGE IN DE ZAAK DRUMMOND, GEARRESTEERD. Commissaris Sébeille uit Mar seille heeft de moordzaak-Drum mond weer ter hand genomen en werkt ditmaal niet met fluwelen handschoenen. Hij arresteerde Gus- tave Dominici, de jonge zwijgzame boer, naast wiens hoeve de Engelse geleerde, Sir Jack Drummond, La dy Ann en hun dochtertje Eliza beth in de nacht van 4 op 5 Aug. bij hun kampeerauto vermoord wer den. Dominici, die het vreselijke drama de ochtend daarop ontdekte, is niet op de verdenking van moord gearresteerd. Commissaris Sébeille kreeg vat op deze kroongetuige, toen hij voor de zoveelste maal een ander ver haal van hem te horen kreeg. Do minici bekende, dat de kleine Eli zabeth nog geleefd zou hebben toen hij in de vroege ochtend het terrein van de moord betrad. Hij had zich overigens al vlak na de moord in dezelfde zin tegenover bekenden uitgelaten, maar nu pas bracht een anoniem schrijven dit ter kennis van de politie. De boer werd on middellijk ingerekend, onder be schuldiging een medemens in doods gevaar geen bijstand verleend te hebben. Men verwacht, dat de arrestatie van Dominici niet weinig tot de op lossing van het drama en 't vinden van de dader bij zal dragen. Zijn afzondering in het cachot van Lurs brengt deze taaie getuige wellicht over zijn aarzeling heen' om de po litie de volle waarheid te vertellen. Daaraan ontbrak tot dusver nog al wat. POLITIEKE RELLETJES IN DJAKARTA. Demonstraties tegen parlement en Nederland. Er zijn in Indonesië, waar de laatste dagen nogal politieke moei lijkheden waren over de leiding en het beleid van het ministerie van defensie, ernstige dingen gebeurd. In de vroegte zijn enige duizen den demonstranten met rood-witte vlaggen en spandoeken, waarop ontbinding van het parlement werd geëist, door de stad getrok ken. Zij drongen het gebouw van het parlement binnen en richtten daar in de vergaderzaal de nodige wanorde aan. Ook hebben zij de Nederlandse vlag omlaag gehaald in de tuin j van de ambtswoning van de Ne- j derlandse Hoge Commissaris. De- i ze liet onmiddellijk hierna de vlag j opnieuw hijsen. De Nederlandse vlag werd eveneens neergehaald op twee kantoren van het Nederland se hoge commissariaat aan het voormalige Koningsplein. Hierbij werd met stenen gegooid naar een in de tuin staande Nederlandse ambtenaar. Bescherming, die door het Hoge Commissariaat via het Indonesi sche departement van buitenland se zaken werd aangevraagd, werd onmiddellijk ter beschikking ge steld. Op een terstond van Neder landse zijde ingediend protest wer den door de chef van het protocol mondelinge excuses gemaakt. De politie en Indonesische mili tairen waren uitgerukt met tanks, artillerie en infanterie per jeep om de regeringsgebouwen en het pa leis van de president te bescher men. Soldaten patrouilleerden bij verkeersknooppunten. Toen de be togers tussen 9 en half 10 bij het paleis van president Soekarno aan kwamen, was hun aantal reeds ge slonken. Velen hadden zich door politie en soldaten laten overreden huns weegs te gaan. De president hield via een haastig aangelegde luidspreker-installatie een toe spraak. Hij beloofde de eis tot ont binding van het parlement te zul len overwegen. Wel verklaarde Soekarno, dat Indonesië een parle ment moet hebben, dat hij geen dictator wenste te worden. De eis van de betogers om inlijving van Westelijk Nieuw Guinea werd door Soekarno ondersteund. De minister van buitenlandse zaken heeft direct zijn excuses aangeboden aan de heer Lamping en de Hoge Commissaris van Indo nesië in Nederland, aan de Neder landse regering, die antwoordde dat ze deze aangelegenheid zeer ernstig en teleurstellend noemde. NEDERLAND HOUDT OVER. Bij Betalingsunie 700 millioen. Blijkens de definitieve cijfers heeft Nederland in het betalings verkeer met de aan de Europese Betalingsunie deelnemende landen in September van dit jaar een over schot gehad van drie millioen 743 duizend gulden (985 duizend dol lar). Van dit bedrag heeft Nederland, overeenkomstig de geldende bepa lingen, de helft in dollars (492 dui zend) ontvangen; voor de andere helft heeft Nederland crediet ver leend aan de Europese Betalings- unie. Nederland vordering op de EBU bedraagt thans 694 millioen 252 duizend gulden (bijna 183 millioen dollar). 90 Millioen op handelsbalans. Eveneens in September overtrof de waarde van Nederlands uitvoer die van de invoer met bijna 90 millioen gulden. De juiste cijfers zijn: waarde van de uitvoer 702 millioen gulden; waarde van de in voer 613 millioen gulden. Van de maandoverzichten in het lopende jaar is dit het derde, dat een uitvoer overschot meldt; dat van heden behelst echter een fors record. Vergeleken met September 1951 werd in de afgelopen maand voor ruim 120 millioen gulden meer ge ëxporteerd. Het laat zich aanzien dat ook in de nog resterende maan den van 1952 de handelsbalans een overschot zal hebben. KAPPERS-, SIGAREN- EN VIS WINKELS LANGER OPEN? Dezer dagen is eenetao etaoii Dezer dagen is een algemene maatregel van het bestuur te ver wachten, waarbij bepaald wordt, dat de kapperszaken tot des a- vonds half zeven mogen open blij ven, met een afhelptijd tot zeven uur. Voorts zou het in de bedoeling liggen binnenkort een dergelijke algemene maatregel van bestuur af te kondigen voor de sigaren- en de viswinkels. Hier gaat de ge dachte naar een sluitingstijd van zeven uur met een afhelptijd tot half acht. KOLENDAMPVERGIFTIGING EIST DRIE DODEN. Tengevolge van kolendamp-ver- giftiging zijn de 74-jarige heer Van Wijk een diens 78-jarige vrouw uit Siddeburen (Gr.) en de 70-jarige mevrouw M. M. uit Schinnen (L.) •om het leven gekomen. De echt genoot van mevrouw M. is in ern stige toestand naar het ziekenhuis in Sittard overgebracht. TOERISME NAAR NEDERLAND EN EUROPA. De A.A.A. (American Automobile Association) neemt het toerisme van Amerikanen naar Europa zeer ernstig op. Op het ogenblik ver toeft een elftal reisdeskundigen van deze grote Amerikaanse orga nisatie in ons land teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van nieuwe mogelijkheden voor het toerisme naar Nederland en Europa. Het aandeel van de A.A.A. in het toerisme van Amerikanen naar Europa is groot. In de afgelopen jaren heeft zij zeer veel groepen Amerikaanse toeristen naar Euro pa gestuurd door middel van het Nederlandse Reisbureau Lissone- Lindeman N.V., dat hun hele Eu ropese reis verzorgde. Gisteren hebben de A.A.A.-men- sen met de directie van dit reis bureau besprekingen gevoerd over de plannen voor het komende jaar, waarna hun een lunch werd aangeboden door de A.N.V.V., de A.N.W.B. en de K.N.A.C. Vandaag vertoefden zij in Amsterdam en zullen daarna doorreizen via Duits land naar Zwitserland en andere Europese landen. Aanstaande Dinsdag zal Het Brabants Orkest in liefst drie concerten weer optreden in Waalwijk en het Waalwijkse en Langstraatse publiek is dus ook thans weer in de gelegenheid de groei te constateren en de gunstige ontwikkeling van dit favoriete orkest. Het Brabants Orkest heeft zich enkele vaste plaatsen weten te veroveren in de rij van culturele gebeurtenissen die jaarlijks hier plaats hebben en het is slechts te hopen, dat deze plaatsen in aantal en in belangrijkheid voor het publiek toenemen. maiwïR i •-'••' 1 n*LISffl3BSJ BENOEMING. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Bisschop van Den Bosch heeft tot Geestelijk Adviseur van de R.K. Sportvereniging „R.K.C." te Waal wijk benoemd de Weleerw. Heer J. Lempens, kapelaan van de paro chie St. Jan. BOND VAN OUDSTRIJDERS ORGANISEERT GEZELLIGE AVOND. De actieve Bond van Oudstrijders en Mobilisatiekruisdragers, afde ling Waalwijk, organiseert op 16 November 1952 een uitvoering in de grote zaal van de Gildenbond, waarvoor zij de gewaardeerde me dewerking hebben ingeroepen van het zeer bekende gezelschap „Kla veren Vijf" uit Roosendaal, dat in volledige bezetting zijn nieuwe revue „Tempo" zal komen presen teren. Het batig saldo van deze avond is in zijn geheel bestemd voor het Comité Ereschuld en Dankbaarheid, welk comité tot doel heeft de on dersteuning van de nagelaten be trekkingen van gesneuvelden en oorlogsinvaliden, hetgeen ook een van de doelstellingen is van de Bond voor Oudstrijders, die op dit terrein ook in Waalwijk reeds meer malen heilzaam werk heeft ver richt, in samenwerking met en met steun van het Comité Ereschuld en Dankbaarheid. Wanneer dan ook binnenkort kaar ten voor deze avond door de leden In de middaguren van Dinsdag a.s. zal Hein Jordans zijn musici dirigeren in een tweetal jeugdconcerten, waarop naast een Aria uit „Die Schöpfung" van Jozef Haydn, die gezongen zal worden door de bariton Sef Pijpers, ten gehoree zal worden gebracht: De 6e Symphonie van 'Beethoven, die ook in het avond concert, dat gegeven wordt onder auspi- .ciën van de Kunstkring, 't gedeelte voor de pauze zal vullen. Graag willen wij in een beknopt ex- posé een eerste indruk, geven van dit mooie werk, in de hoop dat het onze lezers tot een grotere genieting brengt. De Symphonie No. 6 in F, gr. op. 68 van Ludwig van Beethoven heeft eigenlijk als ondertitel van de componist meegekregen: „Erinnerung an das Land- lebèn", waarmee hij tot uitdrukking wil de brengen dat deze muziek een herin nering wilde zijn aan een dag die hij op het land doorbracht. En hierbij te kent hij dan nog aan, dat zijn werk meer de uitdrukking is van hetgeen hij voelde, dan een schildering van de natuur, al gaat hij in deze symphonie meermalen tot dit laatste over. De grondgedachte van dit werk en het karakter van de muziek deden deze symphonie als Pastorale betitelen. Maar uit dit alles dient niet de con clusie getrokken te worden dat men hier te doen heeft met zuivere programma muziek; maar daarnaast kunnen we het toch ook geen absolute muziek noemen; het houdt, dunkt ons, het midden tussen deze twee begrippen. Het eerste deel van de Pastorale (Al legro ma non troppo) draagt tot titel; Vrolijke gevoelens bij de aankomst op het land en de muziek geeft de verge noegde, volkomen tevreden stemming weer van iemand die in de ongereptheid van het landleven alle zorgen en dage lijkse beslommeringen voor een wijle vergeet (gelijk Beethoven dat vaak deed) Het tweede gedeelte (Andante molto mosso) brengt ons „Bij de Beek waar de wandelaar verpozing en koelte zoekt wanneer de middaghitte groot wordt. Dan hoort hij de stilte der natuur die veel geluiden heeft, zoals een dichteres zegt; hij hoort, en wij vinden hetgeen hij hoorde terug in de muziek, het rui sen van de beek en het nauw bewegen der bomen, en vooral de vogels hoort hij en wij horen in de fluit de nachte gaal, de slag van de kwartel in de hobo en in de klarinet de koekkoek. In het derde deel (Allegro) schildert deze muzikale Breughel (vergeten we niet dat van Beethoven van Vlaamse afkomst was), een boerenfeest, waar ge danst wordt en waar een zeer opgewek te stemming heerst, hetgeen op een prachtige manier in de muziek tot uit drukking komt. Een kostelijk Scherzo is het laatste, wat wij van deze vrolijk heid horen; plotseling wordt dit onder broken door het vierde deel (Allegro) dat op niet mis te verstane manier il lustreert, hoe 'het gezelschap door een hevig onweer wordt overvallen. Het derde deel gaat plotseling in het vierde over, wanneer het scherzo dus abrupt wordt afgebroken en een tremo lo van de lage strijkers het naderende onweer aankondigt. En ongetwijfeld is dit onweer wel het meest programmati sche gedeelte van de Pastorale, al wordt ook „de uitdrukking van het gevoelen" allerminst achterwege gelaten, want bij na lijflijk voelen we de angst van de boeren voor de ontketende elementen, en men is geneigd een zucht van verlich ting te slaken, wanneer de muziek de verademing schetst, wanneer het onweer is overgetrokken. Dit laatste stukje is een Herderslied (Allegretto), gebouwd op een jodelwijs- je en van een innige idyllische voldaan heid. Na Beethovens vijfde en zevende Symphonie die wij hier al van Het Bra bants Orkest mochten beluisteren, kun nen we nu dus kennis maken met de Beethoven van de Pastorale, die geheel anders is dan de componist der andere symphonieën, maar niet minder groots en niet minder mooi. VON WEBER ANDRIESSEN STRAUSS. Na de Pauze speelt het orkest aller eerst de Ouverture „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber,, die bij velen de herinnering wakker zal roepen aan de succesvolle opvoering die de Waalwijk se Operastichting er vorig jaar van gaf. In deze ouverture treden ons alle ge stalten en alle motieven uit deze mooie opera, tegemoet, want Zij is door de componist in een sfeer van uitbeelding geplaatst. Hij schildert de duisternis van het bos, het jachttafereel, het onheilspel lende van de duivel, de grote aria van Agathe, en deze motieven werken door in het middengedeelte en keren weer te rug maar dan met het blijde slot van het happy end dezer opera. Capriccio van die Nederlandse moder ne componist Hendrik Andriessen. Laten we wat dit stuk betreft de componist zelf aan het woord: „Niet willekeurige maar sprongsgewijze opeenvolgingen van schijnbaar zeer verschillende senti menten deden de naam Capriccio ont staan. De componist vatte de uiteenlo pende elementen samen in een driedelige Vorm, waarvan het middendeel een be trekkelijk korte phrase in rustig tempo en het derde deel een concentratie van de beide andere delen is. Het werk is Van het tooncentrum E uit geschreven... Er zijn vele motieven; er is geen hoofd thema." Ouverture „Der Zigeunerbaron" van Joban Straussi Nog steeds heeft de mu ziek van Johan Strauss niets aan fris heid ingeboet; hij mag dan al enigszins naar het tweede plan zijn verschoven sinds hij als koning van de Wals in We- 1 nen en in geheel de wereld grote triom fen vierde, nog steeds luisteren millioe- nen naar zijn aantrekkelijke walzen, en naar zijn sprankelende operettes. Een van deze operettes is „Der Zigeunerba ron" met „Die Fledermaus" de bekend ste die de beroemde componist ooit schreef. Met de vlotte ouverture van dit werk besluit Het Brabants Orkest Dins dagavond zijn concert, dat om kwart over acht in Musis Sacrum gegeven zal worden, onder auspiciën van de Waal wijkse Kring. van de Bond te koop worden aan geboden, kunt U niet beter doen dan een kaart te nemen; op de eer ste plaats steunt U er een werk mee dat een ere-plicht moet zijn van het gehele Nederlandse volk, terwijl U daarnaast U zelf verze kert van een buitengewoon amu sante avond, waarvoor het gezel schap „Klaveren Vijf" ongetwijfeld borg staat. R.K. H.B.S.—M.M.S. Vrijdag 1.1. hadden de leerlingen der R.K. H.B.S.—M.M.S. een pret tige film-middag in Musis Sacrum, hun aangeboden door de directeur ter gelegenheid van zijn verjaar dag. Daarna werd een gezamenlijk bezoek gebracht aan 't in aanbouw zijnde nieuwe schoolgebouw in de Burgem. Moonenlaan, waarop juist tezelfdertijd de nationale driekleur werd gehesen, ten teken dat het ge bouw onder de kap was. FILMVOORSTELLING VOOR DE JEUGD. Donderdagmiddag was nagenoeg heel de Waalwijkse lagere school jeugd in de grote zaal van de Gil denbond bijeen, om te zien en te luisteren naar de leerzame films over Canada, die vertoond werden door de Amsterdamse Paedagogi- sche Bioscoop. Laatstgenoemde instelling had zeer veel succes met de instructieve films, die met grote interesse door de volle zaal werden gevolgd. COLLECTE VOOR DE VERENIGING „HET HOOGELAND" Op Woensdag 22 en Donderdag 23 October a.s. wordt in onze gemeente een collecte gehouden voor het reclas- serings-, opvoedings- en verzorgings- werk van de vereniging „Het Hooge- land". i Deze Vereniging bestaat in December a.s. 60 jaar en haar arbeid is in al die jaren voor vele duizenden mensen tot een maatschappelijke en geestelijke zegen geweest. I Gaarne bevelen wij deze Hoogelandse collecte voor het uitgebreide werk in de 1 andkolonies en 5 tehuizen, waarin per jaar meer dan 700 personen van ALLE gezindten worden verpleegd en waar voor VEEL geld nodig is, bij U aan. Geeft mild voor dit mooie, Christelijke, maatschappelijke en sociale werk. BELANGRIJKE OPDRACHTEN VOOR WAALWIJKSE CAROSSERIEFABRIEK. De fa. Gebr. Brok, die sinds ja ren in de Stationsstraat een wa genmakerij exploiteert, legt zich de laatste jaren meer en meer toe op carosseriebouw en heeft in de ze branche al opmerkelijke resul taten bereikt. Leverde men vorige week een brandweerwagen voor Parijs af, enige tijd geleden werd een door hen gebouwde wagen naar Egypte verscheept. Thans" hebben zij o.m. onder handen een brandweerwagen voor de gemeente Waalwijk en een heel grote bestelwagen voor N.V. Ivo van Haren. Een niet zo zeer in het oog lo pende industrie dus, die echter Waalwijks naam ook buiten de grenzen draagt. VOLGEND JAAR WEER EEN MIDDENSTANDSMARKT Zal de Middenstand bij de stadsfeesten ook naar vo ren treden? In een buitengewoon geanimeer de vergadering hebben een aantal deelnemers aan de een maand ge leden met zoveel succes gehouden Middenstandsmarkt met de betref fende commissie Donderdagavond in „Thalia" vergaderd over deze markt. De heer de Visser zat deze ver gadering voor en hij begon met er op te wijzen, dat de bedoeling van deze bijeenkomst was, de na-galm te horen van de deelnemers, om op merkingen te horen maken en op fouten te wijzen. Want hij was er van overtuigd dat er fouten ge maakt waren; elk begin immers is moeilijk; maar uit deze fouten en tekortkomingen kon men lering trekken. Deze vergadering was ook bij eengeroepen, opdat de commissie in de gelegenheid werd gesteld om na te gaan of de deelnemers van dit j jaar, bereid waren het volgende jaar ook weer aan een markt deel 1 te nemen. Met het bestuur van de Middenstandsvereniging had de commissie reeds besprekingen ge voerd, waaruit was geresulteerd dat de commissie van dit jaar zich weer graag beschikbaar had ge steld om eventueel volgend jaar weer de organisatie van de markt op zich te nemen. De heer de Visser vroeg de ver gadering niet karig te zijn met de opmerkingen, maar de vergadering was er wel karig mee. Natuurlijk, daar werden wel enige woorden ge- X

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5