dag:- VROOM DREE§MAM woens SLOTAGGOORD prijzen BOEKBESPREKING 69 1075 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 OCTOBER 1952 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 22 OCTOBER 395 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND Coupon gestreept pyamaflanel, 6 meter, 70 cm. breed (voldoende voor een royale herenpyama), 775 moderne dessins Zuiver wollen blok- anklets, in zeer aparte kleurencombinaties, prachtige kwaliteit 240 Damesnachthemd van prima kwaliteit keperflanel in zalm en bleu, gegar neerd met genopte oe kraag, alle maten O Cap voor jongedames, corduroy in 1 2 modekleu ren, gemakkelijke, 4 75 vlotte dracht SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Ongebleekte breikatoen, mooie blanke kwaliteit, alle nummers, 1 00 grams knot Imitatie lederen dames ceintuur, 4 cm. breed, lak, in zwart, wit, rood, 135 bruin, geel, grijs enz. Satijn zijden zelfbin- der, met onkreukbare binnenvoering, 4 75 prachtige dessins Prima vetvrij boterham- papier, flink formaat, 1 0 vel op rol, OE c per 3 rol voor Speculaas poppen, uit eigen bakkerij, 50c 6 stuks voor Preskop uit blik, CA{ 200 gram 3w Damessportschoenen, merk „Jal", met leder en crêpe zool, maten 35/42, in suéde en leder, kleuren zwart, bruin, camel en grijs, keuze uit verschil- Q75 lende modellen <r 3-Slags droogrekje, flinke maat, gemakkelijk te plaatsen bij haard of kachel. Onmisbaar azq met natte dagen A Mooie boodschaptas, van dubbele stof, met 2 voortassen. Lederen riem, handvatten en hoeken. In groen, bruin, khaki of grijs Witte molton deken met frisse streeprand, «v Af\ 2-pers., 135/180 O extra grote 2-pers., 150/200 wisseld over de tenten vooral; deze waren niet waterdicht gebleken, en hadden zich overigens ook niet erg goed voor het doel geleend, aange zien er diverse deelnemers waren die ergens in een minder voordelige hoek terecht waren gekomen. De algemene opinie was, dat men het volgend jaar moest trachten met één grote tent voor den dag te ko men. Maar hiertegenover stelde de voorzitter van de vergadering, dat men natuurlijk rekening moest houden met de duurte van zo'n tent, terwijl men ook natuurlijk nog niet wist waar deze markt zou kun nen worden opgetrokken. Er werd nog een beetje gepraat over de attracties enz., maar zoals we al zeiden, de vergadering was zeer karig met het constateren van gemaakte fouten; integendeel, veel eer viel er een grote voldoening te beluisteren, welke voldoening voor al tot uiting kwam in de bereid heid van de aanwezigen om 't vol gende jaar weer een markt te or ganiseren. Hierover sprekend, belandde men allereerst bij de tentoonstelling en de grote stadsfeesten die het vol gend jaar in Waalwijk gehouden zouden worden. Zou, zo vroeg men zich af, de Waalwijkse Middenstand evengoed toch als de Waalwijkse industrie, ook gelegenheid krijgen hierbij ingeschakeld te worden? En de voorzitter kwam in dit verband met het idee van een Oude Markt, een soort Oud Waalwijk, dat de Middenstand bijvoorbeeld voor zijn rekening zou kunnen nemen. Maar aangezien er^ omtrent feest- plannen nog niets bekend was, kon men natuurlijk geen definitieve af spraken hierover maken, terwijl ook veel zou afhangen van de ge legenheid waarin een eventuele feestcommissie de Middenstand zou stellen. Maar hiernaast wilde men toch ook in elk geval de normale markt zoals die dit jaar gehouden is, doorgang laten vinden. Lang en breed heeft men gediscussieerd over het tijdstip, waarop deze markt gehouden zou moeten wor den, maar tenslotte concludeerde men in April, of wanneer de Waalwijkse kermis het volgend jaar niet doorgaat of verschoven wordt, tijdens de kermisweek. Tot zo ver de Middenstands- markt. Het bestuur van de Middenstand had echter de commissie ook ver zocht eventuele andere acties te organiseren en zo bracht de voor zitter de komende Sinterklaasac tie ter sprake. Tot nog toe, al thans de laatste twee jaren, had men de bonnen gekend en spe ciaal het laatste jaar was deze ac tie buitengewoon succesvol ver lopen. Een nadeel van deze actie echter was, dat niet iedere midden standszaak van zijn organisatie mee mocht doen, waar weer tegen over stond, dat een dergelijke ac tie het voordeel had, dat degene die de grootste omzet had ook het meest er aan betaalde. Lang en breed is ook hierover gedebat teerd, in een uiterst prettige stem ming overigens, welke stemming nog werd verhoogd door de vrij gevigheid van de commissie, die enkele welkome verversingen aan bood. Verschillende andere ideeën werden er door de leden naar vo ren gebracht, maar telkens weer viel men terug op de bonnen, zodat men tenslotte tot de conclusie kwam dat deze actie wel het mees te kans van slagen had. Maar wel drong de vergadering er op aan, dat dit jaar dan uitsluitend de le den van de vereniging aan de ac tie deel mochten nemen, in tegen stelling met vorige jaren. En de commissie was het zelfde gevoelen toegedaan. Men besloot tot de bonnenactie, die dit jaar echter een langere duur zou hebben dan vorige jaren. Men zou echter eerst nog 'ns het advies inwinnen van de vroegere organisatoren, de commissie zou het geval nog 'ns bekijken en op •korte termijn zou de leden de de finitieve vorm van de actie wor den meegedeeld. Aan het slot van deze vergade ring werd nog meegedeeld, dat 't in de bedoeling lag van het bestuur van de Middenstand, de leden bij een te roepen op een vergadering die een enigszins feestelijk karak ter zou dragen. Voorzitter de Visser kon een ge animeerde vergadering sluiten, toen alle leden en de commissie het hunne gezegd bleken te heb ben. GER DE ROOS OP TALENTENJACHT. Regelmatig zijn er in de K.R.O.-stu- dio audities, waarop zij, die een optre den voor de K.R.O.-microfoon begeren, hun kwaliteiten kunnen tonen. Dikwijls worden hier ontdekkingen gedaan en ve len, die nu vertrouwde medewerkers in het radioprogramma zijn, hebben hun weg naar het microfoonsucces via de audities in de K.R.O.-studio gevonden. 'Het is echter lang niet zeker, dat alle talent op deze wijze ontdekt wordt. Ve len achten de kans te klein om er een reis naar Hilversum aan te wagen; ve len komen er niet eens toe om ooit een brief te schrijven, hetzij uit bescheiden heid, hetzij omdat zij er nooit aan ge dacht hebben of aangespoord zijn hun talent aan de omroep te tonen. En toch zullen er onder dezen wel zijn, van wie een microfoon-optreden gerechtvaardigd is. Naar deze verborgen talenten gaat Ger de Roos, de leider van het Orkest Zonder Naam nu op zoek. Op Dinsdag 21 October a.s. komt hij met een opname-apparaat naar 's-Her- togenbosch. Van 16 tot 22 uur zal hij zijn tenten opslaan in Hotel Noord-Brabant. Ieder, die een prestatie levert op het gebied der lichte muziek, wordt uitge nodigd daar te verschijnen. Men kan ko men op welk tijdstip men zelf verkiest. Hoogstens zal men op zijn beurt moeten wachten. De auditie gaat door zolang er liefhebbers zijn. Ger de Roos maakt van elk nummer een opname op de magnetofoonband en uit die opnamen wordt gekozen, wie voor een radio-optreden in aanmerking komt. 'Een goede raad aan de besturen van onze plaatselijke verenigingen: U weet waarschijnlijk wel of er ta lenten onder Uw volgelingen schuilen. Misschien durven zij het niet aan om te verschijnen. Spoort deze mensen aan om toch te gaan, laat ze hun kans niet mis sen; als ze halstarrig zijn, brengt ze dan gewoon op! Het zou toch zonde zijn als de talenten van 's-Hertogenbosch en om geving hun licht onder de korenmaat lieten schijnen! Trek- en blaasaccordeonisten, ukelele, gitaar, mandoline, banjo, luit- en bas- tokkelaars zijn welkom; strijkers, slagers en blazers, de hoogste sopraan en de diepste bas, zij allen kunnen aantreden. Dus tot Dinsdag 21 October tussen 16 en 20 uur in Hotel Noord-Brabant, Markt 45. BB.A. VERVOERDE IN 1951 23.693.156 REIZIGERS. De B.B.A. vervoerde in 1951 23.693.156 reizigers over een af stand van ruim zestien millioen ki lometer. De vrachtwagens reden in dit jaar 1.524.314 kilometer. De to tale ontvangsten van het bedrijf waren negen millioen gulden. De stadsdiensten van Breda en Den Bosch marcheren bevredigend, de overige stadsdiensten: Tilburg, Bergen op Zoom en Helmond ech ter baren nog al wat zorgen. PROVINCIAAL NOORD-BRABANTS ANJERFONDS schrijft prijsvraag uit voor emigranten-oorkonde. Onder de in Noord-Brabant woon achtige beelden-kunstenaars heeft het Provinciaal Anjerfonds een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een Emigranten- oorkonde, die eventueel door de di verse standsorganisaties bij wijze van herinnering aan emigrerende standgenoten zal worden uitgereikt. De jury voor deze prijsvraag' wordt gevormd door; Otto Treu- mann, Amsterdam; Hans Bolleman, Velsen, en H. Nijgh, Heemstede, al len reclame-ontwerpers. De termijn van inzenden sluit 1 December 1952. Er zijn prijzen van: ƒ400. ƒ250.— en ƒ100.—. DE PSALMEN. Vertaald door Gabriël Smit. Het kan U enigszins verbazen wan neer ge in de goedkope Prisma-uitgave van het Spectrum plotseling „De Psal men" krijgt toegezonden; alle 150 in de kleine handzame uitgave en in de Neder landse berijming van Gabriël Smit. Even later echter vraagt ge U af Waarom verbaas ik mij hierover? En 't antwoord kan luiden: Omdat ik de Psal men niet verwachtte in deze uitgave; of misschien: Omdat ik dacht dat de Psal men niet thuishoorden in deze uitgave. Maar een redelijk motief hiervoor vindt ge niet en ge bedenkt, hoe steeds in de wereld van het Christendom Het Boek der Psalmen een der meest gelezen boe ken is geweest, een der meest invloed rijke en meest geciteerde boeken ook; hoe grote groepen van het christenvolk nog dagelijks hun psalmen zingen, bid den en reciteren. Ge kent de schoonheid van de psal men, hun jubelen en hun weeklagen, hun danken en hun smeken; ge weet ze op geweld uit het verstikte gemoed en ont staan in tijden van eenzaamheid en gm- te verdrukking, ge weet ze aangeheven als jubelende belijdenissen van Gods grootheid en Gods goedheid; ge noemt ze een niet te schatten erfenis, ons na gelaten dooor het Jodendom en ge ver heugt U dat die rijkdom en die schoon heid 'vandaag den dag nog zo'n grote invloed hebben en grotelijks worden ge waardeerd. En dan is het niet vreemd meer, dat men ze onder het volk brengt, in deze vorm. Juist in deze vorm; want afgezien van alle schoonheid, zijn de psalmen toch gedicht en gezongen, door een volk dat ver van ons afstaat, in een tijd die ver achter ons ligt en onder omstandigheden, die wij niet meer kennen en daarom 'heeft Gabriël Smit, deze meest representatieve katholieke dichter, toen hij zich zette om de psalmen in het Nederlands te verta len en te berijmen, niet geaarzeld de psalmen, waar zij dit niet waren, toe gankelijk te maken voor de hedendaagse mentaliteit, aan te passen aan de 'heden daagse omstandigheden. En hij heeft dit met grote beheersing en vakmanschap gedaan. In 1942 maakten wij kennis met een vijftigtal vertaalde en bewerkte psalmen, thans hebben wij heel dit grote werk voor ons liggen, dat een mooie traditie in de Nederlandse letterkunde voortzet. Wij kunnen niet anders dan dit boek je aanbevelen; om de rijkdom van zijn inhoud op de eerste plaats en ook om het dichterlijke van de vorm. Gabriël Smit heeft niet geaarzeld het eigen hart en de eigen ervaring (vele berijmingen ontstonden tijdens de oorlog) te laten meespreken; de psalmen (want zo mo gen we ze toch blijven noemen) kregen hierdoor het direct aansprekende per soonlijk accent. En daarnaast frapperen de meeste door hun schone vorm die beheerst is en een getuigenis is van het talent van deze dichter, die beter dan wie ook hiertoe in staat was. 'Schreef hij zijn eigen verzen niet vaak „modo psalmistico"? PRINSESSEN-KALENDER. Het Nederlandse Verbond der Verenigingen „Pro Juventute" zond ons ook dit jaar weer zijn Prinsessenkalender toe. Deze ka lender heeft ten doel een sympa thiek werk mogelijk te maken. Talrijke kinderen immers hebben EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK DOOR T. LODEWIJK 8) Het was zijn kruis geweest dat hij geen zoons had. Hij hoopte zijn beide dochters aan flinke boeren uit te kunnen huwelijken. Daarom was de verkering van Hanne met Harm Oldenbennink hem best naar de zin, maar Sietske's houding gaf hem zorgen. Hanne en haar moeder gingen daar wel eens tegen in. Het kwam Hanne heel best uit wanneer Siets niet met 'n boerenzoon trouwde, dan was er meteen geen verschil wie later op de plaats zou komen. En moeder meende dat haar doch ter ook wel een goed huwelijk kon doen zonder persé met een boer te trouwen. Hardink was redelijk genoeg om Terlaer billijk te beoordelen. Er was niets op de jongeman aan te merken, noch op zijn houding, noch op de manier waarop hij zijn werk deed. Harm vertelde dat meester Terlaer in Blijga algemeen, werd gewaardeerd. Sietske en Hanne roemden hem om zijn prestaties op het zangkoor. Maar tja't was geen boer, en dat was maar zat jammer. Sietske zelf dacht in die dagen veel aan Frits Terlaer. Ze moest zichzelf bekennen dat ze zelf méér aan hem dacht dan goed was voor haar gemoedsrust. Dat ze gespan nen luisterde wanneer er op de deur werd geklopt, dat ze een beetje te leurgesteld was wanneer het een ander was dan Frits, dat ze blij was wanneer hij binnenstapte, wanneer ze zijn stem hoorde of luisterde als hij achter het orgel zat. Maar ge sloten als ze was, durfde ze dit nau welijks zichzelf, laat staan anderen, bekennen. En wanneer de gedachte al eens bij haar opkwam dat het misschien iets kon worden tussen Frits en haar, verwierp ze die ter stond. Sietske Hardink, ondanks haar fier uiterlijk en haar houding die vaak voor hooghartig werd versle ten, had een zeer geringe dunk van zichzelf. Ze was bevreesd voor al les wat buiten het eigen bekende wereldje lag. Ze hield veel van mu ziek, maar de gedachte kwam niet bij haar op daarin verder te gaan en te proberen er iets in te berei ken; ze had een goede stem, maar ze zong weinig. De gedachte dat zij misschien in de muziekwereld vooruit zou kunnen komen, ver schrikte haar. Ze bleef maar liever die ze was. Maar daarom luisterde ze te meer naar Frits, naar zijn spel en zijn uiteenzettingen. 'En toen kwam er een avond waar op ze alleen op de boerderij was. Hanne was met Harm op stap, va der en moeder waren naar een ju bileum. Het was zo stil op de hoe ve, dat ze alleen maar het tikken van de klok hoorde. En toen was er het geschraap van een fiets langs de ramen, eeft voet stap, een klop op de deur. Ze haast te zich naar het portaaltje, maar deed niet open; je kon nooit weten en ze was alleen. Wie is daar? riep ze. Ik! hoorde ze een bekende stem zeggen en haar hart bonsde. Ze deed de grendel van de deur en opende die. In het lichtvak stond zijn slanke gestalte, een tas had hij onder de arm gekneld. O, Frits zei ze verlegen ja, weet je, ik ben maar alleen thuis. Vader en moeder en Hanne zijn weg Zoveel te beter had hij wil len zeggen, maar hij deed het niet. Hij zag haar verlegenheid en be greep dat hij alles moest vermijden wat naar vrijpostigheid kon zwe men. Dus zei hij: Nou, dat is dan. niet anders. Ik kwam je alleen maar even een paar muziekstukken brengen. Zal ik dan maar meteen Och, dat hoeft nietdaar om zei ik het niet hakkelde ze. -Nee, welnee, kom even binnen. Ik zit hier ook maar helemaal al leen. Da's niet zo gezellig. Nou ja aarzelde hij ik dacht dat je misschien liever voor de mensenof voor je ou welui O nee antwoordde ze een voudig waarom? Kom er in, Frits. Moeder had al koffie gezet. Als ik er voor had moeten zorgen vrees ik dat je het vanavond met een glaasje water had moeten doen. Een glaasje water was me goed genoeg geweest in jouw gezelschap zei hij, en een ogenblik zagen ze elkaar aan. Toen sloeg ze haastig de ogen neer en ging hem voor naar de gezellige huiskamer. Hij vertelde dat hij een plannetje had; hij wilde de leden van „Zang- lust" een beetje inwijden in de ge heimen der muziek. Daarom wou hij na iedere repetitie een korte causerie houden over een bepaalde componist en één van zijn werken laten horen. Heel populair en be vattelijk, maar daardoor toch zor gend dat de namen van Bach en Beethoven, Schubert en Mendels sohn geen vreemde klanken bleven een moeilijke, ongelijke strijd te voeren tegen ongelukkige omstan digheden, waaraan zij generlei schuld hebben omstandigheden van millieu, van opvoeding, van aanleg enz. „Pro Juventute" trekt zich het lot dezer kinderen aan. En de uitgave van deze kalender wil dit nu mogelijk maken. Het is een zeer aardige kalender geworden de foto's van onze vier prinsessen, dertien in getal, die de bladen van deze kalender in de ware zin des woords sieren, zijn alle door Z.K.H. Prins Bernhard en enige zijner vrienden gemaakt en H. M. de Koningin stond ze graag voor dit sympathieke doel af. Het zijn zeer charmante, zon nige foto's, waarvan de reproduc tie volledig is geslaagd. Deze kunst drukkalender kunt u bestellen bij alle verenigingen en afdelingen „Pro Juventute". Waar niet ver krijgbaar volgt franco toezending per post na ontvangst van 2.75 per kalender of postgiro 51.74.00 (of per postwissel) van de kalen deractie „Pro Juventute", Wat- ,teausstraat 6 I, Amsterdam-Z. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK WORDEN GEVRAAGD Schoen- en leder Bedrijfsleider-Modeleur Aanklopper Ophaler Hakkenschuurder Machine-zwiker Kantenschrooiers Hand-zwikkers Doorzetter Machine-Overhaler Afmaker Hand-overhaler L.l. Randenmaker. Aflapper Pakkerij -arbeider Mach. Gradeerder Mannelijke schoenstikkers Jeugdige schoen, en lederwaren fabr.arbeiders Nathuis-arbeiders voor Engeland (ongehuwd) Handschoenen-coupeur Schoenstiksters (fabriek) Lederwarenstikster Cheffin voor Stikkerij Plaksters Kleding, Reiniging L.l. Naaisters Mangelsters Papier L.l. Boekbinder Voeding en genot: Bakkersleerling Slagersleerling Landbouw: Landbouwersknechtj e Vrije beroepen Vr. Kantoorbediende (16 a 17 j.) voor de zanglustigen uit Blijga. Hoe vind je dat? vroeg hij haar. Ik wilde het eerst eens met jou bespreken. Als je denkt dat het gaat, doe ik het. Ik denk wel dat het gaan zal antwoordde ze maar je moet niet op mij afgaan. Je moet 't met het bestuur bespreken. Dat doe ik nog verklaarde hij maar voor ik dat doe moet ik even weten of jij denkt dat er be langstelling voor zal zijn. Ik kan alleen maar voor me zelf spreken zei Sietske maar ik voel er wel voor. Toen ontvouwde hij haar zijn programma. Hij liet haar zien wat hij dacht te behandelen. Hij speelde enkele liederen van Schubert en zong ze met zijn mooie, volle tenor. De tijd vloog om en verschrikt op de klok kijkend, merkte hij dat het alJien uur was. Ik moet weg, Siets zei hij. Ik vergeet de tijd hier. Ik ook zei ze eenvoudig. Wil je geloven, ik zou hier avond aan avond kunnen praten met jou. Ik ook herhaalde het meisje. Hij zag op haar neer, zoals ze daar voor hem stond in haar een voudige zwarte jurk, waarboven haar gezicht blank en fijnrose als Huish. Diensten Dagmeisje Werkster BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Schilders L.l. schilders Timmerlieden Grondwerkers 1.1. Timmerlieden met Nijver heidsschool opl. Hout, Kurk, Stro Meubelmakers Kleding, Reiniging Kleermakerij (groot- en kleinwerkers) Schoen- en leder Leersnijder Werkmeester Looierij Strijker Looierij Hulp-splitter Opspanner Sjouwers Looierij Metaalnijverheid Mach. bankwerkers Metaal draaier Stoker Werktuigbouwkundigen M.T.S. L.l. Machine-bankwerkers met Nijverheidsschool op.l Vrije beroepen Vertegenwoordiger in schoenen Vr. Kantoorbedienden Mannel. Jongste bediende Voeding en genot Slagersknechten Handel: L.l. verkoopsters Verkeer Div. chauffeurs Bezorgers Landbouw Landbouwknechten Tuinbouwknechten Personeel in alg. dienst Magazijnbediende mannel. Magazijnbediende vr. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, Tel. 2131. Deze bekendmaking is geldig t.m. 25 October 1952. een bloem uitstak. Hij zag haar eer lijke, blauwe ogen, haar mond die zo trots genepen kon zijn, maar nu kinderlijk was en onbevangen. Hij greep haar hand. Siets zei hij moeilijk ik vind het naar om weg te moeten gaan.. En ik vind het naar dat je weggaat. Ik heb je wel graag hier. Dus je geeft wel een beetje om me? Ze glimlachte. Een beetjeja. Is dat beetje genoeg? Ik weet niet of het voor jou genoeg is. Voor mijSiets, ik wou Wat wou je, Frits? Hij aarzelde; toen zei hij plots fel: Jou. Hij zag hoe de kleur een ogen blik wegtrok uit haar gezicht, hoe haar ogen groot en donker werden. Ach Frits, heus, je onderschat me. Je zult aan mij niet veel heb ben. Jij kunt zoveel en weet zoveel en ikik ben maar een boe renmeisje. Jij bent mij goed genoeg. Het is de vraag of ik jou goed genoeg ben. Jijmij? O ja. Jij bent voor mij de beste van allemaal. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6