TAKALWÏK SLOTACCOQRD 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 OCTOBER 1952 2 Grote Straat draagt vanou"3s de naam „Hollands Steegje", waarom wij voor stellen deze naam te handhaven. Voor de eveneens in aanleg zijnde weg vanaf de „Molenstraat" naar de Floris V-laan (parallel lopende met de Besoijensestraat) zouden wij op histo rische gronden een naam willen voor stellen, welke ontleend is aan het ge slacht van Assendelft, hetwelk van 1447 tot 1651 de heerlijke rechten over 'Besoij- en heeft uitgeoefend, derhalve: „van As- sendelftstraat". De genoemde historische bijzonderheid is nog ter sprake gekomen toen in December 1946 tot voorlopig herstel van in de oorlog te Besoijen ont stane glasschade vanuit Assendelft een dankbaar aanvaarde zending glas werd aangevoerd, welke daar was ingezameld in het kader van de hulpactie „Ruiten Troel". Voor de in aanleg zijnde korte ver bindingsstraat tussen de „van Assen- delftstraat" en de Besoijensestraat stel len wij op grond van dezelfde overwe gingen als voor de naam „Molenstraat" gelden de naam „Tolstraat" voor, aan gezien deze straat in de Besoijense Straat uitkomt tegenover de plaats, waar voor heen een tolboom en een tolhuisje ston den en waar tol werd geheven op de passage door de Besoijense Straat (toen genaamd „Besoijense Steeg"). Verder moet nog een benaming wor den gevonden van een complex straten in Besoijen, tussen de Kerkstraat en de plaats waar t.z.t. het nieuwe ziekenhuis zal komen. In verband met deze ligging "komt het voor, dat het aanbeveling verdient aan het hier aan te leggen straten complex de namen te geven van personen, die zich voor de ontwikkeling der geneeskunde grote verdiensten ver worven hebben. B. en W. stellen mits dien voor, aan een viertal straten aldaar, met de aanleg waarvan eerstdaags een begin wordt gemaakt, de namen te ge ven van: „Pasteurlaan", „Kochstraat", „van Leeuwenhoekstraat", en „Röntgen straal", onderscheidenlijk naar Louis Pasteur (Frans chemicus, seroloog en geneesheer, leefde van 1822-1895), Ro bert Koch (Duits bacterioloog en ont dekker van de tuberkelbacil, leefde van 18431910), Antofti van Leeuwenhoek (Nederlands natuurvorser en ontsluiter van de micro-cosmos, leefde van 1632 1723) en Wilhelm Conrad Röntgen, Duits natuurkundige en ontdekker der X-stralen, leefde van 18451923); een en ander volgens het ter inzage liggende schema. 1 Tenslotte stellen B. en W. voor, de aan te leggen straat, welke de Pasteurlaan zal verbinden met de Grote Straat (langs de R.K. pastorie) te noemen: „Burge meester Verwielstraat", naar de burge meesterfamilie Verwiel, welke in drie opeenvolgende geslachten dit ambt in de voormalige gemeente Besoijen heeft Ver vuld. Prae-advies ito, 586. Verruiming openstelling winkels. Ter regeling van de Winkelsluiting zijn in de vergaderingen van 28 Aug./ 25 September 1952 enkele verordeningen vastgesteld betreffende de Dinsdagmid dagsluiting, de openstelling van winkels op diverse Zondagen en de openstelling van winkels tot 22 uur op bepaalde werkdagen (20 in getal). Nadat ons betreffende prae-advies aan Uw. Raad was. uitgebracht zijn alsnog verzoeken tot verruiming van de Win kelsluitingsbepalingen ingekomen van de Bakkersvereniging „Eendracht maakt macht", de R.K. Sigarenwinkeliersbond „St. Jan" en de gezamenlijke Waalwijk- se kappers. De Bakkersvereniging heeft verzocht om: 1. de gelegenheid te scheppen hun winkels geopend te houden van 10 tot 20 uur op 5, 24, 26 en 31 December, in dien deze dagen op een Zondag vallen; 2. een bepaling te creëren om de win kels op 24 en 31 December geopend te mogen houden tot 21 uur en waren uit te zenden tot 24 uur; 3. te bepalen, dat op 5 December alsmede op de dagen voorafgaande aan Pasen, Pinksteren, Moederdag, Kerstmis, Nieuwjaar en de dag, waarop de kinde ren hun H. Communie doen, de zaken geopend mogen blijven tot 22 uur en waren mogen worden uitgezonden tot 22 uur; 4. geen middagsluiting voor te schrij ven; 5. een eventuele koopavond te be palen op Vrijdag en 6. op Zaterdag geopend te mogen zijn tot 19 uur en waren uit te zenden tot 21 uur. Het Bestuur van de R.K. Sigarenwin keliersbond St. Jan vraagt 7. om de winkels op werkdagen ge opend te mogen houden tot 19 uur en 8. openstelling van hun winkels op Zondag gedurende vier achtereenvolgen de uren; 9. Tenslotte verzoeken de gezamen lijke Waalwijkse kappers de sluitingstijd voor hun bedrijven te bepalen op 19 uur. Ten aanzien van deze verzoeken mo gen wij het volgende opmerken In het algemeen wordt gesteld, dat in de gemeente Waalwijk een groot gedeel te van de fabrieken en kantoren tot pl.m. 18 uur in bedrijf zijn, zodat de werkne mers uit deze bedrijven en met name de zelfverzorggrs onder hen niet meer in staat zijn om na het einde van de werk tijd inkopen te doen of zich door een kapper te laten behandelen. Dit geldt voor de brood- en banketzaken, de siga renwinkeliers, groenten- en fruitwinkels en kapperszaken. Verder brengt het karakter van de ge meente Waalwijk als centrum gemeente van de Langstraat mede, dat zeer vele bewoners uit de omliggende gemeenten zich des Zaterdagsmiddags tegen 6 uur en des Zondags tegen het middaguur naar Waalwijk begeven om daar hun ontspanning en vermaak te zoeken. Dit maakt het gewenst, dat het in deze ge meente mogelijk moet worden gemaakt om bepaalde groepen van winkels op Zaterdag eveneens tot-19 uur en op Zondag gedurende meerdere uren ach tereen open te stellen. In het laatste geval is hierbij gedacht aan brood- en banketbakkerswinkels, si garenwinkels; en winkels in groenten en fruit. Op grond van deze bijzondere plaat selijke omstandigheden komt het ons ge wenst voor te bepalen, dat het verbod, vervat in artikel 2, der Winkelsluitings wet 1951voorde genoemde winkels niet geldt op de werkdagen tot 19 uur en op Zondag van 10 tot 14 uur. Hierbij zij opgemerkt, dat voor inwil liging van alle Wensen van de Bakkers vereniging „Eendracht maakt macht" geen bijzondere plaatselijke omstandig heden kunnen worden aangevoerd. Openstelling van de banketzaken op de ZondS&en 24, 26 en 31 December langer dan de toe te stane vier uren is naar ons oordeel een landelijke aange legenheid, die alleen voor regeling door de centrale overheid in aanmerking komt. Het komt ons voor, dat de daartoe be voegde organisaties zeker niet zullen na laten in deze geest tijdig stappen bij de regering te ondernemen. Het scheppen van de mogelijkheid om de winkels op 24 en 31 Decem ber werkdagen zijnde, geopend te mogen houden tot 21 uur en waren te mogen uitzenden tot 24 uur is niet voor gemeentelijke regeling vatbaar, daar zulks bij de wet reeds is gerégeld en toegestaan. Wat haar verzoek sub 3 betreft delen B. en W. mee, dat regeling hiervan bij plaatselijke verorde ning als bedoeld in artikel 11, eer ste lid, niet meer mogelijk is, daar een dergelijke regeling voor de ma ximum toegestane 21 werkdagen reeds voor 20 werkdagen is getrof fen bij besluit van de Raad van 25 Sept. 1952. Uitsluitend plaatselijke omstandigheden kunnen grond op leveren om voor deze dagen bij plaatselijke verordening, als be doeld in artikel 11, lid 2, der Win kelsluitingswet 1951, verlenging van het sluitingsuur toe te staan. Daar B. en W. er van overtuigd zijn dat geen plaatselijke omstan digheden kunnen worden aange voerd, die een later sluitingsuur, dan 19 uur wettigen, menen B. en W. voorshands geen verdergaande voor stellen ter zake te moeten doen. Daar ook voorheen voor de ban ketbakkerszaken de Dinsdagmid dagsluiting van kracht was, zien B. en W. geen reden om die bran che ter zake een uitzonderingspo sitie te doen innemen. Voor het bepalen van één koop avond per week wordt ook thans nog dezerzijds geen aanleiding ge vonden. Voor het standpunt van B. en W. in deze, verwijzen B. en W. naar het prae-advies van 22 Aug. 1952, nr. 561. Aan het verzoek van de Bakkers vereniging om op Zaterdag tot 19 uur geopend te mogen zijn, wordt tegemoet gekomen door vaststel ling van de reeds eerder genoemde algemene regeling. EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK DOOR T. LODEWIJK 10) Tja, wat doe je er mee? Maar je hebt ze .nodig om op de wereld te komen, Siets. En om dóór de we reld te komen ook. En vader Vader is een schat, al is hij 'n brombeer. Maar in dit geval ben ik bang voor hem. Nooit bang zijn, "Siets. Eén vrouw is duizend vaders te erg, is het zo niet? Slaap maar lekker en droom niet teveel van je Fritsje, anders vergis je je op de piano en dan scheldt hij je weer uit! HOOFDSTUK V. In 't aangezicht van de dood., Het werd een moeilijke tijd voor Frits Terlaer en Sietske Hardink. Het kwam uit zoals Hanne voor speld hadvader Hardink wou er niets van weten. Toen Frits Terlaer nog gewoon als vriend des huizes over de vloer kwam, had hij wel sympathie voor de jonge kerel gehad. Maar nu hij hem zag als toekomstige schoon zoon, kon hij er geen goeds meer aan ontdekken. Het kwam tot heftige woorden wisselingen en vader Hardink moest menig woord, in toorn gesproken, terugnemen. Hij verhardde zijn hart wanneer Rij 't bedroefde teneerge- slagen gezicht vaj^ zijn dochter Sietske zag, wanneer Hanne bits hem van antwoord diende, wanneer er een toon van stil verwijt klonk in de woorden van zijn zachtzinni ge, toegewijde vrouw. Maar Hardink was een koppige boer. Zijn Siets, zijn trots, zijn knappe dochter, een van de rijkste boerenmeisjes uit de streek, trou wen met een kale schoolvos! De verhouding tussen Sietske en Frits Terlaer bleef niet geheim. Op de zangvereniging ging het praatje niemand wist wie het in de we reld gebracht had als een lopend vuurtje rond, hoewel Frits en Siets ke uiterst correct met elkander om gingen, en uit niets bleek dat de dirigent en de pianiste het met el kaar eens waren. Enkele meisjes, die zelf begerige blikken op de knappe koordirecteur hadden ge slagen, smaalden op Sietske, er werd geroddeld en gelachen. Zelfs in Blij ga kwam het gerucht, en Frits moest van kennissen horen dat hij toch maar een mooi goudvisje aan de haak geslagen had. Het er gerde hem onuitsprekelijk. Dc~ Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, die tér zake om advies is gevraagd, kan zich geheel met dit voorstel vereni gen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor het bij de raadsstukken ter lezing gelegde ontwerp-besluit vast te stellen. Uitdrukkelijk merken B. en W. nog op dat realisering van de daar in opgenomen verruiming van de winkelsluiting eerst mogelijk is, na dat de verordening Koninklijk is goedgekeurd. (Prae-advies nr. 587). Bij besluit van de Raad van 24 Januari '52 werden de begrotingen van de Burgerlijke Armbesturen van Waalwijk, Baardwijk en Be- soyen voor de dienst 1952 goedge keurd met een gezamenlijk subsi diebedrag van 70.000. Het bestuur der Gemeentelijke Instelling, die de drie Armbesturen vervangt, heeft een begrotingswij ziging ingezonden, waarbij 't voor dit jaar een verhoging van subsidie vraagt van 14.500.omdat in de tegenwoordige tijdsomstandig? den in meerdere mate hulpbehoe vendheid optreedt. B. en W. stellen voor om het ge vraagde aanvullend subsidie te ver lenen. (Prae-advies nr. 588). Schoolgeld. Dit voorstel behelst een terug brengen van de, schoolgeldfactor die in Januari 1.1. door de raad van 1 tot 2 was verhoogd, op één; dit geldt voor het gewoon lager onder wijs, het V.G.L.O. en het B.L.O., waarvoor tevens een gezinsreductie van kracht wordt van 50% bij 4 of meer schoolgaande kinderen en 25 procent bij 2 of 3 schoolgaande kin deren; de factor voor het U.L.O. stellen B. en W. voor te verlagen van 1 tot 0.80. Dit alles ingaande het schooljaar 1950/'51. (Prae-advies nr. 589). Aanschaffing kleinbeeld-projector openbare school. Het Hoofd van de openbare lage re school heeft zich bij schrijven van 25 Sept. j.l. gewend tot B. en W. met het verzoek te willen be vorderen, dat een extra-crediet van 381.30 beschikbaar wordt gesteld voor aanschaffing van een Leitz Kleinbeeld-projector, zulks ten be hoeve van zijn school, alsmede voor de Nuts' U.L.O.-school, welke laat ste in hetzelfde gebouw is gehuis vest. Het advies van de inspecteur is gunstig; daarom stellen B. en W. voor een crediet van 381.30 be schikbaar te stellen voor 't boven omschreven doel, met de bepaling, dat het toestel ook ter beschikking moet zijn van de Nuts' U.L.O.- school, waaraan graag wordt vol daan. (Prae-advies Nr. 590). Medewerking ex artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920 tot verbetering van de St. Petrus-chófon Door het bestuur van de St. Po- trusscholen is een verzoek aan do gemeenteraad gericht om mede werking ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, tot het treffen van een aantal voorzieningen. De totale kosten van deze werk zaamheden worden geraamd op 18.865.35, inclusief het architec tenhonorarium. B. en W. hebben hieromtrent het advies van de Inspecteur van het Lager Onderwijs gevraagd, die be richt, zich ten dele te kunnen ver enigen met de opgestelde kosten- begroting. Voor diverse van de hier genoemde voorzieningen acht hij een zodanig versoberde uitvoe ring mogelijk, dat in totaal vol staan kan worden met 17.048.73. B. en W. stellen voor, overeen komstig het advies van de Inspec teur van het Lager Onderwijs de (gevraagde medewerking te verle nen. (Prae-advies Nr. 591). Uitbreiding speelplaats R.K. jongensschool Be soijen. Door het bestuur der R.K. Jon- zensschool, Grotestraat 58a (Be soijen), is het verzoek gericht om ingevolge artikel 72 der Lager On derwijswet 1920 medewerking te verlenen voor verbetering en uit breiding van de speelplaats en voor aanleg van een nieuwe toe gang tot die school. Volgens mededeling van het be stuur is de bestaande speelplaats te klein, terwijl zij ook niet aan redelijke eisen voldoet. De toegang tot die school leidt momenteel langs de wéstgevel, over een slecht verhard pad, langs de aldaar ge legen boerderij. Naar de mening van het bestuur is er een prachtige gelegenheid om de speelplaats uit te breiden en tevens om een be hoorlijke nieuwe toegang te ma ken en wel aan de Oostzijde van het schoolgebouw, alwaar een ruim terrein ligt, dat eigendom is van ■het bestuur. De kosten zijn begroot op 6470.—. De Inspecteur adviseert gunstig. B. en W. stellen daarom voor de gevraagde medewerking te verle nen en het benodigde crediet ad 6470.beschikbaar te stellen. Deze kosten kunnen worden gefi nancierd met een gedeelte der obli gatielening van 1.500.000. (Prae-advies Nr. 592). Aanschaffing boeken Nuts U.L.O. school Door het bestuur der Nuts U.L.O. school is een verzoek gericht, ge dagtekend 22 September 1952, om medewerking ex art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor aanschaf fing van een reeks leerboeken. De kosten zijn begroot op 471.73. De Inspecteur van het Lager On derwijs heeft geen bezwaar. B. en W. stellen voor de ge vraagde medewerking te verlenen. Het schoolbestuur vraag! voorts om de vergoeding voor hel vakon derwijs in handwerken zodanig te willen verhogen, dat er tweemaal 3/4 uur per week les kan worden gegeven. Momenteel wordt dit on derwijs namelijk gelijktijd!» gege ven aan 35 meisjes uit 4 klassen. De Inspecteur van het Leger On derwijs heeft ook hier geen be zwaar. B. en W. stellen voor te besluiten tot verhoging der vergoeding voor de betreffende vakleerkracht. (Praehhdvies Nr. 593. Gemeenschappelijke re geling welstandstoezicht Ingevolge het bepaalde in arti kel 14 van de Gemeenschappelijke ,:Rege!ing Welstandstoezicht legt het bestuur van het Welstandsdis- trlct Oost-Brabant de concept-be groting van de dienst voor het jaar 1953 aan de Raad ter beoordeling over, B. en W. stellen voor met de in gezonden ontwerp-begroting voor 1953 gccoord te gaan. (Prae-advies Nr. 599). Verlenging landpacht. Op 10 November 1953 eindigt de pachttermijn van 6 jaren voor een gedeelte van de landerijen van de gemeente. Aangezien de meeste pachtsommen voor de tegenwoor dige omstandigheden te laag zijn, hebben wij deze aan een herzie ning onderworpen. Voorgesteld wordt de landerijen wederom voor de tijd van 6 jaren te verpachten. (Prae-advies Njbi600). Uitlenen kasgeld. De laatste tijd zijn door de ge meente enkele vaste leningen opge nomen o.m. per 1 October j.l. een obligatielening van 1.500.000. Hierdoor is tijdelijk een surplus aan kasgeldmiddelen ontstaan. De verschillende buitengewone wer ken, waarvan de kosten met de opbrengst der leningen zullen wor den gefinancierd, zijn namelijk nog slechts in begin van uitvoering. Daarenboven zijn enkele lopen de kasgeldleningen niet direct af losbaar, zodat over een korte pe riode dubbele financieringsmidde len aanwezig zijn. In verband hiermede hebben B. en W. uitgezien naar mogelijkhe den om kasgeld op een voordelige manier uit te lenen. Zij hebben een aanvrage van een bankiersfirma, die kasgeld in ron de sommen van 100.000.wil opnemen tegen overdracht in ei gendom van Nederlands schatkist- papier als volledige zekerheid, welk schatkistpapier wordt gede poneerd bij de Kas-Associatie te Amsterdam. Voor een fixe termijn van 3 maanden vergoedt deze firma een rente van 1/8% per jaar. Naar een opgemaakte berekening kan 500.000.voor 3 maanden worden uitgeleend. Zulks stellen B. en W. dan ook voor. (Prae-advies Nr. 601). Rek. Courant Bank Ned. Gemeenten 1953. Krachtens raadsbesluit *Van 14 December 1951, is op 3 Januari 1952 met de N.'V. Bang voor Ned. Gemeenten een rekening-courant overeenkomst gesloten, waarbij o.m. is bepaald, dat het maximum crediet van jaar tot jaar zal wor den vastgesteld. Voor de laatste maanden van 1952 geldt als maximum een be drag van 200.000.De bank wil dit ook voor 1953 toekennen. B. en W. stellen voor dit aan bod te accepteren. Prae-advies no. 603 Geldlening 55.000. Blijkens mededeling van Gedeputeerde Staten zou ten behoeve van de gemeente Waalwijk een bedrag van 55,000. worden gereserveerd van een kapitaal van 120.000.000.dat tot einde 1952 door de Levensverzekeringsmaatschap pijen en Pensioenfondsen aan de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zou worden verstrekt in de vorm van geld leningen voor de nieuwbouw van wo ningwetwoningen Heden bereikte B. en W. een brief van de genoemde bank, waarbij wordt bericht, dat overeenkomstig het advies van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting 'n aanbieding wordt gedaan van een geldlening ten behoeve van de woningbouw, groot 55.000. Koers 100 looptijd 25 jaren; rente 4 pet. per jaar. B. en W. stellen voor deze offerte te accepteren. Prae-advies no. 604. Overdracht bevoegdheden tot regeling van de bezoldi- diging der ambtenaren. Het kwam de laatste tijd veelvuldig voor, dat reeds tot uitbetaling bij voor schot van de aan het gemeentepersoneel toe te kennen verhogingen was overge gaan, voordat het betreffende voorstel de Raad had bereikt. Teneinde een dergelijke handelwijze in de toekomst te voorkomen en mede ter ontlasting van de Raad van bevoegd heden welke in wezen geen bevoegdhe den meer zijn, komt het B. en W. nut tig voor dat de Raad de regeling van de bezoldiging van plaatselijke ambtena ren en bedienden aan het College dele geert. Een dergelijk besluit behoeft de goedkeuring van het College van Gede puteerde Staten. GESLAAGD. Bij de door de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, gevestigd te 's-Gravenhage, gehouden examens ter verkrijging van het „Vakdiplo ma Aannemer Burgerlijke- en Uti liteitsbouw", slaagden o.a. de heren: A. F. v. Berkel en G. A. W. Coolen, Tilburg; J. v. d. Boer, Liempde; Chr. G. Derksen, Heeze; F. J. van Gils, Stuivezand; Ph. A. Hanff en F. C. M. Vromans, 's-Hertogenbosch; W. Heeren, Waspik; D. Honcoop, Veen; N. M. Kooien, P. C. v. d. Meijs en C. A. de Teuling, Waalwijk; J. v. Laar, Vaassen; N. H. A. Liket, Vught; A. M. A. Mulders, Berkel- Enschot; M. J. v. Rooy, Nuland; W. H. Timmermans, Helvoirt; H. G. J. v. Uden, Veghel; G. Verberne, Ros malen; A. Verspeek, Udenhout; W. A. F. Vissers, Kerkdriel; G. J. de Wit, Schijndel en H. IJdema, Don gen. Zij genoten hun opleiding aan de Aannemerscursus te 's-Hertogen bosch. DE K.J.M.V. VERGADERDE. Donderdagavond kwamen de Katholie ke Jonge Middenstanders bijeen voor een vergadering, waarop allereerst door de voorzitter werd gememoreerd, dat er het afgelopen zomerseizoen was gebeurd. Hij vestigde de aandacht op de voetbal wedstrijden die tegen de afdeling Uden hout waren gespeeld, op de avond- oriëntatielopen, die ook zeer succesvol waren, op de bijwoning van de lezing over de Olieboring te Loonopzand enz. Dan werden de komende acties aan een bespreking onderworpen. Zo de jaar lijkse Sint Nicolaas-actie, waaromtrent besloten werd op 23 November Sint Ni- colaas zijn officiële intocht in Waalwijk te doen houden. De details van deze feestelijkheid zouden nog nader bekeken en besproken worden. Ook zal dit jaar weer de Kerststal worden opgericht; nu echter niet in de nis bij de winkel van de Gruyter, maar op het marktplein, zoals voor twee ja ren ook steeds het geval was. De K.J.M.V. heeft zich deugdelijk ma teriaal aan weten te schaffen, zodat de stal jarenlang dienst kan doen. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren om dit jaar nog dezelfde beelden te gebrui ken; er zal echter uitgezien worden naar materiaal dat beter bestand is tegen de invloeden van het weer, waaraan de beelden in de te maken stal in grotere mate blootgesteld zullen zijn, dan in de vorige stal het geval was. Ter vergadering werd ook nog mee gedeeld dat er Woensdag a.s. een con tactbijeenkomst met de Udenhoutse af deling zou worden belegd. VERGADERING KOR. Donderdag 30 Oct. a.s. houdt de afdeling Waalwijk-Heusden van de K.O.B. om half 7 een vergadering in Hotel „De Twee Kolommen". Er moeten o.a. een nieuw bestuurslid en een nieuwe secretaris gekozen worden wegens het aftreden van mej. D. v. Delft en de heer W. de Rooy. De heer Jules Timmermans zal een lezing houden over „De gehei men van het handschrift". -1 w I u 'J Mil: K AB-BILJARTCLUB. Volgende week, Maandag 3 Nov., om 8 uur zal er in de Gildenbond een vergadering worden belegd van leden en belangstellenden om te komen tot oprichting van een bil jartclub die gevestigd zal zijn in 't Café van de Gildenbond. Deze ver gadering wordt bijeengeroepen door het Bouwfondscomité. VETERANEN „ONS HUIS". Na de verschillende tegenslagen in deze vereniging door het over lijden van de secretaris, de heer Jös van de Water, en het ongeval van de voorzitter, is dan op 21 Oct. j.l. een bescheiden feestvergadering gehouden, waarbij ook de dames aanwezig waren. Dit naar aanlei ding van het 22-jarig bestaan op 17 Sept. 1952. Nadat op eerbiedige wijze de overleden leden herdacht waren en wel heel in het bijzonder de heer Jos van de Water, werden de plan nen voor de toekomst besproken. Zeer binnenkort zal 'n bal-avond gehouden worden Volgens de oude traditie. Verder zijn plannen naar Op de boerderij kwam hij niet meer. Hij begreep dat hij daar niet langer welkom was, tenminste niet bij de heer des huizes. Wel bracht hij, toen hij bemerkte dat zijn ge heim geen geheim meer was, Siets ke 's avonds na afloop van de zang repetitie, naar huis, en dan praat ten ze bij het hek van de boerderij, tot onuitsprekelijke ergernis van vader, die dat gevrij langs de weg niet kon uitstaan, en tot verdriet van moeder die niet begreep dat twee knappe nette jonge mensen die van elkaar hielden, niet binnen konden komen in alle eer en deugd. Ze hadden een trouwe bondgenote aan Hanne, en zelfs Harm Olden- bennink, die meester Terlaer wel mocht, bleek niet ongenegen om eens een boodschapje naar zijn knappe schoonzus-in-spé door te smokkelen. Soms troffen Frits en Sietske elkaar in de stad en zaten in een stil hoekje van een lunch room, blij en somber tegelijk. Houd vol, Frits, als het je het volhouden waard is zei Sietske. Waard! Ik zal volhouden tot m'n haar grijs is! bezwoer Frits. Maar de toestand ergerde hem. Was hij een schooier, een dagdief, een vent-van-niks ,dat die boer hem niet goed genoeg vond voor z'n dochter? Wat zou Hardink zelf zijn, wanneer hij niet een kapitale boer derij van z'n ouders had geërfd? Maar zulke argumenten verbeter den de toestand niet. Argumenten hadden geen zin. Want met vader Hardink viel niet te argumenteren. Dat wist de oude boer zelf heel goed. Het was voor hem een kwes tie van prestige geworden. Toegeven zou hij als een smadelijke nederlaag hebben beschouwd. En zo sleepten de dagen, de weken, de maanden zich voort. Frits liet zich door dit alles niet van z'n studie afhouden en sollici teerde druk. En -zo kwam de mor gen waarop naast z'n bord een en veloppe lag met het briefhoofd van een bijzondere mulo-school in Am sterdam. Hij greep het mes en sneed haas tig het couvert open. Een bespre king. Naar aanleiding van uw sol licitatie. Proefles. Die morgen, nog vóer schooltijd, reed hij bij dë boerderij van Olden- bennink langs. Harm stond buiten op de mestkar. Harm, jong, kom je vandaag nog bij Hanne? Vanavond, ja. Wil je Siets vertellen dat ik proefles moet géven in Amsterdam? Op een Mulo! Volgende week! Zo, meester, dat is niet slécRt. Nou, hou je haaks, man. Ik hoop dat je succes hebt. Moet ik Siets nog iets anders vertellen? Je mag d'r een zoen van me geven. Zeg maar dat ik 't zelf wel kom overdoen! Weg was Frits, in de wolken. Het schoolhoofd feliciteerde hem. Ik hoop dat je het redt, kerel, maar ik ben er niet bang voor. Of eigenlijk wel. We waren net zo goed aan elkaar gewend. Ik wil je geen complimentjes maken, maar ik ben bang dat ik niet gauw zo'n mede werker terug krijg. Pas maar op, als ik in Amster dam niet slaag, vraag ik U om ont slag! scherste Frits, en alle zor gen om de gedwarsboomde vrijerij waren die dag uit z'n gedachten ge weken. Hij zag Sietske niet meer vóór hij naar Amsterdam ging. Maar ze was voortdurend in zijn gedachten. Juist de tegenstand had hem doen besluiten, haar niet op te geven. Ook voor hém werd 't een kwestie van prestige. Zijn schoolhoofd had hem ge waarschuwd. Frits, jongen, ik ben ouder dan jij en ik ken de wereld zo'n beetje. Je moet erg oppassen dat die hele kwestie om Sietske tenslotte niet ontaardt in een strijd wie z'n zin kan krijgen. Dat is zo jammer in dergelijke gevallen en dat ziet Har dink ook niet inzo'n verhou ding groeit scheef. Je staar je blind op dat éne struikelblok en vergeet dat er nog zoveel struikelblokken kunnen komen voor je getrouwd bent, en de andere daarna. Een ver kering dient om de jongelui elkaar goed te leren kennen, in harmonie, in 't dagelijks leven. Om ze vast te laten wennen aan het getrouwd zijn, om allerlei ruzietjes en ge schillen vast uit te vechten, die dan voorbij zijn als ze een paar zijn. Maar dat komt bij jullie in 't stuk niet voor. Al jullie denken is ge concentreerd op het overwinnen van die éne weerstand, io Frits had gevoeld dat dé ondere man gelijk had, en geprobeerd Har dink en z'n obstinate houding te vergeten. Maar het gesprek kwam er telkens weer op terug, het con flict stempelde hun verhouding. En zelfs toen hij in de trein zat, op weg naar de hoofdstad, voerde bij in de geest een fel en slagvaardig twist gesprek met de koppige oude boer. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2