Puistjes; KMEHEUVEL 80 jtMn„faUove," Gemeenteraad Raamsdonk. SLOTAGGOORD ËF 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 31 OCTOBE R 1952 2 Op Zondag bepaalde winkels open. Plannen voor industrieterrein en loswal. AAA V Bi 0 Pjfr, Een groots feest. Belangstelling uit geheel Nederland. Drie onderscheidingen uitgereikt Dit -waren wel de voornaamste punten welke de raad Vrijdagavond in openbare vergadering te behandelen kreeg. De publieke tribune was uit de aard der te behandelen onderwerpen geheel bezet. De heer H. v. Strien was verhinderd. Voor de bouw van woningen wer den met de Bank van Nederl. Gemeen ten geldleningen aangegaan, ten bedrage van 86.500, 33.000 en 55.000, te gen een rentevoet van 4J4, 4 en 4 resp. een looptijd van 30, 25 en 25 jaar. De R.K. Jongensschool voor Lager Onderwijs te Raamsdonkdorp kreeg een crediet van 271.50 voor aanschaffing van een nieuwe methode Nederl. taal. De aanleg van straatverlichting in de Boterpolder zal circa 4700 kosten voor een totaal van 13 lichtmasten; hier is in begrepen een bedrag van 400 voor het schilderwerk. Industrieterrein in Boterpolder. Een crediet werd beschikbaar gesteld ten behoeve vaii het ontwerpen van een plan voor de aanleg van een industrie terrein met loswal in de Boterpolder. Het ligt in de bedoeling dit werk te laten uitvoeren als werkverruimingsob ject; de raming van het plan bedraagt 6900. De loswal zal een lengte hebben van 50 m, zodat met inbegrip van deze loswal het plan een bedrag vergt van 7500, waartegen de raad zo goed als geen bezwaren had. De heer v. Woerden wilde de zaken echter helder bekijken alvorens hij dit goed wilde keuren. Hier zit toch niet in opgesloten dat als wij de plannen goed keuren, ook al het werk dat hierna volgt goedvinden, was de vraag van de heer v. Woerden. De voorzitter antwoordde hierop dat het de bedoeling was te weten of tegen het plan in principe geen bezwaren wa ren. Later kwam de uitvoering der plan nen pas ter sprake, waarvoor een nieuw crediet nodig was. Het is zo goed als zeker dat van regeringswege medewer king aan dit plan verleend zal worden. De heer v. Woerden vond dat B. en W. de zaken wel wat ver vooruit liepen en noemde enige terreinen op in onze gemeente welke reeds meer dan 30 jaren, al zo lang als hij als raadslid zitting had te koop waren. Zo ook het industrie terrein aan de Julianalaan, waar ook geen kopers om komen. Voorzitter: Dit zijn juist de fouten die hiermede gemaakt zijn. De Dombosch ligt zeer goed, maar dit terrein dat ge legen is aan het groot water, had eerst moeten worden opgehoogd en bouwrijp gemaakt. In de Julianalaan werd onlangs nog 10 m bijgekocht, alles was in kannen en kruiken voor de bouw van een beschei den industrie, toen dit werd teniet ge daan door de oorlog in Korea. Het moet dus onze eerste taak zijn 't beschikbare industrieterrein van 8 ha ge reed te krijgen, zodat dit bij een aan vrage direct aanvaard kan worden, aldus burgemeester Prinssen. De heer Vermeer juichte de plannen toe en vond het prachtig; deze mening was ook de heer Verschuuren toegedaan, evenals de heer Kieboom. De heer v. Woerden was op zichzelf niet tegen deze plannen, maar stond niettegenstaande de uiteenzetting van de voorzitter ietwat huiverig hier tegen over, waarna het plan z.h.st. werd aan vaard. Aan C. Hommel werd bouwgrond ver kocht aan de Brejaartstraat, groot 378 m2, voor een bedrag van 945. Openstelling van winkels op Zondag, Het volgende was een verzoek van de gezamenlijke winkeliers inzake de open stelling van winkels, met voorstel en ontwerp-verordening waarin werd toe gestaan; a. Opening van bepaalde winkels op Zondag van 1315 uur, voor de ver koop van fruit en van 1014 uur voor Zuiver en ontsmet 1 uw huid met de hel- dervloeibareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. t GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN de verkoop van rookartikelen, banket, chocolade en suikerwerken. b. Opening van alle winkels op Za terdag tot 7 uur 's avonds. c. Opening van kappersbedrijven en zaken voor de verkoop van rookartike len-op de overige werkdagen tot 7 uur. De Winkelsluitingswet, aldus de voor zitter, is thans drie weken van kracht; gedurende deze weken hebben de win kels in de practijk ondervonden wat de Zondagsluiting inhoudt. De bezwaren die hiertegen ingebracht zijn vallen niet weg te cijteren daar ze wel op enige grond berusten. Hij verwachtte niet van de raad dat hij reeds direct zijn goedkeu ring hieraan zou geven, daar de menin gen wel van elkaar zouden schelen. De heer Verschuuren was de eerste van de vragenstellers. Hij wilde de melk handel ook op Zondag een aantal uren openlaten. De voorzitter achtte dit niet nodig, aangezien men ook gepasteuriseerde melk kon kopen op Zaterdag. Trouwens een verzoek als zodanig van de melkhandel is niet gedaan. i Wethouder Nollen achtte dit eveneens overbodig, zo iets kan in de zomer nog eens bekeken worden. De heer Verschuren zag de bij a. ge noemde winkels inplaats van van 10 14 uur, liever van 1216 uur geopend. Weth. Nollen deelde mede dat van geestelijke zijde geen bezwaar was tegen openstelling vanaf 10 uur. Echter wel voor de heer van Woerden, van de Prot. Chr. fractie, voor wie 't hier een principiële kwestie gold. Op de vorige verg. was deze verheugd dat voortaan de winkels op Zondag gesloten moesten zijn. Spreker kon zich over het voorstel van B. en W. niet verheugen, aangezien het hier de dag des Heren betrof. Hij achtte het verzoek van deze 33 winke liers niet van veel betekenis, de motie ven die hierin aangehaald worden, zoals fruit en bloemen voor het ziekenhuis wa ren volgens hem niet steekhoudend. Die kan men ook op Zaterdag reeds kopen. Rookartikelen kan men ook op Zaterdag verkrijgen, ook deze bederven niet. Veel al wordt op Vrijdag geld gebeurd. Als kinderen Zondags geld krijgen is dit niet voor snoep, maar is dit voor de kerk dienst. Gedenk de Sabbathdag, dat gij dien heiligt. Tegen de punten b. en c. had hij geen bezwaar. Burgemeester Prinssen antwoordde hierop de heer v. Woerden dat hij zijn zienswijze heel goed begreep en deze ook niet wilde bestrijden. Doch van ka tholiek standpunt bekeken vinden wij hiertegen geen bezwaren; zo mogen café houders b.v. rookwaren verkopen voor gebruik ter plaatse, de winkeliers voor wie dit de bron van inkomsten betreft, mogen dit niet. Zo kan b.v. een jongen naar een café gaan om sigaretten en zal misschien wat langer blijven, Wat ie an ders niet gedaan zou hebben. Zo zou men onverwachts naar het ziekenhuis willen gaan en graag wat fruit of snoep mee willen nemen. De raad heeft de bevoegdheid om in deze winkelsluitingswet ontheffing te ge ven met goedkeuring van de kroon. Weth. Nollen had eerbied voor de principes van de heer van Woerden. Op de middenstandsvergadering die hij zelf presideerde, wilden alle winkeliers open blijven, doch dit werd direct van de hand gewezen. Er is zoveel mogelijk re kening gehouden met die behoeften wel ke direct kunnen ontstaan. De heer v. Woerden stelde het zeer op prijs dat de aanvragen zo sober mo gelijk gesteld zijn, doch het betreft hier voor mij, aldus dhr. v. Woerden, een principiële kwestie, waarin ik voor de vraag sta: voor of tegen. Hij gunde iedereen het beste, maar wilde Gods ge boden handhaven. De heer Kieboom merkte op dat het ook minder had kunnen zijn, wat de voorzitter de vraag ontlokte of hij zelf dan niet getekend had op dit verzoek schrift. Deze zag in zich echter 2 per sonen, voor de zaak waarvoor hij op die vergadering was en als raadslid. Hij was terdege voor de Zondagsheiliging en geloofde vast dat op den duur de men sen er wel aan zouden wennen. Er kan op Zaterdag gekocht worden. Hij lan ceerde een tussenvoorstel, waarin hij voorlopig ontheffing zou willen zien van winkelsluiting voor 3 maanden, opdat de mensen er aan gewoon zouden raken. Dit idee had niet veel levenskansen, aan gezien de voorzitter opmerkte dat de mensen met deze wet voor October al geruime tijd op de hoogte waren. De voorzitter zag niets in 't voorstel, waar op de heer Kieboom nogmaals de Zon dagsrust propageerde. Weth. Nollen merkte op dat het bij de heer Kieboom in het geheel geen kwestie van een principe was. Als men niet toestemt, zal men voortaan meer kinderen in café's zien voor rook- en snoepartikelen. De mensen zijn hier ter plaatse gewoon geweest op Zondag te kopen. Weth. Nollen was er dan ook voor om deze uren toe te staan. Weth. Langerwerf vond de openstel ling zeer goed en dan van 1115 uur. 'Ook de heer Verschuuren kon zich hiermede verenigen, alsook de heer Ver meer. De heer Bergé zag ook gaarne dat er brood verkocht zou worden als dit nodig bleek, doch dit voorstel vond geen genade bij de overigen. De Chr. fractie, bestaande uit de he ren v. Woerden, Knaap en Landhuizen waren tegen het voorstel, wat volgens hun principes wel te verwachten was. De heer Rodenburg vond de winkel sluitingswet prachtig; er is al jaren aan gedokterd en hij is blij dat de midden stand hiermede gediend zou worden. De ze heeft al veel veren moeten laten; het zou wel op zijn plaats zijn als enige ver ruiming mogelijk zijn zou. Bij stemming was de uitslag 9 voor, 3 tegen, waarmede a., b. en c. in zijn geheel werden aangenomen.' Tegen plaatselijke belastingen hadden enige personen bezwaar gemaakt; tegen hondenbelasting en schoolgeld van deze- twee werd het bezwaar niet toegestaan. Tot slot werd de gemeentebegroting 1952 gewijzigd. Bij de rondvraag werd door de voorzitter de medewerking toe gezegd voor het plaatsen van een licht punt in de Poldersteeg, waarna sluiting volgde. HULDIGING. Een zakenjubileum staat vanzelfspre kend in de belangstelling van een groep mensen, die betrokken bij de zaak, niet kunnen nalaten bij gelegenheid van een jubileum, hunne attentie te betuigen. Een zaak met meer relaties heeft dan van zelfsprekend meer attenties te wachten dan 'n klein bedrijf. Doch steeds spreekt nog een factor bij de huldiging mede, n.l. de sympathie, welke de firma in hare relaties verworven heeft. En dan gelo ven we, dat de PEHAVE hierin een zeer benijdenswaardige positie bekleed. We hoorden het de laatste spreker bij de officiële huldiging, welke Maandag morgen in de fabriek plaats vond, zo ge moedelijk zeggen: ,,'t Is aangenaam za ken te doen met de PEHAVE"! De Pe- have weet een klant, hoe klein hij ook is, te waarderen en de klant waardeert de PEHAVE. Hiermede hebben we in eens de enorme drukte verklaart, die Maan dag de gehele dag in Kaatsheuvel, rond het PEHAVE-home en rond de zaal van Hotel-restaurant Euphonia, waar gere cipieerd werd, gehangen heeft. Om 9 uur 's morgens werd in de pa rochie St. Jan een H. Mis uit dankbaar heid opgedragen, waarbij de jubilerende familie met het volledige personeel van de fabriek tegenwoordig was. Om half elf verzamelden zich de man nen en meisjes van de Pehave met de grote familie Vloemans en verdere ge nodigden in een der afdelingen van de fabriek, daarvoor smaakvol in orde ge bracht. Naast de tegenwoordige firmant, de heer C. P. Vloemans, zagen we de oudste werknemer, de 84-jarige Hannes van Eindhoven, gesierd met de ere-me- daille van Oranje-Nassau, welke hij des tijds bij zijn gouden dienstjubileum ont ving, vol belangstelling de dingen die gebeuren gingen, gadeslaan. Toen burgemeester Mr. v. d. Heijden present was, nam de heer Jan Kemmeren het woord. De heer Kemmeren sprak „Hooggeachte Patroon, Mevrouw en verdere Familieleden, Mij is de vererende taak namens het gezamenlijk personeel opgedragen, bij gelegenheid van het 80-jarig bestaan der fabriek enkele woorden tot U te richten. Welnu dan, Hooggeachte Patroon, na mens al Uw werknemers feliciteer ik U dan hartelijk met dit zaken-jubileum 't welk Gij heden vieren moogt. Ook wij delen vandaag in Uw geluk, om de zeer eenvoudige reden dat werkgever en werknemer in dit bedrijf zo nauw met elkaar verbonden zijn. U als Patroon, wij als werknemers voelen aan dat wij tweeën economisch zeer nauw met elkaar verbonden zijn, omreden het apparaat, dat wij hier „De Fabriek" kunnen noemen, door een der gelijke samenwerking die resultaten op levert, welke beide partijen hiervan ver wachten. Die samenwerking tussen U en het personeel is hier in hoge mate aan wezig en wij vertrouwen dat dit in de toekomst zo moge blijven voortbestaan. Wij wensen U daarom dan gaarne van ganser harte toe, dat U nog vele jaren in de beste gezondheid de hoofd leiding in Uw fabriek mag waarnemen en dat ook wij nog vele jaren in dezelfde goede harmonie mogen werken in het belang der „Pehave". Ik zou echter in mijn taak tekort schie ten, wanneer ik het heugelijke feit niet zou memoreren van Uw 70ste verjaar dag, die Gij heden ook tegelijk vieren moogt. Ook hiervoor bieden wij U onze welgemeende felicitaties aan, de hoop uitsprekend dat Gij deze dag, met allen die U lief en dierbaar zijn, nog zeer dik wijls mag herdenken. Ook Uw Echtgenote en verdere fa milieleden wil ik in onze felicitaties be trekken en ik wens hun ook gaarne toe dat zij U nog jaren in hun midden mo gen behouden, met dezelfde vitaliteit, dezelfde opgewektheid en met hetzelfde temperament, waarin U heden gelukkig nog verkeren mag. Het zou niet aardig zijn het bij deze felicitaties te laten en wij hebben ge meend U iets blijvend, iets moois, iets imponerends te moeten aanbieden. Dit was zeer eenvoudig. Reeds geruime tijd hadden wij het idee U iets in beelden brons te schenken, in de vorm van een plaquette, voorstellende Uw Vader Za liger, de Oprichter dezer fabriek, en Uw persoon. Wij hebben dit kunnen doorvoeren en hebben niet geaarzeld hiervoor op dit terrein bekende namen in te schakelen. Bedoelde plaquette is n.l. vervaardigd door de bekende beeldhouwer Stautha- mer, terwijl het gietwerk vervaardigd werd door Metaalgieterij „Holland", bei den te Amsterdam, en wij vertrouwen dat onze keus ook Uw keus zal zijn. Ik sprak zo juist over onze prettige samenwerking, nu Hooggeachte Pa troon, deze plaquette is hiervan het over tuigende bewijs. Wij hebben voor een dergelijk cadeau, zoals U wel zult begrijpen, lang moeten sparen, doch ieder van ons, zonder uit zondering, heeft met enthousiasme zijn deel hiertoe bijgedragen. Wij vertrouwen dan ook, dat eerlang dit geschenk een mooie plaats in de ves tibule der „Pehave" mag innemen, dat steeds de aanhankelijkheid tussen Pa troon en Werknemer zal weergeven. Wij zouden in onze taak zeer te kort geschoten zijn als wij Mevr. Vloemans in deze huldiging niet zouden betrekken, daar zij van het begin tot op het hui dige ogenblik met volle ambitie steeds het wel en wee der zaak gevolgd heeft. Aanvaard dan ook namens het geza menlijk personeel deze bloemen als be wijs van ons aller sympathie. Mogen wij hopen dat met Gods zegen Uwe onmisbare leiding in ons „Pehav'e- bedrijf" nog vele jaren mag blijven voort bestaan, niet alleen tot vreugde van het personeel, maar ook van Uw Echt genote en Kinderen. Dat is de oprechte wens van al Uw werknemers. ik dank U." Een daverend applaus beloonde de spreker en gaf mede de indruk weer, die de aanbieding van de plaquette op de aanwezigen maakte. Hierna nam de Heer C. P. Vloemans het woord. „Alvorens mij met een dankwoord tot U te richten, zou ik U willen verzoeken om uit eerbied voor de Stichter van dit bedrijf, mijn vader Zaliger, en verdere j overleden Familieleden en Medewerkers, j een ogenblik stilte te vragen." „Geacht Comité, Dames en Heren Personeels-leden, j Met verwondering enerzijds, en met schuchterheid anderzijds heb ik zo juist i deze bronzen Plaquette in ontvangst ge- j nomen, voorstellende mijn vader Zaliger j en mijn persoon. Ik kan U onmogelijk i hier onder woorden brengen, hoe dit ca- j deau mij heeft aangegrepen, zoiets ge- weldigs, zoiets groots, had ik van mijn S personeel niet durven, niet mogen, en niet willen verwachten. Ik ben hiermede natuurlijk ontzaggelijk ingenomen, maar j nog meer verheugt mij dit aandenken, j omrede hieruit overduidelijk blijkt, hoe j goed in onze fabriek de geest is, hoe wij i met elkaar en voor elkaar werken en hoe ieders werk van hoog tot laag ge waardeerd wordt. In deze geest van sa menwerking tussen werkgever en werk nemer wil ik dan gaarne dit cadeau aan vaarden en het zal een ereplaats gege ven worden in onze zaak. Ik mag daar om niet nalaten U op de allerhartelijk ste manier hiervoor mijn dank te betui gen. Zijn gevoelens zijn zoals begrijpelijk niet pnder woorden te brengen, vooral wanneer ik bedenk, hoe lang gij allen wekelijks een deel van Uw loon hier voor hebt moeten afstaan. Het was voor U inderdaad een offer, maar het resul taat is geweldig. Wees er van overtuigd, dat dit voor mij het mooiste en meest aanhankelijke cadeau zijn zal bij gelegen heid van dit jubileum. Ik wil U dan gaarne hierdoor ter zijner tijd uitnodi gen, wanneer deze plaquette haar ere plaats in onze zaak heeft ingenomen, deze te komen bezichtigen. In verband met dit jubileum wil ik niet nalaten, U ook iets aan te bieden. Zoals ik van wel ingelichte zijde vernomen heb, tussen de keuze van een feestavond of een dagreis, bestond er voor het laatste zeer veel ani mo. Nu bied ik U dit als bewijs van erkentelijkheid hierbij aan. Wij zullen hiermede in verband met het vergevor derde seizoen niet te lang wachten, en hebben bepaald dit op Zaterdag 8 No vember a.s. te zullen doen. Uur, plaats en doel van de reis zullen U nog nader worden bekend gemaakt. Dames en Heren, nogmaals mijn op rechte en hartelijke dank voor dit prach tige cadeau. Ik dank U." Dan nam burgemeester Mr. v. d. Heij den het woord. Hij verklaarde het op hoge prijs te stellen aanwezig te kunnen zijn op dit 80-jarig zakenjubileum, tege lijk de 70ste verjaardag van de eigenaar. De firma Vloemans-fabrieken hebben bekendheid in Kaatsheuvel, bij de Kamer van Koophandel en in de handel. De naam van de Pehave is gegroeid dank zij de leiding van haar tegenwoordige directeur. Ongetwijfeld heeft de grond vester grote verdienste voor de zaak gehad, doch de moeilijke tijden door de tegenwoordige eigenaar meegemaakt, i hebben het bewijs geleverd dat deze leiding een zaakkundige en ondernemen de was, die tot succes voerde. Hij huldigt dan de heer Vloemans, dat deze op zijn 70ste verjaardag op zo'n bloeiend PËHAVE mag neerzien. Dan richt hij zich tot de heren Piet en Jan Kemmeren en de heer Jos. Schoen makers, drie uitstekende krachten, die hun volle toewijding aan de zaak ge geven hebben, nu reeds veertig jaren lang. Dit stemt tot bewondering en ge tuigt van saamhorigheid tussen directie en personeel; het stemt tot verheugenis, omdat hieruit de geest spreekt, die er heerst in dit bedrijf. Zo gemakkelijk is het gezegd: veertig jaren in - een dienst, doch men moet daarbij bedenken, dat in die vele jaren deze mannen de ups en downs van een bedrijf hebben meege maakt, dat zij hun trouw gegeven heb ben in 't belang van de zaak naast dat van hen zelf en de gemeente. Spr. brengt de drie heren zijn dank over en het ver heugt hem, dat ook de landsregering zich erkentelijk toont voor deze presta ties. Het heeft 'H. M. de Koningin be haagd de jubilarissen de Ere-medaille van Oranje Nassau in zilver toe te kennen. Na onder applaus van alle aanwezigen de medailles te hebben opgespeld, wendt hij zich tot het verzamelde personeel, de drie gehuldigden als voorbeeld voor al len stellend. Hij wenst de heer Vloe mans geluk met de onderscheidingen, die hij aan het personeel mocht uitreiken, de hoop uitsprekend, dat de verbondenheid van hen met de zaak nog jaren zal be stendigd worden. De heer Vloemans dankt dan in korte woorden de burgemeester voor diens aanwezigheid en het uitreiken der ko ninklijke onderscheidingen. Namens de drie gehuldigden zegt de heer Jan Kemmeren een dankwoord tot de burgemeester met het verzoek deze dank ook over te willen brengen aan H. M. de Koningin. Nog is de huldiging niet ten einde, want ook de heer Vloemans wil zich persoonlijk richten tot het drietal dat reeds veertig jaren lang de zaak met zoveel trouw en toewijding gediend heeft. „Het is mij een genoegen, alzo zegt hij, jullie tegelijkertijd met het tachtig jarig bestaan van de Pehave, te huldi gen met uw 40-jarig dienstjubileum. Ik heb dit speciaal op deze dag willen doen, omdat jullie ook een groot deel hebben gehad in de groei en bloei van ons bedrijf." Dan gaat hij uitvoerig verder met een schets van de dienst van de drie ge trouwen, wier energie en werkkracht de Pehave mede groot gemaakt heeft. Hij besluit met: „Geachte Jubilarissen, ik heb gemeend bij een veertigjarig jubileum U een blijvende herinnering te moeten aan bieden, de hoop uitsprekend, dat gij alle drie hiervan nog vele jaren pleizier moogt hebben en dat dit aandenken voor jullie persoonlijk steeds een herinnering mag blijven van onze veertig-jaar-lange samenwerking." Dan biedt hij de drie jubilarissen ieder een prachtig gouden polshorloge aan. Ook de echtgenoten van de drie jubila rissen betrekt hij in de hulde, door hun bloemen aan te bieden. De heer Jan Kemmeren brengt in goed gekozen woorden zijn patroon dank voor de attentie aan hen bewezen, ver klarend dat zij hiervoor zeer dankbaar en erkentelijk zijn, hun werk gaarne ge daan hebben, want wat zij deden was niet meer dan hun plicht. Als laatste spreker komt de heer Cor van Wezel, de oudste vertegenwoordi ger der Pehave uit Deventer naar voren. In humoristische trant biedt hij zijn fe licitatie aan bij de 70ste verjaardag van de patroon en de 80ste van het bedrijf. „Een nog vitale patroon; een mooi ge zin en een mooie zaak; een toekomst met beloften!" Hij schetst de moeilijke jaren; de tijd dat het R.H.L. regeerde, dat ach ting toonde voor de prestaties van de Pehave, door de goodwill ook nog in die dagen gekweekt. 'Hij noemt de Pe have de firma, die in den lande als een der meest sympathieke bekend staat, waarmede het aangenaam is zaken te doen. RECEPTIE. Was de huldiging in de morgen meer van intieme aard, beperkt gehouden tus sen familie en personeel, de receptie in de namiddag gehouden bracht tot uiting, dat de sympathie voor de Pehave niet alleen in de kring van de naast betrok kenen leeft, doch is uitgegroeid over het gehele land en zowel de leverancier als de afnemer omsluit. In de zaal van het Koninklijk Muziek gezelschap Euphonia werd de receptie gehouden. De zaal was echter geen zaal meer, doch een lustpaleis, waar het aan genaam was te verpozen. Niet alleen om de gulheid, waarmede de gastheer zijn gasten onthaalde, niet slechts om de service door de exploitant van Eupho nia geboden, niet om de bloemenweelde en de rijkdom van Oosterse kleden, waarmede het interieur verzorgd was, doch bovenal door de sfeer en het cachet die op alles hun stempel drukt en die we niet anders kunnen betitelen, dan de sfeer en het cachet die de Pehave hebben groot gemaakt. 't Was er een Pehave-home, waarin ieder zich thuis voelde en waar van het scheiden hard viel. Ruim drie uren dromden de belangstellenden bin nen, wier auto's kilometers lange files vormden in de Hoofdstraat en de aan grenzende straten en pleinen. De bloem werken, getuigend van geperfectioneerde kunst, waren legio; de verdere souvenirs in alle mogelijke vormen niet te tellen; in één woord, 't was een Pehave-feest, dat tot in lengte van dagen in het ge heugen zal blijven van wie er getuigen van waren. EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK DOOR T. LODEWIJK 11) In Amsterdam ging alles boven verwachting. Hij vond het een aar dige klas en de jongens vonden hem geschikt. Binnen een kwartier was er de goede verstandhouding, die basis is voor het slagen van het onderwijs. Na afloop praatte Frits met het schoolhoofd, dat vele slagen om de arm hield, maar toch liet merken dat hij deze candidaat een zeer goe de kans gaf. Het valt zeker niet mee wendde hij het gesprek over een andere boeg daar in zo'n uithoek begraven te zitten? Och, dat gaat wel. Altijd zou ik het er niet uithouden. Maar u weet, het is wat je er van maakt. En er valt heus wel iets van te maken. Hebt u alleen de school? Of doet u er nog iets anders bij? Ik ben nog directeur van een zangvereniging, in een dorp vlak bij. Tja, dat hoort nu eenmaal zo. De meester wordt overal voorge spannen. En och, zo'n boerenzang- vereniging Frits kwam in vuur. En hij ver telde het eerst beleefd, toen oplet tend luisterend schoolhoofd van z'n experimenten met „Zanglust". En toen hij verhaalde van zijn kwar tiertjes na de repetitie, waarin hij, aan de piano, de zangers op popu laire manier een kijk gaf in de we reld der muziek, toen hij vertelde hoe, na „Der Tod und das Madchen" van Schubert, het heel stil gebleven was en de grapjas Mense Zwier wat schorrig had gezegd: Daar kunnen we 't voor vanavond wel mee doen, meneertoen greep 't school hoofd Frits bij de arm en zei: Precies. Precies, meneer Terlaer. Dót is wat ik hebben moet. Dat had ik voor mijn jongens willen doen, maar ik kan het zelf niet. Naar zó iemand zie ik uit! En hij had ver teld van zijn grote'liefde voor de muziek, een liefde die maar van één kant kwam, want hij bespeelde zelf geen instrument en zijn stem was zwak. Van zijn ideaal, de jon gens en meisjes van zijn school waarachtige liefde tot de muziek bij te brengen, het vormen van een zangklas, die de schoolavonden kon opluisteren Ze hadden de tijd vergeten en Frits moest op het station 'haastig een paar broodjes kopen; hij had geen tijd gehad om te eten. Maar bij het afscheid had 't schoolhoofd gezegd: U weet, ik kan nog niets beloven, maar ik denk dat we el kaar niet voor 't laatst gesproken hebben. In een roes van verwachting en plannen kwam hij thuis. Op zijn kamer at hij haastig het warmge- houden hapje dat zijn hospita had klaargezet. Maar hij was nog niet gereed, toen er op de deur werd ge klopt en de kloeke gestalte van Harm Oldenbennink in de opening verscheen. Ha Harm! begon Frits op gewonden, maar een blik op 't ge zicht van de jonge boer deed hem verstommen. Harmwat is er, Kerel, je ziet er uit of Harm nam een stoel en ging traag zitten. Meester zei hij moeilijk ik moet je wat zeggen. Het is niet best op de Hardinkboerderij Frits verbleekte. Siets Nee, met Siets is er niets aan de hand. Haar vader Wat is er. Man, zeg op, je maakt me bang. Hardink is vanmiddag van de kar gevallen. Wiel over zijn borst. Het ziet er bar slecht uit, meester. Ik denk Hij zweeg. Wat denk jehij zal toch nietFrits was opeens al zijn wrok tegen de koppige boer ver geten, zag hem alleen nog als de vader van Sietske. Hij wil je zien, vanavond nog, meester. Ik weet, je komt net van de reis. Maar als je wilt.ik heb de Chevrolet voorstaan, dan breng ik je. Hij zag hoe Frits aarzelde. Ik weet het vervolgde Harm hij was tegen jou nu niet zo. maar hij gaat sterven, meester. Ik ga mee, Harm. Meteen. Terwijl ze samen zaten in de au to die in snelle vaart over de weg ronkte, vertelde Harm. Het stond er slecht voor met de oude boer. Het kan vannacht wel aflopen. Ze hiel den zich allemaal flink, bloeder Hardink en de meisjes, maar ze konden zich ook nauwelijks voor stellen vader, vanmiddag sterk en gezond uitgereden, en nu als een slap, gekraakt lichaam in bed, be ginnend de grote reis Frits luisterde wezenloos. Het was voor hem te véél op één dag. Eerst Amsterdamen nu dit Achter Harms grote gestalte ging hij de kamer binnen, waar hij bij na een jaar geleden voor het laatst gezeten had. Alles was er nog net als toen, de klok tikte langzaam aan de wand. Alleen was er een papier om de lampekap gespeld om 't felle licht van het bed te houden. Sietske keek op, toen Frits binnenkwam, en haar ogen werden groot en een ogenblik blij. Ze kwam snel op hem toe en kneep zijn hand- vast. Frits.o, goddank, dat je er bent. Vader heeft naar je gevraagd.... En toen stond Frits Terlaer voor het bed van boer Hardink. Daar lag de oude man. Het gebruinde gezicht was nu gelig en verwrongen van pijn. De ogen waren gesloten, moei lijk reutelde de ademhaling, een knoestige hand lag gebald op het dek. Frits raakte voorzichtig die hand aan. De ogen gingen open, en een ogenblik zagen de oude en de jonge man elkaar verwonderd aan, haast verlegen aan. De vuist ontspande zich. Hardink stak langzaam de hand uit. Frits legde de zijne er in en ging op de stoel naast het bed zitten om te kunnen verstaan wat de stervende zei. Meesterbijna onver staanbaar kwamen de woorden niet veel meer zeggengauw afgelopenniet meer boos op me zijnFrits hoorde achter zich plots het snikken van Siets en de tranen drongen in zijn ogen, rolden over zijn wangen; ben maar een ouwe domme manmoet me al les vergeven Frits knikte. Ja, ja. Zijn keel was dichtgeschroefd. Sietske.oudste dochter. liefstekan niet meer voor haar zorgen, dat moet jij doen.... van haar houden ook.... altijd, zul je als ik er niet meer benmoet me beloven. Frits knikte stom. De hand van Hardink liet de zijne los, wenkte naar Sietske. Sietskelieve meidver geet je vader niet.... ik was niet altijd zo goed voor je.omdat ik van je hield, maar ik deed ver keerd. heb er spijt van. Ach vader zei Sietske ge smoord, en haar beide handen om klemden die oude, krachteloze hand op het dek praat daar toch niet over. Ik wist 't allemaal wel ....ik wil dat je gelukkig wordt ging de oude man voort; .jullie tweeën.trouwen is trouw blijvenvergeet dat nooitzoals je moeder en ik jullie ook. God zegen jullie.al lebei. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2