DE LMGSTEMT VffifflWYK Waalwij kse en Langs Courant ELS HO UT NIEUWKUUK VLIJMEN GAPELLE W. TIMMERMANS ZONEN SPRANG HAARSTEEG Sf. C?/S/>///2 WASPIK RAAMSDONKSVEER Assurantiën op elk gebied. WAALWIJK WAALWIJKSE HARMONIE VERORDENING GOEDGEKEURD. MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 89 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" OOST WEST, THUIS BEST. Zaterdag en Zondagavond draaide de revue in het parochiehuis voor de derde en vierde keer. Beide keren was de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld. De roep van de revue is tot ver buiten de gemeente doorgedrongen; talrijk zijn dan ook de aanvragen van toneelliefhebbers uit de verre omgeving. En een reis naar Elshout tot het bijwonen van de revue loont rijkelijk de moeite. Men bood gis teren voor een staanplaats zelfs drie gulden. En het is of de spelers bezield worden door het behaalde succes en zich nog meer geven aan het spel. Vlot wor den de talrijke scènes afgewerkt en de bonte afwisseling van ernst en luim, muziek, dans en zang, met een sprook jesachtige verlichting, is een lust voor oog en oor. Om aan de talrijke aanvragen nog te voldoen, Zal Zaterdag 8 Nov. een extra uitvoering gegeven worden. Aan vang 7 uur precies. ONGEVAL. werkzaamheden op het toneel Brink, schrijver Bij kwam de heer D v. d. en regisseur van de revue Oost West, Thuis Best, zodanig te vallen, dat hij n bovenbeen op twee plaatsen brak. Fer ziekenauto werd hij naar Den Bosch vervoerd. De revue gaat toch door. GEZINSVERZORGINGSFONDS. Donderdag 6 Nov. zal in café M. v. Huiten een bespreking gevoerd worden om te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeling van het Gezinszorg fonds. Een nadere uiteenzetting over doel en werkzaamheid van dit fonds zal dan qegeven worden. De gezamenlijke be sturen van K.A.B. en N.C.B. verwachten alle belanghebbenden. ST. NIOOLAASFEEST Dinsdagavond 4 Nov. zal een verga dering worden gehouden van afgevaar digden van de verschillende standsorga nisaties, de winkeliersvereniging en hoofden der jongensscholen, om te to men tot oprichting van een definitief St. Nicolaascomité. De bedoeling is om tel- kenjare een St. Nicolaasfeest voor de jeugd te organiseren, optocht en tracta- 'tie, en dit dan voor de beide parochies centraal te regelen. SPREEKBEURT. Op Dinsdag 4 Nov. a.s. des avonds kwart voor acht spreekt de Zeereerw. pater Chrysostomus uit Den Bosch in t patronaatsgebouw alhier over: „Onze verantwoordelijkheid ten opzichte van t geloofsleven en de zeden onder de boe renstand Deze avond is toegankelijk voor alle ongehuwden boven de 17 jaar uit de boeren en tuindersbond. Gezien de grote bekendheid die pater Chrysostomus geniet als spreker van van Missiën, retraites en als aalmoeze nier, wordt grote belangstelling ver wacht. UITVOERING. Op 8 en 9 November a.s. geeft de ge mengde zangvereniging Oefening Baart Kunst alhier in café van Baardwijk haar grote winteruitvoering. Naast de ver schillende zangnummers zal onder regie van de heer Nicols uit Vlijmen worden opgevoerd „Pietje de Duivel toneelspel in drie bedrijven door H. van Daele. UITVOERING V. G. T. Zondag 26 October gaf de Toneel vereniging V.G.T. haar eerste winter uitvoering in café Toonkunst Joh. Peij- nenborg. Opgevoerd werd het oorspron kelijk toneelspel met zang in vier be drijven: Het Lied van Moeder, door Antonie. Voor de aanvang opende Ka pelaan van Leeuwen deze uitvoering en wenste allen een genoegelijke avond. V.G.T. had met dit stuk een goede keuze gedaan, het was een prachtig stuk waarvan alle aanwezigen genoten. Wel eist het veel van de spelers, vooral ook met het oog op de verschillende mooie liederen. Een extra compliment verdient zeker mej. van de Wiel voor haar goed spel en haar mooie, zang; het applaus was verdiend. Naast mej. v. d. Wiel moet zeker genoemd worden mej. Kivits, die haar zware rol goed uitbeeldde. Het dochtertje van Diepstraten, dat in het voorspel opkwam, speelde zeer vlot. Ook bij de heren waren de rollen goed verzorgd en hier moet zeker ge noemd worden Diepstraten Jr., die 14 dagen voor de uitvoering een zware rol moest overnemen. De bediende kreeg van W. Rozen een goede typering, even als de oude zeerob van Diepstraten. De overigen pasten zich goed aan bij de hoofdrolvertolkers. NEDERLAAG-TOURNOOI ROZENKNOPJE. Op de banen van Rozenknopje in café H. Boom werd het nederlaagtournooi geopend. Op bezoek was Rozenjacht van café A. van Vugt alhier. Het werd een spannende strijd, vooral bij de B-elftal len, waar de laatste pijl de overwinning moest brengen. Uitslag als volgt Rozenknopje ARozenjacht A 7581 Rozenknopje BRozenjacht B 7374 Rozenknopje CRozenjacht C 6673 De volgende wedstrijd gaat tussen Rozenknopje en Na Arbeid Vermaak, Rosmalen. i VRIJWILLIGE BRANDWEER. Op de laatste gehouden vergadering van de Vrijwillige Brandweer werd de heer A. van Stokkum, daar hij zich niet meer beschikbaar stelde als commandant, ten afscheid gehuldigd. Door verschil lende leden werd een hartelijk woord van dank uitgesproken voor de goede samenwerking tijdens zijn leiding. De heer J. v. Oosterhout sprak te vens de wens uit, dat hij nog vele jaren van zijn toegekende wachtgeld zou mo gen genieten. Als tolk van alle aannemers in Groot Vlijmen dankte spr. hem tevens voor de prettige samenwerking. In zijn plaats werd als commandant benoemd dhr. Joh. v. d. Weijenberg. INBRAAK. In de nacht van vorige Zondag op Maandag werd tijdens afwezigheid in t huis van Dr. Weijers, Prinses Juliana- laan, ingebroken. Terstond werd door de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld, hetgeen nog voortduurt. MISWEEK. Vanaf 27 Oct. tot en met 2 Novem ber werd in Vlijmen een Misweek ge houden. Telkens was er bij de oefenin gen grote belangstelling, vooral bij de avondoefeningen was de kerk tjokvol. Het doel van de Misweek was dat alle gelovigen werd bijgebracht hoe men Mis moet horen. Er werden boekjes verkocht waaruit de H. Mis vanaf het begin tot het einde kon worden gevolgd; alle ge beden werden met de Priester meegebe- den. Eén ding is jammer, n.l. dat alle gelovigen de Priester aan het altaar niet kunnen zien, dit kwam zeker tot uiting in de avondoefeningen op 1 November toen alle gelovigen zich in het midden schip van de kerk verzamelden om de priester aan het altaar zeker te kunnen volgen. Met de grootste stilte en eerbied woonden alle gelovigen deze oefening bij. In de laatste oefening dankten de Witheren van de Abdij van Heeswijk voor de massale opkomst bij de oefenin gen en vooral de Zeereerw. Heer Pas toor en de beide Kapelaans waren zeer tevreden over de opkomst en dankten allen voor het slagen van de Misweek. Er werd besloten om voortaan de Hoogmis te houden om 9 uur. De Z.E. heer Pastoor hoopte dat de oefeningen, die op dezelfde wijze als deze week zul- zusterverenigingen op uit de naaste om geving. Aan de kerk gekomen stelden alle spelers zich aan weerszijden van de ingang op en door deze haag van club genoten schreed de droeve stoet het Godshuis binnen, terwijl het zangkoor 't i „Sub venite" zong. j De R.K. Kerk die voor deze gelegen- heid geheel in het zwart was gestoken, I was tot in de uiterste hoeken gevuld, j Door de Weleerw. heer Kapelaan Glaudemans, geestelijk adviseur van de i vereniging, werd een solemnele H. Mis S van Requiem opgedragen, terwijl het bij- na voltallig zangkoor onder leiding van H. van Beurden op verdienstelijke wijze een meerstemmige mis uitvoerde. In de kerk was eveneens aanwezig de rector van het ziekenhuis St. Johannes de Deo uit Den Bosch, die Jo tot de laatste j ogenblikken heeft bijgestaan en hier nog van zijn belangstelling blijk gaf. Na af loop trok de stoet in dezelfde volgorde naar de R.K. Begraafplaats, waar de teraardebestelling plaats had en dcor kapelaan Glaudemans de absoute werd verricht. Daarna werden kransen en bloemen gelegd van de jongeman die te vroeg heenging en wel op zo n nood lottige en onverwachte wijze. Na een laatste groet langs zijn graf, verlieten H le.i diep onder de indruk de dodenakker, achterlatend een lieve zoon en een vriend en clubmakker die dc-or zijn in nemend en joviaal karakter vele vr.i.n- de.i had weten te winnen, De zwanrye- troffen ouders mogen weren en aanvoe len cat menselijke hulD hier niet meer mag baten, doch de werenschap moge hun sterken dat zijn nagedachtenis bij allen nog lang in herinnering tal blij ven voortleven en zoals op zijn gedach tenisprentje staat gedrukt, beseffen dat Gods raadsbesluiten nu eenmaal on doorgrondelijk en Zijn wegen onna speurlijk zijn. Er is geen weg meti mogelijk dan te bidden voor zijn ziele- rust en voor zijn ouders de kracht af te smeken om deze slag die hun zo zwaar heeft getroffen riet volledige overgave te dragen. Dat de voebalver- enigingen Haarsteeg en Vlijmen mee leven moge blijken uit het feit dat door de Haarsteegse leden gelden bijeen zijn gebracht waarvoor in totaal 24 H. H. Missen zullen worden gelezen SPREEKBEURT. Donderdag 13 November a.s. hoopt voor de A.R. Kiesvereniging alhier in openbare vergadering als spreker op te treden de Weled. Heer M. de Kruis, hoofd der Koningin Wilhelminaschool te Rotterdam (v.m. Overschie), vroeger hoofd der Chr. School aan de Loonse- dijk. len blijven voortduren, met dezelfde be langstelling gevolgd zullen worden. Vooral moesten alle gelovigen tot het laatste gedeelte de H. Mis bijwonen, tot de Priester het altaar verliet. POSTDUIVENVER. DE ZWALUW. Voor de grote tentoonstelling op 22 en 23 Nov. a.s. van de Combinatie Vlijmen -NieuwkuijkDrunen, die te Vlijmen wordt gehouden, zijn als keurmeesters aangezocht de heren M. J. Winters uit De Kwakel en M. Roosendaal uit Hel mond; beiden hebben de uitnodiging aanvaard. JAARVERGADERING. Zaterdag 8 Nov. jaarvergadering van de Zwaluw in café Oremans. Een zeer en van het bestuur en leder, van de Vlij- mense Boys wier houding boven alle lof is verheven, zullen 15 H.H. Missen wor den gedaan, terwijl de betreffende spe ler, die diep gesechokt is door het onge val en vanaf het ogenblik dat het ge beurde tot aan het einde van de begra fenis steeds overal bij aanwezig was, voor de zielerust van Jo een aparte Mis zal laten doen. Dat Jo ruste in vrede. BEGRAFENIS G. L. VOS Mzn. Onder grote belangstelling had j.l. Zaterdagmiddag op de algemene be graafplaats alhier de teraardebestelling em i t I plaats van het stoffelijk overschot van belangrijke agenda m o^gesteld. Jaare f w.jlen hger Q L Voj, Mzn dje j.l. overzicht van de voorzitter, Jaarverslag secretaris-penningmeester, Bestuursver kiezing (aftredenden herkiesbaar) en verder nog zeer belangrijke punten.'Alle leden worden zeker verwacht. Deze ver gadering is boetplichtig. BEGRAFENIS JO v. d. BIGGELAAR. Onder overweldigende belangstelling had alhier Donderdagmorgen de plech tige uitvaart en begrafenis plaats van onze dorpsgenoot Jo van den Biggelaar, die op zo noodlottige wijze tengevolge van opgelopen inwendige kneuzingen tij dens 'een voetbalwedstrijd in het zieken huis te Den Bosch op 'Zondag 26 Oct. j.l. is overleden. Om ca. half tien werd aan de ouderlijke woning de rouwstoet geformeerd en deze trok onder adem loze stilte door het treurende dorp. De stoet werd voorafgegaan door de Haar steeg-junioren, die namens de voetbal vereniging een prachtige krans meedroe gen; daarachter volgden bestuur en bijna alle leden van de voetbalclub. Vervol gens schreed in de stoet mede een depu tatie van de v.v. Vlijmense Boys, waar van 4 spelers in voetbaltenue de om floerste vlag meedroegen en drie spelers een fraai bouquet witte crysanten. Ook de gehele jeugdbeweging met de leiders liep in de stoet mee, eveneens een prach tige krans met zich meedragende. En kele spelers van het 3e elftal gingen de baar vooraf met een krans namens het 3e elftal waarin Jo speelde. Daarna volgde de baar met het stof felijk overschot, gedragen door zijn strijdmakkers. Achter de lijkbaar volgde zijn diepbedroefde familie, die hun oud ste zoon reeds vroegtijdig moesten zien heengaan en een lange stoet buurtgeno ten, vrienden en kennissen en tevens merkten wij verschillende deputaties van Dinsdag op 78 jarige leeftijd overleed. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door Ds. J. Fokkema, vroeger Ned. Herv. predikant alhier, die aan dit graf ook Gods Woord wilde brengen en er daarbij op wees dat een graf voor ons altijd een verschrikking is, omdat wij daarbij bepaald worden dat ook voor ons allen eenmaal het einde van ons leven komt; maar ziende op het graf in de hof van Jozef van Arimathea, waar de verschrikking van de dood is teniet gedaan, behoeven zij die in Chris tus geheiligd zijn, deze laatste vijand niet te vrezen, want voor hen zal er weer een vereniging zijn van ziel en lichaam, in eeuwige heerlijkheid, waar zij met hun Koning het eeuwig hallelujah zullen aanheffen. De loco-burgemeester van Sprang- Capelle, wethouder H. Winkelman, sprak enige woorden van waardering namens het gemeentebestuur; de over ledene was vele jaren lid van de ge meenteraad, en wel van 19151923 van de voormalige gemeente Sprang en van 19271941 van de gemeente Sprang- Capelle, in welke functie hij, namens de A.R. Kiesvereniging afgevaardigd, zich door zijn helder inzicht en juiste advie zen, een goed raadslid heeft betoond. De ontslapene was tevens medeop richter en jaren lid van de Woning stichting Sprang en diende de Ned. Herv. Kerk alhier vele jaren als lid van het College van Kerkvoogden. De heer Jac. Niewenhuizen dankte na mens de familie de sprekers en allen die van hun belangstelling hadden blijk ge geven. DANKUUR. A.s. Woensdag 5 November des avonds half acht, zal in de Geref. Kerk alhier dankuur voor het gewas worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. M. J. Mulder. jj 'N VERDIENSTELIJK INGEZETENE TEN GRAVE GEDRAGEN. Op de algemene begraafplaats aan de Heistraat had j.l. Donderdagmiddag de teraardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van wijlen de heer G. A. S. de Bas, die Zondag 26 Oct. op 64- jarige leeftijd alhier overleed. Wijlen de heer de Bas was oud-fir mant van de bekende grossierderij W. M. de Bas en Zn., welk bedrijf mede door zijn bezielende leiding is uitge groeid tot zijn tegenwoordige omvang en waarvoor hij zich tot zijn laatste le vensdagen nog interesseerde. Ondanks de beslommeringen van het zakenleven vond hij ook nog de tijd en de lust voor de behartiging der gemeentebelangen, want met een onderbreking van ruim 3 jaar, n.l. van 9 April 1936 tot 5 Sept. 1939, wegens gezondheidsredenen, is hij vanaf 15 Dec. 1933 lid van de Raad der gemeente Sprang-Capelle geweest, waar van een viertal jaren van 1945 tot Sep- tëmber 1949 lid van het college van Burg. en Wethouders. Tevens nam hij een vooraanstaande plaats in het ver enigingsleven in en in de oprichting van verschillende verenigingen of stichtin gen en instandhouding van deze heeft hij een belangrijk aandeel gehad. Geen wonder dus, dat hij in de samenleving een vooraanstaande plaats innam en dat iedereen hem hoogachtte. Bij de plech tige begrafenis is dit dan ook wel zeer tot uiting gekomen, want met de fami lie waren de plaatselijke verenigingen en instellingen, waarin de heer de Bas als voorzitter of bestuurslid zitting had, op de begraafplaats vertegenwoordigd. Te vens merkten wij op de loco-burgemees ter, wethouder Winkelman met wethou der Maijers en de gemeentesecretaris de heer M. van Prooijen, alsmede enkele leden van de gemeenteraad. Ook vele ingezetenen gaven van hun belangstel ling blijk. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in het graf was neergelaten en de vele bloemstukken, waaronder behalve die van de familie er zich o.m. bevon den van het gemeentebestuur, van de vereniging Het Groene Kruis, van de vereniging Volksonderwijs, van perso neel en kinderen van de Koningin Julia- naschoql, van de Gem. Zangver. t Ro- zeknopje en van de firmanten van het grossiersbedrijf Fa. \V. M. de Bas en Zn., bij het graf waren neergelegd, werd namens de familie door de jongste broer van de overledene een afscheidswoord gesproken, waarin deze de goede hoe danigheden van de gestorvene omschreef en hem dankte voor het vele dat hij voor de familie was geweest. Bij afwezig heid van burgemeester Smit, die v< het doen van een rustkuur ter verpleging verblijft in het ziekenhuis te Raams- donksveer, werden namens het gemeen tebestuur hartelijke waarderende woor den van dank en afscheid gesproken door de loco-burgemeester wethouder Win kelman. Verder voerden nog het woord de heer H. Kerst, 2e voorzitter van de vereniging Het Groene Kruis, de heer L. Poldervaart namens de afd. Sprang- Capelle van Volksonderwijs en uit naam van personeel en leerlingen van de O.L. school de heer W. J. van Nieuwenhuij- zen als secretaris van de Gem. Zangver. 't Rozenknopje en ten slotte door een vriend van wijlen de heer de Bas, de predikant der Ned. Herv. gemeente te Den Helder, die tevoren ten sterfhuize een korte lijkdienst had geleid. Nadat de zoon van de overledene dank had gebracht voor de belangstelling en het medeleven, werd deze plechtigheid met 't strooien van bloemen op de kist als een laatste groet besloten. Diep onder de indruk, in het besef een liefdevol echtgenoot en zorgzaam vader, een verdienstelijk man, die voor de ge meenschap zeer veel goeds heeft gedaan en voor velen een steun is Qcwcest» grave te hebben gebracht, verheten fa milie en vrienden de dodenakker, mijnheer de Bas achterlatend in de eeuwige rust. Zijn rust zij in vredel De nagedachtenis aan de overledene zal niet alleen bij zijn familie, maar bij allen, die hem goed kenden, in eerbie dige, gave herinnering worden gehouden. BAZAR VRIJHOEVENSE BOYS. Na wekenlange voorbereiding was Donderdagavond half 8 het ogenblik daar, waarop te Vrijh.-Capelle in een op een weiland naast het gemeentehuis ge plaatste tent de bazar ten bate van de voetbalver. Vrijhoevense Boys werd ge opend. Daartoe hadden zich vele geno digden met bestuur en leden van de ver eniging in de tent verzameld. Bij afwe zigheid van de burgemeester, werd de opening verricht door de loco-burge meester, die zijn rede besloot met de wens, dat deze bazar mocht slagen en mocht leiden tot een gezond en sterk verenigingsleven. Na de officiële opening verspreidden de aanwezigen zich in de zaal en ton men bij verschillende attracties op alle mogelijke manieren zijn geluk beproeven en zijn beurs lichter maken. De resulta ten van deze openingsavond waren niet onbevredigend en ook de beide volgen de avonden en in het bijzonder de Za terdagavond was de belangstelling groot, zodat het zich laat aanzien dat de ba zar in alle opzichten geslaagd zal zijn en dat daarmede het door het bestuur voor ogen gestelde doel bereikt zal we zen. JUBILERENDE CHAUFFEURS. Dit week-end herdachten een tweetal dorpsgenoten het feit, dat zij gedurende 12J/J jaar onafgebroken in dienst zijn geweest bij het expeditie- en transport bedrijf. De chauffeur W. de Roctij vier de Vrijdag zijn koperen jubileum in Vorige week verwachtte ons bestuur voor de wijk Grotestraat Haven een percentage van 75%. Jammer genoeg bleef dit echter beneden onze verwachtingen. Er werden in totaal bezocht 183 gezinnen, hiervan werden 128 ge zinnen donateur, met een minimum-bijdrage van 1.-—, een per centage dus van 70%. Wij bezoeken vanaf morgen de Kerkstraat. Leg Uw bijdrage klaar, U bespaart er ons een wachttijd mee. Hieronder volgt de stand der wedstrijd in vrijgevigheid, met als prijs een mars met de nieuwe instrumenten. Wijk 1 HoekeindePostkantoor 47% donateur; Wijk 2 PostkantoorHaven 70% donateur. Mogen wij voor de Kerkstraat op een 80% rekenen? dienst Van Jan de Jong's expeditiebedrijf alhier en A. Rosenbrand was 1 Nov. 12/, jaar als chauffeur werkzaam in het bedrijf van de expediteur A. J. de Waal te Waspik. 'Het is te begrijpen dat de beide jubilarissen door hun patroons en de personelen dezer bedrijven op ge paste wijze gehuldigd werden, waardoor hun jubileumdag voor hen tot een blijde feestdag is geworden. De door de raad dezer gemeente inge volge de Winkelsluitingswet vastgestelde verordening, waarbij het sluitingsuur voor winkels van 6 uur des avonds op 7 uur en voor kappersbedrijven van 7 op 8 uu,r is gebracht, is thans bij Koninklijk Besluit goedgekeurd. De koopavond, des Woensdags, mogen de winkels in de pe riode van 1 Oct. tot 1 April tot 9 uur en van 1 April tot 1 Oct. tot 10 uur open zijn. Aan de naleving dezer ver ordening zal streng de hand' worden ge houden. GESLAAGD. Voor het diploma aannemer burger lijke en utiliteitsbouw slaagde te Den Haag onze plaatsgenoot de heer W. Heeren. BILJARTEN. Uitslagen van de op Maandag j.l. ge speelde wedstrijden voor de competitie Kring Waspik: Het Groene LakenK.O.T. 46 O.K.K.De Poedelaars 82 Altijd RaakVriendenkring II 64 Vriendenkring IVriendenkring 3 64 De stand na deze ronde is; 1 K.O.T. 26 punten; 2 O.K.K. 22 p.; 3 Het Groene Laken 19 p.; 4 Altijd Raak 16 p.; 5 Vriendenkring I 16 p.; 6 Vriendenkring II 15 p.; 7 De Poedelaars 14 p.; 8 Vrien denkring III 12 punten. Programma voor vanavond: De Poedelaars—-Vriendenkring I, café Sportwereld. Vriendenkring IIO.K.K., café F. Meeren)'. K.O.T.Vriendenkring III, café P. Roovers. Het Groene LakenAltijd Raak, café Het wapen van Nassau. E. H. B. O. Dezer dagen hield de pas opgerichte afdeling der E.H.B.O. een bijeenkomst in het Henricusgebouw. 'Een bestuur werd gekozen als volgt: Fr. v. d. Heuvel, voor zitter; J. v. d. Sande, vice-voorz.; Mej. B. Wiércx, secretaresse; Mej. A. van Hulst, vice-secretaresse; A. Vermeer, penningmeester; Mej. T. Rombouts, 2e penningm.esse. Het ligt in de bedoeling binnen enkele weken met de cursus een aanvang te maken. VERGADERING K. O. B. Donderdag 30 October vergaderde de afdeling WaalwijkHeusden van de K. O. B. in het Bisdom 's-Hertogenbosch in het hotel de Twee Kolommen. De op komst was minder dan we gewend wa ren; 42 leden hadden de presentielijst ge tekend. I Om kwart vóór 7 opende voorzitter de vergadering met de Chr. groet. Hij ver welkomde de aanwezige leden, speciaal de nieuwe, en de heer J. Timmermans, die een lezing zou houden over grapholo- gie. Hij sprak ook de vertrekkenden toe, de heren de Rooy en Egberts, benoemd tot hoofd der B.L.O. scholen, resp. te Hengelo en Uithoorn en sprak de hoop uit op hun welslagen in hu& nieuwe be trekking. Ook- verwelkomde hij mej. Gebbing, die, vrijwel hersteld van haar ziekte, voor 't eerst de vergadering ge deeltelijk zou bijwonen. Hij memoreerde het goedgeslaagde uitstapje naar Eind hoven, de vernieuwingscursus voor de lagere leerjaren, die veel succes had ge had, en de onderwijzersdag te 's-Herto genbosch, die tot tevredenheid stemde. De notulen werden door de secretaris voorgelezen en goedgekeurd met dank- zegging van de voorzitter. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de Norbertijnen van Hees- wijk waarin medewerking van 't personeel van de scholen gevraagd werd voor de verspreiding van een missiekleurboek on der de jeugd, dat door de voorzitter aan bevolen werd. De voorzitter bracht verslag uit van de Kernvergadering, een bijeenkomst van de voorzitters en de secretarissen van de afdelingen van de K.O.B., waarop een aantal interne zaken werden behandeld. Nu hield de Zeereerw. Adviseur zijn 5 minuten-preek, waarin Z.E. wees op de gemeenschap der heiligen, die in de komende dagen het middelpunt van de liturgie vormt. Tot secretaris werd met 40 stemmen gekozen de heer J. v. d, Hoogen, die de benoeming aannam en aan de be stuurstafel plaats nam. Mej. de Kort werd met 22 stemmen aangewezen als be stuurslid inplaats van mej. v. Delft, die wegens ziekte had bedankt. De voorzitter had een dankwoord voor de laatste, die bijna 20 jaar aan de bestuurstafel had gezeten. Daarna volgde de lezing van de heer Timmermans. Spr. vertelde over de waarde van de schriftkennis voor de be oordeling van het karakter van de mens, en, wat van belang is voor de school, van het karakter van het kind. Licht beelden verduidelijkten achteraf de voor dracht. Spr. zei bereid te zijn gratis een karakterbeschrijving te geven van leden, die daarvoor hun handschrift inzonden. Vereisten zijn: naam en adres, leeftijd, sexe en een briefje, liefst pl.m. een blad zijde van eigen schrift. Het adres is: J. Timmermans, Surinamestr. 16, Nijmegen. Na de lezing kreeg de commissie tot onderzoek van de classificatie t woord. Beide leden waren na bestudering van t rapport Kruyt en het dubbele rapport van de Vereniging der Gemeenten (rap port Matser) tot de conclusie gekomen, dat het eerste rapport de indruk maakte, in elk geval nu een classificatie, zij het gemitigeerd, (voorlopig), te handhaven. Het rapport Matser was het daar niet mee eens. Ook onze commissie kon de aangebracht argumenten van het rap port Kruyt niet overtuigend vinden. Bij de rondvraag deelde de Zeereerw. Adviseur mee, dat gelegenheid gegeven wordt een cursus te volgen voor Staats examen. De vakken zijn: Grieks, Latijn, Nederlands, Frans, Duits, Engels en Wiskunde. Verschillende akten geven vrijstelling voor verschillende vakken. Verder kwam nog de classificatie ter sprake en de middelen, die aangewend konden worden om tot spoedige afschaf fing te tomen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. D.V.S.V. SPEELDE GREET BOS. Wij waren uiteraard zeer be nieuwd naar de prestaties van het gereorganiseerde en hernieuwde D.V.S.V., de toneelclub van de K.A.B. Belangstellend waren we of de club er in geslaagd zou zijn needs iets van de oude glorie terug te winnen, want het was bekend, dat D.V.S.V. een moeilijke periode had meegemaakt, waarin 't nou niet zo rooskleurig met de vereni ging gesteld was. We geloven niet dat de speelsters en spelers van de K.A.B. voldoende gelegenheid heb ben gehad veel van hun verjon ging en vernieuwing te laten blij ken, want het stuk „Greet Bos", dat men voor deze demonstratie had gekozen, leende zich hier wel zeer slecht voor. We kunnen heel weinig waardering hebben voor dit toneelspel van Mart. v. Leeu wen, dat de actrices en acteurs bijna niet tot natuurlijk spel in staat stelde. Het heeft weinig zin hier erg ver op in te gaan, maar laten we vol staan met enkele feiten te vermel den, zoals de gezwollen taal, die zich allerminst gemakkelijk zeggen liet, zoals de probleemstelling, die in meer dan een opzicht zeer mank ging het was bijv. onmogelijk te geloven in de totstandkoming van de liefde tussen Greet Bos en Jos Krekelmans, zoals het ook niet mo gelijk was de ommekeren te volgen die in Jos gedurende het laatste kwartier plaats grepen. Bovendien werd het hoofdpro bleem van het gevallen meisje, dat het geluk wil vinden in een zuive re eerlijke liefde, doorkruist door een nevenprobleem, dat het stuk nolens volens tot een „Arbeiders stuk" moest maken, het probleem namelijk van het arbeidersmeisje dat, hoewel begaafd danseresje, om haar afkomst niet in de ballet groep wordt opgenomen. Het spreekt vanzelf dat de eenheid van handeling, sinds Aristoteles een dwingende voorwaarde voor een goed en hecht toneelstuk, hierdoor zeer geschaad werd. De schrijver heeft ook niet goed

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1