VROOM DREESMANN SLOTACCOORD In het ontwikkelingsgebied Brabant 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 12 NOVEMBER WOCUsdilfi-priIZCU ISSSSS& WO^SSp 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND zal in de komende iien jaren een industriële ontwikkeling van 61 procent moeten plaats hebben. ^^9 NIET AANCPNnMEM NIET AANGENOMEN Ruitstof, prima wol, zware kwal., in 1 8 moderne frisse rokdessins. 90 cm. A 85 breed, per meter Flacon prima Eau de Co logne, merk Johann, Maria Farina, verpakt in 130 luxe doos Locomotief m. rem, ten der, 2 personenwagens, 4 ronde rails, £50 verpakt in doos Warme kameelharen kraagpantoffels met ge- vulcaniseerde zool. Mooie ruitdessins en effen kleu ren, maten 36-43 425 Ontbijtkleed, voorgete kend, zwaar katoen met leuke tekeningen 395 Een practisch Si. Nicolaas cadeau. Dameshandscheenen, tricot gevoerd, met aardig borduursel op de bard, in groen, bruin, "390 bordeaux eri zwart Damespyama, van mooie keperflanel, in groen, bois de rose, zalm, bleu enz., goed model, Q95 lastex taille Dameszakdoekje, in leuke fantasiedessins, prima Egyp tische macco, Q E <- 3 stuks voor Suikerbeestjes, 250 gram Blanke rozijnen, de beste kwaliteit, 250 gram Metalophoon, 1 2 toons, helder van klank 95C Een leuk Sini Nicolaas cadeau. Schwarzwaldklokje met gewicht en slinger, accu raat lopend 0 25 uurwerk Sier-, gebak- of fruit schaal, helder glas, diver se modellen, 195 grote maat Oud Hollandse doek, voor wand of tafel, geheel wol, fraaie des- "3 £25 sins, 115x115 Vorige week verscheen een suggestief rapport van de Pro vinciale Raad voor de Welvaart, dat gewijd is aan de nood zaak en de mogelijkheid van de industriële ontwikkeling van onze provincie. Twintig procent van de jeugd van Nederland leeft en speelt in Noord-Brabant, schrijven Gedeputeerde Staten in dit rap port, en verder, in de komende 10 jaren zal in Noord-Bra bant voor 63.000 mannen additionele werkgelegenheid in de industrie moeten ontstaan, deze en soortgelijke overwe gingen hebben er toe geleid dat G.S. de Provinciale Raad voor de Welvaart opdracht hebben gegeven het opgestelde welvaartsplan te herzien, in dier voege dat ook voor de grote industriecentra stimulerende maatregelen nodig zijn en dat structurele maatregelen van groter formaat moeten worden genomen. beidsplaatsen per jaar, ofwel pl.m. 17.000 in het komende decennium. Het rapport vermeldt echter uit drukkelijk dat deze raming aan de hoge kant is; tot op heden was het aandeel van Brabant in de totale Nederlandse emigratie slechts 10%, en als dit percentage ook in de toe komst wordt gehandhaafd, dan zal de verlichting van 't werkgelegen heidsvraagstuk slechts 13.500 be dragen. Hier staat tegenover dat de uitbreiding van de industriële werk gelegenheid in overig Brabant door emigratie kan worden verminderd tot pl.m. 139.000, zodat bij deze ver onderstelling Noord-Brabant alleen niet minder dan 1/3 van de totale industrialisatietaak der overige provincies voor haar rekening moet nemen. Cijfers die te denken geven. Het rapport publiceert ook een aantal cijfers, die licht werpen op de verschillen die aangaande het bovengenoemde werkgelegenheids probleem binnen de grenzen van de provincie bestaan. Zo lezen we dat in het welvaartsrayon Geer- truidenberg op 16 Oct. 1950 3184 ar beidsplaatsen bezet waren, dat er de laatste twintig jaren gemiddeld per 10 jaar 190 arbeidsplaatsen zijn bijgekomen, en dat dit aantal in de komende tien jaren (schrik niet) 1470 zou moeten bedragen; in het welvaartsrayon Heusden bedroeg 't aantal bezette arbeidsplaatsen 1082, gemiddeld zijn er per 10 jaren 260 bijgekomen, en voor de komende tien jaren zou dit aantal 300 moe ten zijn; in het Welvaartsrayon Waalwijk bedraagt het aantal be zette arbeidsplaatsen 8.437, in de voorbije jaren is het aantal arbeids plaatsen gemiddeld per 10 jaren toegenomen met 1790; in het ko mende decennium zal dit getal 2010 moeten zijn. Aantrekken van nieuwe be drijven rtoodzakelijk. Het rapport wijst als het grote verschil tussen de wijze waarop de uitbreiding van de industriële werk gelegenheid in de overige provin cies en in Noord-Brabant tot stand kwam, op het feit dat tussen 1930 en 1950 deze uitbreiding in Noord- Brabant voor bijna een kwart plaats had in de textiel-, schoen en lederbranche, (in de leder- en schoenindustrie voor 9%) terwijl in de overige provincies samen deze bedrijfstakken maar een aandeel van 8% hadden. Van 1952 tot 1962 zullen in Noord-Brabant ongeveer 63.000 arbeidsplaatsen extra nodig zijn. Wanneer de ontwikkeling van de afgelopen jaren doorgaat, houdt dat in dat de schoen- en lederin dustrie en de textielindustrie in die tien jaar hun personeel zullen moe ten uitbreiden met ongeveer 15.000 man. Het rapport betwijfelt sterk of dit ook maar bij benadering mo gelijk zal zijn, voornamelijk omdat de uitbreiding tussen 1930 en 1950 voor een belangrijk deel van inci dentele aard is geweest, doordat zij tot stand kwam onder invloed van uitzonderlijke hausse-invloeden, waarop in de laatste jaren 'n scher pe reactie ontstond. Men meent dan ook niet te mogen rekenen op een zo belangrijk aandeel van deze bedrijfstakken in het opvangen van de toename der mannelijke in dustriële beroepsbevolking. Enige cijfers van de laatste jaren illus treren dit: van begin 1950 tot begin 1952 liep in 338 leerlooierijen en schoenfabrieken het personeel te rug van 20.400 tot 19.600. In het algemeen kan worden ge steld, dat er in Noord-Brabant niet op mag worden gerekend dat be paalde van oudsher in deze provin cie gevestigde bedrijfstakken in de naaste toekomst nog een belangrijk deel der te verwachten aanwas zul len kunnen opvangen. Het streven zal moeten worden gericht op het aantrekken en oprichten van nieu we bedrijven, welke in mindere mate wat hun afzet en personeels verloop betreft, gebonden zijn aan de verzorgingsbehoefte der Neder landse bevolking. De voornaamste factor die de uit breiding van de industriële werk gelegenheid in de naaste toekomst zal beheersen, is de exportmoge lijkheid. Als de exportmogelijkheid van de bestaande Brabantse indus"- triëlen niet verhoogd kan worden, is de enige konsekwentie dat alles in het werk moet worden gesteld om de provincie zo aantrekkelijk mogelijk te maken voor de vesti ging van exportindustrieën. Dat geldt vooral voor streken waar het exportniveau betrekkelijk laag is, doordat er vooral consumptiegoe deren worden geproduceerd. Tot die streken horen de gebieden van Tilburg, Den Bosch, WAALWIJK, Roosendaal, Bergen op Zoom, Don gen, Gilze, Geldrop, Asten en Uden. Vooral in deze gebieden moeten dus industrieën worden aangetrok ken, welke niet begrensd worden door de verzorgingsbehoefte van 't Nederlandse volk. Een tweede overweging waarmee bij de toekomstige ontwikkeling van de werkgelegenheid rekening moet worden gehouden, is de een zijdigheid in de industrie in ver schillende streken, zoals in de Langstraat van de schoen- en leder industrie. Vestigingsfactoren.. Drie factoren beheersen de mo gelijkheid tot nieuwe industrie-ves tiging: de arbeidsmarkt, de ver- keersligging en het verzorgingsni veau. Wat de arbeidsmarkt betreft, vol doet Noord-Brabant zeker kwanti tatief, maar de scholing zal moeten worden aangepast aan nieuwe eisen die nieuwe bedrijven stellen. Het verzorgingsniveau, waaron der vallen de beschikbaarheid over goed en goedkoop industrieterrein, de publieke voorzieningen, de woon winkel-, onderwijs- en - ontspan- ningsaccomodatie e.d. ligt gunstig. Alleen de verkeersligging van Noord-Brabant als geheel laat veel De leden van den Broek, de Glas. Kamp, Verduyn en Zijlmans wer den dus bij acclamatie herbenoemd. VOORSCHOT VOOR DE ZANG VERENIGING „POLYMNIA" EN WIT GELE KRUIS. De raad verleende B. en W. hier na machtiging de gemeentelijke bij drage te verlenen, wanneer inwo ners van de gemeente met gebruik making van het „Terlingen-fonds" hun woning wilden verbeteren. De voorzitter verzocht de leden propa ganda te maken voor deze mooie regeling. Vlot verleende de raad aan de Gemengde Zangvereniging „Polym- nia" een renteloos voorschot van 500.als gedeeltelijke bestrijding van de kosten van een aan te schaf fen piano; te beginnen met 't jaar 1954 zou dit voorschot in jaarlijkse terugbetalingen van 100.— wor den afgelost. Ook aan het Wit-Gele Kruis, af deling Waspik, werd een renteloos voorschot verstrekt van 3000. Momenteel is het wijkgebouw on dergebracht in het pand Kerkstraat 32, eigendom van het R.K. Kerkbe stuur H. Bartholomeus; het kerkbe stuur echter wenst dit pand te be stemmen als woning voor de nieu we koster, zodat het Wit-Gele Kruis naar een ander onderkomen heeft moeten uitzien. Voor de afdeling deed zich de gelukkige omstandig heid voor, dat de benedenverdie ping van het voormalig stationsge bouw leeg staat. De N.S. zijn bereid dit gedeelte te verhuren voor 100 gulden per jaar en onder conditie, dat de afdeling het gebouw in orde brengt en onderhoudt; de kosten zijn begroot op 3200.—, die de af deling natuurlijk niet kan opbren gen, vandaar het verzoek aan het gemeentebestuur om een renteloos voorschot, dat afgelost zal worden in een tien-jaarlijkse aflossing van 300.—. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad het gevraagde te ver lenen. BEGROTINGSTEKORT Vervolgens boden B. en W. de begroting 1953 aan, waarop een bij zondere uitkering was geraamd van 49000.In de commissie van onderzoek werden benoemd de he ren Zijlmans, v. Kuik, Langer werf, Smits en van den Broek. Driehonderd gulden stelde de raad vervolgens beschikbaar voor het aanschaffen van een toga voor de ambtenaar van de burgerlijke stand, dit in navolging van de ge meente Sprang-Capelle, wier be sluit eerst door Ged. Staten van Noord-Brabant was afgewezen, waarna de Kroon in hoger beroep de gemeente in het gelijk stelde. Vervolgens werd aan het Missie huis van de Paters Oblaten van de H. Franciscus van Sales een sub sidie verleend van 50.— per jaar per leerling uit de gemeente, en besloot men ten behoeve van de woningbouw een geldlening aan te gaan van 55.000.met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten. EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK DOOR T. LODEWIJK 15) Brederode greep meteen z'n kans. Hij haalde reeds de muziekstukken uit zijn tas en was in een druk ge sprek gewikkeld met Frits over de begeleiding van het werk, dat zijn koor over enkele weken op de uit voering zou zingen. Het was een lyrisch, dankbaar werk van een Noors componist en weldra zat Frits voor de piano en speelde. Brederode glimlachte tevreden. Hij had plannen, deze oude kun stenaar. Het dirigeren begon hem zwaar te vallen. Hij wilde er mee ophouden, zo spoedig hij dat met fatsóen kon doen, dat wil zeggen, zodra hij een goede plaatsvervan ger had. Hij achtte Frits daarvoor, na al de lessen die de jonge onder wijzer reeds had ontvangen, zo langzamerhand wel geschikt. Nog een beetje routine, dam kwam de rest vanzelf. Eerst maar eens een paar weken tingelen, dan eens een keer invallen, zo helemaal per on geluk.... 's kijken wat er van te- RONDVRAAG. Toen de rondvraag aan de orde was gesteld, deelde de voorzitter allereerst mee, naar aanleiding van een opmerking van de heer van den Broek in de vorige vergadering, dat de kwestie van de marktkramen thans was opgelost; er was een an dere verhuurder gevonden en de kramen bleven in de gemeente op geslagen. Het lichtpunt tusen Kerst en Fit ters was reeds aangebracht, of, zo niet, dan was er in elk geval toch de opdracht toe gegeven. Met de betreffende instantie had men zich in verbinding gesteld om de naam van Luitenant Brokx te doen opnemen op het monument te Waalre. Voorts deelde de burgem. nog mee dat vandaag of morgen de officiële goedkeuring voor de bouw van 14 woningen zou worden ver kregen. De officieuze goedkeuring had men reeds, zodat ten spoedig ste met het werk"kon worden be gonnen. De raad had er ook geen bezwaar tegen dat de gemeente met een on bekende geldschieter een lening Brabantse werkgelegenheidstaak een kwart van de nationale! In de jaren 1952'62 mag in de rest van Nederland gemiddeld per jaar een uitbreiding van de be roepsbevolking worden verwacht van ca. 25.700 mannelijke personen; in Noord-Brabant bedraagt dit cij fer ca. 6300; stelt men hiertegen over het feit dat van 1930 tot 1950 het gemiddeld aantal arbeidsplaat sen per jaar in Noord-Brabant toe nam met 3900 en in geheel Neder land (zonder Brabant) met 21.255, dan betekent dit dus dat in Neder land de industriële uitbreiding 21% moet bedragen, maar in Noord-Bra bant 61%. recht kwam. Dan een klinkende af- scheidsuitvoering, waarbij Frits ter kennismaking ook een werk zou dirigeren. En dan kon hij rustig re tireren. Hij had nog voldoende werk met zijn lessen en 's avonds was hij vaak moe en zag tegen het koorwerk op. Hij geloofde dat Frits het koor best omhoog zou krijgen, misschien .eens wat nieuws brengen waaraan een oudere zich zo gauw niet zou wagen. Het zou zonde en jammer zijn als die jonge kerel z'n muzikaal talent ongebruikt liet. Het was hem ook wel opgevallen dat Sietske een zeer goede stem had, maar zijn aanbod om haar les te geven had ze lachend afgewezen. Neen, daar voelde ze niets voor. Hij moest haar maar rustig in haar huishoudentje laten, één musicus in het gezin was méér dan genoeg! Eh zo betrad Frits dan voor het eerst de zaal waar Pro Musica re- i peteerde. Het was een flinke zang vereniging met goede krachten en een uitstekende reputatie, welker concerten altijd druk werden be zocht. Brederode's goede naam als i dirigent had daartoe bijgedragen. Frits kreeg hetzelfde gevoel als i sloot ten bedrage van f 10.000. tegen 4%, eveneens ten behoeve van de woningbouw, terwijl de mo gelijkheid tot een lening van 100 a 120.000.— ten behoeve van 10 wo ningen in Waspik-dorp zeer reëel was. De heer Langerwerf bracht de klachten over van een tuinder die veel schade en last ondervond van voor zijn tuin groeiende bomen; de klachten hadden de aandacht van het gemeentebestuur. De heer de Glas stelde de vraag of het niet mogelijk was een be paling op te nemen, in afwachting van de goedkeuring van de winkel sluitingsverordening, dat de win kels tot 7 uur open mochten zijn. Alleen in heel bijzondere geval len, antwoordde de voorz., kunnen B. en W. een dergelijk besluit ne men. Het gemeentebestuur zou deze vraag in overweging nemen en be zien of de mogelijkheid tot deze be paling aanwezig was. Hierna was er niets meer aan de orde, zodat men tot sluiting van de openbare vergadering kon over gaan. In vergelijking met wat in de voorbije dertig jaren werd bereikt, moet de in de toekomst noodzake lijke industrialisatie bijna drie keer zo hoog zijn als gemiddeld in de rest van Nederland. Op afvloeiing naar andere Ne derlandse gebieden, aldus het rap port, behoeft in de toekomst niet meer te worden gerekend, wel zal de omvang van de werkgelegen heidsvraagstukken enigermate wor den verlicht door de emigratie. Wanneer Brabant naar evenredig heid aan de toekomstige emigratie zal gaan deelnemen, dan betekent dit dat de werkgelegenheidstaak van deze provincie wordt vermin derd met gemiddeld pl.m. 1700 ar- toen hij achter de gebogen rug van meester Oompjes voor het eerst de gymnastiekzaal betrad waar „Zang- lust" hem opwachtte, en hij glim lachte bij de herinnering. Driekus Krol zou vreemd opkijken, als hij „meester Terlaer" hier bij dit Am sterdamse koor zag binnenstappen. Zou hij al met Annie getrouwd zijn? Eens aan Sietske vragen die las nog geregeld het plaatselijk blad. En toen stond hij opeens voor een groepje bestuursleden, schuld- de handen, mompelde zijn naam en hoorde en vergat andere namen. En met déze dame zou ik maar zorgen goede vrienden te blijven schertste Brederode dit is onze secretaresse, mejuffrouw Ada Sic- cama. Zonder haar geen Pro Musi ca. Zij is de kurk waar alles op drijft, en als het moet is ze nog ac- compagnatrice ook. Juffrouw Siccama,-dit is meneer Terlaer, die vanavond achter het jammerhout zal kruipen! Frits zag een kleine, slanke vrouw van even in de dertig. Git zwarte haren die als een helm strak om het hoofd lagen met een zware wrong in de nek, grote bruine ogen van ongewone levendigheid, een brede mond met felrode lippen, een exotisch type, dacht hij. Ze had grote hangers in de oren, een knal geel truitje deed haar matbruine tint des te beter uitkomen. Lange, lenige vingers omknelden de zijne en een warme altstem zei.: Me neer Terlaer. Ik hoop dat het U hier bevalt. En dat we 't samen kunnen vinden. Dat hoop ik ook glimlachte hij maar meneer Brederode heeft me een beetje bang voor U ge maakt. Bang? riep ze uit zo'n grote man bang voor zo'n klein per soontje als ik? Ik mag zelf wel op passen en ze lachte op een ma nier die hem onwillekeurig deed blozen. Toen hij voor de piano zat, kon hij de gedachte aan Ada Siccama maar moeilijk verdrijven. Zulk 'n vrouw had hij nog niet ontmoet nu ja, die moest je op „Zanglust" ook niet zoeken, onder al die wel varende boerendochters. Knap was ze.... heel ongewoon knap, bijna Oosters. En ras. Dat zag je zo. Mooie naam ook: Ada Siccama. Gelukkig had hij spoedig al zijn aandacht nodig voor de begeleiding. Deze mensen zongen bijzonder goed. Mooi werk ook. En Bredero de was nu helemaal niet de goed moedige bezoeker, maar een streng, veeleisend musicus. Toch wou het van hem gedaan zijn. De mensen zongen kennelijk met plezier. Nu ja, dat ging' altijd samen. Goede, straffe leiding en een goed, prettig koor. Met zoetsappigheid bereikte je niets, zodra je gezag als leider werd erkend, kon je met een koor doen wat je wouvooropge steld" natuurlijk dat je over de kwa liteiten beschikte. Maar vooral de oude rotten hadden zoiets gauw door Toen de repetitie was afgelopen, haastte hij zich met Brederode naar huis. Ze zouden daar nog gauw iets v/arms drinken en even napraten. Die juffrouw Siccama begon Frits aarzelend. Ja, ik dacht wel dat die in druk op je gemaakt zou hebben lachte Brederode. Denk er om man, je bent getrouwd! Dacht u soms dat (Wordt vervolgd) te wensen over. De dringende nood zaak om spoedig het industriële ap paraat omvangrijk uit te bouwen, eist een uitstekend geoutilleerd verkeerswegennet, aldus het rap port, zodat deze factor als eerste en noodzakelijk te verbeteren vesti gingsvoorwaarde op de voorgrond treedt. Te nemen maatregelen. Het rapport geeft vervolgens en kele maatregelen aan, waarvan de nadere bestudering en uitwerking zo spoedig mogelijk ter hand ge nomen dient te worden. Op de eerste plaats noemen de samenstellers een stimuleren van de emigratie; tot nog toe was het Brabantse aandeel in de nationale emigratie 10%. In de toekomst zal men niet 12%% als het ideaal moe ten stellen, maar men zal moeten bedenken dat de emigratie 't enige alternatief is bij een niet slagen van de industrialisatie. Ook aan de scholing zullen hoge re eisen gesteld moeten worden. Niet alleen zal het aantal leerlingen aan ambachtsscholen en andere technische opleidingsinstituten moe ten toenemen, doch ook het aantal vakken en de verdeling daarover zal zich waarschijnlijk moeten wij zigen. Er zal gestreefd moeten wor den naar een streeksgewijze door- strormngsmogelij kheid der begaaf de leerlingen in de richting van centrale scholen. Van de vestiging een tweede technische hoge school zal een stimulans uitgaan op het peil van de scholing en de aard van de industrie. Ook de verkeersgeografische ont sluiting is een stringente eis voor een industriële ontwikkeling. De concentratie van het spoorwegver keer van Noord-Nederland naar Belgie over Roosendaal en Maas tricht, de enkele grote waterverbin dingen die nagenoeg Westelijk en Oostelijk om de provincie heen gaan en het ontbreken van vlieg velden voor de burgerluchtvaart, wettigen het verlangen, althans op het stuk van het wegennet, een redelijke volledigheid te bereiken. Terwijl de aanvulling van inter provinciale en internationale ver banden nieuwe mogelijkheden voor Brabant als geheel zullen openen, zullen zij tevens voor delen van 't gewest nieuwe of aanzienlijke ver betering brengen. Wanneer de beide delen van de randstad Holland, via de reeds voorbereide brug bij Gorinchem, verbonden worden met centraal en Oost-België, dan wordt Midden- Brabant van een al te eenzijdige verkeersoriëntering verlost. Het is ook noodzakelijk, vervolgt het rapport, dat alle in de indus trialisatie betrokken gemeenten zich er van vergewissen, of de maatregelen van bestemming, aan koop en gereedmaking van indus trieterrein voldoende zijn, om re delijke kansen niet te missen. Ech- ter lijkt het bovendien noodzakelijk dat op enkele weloverwogen plaat sen in de provincie ruime industrie terreinen beschikbaar komen voor die bijzondere en grote initiatieven, waaraan geen enkele gemeente zonder meer kan voldoen. Industrievestiging langs vaarwater. Het is altijd bevreemdend, aldus vervolgt het rapport, dat, hoewel Noord-Brabant over een zeer ruime arbeidsmarkt beschikt, gespreid over het gehele gebied, en tevens over een uitgestrekt waterfront langs de Maas en kilometers-lange kanalen met goede vaarmogelijkhe- den, er nog zo weinig gebruik is ge maakt van deze industriële vesti gingsmogelijkheden. Ernstig zal moeten worden nage gaan of bepaalde bezwaren van structurele aard zulke vestiging verhinderen en of er middelen te beramen zijn om via de vestigings mogelijkheden langs de Brabantse wateren, nieuwe impulsen aan de industriële ontwikkeling te geven. Zeer belangrijk zal het o.m. zijn dat, tenminste in centraal Bra bant tussen de Moerdijkbrug en 's-Hertogenbosch, de kansen gaan keren door de uitvoering van de Biesboschwerken, die het wel licht belangrijkste effect zullen sorteren in het watervrij maken van het gehele gebied ten Noor den van de Langstraat en daar mee de mogelijkheid van nieuwe industriële vestigingen langs grootscheeps vaarwater zullen openen.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 10