LANDBOUW BERKDIJK Natiiurljk weer verloren TAFELTENNIS. BIUARTEN. DUIVENSPORT. 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 10 COLLECTE NEDERLANDS OORLOGSGRAVENCOMITÉ. J3. Né»\ Dames KTC 1— PNEM 1 I sMiqschr,- 2e klasse. de samenwerkende Standsorganisaties in overleg met het Katholiek Onderwijs in de Bisdommen 's Bosch en Breda, is de Interdiocesane Stichting Katholieke Be- roepskeuzevoorlichting tot stand geko men. Het doel der stichting is aan alle daarvoor in aanmerking komende perso nen de gelegenheid te geven een in alle opzichten wetenschappelijk verantwoor de voorlichting te verkrijgen bij de keu ze van een beroep of beroepsopleiding of van studierichting. Hierbij basseert de stichting zich op katholieke beginselen, maar zij wil haar diensten aan alle ge zindten verlenen. De Stichting tracht haar doel te be reiken door de totstandkoming van af delingen en secretariaten op diverse plaatsen te bevorderen, als centra voor het beroepskeuzewerk en de aansluiting van reeds bestaande instellingen of co mité s voor katholieke beroepskeuzevoor lichting bij de Stichting, met behoud van zo groot mogelijke zelfstandigheid. Zij schept die voorwaarden en mo gelijkheden, waardoor het psychologisch onderzoek kan geschieden onder verant woordelijkheid van een katholiek gegra dueerd psycholoog. Zij geeft hulp en richtlijnen aan de afdelingen voor be roepskeuzevoorlichting etc. en verleent hare bemiddeling ten aanzien van de fi nanciële grondslag van dit werk. De Practische werkzaamheden om vatten: 1. Beroepskeuzevoorlichting voor de ouders. a. door oudersavonden, b. door zitdagen met spreekuren, waar op de ouders inlichtingen kunnen ver krijgen over studiemogelijkheden, vak opleidingen en beroepskeuzeonderzoeken. c. door schriftelijke voorlichting via de pers en andere publicaties. 2. Beroepsvoorlichting op scholen. De voorbereiding van de schoolkin deren op de keuze van beroeps- of stu dierichting in handen van de onderwij zer. Regelmatige en systematische be- roepenvoorlichting op de scholen gedu rende het laatste schooljaar, te geven f door de onderwijzer, aan de hand van voor de kinderen geschreven lessen en inlichtingen voor de onderwijzer, welke periodiek verstrekt worden tegen vrij lage tarieven. 3. Beroepskeuzeadvies. De Stichting schept organisatorisch en finantieel de mogelijkheid voor.het in winnen van beroepskeuzeadviezen, al of niet verbonden aan een individueel be roepskeuzeonderzoek. 4. Schoolkeuzeadvies. Daar, waar nog geen schoolpsycholo gische Diensten werkzaam zijn, zorgt de Stichting voor de mogelijkheid van psy chologische groepsonderzoeken en indi viduele onderzoeken van de min of meer moeilijke gevallen om te komen tot een verantwoord studieadvies. Dit geschiedt in samenwerking met de onderwijzer, medicus, beroepsexpert en geestelijke. Met tal van practische voorbeelden argumenteert spreker zijn uiteenzetting die het de aanwezigen duidelijk maakt, dat het de hoogste tijd is om daadwer kelijk in te grijpen en zich te ontdoen van de oude sleur. Momenteel moeten we rekening hóu den met wie we té maken hebben als over een toekomst beslist wórdt. We moeten de ouders, de onderwijzer, de psycholoog, de medicus, de geestelijke, de beroepskeuzedeskundige en ook de candidaat (het kind) inschakelen. Tot slot concludeert spreker om te komen tot het vormen van een plaatse lijke afdeling van de Stichting met twee secretariaten, een voor Loonopzand en een voor Kaatsheuvel, samengesteld uit personen uit de diverse standsorganisa ties en het onderwijs. De financiële kwestie is op te lossen door een bijdra ge van de standsorganisaties met even tueel, zoals overal elders geschiedt, een steun van de gemeente. Na een korte pauze, waaronder men onderling van gedachten wisselt, worden enige vragen gesteld van meer plaatse lijk belang, door de heer v. d. Mêijden naar genoegen beantwoord. Dan dankt de heer Beerens de spre ker, de burgemeester en de aanwezigen en stelt voor zo mogelijk voor 1 Decem ber uit de diverse organisaties iemand aan te wijzen om een voorlopig bestuur te vormen en tevens een bijdrage té be palen om de voorlopige onkosten te dek ken in de hoop dat ook de gemeente niet afzijdig zal blijven. Het secretariaat zal voorlopig worden waargenomen door de heer Tuerlings. Ook van de zijde van het onderwijs wordt verwacht, dat in onderling overleg iemand wordt aangewezen, die Zitting wil nemen in de te vormen organisatie. Burgemeester v. d. Heijden spreekt 'n woord van dank aan het adres van de K.A.B. voor het initiatief in deze zaak genomen, die van zeer groot belang kan zijn voor de toekomst. De heer Beerens sluit daarna met een dankwoord de bijeenkomst. NIET VERSCHRIKKEN. We krijgen even de tijd terug van bommen en granaten. Doch ge behoeft niet te schrikken. Dinsdagavond wordt er in het Sprookjesbos van de „Efte- Iing" geëxperimenteerd metJa, dat mogen we allemaal niet zeggen, doch ge weet nog wel iets van: de Heks die op een bezemsteel door de lucht giert, en meer dergelijke griezeligheden: 't een en ander moet geprobeerd worden. De Eftelingpoorten zijn echter herme tisch gesloten en 't kan gevaarlijk zijn in de naaste omgeving geheimzinnig rond te dolen. BEKROOND. Op de te Utrecht gehouden Interna tionale Vaktentoonstelling werd de in zending Preskop van de heer C. v. d. Ven alhier met de 2e prijs bekroond. MISSIETENTOONSTELLING. Op 16 en 17 November a.s. krijgt Kaatsheuvel weer zijn Missietentoonstel ling van de Missienaaikririg St. There- sia van Lisieux. We kennen deze ten toonstellingen nog van voor jaren terug, toen ze een attractie waren voor groot en klein. Toen kwam deze show elk jaar met .veel succes terug. Nu is het twee jaren geleden, dat de dames, die een ge heel jaar lang ijverig bezig zijn om voor de missiën te werken een tentoonstej- ling hielden. De tijden Zijn ^êréndéüffj"" de ijver is niet verflauwd, doch de con tacten zijn veel moeilijker geworden, zo dat ook het werk bemoeilijkt is. De nood is echter groter dan hij ooit was, waar om ook de steun niet mag verflauwen. Zondag 16 November om half twaalf opent de Hoogeerw. Deken de show, die weer gehouden wordt in het patronaat. TONEEL. Naar we vernemen geeft de K.A.B.- toneelgroep „Kunst naar Kracht" op 22 en 23 November haar eerste twee uit voeringen in de R.K. Gildenbond. Op gevoerd wordt „De rauwe grond" van A. v. d. Lugt, een spel dat al redelijk zware eisen stelt aan de jonge club. Al leen reeds dat men het aandurft met dit stuk voor het voetlicht te treden, be wijst, dat Kunst naar Kracht bezield is met de moed iets te brengen, dat eisen stelt aan de acteurs. Wé wensen Kunst naar Kracht succes bij hun eerste werk. „HEDDEM AL GEZIEN?" 's Is het gesprek van de dag gewor den. Er is, reeds iets uitgelekt van wat Ons Genoegen, beter gezegd, van wat Piet Borsten gaat presenteren. Mogen we iets verklappen? De schepper van het Sprookjesbos, de heer Pej,gr Reijn- ders heeft lucht gekregen, van wat er in de zaal van Jan v. Dun gaat gebeu ren. Hij nam er even een kijkje en zag in een moment zoveel, dat hij niets meer zien wilde, omdat hij voelde, dat daar verrassingen verborgen liggen, die hij als zodanig wil genieten. Het gehele stel „Sprookjesbosfantasten" komt Zaterdag op de Premièrè van „Heddem al gezien", Want ze weten, dat daar iets geboden wordt, dat hun fantasie benadert. Het Sprookjesbos op het 'toneel wordt een tweede sensationeel succes voor Kaats heuvel. BOEKENSHOW. Zegt mij wat ge leest, en ik zal U zeggen wie U bent. Of het voor de vol- 100 waar is, weten wie njetj0Hgt tij; echter een feit,dgt duizenden,;jonge levens worden bedorven door ongepaste lectuur. Zó luidt de aanvang van een circu laire, die tot de ouders der schoolgaande jongens gericht is van de Broederscho len in Kaatsheuvel, waar Zaterdag en Zondag a.s. weer een tweetal boeken- shows gehouden worden, om bij gele genheid van het komende St. Nicolaas- feest de aankoop van een goed boek te vergemakkelijken. In de St. Bernardus- school en in de St. Jansschool worden deze tentoonstellingen gehouden. Naast leesboeken is er een rijke keuze van prentenboeken, kerkboeken, werken voor volwassenen, populair wetenschappelijke boeken en boeken voor het gezin. Een kijkje nemen is geen tijdverspilling. AGENDA. Zaterdag 7.30 u. n.m. Revue „Heddem al gezien" zaal J. v. Dun. Zondag 7.30 u. n.m. Revue „Heddem al gezien", zaal J. v. Dun. Zaterdag 6 u. n.m. en Zondag 11 u. v.m. Boekenshow St. Bernardusschool en St. Jansschool. Maandag 7.30 u. n.m. Revue „Heddem al gezien", zaal J. v. Dun. Maandag 8' u. n.m. repetitie Harmonie Apollo. TONEELUITVOERING. De plaatselijke toneelvereniging Don Bosco zal a.s. Zaterdag en Zondag voor het voetlicht verschijnen met het be kende drama van A. v. d. Lugt „De laatste zwartrok". Het speelt zich af in Mexico tijdens dé priestervervólging en laat zien hoe een priester gevangen wordt genomen door een bende en uit geleverd aan de politie. We raden ieder Berkdijker aan Za terdag of Zondag te gaan kijken naar de prestaties van deze plaatselijke dilet tanten. wmlwir COLLECTE. Op Zaterdag 8 November a.s. zal er een collecte gehouden worden ten bate, van het Centraal Collecte- Comité voor Protestantse militaire verzorging. A.s. Zaterdag zal er in onze plaats) een collecte gehouden worden ten bate van het Nederlands Oórlogs- grayencomité. De bedoeling van deze collecte is om door middel van speldjesverkoop geld in te zamelen Jer vérzorging van de graven dei- in Nederland gesneuvelde geallieer de militairen en ter bekostiging 'van bezoeken aan deze graven door na bestaanden der gesneuvelden. Het is onnodig U allen aan te sporen mild aan deze collecte te geven, het is een ere-plicht ten op zichte van diegenen die voor onze bevrijding hun leven g'dfcen. De organisatoren van deze col lecte zitten dringend verlegen om collectrices en collectanten, die a.s. Zaterdagmiddag speldjes willen verkopen voor dit mooie doel. Zij die zich hiervoor beschikbaar wil len stellen, kunnen zich schriftelijk, telefonisch of persoonlijk opgeven op het adres Grotestraat 264, tele foon 2123. OUDERSAVOND. De oudersa^ond, georganiseerd door de directeur der R.K.H.E.S. M.M.S., die tVkensdagavond in Ho tel Verwiel gehouden werd, is een grbot succes geweest. Talrijke ouders van leerlingen dezer scholen grepen gaarne de ge legenheid aan de belangen en no den hunner kinderen, met directeur, moderator en leerlingen eens ver trouwelijk te bespreken, zodat deze laatsten van zeven tot elf uur vol ledig bezet waren. De ouders heben een dergelijke avond zeer op prijs gesteld, naar men ons verzekerde, en ook het leraren-corps was zeer voldaan. DE MENA MURIA MINSTRELS IN WAALWIJK. Aanstaande Zondagavond ko men in de Gildenbond de Mena Muria Minstrels, het bekende en populaire Radio-Hawaiian-ensem- ble onder leiding van Rudi Wgirata; dit gezelschap bekend van Bonte Tfein, Radioscöbp en andere radio uitzendingen kal ongetwijfeld voor een amusante avond kunnen zor gen, temeer daar een keur van an dere artisten op diverse gebied de ze avond mee helpt verzorgen. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar achterstaande ad vertentie. AGENDA WAALWIJKS KAMERORKEST. Vanavond om 8 uur bij mej. H. v^an Boort repetitie voor de violen o.l.v. A. v. Leeuwen. Zondag om 11 uur in de achter zaal van Hotel Verwiel repetitie o.l.v. A. v. Leeuwen (volledige be zetting). EEN JAAR WEGENS DIEFSTAL. L. van H. die wegens het stelen van een 60-tal broeken bij „Cowa" alhier door de Bossche Rechtbank was veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek, werd door het Gerechtshof tot dezelfde straf veroordeeld. tow - - -Li, FEESTAVOND W. B. C, Op Zaterdag 8 November houdt de rWaalwijkse Biljartvereniging W. B. C., gevestigd in 't café van de heer C. van Berkel, Hoekeinde, Waalwijk, met hunne danies haar jaarlijkse feestdag, die al des middags om 4 uur aanvangt. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Marina, dó, A. Vos- Paans; Johannes C. M., zv. J. M. G. IJpolaar-Slootmans; Augustina M. M., dv. F. C. v. Tuyl-Verbunt; Joan na G. M., dv. G. C. M. v. Heesbeen- v. Helyoirt; Theodora C. M., dv. M. C. Adriaansé-van de Ven. Overleden: Johanna M. EHlert 67 jaar, wed. van' A. van de Ven. Huw.-aangiften: H. Paans 25 j. te Sprang-Capelle en J. A. M. de Rooij 24 j. te Waalwijk; W. C. L. v. d. Toorn 30 j. en E. E. Schilders 34 j.. beiden te Waalwijk. Gehuwd: H. J. A. van dén Meij- denberg 23 j. en A. W. Schuwer 23 j., beiden te Waalwijk. Ingekomen: J. H. Dékkers van Loonopzand; L. J. J. de Vries van Loonopzand; H. L. Kouters van Den Haag; T. G. Oei van Amster dam; R. J. Pous van Djakarta; N. Vlaar van Wassenaar; J. H. Boons van Tilburg; D. v. d. Linden van Sprang-Capelle; A. J. J. van Bun- ningen van Horssen; A. H. Dankers van 's-Bosch; M. A. v. Venrooij van Sprang-Capelle; C. Palli van Heus- den; G. F. M. Laros van Loonop zand J. J. M. Timmermans van Sit-) tard; A. Broers en gezin van Gilz'e en Rijen. Vertrokken: W. Lijten en echtg. naar Vught; H. M. C. v. Mol naar Rotterdam; W. Wfesman naar Nij megen; R. K. Charpentier naar Leu ven; P. J. Hendriks naar Loonop zand; H: O. Donkers naar St. Mich. Gestel; M. van de Pas naar Vlij men; F. v. d. Heijden naar Loonop zand; A. G. J. v. Hoof naar Boxtel; M. J. v. Zwietering naar Lichten voorde; H. de Góuw naar Heusden. HOEVEEL RADIO LUISTERAARS TELT NEDERLAND. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland be droeg op 1 November 1.710.815 te gen 1.702.771 op 1 October.- Op 1 October waren er 484.920 aangeslotenen op het Rijksradiodis- tributienet tegen 483.133 op 1 Sep tember. laatste.bijaond.er goede vorm js, ei), in de wgdslrij^l. vim j.l,. Woensdag op zijn eentje in slaat was -de profverdediging uit elkaar te spelen. Althans voor de rust, toen hij herhaaldelijk het centrum opzocht en even vaak op de rech ter- als op de linkervleugel ope reerde. Na de rust, toen hij angst vallig de lijn hield (had hij hier toe het consigne gekregen?) werd de verdediging van de sparing partners niet vaak meer voor pro blemen gesteld. Over de wedstrijd liet volgende: Hei was al een veel belovend begin Voor de Duitsers, want reeds in de -eerste minuut, toen hun rechts buiten uit de aftrap de bal had toe gespeeld gekregen, sprintte deze heel gemakkelijk stopper Terlouw los en voordat men er erg in had, joeg hij de bal al langs Landman heen. Er kwamen nog meer Duitse aanvallen, maar lang duurde liet niet of Lenstra kwam .in de Ne derlandse voorhoede op toeren en hij zou de motor gaan worden van de nationale aanval. Na een kwar tier kwam de gelijkmaker; na een combinatie tussen van Roessel, Lenstra en van der Kuil kon Lugt- hard van heel dichtbij de bal in het- net jagen. Van de andere kan! kwam ook Saarbruecken meermalen gevaar lijk voor het heiligdom van Land man, maar hun voorhoede be schikte niet over voldoende schut- terscapaciteiten. Na de rust kenmerkte een lang zamer tempo het spel en was er aanvankelijk voor beide doelen van werkelijk gevaar geen sprake. 25 minuten na rust zou Neder land zelfs de leiding nemen; Ben- naars trok het leer naar Lenstra, déze passeerde naar van Roessel, die, alleen voor de Duitse doelman staande, beheerst inschoot. Maar lang duurde deze voor sprong niet, want hierna begon nen de Saarlanders aan hun slot- off ensief, hiertoe in staat gesteld door hun beter uithoudingsvermo gen. Een minuut of tien latei- Stelde Landman zich bij een voor zet verkeerd op en met een kort kopstootje was hij verslagen. Weer ■acht minuten later boog de Neder landse achterhoede, die dapper trachtte stand te houden, toch het hoofd voor één harde schuiver van linksbinnen Momber en zo wonnen de Saarlandse profs mei 2 -3. Het Ned. elftal, dat Zaterdag 15 November te Huil tegen de Engel se .amateurs speelt, verschijnt in dezelfde opstelling. Landman zal de plaats van de geblesseerde Kraak innemen. St. Michielsgestel—RKC. De wedstrijd tegen St. Michiels- MBtêi, die aanvankelijk in Waal wijk ges pee ld zou! worden, is ver anderd in een uitwedstrijd, zodat OfcW aalwijkerx thans in Gestel de ihöèfèn gaan aanbinden te- gtjh deze club, die vorige week op hetzelfde terrein zo n grote neder laag leed tegen de andere Waal- wijkse competitiegenoot W.S.C. Laten de RKG-ers hun tegenstan ders om deze grote nederlaag niet onderschatten en laten zij daaren tegen bédenken, dat de Gesfelna- rén gebrand zulen zijn op een overwinning, die hun nederlaag weer. goed kan maken. Het tweede elftal van RKC speelt eveneens .eeii uitwedstrijd tegeii St, Michielsgestel 2. VoorlopigenSaarbruecken 2—3 Toen het voorlopig Nederlands elftal j.l. Woensdag tegen de Duit se profclub Saarbruecken speelde, heeft het geen afbreuk gedaan aan een sinds geruime tijd bestaande traditie, men heeft namelijk weer verloren. We willen niet zeggen dat het voorlopige Nederlands elftal niet met enthousiasme heeft gespeeld, of dat de Duitse profclub in zo'n goede vorm was, allerminst, maar ook deze nederlaag geeft weer te denken over de opstelling van ons nationale elftal, die toch nog niet idéaal blijkt te zijn en dan denkt men natuurlijk allereerst aan de opstelling van onze nog steeds grootst^ voetballer Lenstra. die de De overige elftallen Baardwijk 3RKC 3 12 uur. .RKDVC 3—RKC 4 12 uur. Junioren Zaterdagmiddag. fieusden 4RKC 7 4 uur. Hèusden 5—RKC 8 3 uur. RKC 9Waspik 4 3.30 uur. KAATSHEUVEL. K.T.C. De competitie is nauwelijks eeii week .oud of alle teams van KTC hebben reeds een of tweemaal ach ter de groene tafel gestaan. Het eerste team, dat naar de le klasse promoveerde, heeft al twee wèd- strijden gespeeld en wel tegen Never Down 2 uit Zaltbommel, de kampioen van het vorig jaar en tegén RAJ uit Eindhoven. De eerste wedstrijd werd thuis met 82 verloren. Hoewel de uit slag wel iets geflatteerd was, aan gezien acht van de tien wedstrij den in de 3e set beslist moesten worden, was Never Down toch wel ie{s beter, vooral als het om de laatste puntjes ging. Zondag j.l. werd door KTC in Eindhoven de overwinning uit het vuur gesleept. Met 7—4 bleven zij de meerdere óver de gastheren, zodat ze thans de vierde plaats op de ranglijst bezetten. KTC 2 wist aan de verwachtin gen te beantwoorden en klopte' de plaatselijke rivalen KAT 2 zeer re gelmatig met 73. Het ie damesteam van KTC over trof alle verwachtingen en behaal de/twee denderende overwinnin gen en wel met 100 op de Kring uit Den Bosch en 91 op Rola uit Rossum. Het 2e damesteam moest haar meerdere erkennen in het sterke Never Down uit Zaltbommel en verloor met 8—2, doch wist Vi tesse uit Vught met dezelfde cijfers 82 te kloppen. De volgende vastgestelde wed strijden zijn 13 Nov. Heren KTC 1—VicebVW* sa 2 's-Bosch, l£:klasse».- 6 Nov. Heren KTC 2-^Tilburg 3, 3e klasse. 11 Nov. Dames KTC 2De Kring 3. Liefhebbers van de Tafeltennis sport wordt de gelegenheid gebo den om Donderdag 13 November een kijkje te komen nemen in Eu- phonia, daar dan zowel door de Heren als door de Dames alles zal gegeven worden om zegevierend uit het strijdperk te komen. Win- tien dan de dames dan mogen ze reeds kampioensaspiraties koestc- Ten, winnen de héren dan staal reeds vast dat zij le klasser blijven. N.V.R. Zaterdag j.l. ging het eerste team van NVR naar Zaltbommel om daar Never Down te bekampen. Dit was voor NVR weer een zware opgave, daar Zaltbommel over prima spe lers beschikt. De uitslag heeft dii ook weer bewezen. Met 82 bleef Zaltbommel baas in eigen huis. Het 2e team ging naar Tilburg. Het was de gast bij Lato. Deze strijd was niet zo zwaar en Kaats heuvel wist daar de volle buit met 10—0 in de wacht te slepen. Het programma voor de komen de week luidt 8 November NVR 3—Barna 2 aanvang 7.30 u. n.m. 9 November NVR 2—TOS 3 aan vang 2.00 u. n.m. 12 November TECO 1NVR 1 aanvang 8 u. n.m. KAATSHEUVEL. Kaatsheuvelse Biljartbond O VS. Altijd Raak wist deze week de leiding over te nemen, doordat Poedelvrees niet speelde. Zonder een enkel verliespunt wisten de Horstbewoners over HGL 2 te ze gevieren. Ons Genoegen deelde de punten met HGL 2 en is nu zowat uitgeschakeld. In deze match wer den goede partijen gespeeld door H. Dekkers 6.25 en A. Vugts 4.70. Bij HGL 2 was A. v. Boxtel dé beste speler met 4.41. Bij TOK 2 en HGL 1 waren hét alle goede par tijen. Zo wist J. v. Wanrooi), pre cies 9 te noteren, C. Netten 7.50 en v. Dongen 5.27. J. v. Dongen wist voor: zijn vereniging de enige winstpunten in de wacht te slepen met 4.82. Ook P. v. Boxtel met 4.92 en M. Lensveld met 4.77 konden goed mee. In de 2e klasse ging slechts een wedstrijd door tussen Altijd Raak 2 en Poedelvrees 3, welke met 44 efhdigde met een goed gemiddeldcf van Sulstèrs 3.44 De stand in de ie klasse is thans: Altijd Raak 36-49Poedelvrees 32—48; TOK 2 36—37; HGL 2 3629; -Ons Genoegen 2827- TOK 1 32 24; HGL 1: 32 -18. WAALWIJK. DE POSTDUIF. Op Zondag 9 November komt een van Neerlands grootmeesters op duivensport- gebied naar Waalwijk. Zondagavond om 7 uur wordt n.l. voor de leden der Post duif in Café Heesbeen een lezing gehou den over de duivensport en het moderne spel, doo.r de alom bekende heer Roverts uit Utrecht. In de morgenuren zal verder door de heer Royerts een keuring en koppeling van duiven Worden gehouden en wij twijfelen er niet aan of vele leden zul len hun gevleugelde vrienden aan dit critische oog onderwerpen. DE HARDE LES VAN HET SPUITSEIZOEN. Een terugblik op het spuitseizoen van dit jaar vestigt weer de aandacht op het tragische feit, dat door velen nog on voldoende bescherming wordt gezocht bij het spuiten met gevaarlijke bestrij dingsmiddelen. In de kranten las men van verschillende gevallen, waarin de gevolgen zeer ernstig, soms zelfs dode lijk waren. Men weet, hoe gevarieerd het aantal bestrijdingsmiddélen is, dat' ons ten dienste'staat. Dit betekent,' naast de mo gelijkheid tot intensieve bestrijding ook, dat de risico's veel groter worden. Zo moet men met het probate, maar uiterst gevaarlijke, Parathion, met de grootste voorzichtigheid te. werk gaan. Nogmaals willen wij er daarom met klem op wijzen, dat het voor hen, die geregeld bespuitingen uitvoeren, van groot belang is degelijke voorzorgsmaat regelen te treffen. Goede rubber kleding is een eerste vereiste. Volledige hoofdbedekking (b.v. een Zuidwester), handschoenen met kap, laarzen en een goed sluitende jas, kunnen hier uitstekende diensten bewij- zen. Ook het gebruik van een mond- en néusbedekkend rubber masker is in de meeste gevallen aan te bevelen. De kleding moet onmiddellijk na het gebruik met water grondig afgewassen worden. In het najaar wordt op menig bedrijf het materiaal aan een grondige inspec tie onderworpen. Het spuitseizoen heeft ons de harde les geleerd dat, wanneer dit verwaarloosd werd, de gevaren toe namen. Als men de kléding niet meer nodig heeft, dient men deze in te talken, en dan op een droge, koele en donkere plaats op te bergen. Zodoende gaat de kleding jaren mee. Laat voor degenen, die dit jaar zon der beschermende kleding de bespuitin gen uitvoerden het spreekwoord „voor komen js béter dan genezen" een leidraad Zijn. i ARBEIDSBUREAU WAALWIJK WORDEN GEVRAAGD Schoen- en leder Redrjjfsleider-Modeleur Stikmeester Overleersnijders Ophalers Machine-zwikker Hand-zwikkers Machine-Overhaler Hand-overhaler Doorzetter Aflapper Mach. Gradeerder Mannelijke schoenstikkers Jeugdige schoen, en lederwaren- fabr.arbeiders Nathuis-arbeiders voor Engeland (ongehuwd) H l. Randenmaker. Handschoenen-coupeur Schoenstiksters (fabriek) Lederwarenstikster Cheffin voor Stikkerii Plaksters Schaver Slijper Spuiter Kantenschrooier Zolenschuurder Hakkenschuurder Afmakers Aanklopper Pakkerij-arbeider KledingReiniging El.l Naaister Papier E.I. Boekbinder Voeding en genot: Rakkersleerling Slagersleerling Landbouw: Landbouwersknechtje Handel: Vertegenwoordiger in schoen- fournituren Vrije beroepen Mannel. jongste bediende Hnish. Diensten Dagmeisje, halve dagen Werkster BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Schilders Grondwerkers 1.1. Timmerlieden met Nijver heidsschool opl. HoutKurk, Stro Meubelmakers Kleding, Reiniging Kleermakerij (groot- en kleinwerkers) Schoen- en leder Overleersnijder Werkmeester Looierij Strijker Looierij Hulp-splitter Opspanner Sjouwers Looierij L.l. stikker Metaalnijverheid Mach. bankwerkers Metaaldraaier Werktuigbouwkundige M.T.S. Vrije beroepen Vertegenwoordiger in schoenen Vr. Kantoorbedienden Voeding en genot Slagersknecht Handel: L.l. verkoopster Verkeer Div. chauffeurs Bezorgers Landbouw Tuinbouwknechten Personeel in alg. dienst Magazijnbediende mannel. Magazijnbediende vr. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m, op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, Tel 2131. Deze bekendmaking is geldig t.m. 8 November 1952. VAN DE WEIDE NAAR DE STAL. Nu wij weer met rasse schreden het tijdstip naderen, waarop het vee in de stal wordt geplaatst, willen wij even stil staan bij een nieuwe mogelijkheid om onze dieren en de stal zindelijker te hou den. Verschillende veehouders maken reeds gebruik van de zogenaamde staartbin- der in de vorm van een touw, dat aan een looplijn is bevestigd. Dit lijkt een goede manier, maar er zijn enkele op vallende nadelen aan te wijzen. Een touw, op zichzelf al moeilijk te bevestigen, knelt spoedig en door het schuren en trekken van de dieren is het zeer wel mogelijk, dat wondjes ontstaan. Ook een combinatie van touw en leer is niet ideaal. Beide materialen hebben namelijk zeer te lijden van de dampen van urine-zuur. Toch wil men in ieder geval voor komen, dat het vuil door de zwiepende staart overal wordt heen geslagen, tot op de uiers toe. Het is ons verschillende malen geble ken, dat de rubber staartbinder in dit geval een eenvoudige oplossing is. De grote elasticiteit Van rubber geeft al direct een voorsprong op touw, dat rekbaaijheid volkomen mist. Deze staart-

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2