DE LSNGSimi DRUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG CAPELLE WASPIK RAAMSDONKSVEER 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 2 De Biesbosch en Langsiraaiin de Kamer BIUARTEN. KEES DE RUYTER KAMPIOEN MET 111,111 GEMIDDELDE Verloren: witte portemonnaie m. inhoud, gouden sierspeld, bruin le deren handschoen, notabloc, een paar regenpijpen en militaire ba ret; blauw-witte herenshawl, zilve ren broche, zwarte damesceintuur, damesportemonnaie m. inh., bruine glacé herenhandschoen, groene vul pen, bruine windjack, klein dames fietsje, halskettinkje, zwarte glacé dameshandschoen, bruine glacé handschoen, bruine alpino m. speld, damesceintuur, 7V2 gulden, dekzeil met opschrift, bos sleutels. AGENDA. Woensdag 12 November: 8 uur: repetitie Dameskoor „Oe fening en Vermaak" in Hotel Verwiel. Zondag 16 November: 12 uur: repetitie Mannenkoor „Oefening en Vermaak" in „De Twee Kolommen". NAJAARSZITTING PROV. STATEN. De tweede gewone zitting 1952 van de Provinciale Staten van dit gewest, zal worden geopend op Dinsdag 2 December a.s. des voor middags om 10.30 uur. K.V.P. STATENKIESKRING HEUSDEN. De Statenkieskring Heusden van de Katholieke Volkspartij kwam j.l. Zaterdag te 's-Hertogenbosch in vergadering bijeen om, zoals het partij-reglement voorschrijft, een nieuw bestuur te kiezen; het oude bestuur werd grotendeels herkozen, zodat de heer Kamp uit Drunen thans weer voorzitter is en de heer Loonen uit Nieuwkuijk secretaris penningmeester; het bestuur wordt voorts gevormd door de leden: de heren v. d. Rijken uit Waspik, Fr. Smolders, Waalwijk, Chr. v. Herpt, Heusden, Westenbroek, Alem en de heer de Bekker uit Empel. Als plaatsvervangende leden wer den gekozen de heren: Duyvelaar, Waalwijk; de Kruyf, Elshout; v. Adelberg en v. Eyl uit Waalwijk; Klerkx, Drunen; Elshout, Drunen en v. d. Mee, Waalwijk. De heren Kamp en Loonen wer den aangewezen als afgevaardigden naar de Rijkskieskring; de heren Smolders en v. Herpt zijn hun plaatsvervangers. De heer Fr. Smolders zal voorts de Statenkieskring in de partijraad vertegenwoordigen; zijn plaatsver vanger is de heer A. Kamp. Algemeen werd in het Voorlopig Verslag betreffende Verkeer en Wa terstaat gevraagd naar een nadere uiteenzetting van de plannen van de regering nopens de indijking van de Biehbosch. Het had vele leden getroffen, dat het bedrag hiervoor en voor de afsluiting van Oude Maas en Donge zeer laag is gehouden. De wensen van degenen, die een belangrijk gedeelte van het Bies- bosch-complex als natuurreservaat willen bewaard zien, waren de hier aan het woord zijnde leden niet ontgaan. Nu echter toch reeds een behoorlijk gedeelte als reser vaat bestemd blijft, meenden deze leden, dat de agrarische en indu striële welvaartsbronnen van de Langstraat en het Land van Heus den en Altena in deze moeten prae- valeren. Vele leden spraken als hun me ning uit, dat de werken aan de Rijksweg Tilburg—Eindhoven, thans een der gevaarlijkste van Nederland, zeer urgent zijn. Zij waren van oordeel, dat uitvoering van dit plan één van de eerste maatregelen van de minister in het kader van de openbare werken politiek behoort te zijn. Vele leden spraken hun ontstem ming uit over de deplorabele toe stand van de gevaarlijke hoofdver keersweg door de Langstraat. Aangezien verbetering van deze weg samenhangt met de verbete ring van de waterstaatkundige toe stand in dit gebied vroegen zij, of de opheffing van het personenver voer over de spoorlijn 's-Bosch Lage Zwaluwe niet onmiddellijk ongedaan moest worden gemaakt. De Langstraat is niet geholpen met verkeer per bus over bedoelde slechte weg. Belangrijke indu strieën met ruime werkgelegenheid blijken zich op grond van de aan wezige ongunstige verkeerssituatie naar elders te verplaatsen. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Drunen te houden op Woensdag 12 November 1952 te 8 uur n.m. ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststelling notulen raadsvergade ring van 9 October 1952. 2. Ingekomen stukken, t.w.: besluiten van Ged. Staten waarbij goedkeuring wordt verleend aan raads besluiten. 3. Voorstel tot het aangaan van en kele geldleningen. 4. Voorstel tot toekenning van pre mie voor woningverbetering aan A. Brands, Kasteeldreef 9, A. Kolmans, Ka pelstraat 72 en W. Knippels, Gröene- woud 11. 5. Voorstel tot wijziging der gemeen- tebregroting 1952. 6. Voorstel tot toewijzing van 2 per celen vrijgekomen gemeentegrond. J. LA HEY f Zaterdagavond overleed na een ziek bed van enkele weken in de leeftijd van 34 jaar de heer J. La Hey, in leven ambtenaar van de Dienst Bouw-, Wo ning- en Welstandstoezicht in het rayon de Langstraat. Na de bevrijding was de heer La Hey ambtenaar van de Weder opbouw van het streekbureau Nieuw kuijk. Velen uit Drunen, Vlijmen, Sprang-Capelle en Waspik zullen dhr. La Hey als de man van de Wederop bouw kennen, als een rustig, plichtsge trouw, behulpzaam en toegewijd ambté naar. Het is een zeer zware slag, bij zonder voor zijn jonge vrouw en vier kinderen. ONTWIKKELINGSAVOND. De K.A.B. houdt hedenavond haar tweede vormingsavond in de gymnastiek zaal. Spreker is de heer P. Vriens, met als onderwerp: Van knechtschap tot P.B.O. Er zal tevens een verloting zijn ten bate van Herwonnen Levenskracht. Aanvang half 8. BOTSING. De bus met arbeiders van de firma Kras die zich Zaterdagmorgen naar Waalwijk begaf, kreeg nabij Homber gen, Grotestraat alhier, plotseling een lekke voorband. De chauffeur verloor de macht over het stuur en de bus kwam in botsing met een boom. De bus liep nogal beschadigingen op, maar er deden zich gelukkig geen persoonlijke onge lukken voor. ST. MAARTEN-DAG. Dinsdag 11 Nov. viert de jongensgilde patroonsfeest: St. Maartendag. De dag begint met een H. Mis voor de Rakkers en Poorters. Na de Mis bij eenkomst in het gildelokaal. 's Avonds om half 8 St. Maartenspel. UITVOERING. De Kon. Erk. Harmonie de Volhar ding gaf Zaterdagavond haar eerste winteruitvoering voor haar donateurs. Traditiegetrouw was dit een goede en mooie avond die de donateurs van het gezelschap aangeboden kregen. Na het openingswoord door de voorzitter, waar in hij dank bracht voor de ondervonden steun, mochten wij luisteren naar een welverzorgd en goed concert door het corps, onder leiding van de heer Jo Ver hoeven. Het oogstte een dankbaar ap plaus en speciaal het Transformation Fantasie Variée) van J. Kessels, waar in verscheidene solisten hun kunnen toonden, had veel succes. Hierna volgde de opvoering van de kliucht „Millionnair tegen wil en dank", door de Rederijkers Kamer „Moyses Bosch", onder regie van Kees 'Spierings. Een fraai en komisch spel, bijzonder vlot en goed gsepeeld. Charley Stafford erft een millioen van zijn grootvader, maar daaraan is de concessie verbonden dat, wil hij de vijf millioen erven van zijn oom, hij dit één millioen binnen het jaar moet op maken. Het bleek dat dit nog niet zo gemakkelijk gaat en zeker niet als je om geving van de situatie niet alles afweet. Er komen tal van komische en spannen de situaties voor, maar men komt toch tot een gelukkig einde. Dank zij het zeer goede spel van Moyses Bosch hadden de aanwezigen een zeer prettige avond. Door een daverend applaus gaf men hieraan uiting. KLAPROOSDAG. Op Zaterdag 15 November a.s. wordt in de gemeente Drunen wederom de gro te Klaproosdag gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité, dat zich ten doel stelt de ver zorging van de militaire graven van de geallieerden en het mogelijk maakt, dat jaarlijks honderden nabestaanden van de ze gevallenen voor onze vrijheid, een bezoek kunnen brengen aan de laatste rustplaats van hun dierbare gevallenen. Het is dan ook daarom, dat hier een bijzondere oproep wordt gericht tot de Drunense bevolking om voor deze gele genheid nog eens onder in hun beurs te kijken. Laten wij toch nooit het offer vergeten, dat zovele geallieerde soldaten hebben gebracht voor onze zo dierbare vrijheid. Dit jaar is een extra verrassing ver bonden aan deze collecte voor de col lectanten. Door het centraal comité uit Engeland zijn n.l. een aantal reisjes be schikbaar gesteld voor 8 collectanten, met een relatie uit het gehele land. Dit reisje komt geheel ten laste van The British Legion te Londen. Elke collectant krijgt een legitimatie bewijs, hetwelk voorzien is van een num mer. Uit deze nummers zullen onder no tarieel toezicht de prijzen worden ge trokken. Werk daarom allen mee om dit schone doel te bereiken; collectanten meldt U aan en werk met veel enthousiasme om de prijs waardig te zijn. Aanmelden op het gemeentehuis. JONGE BOERENSTAND. De Jonge Boerenstand heeft zich be schikbaar gesteld om op de boerenbe drijven, waar hulp nodig is in verband met het feit dat het hoofd naar de re traite wil gaan in Vught, te gaan wer ken. ST. NICOLAAS-ACTIE. De gedachte om tot een centraal St. Nicolaas-comité te komen is thans ver wezenlijkt. Afgevaardigden van de K. A. B., N.C.B., de Winkeliersvereniging en de hoofden der Jongensscholen, zullen trachten het St. Nicolaasfeest te verzor gen. Secretaris is de heer v. d. Broek, ambtenaar ter Secretarie. Plaatsvervan ger voor dhr. D. v. d. Brink is dhr. P. Janssen, waarn. hoofd der school. Het comité zal contact opnemen met St. Ni- colaas en hem vragen Zondag 23 Nov. de gemeente te bezoeken. De bedoeling is dat de Sint om 12 uur aan de Dijk in Elshout arriveert en dan begeleid door de kerkelijke fanfare naar de Meisjes school gaat, waar de Burgemeester de Sint officieel zal ontvangen. Vandaar gaat het via Kerkstraat, Schanswijk en Wolfshoek naar Drunen. Het comité doet een beroep op de inwoners ter be strijding van de noodzakelijke onkosten. RIJVERENIGING. Door de leden van de rijvereniging DrunenElshout werd het kampioen schap verreden voor individuele dres suur. De uitslag was als volgt A. v. d. Brand 106 p. kampioen; A. Pelders 103, J. v. Dommelen 97J^ en A, Pulles 91J/2. De vijf prijzen voor verzor- j ging paard en tuig en voor de trouwste deelneming aan de oefeningen, werden achtereenvolgens behaald door A. Pul les, A. Klijn, M. Muskens, J. v. Dom melen en A. v. d. Wiel. KINDERZEGELS. De opbrengst van de voorverkoop van kinderzegels en kaarten beloopt ruim 125. Een mooi resultaat. OOST WEST, THUIS BEST. Voor de vijfde maal draaide in Els hout de revue Oost West, Thuis Best. Jammer voor nog tientallen belangstel lenden, moest dit de laatste keer zijn. De voorzitter van Elshout Vooruit en te vens sedert het ongeval van dhr. v. d. Brink de algemene leider, de heer P. Janssen, heette allen welkom en wees op de eendrachtige samenwerking die er in Elshout bestaat, waardoor het alleen mogelijk was dat de roem van de twee de revue zover werd uitgedragen. Jam mer vond spr. het dat de schrijver en regisseur van de revue de heer D. v. d. Brink de laatste drie succesvolle uitvoe ringen niet kon meemaken. Precies op tijd ging de gong en wer den de verschillende scènes evenals de andere keren vlot afgewerkt. Vermeldenswaardig is het ongetwij feld voor vele lezers, dat tekst en mon tage, decors, grime en verlichting alle maal het werk is van eigen Elshoutse mensen, waarbij slechts één doel voor ogen staat; de gemeenschap iets te bren gen dat hen op een hoger sociaal-cul tureel niveau brengt. Als zodanig mag ook de revue degelijk geslaagd genoemd worden. Aan het slot van de avond dankte de Z.E. heer Pastoor alle mede werkers en medewerksters van voor en achter de coulissen, voor hetgeen zij in eendrachtige samenwerking gepresteerd hadden. Hij vroeg ook een gebed voor de heer v. d. Brink. Vol lof was hij over de saamhorigheid die er geheerst had en nog heerst in de parochie, waardoor het mogelijk was zoiets groots tot stand te brengen. Als beloning stelde hij de spe lers een gezellige avond in het uitzicht, die dubbel en dwars verdiend was. Een luid applaus van de dames en heren was hiervan het gevolg. Elshout mag met ge noegen op een serie geslaagde uitvoerin gen terug zien. VERDIEPINGSDAG. De dames die a.s. Dinsdag deelnemen aan de eendaagse verdiepingsdag te Heeswijk zullen 's morgens om half 9 met een extra bus naar Heeswijk gaan. V. G. T. De Toneelvereniging V. G. T. gaf Zondag 9 November een uitvoering te Oirschot in de zaal van de heer G. Elshof. Opgevoerd werd: Het lied van Moeder. De zaal was uitverkocht. Zon dag 16 Nov. speelt V.G.T. nogmaals in Oirschot, om de blangstellenden die j.l. Zondag niet geplaatst konden worden in de gelegenheid te stellen de opvoering te bezichtigen. JAARVERGADERING. Zaterdag 8 Nov. hield de Postduiven vereniging de Zwaluw haar jaarverga dering in café B. Oremans. De opkomst was groot. De voorzitter gaf een jaar overzicht en noemde het grote gebeuren in het afgelopen jaar de grote T.B.C.- vlucht van de Combinatie Vlijmen Nieuwkuijk Drunen. Het ledental was iets verminderd; 3 nieuwe leden werden aangenomen, 7 leden bedankten. Het jaarverslag van de secretaris-pen ningmeester was niet ongunstig; de kas sloot met een batig saldo. De ringen- administrateur gaf een overzicht; 62 dui ven werden opgegeven, 40 Hollanders, 18 Belgen, 2 Engelsen en 2 Denen. Hierna had de bestuursverkiezing plaats; de aftredende leden werden bij acclamatie herbenoemd; een nieuw lid werd met algemene stemmen aangeno men. Een commissie werd benoemd voor de grote tentoonstelling; de inschrijffor mulieren werden uitgereikt, die Zondag 16 Nov. moeten zijn ingeleverd. De voorzitter deelde mede een aantal loten te hebben ontvangen voor de Kam pioendag te Tilburg, die spoedig ver kocht waren. De rondvraag bracht een verbetering over losse duiven zetten, dat aan de Combinatie zal worden voorgelegd; alle duiven moeten op prijs worden gezet. Hierna sloot de voorzitter de vlotte vergadering. BOERENLEENBANK. Onder voorzitterschap van de heer A. Boom werd in het Patronaatsgebouw een algemene vergadering gehouden van de Boerenleenbank. Als lid van de Raad van toezicht werd dhr. M. v. Engelen bij herstemming gekozen met 111 stem men. Een bedrag van ƒ400.der winst verdeling werd uitgekeerd aan verschil lende verenigingen en instelling; R.K, Boerenbond 75; R.K. Jonge Boerenstand 50; Rijvereniging 30; R.K. Boerin- nenbond 25; T.B.C. fonds 50; Tuin- bouwvereniging 50; Bijenhoudersbond 10; Gewassenwedstrijd 25; Boeren Centrum Ons Erf 25; Rode Kruis 25; Emigratie 25; Studieclub N.C.B. 25; Mgr. van Kesselfonds 25. De heer M. v. Wagenberg sprak een kort woord over de aanwasbelasting. De vertoning van de film over het le ven van de Ned. boer in Brazilië werd met aandacht gevolgd. Hierna kwam een tractatie die bij de leden goed in de smaak viel. Tot slot gaf de inspecteur der Coöp. Centrale Leenbank dhr. de Wijst, een duidelijke uiteenzetting over de werking der Boerenleenbank, waarna nog een film over de landbouwtentoon stelling te Eindhoven vertoond werd. BOEKENTENTOONSTELLING. Op Zaterdag 8 en Zondag 9 Nov. werd in de school bij de Eerw. Fraters een Boekententoonstelling gehouden van het goede jeugdboek. Er was flinke be langstelling en er werden vele boeken besteld die de goede Sint op 6 Dec. zal thuisbezorgen. Vlijmense Winkelweek 1952. De Vlijmense Winkelweek is weer een feit geworden. Met een grote dertig deelnemers zal op 20 November a.s. des namiddags om 6 uur gestart worden om op 6 Dec. weer te sluiten. Het bestuur heeft weer de ver in de omtrek van Vlij men bekende show-avonden, welke elk jaar een groot succes zijn ge weest, op het programma staan. Het Confetti-Cabaret zal weer de gast zijn van de Vlijmense Winkelier- Deelnemer en wij twijfelen er niet aan of ons wachten weer de be kende lach-avonden welke zonder t twijfel door het kopende publiek weer hoog gewaardeerd worden. Laten wij hopen dat de mid denstand succes mag boeken in een grote omzet, dat komt Vlijmen ten goede, waarvoor deze mooie avonden het sparen van bonnen wel waard zijn. Jammer dat het niet alle winkeliers kunnen inzien en hun belangen niet worden gewaar deerd zoals de deelnemers het met zoveel moeite voor elkaar kunnen brengen. De Confetti zal op 5, 6, 7 en 8 Januari gegeven worden. De leiding heeft Joep Peters. Donderdagavond om 8.30 uur houden de winkeliers van Vlijmen een vergadering om de verdere afwerking van de Winkelweek te verzorgen. Deze vergadering wordt gehouden in café Ant. v. Vugt, Dijk Vlijmen. Vergadering annex Ontwikkelingsavond. Op Donderdag 6 November j.l. kwam de plaatselijke afdeling van de K.A.B. in café M. Achten in ver gadering bijeen. Vanwege de be langrijke agenda waren ook de K.A.V. en de V.K.A.J. op deze ver gadering uitgenodigd. Eveneens was ter vergadering aanwezig het lid van 't hoofdbestuur, de heer Hand- graaf, die een spreekbeurt zou hou den over het Gezinszorgfonds en de financiële kwesties daaraan verbon den; de Geestelijk Adviseur, kape laan Glaudemans, was wegens ziek te verhinderd de vergadering bij te wonen. De voorzitter opende de vergade ring met de christelijke groet en bracht de St. Nicolaas-viering voor de arbeidersjeugd ter sprake. Met medewerking van verschillende or ganisaties, waaronder ook de Vrou wenbond, zal getracht worden kle ding en speelgoed in te zamelen, wat dan weer door eigen krachten zal worden behandeld en klaarge maakt om de jeugd, die daarvoor in aanmerking komt, een onver getelijke St. Nicolaas te bezorgen. Hierna kreeg de heer Handgraaf het woord. Op de hem eigen duide lijke wijze behandelde spreker het onderwerp „Gezinszorg". Naast de verbeterde sociale toestanden die er voor de arbeiders in het algemeen zijn bereikt, is er nog een maatre gel die, aldus spreker, nog te wei nig bekendheid geniet, n.l. de ver zorging van het gezin bij ziekte van de moeder. Daarom vond hij 't een verheugend feit dat 't bestuur van de K.A.B. het raadzaam vond om de leden en verdere belangstellen den nader over dit onderwerp in te lichten. Hij noemde het één van de mooiste instellingen die er op soci aal gebied bestaan, omdat juist het gezin het kenmerk is van een goed geordende maatschappij. Ook de fi nanciële zijde belichtte hij uitvoe rig, want het is vanzelfsprekend dat aan de opleiding grote kosten zijn verbonden en de gezinsverzorg sters ook een redelijk salaris moe ten ontvangen. De contributie be draagt dan ook 15 ct. voor georga- niseerden en 22% ct. voor ongeor ganiseerden per week. Tot de leden van de V.K.A.J. richtte hij zich spe ciaal om gezinsverzorgster te wor den, om dan na de genoten oplei ding 't geleerde in practijk te bren gen ten behoeve van de gezinnen die hulp nodig hebben. Een tracta tie en een onderlinge verloting die zeer in de smaak viel, waren het slot van deze zeer geslaagde avond. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. M. J. Mulder, predikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft voor het be roep naar Nunspeet bedankt. A.R. KIESVERENIGING. De A.R. Kiesvereniging alhier komt a.s. Donderdagavond half acht in het gebouw van de Chr. Volksbond in ver gadering bijeen. Als spreker hoopt op te treden de Weled. Heer M. de Kruis, hoofd der Koningin Wilhelminaschool te Rotterdam (Overschie), vroeger hoofd der Chr. 'School aan de Loonsedijk, die zal spreken over: „De hernieuwde schoolstrijd in het licht van de princi piële verschuivingen van onze tijd". Waar de Chr. School weer in het middelpunt der belangstelling staat, ver wachten wij voor deze lezing een goede opkomst. Iedereen is welkom. GOUDEN BRUILOFT. Op 20 November a.s. hoopt het echt paar K. Spierings en C. van Oosterhout, Jan de Rooijstraat, alhier, de dag te her denken dat zij vóór 50 jaar in de echt werden verbonden. Voorzeker zal het het gouden paar op deze voor hen zo gedenkwaardige dag niet aan belangstel ling ontbreken. OPBRENGST COLLECTE. De j.l. Woensdagavond bij gelegen heid van het dankuur voor het gewas in de Geref. Kerk alhier gehouden extra collecte heeft 425.opgebracht. CHR. VERKENNERSGROEP „JAN DE ROOIJ", J.l. Zaterdag vierde de padvinders- groep „Jan de Rooij" op luisterrijke wij ze het eerste lustrum. Voor deze gele genheid was de padvinders Drumband uit Eindhoven overgekomen om mede werking te verlenen. Deze 40 personen sterke 'band arriveerde des middags om ongeveer half vier aan het gemeentehuis, vanwaar door de band en de Jan de Rooij-groep een mars werd gemaakt door Sprang; van de zijde van het publiek bestond hiervoor grote belangstelling. Des avonds werd in de zaal van de Chr. Volksbond een uitvoering gegeven. Toen om pl.m. half acht deze bijeen komst door Hopman de Vries werd ge opend, was de zaal geheel bezet door de ouders van de jongens van de Jan de Rooij-groep, genodigden en belang stellenden. Hopman de Vries heette de aanwezigen hartelijk welkom op deze zo langzamerhand traditie geworden uit voering van de padvinders in onze ge meente; in 't bijzonder heette hij welkom de ouders van Jan de Rooij, die steeds blijk gaven van hun medeleven met de groep, en de genodigden, welke belang stelling door de Jan de Rooij-groep zeer op prijs wordt gesteld, aldus de Hopman. Ook werd natuurlijk een hartelijk wel kom toegeroepen aan de Eindhovense broeders, die op zo'n spontane wijze direct bereid waren hun medewerking te verlenen bij de viering van dit eerste lustrum. Hierna ging de hopman over tot het installeren van een nieuweling, waarna de band gelegenheid werd gegeven het programma van de avond te openen. De band deed dit door op keurige wijze enkele mooie nummer uit te voeren, o.a. werden gespeeld: Turf in je ransel en Het Advocaatje. Van de Jan de Rooijgroep traden ver volgens eerst de Welpen op, met het sprookje Hans en 'Grietje en Het Eier- vrouwtje, die bij de aanwezigen zeer in de smaak vielen en waarvoor zij een hartelijk applaus kregen. We mogen verder zeker nog noemen de opgevoerde recreaties door de padvinders: Landlo- perszorgen en De ontdekkingsreiziger, die op keurige wijze werden vertolkt, alsmede de verschillende nummers die door de padvinders van de drumband werden gegeven, waaronder De Leugen pop, die veel bijval oogsten. In de pauze werd een verloting ge houden, waarvoor mooie prijzen, o.a. een flinke taart beschikbaar waren. Al met al mag deze avond zeker ge slaagd heette, zoals de hopman in zijn slotwoord terecht imocht constateren. Hij dankte allen die aan het welslagen had den medegewerkt, in het bijzonder de jongens uit Eindhoven, die [hieraan op zo keurige wijze hadden bijgedragen. De avond werd besloten met. het zin gen door de padvinders van het „Hoort, zegt het voort". NIET AANGENOMEN. Ds. H. G. Abma te Rotterdam heeft het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier niet aange nomen. MOTORONGEVAL. Als gevolg van een aanrijding met een wielrijder kwam in de Heistraat de mo torrijder P. Roosenbrand Zaterdagavond dermate te vallen, dat geneeskundige hulp nodig was. Dr. Winterwerp die spoedig ter plaatse was, achtte over brenging van het slachtoffer naar een ziekenhuis te 'Den Bosch noodzakelijk. DANKSTOND. In de Ned. Herv. Kerk te dezer plaat se wordt Woensdagavond half .8 een dankstond voor het gewas gehouden. 'De consulent dezer gemeente Ds. Verwey uit Waalwijk hoopt deze dienst te leiden. PLATTELANDSVROUWEN. In een der lokalen van de Chr. Land- bouwhuishoudschool wordt Donderdag avond een ledenvergadering gehouden van de afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Voor de pauze komen enkele huishoudelijke aan gelegenheden ter sprake, terwijl daarna Majoor J. A. Loggers, leraar aan de K.M.A. te Breda, zal spreken over „Het minderwaardigheidsprobleem' IJSCLUB „HET EENDENNEST". In verband met de uitvoering van de ontwaterings- en verkavelingspiannen in het Ruilverkavelingsobject Het Eenden nest, in welk gebied de Capelse IJsver eniging haar ijsbaan heeft liggen, kon het bestuur dezer vereniging de laatste jaren haar leden niet garanderen dat bij vriezend weer de baan te gebruiken zou zijn. Dit was de reden dat de laatste winter de contributie-inning niet heeft plaats gevonden en het zodoende de schijn had, dat het bestuur op non-actief was. Niets is evenwel minder waar, want juist in deze jaren 'heeft het be stuur niet stilgezeten en het dezer dagen gereed komen van een moderne ijsbaan vormt een schitterende bekroning van het vele werk doo.r het bestuur verricht. Door aankoop heeft het bestuur van de ijsclub het perceel waarin de baan gelegen is in eigendom gekregen. Met de Ned. Heidemaatschappij werd contact opgenomen voor het ontwerpen van 'n plan tot het aanleggen van een baan en met de Rijksdienst voor de uitvoering van werken, inspectie Noord-Brabant werd overleg gepleegd betreffende het subsidiëren van dit werk. Deze onder handelingen hadden een vlot verloop en afgelopen zomer werd het werk door de Heidemaatschappij uitgevoerd. Het is begrijpelijk dat voor een en an der veel geld nodig is geweest en dat het bestuur daardoor financiële zorgen heeft, doch men vertrouwt dat de mede werking van belanghebbenden niet ach terwege zal blijven. In de loop dezer maand zal de contributie-inning voor het seizoen 19521953 plaats hebben, ter wijl niet-leden de gelegenheid hebben zich als lid op te geven bij het bestuur of bij degene die 'belast is met de inning van de contributie. DE VRIJE PION. De schaakvereniging De Vrije Pion, gevestigd in 't Stationskoffiehuis Pruijs- sers, speelt dit seizoen weer met twee teams in de competitie van de N. Brab. Schaakbond. Het 2e team komt uit in de 3e klasse en zal eerlang zijn eerste wed strijd spelen te Dussen; een team dat in bijzondere conditie verkeert en waarvan men goede resultaten mag verwachten. Het le tiental speelt deze winter voor de eerste maal in de le klasse en moet voor zijn eerste wedstrijd naar Bergen- op-Zoom. Ook de andere 6 wedstrijden worden tegen West-Brabantse vereni gingen gespeeld; er zijn nl. twee groepen in de 'le klasse. Opmerkelijk is dat De Vrije Pion de enige vereniging in deze klasse is die in een kleine gemeente ge vestigd is, niettegenstaande dat in diverse kleinere plaatsen toch ook schaakvereni gingen bestaan. COLLECTE. De collecte ten bate van Het Hoge Land heeft in deze gemeente 79.op gebracht. KORFBAL. Amicitia I en II speelden een thuis wedstrijd resp. tegen Levios II uit Moer dijk en Virtus I uit Zevenbergen. Het eerste won met 31 en het twee de team verloor met 21. EERSTE MARS DER GENIE TROEPEN. De Pontonniers van het 2e Regt. Ge nietroepen maakten dezer dagen een of ficiële mars door Raamsdonksveer, hun garnizoensplaats. Op 't Heere-plein werd door de commandant en het gemeente bestuur het défilé afgenomen, dat opge luisterd werd door de drumband der pontonniers. In de namiddag zouden B. en W. van onze gemeente aanzitten aan een diner in de officiers-mess van de nieuwe kazerne aan 't Keizersveer. Door dat Burgemeester Prinssen plotseling on gesteld werd en een spoed-operatie moest ondergaan, kon zulks geen door gang vinden. SCHEEPVAART. Gedurende de maand October passeer den de rolbrug over de Donge alhier 2937 schepen met een inhoud van 412899 ton. JOSÉPHINE CHARLOTTE VERLOOFD MET LUXEMBURGSE ERFPRINS. In Brussel en Luxemburg is Vrijdag avond de verloving bekend gemaakt van prinses Joséphine Charlotte van België met prins Jean van Luxemburg. De ver loving werd in de Belgische hoofdstad bekend door een communiqué van het Koninklijk Paleis, dat luidde: „Zijne Majesteit Koning Leopold III heeft toestemming gegeven tot het hu welijk van zijn beminde dochter met Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Jean van Luxemburg". De datum van het aanstaande huwe lijk werd nog niet bekend gemaakt. GROTE DEMONSTRATIE VAN AMBONEZEN. Op volkomen ordelijke wijze hebben Vrijdag 1500 Ambonezen, afkomstig uit 50 woonoorden, op het Plein 1813 ge demonstreerd voor het kabinetsgebouw van de minister-president. Een delega tie heeft bij afwezigheid van dr Drees aan de secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken mr C. L. W. Fock een petitie overhandigd, waar in op scherpe wijze de houding van de Nederlandse regering tegenover de vrij heidsstrijd van de Zuidmolukken wordt gelaakt. De Haagse politie had een zeer uit gebreide politiemacht op de been ge bracht om zo nodig op te treden. Er heeft zich echter geen enkel incident voorgedaan. De mannen waren gekleed in tropenuniformen en droegen onder scheidingen en rode en groene baretten. Een groep van ongeveer honderd vrou wen liep in Zuidmolukse dracht in de stoet mee. STORM VEROORZAAKTE DOOD VAN EEN KIND. Het 5-jarig zoontje van de mijnwerker D. werd gedood, toen er tengevolge van de harde wind op de speelplaats van een bewaarschool te Wessem een stapel bal ken omviel. De jongen werd daarbij zo danig getroffen dat hij op slag dood was. De balken, die op de speelplaats lagen opgestapeld, waren 'bestemd voor de ver bouwing van een klooster in de directe omgeving van de bewaarschool. Wrak in de Waterweg. Het Panamesche schip „Faustus", dat bij Hoek van Holland was ge strand, is in de monding van de Nieuwe Waterweg gezonken, waar door de toegang tot de haven van Rotterdam voor een goed deel is versperd. Alleen kleinere schepen kunnen in éénrichtingverkeer in- en uitvaren. De schade wordt op vele millioenen geschat. Vrijwilligers uit Korea terugge keerd. Met het Amerikaanse schip „General D. A. Sturgis" zijn 'Zaterdagnacht 110 Nederlandse vrijwilligers uit Korea terugge keerd. Ze werden verwelkomd door de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg. Deze reikte hun ook het kruis voor „Recht en Vrijheid" en de United Nations Service Medal uit. Twee kregen er een bizondere onderscheiding. Relletjes in Zuid-Afrika. In de Zuidafrikaanse stad Oost Londen zijn Zondag twee blanken, een Ier se missiezuster en een verzeke ringsagent, door rebellerende niet- blanken vermoord. Vier negers werden gedood. In een gouddel verskamp zijn Zaterdag tijdens een gevecht 13 negers gedood en 35 gewond. President van Israpl overleden. Dr. Chaim Weizman, president van Israël, in Zondag overleden. Hij is 77 jaar oud geworden en was de eerste president van de Israë lische staat. Mgr. Bossilkof gefusilleerd. De Bulgaarse bisschop, mgr. Bos silkof-, die op 3 October wegens „spionnage" ter dood was veroor- dèeld, is volgens de katholieke persdienst te Wenen op 5 October terechtgesteld. KAMPIOENSCHAP GR00I BILIARD LIBRE Op de eerste avond van de wed strijden om het Kampioenschap van Nederland groot biljart libre in Amsterdam, heeft Kees de Ruyter al onmiddellijk laten zien dat hij het biljarten nog niet verleerd is. Hij speelde tegen Beekman. Wel had hij enige tijd nodig om op gang te komen, want na 2 beurten was het 50 voor De Ruyter en in de 6e beurt werd 't 7355 voor Beek man. Toen speelde De Ruyter de ballen bij elkaar en na 30 caram boles was het zover, waarna hij aan één van zijn fameuze series begon. Op 260 was hij precies één keer 't biljart rondgewandeld. Na de 283ste carambole verloor hij zijn positie en na 294 was de serie uit. Dat was de 6e beurt van De Ruyter. Nog 3 beurten en de partij was uit met een slötsedie van 138. Beekman kwam niet verder dan het totaal van 83. Zijn algemeen gemiddelde van 55,55 stak ver boven dat van zijn tegenstander uit. Maar dat was pas het begin. Vrij dag kwam De Ruyter in het krijt tegen Sweering en Van Oosterhout. Geen van beiden maakten ook maar een schijn van kans. Sweering ging in 6 beurten met 81 tegen 500 ten onder, bij welke 500 een serie was van 281 en een slotserie van 181. Nog dieper in het niet bij de Waal wij kse Maastrichtenaar zonk Van

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6