Waalwijkse en Langs Courant I Wijde Wereld WIMSUERMONDT J Ht>t jaaKiy-kssta,akspe.£. Uitzonderingen op de W inkelsluitin gs wet UIT DE DRIE NOBELPRIJZEN TOEGEKEND JONG TALENT Een kunstenaar die zich veelzijdig ontwikkelt. Waspikse Raad is royaal met MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week CH0\MH 75e JAARGANG No. 91 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL - TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Tot de meest interessante gebeurtenis sen in het Nederlandse parlementaire le ven behoren de algemene beschouwingen over de jaarlijkse begroting. Dit houdt niet in dat ze altijd even boeiend zijn, want de Nederlandse Staten-Generaal dragen hun naam van saaiste parlement van Europa met ere, in ieder geval te recht. En als er dan eens een enkele keer een bescheiden koeltje door deze woordenwoestijn waait, maakt dat direct de indruk van een storm, terwijl het niet eens aanspraak kan maken op de naam bries. Oases zijn dan ook uiterst zeld zaam in ons parlement. Daartoe behoort op de eerste plaats niet de schriftelijke voorbereiding op de debatten, want die is zo geestloos als maar mogelijk is. In het Voorlopig Ver slag geven nu eens sommige leden te kennen, dan weer merken vele leden op of zijn andere leden van mening, alle maal liefst in een taal die voor de ge wone burger zo goed als onverstaan baar is. De regering doet daar in haar Memorie van Antwoord niet voor onder. Met het gevolg dat deze zaken, als ze in de krant komen door de grote meer derheid van de lezers toch niet worden gelezen. Bovendien wordt veel van het ge schrevene, als het tot de mondelinge ge- d achten wisseling komt, toch herhaald. En dan weet men tenminste wie die som mige leden enz. zijn, terwijl ze nu het geen ze bedoelen in verstaanbare taal uiten. Schriftelijk schijnt dat voor alles wat met de regering samenhangt in Ne derland praktisch onmogelijk. Vorige week is dus het jaarlijkse par lementaire steekspel begonnen. Er wer den verschillende onderwerpen aange- roerd die de gemoederen de laatste tijd sterk bezighouden, zoals het bestaans recht van confessionele partijen, waar bij rechts en links lijnrecht tegenover el kaar staan, de doorbraakgedachte, die vooral K.V.P. en P.v.d.A. in tegenover gestelde zin ter harte gaat, het stempel dat het kabinet draagt, waarin de een teveel rood en de ander teveel geel-wit ziet. Op hoger niveau, namelijk meer rechtstreeks het landsbelang betreffend, zijn er de werkgelegenheids- en gezins politiek, onze financiële positie met de nauw daarmee samenhangende belasting druk en op internationaal niveau de een making van Europa en onze verdedi- ging- j Daarover moeten natuurlijk op de eerste plaats de fractieleiders van alle partijen hun ditjes en datjes zeggen. De een brengt werkelijk iets steekhoudends ter tafel, een ander is niet helemaal vrij van wrok en een derde speelt een oud thema, waarvan hij nooit of te nimmer afwijkt, omdat het hem blijkbaar ter harte gaat, al is het een hersenschim of een spook. Tot deze kategorie behoort niet zozeer de communist Gortzak, die juist doet waarvan hij anderen beschul digt: het lesje opzeggen dat hem gedic- teerd is, als wel ds Zandt, die nu ai zolang hij in de Kamer zit, waarschuwt tegen de macht van Rome, die voor hem blijkbaar een nog groter schrikbeeld vormt dan de expansie van Moskou. Daarom is 'hij ook radicaal tegen het samengaan van de C.H.U.'en de A.R. met de K.V.P., welk samengaan in zijn ogen nog verergerd wordt doordat de P.v.d.A. daarbij nog een hele hand in de pap heeft. Van progressieve politiek wil hij helemaal niets weten, evenmin als van dc Verenigde Naties en de fe- deratie van Europa. Als dan de regering antwoordt, ver wacht men het een en ander te verne men op de vele vragen die gesteld zijn en op de aanmerkingen die gemaakt zijn. Maar de regering hield zich op de vlak te en schoof een deel van de verant woordelijkheid daarvoor op de Sociaal- Economische Raad, die nog over tal van onderwerpen advies moest uitbrengen. Uit de Kamer was er echter juist voor gewaarschuwd dat de regering niet te veel moest overlaten aan de Sociaal- Economische Raad. In ieder geval werd men niet veel wijzer over de werkgele- genheidspolitiek en een mogelijke belas tingverlaging. Wat dit laatste betreft, temperde minister Van de Kieft wel het optimisme dat dienaangaande uit de de batten naar voren was gekomen. Hij achtte de financiële toestand nog te on zeker. Voorts kondigde 'hij nadere maat regelen aan. Minister-president Drees verzekerde dat Nederland zal verdedigd worden, de herhaling van het antwoord dat hij en kele weken geleden al gegeven heeft op schriftelijke vragen van professor Rom- me. Dat hij het eens was met prof. Rom- me dat voor de verdediging van ons land de inschakeling van West-Duitsland be langrijk is, spreekt wel vanzelf, hoewel Nederland niet meer kan doen dan daar op aandringen. Over het stempel op het kabinet sprak ook hij en hij wilde er liefst geen stempel op drukken, dit aan de Kamer overlatend. Naar aanleiding van de opmerkingen van prof. Romme over de gezinspolitiek zei de minister president dat de regering zich :aan haar programma moest houden, al gaf hij toe dat de positie van de gezinnen opnieuw bezien moest worden. Na de ministers kwam de Kamer weer aan het woord, maar zij kwam niet veel verder dan onderlinge discussies over het bestaansrecht van confessionele par tijen en wat dies meer zij. De P.v.d.A. was daar niet zo diep van overtuigd, zoals al eerder is gebleken, waardoor haar sprekers in conflict kwamen met prof. Romme. Zo verschrikkelijk nuttig was het allemaal niet. Ondertussen liggen nu de kaarten van beide kanten, op tafel. De meerderheid van de Kamér staat vrij maar welwil lend tegenover het kabinet, een minder heid is nogal wantrouwend en een nog kleinere minderheid heeft er geen goed woord voor over. De regering van haar kant heeft de Kamer niet wijzer gemaakt dan ze kon of wilde. In ieder geval be staat de wil tot samenwerking en al is er misschien tijdens de Algemene Be schouwingen nogal eens wat onvrucht baars gezegd, de volksvertegenwoordi ging heeft laten merken dat ze graag wil weten waar ze aan toe is. Aan de regering blijft het nog om dat duidelijk te maken. Want ongetwijfeld wil ook het Nederlandse volk het graag weten, want het gaat over zaken die het recht streeks raken. BEDENKINGEN TEGEN VOORGE STELDE VORM VAN BIESBOS INPOLDERING. Adres van „Het Noord-Brabantsch landschap". 1 De Koninklijke Zweedse Akademie heeft de Nobelprijs voor literatuur toe gekend aan de Franse schrijver Francois Mauriac. Deze is de achtste Fransman die die prijs krijgt. De Nobelprijs voor Natuurkunde werd toegekend aan de Amerikanen Felix Bloch en Edward Mills Purcell. De Nobelprijs voor schei kunde wordt gedeeld door de Britten Archer Martin en Richard Synge. De Nobelprijs voor de vrede is dit jaar niet toegekend. De Provinciale Staten van Noord-Bra bant hebben onlangs gereageerd op een adres van de contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming aan de Staten-Generaal, dat zich richtte te gen de bestaande plannen voor de inpol dering van de Brabantse Biesbos. De staten waren van oordeel, dat de water vrijmaking van N.W. Noord-Brabant en in het bijzonder van het industriegebied van de Langstraat, geen uitstel gedoogt. De provinciale Brabantse natuurbe schermingsorganisatie de stichting „Het Noord-Brabantsch Landschap stelt thans in een aan beide kamers gezonden adres de vraag, of deze watervrijmaking van de Langstraat wel zo onverbreke lijk verbonden is aan de uitvoering van het huidige plan voor de Biesbos. „Het Noordbrabantsche Landschap aldus t adres, „stelt er prijs op de tolk te zijn van een groep Brabanders, die zeker niet minder dan degenen die inpoldering van de Biesbos bepleiten, de belangen van hun gewest voorstaan, maar die ernstige bedenkingen hebben tegen de inpolde ring van de Biesbos, althans in de vorm die door de Rijkswaterstaat wordt voor gesteld. De stichting meent, zo gaat het adres verder, dat het watervrijmaken van de Langstraat c.a. waarschijnlijk zeer goed te combineren valt met het bedijken van een kleiner deel van de Biesbos en dat ook de uitvoering van dit werk zeker eveneens een belangrijk werkobject zal zijn". Zij wijst er op, dat de winning van ruim 1000 ha. cultuurgrond helaas slechts een druppel op een gloeiende plaat is en dat deze gronden thans reeds vele han den werk verschaffen door de griend- en rietcultuur. Zich aansluitend bij het verzoek dat de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming indertijd deed, vraagt het „Noord-Brabantsch Land schap" een nader onderzoek van de rijksdienst voor het nationale plan en het waterloopkundig laboratorium te Delft. Nog eien adres. Ook de vereniging „Biesbosbelangen te Raamsdonksveer, heeft een adres aan de Kamerleden gericht ter ondersteuning van het standpunt van de contact-com missie. In dit 'adres worden o.m. regelen bepleit, welke in de huidige toestand ver betering kunnen brengen, zoals de ver betering van de waterwegen in de Bies bos en de verbetering van de bestaande en de aanleg van nieuwe wegen. Voorts wordt er een overzicht in gegeven van de te verwachten winst aan landbouw grond bij een volledige inpoldering. WERKLOOSHEID IN OCTOBER GESTEGEN. Het aantal bij de arbeidsbureaux ge registreerde werkloze mannen nam in de afgelopen maand toe van 101.738 tot 111.461. Hieronder bevonden zich 26882 DUW-arbeiders (vorige maand 24995). De stijging de.r werkloosheid houdt j verband met de afloop van het zomer- j seizoen, waardoor in vele bedrijfstakken de werkgelegenheid terugloopt; zo nam door de slechte weersgesteldheid de werkgelegenheid voor schilders in bui tenwerk af. In verschillende plaatsen kwamen grote bouwwerken gereed. De zomercampagne in de baksteenindustrie liep eveneens af. N.V. PHILIPS SLUIT EEN FABRIEK IN ISRAËL. De Philips lampenfabriek, die kort ge leden in Natanya in Israël gevestigd werd is in opdracht van de Nederlandse eigenaars gesloten, aldus meldt A.P. uit Haifa. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de Nederlandse eigenaars de gehele fabriek naar Nederland zullen overbren gen. Philips heeft moeilijkheden gehad met de Israëlische regering over toewijzingen van buitenlandse valuta en dreigde reeds enige weken geleden, dat zij de fabriek moest sluiten. 1 HEVIGE NOORDWESTERSTORM. Een hevige Noordwesterstorm heeft in de afgelopen dagen gewoed langs de kust van Westeuropa. De gemiddelde windsnelheid bedroeg rond de 100 km en in Engeland raasde de storm zelfs met een geweld van 150 km per uur, de hoogste snelheid die ooit is gemeten. Op de Noordzee raakten verschillende sche pen in moeilijkheden. Bij Hoek van Hol land werd het Panamese schip „Faustus op de kust gezet; de bemanning werd gered door de reddingsboot „President jan Leis". Het Turkse schip „Bakir" liep bij Schiermonnikoog aan de grond. Ook verschillende Nederlandse schepen raakten in moeilijkheden, zodat ze scha de opliepen, maar persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Ook op het vasteland heeft de storm schade aangericht. In Berlijn eiste hij zelfs twee slachtoffers, die onder neer stortend puin bedolven raakten. VROUW VAN FRANSE MINISTER VRIJGESPROKEN. De vrouw van de Franse minister Chevallier, die haar man om zijn rela ties met een vriendin had gedood, is door de rechtbank van Reims vrijgespro ken. De advocaat-generaal had twee jaar geëist. De jury, die begrip had voor de positie van de vrouw, sprak haar vrij. „De man die de naald hanteert" schreef de bekende journaliste Anne Biegel boven het artikel in het Katholiek Bouwblad, dat zij wijdde aan de jonge Waalwijkse Kunstenaar Wim Suer- mondt, naar aanleiding van een door hem vervaardigd wandtapijt voor de R.K. Kerk in Harreveld. I Het is een van de vele praedicaten die we Wim Suermondt zouden kunnen toe kennen; immers niet alleen de naald hanteert hij. Ge kunt geen streek van het rijke gebied der beeldende kunst U voor stellen, waar hij zich niet min of meer thuisvoelt. Praat ge met hem over zijn werk, waarin hij totaal opgaat, dan komen de mappen voor de dag, de mappen met litho's en lino's, met etsen en aquarellen, dan haalt hij de olie-verfschilderijen van de muur en duwt U een kunstig beeldje in de hand, of hij laat foto's zien van het wandtapijt waarover Anne Biegel schreef en van de glas-in-loodramen die hij in de Maria-kapel van 'Schimmert aanbracht. Zijn werk getuigt van een buitenge wone technische veelzijdigheid, waar hij zich bewust op heeft toegelegd. Suermondt studeerde enkele jaren aan de Academie van de R.K. Leergangen te Tilburg, waarna hij naar den Haag ver trok waar hij aan de Academie voor Beeldende Kunsten zijn actes M.O. a en M.O. b haalde en daarnaast de colleges volgde aan de Vrije academie. Met goed gevolg voltooide hij dit jaar zijn studies, maar allerminst zal hij zich nu een afgestudeerde noemen. Niet al leen is het zijn bedoeling om eventueel in Antwerpen of Amsterdam nog colle ges te gaan volgen, maar ook is het zijn eerlijke vaste overtuiging, dat, nu hij zich een veelzijdige techniek heeft toege- eigend, het aankomt op de eigenlijke vor ming, op het vinden van de eigen stijl, op het bepalen ook van die richting, waar hij zich het beste thuisvoelt. Welke richting dat zal zijn? Eigenlijk kan hij alle richtingen uit en het valt hem zelf ook moeilijk te zeggen welke richting zijn voorkeur heeft. En dan zegt hij in het algemeen, dat hij vooral alles graag zelf doet; zelf het glas-in- loodraam klaar maakt voor het branden, zelf steek vóór steek het wandtapijt bor duurt, zonder voorstudies of schetsen, zodat het kunstwerk als het ware groeit onder het bewegen van zijn vingers. Hier heeft hij, zegt hij, ook het directe SPOORWEGRAMP TE ROTTERDAM. Ter hoogte van de onderzeebootbasis aan de Waalhaven in Rotterdam is Vrijdagavond om kwart over zes een trein met 600 arbeiders op een ervoor stilstaande trein met eveneens 600 arbei ders gereden. De achterste wagon van de eerste trein de dertiende wagon werd in de twaalfde wagon geschoven. Hier vielen twee doden, de 53-jarige J. v. d. Schulp en de 58-jarige C. Sparren boom, beiden uit Rotterdam. Ongeveer 30 gewonden, van wie slechts één uit de dertiende wagon, moesten naar ver schillende ziekenhuizen in de stad wor den gebracht; acht van hen werden er opgenomen. Nog een onbekend aantal personen, vermoedelijk 40, kon ter plaatse worden verbonden. Onder de in de ziekenhuizen ondergebrachte slacht offers bevinden zich er geen in levens gevaar, doch er zijn verscheidene zwaar gewonden bij. De oorzaak van het on geluk is waarschijnlijk te wijten aan het verwaarlozen van instructies van een rangeerder. „In 't voorbijgaan" Houtsnede van Wim Suermondt. contact met de stof, en dat trekt hem aan. We praten verder, en voor ons ligt het werk van een jonge, pas afgestudeer de artiest, die hard heeft gewerkt en niet de meest gemakkelijke weg koos, toen hij zich al deze vormen van techniek eigen maakte en zich bovendien be kwaamde voor het leraarschap. Er is het eerste beginnen, het experi menteren, er is het studeren, en veel van wat hij ons zien laat draagt hier de sporen van, maar we kunnen ons, bij het zien van al dit werk, getuigende van een rijke creativiteit, niet onttrekken aan de indruk, dat we met werk te doen hebben, waarvan de maker zijn eigen grenzen heeft gekend, en dat voor alles eerlijk is en oprecht, zich geen gewild eigen vorm aanmatigt en nog minder zich voegt naar een onbezielde mode. Wim Suermondt is tot nog toe zijn eigen weg gegaan, dat was de weg van het volhardende studeren, de weg van het zien naar de grote voorbeelden, de weg van het eerlijk en zonder veel om haal uitbeelden van hetgeen zijn schep pende aandacht had. Hij heeft zijn on derwerpen gevonden in het Hollandse landschap rond den Haag, in het stads beeld van de Residentie en van Parijs; het Franse Landschap inspireerde hem en het meisje met de grote onbevangen ogen. De jonge kunstenaar is door het leven gegaan met een open oog voor al wat schoon is, met een gretige aan dacht ook voor de goedheid van het le ven. In Januari vertrekt hij naar Frankrijk waar hij tussen Toulouse en Lourdes een kerk zal gaan beschilderen; „ik voel erg veel voor kerkelijke kunst" zegt hij. Van Frankrijk zal hij doorreizen naar Italië, dit zal een studiereis worden uiter aard en hij zal zijn eigen talenten en zijn eigen werk kunnen toetsen aan het werk van de allerbesten in het grote museum, dat Italië is. En de indrukken die hij daar opdoet zullen ongetwijfeld mede hun invloed doen gelden op het werk van deze jonge Waalwijkse Kunstenaar, waarvan we, met recht en reden, grote verwachtingen koesteren, omdat hetgeen hij al heeft bereikt (want al vele opdrachten voerde hij uit) en om de mogelijkheden die nog in dit bereikte schuil gaan. PRINS ONDERSCHEIDEN, President Urdaneta Arbalez van Co lumbia heeft prins Bernhard Woens dagavond tijdens een banket te zijner ere begiftigd met de orde van Boyaca, de hoogste onderscheiding van het land. Prins Bernhard zou tot vandaag in Columbia blijven. WONINGCOMMISSIE ACHT MEER OVERLEG TUSSEN B. EN W. EN DE COMMISSIE GEWENST. Ook in de Waspikse raad is Donderdagavond de nieuwe winkel sluitingswet punt van bespreking geweest, echter B„ en W. had den het advies van de plaatselijke middenstandsorganisatie in zijn geheel in een voorstel opgenomen, zodat er weinig stof tot discus sie was en de voorgestelde wijzigingen op de wet, behoudens een kleine aanvulling en afgezien van het feit dat enkele leden tegen bepaalde details waren, werden aanvaard., Bij de herbenoeming van de commissie van advies inzake de woonruimtewet gaven enkele leden het verlangen te kennen, dat het college van B. en W. bij eventuele meningsverschillen met de commissie overleg zou plegen, in plaats van zonder meer het advies naast zich neer te leggen, zoals in het verleden meerma len was gebeurd. SUBSIDIES WERDEN GEWEIGERD. Na de behandeling van notulen en enkele ingekomen stukken stel den B. en W. voor afwijzend te be schikken op subsidie-aanvragen van Het Brabants Orkest en van de Stichting Nijverheidsonderwijs. Waar de laatste tijd voor en na door alle mogelijke instellingen een beroep op de gemeentekas werd ge daan, hadden B. en W. zich op het standpunt gesteld om alleen die in stellingen te subsidiëren, waarbij een direct of indirect plaatselijk be lang is gediend. Daarom het voor stel, afwijzend op deze aanvragen te beschikken, waartegen geen der leden enig bezwaar had. Van de heer L. Smits besloot men voorts een perceel grond te kopen, gelegen aan de Juffersteeg, dat ten tijde van de bevrijding was ge bruikt voor verbreding van de be treffende weg. De hper Smits, die destijds 555.schadevergoeding had ontvangen, kreeg thans voor 't eigendomsrecht de som van 100. DE WINKELSLUITING IN WASPIK. Na een hernieuwde vaststelling van de wachtgeldverordening sneed men de kwestie van de winkelslui ting aan. De voorzitter wees er op dat men op 11 Februari van dit jaar de Mid denstand om advies had gevraagd, dat dit advies was binnengekomen öp 5 September, gevolgd op 2 Oct. door een aanvullend advies. Hij vond het wel eigenaardig dat, ter- j wijl toch de winkelsluitingswet was vastgesteld op verlangen van de Middenstand, men nu trachtte er van af te komen. Het advies van de midenstand luidde: Sigaren-, brood-, banket- en zuivelwinkels op Zondag open te stellen van 8 tot 13 uur; alle win kels iedere dag tot 7 uur open te stellen, een koopavond te houden op Vrijdagavond, de kappersbedrij- ven Dinsdagmiddag te sluiten en 12 dagen aan te wijzen waarop de win kels tot 10 uur open mochten zijn. De Kamer van Koophandel kon zich hiermee verenigen, zodat B. en W. dit advies in hun voorstel hadden opgenomen. De heer van den Broek zei: Al had men Salomo's wijsheid, men kan niet op het gewirwar van de winkelsluitingswet uitkomen. Hij vroeg zich af waarom de wetgever niet ineens, wat betreft de Zon dagsluiting, de knoop had doorge hakt. De landelijke Bond van Midden standers en ook vele particulieren waren tegen het instellen van een koopavond, en ook hij was er tegen. De voorzitter noemde de Zon dagssluiting een' principiële kwes tie en hij verklaarde het principe van de Hervormden te eerbiedigen, maar de katholieken namen een ander standpunt in. Wat de koopavond betrof, geloof de hij dat de koopavond weinig zin had, deze was meer te beschouwen als een uitvloeisel van het feit, dat er ook in andere gemeenten een dergelijke avond was. De nering doenden haalden zich echter zelf de moeilijkheden op de hals. De heer de Glas vroeg om ook de suikerwerk-winkels op Zondag ge durende bepaalde tijd open te doen zijn. „Dan kunnen we er alles wel bij voegen" zei de voorzitter, en hij wees er voorts op dat deze veror dening onderworpen was aan de Koninklijke goedkeuring en geheel afhing van plaatselijke omstandig heden. Hij was van mening dat, wanneer men ook weer de suiker werkwinkels in deze uitzonderings bepaling ging opnemen, men 't ge vaar liep dat de kans van openstel ling voor de andere winkels minder werd. Men moest bepaalde motie ven kunnen laten gelden; wat be treft de winkels die sigaren, brood en banket en zuivelproducten ver kochten, kon men o.a. wijzen op de hier gevestigde traditie, dat de men sen na de kerkdiensten hun inko- uen gingen doen. Wethouder v. Dongen zou graag van de heer de Glas een nadere uit eenzetting horen, wat hij eigenlijk onder winkels voor snoepgoed ver stond. Wanneer dat een winkel was die snoepgoed verkocht, dan waren practisch alle winkels op Zondag open en men zou zodoende in con flict komen met de bedoeling van de wet. Alleen speciaal-zaken zou den 's Zondags open mogen zijn. Bovendien dacht hij dat men er be paalde winkeliers helemaal-geen plezier mee zou doen. De voorzitter betoogde ook dat men geen oneerlijke concurrentie in de hand mocht werken. In dit verband wees hij er bijvoorbeeld op dat men daarom de kappers, die veelal ook tabaksartikelen verkoch ten, niet toegestaan had tot 8 uur open te zijn. De heer de Glas stelde echter na dit alles toch voor om de winkels in suikerwerken en fruit 's Zondags geopend te laten zijn. Voor wat de fruitwinkels betreft had niemand enig bezwaar, voor de openstelling van de suikerwerkwin kels waren alleen de heren Kamp, de Glas en Smits. Bovendien wensten de heren Timmers en van' den Broek aante kening dat zij tegen de koopavond waren, toen tenslotte zonder hoof delijke stemming de verordening werd aangenomen. DE WONINGCOMMISSIE. Nadat besloten was geen subsi die te verlenen aan de Bond tegen vloeken om de reeds genoemde re den, en aan de heer Schellekens uit Vught een perceel grond, gemerkt „Scharlo D 34", groot pl.m. 650 M2, voor 3.per M2 te verkopen, werd de benoeming van de adviescom missie ingevolge de woonruimtewet aan de orde gesteld. De voorzitter stelde er prijs op de aftredende leden dank te zeggen voor hun ondankbaar werk. On danks een verschil van inzicht in sporadische gevallen, erkenden B. en W. gaarne de verdiensten van de commissie. Dit waren geen mooie woorden, en ten bewijze hiervan stelden B. en W. voor de zitting hebbende leden alleen bij acclamatie her te benoemen. Met nadruk echter wilde de voorzitter er nogmaals op wijzen dat de wet deze commissie tot een commissie van advies had gemaakt en dat de beslissing 'steeds berustte bij B. en W. Een afwijking van haar ad vies betekende echter geen des avouering van het werk dat zij ver richtte. De heer Zijlmans, gevraagd of hij zijn benoeming weer aannam, zei: Vol ijver had hij steeds zijn baan tje vervuld en volgens zijn beste weten. Maar wanneer er een ver- schil van mening was tussen de 1 commissie en B. en W., dan vond hij het toch wel goed dat er bijeen komst was van B. en W. met de commissie. Nu bleven de leden van de commissie vaak zitten met de gedachte: wij heben de overtuiging dat het zo moet zijn, en B. en W. beslissen toch anders. De voorzitter kon uiteraard niet toezeggen hetgeen de heer Zijlmans vroeg; B. en W. konden het heft niet uit handen geven. B. en W. immers hadden het recht te beslis sen en zij droegen de verantwoor delijkheid. Het kon wel eens ge beuren dat de opvattingen dermate uiteenliepen, dat praten geen zin had. Hij wilde echter wel de verzeke ring geven dat, wanneer er aanlei ding toe was, het college graag met de commisie zou praten. De heer van den Broek dankte voor het hernieuwd vertrouwen dat men in de commissieleden stelde en voor de mooie woorden van de voorzitter. Hij verlangde echter wel iets meer medewerking.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 9