Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereld l «EMES Ontijdige ScuM&nüiitait Beroepskeuze Nieuwe gezichtspunten in het Emigratie- beleid. NU OF NOOIT I -- UIT DE Jos. v. d. Lee en Zn. Katholiek Openbaar Bureau voor Een zo gelukkig mogelijke toekomst voor de jeugd. in onze beide zaken. CUNEN's Zilver plated en speelgoed-actie is een daverend succes. Ziet onze Etalages. CUNEN's plated Zilver en speelgoedbonnen VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI ZüfflEH 75e JAARGANG No. 92 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Dinsdag 11 November is door de Mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid aan de Tweede Kamer de Tweede Nota over de Emigratie aange boden. In dit stuk zijn vele cijfersi en feiten verwerkt over de emigratie van Nederlanders in het afgelopen jaar en worden de inzichten ontvouwd over het emigratie-beleid, dat de Regering zal voeren. Wat dit beleid betreft, zijn er enkele nieuwe gezichtspunten. Gewijzigde omstandigheden. Er heeft zich in het laatste jaar een duidelijke wijziging voltrokken in het emigratie-verkeer van Nederlanders naar diverse landen. In de jaren 19471951 zijn vele tienduizenden Nederlanders naar verschillende emigratie-landen vertrok ken. waar de arbeidsmarkt een abnor male onderbezetting vertoonde. Het was voor al deze emigranten dan ook niet moeilijk, werk te vinden in hun nieuwe vaderland. Aan het vak, dat zij voor dien hadden uitgeoefend en aan hun vakbekwaamheid werd in de „ontvan gende" landen niet veel aandacht be steed. Voor wie werken wilde, was er werk te vinden. Dit tijdperk schijnt nu wel te zijn afgesloten. In de verschillen de emigratie-landen gaat zich nu de be hoefte aan bepaalde categorieën van immigranten steeds duidelijker aftekenen. Met andere woorden, deze landen nemen bij voorkeur nog slechts arbeidskrachten op in takken van bedrijf waarin een te kort aan arbeidskrachten heerst. Het spreekt vanzelf dat Nederland zich aan die behoefte moet aanpassen, wil men althans de emigratie van Ne derlanders op dezelfde of zelfs grotere schaal mogelijk blijven maken. En dat is zeer zeker de bedoeling. Scholing van a.s. emigranten, In verband met deze gewijzigde om standigheden, overweegt de Regering verschillende maatregelen op het gebied van de voorlichting en voorbereiding van a.s. emigranten. Eén van die maatrege len zal zijn, het scheppen van de moge lijkheid voor a.s. emigranten om zich in de uitoefening van een bepaald beroep te bekwamen. Op de Rijkswerkplaatsen zullen ieder jaar enkele duizenden a.s. emigranten gelegenheid krijgen zich te laten scholen of omscholen, b.v. tot me taalbewerkers of bouwvakarbeiders. Ook een zekere voorbereiding voor agra rische beroepen ligt in het voornemen. Bovendien zal worden gestreefd naar een grotere spreiding van de emigranten naar verschillende landen. Tot nu toe toonde de Nederlandse emigrant 'n grote voorkeur voor Australië en voor Cana da. In de meeste gevallen was die voor keur min of meer willekeurig. Door een actievere voorlichting hoopt men de a.s. emigrant er toe te brengen, zich er van te overtuigen, welk emigratieland hem in zijn bepaalde omstandigheden de bes te kansen biedt voor het welslagen van zijn emigratie. De Regering onderzoekt voorts, welke mogelijkheden er liggen in landen als bijvoorbeeld Brazilië, waar zich tot nu toe slechts weinig Nederlanders vestig den. Het meenemen van bezittingen. Een belangrijke maatregel, die binnen kort is te verwachten, heeft betrekking op het meenemen van bezittingen uit Nederland. Aan emigranten zal worden toegestaan een bedrag van hoogstens 15.000.- in geld te laten overkomen, mits dit geld zal worden gebruikt voor het zich zelfstandig vestigen of voor huisvesting in het nieuwe vaderland. Dit zal gelden voor alle emigratielanden, be halve voor die in het dollargebied, waar voor 'n maximum zal gelden van 9000. Wie in plaats van geld goederen wil laten overkomen, krijgt daartoe ook de gelegenheid, eveneens tot een maximum van 15.000.Bovendien zal het mo gelijk worden een montagewoning te la ten overkomen of aan te schaffen tot een waarde van ƒ10.000.En daarnaast zal de mogelijkheid worden opengesteld jaar lijks bedragen 'van 1000.tot een maximum van 4000.te laten over komen. In totaal zullen emigranten dus tot een waarde van hoogstens 29.000 achtergelaten kapitaal in hun nieuwe va derland kunnen aanwenden. Deze maat regelen zullen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950 worden genomen. Subsidieregeling. Ook in de subsidiëring van de emi granten zal een wijziging worden aange bracht. De Regering zal er bij die sub sidiëring van uitgaan dat het aan iedere Nederlander, die tot emigratie geschikt en bereid is, mogelijk moet worden ge maakt naar een ander land te vertrek ken. Alleen in die gevallen waarin de a.s. emigrant een onmisbare plaats in neemt in het productieproces in Neder land, zal een uitzondering op deze re geling worden gemaakt. Het minimum bedrag aan deviezen dat gesubsidieerde emigranten bij hun vertrek mochten mee nemen, zal niet lang van kracht zijn. Afhankelijk van hun individuele omstan digheden, zal aan deze emigranten de uitvoer van een hoger bedrag aan de viezen worden toegestaan. De mogelijk heid tot het verlenen van voorschotten zal nader worden onderzocht, aldus de Minister van Sociale Zaken in de Twee de Nota over de Emigratie. Nadruk verboden. P. Z. De Nederlandse Minister van Bui tenlandse Zaken, Mr. J. Luns, heeft dezer dagen voor de algemene ver gadering van de Verenigde Naties het vertrouwen van Nederland uit gesproken in het beleid van de Verenigde Naties en de Noord- Atlantische Verdrags-organisatie. Maar niet in alles huldigde hij de werkwijze van de V.N. Met name keerde hij zich tegen de neiging al le kwesties over één kam te sche ren en een standaardoplossing ge reed te hebben voor alle gelijk soortige problemen die zich in de wereld voordoen. Minister Luns had hierbij de kwestie Nieuw-Guinea en Neder landse Antillen op het oog; er zijn namelijk bepaalde personen die de verantwoordelijkheid van Neder land voor Nieuw-Guinea en de An tillen in de U.N.O.-commissie trach ten te ontkennen. Depót-agent Langstraat e.o. 7 OrwUilraal 200A, Waalwijk, Tal. 2971 „De economische en politieke ont wikkeling, aldus de minister, van gebiedsdelen die geen zelfbestuur hebben, wordt juist in gevaar gebracht, wanneer men de landen, die dergelijke gebieden beheren, dwingt alle souvereine rechten on tijdig ovér te dragen. De handteke ning onder het handvest der Ver enigde Naties betekent niet, dat deze landen al hun verplichtingen jegens de hun toevertrouwde gebie den hebben afgeschreven". „Het bestuursprobleem, vervolg de de minister, beperkt zich niet tot staten die overzeese gebieden rege ren, maar gaat ook landen aan die binnen hun eigen grenzen groepen tellen die te primitief of te onont wikkeld zijn voor zelfregering. Het feit, dat deze landen geen verplich ting op zich namen om de U.N.O. verslag uit te brengen over deze groepen, bevestigt mijn standpunt dat de taak der verantwoordelijke regeringen voor onafhankelijke ge biedsdelen niet bepaald of verkort kan worden door ongeduldige emo ties van welmenende buren en vrienden". Met deze woorden _heeft de mi nister overduidelijk gezegd dat Ne derland 't nog steeds als zijn plicht beschouwt te zorgen voor Nieuw- Guinea en de Nederlandse Antillen, en de verantwoordelijkheid voor deze gebiedsdelen te dragen. En dan mogen er in de V.N., in het eigen land, en vooral in Indo nesië mensen zijn die keer op keer afbreuk willen doen aan deze ver antwoordelijkheid, haar in twijfel trekken, het is goed dat Nederland op het eenmaal ingenomen stand punt blijft staan. En dit is vooral in het voordeel van de betrokken gebieden. Zien we naar Indonesië bijvoor beeld, dan is het volkomen duide lijk dat de souvereiniteit dat land geen voordeel heeft gebracht, en dan begrijpt ook iedereen dat de regering van dit land, die nog niet in staat is in het eigen territorium de rust te handhaven en voor het eigen land een gunstige economi sche positie te scheppen, toch zeker niet in staat is een gebied als Nieuw-Guinea, zonder noemens waardige beschaving, op econo misch, sociaal en cultureel gebied tot bloei te brengen. Het zou een ontijdige souvereini teit zijn, zo Nederland, vooral in 't geval Nieuw-Guinea, het -zelfbe schikkingsrecht voor dit gebied deed gelden. Minister Luns en de Nederlandse regering staan niet alleen in hun opinie dienaangaande, want in de New York Times van 1.1. Maandag kan men het volgende lezen: Nationale souvereiniteit op zich lost geen problemen op, maar schept gewoonlijk tijdelijk nieuwe, die erger zijn dan de oude. Mate- riëel gesproken is Indonesië slech ter af nu het souverein is, dan toen de eilanden nog deel uitmaakten van het Nederlands Oost-Indisch rijk. Zij, die om nationale souverei niteit voor anderen roepen, moeten eerst maar eens naar hun eigen achtertuintje kijken en hun eigen volkeren tenminste de rechten en materiële welvaart geven, die de Britten, de Fransen en de Neder landers hun koloniale rassen heb ben gegeven. Er kan geen sprake van zijn dat nationale souvereini teit moet worden beschouwd als een onveranderlijk eeuwig recht in alle omstandigheden. Aldus schrijft deze gezaghebben de Amerikaanse krant en het is een bewijs van het feit, dat in Amerika de openbare mening ten opzichte van dit probleem zich de laatste jaren sterk heeft gewijzigd. Verge leken bij enige jaren geleden toen de actie in Indonesië de gemoede ren bezig hield en Nederland zich niet bepaald kon verheugen in de steun en de sympathie vooral van Amerika, is een duidelijke kente ring ingetreden in de publieke opi nie; Amerika heeft ingezien dat Nederland het nog zo slecht niet voor had en dat Indonesië wel hoog van de toren kon blazen, maar in feite de bekwaamheid in veel op zichten mist, om het zelfbeschik kingsrecht aan te wenden tot eigen groot- en gezondmaking. Wij kunnen er thans van over tuigd zijn dat Amerika achter ons staat en 'dat dit invloedrijke land onze desiderata zal steunen. Zelf beschikkingsrecht is prachtig, en hoezeer hier ook voor alle gebie den naar gestreefd moet worden, nooit mag vergeten worden dat 'n ontijdige souvereiniteit een ramp is voor een gebied; Indonesië is hiervan het voorbeeld. LOONSVERHOGING NODIG VOOR DE MIDDENGROEPEN. Verschenen is het derde rapport van de Commissie voor de Midden groepen der K.V.P. Zoals bekend, betreft het eerste rapport de finan ciële positie van de middengroepen en het tweede de intellectuele posi tie. Op grond van deze twee is thans een derde rapport samenge steld, dat conclusies bevat en voor stellen ter verbetering van de po sitie der middengroepen. De Commissie wil vooropstellen dat een redelijke verbetering in de financiële positie der middengroe pen in haar geheel slechts kan wor den verkregen door een algemene inkomstenvermeerdering, een ver meerdering dus van het bruto-in- komen en de Commissie denkt in de eerste plaats aan een loonsver hoging. van 30 ct. op 34 ct. gebracht. Alles met terugwerkende kracht tot 1 Juli van dit jaar. De Anti-Revolu- tionnairen, Chr. Historischen en Li beralen waren tegen. VOLKSBROOD WORDT EEN CENT DUURDER. „Luxe wit" 3 cent goedkoper. Vlokswittebrood en bruin krop- brood zullen een cent per achthon derd gram duurder worden. Het luxe wittebrood wordt minstens 3 cent in prijs verlaagd. Eveneens zullen de Zeeuwse bloem, de pa tent en importbloem in prijs ver minderen. De prijs van het onge- builde tarwebrood blijft ongewij zigd, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede. Voor de prijs- veranderingen is nog geen datum bepaald. De regering heeft besloten het systeem van subsidies en hef fingen te laten varen. Tegenover de Rijkssubsidie op de goedkopere broodsoorten staat thans een extra heffing op de duurdere bloemsoor ten, welke worden gebruikt voor luxe wittebrood, koekjes en gebak. Hierdoor is een kunstmatig prijs verschil tussen het volkswittebrood Profiteert van CUNEN's plated Zilver en speelgoed Actie, in onze Manufacturen en Herenzaak. De sterkte van de middengroepen wordt gesteld op circa 300.000 per sonen, waarvan in overheidsdienst ongeveer de helft. De Commissie stelt dan ook vast dat de overheid, zij het noodgedwongen, is tekort geschoten in haar verplichtingen om de lonen van haar werknemers op redelijke wijze aan te passen aan de gestegen kosten van levens onderhoud. Zij zal dit verzuim thans dienen te herstellen, aller eerst door een wijziging van het loonbeleid. Dat haar voorbeeld in dit opzicht bij de particuliere werkgevers na volging zal vinden, neemt de Com missie zonder twijfel aan. Het rapport geeft ook verschil lende andere mogelijkheden aan tot verbetering van de positie der mid dengroepen, o.a. voorstellen tot af trek voor studiekosten van de in komstenbelasting, verlaging van de schooltarieven. Deze laatste midde len kunnen echter slechts een ge ringe bijdrage leveren tot de ver betering van de financiële positie. Het rapport bevat tenslotte een belangrijk hoofdstuk over de natio- naal-economische mogelijkheden tot verwezenlijking van de gedane voorstellen. Uitgaande van een blij vende gunstige ontwikkeling van de buitenlandse conjunctuur, komt de commissie tot de conclusie dat de economische ontwikkeling vol doende ruimte biedt om aan de no den van de middengroepen tege moet te komen. REEDS 15 GELEIDEHONDEN VOOR BLINDEN. De AVRO is een actie begonnen ten bate van het blinden-geleide- hondenfonds onder de titel „De hond in de pot". Reeds 21960 luis teraars hebben gereageerd op de onroep om gelden bij te dragen voor dit sympathieke doel. Uit deze be dragen kan men reeds vijftien hon den voor de blinden aanschaffen. Er zijn echter nog vierhonder blin den die op een hond wachten. TREK NAAR DUITSLAND. Een 12-tal bouwvakarbeiders uit Woudrichem (Land van Altena) is naar Duitsland vertrokken, waar zij, aangelokt door het goede loon en de vijfdaagse werkweek, te Duis burg gaan werken in de wederop bouw. MEER KINDERBIJSLAG VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN. De kinderbijslag voor kleine zelf standigen met meer dan twee kin deren wordt verhoogd. De Tweede Kamer ging er mee accoord na een kort duel met de minister van Sociale Zaken Suurhoff (P.v.d.A.) Voor het derde kind wordt op 't ogenblik 25 ct. per dag gegeven. Dat wordt 28 ct. Voor het vierde en elk volgend kind wordt de bijslag en het luxe wittebrood ontstaan. Dit prijsverschil heeft allerlei knoeierijen in de hand gewerkt, zo dat de subsidie ales behalve aan haar bestemming beantwoordt. Zo doende ziet de Regering zich ge noodzaakt dit systeem los te laten. TRYGVE LIE TREEDT AF ALS SECR.GENERAAL VAN DE UNO Tot ieders verrassing heeft de se cretaris-generaal van de U.N.O. tij dens de gehouden plenaire zitting van de Algemene Vergadering der V.N. zijn ontslagname bekend ge maakt en de vergadering voorge steld onmiddellijk over te gaan tot 't kiezen van zijn opvolger. Slechts enkele personen wisten van Lie's plannen af. Lie deelde mee, dat hij al eerder af had willen treden, maar dat het Korea-conflict hem gedwongen had voorlopig aan te blijven. Nu hij echter mogelijk een hinderpaal bleek voor een vreedzame regeling van het conflict, hoopte hij, dat de „Grote Vijf" het eens zouden wor den over zijn opvolger, die door deze eventuele eenstemmigheid be ter voor deze functie geschikt zou zijn. Hoewel het aantal advies-aanvragen bij het Kath. Open baar Bureau voor Beroepskeuze gedurende het jaar 1951 enigszins geringer was dan gedurende 1950, meent het be stuur van dit bureau toch niet ontevreden te mogen zijn over de werkzaamheden gedurende het afgelopen jaar, al dus lezen wij in het jaarverslag dat 't bestuur dezer dagen aan de openbaarheid prijsgaf. Gunstige samenwerking met scholen en Arbeidsbureau Dat het aantal aanvragen om ad vies dit jaar iets terugliep is zeker niet te wijten aan de samenwer king met de diverse instanties. In tegendeel, het jaarverslag spreekt van een zeer gunstige ontwikkeling van de samenwerking met de scho len, mede doordat allengs de waar dering voor de op het terrein der beroepskeuze-voorlichting werken de instanties groeit. Het behoeft geen betoog dat het bestuur dit ten zeerste op prijs stelt en hoopt op een blijvende groei dezer waarde ring. Honderden sparen reeds CUNEN's plated Zilver en speelgoedbonnen Ook tussen het Arbeidsbureau en het Beroepskeuzebureau bestaat 'n goede samenwerking, Zodat in over leg met de afdeling jeugdbemidde- ling van dit bureau vele pupillen een passende werkkring kon wor den bezorgd. De verminderde adviesaanvrage vindt ook haar oorzaak niet in het feit dat er niet voldoende propagan da zou zijn gevoerd, want zoals vo rige jaren werden wederom vele scholen bezocht, waar met de leer lingen der hoogste klassen de be tekenis en het nut der beroepskeu zevoorlichting werd besproken. Ook de ouders werden rechtstreeks be reikt op oudersavonden en middels 'n uitvoerige circulaire, die op na genoeg alle scholen werd verspreid. Adviezen. Voor 77 jongens werd gedurende 't verslagjaar advies aangevraagd, in 1950 waren dit er 83; 19 meisjes vroegen om een advies, tegen 21 in het vorige jaar; 57 jongens en meis jes werden psychotechnisch onder zocht, het vorige verslagjaar be droeg dit aantal 88. Bekijken we het overzicht van 't dag-onderwijs dat door de advies- vragenden was genoten, dan blijkt dat men vooral voor kinderen die de lagere school af hebben, advies vraagt: 43 waren er dat dit jaar; 9 hebben de B.L.O.-school gevolgd, 9 U.L.O., 11 Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs, 2 kweek school en 1 een onderwijzersoplei ding. Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid De tarieven welke worden bere kend voor een beroeps-, studie- of schooladvies, resp. van een psycho technisch onderzoek (evt. ook me disch onderzoek) zijn betrekkelijk zeer laag en variëren van 2.50 tot 7.50 per geval. Enerzijds om het bezoek aan het bureau te stimuleren en anderzijds als gevolg van de zeer gewaardeer de financiële steun, zowel van de gemeente Waalwijk als van een be langrijk aantal vrienden van het bureau, welke laatste bijdragen als lid of als begunstiger, konden deze tarieven in 1951 nog blijven ge handhaafd. De behandeling van ad viezen van on- of minvermogenden kan kosteloos geschieden. In deze gevallen wordt een aanwijzing dienaangaande van de zijde der Hoofden van Scholen, instanties of andere belanghebbenden, die pupil len naar het Bureau verwijzen, gaarne verwacht. Bezien we de adviezen die gedu rende het afgelopen jaar aan jon gelui gegeven zijn, dan wekt het natuurlijk geen verwondering wan neer we zien dat er 23 maal gead viseerd is tot tewerkstelling in de schoenindustrie, en dat alle andere adviezen gelijkelijk over de ver schillende beroepen en opleidingen verdeeld waren. Ten aanzien van de geadviseerde beroepen werd in vele gevallen aangeraden de opleiding te doen geschieden aan een dag- c.q. avond nijverheidsschool. Vaak bleek het ook noodzakelijk het aanvankelijk door de pupillen gekozen beroep of studieopleiding te ontraden en moest tot een ander beroep of een andere opleiding worden geadvi seerd. De noodzaak der beroepskeuze voorlichting. Het bestuur besluit het jaarver slag als volgt: In het jaar 1951 heeft ons bestuur op een bevredigende wijze zijn taak kunnen vervullen, al was er dan t.o.v. 1950 een geringe teruggang in het aantal advies-aanvragenden. Ook ditmaal kunnen wij niet na laten belanghebbenden en vooral de mede-opvoeders onzer jeugd nogmaals op de belangrijkheid en noodzaak der Beroepskeuzevoor lichting te wijzen. Velen mislukten en zagen een toekomst verloren gaan, omdat zij een goede voorlichting misten. Zij hebben eveneens de levensvreugde gemist, omdat zij nimmer hun doel hebben kunnen bereiken. De nodi ge belangstelling onontbeerlijk voor het welslagen ontbrak veel al bij hen. Zij waren de slachtoffers van een toevallige keuze, zonder dat rekening werd gehouden met hun aanleg, interesse en al even min met sociale en economische factoren. Er waren er, wier jeugd verloren ging omdat zij als het ware ge kweld werden door de last, die de studie hun op de schouders legde. Zij waren niet gelukkig en ze zou den het ook nooit worden. De maat schappij kon hun sléchts aan een karig bestaan helpen. Daarom wordt de daadwerkelijke steun gevraagd van allen, die kun nen meewerken om de jeugd een zo gelukkig mogelijke toekomst te bezorgen. Vooral door hen te wij zen op de hulp, welke hierbij door het Katholiek Openbaar Bureau voor Beroepskeuze, dat iedere Woensdagmiddag zitting houdt van 5 30 tot 6.30 uur in het Arbeidsbureau, kan worden gebo den, zal deze doelstelling zoveel mogelijk worden benaderd. Het uittreksel dat wij in ons vorige nummer gaven uit het Voorlopig Verslag betreffende de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer is wel zeer belangrijk en laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Men achtte het uitgetrokken bedrag voor de Biesboschwerken zeer laag ge houden en meende dat de agrarische en industriële welvaartsbronnen van de Langstraat en het Land van Heusden en Altena moeten praevaleren boven het natuurreservaat, voor welk doel trou wens een behoorlijk gedeelte van de Biesbosch intact blijft. Vele leden spraken hun ontstemming uit over de deplorabele toestand van de gevaarlijke hoofdverkeersweg door de Langstraat en zij vroegen: „of de opheffing van het personen-ver voer over de spoorlijn 's-BoschLage- Zwaluwe niet onmiddellijk ongedaan moest worden gemaakt. De Langstraat is niet geholpen met het verkeer per bus over bedoelde slechte weg. Belangrijke industrieën met ruime werkgelegenheid blijken zich op grond van de ongunstige verkeerssituatie naar elders te verplaatsen, zo meende men terecht." Wij hebben deze passages uit het V.V. nog 'eens herhaald omdat wij ze zo be langrijk vinden voor onze gehele streek en omdat hieruit blijkt dat men zich op hoog niveau eindelijk begint te interes seren voor de Langstraat e.o. Vooral ook de passage over de spoor lijn heeft ons getroffen, omdat deze ge heel ingaat tegen het advies van Gede puteerde Staten van Noord-Brabant en de beslissing van de Directeur-Generaal van de Nederlandse Spoorwegen en dat ondanks diens gedane toezeggingen. Deze kamerleden zien blijkbaar in, hierin voorgelicht door onze K.V.P.-af- gevaardigde Mr. Dr. van den Heuvel, dat de Langstraat e.o. moet verkomme ren, zich niet kan uitbreiden, zich niet kan industrialiseren, omdat ze in een keurslijf gehouden wordt door de wa terstaatkundige toestand in het Noor den en omdat goede verkeerswegen en verkeersmiddelen, voor de ontplooiing een eerste vereiste, totaal ontbreken en steeds miserabeler worden. Wij prijzen ons reeds gelukkig dat onze noden tot de 2e Kamer zijn door gedrongen, maar durven daarbij het ver trouwen uitspreken dat het ijzer ge smeed wordt nu het heet is en de Ka mers van Koophandel, gemeentebesturen der streek, Waalwijks Belang, kiezers organisaties e.a., kortom allen die hiervoor in aanmerking komen, met alle hun ten dienste staande middelen en relaties de Tweede Kamer inlichten en overtuigen van de grote problemen, die onze indus triële en agrarische streek in haar voor uitgang en uitbouw belemmeren en dat hulp in het belang der streek, maar ook in 's lands belang, dringend is geboden. verschaffen U gratis prachtige ST. NICOLAAS geschenken. 1) We mogen in dit verband wijzen op het telegram dat de Statenkring 'Heus den van de K.V.P. j.l. Zaterdag tijdens haar vergadering te 's-Bosch aan de Mi nister van Verkeer en Waterstaat toe zond, en waarin werd aangedrongen op een spoedige uitvoering van de Bies boschwerken en een herstel van het per sonenvervoer op de lijn 's-Hertogen- boschLage Zwaluwe. Nader vernemen we nog dat de Ka mer van Koophandel voor Noordelijk Noordbrabant te Waalwijk, de gemeen tebesturen der betrokken gemeenten, zich gedocumenteerd hebben gewend of zul len wenden tot de Minister van Water staat en Verkeer en de leden der Twee de Kamer der Staten-Generaal in ver band met bovengenoemd voorlopig ver slag. Ook de vereniging „Waalwijks Be lang" heeft zich reeds telegrafisch ge wend tot de Minister en de Kamer om instemming te betuigen met het Voorlo pig Verslag en de daarin uitgesproken wens om het reizigersvervoer per trein in de Langstraat ten spoedigste te her stellen, waar de huidige situatie de ex pansie zeer belemmert en voortdurende schade betekent voor de gevestigde be drijven.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1