RODENT ZfrERMQCÈNf De avonturen van BIM en BAM. KLEURRIJKE OPERASTAALKAART. SLOTACCOORD WEK DE GAL IN UW LEVER OP p DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 ,,100 Jaar Kromstaf" Uit de provincie Operastichting Waalwijk bracht Luisterrijke Gouden Bruiloft Het echtpaar Chr. van Engelen - Korthout in de bloemen. doos a 75 ct Nationale collecte voor geschenk aan bisschoppen. Winnende Parochies voor de K.R.O. Volgend jaar Mei wordt met grote feestelijkheden, waaraan geheel Katho liek Nederland deel zal hebben, te Utrecht het eeuwfeest gevierd van het herstel der hiërarchie in Nederland. Deze plechtige viering, waarbij de Katholie ken zich met hun bisschoppen blijde ver enigen in de herdenking van een tijdperk van groots Katholiek herstel, zou geen zin hebben, indien de Katholieken van Nederland geen uitdrukking gaven aan hun dankbaarheid voor hetgeen de laat ste eeuw aan zegeningen heeft gebracht. Dit is de grondgedachte van de nationale inzamelingsactie, die de Stichting 1853 1953 deze stichting is door de bis schoppen met de organisatie van de feestelijkheden belast van Kerstmis 1952 tot Pasen 1953 gaat ontplooien, parochiegewijs en met medewerking van de K.R.O. De per parochie ingezamelde gelden kunnen ineens of in gedeelten per post wissel worden overgemaakt aan de Stichting 1853-1953. Zolang de actie duurt zal iedere week op Zaterdag middag na 12 uur worden uitgemaakt, welke parochie in elk der vijf bisdom men het hoogste bedrag heeft overge maakt van de parochies, die in die week bedragen inzonden. Elke week zijn er dus vijf winnende parochies, waarvan de namen nog diezelfde Zaterdagavond en de Zondagavond daarop bekend zullen worden gemaakt in het programma van de K.R.O. Deze winnende parochies krij gen elk een wisselvlag van het diocees, waartoe zij behoren. Doch daarbij mo gen deze winnende parochies de daarop volgende week optreden voor de K.R.O. met haar zangkoor, harmonie, fanfare of toneelvereniging. Zij stellen zelf het pro gramma samen en voeren dit programma zelf uit. Zij krijgen in de K.R.O.-studio dus de vrije hand. Het technisch per soneel van de K.R.O. zal daarbij alleen de helpende hand bieden. Van de vin dingrijkheid van de winnende parochies zal het dus afhangen of het programma slaagt of niet, doch de K.R.O. is niet bang, dat het zal mislukken. De laatste uitzending in deze actie op Paaszaterdag 1953 zal een bijzonder fees telijk karakter dragen en gereserveerd blijven voor de vijf parochies met het hoogste gemiddelde. Op Zondag 16 No vember van 12.40 tot 13.uur luidt de K.R.O. de huldeblijkactie in. Wat zullen de bisschoppen met geschenk doen? Geheel Katholiek Nederland zal dus meedoen aan het geschenk voor de bis schoppen, die op hun beurt het geld zul len besteden ten bate van Katholiek Ne derland. Het episcopaat zal dit geld na melijk besteden voor de voltooiing van de medische faculteit van de Katholieke Universiteit van Nijmegen. De emanci patie van de Katholieken op wetenschap pelijk gebied is namelijk nog lang niet voltooid. Duidelijker wordt dit aange toond door het feit, dat van het totaal aantal artsen in Nederland slechts 20 Katholiek is; een grote en onwaarschijn lijke achterstónd dus. De mentaliteit van de arts heeft grote invloed op de gees telijke en lichamelijke gezondheid van ons volk én wel in het bijzonder op het gezinsleven. Daarom is een principiële vorming van artsen hard nodig, temeer wanneer men de ontwikkeling van de medische wetenschap beziet. Wij maken U er echter wel op attent, dat de actie van de Stichting 18531953 niet verward mag worden met de jaar lijkse inzameling van de Katholieke Uni- versiteit-comité's in de parochies. Deze inzameling is namelijk bestemd voor de gehele universiteit, terwijl het geschenk bij gelegenheid van de eeuwherdenking in 1953 alléén bestemd is voor de af bouw van de medische faculteit. De actie van de Stichting heeft tot eerste doel: door een blijvend geschenk onze dank te vertolken aan onze bis schoppen voor het enorme werk, dat sinds het herstel der kerkelijke hiërarchie in 1853 gedaan is tot zegen van het Ka tholieke volksdeel. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verjaagt ver koudheid. KAMER VAN KOOPHANDEL TE TILBURG. Nadat de begroting voor 1953 was goedgekeurd, bracht de secretaris, de heer mr. B. van Spaendonck verslag uit over de voorbereidende bespreking met de commissaris der Kóningin inzake het ondernemers-aspect van het dezer dagen verschenen welvaartsplan. Het gaat er vooral om, nieuwe be drijfstakken aan te trekken en de scho ling te bevorderen. In dit verband noem de spreker de vestiging van een 2e Tech nische Hogeschool in Eindhoven en een M.T.S. te Tilburg. Een vraagstuk van zeer bizondere be tekenis, waarover echter niet in het rapport wordt gesproken, achtte Mr. v. Spaendonck, de verkeers-geografische ontsluiting, waartoe hij o.a. rekende de verbetering van de weg TilburgEind hoven en voor de openstelling van de Langstraat de brug over de Merwede, En voorts de aanleg van een weg Eind hovenAntwerpen ten einde het ver keer met België in betere banen te leiden, Teleurstellend vond spr. het, dat de ge meente Tilburg geen industrie-terrein voor iets grotere bedrijven ter onmid dellijke beschikking heeft. Tenslotte het allerbelangrijkste pro bleem dat niet aan de orde is gesteld: het scheppen van een behoorlijk fiscaal klimaat, waardoor bedrijfsinvesteringen weer een redelijke kans krijgen. Mr. A. STEINKüHLER OVERLEDEN. In 't St. Jozef ziekenhuis te Eind hoven is op 52-jarige leeftijd over leden mr. A. M. C. J. Steinkühler lid van de Eerste Kamer en voor zitter van -de Nederlandse R.K. ver eniging van sigarenfabrikanten. De heer Steinkühler was voorts o.m. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oos telijk Noord-Brabant; voorzitter van de vakgroep sigarenindustrie; bestuurslid van de Kath. Werkge versvereniging in het diocees Den Bosch en lid van de electriciteits raad. Voor benoeming tot lid der Eer ste Kamer in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Steinkühler, komt thans in aanmer king de heer A. J. de Goey te Mont- foort. De verdiensten van mr. Stein kühler vonden waardering in zijn benoeming tot ridder in de kroon orde van België, tot officier in de orde van Oranje Nassau, tot ridder in de orde van St. Gregorius en tot ridder in de orde van de Nederl. Leeuw. K.V.P.-BESTUUR DEN BOSCH UITGEBREID. De voorzitter van de Statenkies- kring Den Bosch van de K.V.P., de heer Loeffen, deelde op de Zater dag gehouden vergadering van deze statenkring mede, dat de nieuwe vier-jarige periode een grote poli tieke activiteit van de K.V.P. vra gen zal. De zo noodzakelijke eens gezindheid zal versterkt moeten worden, omdat in de eenheid de kracht ligt. In de gemeenten,, behorende tot de Statenkieskring, moet het mo gelijk zijn het aantal K.V.P.-leden aanmerkelijk op te voeren, omdat er nu slechts 7096 leden op de pl.m. 40.000 uitgebrachte K.V.P.-stemmen zijn. Een vruchtbaar werkterrein ligt hier open. De contributie is zeker niet te hoog, in vergelijking met hetgeen andere politieke partijen aan con tributie van hun leden vragen. Het is wenselijk gebleken 't be stuur een veelzijdiger samenstelling te geven, zodat het van zeven op negen leden dient te worden ge bracht. Na gehouden verkiezing werd het bestuur geformeerd door de heren Loeffen, Van den Eeren- beemt, drs. König, Van Osch, Cre- bolder, Vierkuijlen, Arts en Van Roosmalen, alsmede door mej. A. Tilman. De afgevaardigden en hun plaatsvervangers naar de Rijkskies- kringvergadering werden eveneens aangewezen. Om de kringbestuur ders voor de toekomst meer met 't practische politieke werk vertrouwd te jrnaken, zullen voortaan ook de plaatsvervangers naar de kringver gaderingen worden opgeroepen. Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen 250) „Heb je ooit zo veel bananen gezien roept Bim. „Stel je voor, we kunnen zoveel eten als we wil len, en ze kosten geen cent En ze beginnen te eten, een grote tros bananen verdwnijt in Bim en Bam's magen en zij worden steeds dikker, zij zien er uit alsof ze zul len ploffen. Op 't laatst kunnen ze geen banaan meer eten, ze voelen zich erg slaperig en gaan naar huis. Maar helaas Zij hebben zo veel gegeten dat ze te dik zjjn gewor den om nog door hun eigen deur naar binnen te kunnen. Er is niets aan te doen, ze moeten buiten blij ven en op de grond gaan slapen. Met meer dan gewone belangstelling togen wij Dinsdagavond naar „Musis Sacrum Enerzijds waren onze ver wachtingen hoog gespannen na wat wij al hadden gehoord over de voorberei dingen van de opera-avond door de Opera-stichting Waalwijk, anderzijds vroegen wij ons af of we in onze ver wachtingen niet teleurgesteld zouden worden, wat ons een enigszins afwach tende houding deed aannemen. Het trof door omstandigheden dat wij juist onder de eerste scène, het spin- kwartet uit „Martha" binnenkwamen en we vielen dus om zo te zeggen met de deur in huis. En het was aanstonds al een prettige kennismaking. Niet alleen dat er aardig werd geacteerd en ver dienstelijk gezongen, maar uit de hele sfeer bleek dat deze amateurs niet pre tendeerden meer te willen geven dan Ze konden. Dat was niet een kwestie van onbeholpenheid of dilettantisme in de on gunstige zin van het woord, eerder iets „on ne sait quoi", dat u onmiddellijk in nam voor degenen die op het toneel stonden en hen die erachter stonden. Zonder u geweld aan te doen kunt ge dan de verrichtingen van zangers en spelers met een ruim hart beoordelen en ge zijt licht geneigd een en ander, waar van ge weet dat het toe te schrijven is aan onervarenheid of premièrekoorts, door de vingers te zien. Er was dus zeer veel waardeerlijks in deze uitvoering, die bovenal kleurrijk was en getuigde van veel smaak en fantasie. Al van tevoren hadden we bij onszelf vastgesteld dat het een buitengewoon aardig idee was om nu eens niet een volledige opera te brengen, maar eens een bloemlezing te geven uit enkele van de grootste successen. De uitkomst be- vestigde dit. Het had voordelen, maar maakte de uitvoering niet in alle opzich ten gemakkelijker. Het is niet altijd even gemakkelijk om zo maar ergens een scè ne uit een opera goed op poten te zet ten en de gestalten leven te geven. Over het algemeen had de regisseuse de U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes, moeilijkheden die dit meebrengt goed ondervangen, mede- dank zij de toewij ding van haar medewerk(st)ers, en voor de bezoekers maakten de heldere inlei dingen van Willem van der Mee het ge makkelijk zich in de voorgestelde situa tie te verplaatsen. Het is moeilijk in het algemeen te zeggen waarin de kwaliteiten van de uit voering precies lagen. Het materiaal was daarvoor te ongelijksoortig. Men kan bij een gezelschap als het onderhavige niet verwachten dat twaalf solisten even zo veel eerste klas zangeressen of zangers zijn,-al waren er die wel bij. Het leuke evenwel was dat, wanneer een stem eens tekort schoot, altijd aankleding en'spel de scène goed staande hielden. Ontstond er zo al niet steeds een eenheid in een opera toch moeilijk te bereiken leven zat er altijd in en dat is een van de eerste en voornaamste voorwaarden voor een goede en succesvolle uitvoering. Wann.eer we (enkele namen noemen, moge voorop gaan die van Alda van Boort, de ziel van alles. Wij hebben een oprechte bewondering voor wat zij heeft bereikt met haar troep. We zoeken waarschijnlijk niet te ver als we in haar de bron menen ontdekt te hebben van het enthousiasme dat het meest eervolle kenmerk is van de hele uitvoering. Wat niet wil zeggen dat het daarbij is geble ven, want uit de prestaties sprak even zeer dat er iemand achter zat die weet wat zij wil en die doelbewust de geest drift in de banen van een weloverwogen plan hield en daardoor een resultaat be reikte dat, ondanks de verscheidenheid van het gebodene, toch niet de indruk gaf van verbrokkeldheid. Bovendien weet Alda van Boort blijkbaar van elk van haar medewerksters en medewer kers wat ze waard zijn en ze geeft hun dan ook een plaats of een rol waar ze altijd in een of ander opzicht tot hun recht komen. Voegen we daar nog bij enkele staal tjes van voortreffelijke acteerkurist die zij ten -beste gaf, dan is wel duidelijk dat een groot deel van het succes 'aan haar is te danken. Het muzikale hoogtepunt van de avond hadden we ook deze keer aan Nel Du- pont te danken. Werkelijk verrukkelijk was haar aria „Un bel di vedremo" uit „Butterfly" van Puccini. Hierin schitter de haar vocaal talent op zijn mooist, terwijl haar voordracht hartveroverend was. Haar optreden in „Der Waffen- schmied" en „Faust" was nauwelijks minder; men kent het. In dezelfde hoge sferen lag de Marguerite van Jetty van Laarhoven-De Kort in „Faust", vooral in haar acteren. Haar juwelenaria was een doorslaand bewijs dat er ook ama teurs zijn die zang en spel tot een een heid weten te combineren. En over ac teertalent gesproken, men herinnere zich Rie van den Broek als Irmentraut in „Der Waffenschmied" en men zal over tuigd zijn dat zelfs in een opera de stem niet alles doet. Van de heren had Rinus Hesselberth enkele niet gemakkelijke partijen voor zijn rekening gekregen en we kregen dan ook de indruk dat de Don Ottavio uit „Don Giovanni van Mozart soms wel wat veel Van z'n krachten vergde. Maar z'n heldere stem is nog steeds vooruit gaande en hij gaf dan ook in „II Trova- to,re" en „Carmen" enkele sprekende staaltjes van voortreffelijke zangkunst. Hoge verwachtingen wekt Johan van de Griendt met zijn soepel stemgeluid en we hadden hem graag in een belangrij kere rol gehoord. De Mephisto van Har ry Vesters muntte uit door z'n bekende bravour en Kees van Iersel maakte een goede indruk als de Graaf von Liebenau in „Der Waffenschmied". Het was jammer dat Gerard* van Hui ten als Faust in zijn grote -aria blijkbaar last had met zijn zenuwen bij zijn eerste optreden; hij heeft echter een stem met goede kwaliteiten. Toegegeven moet trouwens worden dat deze aria ook om te spelen allerminst gemakkelijk is. Het is niet doenlijk alle medewerken den apart te bespreken £n daarom noe men we in één adem de dames Jo Oos- telbos en Cis van de Griendt, een aardig duo in „Martha", Peter van de Griendt die met Gerard van Huiten vooral van uiterlijk een rassmokkelaar was in „Car men" en blijk gaf van acteertalent, even als Frans Snels. Corry van den Berg danste La Falanga in „Carmen" met veel overgave en goed succes. Tenslotte een opmerking over een scène. Jammer dat die uit „Orpheus" van Gluck als geheel piet zo slaagde. Ze was dan ook beslist erg moeilijk; het vertoonde maakte soms eerder een me lodramatische dan een ontroerende in druk. Voegen we hier nog aan toe dat de dames Riet Verhoef, Jetty van Laarho ven-De Kort en Nel Nijman zeef con sciëntieus en goed begeleidden; ze wer den terecht in het applaus betrokken. Costumering en grime waren keurig verzorgd, maar het decor was wat kleur loos, overigens niet zeer hinderlijk. We gingen in een tevreden stemming huiswaarts, want we hadden een uit voering gezien waaraan met toewijding en talent was gewerkt met een in veel opzichten daaraan evenredig resultaat. We wensen de Opera-stichting dan ook van ganser harte nog veel be langstelling voor haar uitvoering van a.s. Zondag en bevelen die met een ge rust geweten bij onze lezers aan; ze zul len er geen spijt van hebben. Op de eerste avond gaven de burge meester en zijn echtgenote, de beide wet houders en de secretaris blijk van hun belangstelling. Het applaus van de goed gevulde zaal getuigde ondubbelzinnig van instemming en voor de dames waren er bloemen. Voormalig Besoijen heeft Woensdag op ondubbelzinnige manier zijn sympa thie laten blijken voor het gouden paar Christ van Engelen en Helena Korthout; een actief buurtcomité onder voorzitter schap van de heer A. Teurlings, geassis teerd door een ijverig damescomité had alles keurig voor elkaar gebracht. t Toen de gouden bruid en bruidegom s morgens naar de kerk geleid moesten worden, gebeurde dit in een heel mooie stoet met veel bruidjes en een bruidspaar in de dop, ter\$ijl het bruidspaar onder een kroon liep die door vier bruidjes werd gedragen en vooraf werd gegaan door maagdekens die het symbool van de twee ineen gevlochten ringen op smetteloos witte bloemen met zich droe gen. In de kerk droeg de ZeerEerw. Heer Pastoor Verbiesen een plechtige H. Mis op, tot intentie van het bruidspaar en in een mooie predicatie sprak hij hen toe. In het café Leenheers, waarvan de entree smaakvol was versierd en waar de vele familieleden zich aan de feest tafel hadden geschaard vond om goed twaalf uur de huldiging door de buurt plaats. En het werd inderdaad een ware hul diging; op het podium stonden de bruid jes die zongen en een mooie toespraak hielden en toen kwamen er Roodkapje en enkele kabouters die een bloemenmand aanboden, terwijl zij een aardig toneel stukje speelden. Werkelijk, de dames die hiervoor de zorg hadden, hebben $lle eer van hun werk". Namens de buurtgenoten bood toen de heer A. Teurlings het cadeau aan; in een mooie, geestige toespraak wenste hij het gouden paar oprecht geluk en hoop te hij het beste voor hun toekomst. 'Een prachtige hangklok en een wekker zul len voor het gouden paar in de toe komst de tastbare blijken zijn van het sympathieke medeleven der buurtgeno ten. Ook burgemeester Teijssen voerde bij deze huldiging het woord, en ook zijn gelukwensen waren warm en hartelijk. En onder degenen die hierna het paar kwamen gelukwensen zagen we o.m. de Zeereerw. Heer Pastoor Verbiesen en leden van 't Kerkbestuur, de Weled. Zeergel. heer Dr. H. Langemeijer Sr. en de heren van het comité Ouden van Da gen, dat. het echtpaar van Engelen steeds als een welkome gast op de jaar lijkse autotocht heeft begroet, boden met hun gelukwensen de gebruikelijke taart aan. s Avonds kwamen de Harmonie St. Crispijn en de Chr. Zangvereniging Hal lelujah nog hun muzikale gelukwensen aanbieden en over en weer werden er hartelijke en van dank getuigende woor den gesproken. Het is een schone dag geweest voor Christ van Engelen en zijn vrouw en we spreken met onze gelukwensen, heel graag de hoop uit, dat het hun gegeven moge zijn, nog veel jaren in goede ge zondheid en met Gods beste zegen sa men te leven. „DE MOETTE NOU NIE ZEGGEN NIE". Onder deze titel zal in het Voorjaar door leden van de sportvereniging R. K. C. een revue worden opgevoerd, bij ge legenheid vail het 12J^-jarig bestaan van R.K.C., dat in Januari valt. Deze revue is geschreven door de he ren C. v. d. Meydenberg en Piet Mul ders. Voor een bespreking omtrent deze re vue worden alle senioren-leden van de voetbalvereniging, zowel als van de ta feltennis- en athletiekafdeling verzocht voor een vergadering bijeen te komen op Dinsdag 18 November om. half 9 in het K.J.C. gebouw in de Stationsstraat. Aller opkomst is dringend gewenst. ■"TW EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK DOOR T. LODEWIJK 16) Ach welnee kerel, wees toch niet zo g§uw aangebrand. Je zou wel een hele grote sufferd moeten zijn als je zo'n prachtvrouw als Sietske liet schieten voorja, voor wie dan ook. Man, als ik nog jong genoeg was, zou ik er de reis naar het eind van de wereld voor over gehad hebben om me zo'n vrouw te halen. Zo denk ik er ook over zei Frits. Maar ik wou alleen we ten Nu ja, je wilt natuurlijk wat weten over Ada. Verwondert me niks. Ze is bepaald een opvallende persoonlijkheid. Haar stem is nou ja, middelmatig, technisch wel goed. Ze heeft veel lessen gehad. Ze kan 't betalen. Is ze rijk? Prima familie en genoeg slap pe was. Ik snap eigenlijk niet waar om ze nog op Pro Musica blijft han gen. Ik wel zei Frits gevat ze is liever de eerste onder de graven dan de laatste onder de hertogen. Hè? vroeg Brederode o, ik snap je. Ja, hier valt ze op, in een andere omgeving zou ze mis schien verbleken tegen nog grotere sterren. Ja, hier is ze zo'n beetje de baas. Ze ringeloort het hele be stuur, en ze laten zich graag rin geloren. Verschillende dames mogen haar niet, maar daar zit natuurlijk een hoop jaloezie bij. Het is een be gaafd, een zeer begaafd meisje. En nóg steeds niet Nee, nog steeds geen kapers op de kust. Zijn er wel geweest, maar met bebloede koppen afge- deinsd. Ze is veeleisend en grillig en ze hoeft het om 't geld niet te doen. Ze zou, wanneer ze dat zou willen, met een arme slokker kun nen trouwen, maar welke arme slokker zou zijn ogen durven op heffen naar die mooie vlinder? Nou, ik zou wel durven schertste Frits. Ik geloof antwoordde Bre derode peinzend dat je misschien nog niet eens zo'n slechte kans zou maken. Maar goed dat je veilig ge trouwd bent, Frits. Toen stonden ze in het portaal. De deur ging open en boven aan de strap stond Sietske. Stralend ver welkomde ze de beide mannen. Frits keek zijn vrouw aan. Knap was ze, en lief, o, veel knapper en liever dan duizend Ada's. En ont- stuimig omhelsde hij haar en zei: Lieve schat, wat bij ik vreselijk blij dat ik je weer zie! Het liep alles „volgens de plan nen" die de oude Brederode in stil te had gesmeed. De pianist van Pro Musica had longontsteking, die zich verergerde tot pleuris. Deze was voorlopig nog niet terug. En Frits zat iedere week achter de piano in het repetitie lokaal en kende weldra het werk van buiten. Soms hij kon de aan drang niet weerstaan wanneer hij een ogenblik alleen was, nam hij de partituur voor zich en ver beeldde zich dat hij daar zou staan voor het koor en het met beheerste gebaren leidde. Toen kwam de morgen waarop hij een kort briefje van Brederode vond: Moet voor twee dagen de stad uit. Kan dus niet repeteren. Neem jij het deze keer waar. Ada zal wel begeleiden. Groeten aan Sietske. b. Frits' handen beefden, toen hij 't briefje aan zijn vrouw liet zien. Frits! zei ze moet jij dat koor leiden? Dat grote koor? Hoe veel zijn er wel? Honderd of zo zei Frits kwasi achteloos en het is maar voor één keertje! Nou maar, jongen, dat neem je toch zeker waar. En peinzend voegde ze er achter Brederode wordt oud. Wie weet? Jij plannenmaakster! schert ste Frits. Wou jij al een tweede Mengelberg van me maken? Jij hebt 't te hoog in 't hoofd, meisje. En wie moet nu begeleiden? O wacht, hij schrijft: Adawie is dat? Dat is de secretaresse, juf frouw Siccama antwoordde Frits kort ze speelt heel aardig. Ozei Sietske je had nooit iets over haar verteld. Frits voelde zich ongemakkelijk. Neen, hij had nooit met Sietske over Ada Siccama gepraat. En dat, terwijl hij in deze weken toch vrij veel met Ada in aanraking geko men was. Vanzelf, natuurlijk. Waarom had hij nooit met Sietske over haar gesproken? Is ze aardig? informeerde Sietske. Och ja, dat gaat wel. Beetje geëxalteerd, heel grote ringen in d'r oren en zo. Hij vond het misselijk van zich zelf dat hij zulk een onverschillig en bijna minachtend oordeel liet horen over Ada Siccama, die hij toch waarlijk niet minder achtte, integendeel. Zal ik ook ringen in m'n oren gaan dragen? vroeg Sietske met een halve glimlach. Alsjeblieft niet! antwoord de hij kwaad Je bent mijzó goed genoeg. Maar zegdan wil ik toch even de partituur doorne men. Kunnen we met een kwar tiertje al eten? Ik zal er voor zorgen mijnheer zei Sietske kwasi-nederig en verdween, een beetje trager dan anders, naar de keuken. Frits keek haar na. Het zou wel gauw gebeu ren nu. Een kind! Een zoon mis schien! Nou ja, een dochter was ook leuk, die waren altijd liever, zei men. Misschien was 't een twee ling; kom, hij moest die malle ge dachten uit z'n hoofd zetten. Hier is de partituur. Tja dan moet Ada.... hé, alwéér Ada. Nu javoor uit maar Toen hij die avond binnenstapte, kwam Ada Siccama hem met lichte passen tegemoet. Zo, meneer Terlaer, dat zullen we vanavond samen moeten doen, niet? Het gaf hem een prettige, kame raadschappelijke gewaarwording, dat „samen". Ja, het was toch wel leuk wanneer je zoiets samen deed, samen er voor zorgen kon dat iets een succes werd. Hij op 't podium, zij achter het klavier. We rooien het wel zei hij, en drukte haar hand. Maar ik reken op U, juffrouw Siccama. Dat kunt ualtijd zei ze en gaf hem weer die raadselachtige glimlach, die hem verwarde en ver warmde tegelijk. Er was geroezemoes onder de le den van Pro Musica, toen niet de grijze gestalte van Brederode, maar de jonge energieke figuur van „de nieuwe pianist" achter de katheder verscheen. Dames en heren zei Frits rustig menneer Brederode heeft me gevraagd voor vanavond de lei ding van hem over te nemen. Hij moest plotseling de stad uit. Ik vind het een zware opgaaf en ik zal mijn best doen deze taak zo goed moge lijk te vervullen, maar dat kan ik alleen als u me daarbij allemaal wilt helpen. Ik begin u zo'n beetje te kennen en daarom durf ik het vanavond aan. Mag ik op u allemaal rekenen? (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 6