Waalwijkse en Langs Courant I Wijde Wereld Cfipha UIT DE Ommekeer in GRIEKENLAND GEMEENTERAAD S Dames! Vooral nu Geneest snel (bloede c^iethunst VERWIELS <S>Letkun4lhUL* GROTESTRAAT 264 Ruwe, schrale huid Rheumatische Pijnen? Stram en stijl vóór Uw tijd Neem dan toch Kruschen Salts Brabants Heem" VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 94 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 187 8. SCHOOL STRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" 1 Griekenland heeft een veelbewogen geschiedenis gekend. Die is al begonnen in de glorietijd, toen het land zich vorm de tot de bakermat van de hele Euro pese beschaving. Velen zullen zich uit hun schooljaren herinneren de beroem de Perzische oorlogen, toen het kleine Griekenland het machtige Perzië de baas bleef. Daarna kregen achtereenvolgens Athene en Sparta de hegemonie, tot ze, door onderlinge twisten verzwakt, door Alexander de Grote werden onderwor pen. Daarmee brak een tijdperk van po litieke onzelfstandigheid voor de Grie ken aan. De Romeinen onderwierpen op hun beurt de opvolgers van Alexander, maar het is een gevleugeld woord ge worden dat de Grieken van hun kant de Romeinen hun beschaving oplegden en van deze heilzame geestelijke verove ring genieten wij nu nog de vruchten. Na Rome Byzantium en tenslotte een eeuwenlange onderworpenheid aan de Turken, totdat de Grieken na de eerste wereldoorlog hun zelfstandigheid terug kregen. Deze hield echter geen rust en ongestoorde welvaart in, want ofwel binnenlandse troebelen ofwel aanvallen van buiten veroorzaakten een blijvende gespannen toestand. Men denke aan de laatste oorlog en de strijd tegen de com munistische opstandelingen daarna. En ook toen deze beide taken met succes waren voltooid, was stabiliteit in de re gering nog ver te zoeken. De lotgeval len van het Griekse koningshuis vormen een frappante illustratie van de Griekse geschiedenis, want in geen land is mis schien een koning zo dikwijls verjaagd en daarna weer con amore teruggehaald als in het oude en merkwaardige Hellas. Inderdaad zijn de Grieken een merk waardig volk, maar ook een krachtig. Want ondanks eeuwenlange verdruk king, hebben ze hun eigen karakter be waard. En het kan waar zijn dat ze el kaar nogal eens in de haren zijn gevlo gen, maar als de nood aan de man kwam, zijn ze altijd eensgezind genoeg geweest om met inspanning van alle gezamenlij ke krachten de vijand te bestrijden en te overwinnen. De Perzische oorlogen, 500 jaar voor Christus, zijn daarvan een schitterend voorbeeld en in onze tijd heeft de grootspreker Mussolini het tot zijn schade en schande moeten ondervin den dat met een Griek die voor zijn vrijheid vecht, niet valt te spotten. En zij die meenden in Griekenland hetzelfde spelletje te kunnen spelen als in de aan grenzende landen, hebben ervaren dat de Grieken liever verdeeld zijn in vrijheid dan gedwongen eensgezind. Ze heb ben dan ook kans gezien na jaren van oorlog en verzet tegen Duitsers en Ita lianen nog een slopende veldtocht tegen communistische opstandelingen met suc ces te beëindigen. Chaire Eleutheria Dierbare Vrij heid, zingen de Grieken in hun volkslied en dat is misschien wel de zuiverse uit drukking van hun meest kenmerkende eigenschap: een drang naar vrijheid, niet uit te blussen door welke onderdrukking ook. Deze drang kan de weelde van niet gestoord te worden blijkbaar niet dragen en dat is misschien een van de oorzaken dat de Grieken, wanneer er eens geen dreiging is, zich gemakkelijk verliezen in onderling krakeel. Want individualisten zijn ze altijd geweest en ook dat is een zekere vorm van vrijheidsliefde. Het is niet zo moeilijk elementen die corresponderen met dergelijke overwe gingen, terug te vinden in de huidige po litieke constellatie van Griekenland. Ko ning Paul heeft het er tot nog toe goed afgebracht en heeft zich sinds de Oorlog kunnen handhaven. Maar van zijn .rege ringen is er geen enkele die het lang heeft volgehouden en verschillende ma len heeft het land op de rand van een katastrofe gestaan. Namen als Venizelos en Piastiras wisselden elkaar geregeld af, maar de coalities bleven zwak en hun levensduur was derhalve maar zeer be perkt. Daarin schijnt nu verandering te zijn gekomen door het optreden van generaal Papagos, die met zijn Griekse concen tratie bij de verkiezingen van 1.1. Zondag een doorslaande overwinning heëft be haald. Daardoor is er nu geen zwakke coalitie aan de regering gekomen, maar een sterk kabinet van één partij. Sterk in potentie althans, want de praktijk moet leren hoe Papagos het er in wer kelijkheid afbrengt. In ieder geval kan hij rekenen op een flinke meerderheid in het parlement. Maar de verhouding tus sen de koning en de maarschalk schijnt niet bijzonder hartelijk te zijn en dat is een factor die in Griekenland toch wel gewicht in de schaal legt. Het grote succes van Papagos wordt toegeschreven aan verschillende facto ren. Op de eerste plaats aan zijn grote populariteit, wat men wel kan begrijpen als men zich herinnert dat Papagos zo wel de overwinnaar is van Mussolini in de Grieks-Italiaanse oorlog, als van de communistische opstandelingen. Het spreekt vanzelf dat hij daardoor al een grote streep voor heeft. Bovendien schrijft men zijn overwinning toe aan het feit dat het Griekse volk het intri geren van de politieke partijen moe is en zijn hoop heeft gesteld op een krach tige figuur, die het dan blijkbaar in maarschalk Papagos ziet. En op de der de plaats heeft deze zijn overwinning te danken aan het veranderde kiesstelsel. Eerst werd de volksvertegenwoordiging gekozen volgens het principe van de evenredige vertegenwoordiging, maar nu is men overgestapt op het districtenstel sel, met het gevolg dat Papagos door 'n kleine meerderheid van stemmen een gro te meerderheid van zetels kan behalen. Alles heeft dus in zijn voordeel gewerkt. De nieuwe premier heeft al verzekerd dat hij vier jaar aan het bewind zal blij ven en dat lijkt de logische konsekwen- tie uit de verkiezingsuitslag. Men mag het ook voor het land hopen, dat van zijn regeringen nog zo weinig construc tiefs heeft kunnen zien. Trouwens, ook voor de Amerikaanse hulp is het belang rijk dat er meer stabiliteit komt. Meer dan zijn voorgangers Venizelos en Pias tiras heeft Papagos het vertrouwen van de Amerikanen en hoewel de Grieken er niet erg mee ingenomen zijn dat deze hun neus steken in de Griekse binnen landse aangelegenheden, kunnen ze hen toch niet missen en dan is het onge twijfeld voordeliger iemand te hebben die goed met hen kan opschieten. De kansen voor een binnenlands herstel van Griekenland zijn er dus, de komende tijd zal leren of deze kansen gerealiseerd worden. Depöt-agent Langstraat e.o. 7 Jos. v. d. Lee en Zn. Grootestrant 2COA, Waalwijk, Tal. 2971 NIEUWE GRIEKSE REGERING. De leider van de Griekse Concentra tie, die bij de verkiezingen van Zondag een overweldigende meerderheid van stemmen heeft behaald, Maarschalk Alexander Papagos, is door Koning Paul van Griekenland ontvangen en heeft een nieuwe regering gevormd. De Griekse in terim regering is inmiddels afgetreden. De zetelverdeling in het Griekse Par lement is intussen ook bekend geworden. De rechtse Griekse concentratie bezet nu 241 zetels, terwijl de liberale centrum partijen er 59 haalden. De communisti sche E.D.A. heeft geen enkele zetel we ten te bemachtigen. Generaal Piastiras, de overwonnen tegenstander van de ka binetsformateur, heeft verklaard, dat „de uitspraak van het volk door allen zal worden geëerbiedigd. Zij maakt een ein de aan de politieke geschillen". Hij heeft Papagos zijn gelukwensen aangeboden. MOREEL IN N.-KOREA „RAMPSPOEDIG LAAG". In een rapport over de toestand in Noord-Korea, dat door de geallieerde in lichtingendienst gepubliceerd werd, wordt het moreel der bevolking in dit gebied „rampspoedig laag" genoemd en wel zo danig, dat het "merendeel der bewoners een V.N.-offensief, om de oorlog te be ëindigen, zou toejuichen. Men is in N. Korea van mening, dat de toenemende bombardementen de inleiding vormen tot een dergelijk offensief. Verder zegt het rapport, dat Noord- Körea zich slechts staande kan houden dank zij de hulp van China en Rusland, maar dat het leger zich voeden moet ten koste van de Noord-Koreaanse bevol king. De steden worden hoe langer hoe meer verlaten als gevolg van de econo mische toestand. De hydro-electrische krachtcentrales zijn nagenoeg allemaal door de bombardementen vernietigd. NEDERLAAG VOOR ADENAUER. Dr Konrad Adenauer heeft zijn eerste nederlaag op het veld der buitenlandse politiek geleden. De grijze Bondskanse lier struikelde in zijn haast om het Eu ropese defensieverdrag en de conventie van Bonn geratificeerd te krijgen voor dat het staatsgerechtshof uitspraak had gedaan over de wettigheid der verdra gen. Met 179 tegen 166 stemmen bij 6 onthoudingen wees de Bondsdag Adenau er's klemmende verzoek af om het eind debat over de verdragen te houden op 26 en 27 November dezelfde dagen, die de hoge rechters van Karlsruhe voor een juridisch onderzoek der pacten ge kozen hadden. De nederlaag van de Bondskanselier was onvermijdelijk, toen twintig leden der regeringsgetrouwe par tijen zich aan de zijde der onwrikbare oppositie schaarden. Het debat over Duitslands toetreden tot de Europese de- fensegémeenschap zal nu op zijn vroegst half December kunnen beginnen. BONN STEUNT BOYCOT SAAR- VERKIEZIN GEN. Regeringsgetrouwe partijen en opposi tiegroepen hebben in de Bondsdag een stemmig geprotesteerd tegen „de kneve ling der democratische grondrechten in het Saargebied". Alle fractisch met uit zondering van de communistische be tuigden hun volle instemming met het be sluit der verboden Duitsgezinde partijen in Saarland om de verkiezingen van 30 November, door een boycot, tot een „votum van trouw aan Duitsland" te maken. Bondskanselier Adenauer verze kerde in een regeringsverklaring, dat West-Duitsland de toekomstige .regering van het Saargebied niet zal erkennen. BELANGRIJK MEER WAPENS UIT V.S. In October hebben vijftien schepen belangrijke hoeveelheden Amerikaans de fensiemateriaal in ons land aangevoerd, voornamelijk verschillende soorten voer tuigen, licht afweergeschut, geniemate- rieel en legerverkenningsvliegtuigen. Van Augustus tot en met September 1951 voerden achttien schepen totaal rond 3.500 ton materiaal aan, terwijl in de overeenkomstige periode van dit jaar vier en dertig schepen ruim 9.300 ton in Nederlandse havens afleverden. Was in April van dit jaar nog geen enkel voertuig ontvangen, in de daarop volgende zes maanden arriveerden er rond 2000, waaronder begrepen de 1200, die door de Amerikaanse troepen in Duitsland aan Nederland werden afge staan. DR DREES EN STAAT DOOR OUD-NSB-ERS GEDAGVAARD. De stichting „Oud-politieke delinquen ten" vroegere leden van de N.S.B. heeft de Staat en de minister-president gedagvaard om de schade te vergoeden, die de stichting heeft geleden door de sluiting van het oorlogskerkhof in de Peel op Zondag 9 November. De stichting, die in Amsterdam is ge vestigd, verwijt dr Drees dat hij op aan dringen van het communistisch Kamerlid Gortzak, de minister van Oorlog heeft bewogen het kerkhof op „Heldengedenk dag" te sluiten, hoewel de algemene be palingen vermelden, dat bezoek in groepsverband is toegestaan. De stich ting had kosten gemaakt voor de orga nisatie van een tocht van een aantal personen naar het afgelegen kerkhof. De stichting verklaart verder dat het niet in de bedoeling gelegen heeft een demon stratie te organiseren. Derhalve wordt het ingrijpen van dr Drees als een on rechtmatige daad beschouwd. De zaak dient volgens de stichting op Zaterdag 22 November te Den Haag. TWEE MEISJES BLEVEN 's NACHTS VAN HUIS WEG. In Den Bosch maakte men zich dezer dagen ongerust over het lot van twee meisjes, de 10-jarige Ma- rietje Boselie en de 11-jarige Mien- tje de Bie. Dinsdagmiddag tegen 2 uur waren zij van huis naar school gegaan, doch daar waren zij niet verschenen. Toen men begreep dat er iets niet in de haak was, ging men terstond op onderzoek uit, maar 's avonds had men nog geen spoor van de kinderen gevonden. De gehele nacht verkeerden de ouders in grote ongerustheid, welke eerst Woensdagmorgen veranderde in dankbaarheid, toen bekend werd dat de kinderen gevonden waren. Woensdagmorgen begaf de politie zich namelijk naar het park nabij de IJzeren Man te Vught, zulks op aanwijzing van een burger die daar twee kinderen, aan het ook per radio omgeroepen signalement be antwoordende, dwalend had aange troffen. Het bleken inderdaad de twee vermiste meisjes te zijn. Zij hadden zich volgens hun verklaring Dins dag niet meer naar school durven begeven wegens hun slecht rap port. Al wandelend, en nu en dan rustend, bleken zij de vrij koude Novembernacht in de openlucht te hebben doorgebracht. Zonder dat de kinderen enig onheil is overko men, kon de politie hen weer aan de uit hun martelende onrust ver loste ouders teruggeven. MEISJE DOODGESTOKEN. Tijdens, de kermis te Gorinchem is in de nacht van Maandag op Dinsdag een steekpartij voorgeko men met dodelijke afloop. Om streeks middernacht kwam de 21- jarige mej. C. G. met haar vriend een café binnen. Even later werd zij onverwacht met een groot knip mes in het rechterdijbeen gestoken. Zij zakte ineen en bloedde hevig, doordat een slagader was geraakt. Tijdens de behandeling is zij in het ziekenhuis te Gorinchem overleden. De politie heeft de vermoedelijke dader gegrepen, maar deze ontkent ten sterkste iets met de aanslag uit staande te hebben. Ook over de redenen daartoe is niets bekend. De politie zet het on derzoek voort. IS EEN DOORLOPENDE VREUGDE IN HUIS Zo'n beschaafde, fraai ingelijste ets of reproductie. Antiek of modern tin en koper Goed aardewerk - émail - porselein Kunstsmeedwerk - rieten decoraties Kunstzinnige beelden, anarte snuisterijen en rariteiten Voor een origineel en sfeervol geschenk <S>UtktMè th HL Wacht niet tot de laatste dagen, NU is er volop keus Openbare vergadering van de Raad der gemeente Sprang-Capelle op Vrijdag 21 Nov. a.s. des namid dags 7.30 uur ten gemeentehuize. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken, o.a.: Mededeling van de Kon. goed keuring op verordening ll-8-'52 in gevolge art. 11, lid 2, der Winkel sluitingswet (verlating sluitings tijdstip tot 19 cq. 20 uur). Toezending Kon. Besluit van 4 October 1952, no. 9, waarbij met vernietiging van het besluit van Ged. Staten van 14-5-'52 alsnog goedkeuring wordt verleend tot aankoop van een toga voor de amb tenaren van de Burgerlijke Stand, zulks naar aanleiding van het be roepschrift van de gemeenteraad. 4. Toelating tussentijds benoemd raadslid Chr. van Peer. 5. Benoeming lid Commissie van advies ingevolge de Woonruim- tewet. Hamea-Gelei voor Uw handen Prae-advies In de vergadering van de Raad d.d. 26 Sept. 1952 werd tot lid van genoemde commissie benoemd de heer A. Wagemakers, Nieuwevaart 100. Bij schrijven van 30 Sept. j.l. heeft de heer Wagemakers bericht deze benoeming niet te aanvaarden. In verband hiermee bevelen B. en W. in deze vacature aan: de heer M. v. Dongen, Hoofdstraat 19 al hier, die bericht heeft zich een eventuele benoeming te laten wel gevallen. 6. Benoeming bestuur van de ge meentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg. Prae-advies Krachtens besluit van 18 Januari worden met ingang van 1 Jan. a.s. de bestaande burgerlijke instellin gen van weldadigheid opgeheven en treedt daarvoor in de plaats een nieuwe instelling van weldadigheid onder de naam: „Gemeentelijke in- ^elling voor Maatschappelijke Ingevolge art. 3 van het regle ment op deze nieuwe instelling, be staat het bestuur uit 5 leden, welke door de raad worden benoemd uit een voordracht van dubbeltallen 1 van personen, door B. en W. op te maken. Van de personen, die zich een eventuele benoeming als bestuurs lid zullen laten welgevallen, zijn de volgende dubbeltallen opgesteld: 1. Th. Rijken, Raadhuisstraat 24 A. M. Versteeg, Jan de Rooijstr. 10 2. A. J. Kuijsten, v. d. Duinstr. 74 G. Kruidbos, v. d. Duinstraat 21 3. A. J. Verhoeven, Hogevaart 85 W. Kieboom, Raadhuisstraat 123' 4. M. v. Dongen, Hoofdstraat 19 H. A. Quirijns, Raadhuisstraat 76 5. C. J. v. d. Hoek, Schoolstraat 20 Th. Rijke, Waspiksedijk 20. 7. Eervol ontslag onderwijzeres openbare lagere school. Prae-advies Voorgesteld wordt eervol ontslag te verlenen aan Mej. J. H. Donker, onderwijzeres aan de openbare school voor g.l.o., die met ingang- van 1 Jan. 1952 ontslag vraagt we gens benoeming in gelijke functie te Rheden. 8. Wijziging raadsbesluit d.d. 11 Aug. 1952 tot verkoop grond. Dit voorstel betreft slechts een n aamkwestie. 9. Bezwaarschrift aanslag straat belasting. De kwijtschelding geldt het Wa terschap „De Beneden Donge". 10. Verhoging verwaarborgd bedrag F.O.G. Prae-advies Ingevolge het bepaalde in artikel 170 der gemeentewet is de gemeen teraad verplicht een regeling vast te stellen omtrent verzekering van gemeentegelden tegen benadeling door plaatselijke ambtenaren en be dienden of door anderen. De ge meente heeft in 1943 aan deze wet telijke verplichting voldaan door deel te nemen in de „Frauderisico- Onderlinge van Gemeenten" (FOG) gevestigd te 's-Gravenhage, tot een bedrag van 10.000.Hierin zijn begrepen de algemene dienst der gemeente, de beide Burgerlijke Armbesturen en de Woningbouw- stichting „Sprang-Capelle". Het komt B. en W. gewenst voor het verzekerd bedrag m.i.v. 1 Jan. 1953 te verhogen tot 20.000. Hiervoor is dan een premie van 117.60 per jaar verschuldigd, te gen de huidige premie van 72.50 per jaar. 11. Aanvulling concessie-voorwaar den N.V. Waterleiding-Maat schappij „Noord-West-Brabant". 12. Vaststelling algemeen besluit tot het aangaan van gasgeld- leningen in 1953, Prae-advies Teneinde ook na 1 Januari 1953, wanneer een eerder genomen be sluit zal ophouden van kracht te zijn, kasgeld te kunnen opnemen, dient de raad een nieuw principe besluit te nemen. De volgende uitgaven zullen met kasgeld worden gefinancierd: a. kosten der wederopbouw tot en met 1952 137736.— b. kasgeldlening verstrekt aan de N.H. Kerk te Sprang 40000. c. liquiditeitstekort 100000. d. vóór-financiering nieuwe kapi taalsuitgaven 1953 100000. Totaal ƒ377736.—. Een max.-bedrag van 375000. zal voor 1953 derhalve voldoende zijn. 13. Vaststelling maximum-crediet in rekening-courant voor 1953. Prae-advies Voor 1953 zal wederom moeten worden vastgesteld het maximum der in rekening-courant op te ne men gelden. De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft zich bereid ver klaard het crediet voor dat jaar te bepalen op 100.000. 14. Vaststelling bedrag, bedoeld in art. 55ter, le lid, der L.O.-wet 1920. Prae-advies Voorlopig dient vastgesteld te worden: a. het bedrag, dat de gemeente ter zake van de in art. 55bis der la ger onderwijswet 1920 bedoelde kosten, werkelijk heeft uitgege ven op ƒ2882.41; b. het bedrag, dat overeenkomstig het krachtens art. 55bis der la ger onderwijswet 1920 bepaalde bedrag in verband met het aan tal leerlingen daarvoor was be schikbaar gesteld op ƒ2744.67; c. het bedrag, dat de werkelijke uitgaven meer heben bedragen dan het bedrag, dat was beschik baar gesteld op 137.74. 15. Wijziging gemeente-begroting 1952. Prae-advies 11e wijziging: De stichtingskos- ten van 12 woningen, bouwplan '52 waren vóór de aanbesteding bij de 3e wijziging geraamd op 102.431.47 gulden. Nu de aannemingssommen enz. bekend zijn, kan de raming met 1893.06 worden verlaagd. 12e wijziging: De stichtingskos- ten van 38 woningen, bouwplan '52, waren vóór de aanbesteding bij de 8e wijziging geraamd op 334.039.— gulden. Na aanbesteding kan de ra ming met f 2013.43 worden ver laagd. 13e wijziging: Uitgetrokken wordt 3400.voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen t.b.v. de open bare lagere school. De huidige leer middelen zijn zo verouderd, dat 't gebruik van deze leermiddelen niet verantwoord is. 14e wijziging: Geraamd worden op de kapitaaldienst, o.m.: in ontvangst de opbrengst, a. der uitgelote obligatie Rotter dam 1938 500. b. verkoop grond aan G. A. van Drongelen 1456.— c. der verkochte grootboekinschrij vingen 24632.58 d. der geblokkeerde gelden uit 't gemeentefonds over 1948 tot en met 1950 ƒ51765.90 in uitgaaf: a. kosten aankoop grond t.b.v. ver breding Wittedijk 399.50 b. kosten aankoop grond van Ir A. L. J. M. Fick 1043.50 15e wijziging: Geraamd worden de uitgaven aan de Bijz. Lagere School aan de Heistraat wegens be schikbaarstelling van gelden inge volge art. 72 der L.O.-wet 1920. Totaal ƒ3166.17. Dit bedrag zal in 10 jaar worden afgeschreven. 16e wijziging: Geraamd wordt de opbrengst van de volgende le ningen: 137.600.— 33.100.(nationale woningbouw lening) 144.390.— (r.b. 11 Aug. 1952), als mede het kosten van het sluiten der geldleningen ad 3847.30 (zegel- kosten, registratie-rechten en pro visie). Laatst genoemd bedrag wordt in 15 jaar afgeschreven. 17e wijziging: Het saldo van de dienst 1951 wordt in de begroting 1952 verwerkt. 16. Mededelingen. 17. Rondvraag. 18. Sluiting. en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regel matig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Heemkundige Kring Langstraat, Land van Heusden en Altena. Zondag j.l. hield de Stichting „Brabants Heem" een buitengewo ne vergadering van het Algemeen Bestuur te Boxtel in Hotel „Riche". In zijn openingrede heette de voorzitter, Pastoor Binck, alle af gevaardigden der Kringen van har te welkom, waarna hij tevens het zwaartepunt der vergadering legde op een algemeen overzicht gedu rende de periode waarin hij 't voor zitterschap heeft vervuld. Hij schet ste het verleden der Stichting met al zijn wederwaardigheden. Tal van moeilijkheden die de oprichting, de samenwerking en vooruitgang in de weg stonden, werden overwonnen. Misschien zijn we er nog niet, doch daarover zal zijn opvolger het pre sidium voeren. Door het bereiken van de 70ste verjaardag op 10 Aug. j.l., heeft hij uiting gegeven om 't voorzitterschap in andere handen te zien. Welnu, op deze vergadering heeft Pastoor Binck zijnfunctie neergelegd, terwijl door 'stemming de Zeereerw. Heer Rector Beex uit Den Bosch werd gekozen als zijn opvolger. Pastoor Binck zeide, dat hij nu met een gerust hart de toe komst van „Brabants Heem" kon tegemoet zien, want Rector Beex is een waardig en echt werker voor de Stichting. Rector Beex kreeg hierna het woord en zeide o.m. dat hij 't voet spoor van Pastoor Binck wilde vol gen, maar voorlopig nog mèt hem, om zo samen een en ander te rege len en te ontwerpen. „Met pastoor Binck het hart van „Brabants Heem" dat nog op Alphens pastorie blijft kloppen wordt nu voortge- werkt. Veel is er in Brabant de laat ste 50 jaren veranderd. Daarvoor is alles nagenoeg hetzelfde gebleven, doordat Brabant een randgebied is geweest. Ondanks alle vergaderin gen heeft ons gewest, aldus Rector Beex, zijn geloof behouden, hetgeen een historisch wonder mag worden genoemd. Dit laatste moet ons hoofdmotief in de Stichting zijn. Onze taak is het te registreren wat in Brabant was. Juist op het laatste ogenblik is ons nog wat geregis treerd geworden op prae-historisch gebied, want alles wordt „bebul- dozerd". Op de voorgrond staat echter te zorgen dat de geestelijke kracht, die ons Brabants gewest bezit, behou den blijft, en.... dit kan! Wij le den van „Brabants Heem" kunnen hieraan meewerken. Het gaat niet zozeer om de ge bruiken (folklore), maar wèl om de grondslag, waaruit deze zijn voort gekomen en opgebouwd. Deze op bouw moet op wetenschappelijk fundament worden gezet ,en dat verlangt nu onze heemkunde. De kennis van ons heem ligt voor ons open; door de wetenschap te trek ken, zal ons werk nog meer verant woord zijn. Volks moet onze Stichting zijn, aldus de nieuwe voorzitter, géén koude beweging, maar midden on der ,,'t volk" moet „Brabants Heem" groot worden. En hoe? Op een vreedzame wijze om 't vredig doel te bereiken, zoals pastoor Binck dit schrijft: „in viam pacis et prosperi- tatis!" Naast deze factoren moet de jonge Brabantse beweging zelfstan dig zijn, zijn eigen weg kiezen om hierdoor iets goeds voor ons Bra bantse volk te mogen bieden". Na deze installatie bracht pastoor Binck hulde aan de heer Gerrit Beex, die secretaris van „Brabants Heem" was en voor deze functie bedankte om zich op wetenschap pelijk terrein te begeven, n.l. de Prae-historie. Hij werd opgevolgd door de heer P. Doorenbosch (Box tel). m m/jnhardt De eefite Chlorophyll tandpasta Tube 120-95-70 ct. bij Apothekers en Drogisten Eenstemmig werd de oud-voor zitter pastoor Binck tot „Bescherm heer" van de Stichting „Brabants Heem" benoemd, hetge enhij zeer appreciëerde. Enkele bijzonderheden volgden nog aangaande de kringen. In Fe bruari a.s. worden weer de heem kundige studiedagen gehouden te Boxtel. Aan pastoor Binck en Gerrit Beex onze hartelijke dank voor het ge leverde werk, en aan Rector Beex, onze nieuwe voorzitter, onze feli citatie namens bestuur en leden der Kring: Langstraat e.o. Alvorens dit artikeltje te beëin digen willen wij vanaf deze plaats een oproep doen aan onze leden der Kring, want dit is hard nodig. Le den, werkt toch wat actiever! Op zelfwerkzaamheid in kringverband komt het aan in een heemkundige vereniging. Hierop heeft het be stuur gewezen in elke circulaire van het afgelopen zomerseizoen. Moge dit nog eens beklemtoond en onderlijnd zijn! Ons winterpro- gramma is gerèed. De eerste verga dering volgt spoedig. J. T.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1