I Wijde Wereld j Waalwijkse en Langsiraaise Courant Gebrek aan gezag. DAMP0 Baroep op offervaardigheid en burgerzin. Kinderverpleging is onmisbaar. UIT DE Dames! Vooral nn Jos. v. d. Lee en Zn. Doch gezinsverband moet dan worden verbroken. ""Is*: üspimkb f VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN 75e JAARGANG No. 97 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Werving van vrijwilligers voor Bescherming Bevolking begint over twee maanden. Op 19 Januari 1953 zal begonnen wor den met de werving van de 200.000 vrij willigers mannen en vrouwen die nodig zijn voor de organisatie van de Bescherming Bevolking. Dit is door de minister van Binnenlandse Zaken, Z.E. Prof. dr L. J. M. Beel Vrijdag j.l. in Den Haag medegedeeld in een bijzon dere vergadering van de Raad van Be stuur van de stichting „Bevordering Be scherming Bevolking De voorzitter van deze Raad van Bestuur, dr. ir. Ch. Th. Groothoff, voegde aan deze mededeling nog toe, dat met de werving begonnen zal worden in die gemeenten en streken van ons land, waar de voorbereiding van de opbouw der plaatselijke organi satie gereed of vrijwel gereed is. Ver wacht wordt, dat in de Zuidelijke pro- vincies zal worden begonnen en dat bin- j nen 3 a 4 maanden ook de andere delen van het land zullen volgen. Materiaal in overvloed. I In de voorbereiding aldus minister Beel is thans een hoogtepunt bereikt. De materiaalvoorziening is fors aange pakt. Honderden brandspuiten zijn vrij- wel gereed om de fabrieken te verlaten. Er wordt reeds lange tijd gewerkt aan de vervaardiging van een paar honderd duizend uniforme overalls en in maga zijnen liggen reeds enorme voorraden moderne gereedschappen opgeslagen, klaar voor de verzending naar alle de len van het land. In de Stafschool te Barneveld is een groot aantal leidinggevende functiona rissen en instructeurs opgeleid, die hun kennis over het gehele land zullen uit dragen. Binnenkort is de afkondiging te verwachten van een Algemene Maatregel van Bestuur, waarbij de rechtspositie van de vrijwilligers de beloning zo wel als de sociale voorzieningen bij ziek te, ongeval, overlijden, invaliditeit etc. tot in de finesses zal worden geregeld. Ruim 200.000 vrijwilligers nodig. Geld en materiaal en een goed opge zette organisatie zijn echter niet voldoen de. De bevolking zelf zal er voor moe ten zorgen, dat de organisatie tot leven wordt gebracht. Er zijn ruim 200.000 Nederlandse mannen en vrouwen nodig om deze organisatie te maken tot een organisme, dat met succes de strijd tegen j de gevolgen van luchtaanvallen in een eventuele oorlog kan aanbinden. Een ieder hoopt van harte, dat de vrede be- j waard zal blijven, maar het zou struis vogelpolitiek zijn, indien daarop vast zou worden gerekend, j Werving in de gemeenten. De werving van de „noodwachters" zoals de vrijwilligers voor de B.B. wor- i den genoemd is in de eerste plaats een taak van de gemeentelijke overheid, omdat de bescherming bevolking haar basis vindt in de gemeentelijke organi satie, onder verantwoordelijkheid van de Burgemeester. De stichting d.i. een organisatie van particulier initiatief zal bij de wervingsactie steun bieden, o.m. door het verstrekken van propa- ganda-materiaal. Depöt-egent Langstraat e.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwijk, Tal. 2971 Beroep op burgerzin en offervaardigh eid De werkzaamheid van de organisatie van de B.B. zal in geen enkel opzicht een militair karakter dragen. Het deel nemen aan deze organisatie is zoals Prof. Beel zeide niet alleen een uiting van naastenliefde, van bufenhulp en van offervaardigheid, doch ook een uiting van burgerzin en burgerplicht. Het Ne derlandse volk houdt niet van ijdel ver toon. Het wil vrede, maar als deze niet kan bewaard blijven, aanvaardt het wat de noodzaak gebiedt. Daarom zien de Regering en de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking de resultaten van de wervingsactie met groot vertrouwen tegemoet. Tijdens de voorbereiding van de organisatie der B.B. is immers dui delijk gebleken, dat men in brede lagen van de bevolking de noodzaak van deze organisatie inziet en bereid is zich voor het welslagen van het doel der B.B. in te zetten. Nadruk verboden. P. Z. Er zijn gelukkig veel gezonde kinderen met liefhebbende ouders en met een goed tehuis in de ouderlijke woning. Maar er zijn ook tienduizenden kin deren die door een of andere oorzaak niet krijgen wat hun toekomt, kinderen die door de ouders worden verwaar loosd of zelfs mishandeld, kinderen die geestelijk het tempo van het normale kind niet kunnen volgen, kinderen die op de verkeerde weg zijn geraakt en kinderen die kwijnen als plantjes in de dorre woestijn. Voor al deze achterlijke, zieke of ver waarloosde jongens en meisjes staan te huizen open, waar ze met liefde en zorg worden opgenomen. Wij waren in de gelegenheid enkele van deze tehuizen te bezoeken en indruk ken over dit werk op te doen. Het gebeurt herhaaldelijk, dat ouders uit de ouderlijke macht worden ontzet. De rechter gaat daartoe niet zo gauw over, want een kind behóórt bij zijn ouders en is aan eigen omgeving ge hecht, maar als men hoort tot welke ern stige misdragingen sommige ouders kun nen komen, begrijpt men wel, dat er kin deren van de ouders moeten worden af genomen. Er zijn trouwens ook ouders die hun kind vrijwillig afstaan omdat zij zien dat dit het beste is voor hun kind. Wat b.v. te zeggen van een moeder, die haar kind op een po met kokend wa ter zette, alleen maar omdat het rood haar heeft? Het gebeurde in Juni en nu is het kind na operaties en verdere na righeid eindelijk zo goed als hersteld. Maar van de schok herstelt het nog niet En dan de ouders, die niets anders doen dan ruzie *met elkaar maken in het bijzijn van hun kinderen, die zich tegen over elkaar misdragen of gaan scheiden Men kan zulke verwaarloosde kinde ren wel uit het gezin wegrukken, maar wat krijgen ze er voor in de plaats? In één van de tehuizen van de Stich ting „De Opbouw", het tehuis „De Snoekheuvel" te Amersfoort, is men nu ook overgegaan tot een experiment, dat alle aandacht verdient. De 40 kinderen in dit tehuis worden niet ingedeeld in groepen naar de leeftijd en naar het ge slacht, doch vormen vier groepen waar in alle leeftijden (van 2 tot 20 jaar) zijn vertegenwoordigd, zowel jongens als meisjes. Op deze manier wil men het gezin na bootsen; broertjes en zusjes worden zo veel mogelijk bij elkaar in één groep ge plaatst. De ervaringen met die experiment zijn tot dusver gunstig. Het is aardig te zien hoe de groten voor de kleinen zorgen en de kleinen gehecht zijn aan de groten! In één van de groepen zijn twee meis jes, van wie de moeder naar een inrich ting moest en de vader in een gevange nis zit wegens misdragingen met het oud ste meisje van 13 jaar PLAK EEN MAAND KINDERZEGELS! De kinderpostzegels ten bate van het zwakke en misdeelde kind zijn er weer! Van 15 November af is deze nieu we serie van deze zegels geldig. Bij schoolkinderen bestelde zegels worden thuis bezorgd en de zegels zijn tevens verkrijgbaar aan de postkantoren. Men weet het: voor iedere zegel geldt een opslag en dit extra be dragje komt ten goede aan de ge zamenlijke verenigingen op het gebied van de kinderzorg, vereni gingen van alle gezindten. Tevens worden er prentbriefkaar ten „Voor het Kind" verkocht. Op een tweedaagse persexcursie heeft de Stichting „Voor het Kind" laten zien waar de op brengst van de actie zoal aan be steed wordt. Het vorige seizoen bracht de ac tie 850.000.op, maar als men ziet hoe onnoemelijk veel kinde ren extra zorg moeten hebben, terwijl bijna alle tehuizen voort durend met gebrek aan geld te kampen hebben, wenst men niets liever, dan dat deze nieuwe actie een nog beter resultaat zal ople veren voor werkende meisjes. Voor velen van deze meisjes is het een weelde om in een bed te slapen. De meisjes zijn overdag in betrekking bij zorgvuldig uitgekozen me vrouwen. Een gedeelte van het verdien de geld gaat op een spaarbankboekje. De meisjes, 45 in getal, eten 's middags en 's avonds thuis en slapen ook in het te huis. Met grote geestkracht leidt de di rectrice deze gemeenschap. Krijgt een meisje verkering, dan wordt het gezin van de jongen ingeschakeld. „Als ze een behoorlijke jongen krijgen, zijn ze gered", zegt de directrice en ook zegt ze: „Slech te kinderen zijn er niet; de omgeving maakt de mens". Er is ook een meisje dat verlamd is en dat twee keer per dag naar en van een naaischool moet worden vervoerd. Hoe moeten de kinderen, die hier in Amersfoort verzorgd worden, ooit naar huis terug? Dikwijls vragen moeders hun kinderen terug, maar ze voldoen meestal niet aan de eisen om hun kinderen een behoorlijke opvoeding te geven. Er is een groot hiaat: de kinderen voedt men op, doch de ouders niet. Het gezin in zijn geheel moet eigenlijk heropgevoed wor den. WAAR DE DAG NACHT IS... Van de 10 millioen inwoners, die ons land telt, zijn er ruim 400.000 geestelijk onvolwaardig en bf 50.000 zijn zwaar imbeciel of idioot. In huize „Assi&ië" te -Udenhout (Nrd.- Brabant) zijn 650 geestelijk onvolwaar dige en zwakzinnige jongens onderge bracht: Veertig Franciscaner broeders, bijge staan door 25 verplegers en 50 man per soneel, trachten met oneindig geduld de jongens nog wat bij te brengen. In rui me, moderne schoollokalen krijgt ieder patiëntje individueel onderwijs en in de grote werkplaats staan de oudere pupil len bij weefgetouwen en spin-machines. De genezingskansen voor deze zwak zinnigen zijn uiterst gering, zo vertelt de geneesheer-directeur. Het aantal onvol- waardig'en neemt toe en er is een tekort aan onderdak, schoollokalen en werk plaatsen. Van alles wordt er voor deze jongens, die geestelijk zo afgesloten zijn van de maatschappij, gedaan. Eén van de en thousiaste broeders houdt al bijna 25 jaar een leerlingenorkest in stand, dat keurig in de maat marsen en walsen speelt. Er worden films vertoond en met een „wire-recorder" worden radioprogram ma's en eigen programma's opgenomen en afgedraaid. De „wire-recorder" is er gekomen dank zij de postzegelactie „Voor het Kind" en ook konden daardoor muziek instrumenten, sportartikelen en spelbeno- digdheden worden aangeschaft. Er wordt gymnastiek gedaan en er is zelfs een voetbalcompetitie! In een van de zalen staan rijen witte bedjes, bedje naast bedje. Daar liggen en zitten kinderen in, de lieve ganse dag. Het zijn kinderen die niets kunnen, zelfs nog niet lopen. Voor hen is de dag ge lijk de nacht en morgen precies als gis teren. Zij herkennen zelfs hun ouders niet, als die op bezoek komen... Wat er voor hen gedaan kan worden, wordt er gedaan en ook daarvoor is veel geld no dig. SLECHTE KINDEREN ZIJN ER NIET". \9 Deze pater in „Assisië" werken voor het kind uit roeping en dezelfde geest drift voor de goede zaak, -het zichzelf wegcijferen terwille van het misdeelde kind, vonden wij ook in de andere tehui zen. In 's-Hertogenbosch staat een tehuis ...kunt U Uw vrouw de mooiste Sinterklaas van haar leven bereiden. U kunt haar zo'n snelle en geruis loze Pfaff-naaimachine ge ven, die moderne machine, waar federe rechtgeaarde vrouw naar verlangt. Na de eerste betaling van f 25.- wordt de Pfaff bij U thuis gebracht. De verdere be talingen kunt U dan zó regelen, dat zij U geen last veroorzaken. Gaat U eens praten in het dichtstbij zijnde Pfaff-naaimachine- huis. IN EIGEN OMGEVING. Ook bezochten wij een Protestants- Christelijk tehuis voor Psychopaten. De directeur van dit tehuis gaat er van uit, dat de kinderen zo lang mogelijk in het gezin dienen te blijven; alleen als er zo geen kans op verbetering is, is interne verpleging de aangewezen weg. „Breng stadskinderen niet ergens ver weg naar buiten, want daar aarden ze niet. Laat stadskinderen midden in de stad werken"' zo is het devies hier. Ook dit tehuis krijgt ieder jaar een verrassing in de vorm van een gedeelte van de postzegelopbrengst. Dit geld wordt dankbaar en nuttig besteed. Het zwakke kind is ook een onderdeel van de kinderzorg, een voornaam onder deel. Wij kregen een indruk van wat er allemaal voor het zwakke kind gedaan wordt op het herstellingsoord te Oost- voorne van het „Centraal Genootschap". Het Centraal Genootschap ondervindt veel steun van de 570 plaatselijke afde lingen, men ontvangt subsidies en de ouders van de verpleegde kinderen dra gen bij naar draagkracht, doch het is altijd weer woekeren met de middelen en het particulier initiatief moet de tekor ten zien aan te vullen. Opvallend is daarbij, dat het aantal leden in de plat telandsgemeenten naar verhouding veel groter is dan in de grote steden. Zo helpt men in tehuizen in alle de len van het land de lichamelijk of gees telijk zwakke kinderen, ieder tehuis op zijn terrein. Door kinderpostzegels te plakken (één maand lang, liefst!) steunt men al dit werk. ABONNEERT U OP DIT BLAD Drie Indonesische officieren hebben onlangs de macht in eigen hand geno men en hun oversten afgezet. Op Oost- Java zette overste Sudirman zijn com mandant aan de kant, op Celebes deed overste Warouw hetzelfde. En de rege ring had nog niet verklaard dat zij geen inmenging van het leger in de politiek duldde of overste Kretarto nam op Zuid- Sumatra de macht over van zijn com mandant, overste Kosasih, die hij op non-actief stelde. Daarmee had de re gering nog slechts zeggenschap over vier van de zeven divisies die zij op de been heeft. Inmiddels is op Zuid-Sumatra een nieuwe bevelhebber benoemd, n.l. kolo nel Bambang Oetojö. Het is moeilijk een overzicht te krijgen van de gebeurtenissen die de laatste tijd in Indonesië plaats hebben. Wel is dui delijk dat ze samenhangen met de jeugd Van de staat, want men bouwt niet in enkele jaren tijd uit niets een volmaakt functionerend regeringsapparaat op, evenmin als een uit revolutie geboren staat in diezelfde tijd een voorbeeld van volkomen orde en rust kan zijn. Het op bouwen van een machtsapparaat eist al heel wat, maar daarmee is men niet klaar. Want er moet een volwaardig gezag zijn, dat de macht in handen houdt. Macht is een belangrijke factor voor een regering, maar in een georden de rechtsstaat dient de macht onderge schikt te zijn aan het gezag dat van de regering uitgaat. De regering moet dus een moreel overwicht bezitten dat de In donesische regering kennelijk niet heeft. Dit is des te gevaarlijker naarmate het leger er nauwer bij betrokken is door dat het zich aan het gezag onttrekt. Er is dan niet veel meer nodig om een toe stand te verkrijgen die zich in weinig nog onderscheidt van anarchie. Als men de toestand in Indonesië zo kwalificeert, drukt men zich misschien wat sterk uit, maar de weg erheen leidt vaak over het eigenmachtig optreden van officieren die de bevelen van hun oversten niet meer opvolgen en daardoor indirect het gezag van de regering negeren. En dat is zowel op Oost-Java als op Celebes en Zuid-Sumatra gebeurd. Tot nu toe is al les rustig verlopen, wat enerzijds nog een geluk is. Dit verandert evenwel niets aan de kern van de zaak, die het ont breken van gezag van de kant der In donesische regering is. Dit gebrek uit zich in verschillende aspecten en is tot verschillende oorzaken terug te voeren. De demonstraties op 17 October zijn er een symptoom van en werkten nog door in de jongste gebeur tenissen. Men herinnert zich dat op die datum in Djakarta ongeiegeldheden uit braken, waarbij de ontbinding van het parlement werd geëist. Aanstands is toen het leger opgetreden en de orde werd vrij spoedig hersteld, ofschoon de stemming van ontevredenheid niet ver dween omdat de oorzaken niet zijn weg genomen. Naar aanleiding van de de monstraties heeft de Indonesische rege ring een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd: „De eis van de zijde van de legerleiding om het parlement te ont binden, kan niet juist worden geacht, om dat zulks duidelijk een inmenging be tekent op politiek terrein. Het ligt geens zins in de bedoeling der regering te tole reren, dat de grenzen van de taak van het leger worden overschreden en zij zal de nodige maatregelen treffen, waar deze overtredingen ook worden begaan". Voorts wordt in de verklaring het eigen machtig optreden van het leger bij de demonstraties gelaakt. Hierdoor wordt toegegeven dat het leger in de demon straties op 17 October was betrokken. Nu trof het wel ongelukkig voor de re gering dat, onmiddellijk nadat de ver klaring was uitgegeven, overste Kretarto juist datgene deed wat de regering zei niet te zullen dulden. Dit trof niet alleen ongelukkig, er had nauwelijks een dui delijker teken van de onmacht van de regering om haar woorden waar te ma ken, gegeven kunnen worden. Het schijnt ondertussen hoog tijd te worden dat er algemene verkiezingen worden gehouden in Indonesië. Het volk heeft blijkbaar het gevoel geregeerd te worden door een regering die het zelf niet wenst of die althans minder gewenst is omdat ze voorkomt uit een parlement dat niet door het volk zelf is gekozen. Het is heel goed voorstelbaar dat dit een gevoel van onbehagen en zelfs wrevel verwekt. Het is echter nu eenmaal zo, dat op het moment dat de jonge staat ge boren werd, er niets anders opzat dan een parlement aan te. wijzen en het spreekt vanzelf dat de regering enige tijd nodig heeft om haar apparaat op gang te bren gen, want pas daarna kunnen algemene verkiezingen worden uitgeschreven. Van de andere kant is ook het verlangen van het volk naar een werkelijke vertegen woordiging begrijpelijk, al moet men er rekening mee houden dat luidruchtige de monstraties dikwijls eerder partijdemon straties zijn dan spontane uitingen van de volkswil. I Voor het leger komt daar nog bij on tevredenheid over het beleid van de mi nister van defensie, de sultan van Djoc- ja, die van plan is het leger in te krim pen en de voormalige guerillastrijders uit de dienst te ontslaan. Uit de gevol gen die dit heeft, blijkt eens te meer dat het leger niet volledig een machtappa raat is in handen van de regering, maar aan haar gezag ontsnapt en er zich soms tegenover plaatst. Men kan zich afvragen of dit alles slechts kinderziekten zijn of dat het een diepere achtergrond heeft, waaruit zou blijken dat zij die aan de macht zijn nog niet voldoende overwicht hebben om het volledig gezag uit te oefenen over een bevolking van 70 millioen. Maar Indonesië heeft zich nu eenmaal vrij gemaakt en dit houdt in dat zij die de leiding hebben dit nu nog heterogene complex, waarin sentimenten nog een grote rol spelen, moeten vormen tot een eenheid die het tot een geordende staat maken. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. VREDESPLAN VAN INDIA DOOR VISJINSKY VERWORPEN. De voorstellen van India om te komen tot een beëindiging van de oorlog in Korea zijn door de Sovjet-Russische ge delegeerde Visjinsky van de hand ge- wezerp De door India uitgedachte op lossing van de kwestie der krijgsgevan genen was volgens hem volkomen on aanvaardbaar. Ook het benoemen van een „scheidsrechter" met beslissende stem in een half communistische, half niet-communistische repatriëringscom missie, verwierp Visjinsky. Hij kon er zich niet mede verenigen, dat deze scheidsrechter zou moeten worden be noemd door de Algemene Vergadering der V. N„ „terwijl de V. N. zelf een oorlogvoerende partij in het conflict vor men". N.A.T.O.-STEUNPUNTEN IN EUROPA. aS: -3» 18ÉWM£IÉ85 Meer dan honderd vliegvelden. De Noordatlantische verdragsorgani satie (NATO) heeft Maandag meege deeld, dat er thans meer dan 100 vlieg velden in West-Europa zijn of worden aangelegd als bases voor de luchtstrijd krachten van de NATO. In Noorwegen en Denemarken zijn het er 7, in Nederland 13, België 14, Frank rijk 41, West-Duitsland 35, Luxemburg 1 en Italië 12. Voorts zijn er nog vele bases in Engeland, Noord-Afrika, Grie kenland en Turkije. TWEE INDONESIËRS GEARRESTEERD. Verdacht van communistische activiteit. In hun woning te Amsterdam zijn in opdracht van de minister van Justitie door de Vreemdelingenpolitie gearres teerd de Indonesiërs Sunito, voorzitter van de organisatie „Perhimpunan Indo nesia" en de heer Go Gien Tjwan, di recteur van het Indonesische persbureau Antara. Van de zijde der politie verne men wij dat deze aanhouding is geschied omdat de Indonesiërs worden verdacht van het bedrijven van ongewenste poli tieke -en met name communistische activiteit. Het ligt in de bedoeling van de minister van Justitie de beide Indo nesiërs na verhoor als ongewenste vreem delingen uit te wijzen naar Indonesië. Tijdens het verhoor heeft de heer Suni to terstond erkend communist te zijn; de Antara-directeur ontkent zulks echter. EENHEID VAN DE KATHOLIEKEN OP POLITIEK GEBIED. Naar aanleiding van het besluit van het Katholiek Bureau voor Maatschap pelijk en Cultureel Overleg om het ver zoek tot het instellen van een commissie, welke het probleem van de noodzaak van politieke eenheid der katholieken zou moeten bestuderen, aan het bestuur der K.V.P. terug te wijzen, besloot het partij bestuur in overeenstemming met een suggestie van genoemd bureau om het Centrum voor Staatkundige vorming te verzoeken het vraagstuk van de nood zaak dier politieke eenheid aan een com missoriaal beraad te onderwerpen. Het partijbestuur zal het Centrum verzoeken dit beraad op korte termijn te houden. «Onder de huidige omstandigheden acht het Partijbestuur het zeer gewenst een vergadering van de partijraad bijeen te roepen, die zich zal hebben te bera den over de situatie der K.V.P. en over de conclusies, waartoe dagelijks bestuur en partijbestuur in de afgelopen maanden zijn gekomen, aldus de Maasbode. WINKELS OPEN TOT NEGEN UUR 'S AVONDS. Met het oog op de feestdagen mogen de winkels tot 's avonds negen uur open zijn op de volgende dagen: Zaterdag 29 November, Maandag 1 tot en met Donderdag 4 December, Za terdag 20 December, Maandag 22 tot en met Woensdag 24 December, Woensdag 31 December. Op deze dagen vervalt de verplichte halve dagsluiting. „AVIFAUNA" KRIJGT VOORLOPIG SURSÉANCE VAN BETALING. Directie wil vogelpark volledig saneren. Naar men van de directie van het vo gelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn verneemt, heeft de bouwer van Avi fauna, de heer A. L. Oudenas, het fail lissement van dit vogelpark aangevraagd. De totale vordering van de aannemer, die het gehele park had aangelegd en na dien nog talrijke uitbreidingen heeft ver zorgd, bedroeg destijds 475.000. Hier van resteert nog te betalen 28.000. Intussen heeft echter de rechtbank op het verzoek van de directie voorlopig surséance van betaling verleend en men hoopt, dat deze maatregel definitief zal worden. De crediteuren behoeven, volgens de verklaring van de directie, slechts te wachten tot het a.s. seizoen/waarin hun belangen voor honderd procent zouden worden behartigd. De directie treft in middels al voorbereidingen voor de her opening (waarschijnlijk op Eerste Paas dag a.s.), welke plaats zal kunnen vin den indien surséance van betaling wordt verkregen. De leiding hoopt inmiddels het vogelpark volledig te saneren. KONINGIN VOOR VACANTIE NAAR OOSTENRIJK. Koningin Juliana zal de Oudejaars avond in de Oostenrijkse Alpen door brengen, zo is in Wenen bekend ge- maakt. Koningin Juliana en haar kinde ren zullen op 28 December voor een 12- daagse wintersportvacantie in Sankt An ton in Tirol aankomen. ENORME SMOKKELARIJ VAN ROOM UIT ONS LAND NAAR BELGIË. In het Antwerpse paleis van justitie zal op 8 December het volgende tafereel spelen van een opzienbarend zuivel- schandaal, waarvan de vroegere dok werker D„ thans „roombaron" genoemd, de centrale figuur is. Tegen hem en eni ge medeplichtigen is in eerste instantie wegens smokkelarij van duizenden ton nen room uit Nederland een boete van ongeveer 20 millioen gulden geëist. Een enorm smokkelcomplot, waarbij ook Belgiseche douaniers betrokken schijnen te zijn geweest, alsmede enige Nederlandse zuivelfabrieken, waarvan twee der grootste in Zuidelijk Drenthe en in Brabant liggen, is met het aan hangig maken van een proces tegen D. en de zijnen opgelost. Ruim anderhalf jaar echter hebben zij vrijwel ongestoord hun gang kunnen gaan. Hamea-Gelei voor Uw handen BIJ SLIPONGEVALLEN BLIJVEN BESTUURDERS AANSPRAKELIJK. Noch de kantonrechter noch de recht bank in Den Bosch is het blijkbaar eens met-de opvatting van de ANWB, dat bestuurders van motorvoertuigen bij slip- ongevallen niet altijd aansprakelijk zijn. Dit mag blijken uit het vonnis dat voor de Bossche rechtbank is gewezen in de appèl-zaak tegen een Boxtelse industrieel die conform de eis veroordeeld werd tot een boete van acht gulden, eventueel te vervangen door vier dagen hechtenis. UITBREIDING HEVEA-FABRIEKEN. De Ver. Ned. Rubberfabrieken te He veadorp (Gld.), die thans aan 1700 mensen werk verschaffen, gaan over tot een belangrijke uitbreiding van het ne- venbedrijf te Raalte (O.), waar rubber schoeisel wordt vervaardigd. De aanbe steding der gebouwen zal zeer binnen kort geschieden. TWEE MIJNWERKERS VERONGELUKT. In het ondergrondse bedrijf van de mijn Oranje-Nassau IV te Heerlerheide- Heksenberg is Maandagavond de 28-ja- rige machinist J. Verstraten uit Heerier- heide, vader van één kind, om het leven gekomen, doordat hij onder een ont spoorde kolenwagen terecht kwam. Ook deed zich een dodelijk ongeval voor in de mijn Willem Sophia te Spek- holzerheide en wel Zaterdagavond j.l. Daar werd de ondergrondse mijnwerker H. Keydener uit Spekholzerheidergracht, eveneens 28 jaar en vader van een kind, onder neervallend gesteente bedolven. ALLE BEKLAAGDEN IN PRAAG „BEKENDEN". Tijdens 't monsterproces dat in Praag tegen 14 vooraanstaande communisten wordt gevoerd, heoóen alle beklaagden het hun ten laste gelegde en nog meer bekend. Onder hen bevinden zich Ru dolph Slansky, die bij de communistische staatsgreep in 1948 een belangrijke rol heert gespeeld en voorts verscheidene Jo den, o.a. de voormahge plaatsvervangen de minister van buitenlandse zaken, INa- vro Hajdu. Behalve de gebruikelijke beschuldiging van „hoogverraad „economische saoo- tage" e.d. is er nu een nieuwe beschul diging uitgevonden, n.l. van „zionisme". Dat schijnt tegenwoordig in Uost-Buro- pa ook al een misdaad te zijn. Navro Hajdu bekende dan ook vlot „als Zio nist tegen Moskou te hebben samenge zworen Ook beschuldigden de beklaag den buitenlanders en trachtten ze andere landen in discrediet te brengen. Dit is dan de averechtse gang van het' recht in de communistische landen. Er hoeft tegenwoordig niets meer verdraaid te worden, niets meer verborgen gehou den te worden. Men laat de beschuldig den gewoon bekennen wat men wenst en het „recht" kan zijn loop hebben. Als het slachtoffer dan zelf nog een zware straf vraagt ook, kan de rechter zelfs clement zijn. De verschrikking die in deze feiten ligt opgesloten, zal voor ons in haar vol le omvang wel een geheim blijven. Men kan zich echter wel enigermate voorstel len wat aan een dergelijke vernietiging van de menselijke geest vooraf is gegaan. Het is in ieder geval iets dat iri een vrije wereld ondenkbaar is, omdat daar de menselijke persoon nog altijd geëerbie digd wordt. Overigens blijkt uit dit proces weer dat mannen als Slansky mét het communis tische regiem het paard van Troje heb ben binnengehaald en hun eigen graf hebben gegraven. Men kan dit beschou wen als hun verdiende loon, maar dan nog blijft de tragiek van een dergelijk einde.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1