LBNEETEmT Waalwijkse en Langstraaise Courant DRUNEN SPRANG C N. V.- Familie-avond RAAMSDONKSVEER Gemeenteraad Loon op Zand Fietspaden zullen Brabant doorkruisen. Stuurt twee Winkelsluitings verordeningen naar de Kroon. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHD VM HET ZUIDEN 75e JAARGANG No. 97 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO' De Streek-V.V.V. Brabants Centrum' vraagt hiervoor de speciale aandacht der Gemeentebesturen. Het eerste punt van actie dat de streek-V.V.V. Brabants Cen trum in haar program voor 1953 heeft geschreven is het grote rijwielpaden-plan, dat ook reeds vanaf de oprichting dezer streek- V.V.V. het merendeel van de aandacht der directie heeft gehad. Thans liggen de plannen op tafel, en wij hebben ons heenge bogen over de kaart, waarop de rode lijnen van de geprojecteer de fietspaden Brabants schone gebied in alle richtingen doorkrui sen. En wanneer na 6 jaren alles wat men zich voorstelt te doen op dit gebied is verwezenlijkt, dan zal de rijkdom waarmee de natuur Brabant bedeelde, van alle kanten open liggen en aan alle kanten toegankelijk zijn voor iedereen. Hiervoor is echter de medewerking der gemeentebesturen in het Midden-Brabantse zeer van node. OOK GOEDE RIJWIELPADEN DOOR DE DUINEN. Onze oud-plaatsgenoot, de heer Harry Verwiel, die als directeur van „Brabants Centrum" op zeer D kundige wijze de scepter zwaait in hel Verkeershuis op het Sta tionsplein te Tilburg, van waaruit het tourisme in onze streken be vorderd en geregeld wordt, heeft ons en onze collegae het een en ander verteld over dit mooie plan. Amper was de streek-V.V.V. op gericht, omvattende de gemeenten Waalwijk, Loonopzand. Udenhout, Tilburg, Hilvarenbeek, Oisterwijk, Oirscliot en Boxtel, waar een ver eniging voor Vreemdelingenver keer is en een 12-tal andere ge meenten, die ook deel uitmaken van het gebied, dat men centraal- Brabant noemt, of als een van de eerste punten van actie werd ge kozen 't rijwielpadenplan, waar voor in de Herfst van hel vorige jaar een speciale deskundige com missie in het leven werd geroe pen. In samenwerking met de Pla nologische dienst heeft deze com missie het vraagstuk in studie ge nomen en thans is het zover dat men de afgelijnde plannen op tafel heeft liggen. Midden-Brabant zal dus door kruist gaan worden door brede en uitstekend berijdbare fietspaden, die het schone gebied naar alle zijden openleggen voor 't „sociaal tourisme", het tourisme van de gewone man, die nog steeds de voorkeur blijkt te geven aan de fietstocht. Onder meer zullen de volgende paden verbeterd, vernieuwd of aangelegd worden: Er is gedacht aan een tweetal Noord—Zuid-verbindirigen, nl. een vanuit Heusden, via Elshout en Drunen (hier gebruik makend van goede bestaan'de wegen) naar Giers- bergen, welke weg ook in goede staat is en van Giersbergen zal het zanderige pad naar de Rustende Jager vervangen worden door een pad, dat 1.50 meter breed is en dat waarschijnlijk vervaardigd zal wor den van 't nieuwe deugdelijke ma teriaal, dat „eshalite" heet. Deze verbinding loopt verder door naar Oisterwijk, vanwaar diverse ver takkingen de fietsers brengen naar Eindhoven, Hilvarenbeek, enz. Een tweede Noord-Zuid-verbin- ding is die vanaf het Veer bij Dron- gelen over Waalwijk aansluitende op het fietspad door de duinen naar Bosch en Duin, welk pad eveneens in de boven omschreven zin verbeterd zal worden en ook deze verbinding voert naar Oister wijk. Een Oost-West-verbindmg zal tot stand komen in de vorm van een tweetal fietspaden vanuit Vuglrf langs de Noord- en langs de Zuid zijde der-Drunense en Loonse Dui nen, die aansluiten op Dongen en via Dongen op Breda. Andere pa den zullen Tilburg met Boxtel en St. Oedenrode gaart verbinden, Bre da met Eindhoven, er zal een weg komen vlak langs de grens, enz. Kortom, .Brabant, met name Mid den-Brabant zal open komen te liggen. Het totale plan omvat 346 K.M., maar voor een groot geileelje kan men gebruik maken van reeds be staande wegen en fietspaden, even tueel na een kleine verbetering, maar 180 K.M. zal practiscli geheel nieuw moeten worden aangelegd, al maakt men hier, zoals bijvoor beeld in onze omgeving, gebruik van bestaande tracé's. DE MEDEWERKING DER GEMEENTEN VEREIST. U begrijpt, dat de Streek-V.V.V. „Brabants Centrum" niet in staat is dit plan, waarmee naar raming ongeveer 750.000.- is gemoeid, te financieren. 75% van de kosten zullen dan ook gedragen worden door provin ciale en rijksoverheid, aangezien het werk als een belangrijk werk verruimingsobject beschouwd zal worden. Maar een gemeenschappelijke re geling van de deelnemende ge meenten, aldus de heer Verwiel, is een dwingende eis, om de overblij vende 25% der kosten te kunnen dragen. De directie van „Brabants Cen trus" heeft echter a! een formule gevonden die de 25% omslaat over de belanghebbende gemeenten, en dat zijn natuurlijk alle gemeenten in Midden-Brabant en waarbij re kening is gehouden zowel met het aantal kilometers, als met het aan tal inwoners. Aan de gemeenteraden van Cen traal Brabant zal daarom in het begin van 1953 een gemeenschap pelijke financieringsregeling wor den voorgelegd en de subsidieaan vrage kan dan in de zomerzitting van de Provnciale Staten worden behandeld. Het is dus zaak, dat alle gemeen teraden terdege overtuigd zijn van het grote nut van dit plan, dat zij inzien hoezeer het goed geordende vreemdelingenverkeer, voor elke gemeente een economisch voordeel, baat heeft van deze goed aangelegde en goed onderhouden fietspaden en dat zij zonder voorbehoud aan dit mooie plan van de streek-V.V.V. meewerken. ANDERE ACTIVITEITEN. Niet alleen echter wordt de acti viteit van „Brabants Centrum" be paald door dit rijwieluadenplan, nog andere dingen bracht de di recteur ons onder de aandacht. In 1952 heeft men weliswaar een groot gedeelte van de tijd en de werkkracht moeten besteden aan een inventarisatie, aan een verza melen dus van alle mogelijke gege vens betrefende de streek, zonder welke een goede voorlichting aan de tourist en een goede wijze van propaganda niet mogelijk is. Maar daarnaast kunnen we toch ook reeds noemen: het activeren van de plaatselijke V.V.V.'s, een adver tentiecampagne in de Nederlandse en Belgische pers, 't uitgeven van een maandagenda, hel aanwerven van donateurs, 't organiseren van plaatselijke evenementen, een alge mene propaganda in de vorm van een uitvoerige folder, een fraaie vacantiekaart, een complete en ge detailleerde hotel- en pensionlijst, het aanbrengen van fotomateriaal in de nieuwe rijtuigen van de Spoorwegen, contact met de tou- ringcarbedrijven, enz. enz., terwijl we nog kunnen vermelden, dat het bureau in 't afgelopen jaar 45.017 drukwerken verzond. ANDERE PLANNEN. En het rijwielpadenplan is ook niet het enige plan waaraan men in de naaste toekomst zijn aan dacht zal gaan besteden. Men zal voortgaan met het ver spreiden van het nodige propagan damateriaal, met het samenstellen en uitgeven van de hotel-, pension en restaurantlijsten, terwijl er ook een kampeerlijst aan toegevoegd zal worden. Een gids met 50 illustraties en alle mogelijke gegevens van de middenbrabantse gemeenten en een aantal tochten door ons mooie gebied zal in de handel worden gebracht. De advertentiecampagne wordt uitgebreid, evenals de maand-agenda; voor hotel- en pen sionhouders zal men cursussen organiseren, die een bijdrage kun nen vormen in de verheffing van het algemene peil dezer bedrijven; de bewegwijzering van de rijwiel paden zal verbeterd worden, in Vlaanderen zullen propagandale- zingen worden gehouden, tijdens de Kempische cultuurdagen zal men een fietstocht vanuit Vlaan deren organiseren en gedurende de Tilburgse Kermisweek 'n fiets tocht vanuit Brabant naar Vlaan deren, men zal zijn actieve mede werking verlenen aan belangrijke plaatselijke evenementen zoals de grote tentonstelling SLEM te Waal wijk en de 650-jaar-stadsfeesten, de Efteling zal men propageren, men heeft grote plannen met het Na- tuurtheater te Oisterwijk, om daar namelijk het speelroos'er te gaan uitbreiden en bijvoorbeeld om goe de Brabantse amateurgezelschap- pen de kans te geven daar op te treden, enz. enz. U ziet, lezers, dit is voor een jonge vereniging als „Brabants Centrum" is, een prachtige activi teit, een activiteit die onze streek in het vreemdelingenverkeer zeer ten goede zal komen en die daar om door alle instanties en alle per sonen in onze streek, die hiervoor in aanmerking komen, terdege moet wprden gesteund. VORMINGSAVOND. De K.A.B. afd. Drunen hield Dinsdag avond haar derde vormingsavond. Spre ker van deze avond was de eerw. pater Fokke, die als onderwerp had de ge schiedenis van de 100 jaar politieke strijd van de Ned. Katholieken, onder de titel: Schaepman's erfdeel. De persoon van Schaepman en zijn tijd, werden door spreker scherp getekend. Het was een zeer leerzame avond, die jammer ge noeg maar matig bezocht was. -TONEEL. De toneelclub T.O.G. zal a.s. Zater dag en Zondag voor het voetlicht ko men met een toneelspel in vier bedrijven getiteld „Sjappie". Een spel met 'n lach en 'n traan. De Vrolijke Kornuiten zul len de omlijsting verzorgen. De kinder voorstelling van Zondagmiddag zal niet doorgaan, maar deze is verzet op 6 Dec. ST. NICOLAAS. St. Nicolaas zal Zondagmiddag zijn jaarlijks bezoek brengen aan de K.A.B., waar de goede H. Man evenals andere jaren weer vele kinderen gelukkig zal komen maken. VORMINGSCURSUS. A.s. Vrijdagavond zal in de gymna stiekzaal voor de Jonge Boeren en Boe rinnen een vorminqsavond worden ge geven. Aanvang half acht. R.K. BIBLIOTHEEK. De R.K. Bibliotheek zal voortaan zijn geopend Zaterdagmiddag voor de jeugd en Zondag na de Hoogmis voor vol wassenen. PROPAGANDA-AVOND BESCHERMING BURGERBEVOLKING. Op Woensdaq 10 Dec. a.s. zal in de zaal van Th. Elshout een propaganda- avond worden gehouden voor het aan werven van personeel voor de E.H.B.O. voor de Bescherming Burgerbevolking. Deze hele organisatie Bescherming Burgerbevolking staat thans op papier, maar nu komt de grote taak om dit te verwezenlijken, een taak die alleen kan geschieden als hiervoor van de zijde der bevolking voldoende belangstelling be staat. Generaal Sitzen zal op deze avond het woord voeren. Tevens zal deze avond aanwezig zijn de Prov. Commissaris de heer Vorselaars en de Kringcommandant de heer Rietveld. Aanvang vergadering 8 uur. VAN ANDER RAS. Drunens Toneel gaf Zondag en Maan dag haar eerste toneeluitvoeringen in dit seizoen. Onder de bekwame leiding van Jo van Erp kwam men voor het voet licht met een toneelspel in drie bedrij ven „Van Ander Ras". Dit spel dat handelt over de rassenkwestie in Nrd.- Amerika, was boeiend van het begin tot het einde. Brett Charles, een neger-luitenant in het leger is uit de oorlog in Europa te ruggekomen. Hij heeft op gelijke voet naast de blanken geleefd en hij komt terug met andere ideeën over de rassen kwestie als voorheen. Hij voelt aan dat het mogelijk moet zijn dat Blank en Bruin op gelijke voet naas t elkaar leven. Zijn thuis is het huis van Senator Langdow waar zijn moeder dient. In de senator ontmoet Britt weer de heftige tegenstander van de eman cipatie van de negers, een man die van geen enkel compromis wil horen. In zijn dochter Alice, een meisje dat wel aan de emancipatie van de negers wil me dewerken, vindt hij steun, hoewel zij haar superioriteitsgevoel toch niet kan afleggen. In Nevvy de jongere dochter van de senator ontmoet hij zijn vroegere vriendin, die nu echter liefde voor hem heeft opgevat. Bella, de moeder van Britt is een godsdienstige, godvrezende negervrouw, die haar jongen bemint, maar zijn nieuwe ideeën verwerpt. Dan ontmoeten wij ook nog Howard Tho mas en Roy Maxwell, een schrijver, en advocaat en Hondy, het neger dienst meisje, die allen hun rol spelen in het verhaal, dat zich afspeelt in de zuide lijke staten van. Noord-Amerika. Op een sluwe manier weet senator Langdow Britt in de gevangenis te krij gen, wat voor een blanke als het een neger betreft heel eenvoudig is. Als Britt daar uitkomt, is hij geen man meer die naast de blanken op gelijke voet wil leven, maar hij haat de blanken. Zijn haat wordt echter bekoeld door de liefde die hij heeft voor Nevvy. Zij besluiten echter om uit elkander te gaan, en als enkele misverstanden uit de wereld zijn geholpen is Britt weer de man die ge looft dat blanken en negers op gelijke voet naast elkaar kunnen leven. Een goed toneelspel, dat het publiek de gehele avond in spanning hield. Een spel met verschillende heftige scènes, waarmede de schrijver zeer zeker beoogt heeft de verhoudingen scherp te tekenen en het publiek de sensatie waarnaar het meestal verlangt, niet te onhouden. Het spel werd voortreffelijk gespeeld. Wij hebben Drunen s toneel nog nim mer op een dergelijke wijze gezien. Men heeft van dit spel werkelijk gemaakt wat er van te maken is. Het werk van een goed regisseur als Jo van Erp was duidelijk te zien en te horen. Het gaat de goede richting in met Drunen's Toneel en de steun waarom het na afloop bij monde van de heer Voets vroeg, verdient het zeker. Voor de door de Christelijke Bestu renbond Sprang-Capelle georganiseerde November-propaganda-vergadering voor het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, die j.l. Maandagavond in de zaal van de Chr. Volksbond alhier ge houden werd, bestond een ongekend gro te belangstelling. Het was een echte C.N.V.-familie-avond, want niet alleen vele leden maar ook vele vrouwen en huisgenoten waren opgekomen. De zaal was geheel bezet toen de voorzitter de heer C. Braspenning de samenkomst opende en in zijn openingswoord zijn blijdschap er over uitsprak dat zovelen waren opgekomen om deze C.N.V.-fa- milie-avond bij te wonen en er op wees dat deze avond geheel moest staan in het teken der vrijheid die wij in ons land nog bezitten. Hij heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder de spreker de heer C. J. van Mastrigt uit Utrecht, se cretaris van het C.N.V., en Mej. Gré Konings uit Raamsdonk, declamatrice. De voorzitter wijst er verder op dat de Chr. Vakbeweging in deze tijd een bijzondere taak heeft, waarvan de spre ker straks meer zal vertellen; in Sprang- Capelle zijn nog werkgevertjes die zeg gen dat de Chr. Vakbeweging te socia listisch wordt, maar die hebben nog niet begrepen wat Christelijk-Sociaal zijn be tekent. Nadat hij nog heeft medegedeeld dat Burgemeester Smit en Ds. Muldër tot hun spijt verhinderd zijn deze bijeenkomst bij te wonen, sprak de voorzitter de hoop uit dat niemand spijt zou hebben deze samenkomst te hebben bijgewoond en besloot hij zijn openingswoord met de leuze: Bouwt allen mee aan de verster king van het C.N.V. Door Mej. Konings werden hierna op uitstekende wijze enkele eigen werken voorgedragen, n.l. „Kobuske" en ,,'t Ge beurde in de lente", die bij de aanwezi gen zeer in de smaak vielen en waar voor mej. Konings met een hartelijk ap plaus werd beloond. Wat doen wij met onze vrijheid? Dan sprak de heer van Mastrigt over het onderwerp: „Wat doen wij met onze vrijheid". Spr. begint zijn met vuur uit gesproken en door de vergadering met aandacht gevolgde .rede, met er op te wijzen dat we wanneer we over vrijheid spreken direct denken aan de oorlogsja ren en de daarna gevolgde bevrijding, maar spr. doelt hier in de eerste plaats op de sociaal-economische vrijheid, waar om hij teruggaat naar de tijd van voor 50 jaren en dan constateert dat er veel veranderd is sinds Ds. Talma zijn bro chure schreef over: De vrijmaking van de arbeidende stand. De tijd ligt nog niet zo ver achter ons dat de werknemers op generlei gebied mochten meespreken en ook op generlei wijze verantwoordelijkheid mochten dra gen. Vrijheid betekent niet dat ieder kan doen wat hij wil, en ook niet zoals de Franse revolutie die voorstond, want dat betekende dat de economisch zwakkere er onder door moest. Voor een christen betekent de vrijheid steeds dat die ge bonden is aan gehoorzaamheid, zoals Paulus zegt: Staat dan in de vrijheid, waarmede Christus u heeft vrijgemaakt. En, vraagt spr., wat doen we nu met die vrijheid? Deze vrijheid moeten wij altijd mee aan anderen overdragen en op deze wijze genieten. Dat brengt ons tot nieuwe verantwoordelijkheid. Vandaag wordt door bezorgdheid en onverschil ligheid geen aandacht besteed aan die vrijheid en er wordt niet meer gezien dat er een aanslag wordt gepleegd op die vrijheid. Er zijn echter veel mensen, zegt spr., die enorm veel zouden willen geven, om een stukje van de vrijheid die wij genieten te bezitten. Vanwaar die onverschilligheid? Als we de wereld bekijken is er van alles waarvoor we angst hebben, zegt spr. en hij Wijst op het spook der werkloosheid en de angst voor oorlog en de totale ondergang van West-Europa voor wat de cultuur betreft. Wij vervallen zo in grof materialisme en bij velen gaat het er alleen maar om: als ik nog maar zo veel mogelijk kan genieten. Maar dan zijn we die vrijheid niet waard, want dat is het grootste ongeloof, het niet meer vertrouwen dat God in staat is ons er door te helpen. Die vrij heid kan er alleen zijn en blijven als ieder doet waartoe hij geroepen is en zich van zijn verantwoordelijkheid be wust is. Verantwoordelijkheid dragen betekent: verantwoording afleggen aan God, iedere dag opnieuw, wat wij met onze vrijheid gedaan hebben. Die verantwoordelijk heid is ook persoonlijk. Medezeggen schap moet er komen, ja, maar die zal niet slagen als de verantwoordelijkheid door ons niet kan gedragen worden. Dat is ontzaglijk belangrijk, want spr. heeft het gevoel dat velen wegduiken voor het dragen van de verantwoordelijkheid. Men kan zelfs onderduiken in de Chr. Vakbeweging voor die verantwoorde lijkheid, als we b.v. denken aan onze verantwoordelijkheid te hebben voldaan als we onze contributie betalen en dan denken daf het bestuur het voor ons verder wel klaarmaakt. Maar men kan onze persoonlijke verantwoordelijkheid niet overdragen aan een bestuur, want die blijft persoonlijk en de organisatie is slechts een middel om de verantwoorde lijkheid beter te kunnen beleven. Vandaag mankeert het daaraan, dat zovelen die bij ons behoren nog buiten staan. Ja, maar daarvan moet men niet alleen de schuld geven aan die buiten staan, want hoeveel leden komen er als de afdeling vergadert waar verantwoor delijkheid van ons gevraagd wordt? Wij kunnen zo lekker kankeren over de rom mel in de wereld, maar als men vraagt hoe dat komt, dan hebben geen van al len het gedaan. In diepste wezen, zegt spr., is dat een vlucht voor eigen taak. Ieder moet op de plaats waar hij gesteld is arbeid verrichten en zijn verantwoor delijkheid dragen. Als er in ons hart iets leeft van die vrijheid, dan zullen wij er ever moeten praten; er is altijd wel een voudige propagandistische arbeid te ver richten. De Chr. Vakbeweging heeft een be langrijke taak: de bedrijfsorganisatie moet vormen gaan aannemen, de onderne mingsraden moeten gaan functioneren. Maar zijn wij in staat deze te laten functioneren. Als wij elkaar niet opvoe den tot die taak, dan komen we er niet, zegt spreker. In het kort wijst spreker dan nog op het probleem der werkloosheid in ver band met de snel groeiende bevolking, en wat daaraan vastzit als investerings- vraagstuk, industrialisatie, afzetmogelijk heden enz. om tenslotte stil te staan bij de internationale taak der Chr. Vakbe weging. Dat alles vraagt onze aandacht en werkkracht, en daarvoor zullen wij ook offers moeten brengen. Met een krachtige opwekking onze vrijheid zó te besteden en te verdedigen, besluit de heer van Mastrigt zijn betoog, waarmede de vergadering met een krachtig applaus haar instemming be tuigt. Nadat in de pauze enige versnaperin gen zijn rondgediend, wordt het verdere van de avond op keurige wijze verzorgd door Mej. Konings, die o.a. brengt: „De slechte wereld" van H. van Eyck en ,,'n Bof" van Top Naeff, die op gevoel volle wijze worden vertolkt. Het applaus dat mej. Konings na elk nummer mocht incasseren was dan ook zeker verdiend, want zij heeft zeker veel bijgedragen tot het welslagen van deze avond. Na een dankwoord van de voorzitter aan spreker, declamatrice en aanwezigen werd de samenkomst om 11 uur gesloten. A TEMPO. A-s. Zaterdag en Maandagavond geeft de Mandolineclub A Tempo te Sprang- Capelle, onder leiding van haar direc teur de heer P. van Iersel uit Waalwijk, in de zaal van de Chr. Volksbond haar jaarlijkse winteruitvoering. Naast een aantal muzieknummers zullen ook enkele mooie voordrachten door de leden ten beste worden gegeven. ORANJE-VERENIGING „JULIANA". Onder leiding van haar voorzitter de heer Kuijsten, kwam de Oranjevereni ging Juliana alhier Woensdagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond in 5e jaarvergadering bijeen; van de zijde der leden bestond hiervoor slechts wei nig belangstelling. Na een welkomstwoord van de voor zitter en het lezen der notulen, werd door de secretaris de heer G. Vos, een goed verzorgd jaarverslag uitgebracht; de werkzaamheden der vereniging in het af gelopen verenigingsjaar liet hij hierin de revue passeren. De penningmeester de heer P. Schie- don bracht het linantieel verslag uit; het boekjaar sloot met een batig saldo. De bescheiden waren door de heren G. voor de Foorte en M. Treffers nage zien en in orde bevonden. De functiona rissen werd door de voorzitter dank gebracht voor hun werk. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden, de heren G. Vos, J. Wer- ther en '1'. van Zeist herkozen, terwijl in de vacatures ontstaan door vertrek van dhr. v. d. Linden en bedanken van dhrn. Huisman en de Jong, werden ge kozen de heren G. voor de Poorte, M. J. Treffers en J. W. Genuit. De voorzitter brengt een woord van dank aan dhr. v. d. Linden, voor wat hij voor de vereniging heeft gedaan. Bij de bespreking van de plannen voor 1953 wordt besloten op Zaterdag 23 Mei Oranjefeesten te organiseren en op 25 Mei (Tweede Pinkserdag) Vrij en Blij, onder leiding van dhr. Wessel Dekker te laten optreden; des avonds zal ver der een concert worden gegeven. Nadat nog enige huishoudelijke aan gelegenheden waren besproken, sloot de voorzitter met een dankwoord de ver gadering. WINKELWEEK. De jaarlijksse winkelweek welke de plaatselijke middenstanders organiseerde is wederom begonnen. Op officiële wijze opende burgemees ter Prinsen de actie met een toespraak waarin hij 't werk v. d. winkeliers prees en 'n beroep deed op de inwoners om te kopen in eigen gemeente. Er zijn prach tige prijzen in het vooruitzicht gesteld en als de Middenstand organiseert ge beurt dat goed. De le prijs is een brom fiets; voorts 'n vet varken, kinderfiets, 10 mud anthraciet en nog vele andere begerenswaardigheden. Hiervoor worden bonnen uitgegeven; plus is er op de Vrij dagen een bijzondere attractie, waardoor men met extra bonnen kans heeft nog dezelfde avond kolen en taarten te win nen. Het aantal deelnemers is dit jaar 84 winkeliers. DE SINT KOMT. De H. Man is ook dit jaar weer voor nemens een bezoek te brengen aan onze plaats en men zal hem weer een waar dige ontvangst bereiden. Hiervoor is 'n comité in het leven geroepen, bestaande uit verschillende mensen uit alle lagen der bevolking, ook o.a. K.A.B. en K. J. M. V. Waar en hoe laat de Sint met zijn gevolg Zondag arriveert, zal nog nader worden bekend gemaakt, alsmede de route die hij zal volgen. DUIVENTENTOONSTELLING. In de zaal van Hotel de Witte Leeuw werd Zondag een duivententoonstelling gehouden, waarvoor veel animo bestond. Verschillende deelnemers mochten dan ook mooie prijzen mee naar huis nemen. ALGEMENE SLUITING OP DINSDAGMIDDAG. Het was te verwachten dat ook in de vergadering van de gemeen teraad van Loonopzand, die Woensdagavond werd gehouden, uit gebreid zou worden gesproken over de vast te stellen winkelslui tingsverordening, en dat gebeurde dan ook. Toch bleken de me ningen in de raad niet zo verdeeld als blijkbaar in de organisaties waaraan B. en W. advies hadden gevraagd. Wel week de raad van dat advies op verschillende plaatsen af. Voor het overige ging 't er om de verordening in een zodanige vorm te gieten dat er een redelijke kans was dat de Kroon ze zou goedkeuren. Daardoor kwamefl er tenslotte twee uit de bus. Een ander punt dat nog al discussie veroorzaakte was het voor stel tot verbetering van de Gasthuisstraat en de Tramlaan, waar op zes leden een amendement hadden ingediend, dat werd ver worpen. WONINGCOMMISSIE De vergadering liep vlot van sta pel. Na de opening werden de no tulen van de twee vorige vergade ringen zonder op- ofaanmerkingen vastgesteld, terwijl de ingekomen stukken voor kennisgeving werden aangenomen. (Voor de agenda en de prae-adviezen verwijzen wij naar ons nummer van 1.1. Maan dag). Punt 3 werd aangenomen na een opmerking van de heer Mallens, terwijl punt 4 zonder meer onder de hamer doorging. Bij punt 5 sprak de heer Mallens er zijn waar dering over uit dat het schoolbe stuur enkele jaren geleden een nieuwe leesmethode uit eigen mid delen ex art. 101 had aangeschaft, en de voorzitter sloot zich daarbij aan. Ook dit punt eiste verder geen bespreking. HERBENOEMD. Bij punt 6 merkte de heer Groot- swagers op dat hij er al verschillen de keren op had aangedrongen meer te vergaderen. Als dat gebeurd was, zou er al een nieuwe woningcom- missie benoemd kunnen zijn. De zittingsperiode van de huidige was op 1 October al afgelopen en dhr. Grootswagers meende dat ze daarna zelfs nog een keer had vergaderd. De voorzitter gaf de heer Grootswa gers groot gelijk dat de commissie eerder benoemd had moeten zijn en gaf toe dat B. en W. vergeten hadden dit punt in de vergadering van Augustus aan de orde te stel len. De heer Mallens vroeg of de wo ningcommissie niet kon worden in-

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 5