Waalwijkse en Langsiraaise Courant I Wijde Wereld W. TIMMERMANS 8. ZONEN $2,ig.zKeJtdi<i Jfixi.Lto.iKoM. Een koopavond in Waalwijk Gemeenteraad Heusden UIT DE Assurantiën op eik gebied. OVERWINNING VOOR ADENAUER. W A A L W IJ K I Nieuwe riolering Hogere rioolbelasting MAANDAG 1 DECEMBER 1952 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week CHO \M HEI ZUIDEN 15e JAARGANG No. 98 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Het is een verschijnsel typisch voor onze tijd, dat regeringen vallen en vor stenhuizen aan de kant worden gezet. Men kan dit betreuren als verval van bepaalde waarden die ons eeuwenlang dierbaar zijn geweest. Men kan het ook zien als een symptoom van verminde ring der waardering van het gezag geba seerd op waardigheid. Men moet van daag de dag niet komen aandragen met eerbied, want die is een heel eind zoek. Het argument van macht legt tegenwoor dig heel wat meer gewicht in de schaal. Dit is ongetwijfeld beduidend gevaarlij ker, maar het is nu eenmaal niet anders. Te probeten daarin verandering te bren gen is lofwaardig, hoewel daarin althans voor het ogenblik weinig succes schijnt gelegen. Dat door vervanging van de term eerbied door de term macht een aanzienlijke zekerheid verloren gaat, deert blijkbaar niet, want men realiseert zich kennelijk niet dat zijn persoonlijke vrijheid in aanmerkelijk veiligere handen is bij iemand die krachtens zijn waardig heid regeert dan bij iemand die zich slechts door machtsmiddelen kan hand haven. Was men zich dat wel bewust, dan zou nu niet de halve wereld door mili tairen geregeerd worden. Een' opsom ming dreigt zelfs gemakkelijk onvolledig te zijn: Spranje heeft Franco en Joego slavië Tito, de een een generaal, de an- der e«n maarschalk. Rusland weet dat het door Stalin geregeerd wordt en in de Verenigde Staten staat Eisenhower op de drempel van het Witte Huis, waarmee we overigens deze maarschalk en deze generaal niet op één lijn willen stellen. In Argentinië heerst generaal Peron en in Egypte heeft generaal Na- guib alle macht aan zich getrokken. Zo wel communistisch als nationalis tisch China worden door een militair ge regeerd in de personen van Mao 1 se Toeng en Tsjang Kai Sjek en in Irak zowel als in Griekenland is onlangs een generaal minister-president geworden, terwijl Syrië slechts in naam geregeerd wordt door een president, die echter volkomen afhankelijk is van de opper bevelhebber van het leger. We zouden wellicht zo nog even door kunnen gaan, maar het is voldoende om een globaal beeld te geven van wat de wereld in dit opzicht te bieden heeft. Er komt onmiskenbaar uit vast te staan dat er een bepaalde voorkeur is voor generaals in de politiek. Een bepaalde voorkeur, want men behoeft zich niet te laten wijsmaken dat het nu juist de ge middelde burger is dit zijn lot het lietst in de handen van een militair legt. Er kunnen uit de feiten verschillende oorzaken voor deze typische voorkeur gedistilleerd worden. De opperbevelheb ber van een leger is een machtig man, en al mag hij zich niet met bestuurszaken bemoeien, hij kan toch politieke aspira ties hebben. Als hij die ondanks alles niet kan bedwingen, heeft hij, wanneer hij een goede discipline heeft in zijn le ger, al aanstonds een belangrijke macht achter zich en is het grootste struikel blok om de regering in handen te knj gen, al overwonnen. Want pogingen van' een groep burgers org zich van de macht meester te maken, zijn tot mis lukken gedoemd als het leger zich aan de kant van het wettige gezag stelt. Het leger kan evenwel ook een instru ment zijn in de handen van hen die te gen de draad in naar de macht streven. En dan kan een generaal zich nog tot spreekbuis maken van het ontevreden volk, zoals onlangs in Egypte generaal Naguib heeft gedaan. Dit heeft overigens niet verhinderd dat hij al gauw de al lures van een dictator heeft aangenomen. Er zullen er niet veel zijn die een mi litair staatshoofd als een ideaal zien. Doordat macht en gezag in een hand worden verenigd, is het gevaar irreeel dat dictatoriale neigingen tot een wer kelijke dictatuur leiden. Niettemin schijnt een ontwikkeling in deze richting in de wereld van vandaag moeilijk te vermij den te zijn. De geestesgesteltenis van velen veroorzaakt een onverschilligheid tegenover het gezag die fataal is voor de juiste verhoudingen in een staat, /mj maakt een andere structuur haast nood zakelijk, die echter even grote gevaren in zichzelf draagt. Daarom lijkt dit eer der een lapmiddel door de nood opge drongen dan de oplossing van een pro bleem dat de grondvesten van de orde aantast. Zolang echter de verwarring der geesten verder doorgaat, moeten we deze ontwikkeling aanvaarden als lo gisch gevolg enerzijds en als reactie an derzijds. Iedere actie roept een reactie op en zo zal ook deze ontwikkeling vroeg of laat tegenkrachten opwekken. Of die de wereld verder naar de onder gang voeren of terugbrengen naar de zuivere verhoudingen, moeten we af wachten voorzover we ze niet in eigen handen hebben- Wij in Nederland hebben het geluk nog een normaal functionerend constitu tioneel regeringsbestel te hebben. Dit wil niét zeggen dat er geen critiek mogelijk is op dat apparaat zoals het werkt. Maar het "systeem als zodanig beant woordt het beste aan democratische ide alen, wat ook inhoudt dat er critiek uit geoefend kan worden waar dat nodig is. Ondertussen moet de democratie zich zelf beschermen door haar idealen zui ver te houden, eventueel te corrigeren, en door zich te verdedigen tegen onder mijnende krachten. Ze is dat aan zich zelf verplicht en het is slechts te honen dat wij ons nooit hoeven te verwijten het graf van onze eigen democratie te hebben gegraven ofwel door ze te ver loochenen ofwel door ze te verwarren mét bandeloosheid. Men kan ons geen zelfgenoegzaamheid verwijten, wanneer wij prijs stellen op onze eigen instellin gen die deugdelijk zijn gebleken en niet de weg wensen te volgen die andere landen ons zijn voorgegaan, vaak niet tot hun voordeel. Waarmee uiteraard niets wil gezegd zijn van een man als Eisenhower, die zich een voortreffelijk generaal heeft getoond, maar daarbij een even uitstekend mens. En daar gaat het tenslotte om. UITSPRAKEN PROCES-SLANSKY. Over elf beklaagden uit het pro- ces-Slansky te Praag is het dood vonnis uitgesproken. De ter dood veroordeelden zijn: Clementis, eens minister van buitenlandse zaken. Slanksky, eens secretaris-generaal van de communistische partij, en verder Geminder, Frejka, Frank, Raicin, Svab, Margolius, Fishei, Sling en Simon, die allen vroeger hoge functies bekleedden in de Tsjecho-Slowaakse communistische partij. Hadjoe, Londen en Loebl zijn tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Tegen alle beklaagden was de doodstraf geëist door de openbare aanklager. De beklaagden legden zich bij de uitspraak neer. De West-Duitse Bondskanselier Konrad Adenauer heeft een belang rijke overwinning geboekt bij zijn pogingen om het Duitse vredescon- tract met het Westen en het ver drag betreffende de E.D.G. met spoed geratificeerd te krijgen. De invloedrijke Commissie voor Bui tenlandse aangelegenheden van de Bundestag, die beide verdragen be studeerd heeft, bracht advies uit aan het federale parlement om tot rati ficatie over te gaan. Leden van de coalitiepartijen zagen in het besluit van de commissie een teken, dat de ratificatie binnenkort een feit zal worden. TITO'S VICE-PREMIER ONTSLAGEN. Blagoye Nesjkovitsj, een voorma lig lid van het Zuid-Slavisch Polit buro, is ontslagen als plaatsvervan gend minister-president. Reeds op het congres van de Zuid-Slavische communistische partij in Zagreb is gebleken, dat Nesjkovitsj in moei lijkheden zat. Toen hij niet op de vergadering verscheen tot verwon dering der kameraden, liet Tito aankondigen dat hij uit het Polit buro was verwijderd. Hij was ver stoten, Hij vond de politiek van de maarschalk tegenover de Komin- form te scherp.Dus zo begint Tito. LIE WIL AANBLIJVEN tot einde van zijn ambtstermijn. Naar van betrouwbare zijde in kringen der Ver. Naties wordt ver nomen, is Trygve Lie niet ongene gen zijn ontslag in te trekken en aan te blijven tot het einde van zijn ambtstermijn in Februari 1954. Lie zou zich hierbij hebben laten leiden door het feit, dat het de laat ste dagen duidelijk is geworden dat het kiezen van een opvolger moei lijker is dan men aanvankelijk had verwacht. BRAND IN AMERIKAANS ZIEKENHUIS. Veertien doden, Bij een brand die is uitgebroken in een ziekenhuis te Huntington in West-Virginia, zijn 14 vrouwen en kinderen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers waren kin deren die op de derde verdieping van het brandende gebouw waren opgesloten. Óp elke etage van het gebouw waren volgens een lid van het per soneel 60 tot 70 patiënten onderge bracht. Het ziekenhuis is een in richting voor zenuw- en geesteszie ken. (Reuter). AHOY' HIELD MEER DAN EEN TON OVER. Naar B. en W. van Rotterdam thans meedelen, heeft het netto be- tig saldo van de tentoonstelling Rot terdam Ahoy' bedragen 107.101.28. TWAALF JAAR VOOR MOORD TE BIEST-HOUTHAKKER. De Bredase rechtbank heeft de 29-jarige Tilburger J. de W. ver oordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Tegen hem was 15 jaar en ter beschikkingstelling ge- eist. De W. heeft op 31 Maart te Biest- Houthakker (N.B.) het 19-jarige Hilvarenbeekse meisje Liesje van Breda overvallen en gedood. DE PAUS BELEDIGD. Italiaans parlementslid voor de rechter? De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft de parlementaire onschendbaarheid opgeheven van Luigi Longo, onder-secretaris van de communistische partij in Italië. Hij kan nu voor de rechter worden gedaagd op beschuldiging van be lediging van de Paus. In December 1947 publiceerde 't communistische weekblad „Vie Nu- ove", waarvan Longo toen direc teur was, een spotprent, die de Paus weergaf in een tank, met een dollarsymbool om zijn hals, terwijl hij een aantal gewapende buiten landse politieke figuren zegende. per" ontmoette geen tegenstand, en ook het volgende punt, een reclame straat belasting, die zoals de voorzitter in ant woord op een vraag van de heer Brou wer meedeelde, niet ontvankelijk werd verklaard, omdat dit in strijd zou zijn met de verordening, ontmoette niet de minste tegenstand. WINKELSLUITINGSKWESTIES. Vervolgens stelde de voorzitter aan de orde de twee volgende punten, die voor stelden een koopavond in te stellen op Vrijdagavond tot 10 uur en een aantal werkdagen te bepalen, waarop de win kels later geopend zouden mogen zijn. De heer Meys, die het eerste het woord voerde over deze aangelegenheid, deden deze voorstellen een groot genoe gen; alleen drukte hij er zijn spijt over uit, dat men niet met een voorstel was gekomen waarbij de openstelling van winkels op Zaterdag tot 7 uur geoor loofd zou zijn, en waarbij de koper ook vastgesteld. Moesten zij dus op Vrijdag avond werken, dan waren zij bijvoor beeld 's middags vrij. Men moest deze kwestie zien als een algemeen belang. Uit eigen en anderer ervaring was gebleken dat er behoefte bestond aan zo'n avond, zowel het pu bliek als diverse winkeliers zouden het op prijs stellen. De heer Meys wees voorts nog op het gemak, dat man en vrouw nu samen konden gaan winkelen, als stukken van grotere waarde gekocht moesten wor den. De heer Brouwer betoogde dat hij graag de dagen voor de communiefees ten als uitzonderingswerkdagen zag op genomen en de heer van Seters stelde als zijn persoonlijke mening, dat een koopavond voor Waalwijk van alge meen belang was. Mogelijk konden door deze koopavond de mensen, die anders 's Zaterdags uit de stad gingen hier gehouden worden. Het personeel zou niet achter gesteld worden, het aantal werkuren immers werd niet groter; men DE ROOMBARON. Vijftig millioen francs boete voor Brabantse fabriek. Naar aanleiding van het binnen kort te voeren proces tegen de „roombaron" Desmedt en zijn room smokkelende trawanten in België, worden nog de volgende bijzonder heden vernomen over de reeds op gelegde fantastische boeten. Deze bedragen ruim 300 millioen francs. Hiervan worden er 70 mil lioen gevorderd van 3 Nederlandse betrokkenen, n.l. volgens Belgische gegevens van een grote Noord-Bra bantse fabiek 50 millioen, van een Drentse fabriek 2 millioen en van een exporteur uit Noord-Holland 17 millioen francs. Formeel had de Nederl. douane met het geval niets te maken, om dat alles tot en met de Nederlandse grens in orde was. Ondanks bezwaren van de raad Ondanks de bezwaren die enkele raadsleden naar voren brachten tegen het instellen van een koopavond, bezwaren die vooral be trekking hadden op het winkelpersoneel, werd in de vergadering die de Waalwijkse gemeenteraad 'Donderdagavond hield, toch be sloten tot het instellen van een koopavond, die vooral gemotiveerd wordt door het feit, dat W aalwijk het streekmiddelpunt is. In de toekomst zullen dus op Vrijdagavond de winkels tot 10 uur geopend zijn. VERZOEKEN VAN JAMIN EN HOCRES AFGEWEZEN. Bij de Ingekomen stukken die in deze vergadering, waarbij de heer Pulles af wezig was, werden behandeld, was o.m. een verzoek van de N.V. Jamin te Rot terdam om geen verplichte halve-dag sluiting vast te stellen voor chocolaterie ën; zonder dat men hierover hoefde te praten werd dit verzoek afgewezen. Eveneens afgewezen werd een verzoek van de afdeling Waalwijk van de H. O. C. R. E. S„ die, zoals het praeadvies, dat wij in ons nummer van Maandag j.l. publiceerden, vermeldde, verzocht om een ruimere gelegenheid tot openstelling der betreffende zaken voor het publiek. B. en W. adviseerden dit verzoek niet in te willigen. De heer Duyvelaar vroeg naar de be tekenis van het woord vooralsnog in de zinsnede in het praeadvies, dat B. en W. op het standpunt staan, dat vooralsnog geen verdere uitbreiding behoort te wor den gegeven aan de reeds vastgestelde uitzonderingsmaatregelen, terwijl hij voorts betoogde dat de slijters werden achtergesteld bij bijvoorbeeld de sigaren winkeliers, die wei in aanmerking kwa men voor deze uitzonderingsbepalingen. Evenals drank kon; men ook sigaren in de café's kopen. Het woord vooralsnog had evenals de gehele zinsnede, aldus antwoordde de voorzitter, niet enkel en alleen betrek king op de slijterijen, maar gold voor al le andere zaken, die niet; onder de in vorige vergadering vastgestelde uitzon deringsbepalingen vielen. F lij wees voorts op het gevaar dat men minder kans had de koninklijke goedkeuringen te verkrij gen voor deze uitzonderingen wanneer men ze van toepassing maakte op een groter aantal winkels. En willigde men dit verzoek in, dan zouden ook andere komen met een soortgelijk verzoek; men wist dan niet meer waar men bleef. De zaken die vielen onder deze bepa lingen waren alle zeer speciale zaken. De raad besloot toen het verzoek af te wijzen. Het voorstel tot overdracht in eigen dom van een strookje grond tussen Dr Mollerlaan en Jan de Rooystraat aan de stichting „De Heilige Johannes de Doo- strafbaar zou worden gesteld. Vooarts stelde hij de vraag of de ker- miszondagen buiten de toestemming vie len om langer geopend te zijn. De heer Kemperman verklaarde zich tegen het instellen van een koopavond om wille van het personeel; de werkne mers hadden 's Zaterdagsmiddags bo- vendien gelegenheid hun inkopen te doen. De heer Duyvelaar wees er op dat B. en W. in de vorige vergadering tegen een koopavond waren, ingevolge het ad vies van de Middenstandsvereniging en de H.K.W. Hij vond het enigszins vreemd, dat zij er nu voorstanders van waren, terwijl de toestanden noch de motieven veranderd waren. De heer Duyvelaar zag geen behoefte aan een koopavond. Wanneer Waal wijk een koopavond instelde, onder het motief van streekmiddelpunt, dan zou den de naburige gemeenten ongetwijfeld volgen, en zou dit motief veel van zijn geldendheid verloren hebben. De winkelbedienden zouden het lij dend voorwerp worden van deze rege ling, terwijl ook alle middenstanders uit een oogpunt van concurrentie verplicht waren hun zaken geopend te houden. Hij zag het nut van een koopavond werkelijk niet in, volgens hem was dit slechts een verschuiving van de inkoop van de ene dag naar de andere. Hij ver klaarde zich ook tegen het voorstel. De heer Brouwer stelde de vraag, na dat de heer v. d. Hoven er zijn ver wondering over had geuit, dat Pinkste ren in de gemeentelijke stukken con stant met een x werd geschreven, of de vier dagen die men nog niet gebruikt had bij het vaststellen van de uitzonde- ringsdagen niet gebruikt konden worden voor de communiefeesten die tweemaal per jaar werden gehouden. De heren Meys en Brouwer beant woordde de voorzitter met er op te wij zen dat punt 6 de uitzonderingswerkda gen betrof, en niet de Zondagen, waar voor in de vorige vergadering reeds be palingen waren vastgesteld. Op de opmerkingen van de heer Duy velaar antwoordde hij, dat B. en W. in derdaad aanvankelijk meenden zich aan het advies van de Middenstand en ide I I. K. W. te moeten houden; maar B. en W. waren toch niet afgeweken van wat zij eerder hadden verklaard, in de vorige vergadering immers had de voorzitter gezegd nadere aandacht te schenken aan het vraagstuk van de koopavond. De meeste gemeenten in de omtrek stelden een koopavond in, dit legde al dus spr., ook wel enig gewicht in de schaal Wanneer de winkels deze bepaling straks zouden gaan hanteren, dan was de kwestie van het personeel, een kwes tie tussen werkgevers en werknemers, die geheel los stond van deze regeling. B. en W. hadden deze aangelegenheid uitsluitend bezien als van algemeen eco nomisch en sociaal belang, waarbij dus als overweging gold, dat de kwestie per soneel niets met deze regeling te maken 't Gaat er maar over, zei de heer Kem perman, toen hij in tweede instantie het woord kreeg, dat de mensen kopen wat ze nodig hebben. Natuurlijk zouden er tijdens zo n koop avond wel dingen gekocht worden, die men anders niet kocht, maar zijn grote bezwaar tegen deze regeling was, dat de werknemers in het winkelbedrijf zwaar der belast werden dan de andere werk nemers. De heer Meys stelde hier echter tegen over, dat men deze personen nu eenmaal niet langer kon laten werken, dan was kon trouwens dit personeel, dat er was om de bevolking te dienen, niet gaan vergelijken met de andere werknemers. Tenslotte wees de heer van Seters op de wenselijkheid dat de organisaties van werkgevers en -nemers overleg moesten plegen betreffende een gemeenschappe lijke regeling. De heer v. d. Hoven vond het niet juist naar voren te brengen, dat er over leg gepleegd moest worden over dit vraagstuk; men moest, aldus spr. de zaak zo stellen, dat de mensen, die anders altijd zelf in de winkel stonden, nu de gelegenheid kregen te gaan zien wat ge boden werd. De voorzitter onderstreepte nog eens, toen hij de heer Kemperman van repliek diende, dat het personeel zeker niet ex tra werd belast, er was alleen sprake van een verschuiving in werkuren, terwijl hij de heer Brouwer toezegde de dagen voor de communiefeesten in gedachten te zul len houden. Hierna werden de twee verordeningen, zoals deze werden voorgesteld, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. EEN ZEEPBAKJE, EEN HANDDOEKHAAK Ingevolge artikel 72 der L.O. wet ver zocht het bestuur der Christelijke School te Besoijen de raad medewerking te ver lenen bij het aanschaffen van een ver lichting in enkele nieuwe vertrekken, van een gasstel, en van enige zeepbakjes en handdoekhaken. De inspecteur was om advies ge vraagd, en deze maakte bezwaar tegen het gasstel, terwijl hij ook één zeepbak je en één handdoekhaak wel voldoende achtte. De heer Verdoorn vond het ronduit belachelijk dat er voor 180 leerlingen slechts één bakje en één haak beschik baar werden gesteld, tezamen voor het luttel bedrag van 2.25. En de heer v. d. Hoven vond dit te meer belachelijk, omdat wel goed ge vonden was, dat in de gangen meerdere fonteintjes werden aangebracht. Hoewel de raad eigenlijk alleen in principe hoefde te besluiten tot mede werking en bij B. en W. de uitvoering van zaken berustte, wilde de voorzitter toch wel meedelen, dat B. en W. de zienswijze van de heren deelden. Het voorstel medewerking te ver lenen de speelplaats van de St. Aloysius- scholen te vergroten deed de heer Brou wer opmerken, dat het mogelijk was ge weest wanneer men een ruimere en meer vooruitziende blik had gehad, dit van te voren te voorzien. Dit was al de twee de keer dat er gebroken en gebouwd moest worden. De voorzitter repliceerde, dat door het bouwen van een bergruimte de speel plaats te klein was geworden. Ten aan zien van deze school zouden in de toe komst wel andere voorstellen de raad bereiken, als daar de 95 woningen klaar waren. Men kon zo iets nooit allemaal van te voren bepalen. De andere punten, inclusief het voor stel tot het uitlenen van kasgeld dat la ter aan de agenda was toegevoegd, ont lokten geen enkele op- of aanmerking meer van de heren raadsleden, zodat de voorzitter tot sluiting van de vergadering kon overgaan. Onder voorzitterschap van de Edelachtb. Heer A. v. Delft, kwam Donderdaog 27 Nov. j.l. de raad der gemeente Heusden in voltallige vergadering bijeen. Besloten werd aan de afd. Haar steeg van de N.C.B. een subsidie te verlenen, groot 30.ten behoeve van de aldaar te geven algemene Tuinbouwcursus, welke door vijf personen uit Heusden wordt be zocht. Op het verzoek om subsidie van de Bond van Openbare Leeszalen en Boekerijen in de prov. Noord- Brabant, werd afwijzend beschikt, daar reeds aan twee bibliotheken in Heusden subsidies worden toege kend. Hierna kwam de geldlening ten behoeve van financiering van de uitvoering van rioleringswerken aan de orde, alsmede wijziging van de verordening op de heffing van een rioolbelasting. De kosten van het werk, na aftrek van de Rijksbijdra ge, bedragen ƒ291.920.zodat het, volgens de voorzitter, nodig is een geldlening te sluiten tot een bedrag van ƒ292.000.De jaarlijkse las ten worden berekend op f 21.428.42. Daar de bestaande verordening da teert uit 1938, zijn de tarieven van de rioolbelasting niet meer afge stemd op de onderhoudskosten van deze tijd. Daarom stellen B. en W. voor de verordening op de rioolbe lasting zó te weizigen, dat de na volgende tarieven ontstaan: a. voor percelen met een ka dastrale opbrengst tot f 100 ,f 7.50; b. voor percelen met een ka dastrale opbrengst van 100 tot ƒ200 ƒ11.—; c. voor percelen met een ka dastrale opbrengst van f 200 en meer 15. Bij toepassing van deze tarieven zal de rioolbelasting een bate op leveren van pl.m. 4.250.De ou de, thans nog geldende tarieven brengen ruim 1100.op. De heer v. Herpt merkte op dat in de vergadering van 26 Oct. 1950 voor dit rioleringsplan een aanmer kelijk lager bedrag was berekend; hij vroeg of de kwestie met de fa. De Haan de oorsprong is van deze verhoging, waarop de voorz. ant woordde dat dit niet het geval is, maar de prijsstijgingen der afgelo pen jaren een belangrijke rol spe len. Op een vraag van dhr. v. Herpt omtrent de Demer, antwoordde de voorz. dat deze vanzelfsprekend ge dempt zal worden; dit is thans een open riool die niet alleen onaange name geuren met zich brengt, maar ook een gevaar is voor de volksge zondheid. De heer v. Herpt kon zich wel verenigen met de aanleg van nieu we riolen, maar het dempen van de Demer zag hij liever niet; hij zou 't beter vinden wanneer deze door getrokken werd tot aan de Herptse straat, zodat dit Heusden een veel mooier aanzien zou geven. Dit zou, volgens de voorz., een overbodige luxe zijn die enorme kosten met zich zou brengen die niet geoorloofd zijn. Ook 't doortrekken van de Noor dersingel naar de Wittebroodstraat haalde de heer v. Herpt nog even aan. Volgens zijn mening zullen over enkele jaren de mensen nog wel eens zeggen dat de vroede va deren van thans een stommiteit be gingen om niet tegelijkertijd met de nieuwe riolering deze weg door te trekken. Ook de heer Te Vruchten sloot zich hierbij aan. Dit zal zeer zeker in verloop van enige tijd gebeuren, aldus de voor zitter, maar de hoge kosten laten niet toe dit nu reeds te doen. Ook de kwestie van het slechten der wallen werd door verschillende leden van de raad aangeroerd. Hierover zullen B. en W. zich nog maals met de betreffende instanties in verbinding stellen. Nadat men weer was terugge keerd tot het eigenlijke agenda punt, werden door de heren Ver schuur en Dekkers nog enkele op merkingen gemaakt, waarna het voorstel werd aangenomen. De wijziging van de arbeidsover eenkomstenverordening werd goed gekeurd. Alsnog was binnengekomen van het Burgerlijk Armbestuur te Herpt, dat door periodiek aftreden van de heer A. J. Buys een nieuw lid moest worden gekozen. Met al gemene stemmen werd de heer A. J. Buys, die als le candidaat is aan gewezen, door de raad herkozen. Als tweede candidaat is aangewezen de heer M. v. Korven. Er was een verzoek binnengeko men van de heer Geerlings om te gemoetkoming in de reiskosten van z'n zoontje, die de Nutsschool te Waalwijk bezoekt. Besloten werd, ingaande heden, een bijdrage te doen toekomen a ƒ5.50 per maand. Hierna werd de vergadering ge sloten.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1