WBALWYK Een aanval op Influenza in Nederland ingezet. SLOTACGOORD BOEKBESPREKING voor JONGENS en MEISJES DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 DECEMBER 1952 Proef-injecties op grote schaal. Wij ontlenen aan „Brabants Nieuwsblak" Taai en fel is de strijd die de we tenschap voert tegen de ziekten, welke de mensheid bedreigen. De geleerden, medici en de onderzoe kers in de laboratoria vechten ver beten, want het gaat om mensen levens. Op 15 November nu is in Nederland als eerste land in Eu ropa een aanval op grote schaal ingezet tegen de verwekker van de influenza. Onder leiding van Prof. dr J. D. Verlinde, Directeur van 't Instituut voor Preventieve Genees kunde te Leiden, is op die datum een begin gemaakt met een massa le inenting tegen griep. Het gaat hier om een proef, die vanwege haar karakter en omvang uniek is in de geschiedenis. Talrij ke bedrijven nemen aan de proef deel, door hun personeel in de ge legenheid te stellen zich te laten inenten. Het vaccin, waarmee men de influenza te lijf gaat, wordt in een Nederlandse chemische indus trie (Philips Roxane te Weesp) ver vaardigd. De gevaccineerde personen zullen nauwkeurig door de betrokken art sen worden gecontroleerd, zodat men later uit de opgemaakte rap porten en na vergelijking met het ziekteverloop van hen, die niet zijn ingeënt, kan nagaan, of de weten schap er inderdaad in geslaagd is, de influenza een gevoelige slag toe te brengen. Men hoopt met dit anti- griep-vaccin de mens voor een be paalde periode immuum te maken. Voor dit groots opgezette onderzoek dat medio December wordt geëin digd, is uit de tegenwaarde-reke ning van de Marshallhulp 200.000 gulden vrijgegeven. Griep geduchte vijand. Influenza (griep) is een geduch te vijand van de mens. In de winT termaanden veroorzaakt zij talrijke zieken, hetgeen zeer nadelig is voor het economische leven. In de win ter van 19481949 waren er alleen als gevolg van griep ruim 600.000 ziektemeldingen. Het kostte het be drijfsleven en de overheid o.a. aan ziekteuitkeringen millioenen gul dens. De ziekte, die vaak optreedt in min of meer onschuldige vor men, kan ook zeer gevaarlijk wor den, bovenal door haar besmette lijk karakter. Berucht is de griep epidemie van 1918—1919, toen de namen van bijna twintig millioen mannen, vrouwen en kinderen op de dodenlijst voorkwamen. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat men de in fluenza, zonder zich bij voorbaat erg te verontrusten, in geen geval mag onderschatten. Virus contra antistof. De verwekker van griep is een virus, dat het lichaam binnendringt en zich daar snel vermenigvuldigt. Het lichaam reageert hierop door specifieke „antistoffen" te produ ceren, die de ziekteverwekkers on schadelijk maken. Vermenigvuldi gen de indringers zich nu in een sneller tempo dan de antistoffen, dan winnen zij het. In het omge keerde geval wint de patiënt het en geneest hij. Bezit een mens echter voor 't binnendringen van de ziek- men" van virussen. Zo heeft men influenza-A-virus, influenza-A'-vi- rus.en influenza-B-virus. Het ei en het virus. Het heeft de geleerden heel wat hoofdbrekens gekost voordat zij ten eerste de ziekteverwekker (virus) konden isoleren, hetgeen in 1933 gelukte aan de Engelse onderzoe kers Smith, Andrews and Laidlaw en ten tweede een enigszins snelle en betrouwbare methode hadden gevonden voor het op grote schaal bereiden van het virus-vaccin. In ons land volgt men, op enige kleine veranderingen na, de bereidingsme thode, die in Amerika, waar men zich reeds ongeveer tien jaar met de griepbestrijding bezig houdt, is ontwikkeld. Eén van de grote moei lijkheden vormde het zoeken naar een geschikte voedingsbodem voor het virus, dat zich alleen maar in levend weefsel vermenigvuldigt. Tenslotte kwam men op het voor treffelijke idee om hiervoor een be broed kippenei te gebruiken. Het vaccin. Populair omschreven komt de be reiding van het vaccin hierop neer: Nadat de eieren eerst tien dagen kunstmatig zijn voorbebroed, wordt in de vloeistof, die in het ei de kiem en dooier omgeeft met een injectie spuit het virus gespoten, dat zich daar in twee dagen tijd ongeveer 100.000 maal vermenigvuldigt. Tij dens het gehele proces worden de eieren, die reeds zorgvuldig zijn ge selecteerd, verscheidene malen „ge schouwd", d.w.z. in een sterke licht bundel van een kwiklamp bekeken om vast te stellen of men inderdaad te doen heeft met een bevrucht ei, want dit is noodzakelijk. Na de 2 dagen, waarin het virus zich heeft kunnen vermenigvuldigen, gaan de eieren in de koelkast, waardoor de kiem sterft. Vervolgens wordt van elk ei het kapje boven de luchtzak afgeslagen, zonder dat de ei-inhoud wordt beschadigd. Met een pipet wordt dan de vloeistof, waarin zich de virussen bevinden, „geoogst" en vervolgens via een ingewikkelde en nauwkeurige behandeling voor ge bruik gereed gemaakt. Indien men weet dat voor elke hoeveelheid, nodig om een persoon in te enten, één a twee eieren no dig zijn, begrijpt men wat er komt kijfcen om bijv. de gehele bevolking van Nederland te vaccineren. Hoe het ook zij, Nederland heeft de lei ding bij een onderzoek, dat in dien de uitslag gunstig is van 't grootste belang zal zijn voor de ge hele mensheid. De Uitgeverij Kluitman te Alkmaar zond ons een aantal boeken toe, bestemd voor jongens en meisjes, voor kinderen of voor oudere meisjes, die we graag aan een bespreking onderwerpen; de Uitgeverij immers heeft zich op het gebied van jeugdboeken een goede naam verworven. „Als ratten in de val"; onder deze titel schreef Pieter Nierop, die met zijn boeken het hart van menige jongen gestolen heeft, voor jongens tussen de 12 en 16 jaren een zeer spannend' verhaal rond een geheim zinnig pakje met even geheimzin nige formules die atoomgeheimen schijnen te bevatten. De politie meent aanvankelijk te doen te heb ben met onnozele cijfers, waarmee grappenmakers 1 April willen vie ren, maar twee pientere jongens weten wel beter en er zijn nog an deren ook die meer waarde hechten aan de formules, dan de politie. Er ontwikkelt zich dan een jacht op de begeerde becijferingen en hoe deze verloopt en hoe deze eindigt wordt de jeugdige lezer wel duide lijk, als hij dit spannende en goed geschreven -jongensboek onder ogen krijgt. .Veedieven van de Diablo"; dit boek van Theo Frank, prettig en leerzaam geschreven, zal menige jongen geboeid houden. Reeds de titel verraadt de sfeer waarin het verhaal zich afspeelt, de sfeer na melijk van moedige en vechtlustige veedieven, de sfeer van de harde Western, waar moed en behendig heid, kracht en list even deugdelij ke wapens zijn als een zoevende lasso of een krakende revolver. In deze sfeer nu vertelt de schrijver zijn jeugdige lezer van twee jon gens die vriendschap sluiten met direct de recherche te waarschu wen. Ze willen namelijk op eigen houtje de daders zien te ontmaske ren; maar natuurlijk zijn de twee onervaren jongens, ondanks hun pienterheid, geen partij voor de ge slepen boeven. Op het kantje af komt dan nog alles terecht. „Als blijde nachtegaaltjes" noemde Annie de Man het ^boekje dat zij voor meisjes tussen 8 en 12 jaar schreef over twee meisjes, vrien dinnetjes, wier grootste genoegen 't is samen te zingen en die het zo ver brengen dat ze zelfs op con certen mogen optreden. De jeugdi ge lezersjes zullen ook genieten van de wandeltochten die de wan delclub maakt en zullen het fijn vinden dat de meisjes hun zangta lent ook gebruiken om de zieken vreugde te brengen. „Morgen is alles anders"; een ro man voor oudere meisjes van L. v. d. Meer-Prins. Op sympathieke wijze wordt ons hier Anke geschil derd, het natuurlijk-spontane meis je, dat een moeilijke jeugd achter de rug heeft en wier droom het is eenmaal vrouwe te worden op een boerderij. Nu werkt zij nog als meisje op de boerderij en het is daar dat wij haar moeilijke leven zien herbeginnen wanneer de eer ste liefde in haar leven komt, wel ke liefde echter overschaduwd wordt door de onredelijkheid van de grote afstand die er bestaat tus sen haar en de toekomstige inge nieur. Ontstellend is het voor 't meisje, te vernemen dat deze liefde immers nooit door de jonge intellectueel be antwoord zal worden en er is een ongeluk nodig voor de berusting komt in haar werkzaam leven, dat tenslotte toch de bekroning vindt in een gelukkig huwelijk met een sympathieke jonge boer, welk huwelijk aanvankelijk voor haar een, wel blij gebracht, offer was. „En in die sneeuwbal zit ik": een zeer leesbaar en zeer aantrekkelijk geschreven boek is deze penne- vrucht van de geroutineerde Willy Corsari, die heus wel weet hoe zij het oudere meisje moet boeien en die ook wel weet wat er in het ou dere meisje leeft. Dit boek is vooral zo leesbaar om dat het een goed gevonden mixture is van een vlotte humor, die echter nooit leeg wordt en een weldadige ernst, die echter nooit de grenzen van het tragische overschrijdt. Het is de geschiedenis van een jongen en een meisje, van meerdere jon gens en meerdere meisjes, die in eikaars leven een rol spelen, of er een, en meestal de grootste, gaan spelen. Hierover vertelt Willy Corsari zeer onderhoudend en iedereen zal ge noegen beleven aan haar vertelling. Tenslotte vragen wij nog Uw aan dacht voor een tweetal boekjes van Douwe Helder, namelijk: „Koning Bastiaan in Tetterdorp" en „De Avonturen van Baron van Tette ren"; een tweetal leuke boekjes, aardig geïllustreerd door R. Wes- tra, die zich zeer goed lenen om aan kinderen van rond 6 jaar te worden voorgelezen. We twijfelen er geen ogenblik aan, of de kinde ren zullen genieten van deze histo ries. teverwe^r f Vam •JZlek" I een jonSe Indiaan die ..lachende cifieke antistoffen ZwI morgenzon" heet> en die me* hun da.n heeft hij n j drieën in staat blijken te zijn een voorsprong, die hem betere kansen biedt om te winnen; de mens is dan m meerdere of mindere mate „im muun". Wat betreft de bestrijding van in fluenza, hoopt men de mens voor een bepaalde tijd immuun te ma ken door hem in te spuiten met een vaccin, dit is een praeparaat van niet-active ziekte-verwekkers (vi- russen), die zich in het lichaam echter niet vermenigvuldigen, maar wel het vermogen bezitten om de productie van antistoffen te veroor zaken. Talrijke onderzoekingen "hebben uitgewezen dat bij griep niet sprake is van één enkele soort virus, doch van een aantal verschillende „stam- i bende veedieven te ontmaskeren en op het laatste moment hun plan- nen te verijdelen. Voor oudere jongens ongetwijfeld een goed boek. „De verdwenen Rembrandt"; in dit boek voor oudere jongens vertelt Ivo Groothedde hoe twee doortas tende jongens getuige zijn van de diefstal van een bekend sehilderij van Rembrandt uit het museum. De politie tast in het duister, van de daders ontbreekt elk spoor, maar de jongens hebben hun vermoe dens; ze komen in een warwinkel van vreemde gebeurtenissen te recht, vinden bij toeval het vermist doek en begaan de domme fout niet GESLAAGD. I De heer Blokland, leraar aan de Protestants-Christelijke H.B.S. al hier, slaagde dezer dagen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor 't doctoraal examen Nederlandse taai en letterkunde. WAALWIJKS BELANG. De algemene najaarsvergadering van Waalwij ks Belang zal gehouden worden op Woensdag 19 December 's avonds om 8 uur in „De Twee Kolommen". FEEST BIJ DE H.K.W. In de vergadering die de Han dels-, Kantoor- en Winkelbedien den j.l. Donderdag in zaal Thalia hield, werd het hoogtepunt ge vormd door de huldiging van een tweetal jubilarissen, te weten de heren G. Duyvelaar en H. van Hel den, die vijf en twintig jaren lid waren van de organisatie. Maar voor men hieraan toe was, werden er eerst enkele huishoudelijke aangelegenheden behandeld. Zo had de voorzitter een aantal me dedelingen te jloen, o.m. betref- feilde een besluit van de Christelij ke organisaties te komen tot een fusie van verschillende honden en over te gaan tot een Beambten- bond. Hierdoor zou de mogelijk heid Worden geschapen voor een betere vertegenwoordiging in de bedrijfsschappen. Hoewel er in het katholieke kamp bezwaren werden geuit tegen deze gedachte, was de H.K.W, er toch een voorstander van. De voorzitter kon voorts ook meedelen, dat de werkgevers in de Schoen- en Lederindustrie beslo ten hadden, in de ondernemingsra den alleen vertegenwoordigers van het personeel op te nemen, die lid waren van een erkende organisatie. Dit in tegenstelling tot de textiel branche, waar in de onderne mingsraden ook plaatsen werden opengehouden voor vertegenwoor digers van de niet georganiseerde arbeiders. Dè heer H. v. Helden stelde een vraag omtrent de positie van de 'H.K.W.ers t.o.v. de in de laatste dagen veel ter sprake gebrachte middengroepen. Deze vraag werd beantwoord door de districtsbestuurder, de heer Loomans, die een uitvoerig exposé gaf van het rapport, waar in geadviseerd werd de salarissen van de middengroepen in vier ja ren tijds met 30% op te trekken, Waarbij gedacht werd aan o.a. een vergrote progressiviteit in de kin derbijslag, belastingverlaging, ge hele of gedeeltelijke opheffing van het schoolgeld. Ten aanzien van dil punt echter was het noodzake lijk dat men zich goed organiseer de, want ongetwijfeld zou dit voor stel een ernstige tegenstand wach ten. De voordelen van een grote be- ambtenbond werden ook door de districtsbestuurder besproken, waarna hij toe was aan het eigen lijke onderwerp van deze avond de betekenis van de onlangs inge stelde wachtgeld- en werkloos heidsverzekering. Toen kwam het hoogtepunt van de avond in de vorm van de huldi ging der twee zilveren pubilaris- sen, de heren Duyvelaar en van Helden, terwijl de heer Tonnaer, die hetzelfde jubileum vierde, door ziekte verhinderd was op de bij eenkomst aanwezig te zijn. De voorzitter, de heer v. Broek hoven, sprak welgekozen woorden van huldiging en hij noemde de feestelingen „werkers van het eer ste uur", die, toen de organisatie vaak nog wanbegrip ontmoette, dapper hebben volgehouden en aan wie het te danken is, dat de bond tocli is blijven bestaan en veel voor zijn leden heeft weten te bereiken. Ook de dames der jubi larissen betrok spreker in zijn huldigings- en dankwoord. En na dat hij de jongeren had aange spoord aan de jubilarissen van vandaag een voorbeeld te nemen, reikte hij de twee heren de zilve ren bondsinsignes uit met bijbe horende bul, terwijl hij de dames een boeket aanbood. Ook de districtsbestuurderf de heer Loomans, bood namens het bondsbestuur zijn gelukwensen aan, terwijl hij tevens'van de ge degenheid gebruik- maakte allen ■nog eens te wijzen op de grote be tekenis van bet lidmaatschap. Beide jubilarissen dankten har telijk voor de huldiging die hun 'ten deel was gevallen, waarna men nog enige tijd geiioegelijk bij el kander bleef. AANBESTEDING. Woensdagavond had de aanbe steding plaats van een woonhuis aan de Floris V-laan voor reke ning van de heer M. J. Esch-van Loon te Waalwijk. Architect is de heer A. van Huiten Jr. De inschrijving was als volgt A. v. Hult en-v. Bladel, Waalwijk 28.590. Fa. Ad, Kleyngeld, Kaatsheuvel 28.436. Fa. H. Maas, Waalwijk 28.600. J. Nieuwenhuizen, Sprang 28.300.-— Kleyngeld, Waalwijk 28.000.— Gebr. de Wit, Drunen 27,590. Fa. G. Merks, Drunen 27.560. L. Kooien, Waalwijk 27.100. H. Kramer, Waalwijk 27.000. Wed. F. Fitters, Waspik 26.810. A. Vermeer, Waalwijk 26.723. Fa. Chr. Treffers, Waalwijk 26.450. M. Wijnands, Waalwijk 26.290.— Wed. J. van Heesch, Waalwijk 26.250. P. v. Hilst^ Waalwijk 26.225. H.B.S.-ers SPEELDEN TONEEL. Leerlingen van de R.K. H.B.S. en M.M.S. hebben Donderdagmid dag in Musis Sacrum zich ge schaard in de lange rij van de ve len die Gheon gespeeld hebben en nog spelen en zijn zeer bekende „La Farce du pendu dépendu" weer lot leven gewekt Tot een sprankelend en springlevend le ven, want wat de M.M.S.-er en de H.B.S.ers aan spel lieten zien, was zeer te waarderen. Maa van Vliet, Hans Vergouwen, Kees Robben, Ad Bienert, Josef Adriaanse en Huub van Laarho ven vormden (een gebrek aan rol- vastheid in het laatste bedrijf bij de Benjamin buiten beschouwing gelaten) een hecht team, dat geen enkele storende plek vertoonde. Sommigen van hen mogen inder daad wat meer aandacht besteden aar. hun uitspraak, maar hier stond weer tegenover het grote ge mak waarmee men zich in de meeste gevallen over hei toneel bewoog er waren er zelfs bij, die een zeer goed en levendig gebaar •hebben en een talentvolle manier •van spelen. Regisseur Drs A. Vossen heeft zijn jeugdige actrice en acteurs al ver weten te brengen, Leraren, leraressen en leerlin gen hebben deze middag ongetwij feld zeer mooi gevonden en zeer gewaardeerd, evenals wij. TILBURG HEEFT NIEUWE LAGERE TEXTIELSCHOOL. De inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, mr ir Goote, heeft namens de minister van O., K, en W. de nieuwe R.K. Lagere Textielschool te Tilburg officieel geopend. Tijdens een plechtige zitting in het nieuwe gebouw aan de Fa- brieksstraat, overhandigde de bur gemeester van Tilburg, mr E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, aan de voorzitter van het Stichtingsbe stuur, de heer H. G. M. Broekho ven, als blijk van waardering van het stadsbestuur de medaille van de stad Tilburg. Ir Goote wees er in zijn toe spraak op, dat hij het eigenlijk be treurde, dat deze school slechts ■een opleiding van twee jaren geeft. Liever had hij gezien, dat de cur sus gesteld was op drie of zelfs vier jaren, omdat z.i. ook grote aandacht besteed zal moeten wor den aan de vorming van de per soon van de jonge arbeider en niet alleen aan kennis en kunde. De burgemeester van Tilburg vestigde de aandacht nog eens op het feit, dat in Tilburg jaarlijks alleen in de textielindustrie van deze stad 350 arbeiders vervangen moeten worden. Een school voor 700 leerlingen, i.v.m. de twee-ja rige cursus - zoals het oorspron kelijke plan luidde, zou dan in de behoefte hebben kunnen voorzien. Thans heeft men het echter op be scheiden schaal, namelijk 220 leer lingen, kunnen uitvoeren. Nog tal van sprekers voerden hierna het woord ö.a. de directeur van de school, de heer P. Maer- tens, die het bestuur een thee-ser- 'vies en een documentaire album aanbood. R.K.-MTS TE BREDA GEOPEND. Donderdagmiddag is door dr G. J. M. Veldkamp, staatssecretaris voor de mid denstand, namens de minister van O., K. en W„ het nieuwe gebouw van de R.K. Middelbaar Technische School „St. Vir- gilius" te Breda geopend. Nadat. mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda, de ge bouwen had ingezegend, heeft hij met een kort woord gewezen op de nood zaak van katholiek onderwijs in de tech nische bedrijfsvakken. Eveneens sprak 't lid van gedeputeerde staten drs. A. van der Poel, die deze nieuwe 'M.T.S. be langrijk achtte in verband met de indus trialisatie in Noord-Brabant en een warm pleidooi hield voor de inpoldering van de Biesbosch. Verder waren aanwezig de burgemeester van Breda, mr dr C. Kortmann, alle wethouders van de ge meente Breda, de vicaris-generaal van 't Bredase bisdom, mgr. dr J. Koenraadt, de heer J. Smits van Waesberghe, die tegenwoordig was namens de Bredase industrie en de standsorganisaties. PROVINCIE NEEMT WEGGEDEELTEN OVER. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor enkele weggedeelten onder Geertruidenberg in beheer en onderhoud van de N. S. over te nemen. Het betreft hier een belang rijke verbinding voor doorgaand verkeer, gelegen tussen wegvakken die de provincie onderhoudt, n.l. in de weg van Raamsdonksveer over Geertruidenberg naar Made. Be doeld zijn het Stationsplein, de Em- maweg en de spoorwegovergang. De overneming zal ingaan op 1 Juli 1953. De N. S. zullen hiervoor aan de provincie ƒ35.000 betalen. EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK. DOOR T. LODEWIJK 21) Marijke, zo zou de kleine heten naar Frits' gestorven moeder, die hij maar zo kort had gekend. Zijn vader was even geweest, ze waren bijna van elkaar vervreemd, en toen Frits de snel ouder wordende man daar onhandig en wat verlegen zich had zien buigen over 't Wiegje van z'n kleinkind, was een ogenblik een pijn door zijn hart gegaan. Hoe ver stond z'n vader, na zijn tweede hu welijk, van hem, Frits, af. Zou er later ook zo'n kloof zijn tussen hem en dat lieve kleine wezentje daar in de wieg, zijn dochter Marijke? Er was een prachtige taart geko men van het koor en op het kaartje dat er bij was had hij Ada's hand schrift herkend. Adaja, die zou daar wel om gedacht hebben. Aardig van haar. Hij stond nu op eens veel verder van Ada af. Ze was niet meer dan een toevallige kennis. Alles draaide nu om Siets- ke en Marijke. En toen stond daar opens Hanne voor de deur, zijn schoonzuster, Hanne, blozend, blond en fris, de luister van het land in haar ogen en in haar gestalte. De beide zus ters hadden elkaar zo hartelijk om helsd als hadden ze elkander in geen eeuwen gezien, en weer zag Frits de tranen, die in deze dagen zo vlug kwamen bij Sietske. Je bent toch niet verdrietig? vroeg de ontstelde Hanne. O, nee kind, ik huil van blijd schap lachte Sietske en Frits leg de haar uit dat de geboorte van de ze nieuwe wereldburgeres een to tale ommekeer had tot stand ge bracht. Het was weldadig, Hanne daar te zien zitten en te horen praten. Ge lukkig was Sietske snel herstellend, ze moest nu alleen nog maar 's mid dags wat rusten. Ze vroeg honderd uit en Hanne moest maar vertellen van het dorp en de boerderij, van Harm en moeder Anne en Driekus en Annie en het koor en de nieuwe dirigent. De vólgende dag moest Hanne weer terug. Frits bracht haar naar de trein en hij constateerde met ge noegen, dat vele ogen zagen naar z'n knappe schoonzuster. Ze was 'n landelijke schone, dat was duide lijk, maar ze maakte hier in Am sterdam een niet geringe propagan da voor het platteland. Ze was dan ook een en al lof over de conduc teurs die haar als een koningin be handelden, en de politiemannen die met vaderlijke vriendelijkheid alle gewenste en zelfs ongewenste in lichtingen gaven. Sietske had haar maar node zien gaan. Maar ze hadden afgesproken dat Sietske zo gauw mogelijk veer tien dagen op de boerderij zou ko men logeren, met de baby natuur lijk. Frits moest zich maar zolang redden. Moeder Anne kon haar on geduld bijna niet bedwingen om haar kleinkind te zien, en Sietske beloofde. Maar het leven keerde zo zoetjes aan weer tot normale proporties te- ïug, al was er blijvend iets veran derd in den huize Terlaer. Alles werd geregeld naar de wensen en behoeften van de kleine Marijke. Maar Frits was toch blij dat alles weer normaal ging, blij ook toen hij weer de zaal binnenstapte waar de leden van Pro Musica hem met een donderend hoera begroetten. In de pauze zorgde hij dat er bij de thee vele beschuiten met muisjes waren, en met een gelukkig gezicht aanvaardde hij talrijke gelukwen sen. Ja, voelde hij, hier was hij thuis- geraakt. Hij hield van deze mensen, deze Amsterdammers, goedmoedig, gezellig, hartelijk onder al hun schijnbare onverschilligheid. Hij zag de brede, vaderlijke glim lach van Brederode, hij zag de la chende ogen en voelde de kame- Ada. Kom je eens naar de baby kijken? vroeg hij stoutmoedig, raadschappelijke handdruk van en ze beloofde vlot. Ze spraken meteen af: morgenmiddag. Dan was 't, toch Woensdag. Die middag hoorde hij 't portier van de auto dichtklappen. Sietske keek door de vitrage. r Is ze dat, Frits? Ja, dat is ze. Het leek of er één ogenblik be zorgdheid was in de ogen van Siets ke, maar die verdween toen Ada binnentrad en heel rustig en vrien delijk kennis maakte met Frits' vrouw. Frits zag verbaasd toe. Zo als die zich ook in iedere situatie verplaatsen kon. Niets was er meer over van de uitdagende bohémien ne uit American. Daar stond ze in een onberispelijke tailleur, klein en tenger, rustig en beheerst, een da me op en top. En toch zo gewoon en genoeglijk, dat Sietske onbevangen en met moederlijke trots haar met een meetroonde naar de wieg waar de kleine Marijke lag te slapen. Frits zag de beide vrouwen gebogen over het kind. Sietske, kind van het land ,en Ada, product van de stad. Sietske, die rustig haar eigen leven leefde, onberoerd door alles wat rondom haar gebeurde, die strikt genomen nog precies dezelfde was als toen ze op de boerderij op het orgel speelde, en Ada, die ongetwij feld nu reeds een interessante ro man over haar eigen belevenissen zou kunnen -schrijven, een pikante roman wellicht Ada dronk thee en vroeg Sietske honderd uit naar het leven op de boerderij, waarvan ze de meest zon derlinge voorstellingen had. Siets ke vermaakte zich over haar grap pige reacties, maar Frits kon de ge dachte niet van zich afzetten dat Ada toch een weinig toneelspeelde. Ze wilde een goede indruk maken, ze wilde Sietske geruststellen, ie der wantrouwen dat er mocht zijn, bij Voorbaat wegnemen. Frits voel de dit alles aan, hoewel hij het nim mer onder woorden zou kunnen brengen. Hij keek van de elegante Ada naar Sietske, die daar zo ver trouwelijk en gezellig te keuvelen zat. Hij was blij toen Ada wegging. Hoe vond je de secretaresse van Pro Musica? vroeg hij Siets ke. t— Tja.wat zal ik zeggen aarzelde die, en haar blik vertroe belde zich een ogenblik. Ze is heel anders dan wijdan ik, be doel ik. Want jij gaat met die men sen toch maar gewoon om. Jullie zeggen jij en jou tegen elkaar. Jij ze lachte jij weet ook met ie dereen om te springen. Jij bent zo makkelijk en vlot. Frits, ik geloof dat jij voor de Koningin nog niet verlegen zou zijn. De Koningin is een vrouw en een moeder, net als jij glimlach te Frits en dat zou ik nooit kun nen vergeten. Maar ik vond anders dat jullie erg vlot met elkaar op schoten. O, ja zei Sietske, en ze zuchtte even dat ging best hoor. Ze is zo gewóón, en bepaald geestig af en toe. Vind jij haar leuk, Frits? Ik mag haar wel. Zou je niet liever zo'n vrouw hebben dan.mij? Een ogenblik klemde Frits de lip pen opeen. Maar dan zag hij Sietske aan. Een prachtvrouw, een schat, de moeder van zijn dochter. Er is niet één vrouw die het tegen jou kan opnemen! zei hij en sloot haar in zijn armen. Gelukkig maar zuchtte ze want zie je.... als ik jou riiet meer had, Frits, dan was ik liever dood (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2