MENKES I Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraaise Courani Vóór Europa. De K.V.P. in verleden en toekomst. UIT DE Beraad op do dag der werkgroepen. Dames! Vooral na UIT DE PROVINCIE. Jos. v. d. Lee en Zn. Hamea-Gelei voor Uw handen Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies on «ak.... Werkgelegenheidsvraagstuk. Grootste der Brabantse problemen. VERGADERDE. VRIJDAG 5 DECEMBER 1952. Uitgever VVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HEI ZEIDEN 75e JAARGANG No, 99 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Ruim veertienhonderd, grotendeels jongere K.V.P. leden, vertegen woordigers van de werkgroepen in de partij kwamen 11. Zaterdag in de grote hal van het jaarbeursgebouw bijeen om te luisteren naar wat de partij-voorzitter Andriessen, de partijsecretaris Albe- ring, ex-minister Prof. Gielen en de fractievoorzitter Prof. Romme hun te vertellen hadden. Ongetwijfeld waren de woorden die de eerste en de laatste spra ken het belangrijkste. De partijvoorzitter besprak de resul taten van de voorbije verkiezingen en als voornaamste oorzaak van de ondervon den terugslag noemde hij, het dragen van zes jaren regeringsverantwoordelijkheid, in de meest moeilijke omstandigheden die ons land en ons volk ooit hebben ge kend; en deze omstandigheid woog voor de K.V.P. nog veel zwaarder, omdat de K.V.P. immers de volkspartij was, en derhalve zowel de ongeschoolde arbei der omvatte als de meest wetenschappe lijke werker. Een tweede oorzaak was de verdeeld heid over de gevoerde politiek, die groot was en door bemoeienissen van partij bestuur en fractie o.a., niet kon worden weggenomen. 'Maar nogmaals verklaarde spreker in dit verband, dat de K.V.P. haar beleid zelfstandig heeft gevoerd en dat er dus van politiek onder druk van welke zijde ook geen sprake is. Nog andere oorzaken wees de heer Andriessen aan: zo de meningsverschil len tussen de katholieke sociale organi saties, de mateloze critiek waaraan de fractie was blootgesteld, die funest werk te en meer slagen toebracht, dan velen wel menen. De onvoldoende verkiezingspropagan da noemde hij ook een der oorzaken. Echter, de voorzitter bleef niet staan bij een opsomming der min of meer waarschijnlijke oorzaken, hij deed name lijk ook mededeling van het beraad dat het dagelijks en het partijbestuur hadden gevoerd en van de besluiten die zij na de verkiezingen hadden genomen, ten einde de slechte resultaten van die ver kiezingen zo spoedig mogelijk ongedaan te maken en te boven te komen. SI' NIEUWE MAATREGELEN. Van de maatregelen die de partijvoor- ziter opsomde noemen wij: Een ander systeem voor de verkiezin gen binnen de partij en bovendien pen andere werkwijze en samenstelling van de partijraad. Ben gewijzigde samenstelling van het dagelijks bestuur, waardoor dit meer re presentatief kan worden geacht voor het katholieke volksdeel. Ook bet partijbestuur zal een uitbrei ding ondergaan, waarbij bovendien het aantal vrouwelijke leden zal toenemen. Aan de organisatie der jongeren wordt ernstige aandacht besteed. De kringbesturen zullen aanwijzingen ontvangen in verband met de komende gemeenteraadsverkiezingen, terwijl een wijziging van het reglement voor de ge meenteraadsverkiezingen in behandeling is. Depüi-ageni Langstraat e.o. 7 GrooUstraat 200A, Waalwijk. Tal. 2971 Indien financieel mogelijk zal een be kwame kracht op het gebied der voor lichting aan het partijbureau worden ver bonden. Er is een plan ontworpen ter voor lichting op scholen, waarbij een begin zal worden gemaakt met de kweekscholen. De samenwerking roet de regionale en plaatselijke pers en niet de K.R.O. zal vergroot worden? met het Gentrum voor Staatkundig Overleg wordt overleg ge pleegd over de werkwijze van het cen trum, evenals met de sociale organisaties over de verhouding tot de partij. De eerste opdracht, zo vervolgde de heer Andriessen, in de naaste toekomst is om als Katholieke Nederlanders de taak der K.V.P. in het licht van de hui dige omstandigheden juist te leren zien. En dan is onze eerste en voornaamste taak ons bewust te zijn van onze roe ping ook op staatkundig terrein. Op de tweede plaats moeten de leden zich bezinnen op de beginselen en moe ten zij zich van de waarde daarvan, ook voor het staatkundig leven, doordringen. Op de derde en laatste plaats moeten de leden van de K.V.P. krachtig en eensgezind pogen een staatkundig beleid te voeren, dat op die beginselen en ze delijke normen is gebaseerd. BEZITSVORMING. Nadat de heren Albering en Gielen ge sproken hadden over de taak en werk wijze der werkgroepen en over Vertrou wen en Democratie, behandelde prof. Romme het onderwerp Bezitsvorming. Hij bestreed de gedachte dat met bezit- vorming bedoeld zou worden een herver deling van bestaande eigendommen. Het ging er integendeel om de massa van het volk, de arbeiders, maar ook de kleine boeren en kleine zelfstandigen de weg naar eigendomsverwerving te openen door een rechtvaardige verdeling van het nieuwe vermogen, dat uit toenemen de productiviteit ontstaat. Hij sprak over de wording en de groei van het begrip, en over de gewaardeer de hulp van de zijde der socialisten waar het deze aangelegenheid betrof, al ver klaarde spreker van de socialistische ver sie van de bezitsvorming niets te moeten hebben. Men is het er wel over eens, dat bezitsvorming plaats zal moeten grijpen door de arbeider het sparen mogelijk te maken dit impliceert meer vrijheid in de loonvorming en ook, dat de be zitsvorming op basis van vrijwilligheid moet worden georganiseerd. Het bezit van een eigen huis. aldus prof. Romme, was een aantrekkelijk punt om mee te beginnen, maar als het ging om de ombuiging van de maatschappe lijke ontwikkeling, dan is het arbeiders aandeel in de onderneming wel zo be langrijk daar het een definitieve over winning van de sociale wrijvingen be tekent. Prof. Romme had ook nog te spreken over de richting waarin de parlementaire fractie de komende zittingsperiode zou werken in bet algemeen belang is het zen, dat geen groepsbelang, maar alge meen belang richtsnoer zal zijn. Ben actueel voorbeeld van zulk een werken in het algemeen belang is het rapport over de middengroepen, dat on langs is verschenen, en met welks alge mene geest wij ons in de fractie alge meen hebben verenigd. In dit vierjarenplan wordt ook gedacht aan de ouden ven dagen en aan andere groepen en ook aan het comumptieoffer van 5 pet. Een tweede richtingswijzer tenslotte noemde de fractievoorzitter, het feit, dat men een politiek moest voeren, waarin het accent verschoven was van het ge tuigen naar het doen. Met een gloedvolle bezwerende pero ratie richtte de professor zich recht streeks tot de leden van de werkgroe pen, om hen op te wekken tot de waar achtige katholieke daad. J De verkiezingen in het Saargebied zijn in West-Europa, speciaal in Frank rijk en Duitsland, met grote spanning te gemoet gezien. Dit gebied is al tientallen jaren een twistappel tussen Frankrijk en Duitsland en daar is in de naoorlogse jaren geen verandering in gekomen. In 1935 sprak de bevolking van het Saar land zich uit voor aansluiting bij Duits land, maar na de oorlog zag Frankrijk de kans schoon om het gebied weer bin nen zijn invloedsfeer te trekken, want, al is het landje klein, het is rijk door zijn kolenmijnen en daardoor niet minder dan een bron van inkomsten. En laat het nu in naam onafhankelijk zijn, in wer kelijkheid heeft Frankrijk er heel wat in de pap te brokken en de Duitse partijen worden er zelfs niet erkend. Het is begrijpelijk dat dit de Duitsers dwars zit. Zij menen, dat het Saargebied bij Duitsland hoort en dat de bevolking zich ook bij hen wenst aan te sluiten. Jarenlang zijn er moeizame onderhande lingen gevoerd, maar de partijen kwa men geen stap dichter bij elkaar en tot overmaat van ramp had dit een ongun stige invloed op de besprekingen over het Europese leger. Vooral de socialis ten, die zich toch al oneuropees aan stellen, verzetten er zich tegen aan Eu ropese instellingen mee te doen, als niet de Saarkwestie volgens hun verlangen werd opgelost. Adenauer moest daar wel aan mee doen als hij zich niet on mogelijk wilde maken, of hij wilde of niet. Nu hadden de Duitsers hun hoop ge steld op de verkiezingen van 1.1. Zondag. De Duitsgezinde partijen mochten daar wel niet aan meedoen, maar Bonn had er een andere manier op gevonden om een uitspraak van het volk te verkrijgen. De Duitse regering raadde namelijk aan om blanco te stemmen, wanneer men te gen de regering en voor aansluiting bij Duitsland was. De Saarlandse regering daarentegen trachtte dit te verhinderen door, met een uitspraak van de Paus over de Italiaanse verkiezingen in de hand, te suggereren dat het een gewe tensplicht was te stemmen. Van kerke lijke zijde werd voor deze verwarring een stokje gestoken door de mededeling dat de katholieken niet in geweten ver plicht waren te stemmen. Toch kwamen er 94 van de stemgerechtigden op. De uitslag is voor de Duitsers nogal teleurstellend geworden. De katholieke partij van premier Hoffmann behaalde de absolute meerderheid van de stem men, 55 de socialisten ruim 30 de communisten 9 en 25 stemde blan co. Dit lijkt heel wat, maar daar moet ongeveer 14 afgetrokken worden voor het aantal dat ook in gewone omstandig heden ongeldig stemt. Het overblijvende aantal blanco stemmen is dan heel wal lager dan Bonn had verwacht en gewild. Deze verkiezingsuitslag wordt alge meen beschouwd als een voorkeur voor een Europese oplossing van de Saar kwestie, want premier Hoffmann wil Saarbrücken graag zien als de hoofdstad van een verenigd Europa. Er is al vroe ger sprake geweest van internationalise ring, of liever Europeanisering van de Saar, en het lijkt onder de huidige om standigheden de meest geschikte oplos sing. Immers, Frankrijk en Duitsland komen onderling toch niet tot overeen stemming en voor Europa zou het een mooie kans zijn om een begin te maken met de eenheid van Europa. 'Men krijgt dan natuurlijk wel een erg klein Euro pa, maar het is dan toch een eerste stap. Het Saargebied zou dan niet bestuurd worden door een Saarlandse of een Fran se of een Duitse regering, maar door een internationaal gezagsorgaan, en niet on der een grondwet voor de Saar, maar onder een Europese grondwet, die met tertijd voor heel Westeuropa kan dienen. Men kan dit, als het zover komt, als een experiment beschouwen, dat de deugde lijkheid van de grondwet, die op het ogenblik door de Europese grondwet commissie wordt opgesteld, zal kunnen bewijzen. Deze oplossing zal zich waarschijnlijk op den duur steeds meer op de voor grond dringen als de beste en het meest beantwoordend aan het ideaal dat men zich aangaande Europa in de loop der naoorlogse jaren heeft gesteld. Het zou interessant zijn te weten of deze oplos sing de Saarlanders die op de partij van Hoffmann hebben gestemd, werkelijk voor ogen heeft gestaan. Is dit niet zo zeker, wel is zeker dat zij de aanspo ringen van Bonn hebben afgewezen en dus geen aansluiting bij Duitsland wen sen. En nu heeft de Duitse regering wel gezegd dat zij de uitslag van de verkie zingen niet zal erkennen omdat ze vol gens haar niet geldig waren georgani seerd, het feit dat een zo groot percen tage kiezers is opgekomen en dat daar van weer de meerderheid op de huidige regering heeft gestemd, valt toch moei lijk mis te verstaan. Er blijkt uit dat de bevolking het geenszins eens is met wat Bonn beweert en wenst. Als de Duit sers dit willen begrijpen, komt de Saar kwestie een heel eind nader tot haar op lossing en wordt ook de mogelijkheid geschapen dat het ideaal van een ver enigd Europa weer een stapje nader tot zijn verwezenlijking komt. Winterhanden Wintervoeten Winteroren KRANS MET EIKENLOOF EN ROOD-ZWART LINT. OUD-SS-ERS EN NSB-ERS DEMONSTREREN OP DUITSE SOLDATENKERKHOF. Ongeveer veertig voormalige Neder landse SS-ers en NSB-erse van de stich ting voor Oud-Politieke Delinquenten hebben Zondagmiddag op het soldaten- kerkhof te IJselstein in de Peel, waar 26 duizend Duitse gevallenen begraven lig gen, openlijk gedemonstreerd ter gelegen heid van hun „Heldengedenkdag", on danks de door dr. Drees reeds vroeger in de Tweede Kamer gedane mededeling, dat er absoluut geen toestemming voor deze herdenking verleend zou worden. Met drie autobussen arriveerden zij Zondagmiddag om half één, afkomstig uit alle streken van Nederland op het Duitse oorlogskerkhof in het in Noord- Limburg gelegen Peeldorp IJselstein. J. A. MIDDELHUIS OPVOLGER VAN A. C. DE BRUIJN. Met algemene stemmen heeft de Ver- bondsraad van de Katholieke Arbeiders Beweging in zijn vergadering Van 1.1. Maandag tot Verbondsvoorzitter geko zen de heer J. A. Middelhuis, die als zo danig de opvolger zal zijn van Minister A. C. de Bruijn. i In een rede heeft de nieuwe voorzitter zich tot de Verbondsraad gericht: De K.A.B. wier ledental zich in iets minder stijgende lijn bewoog, dan tot voor kort het geval was, had zich nu te richten tot de moeilijk te bereiken ongeorganiseer den. De bond telde thans 332.636 leden. Een leger van katholiek georganiseerden die zich thuis voelen in de katholieke sfeer en daarvan bewust de invloed wil len ondergaan. Dat is aldus de nieuwe voorzitter, wat ons onderscheidt en te vens vaak scheidt van anderen. Want trots goede samenwerking in de raad van Vakcentrales en elders bleef tussen het N.V.V. en de K.A.B. een niet te overbruggen kloof. Tenslotte gaf de nieuwe verbonds voorzitter een bekrachtiging van het standpunt der K.A.B. ten overstaan van de geldende sociale en economische pro blemen. De nieuwe voorzitter is geboren in Haaksbergen en kwam aanvankelijk als arbeider in de textielindustrie terecht. Spoedig ging hij een rol spelen in de or ganisatie van de textielarbeiders als districtspropagandist, ten later als distr.- voorzitter. Na de oorlog werd hij fractie leider in de Enschedese gemeenteraad, totdat hij in September 1946 landelijk voorzitter werd van de textielarbeiders- bond, terwijl hij in 1948 gekozen werd. tot secretaris van de Nederlandse K.A.B. In deze functie aan de topleiding van de K.A.B. groeide Middelhuis tot de man die de enige geschikte opvolger van A. C. de Bruijn genoemd werd. Hij heeft zitting in de Soc. Ec. Raad, in de Raad van Vakcentralen, in de Commissie van zes, in de 'Hoge Com missie van Industrialisatie en die van Bezitsspreiding. A. C. DE BRUIJN EREVOORZITTER Door de verbondsraad van de K.A.B. is de oud-voorzitter der organisatie, Mi nister de Bruijn, benoemd tot ere-voor- zitter. Een plaquette die zijn beeltenis draagt werd j.l. Dinsdag in het ver- bondsgebouw te Utrecht onthuld. de Roosendaler M. om het leven is ge bracht, niet gevonden. Het voortdurende dreggen heeft niet het verwachte resul taat opgeleverd, met als gevolg, dat ver scheidene vragen zijn gerezen en twijfel is ontstaan, omtrent de door de dader afgelegde verklaringen. De echtgenote van Van Beek is door de officier van Justitie verhoord. Nadat er aanvankelijk geen enkel bewijs van medeplichtigheid was, is nu komen vast te staan, dat er sprake kan zijn van uitlokking tot moord. Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan de lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopval lend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! Onder leiding van de heer Hartman uit Amsterdam begaf de groep zich in alle orde naar het grpte kruis in het midden van het kerkhof, waar een met eiken loof en roodzwarte linten getooide krans werd neergelegd. Vervolgens werd een minuut stilte in acht genomen. Tot half drie hebben de voormalige SS-ers en NSB-ers de graven van Duitse soldaten en Nederlandse SS-ers bezocht. Daarna verliet de groep het kerkhof. Men zal zich toch afvragen: hoe is dat in Nederland mogelijk? BIJ SNEEUWVAL I CENT MEER VOOR THUISBEZORGD BROOD EN MELK. Naar het ministerie van landbouw, enz. meedeelt, is thans een regeling ge troffen, waarbij het voortaan is toege staan tijdens perioden waarin sneeuwval noopt tot het maken van extra bezorg kosten, voor de bij de consument te be zorgen consumptiemelk en voor het brood één cent per liter melk, resp. per brood van 800 gram, meer te berekenen dan de vastgestelde maximumprijs. Deze tijdelijke prijsverhoging mag alleen wor den berekend,«als de bezorging op nor male wijze derhalve dagelijks voortgang heeft. ZINKEN CENTEN VOOR 15 DEC. INLEVEREN. Wij herinneren onze lezers er aan, dat de zinken centen ten laatste op Maandag 15 December van dit jaar moeten zijn in geleverd op het postkantoor. Deze mun ten zijn uit de circulatie genomen en kunnen na die datum niet meer als gel dig betaalmiddel gebruikt worden. Keert dus tijdig uw beurs om. KOUDSTE HERST SEDERT 1805. De drie herfstmaanden, September, October en November van dit jaar, zijn ongekend koud geweest. In De Bilt was de gemiddelde temperatuur van 73 van de 91 dagen, die dit drietal maanden telt, onder normaal. De gemiddelde tem peratuur van dit tijdvak bedraagt slechts 7.6 graden Celsius tegen 9.7 graden Cel sius normaal. Een zo koude herfst was sedert 1805, toen de gemiddelde tempe ratuur 7.5 graden Celsius bedroeg, niet meer voorgekomen. In de Bilt kwam op 17 dagen vorst voor tegen 10 dagen normaal, zelfs was er één dag, waarop de temperatuur voortdurend onder het vriespunt bleef. Dit komt in de herfst niet vaak voor. I TEKORT IN DE E.B.U. OVER NOVEMBER. Volgens voorlopige gegevens heeft Nederland in de Europese Betalings-Unie over de maand November 1952 een te kort van ca. f 9 millioen gehad, zo deelt de Nederlandse Bank mede. Over October bedroeg het tekort ca. 3 millioen. Over September was er nog een overschot van 3.7 millioen. WEER 15 EN 20 JAAR GEËIST IN MOORDZAAK TE LIEMPDE. Maandag diende voor het gerechtshof te Den Bosch in appèl de zaak tegen de 73-jarige C. K. en de 36-jarige J. K., beiden uit Liempde (N.Br.), die die we gens moord op de vrouw van laatstge noemde in Maart door de rechtbank te Den Bosch waren veroordeeld tot ge vangenisstraffen onderscheidenlijk van 15 en 20 jaar met aftrek van het voor arrest. De advocaat-generaal bij het Hof, mr. S. J. van der Hoeven, requireerde bevestiging van het vonnis. KOLENDAMPVERGIFTIGING IN WOON-TRAMWAGEN. Gisterenmiddag heeft de politie te Pijnacker in een tot woning omgebouwde tramwagen aan de Vlielandscheweg al daar een echtpaar levenloos aangetrof fen. Vermoedelijk zijn de man en de vrouw reeds in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. tengevolge van kolendamp vergiftiging, om het leven gekomen, al dus deelde de politie mede. De man de 28-jarige timmerman T. was sinds Vrijdag niet meer op zijn werk verschenen en toen kameraden zijn loon Zaterdag thuis wilden brengen en aan klopten, kregen zij geen gehoor. Later waarschuwde men de politie, die de wa gen heeft opengebroken. Behalve T., von den zij ook zijn 22-jarige echtgenote N. J. de V. dood in de wagen. MOORD TE ROOSENDAAL. Nog steeds is het lijk van de Roosen- daalse chauffeur M. van Beek, die door Vérleden Dinsdag heeft de Commis saris der Koningin in Noord-Brabant, Prof. dr J. E. de Quay de tweede ge wone zitting 1952 der Provinciale Staten geopend met het uitspreken van een rede, die de stringente Brabantse problemen aan de orde stelde. Zijn grootste aandacht had natuurlijk het werkgelegenheidsvraagstuk, dat be schouwd moet worden als het grootste probleem, waarmee verschillende andere problemen ten nauwste samenhangen. Sedert de vorige zitting van de prov. staten hebben Ged. Staten, zich omtrent dit probleem ernstig beraden. De Prov. Raad voor de Welvaart, het E.T.I., de Prov. Planologische Dienst en de Prov. Waterstaat hebben deze stof ernstig be studeerd en hun bevindingen zijn neer gelegd in de brochure die in October verscheen, en waaraan wij in ons blad reeds terdege aandacht hebben besteed. „De werkgelegenheid, aldus de com missaris, is'een vraagstuk, dat ons allen blijft bezig houden. Het wordt algemeen gezien als het belangrijkste programma punt. De cijfers hebben aangetoond dat het vraagstuk in hoofdzaak in onze pro vincie zal gelden en wij zullen daarom moeten overgaan tot daden, zonder zelfs te wachten op het moment, dat alle vraagstukken zullen zijn bestudeerd. Sprekend over de emigratie vroeg de commissaris vervolgens de aandacht voor een aspect: namelijk het geestelijk en mentaal weerbaar maken van de emi grant, hetgeen een belangrijke taak was voor de Rijksoverheid en de maatschap pelijke organisaties. Hij wees op het gro te belang der industrialisatie, in welk kader hij betoogde dat een goede scho ling van het allergrootste gewicht was. Een belang van de eerste orde was ook de ontsluiting op verkeersgeogra- fisch gebied; de grote steden moeten goede verbindingen krijgen met elkaar en met de omringende buitenlandse ge bieden. Er ligt op dit terrein, aldus de com missaris, ook een belangrijke taak voor de Provincie. Wij zullen allen onmiddel lijk denken aan de verbinding door de Langstraat. En nadat hij nogmaals aangedrongen had op een spoedige oplossing van het Schelde-Rijnkanaal-probleem, noemde hij een aantal gemeenten op die in het jaar 1953 zullen aangesloten worden op het mijngas: o.m. Heusden, 'Made, Geer- truidenberg en Raamsdonk. Tenslotte wees hij op de noodzakelijk heid van krachtige en wellicht gedurfde maatregelen (ook waar het het bouw rijp maken van industrieterrein betreft) om de massaal op ons afkomende men sengroep op te vangen. In deze vergadering kwam een voor stel ter tafel ingediend door de heer A. Kamp te Drunen, waarin Gedeputeerde Staten werden uitgenodigd met kracht te willen bevorderen, dat een vaste oever verbinding tussen het gebied van het Waterschap „Het Zuiderafwateringska naal" en dat van de „Overdiepse pol ders" over het Oude Maasje tot stand wordt gebracht. Het voorstel werd in handen gesteld van Ged. Staten voor het uitbrengen van advies. R.K. ECON. HOGESCHOOL TE TILBURG BESTAAT 25 JAAR. De R.K. Econ. Hogeschool te Til burg bestaat 12 December a.s. 25 jaar. In 1927 werd ze opgericht en de eerste hoogleraar in de economie was prof. dr M. J. H. Cottenhagen zijn erenaam is vader der Til- burgse Hogeschool-gemeenschap. Sinds 1941 is er ook de mogelijk heid om zich te specialiseren in de economisch-bedrijfshoudkundige en economische sociologische richting, en sedert 1946 is er een speciale af deling in sociale wetenschappen; tevens is er nog een opleiding voor accountant en belasting-deskundige. In 1933 zijn de eerste economen in Tilburg afgestudeerd. Het waren er vier, onder wie de huidige prof. dr P. P. van Berkum als eerste. Een jaar later hebben de afgestudeerden reeds 'n Tilburgs Academisch-Eco- nomische Kring gevormd, die nu af delingen over het hele land telt, en ook in Djakarta. Tevens werd de jaarlijkse hogeschooldag ingesteld, T.A.E.K., die thans een fonds heeft opgericht, bedoeld ter bevordering van de wetenschappelijke arbeid van docenten, afgestudeerden en studenten aan deze hogeschool. In 25 jaren steeg het aantal hoog leraren en lectoren van 13 tot 24. Er zijn thans 600 afgestudeerden. Van de aankomende studenten be reikt gemiddeld 55 pet. het eind doel. Van de afgestudeerden komen 40 pet. in het bedrijfsleven terecht, 25 pet. in overheidsdienst. 12 pet. in organisaties en 12 pet. in de vrije beroepen. Er waren in het eerste jaar (1927'28) 28 studenten, thans 750. Van de huidige 750 studenten volgen 40 de richiing der sociale wetenschappen en 100 de econo- socioiogiscne richting. Op 13 en 13 December a.s. zal het lustrum der K. E. H. worden ge vierd. Na een pontificale H. IVlis en een plechtige kranslegging in de hogeschool bij het monument voor de 18 gesneuvelden en vermisten die aan de K. E. H. studeerden, zal des middags de Rector Magnificus, prof. dr M. S. H. Smeets, een rede uitspreken in de grote zaal van de Metropole-schouwburg; om 5 uur wordt een receptie getiouden in de foyer. Zaterdag 13 December a.s. vindt om 11 uur 's morgens de ere-promo- tie plaats van ae Minister van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk, de heer Robert Schuman, tot doctor honoris causa in de economische wetenschappen. NIEUW ZIEKENHUIS TE HELMOND. Met de bouw van het nieuwe St. Lambertusziekenhuis te Helmond zal thans spoedig worden begon nen. Het rijk heelt een garantie van 3.320.000.verleend voor het on rendabele kapitaalgedeelte, terwijl B. en W. thans de raad voorstellen garant te blijven voor het renda bele gedeelte tot een maximum van 7.000.000.Het ziekenhuis krijgt circa 400 bedden. Het wordt gebouwd aan de Jhr. Wesselman- iaan naar een ontwerp van wijlen architect Maas uit Utrecht. KRING TILBURG DER K. V. P. Zaterdagmiddag werd in Huize Rem mers een vergadering gehouden van de deputaten van de Statenkieskring Til burg onder voorzitterschap van mr. Th. Taminiau. Hij wees op de activiteit van 't partij bestuur naar vernieuwing en verjonging en al mogen de verkiezingen dan geen succes zijn geweest, men moet toch de situatie niet te somber beschouwen, waar 't overgrote deel der katholieke kiezers de K.V.P. trouw is gebleven. Het verheugde spr. dat de Kamerfrac tie van lieverlede is gaan inzien, dat een al te grote vereenzelviging met de P. v. d. A. tot funeste gevolgen kan leiden. Voorts besprak hij het rapport over de middengroepen, maar daaraan moet meer het gehele katholieke volksdeel meewerken en door dit rapport in daden om te zetten kan de K.N.P. de wind uit de zeilen worden genomen. Tenslotte deelde hij mee dat prof. Romme op 17 Januari komt spreken en dat op de vergadering van Zaterdag 6 December te Breda de motie Boxtel zal worden behandeld. Voor de bestuursverkiezing deelde de voorzitter mee dat hij en de secretaris Drs. P. de Bres niet voor herbenoeming in aanmerking wensten te komen en in die functies werden aangewezen Drs. A. Verdijk en W. Vyburg uit Tilburg, Verder werden tot bestuursleden her kozen de heren: A. Gianotten en N. v. d. Dries, beiden Tilburg; T. v. d. Meer, Diessen; J. Beerens, Kaatsheuvel; A. Bur" gers, Goirle; C. Simons, Helvoirt en H. v. d. Laar Boxtel, toegevoegd lid Drs. P. de Bres, secretaris van het Kringbe- stuur. De aftredende leden leden van het Kringbestuur Mr. Th. Taminiau en Fr. Hoogers zagen hun mandaat ver lengd. Voor de afvaardiging naar de partij raad-vergadering werden candidaat ge steld de heren Mr. Th, Taminiau, F. Hoogers, Drs. A. Verdijk, Drs. "P. de Bres, Jr. H. v. Ha aren allen te Tilburg, J. v. Gent, Boxtel en F, van der Meer, Diessen. Aan het einde der bijeenkomst had Mr. Taminiau van verschillende zijden harte lijke dankwoorden in ontvangst te nemen voor de wijze waarop hij gedurende de afgelopen jaren de organisatie had geleid. MUSICUS MARINUS OGIER OVERLEDEN. Op 88-jarige leeftijd is overleden de musicus Marinus J. Ogier. De heer Ogier werd in 1892 benoemd tot luitenant-kapelmeester bij de Bossche Schutterij, met welk orkest hij, tot aan de opheffing in 1929, door het gehele land triomfen vier de. In 1918 werd hij directeur van de Bossche Muziekschool, waar zijn zoon thans nog directeur is. De meest vooraanstaande solisten zijn met Ogier en zijn orkest opge treden. Het muziekleven in Brabant werd vele jaren geheel door Ogier beheerst. De ouderen onder onze lezers zul len zich nog wel herinneren de schitterende tuinconcerten die Ogier vroeger in Waalwijk gedu rende de kermisdagen, wat toen 'n gewoonte was, heeft gegeven.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 1