mülWYR GEERTRUIDENBERG Laatste kans VLIJMEN St. Nicolaas bracht mij het geluk. Vriendschap en waardering BIOSCOOP-PROGRAMMA. BOEKBESPREKING BILJARTEN. VERWIEL's Lederwaren- en Sierkunslhuis 3 DE ECHO Vain HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 3 BAL in „Thalia Een Bijzondere Lagere Landbouwschool in Vlijmen. Een meisje van zes jaar was de boodschapster 't Begon met een scheut of steek ,OE ECHO" ZONDAGSDIENST 7 December 1952. Arts: Dr Mannaerts Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK Zondag 7 December 1952. 10 uur: Bediening H. Avondmaal. ra Pater Konings voor de K.A.B., VAN KNECHTSCHAP TOT P.B.O. Ook al is er, zoals Maandagavond in de bovenzaal van de Gildenbond, een boeiend spreker aan 't woord, dan vindt men toch nog wel eens de gelegenheid om het aantal belang stellenden te tellen, vooral als dat gemakkelijk op de vingers van een paar handen kan gebeuren. Welnu, inclusief het bestuur waren er op de tweede ontwikkelingsavond van de K.A.B. van de 1100 of 1200 leden 30 aanwezig en wij schatten daar van de helft boven de 50. Ook de spreker, pater Konings, pastoor van Deuteren, heeft er het zijne over gezegd. Op zeer bevattelijke en geestige wijze heeft hij zijn onderwerp be handeld en dat deed aan het dege lijke en het behartenswaardige niets af. Het was kennelijk zijn be doeling de stof, die hij nog al moei lijk noemde, zo goed mogelijk toe gankelijk voor iedereen te maken en hij slaagde daarin uitstekend. Van nabij bekend met de toestan den in Schiedam, waar hij vandaan komt, schilderde hij met enkele fel le streken de tijd van het knecht schap van een 80 jaar geleden, toen de sociale ellende nog ontzettend groot was en de toestand in een rapport van rijkswege erbarmelijk werd genoemd. Men heeft er dik wijls over horen spreken: lonen van vier gulden per week en minder, werkweken van honderd uur en meer, kinder- en vrouwenarbeid, nachtarbeid enz., met 't gevolg dat b.v. de gemiddelde leeftijd nog geen 40 was, terwijl die nu is gestegen tot rond de 70. Pater Konings meende dat er in genen dele kon gesproken worden van honderd jaar sociaal werk, want noch in 1853, noch in 1863 of 1873 was daarvan ook maar sprake. Tot 1870 is er in Nederland geen aandacht besteed aan de arbeider. Wel al enigermate in het buiten land, waar mannen werkten als Keppler en Manning en in de litte ratuur b.v. Dickens. Ook de arbei ders zelf trachtten zich voor 1870 niet omhoog te werken en als oor zaken daarvan gaf pater Konings aan, dat ze noch geestelijke, noch lichamelijke weerstand bezaten: ze hadden aleen tijd voor werken, eten en slapen. Ook niet voor on derwijs en de vakbekwaamheid was allerminst groot: de eerste am- bachtsschool in Nederland werd in 1861 in Amsterdam gesticht en de tweede in 1869 in Rotterdam. A. S. ZONDAG ii De spreker stelde ook de vraag of de geestelijkheid daarin geen ver andering had kunnen brengen. De grote zorgen die deze had, tekende hij met enkele trekken: de eerste katholieke kerk in Den Haag en Schiedam werd in 1822 gebouwd, de bijzondere scholen moesten zonder subsidie opgericht en in stand ge houden worden, terwijl daarbij kwam een eeuwenlange onderdruk king en de kansen voor de katho lieken miniem waren. De toestan den van toen mogen niet met onze maatstaven gemeten worden. Eind vorige eeuw kwam er een kentering, waartoe Alphons Ariëns, die in 1860 werd geboren, de grote stoot gaf. Hij zag de noodzaak in van vereniging. Als kapelaan in Enschede, begon hij daarvoor te werken en tenslotte kreeg hij op een vergadering 150 man, waarvan er 40 lid werden van zijn werklie denvereniging. Aan hem is het te danken dat de sociale beweging is gaan groeien. Pater Konings ging niet heel die groei van 1900 tot nu toe na, die hij als bekend mocht veronderstellen. Maar hij richtte zich tot zijn gehoor met een forse vermaning niet te verslappen in strijdlust om 't grote christelijke ideaal van Rerum No varum en Quadragesimo Anno te verwezenlijken. Dat is niet alleen voor de arbeiders, het is een plan van geluk en welvaart voor alle standen. De Kerk hitst niet op, Ze wil alleen allen gelukkig maken om het eeuwig einddoel te bereiken. Wat de arbeiders betreft, betoog de pater Konings dat die zich door studie moeten klaarmaken voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie, waarin ze hun stem mogen la ten horen, maar ook moeten kun nen laten horen. En in dat verband vroeg hij zich af: zouden ze dat kunnen? Hierbij wees hij op het handjevol belangstellenden dat van de 1200 leden aanwezig was en con stateerde elders een zelfde gebrek aan belangstelling. Zouden ze geen tijd hebben? vroeg hij. Van 7 tot 12 hebben ze niets te doen, ant woordde hij zelf, en voegde er on deugend aan toe: zouden ze in die tijd hun vakbladen lezen? De con clusie luidde: dat de arbeiders tijd genoeg hebben om zich te bekwa men. Daarom spoorde pater Ko nings aan dankbaar te zijn voor wat bereikt is en dat verder uit te bou wen. VOOR DE BLINDEN. Zaterdag 13 December a.s. zal de toneelclub van de Blinden uit Gra ve in de Gildenbond, alhier een op voering geven van het detective- spel in 5 bedrijven „Lord Demon" de onoverwinbare van Heinrich Houben. De muzikale omlijsting zal ver zorgd worden door „The Melody Band" o.l.v. P. v. d. Hoven. Met dit spannende toneelspel, dat overal uitverkochte zalen trekt, wil len de blinden geld bijeenbrengen voor hun Instituut te Grave; de ba ten van deze opvoering namelijk komen geheel ten góede aan het Blinden-Instituut. Hopenlijk zullen velen deze mooie uitvoering aangrijpen als een ge legenheid op een prettige manier een bij uitstek sympathiek doel te steunen. OUDEN VAN DAGEN. Woensdag 10 December a.s. zal 't St. Nicolaasfeest voor de Ouden van Dagen in hun sociëteitsgebouw wor den gevierd. Ook daar zal de Sint de ondeugenden onder hen weten op te sporen, en de braven ruim schoots gedenken. Reeds dezer dagen ontving het bestuur van dit oude leger van enige onzer ingezetenen gevulde klompjes voor het 10 December- feest voor Ouden van Dagen. Vol verwachting klopt reeds het hart der oude garde. Bij de rondvraag bracht de heer van de Ven de kwestie van de berucht ge worden voetbalmatch Vlijmense Boys Wilhelmina ter sprake. Hij laakte zeer ernstig de manier waarop een ter plaat se veel verschijnend blad deze zaak tot een volkomen sensationeel geval had op geschroefd en was afgegaan op een een zijdige berichtgeving, zonder eerst 'ns ter bevoegder plaatse naar de juiste toe dracht te informeren. Hij verlangde dat er een schrijven van B. en W. uit zou gaan, waarin men ver klaarde er prijs op te stellen, dat de be treffende krant de minder juiste indruk die men aldus schrijvende had gewekt, ongedaan zou maken. De heer van de Meerendonk greep de ze gelegenheid aan om een juiste expli catie te geven van de gang van zaken, zoals die ook door de Vlijmense Boys aan de diverse kranten ter tegenplaatsing is toegezonden. En hiermede kwam het einde van de .vergadering, die slechts een zeer korte tijd in beslag nam. EEN EINDE AAN DE ERGERNIS? Dezer dagen heeft men kunnen ver nemen dat de Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten zullen voorstellen het Stationsplein, de Eminaweg en de Spoorwegovergang te Geertruidenberg van de Nederlandse Spoorwegen over te nemen; bij deze transactie krijgt de Pro vincie nog 35.000.toe. De mogelijkheid is dus thans in zeer grote mate aanwezig dat de Provincie wat deze weg betreft diligenter zal zijn dan de Nederlandse Spoorwegen, die door het verwaarlozen van deze weg, de roep van de verkeersverbindingen in de Langstraat ernstige schade heeft gedaan. Nog slechts enkele uren om met Uw St, Nicolaas. cadeau 'juist dat effect te bereiken Laat onze geschenken U helpen om de juiste gevoelens met Sinterklaasavond te vertolken. Voor échte CADEAUX GROTESTRAAT 264 WAALWIJK. MUSIS SACRUM. TARZAN IN GEVAAR. Van Vrijdag tot en met Zondag kunnen de liefhebbers van een spannende avonturenfilm hun hart weer ophalen in „Musis Sacrum", waar weer één van de bekende Tarzan-rolprenten vertoond zal worden. De film „Tarzan in ge vaar" onderscheidt zich van alle andere Tarzan-films, omdat hij ge heel in Afrika is gefilmd, terwijl we hier ook weer aan het werk zien de opvolger van Johnny Weismül- ler, Lex Barker, die als Tarzan 'n gevaarlijke strijd levert tegen blan ke bandieten en gevaarlijke neger stammen, om Jane te bevrijden en zichzelf en andere goedwillende stammen te beschermen. HET DING. Deze sensationele film speelt zich af aan de Noordpool, waar een groepje geleerden een spoedoproep naar de militaire instanties zenden, wanneer er een vreemdsoortig vliegtuig in hun nabijheid is neer gestort. Rond dit soort vliegtuig speelt zich het hele verdere verhaal af: en vertelden we iets meer, we zouden afbreuk doen aan de span ning die deze film, voor personen boven 18 jaar,weet op te wekken. De gemeenteraad van Vlijmen kwam Maandag j.l. in een spoedeisende open bare raadsvergadering bijeen, die nood zakelijk was gemaakt door het feit, dat B. en W. gemachtigd wilden worden een geldlening aan te gaan ten behoeve van de bouw van een bijzondere lagere Landbouwschool met. welke bouw eer daags zal worden begonnen. Alvorens men echter aan dit punt toe was, werden enkele ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Hieron der bevond zich een verzoek van Gede puteerde Staten om intrekking van het raadsbesluit, waarbij de beide wethouders tegen ongevallen werden verzekerd. Dit verzoek van G.S. vond zijn aanleiding in het feit, dat bij Koninklijk Besluit een ge lijksoortig besluit van de gemeente Eind hoven was vernietigd. B. en W. stelden vervolgens voor een vergoeding te verlenen in de reiskosten van een dochter van een der ingezetenen die de R.K. ULO in den Bosch bezocht. De raad wenste hiermede niet accoord te gaan; eerst wilde men kennis n emen van de definitieve belastingaanslag van de betrokkene. Het punt werd daarom voor nader onderzoek aangehouden. Tegen het voorstel tot aangaan van de geldlening van 100.000.ten behoe ve van de bouw van de nieuwe lagere landbouwschool had de raad geen enkel bezwaar. Zo snel mogelijk zal men nu de school trachten aan te besteden, zodat met de bouw ervan aan de Kerkstraat onder Nieuwkuijk kan worden begonnen. De architect van deze nieuwe school een mooie aanwinst voor de gemeen te is de heer P. Verboort uit Vlijmen. „DE VALSE GOD" van Edmond Nicolas. Zoals de stofomslag van het bij uit geverij ,,'t Spectrum" verschenen boek ,,De Valse God" van Edmond Nicolas vermeldt, opent deze roman inderdaad een nieuw uitzicht in het werk van deze ongetwijfeld begaafde schrijver, maar voor ons blijft, na lezing, zeer de vraag, of dit nieuwe uitzicht ook gunstiger is, of het ons een betere indruk geeft van de schrijver van bijvoorbeeld „De Heer van Jericho"; m.a.w. of Nicolas zijn gro te kracht mag zoeken in deze serieuze probleem-roman, die van zo geheel an dere aard is dat het genoeglijke, het lichtvoetige en poëtische „De Heer van Jericho", dat door dezelfde uitgeverij onlangs in haar bekende prisma-reeks werd uitgegeven. De geschiedenis, door de schrijver zelf in zijn voorwoord een draak ge noemd, houdt de mogelijkheid in zich van een boeiende probleemstelling. We maken kennis met de jonge vee arts Keldeneers die zich in een klein Ljrmburgs dorp vestigt, waar de ijzerfa brikant Lou Bendix, een der machtigste, maar ook een der meest besproken figu ren is. We leren aanvankelijk Bendix kennen als een godshater, als een die spot met de religieuze gevoelens van de dorpsge noten, als een, die wanneer de mensen door ongelukken of rampen zijn geslagen, bij hen gaat intrigeren, hen aan het wan kelen tracht te brengen waar het hun vertrouwen in de goedheid Gods be treft. Zo komt hij ook met Keldeneers in een blijvend contact, wanneer deze in de oor log, toen een neergeschoten vliegtuig op het dorp stortte, vrouw en kinderen ver loor. Keldeneers moet gaan door een woes tijn van eenzaamheid, van twijfel soms, maar uiteindelijk wint het zijn christe lijke overtuiging, zijn onvoorwaardelijk vertrouwen in de goddelijke voorzienig heid en dan raken hem de schampere op merkingen van Bendix niet meer, dan wordt hij niet meer aan het wankelen gebracht, wanneer juist in de meest moeilijke ogenblikken van depressie de ijzerfabrikant hem opzoekt. Uit deze nachtenlange gesprekken vernemen we van Bendix' leven; hoe hem aanvanke lijk alles voor de wind ging en hij een kleine smederij wist uit te bouwen tot een machtige ijzerindustrie, hierbij ge holpen door het kapitaal van een land heer uit de omgeving. Deze landheer be tekende zijn ongeluk, wanneer deze zijn jonge schone vrouw biedt, wat hij, Ben dix, haar in zijn ijver voor zijn zaak en in zijn niet juiste maar volkomen op rechte liefde niet bood. Zijn vrouw gaat onder in het wilde amorphe gewoel der Rotterdamse havenbuurt, wegens man slag geraakt hij zelf in de gevangenis, waar hij de dood verneemt van zijn zoontje, en dan gaat hij twijfelen aan de Goedheid van God, die hem speelgoed gaf, om het zelf voor zijn ogen te ver trappen, die wreed is, onmenselijk wreed. Hij is een getekende geworden, die overal met zich de doem draagt van zijn godshaat en het misvormde beeld van God, zoals hij dat draagt in zijn verbeel ding, op wil dringen aan de anderen. In deze toestand komt hij in contact met de even hard door het lot geslagen Keldeneers en al schrijft Nicolas dan dat het allerminst zijn bedoeling was om een probleem van theologisch-philosophische aard aan te snijden, hij stelt niettemin het probleem concreet, hij laat de beide mannen praten over Gods voorzienig heid, over het vraagstuk van de zin van het lijden; hij laat Bendix zijn standpunt uiteenzetten en zijn bijna overtuigende motieven naar voren brengen, hij laat Keldeneers langzaam tot de overtuiging komen, dat het een caricaturaai ver wrongen godsbeeld is, dat zijn opponent haat en hij laat de jonge dokter tenslot te de fabrikant hiervan overtuigen, tot hij in de laatste nacht van zijn leven zich overgeeft aan God. Hoewel het boek zeer goed leesbaar is, hoewel het probleem interessant en boeiende mogelijkheden schept, weet ons Nicolas toch niet ten volle te overtui gen, op de eerste plaats niet van een juiste behandeling van het probleem en voorts niet ten volle van zijn talent, zo als we daar in tegendeel wel van over tuigd waren toen we zijn „Heer van Je richo" lazen. Het is soms alsof hij zijn persoflen heeft opgeofferd aan het probleem, als of hij ze daaraan ondergeschikt heeft gemaakt, alsof ze louter de dragers zijn van een geestesgesteldheid, en te weinig mensen van vlees en bloed. Men krijgt de indruk dat de stof te weinig is doordacht, te weinig is door wrocht, om volkomen gestalte te krij gen, om volkomen aanvaardbaar te wor den. Niettemin, zoals we reeds zeiden, het werk is voor geestelijke rijpe lezers on getwijfeld aanbevelenswaardig en is al leen al aantrekkelijk om de durf, waar mee het probleem is gesteld en behan deld. Het is eind November, somber weer. Het schijnsel der lantaarns weerspiegelt in het natte asphalt. De tramrails trekken zilverglan- zende banen. De etalages in de drukke winkelstraat echter baden in liet lichl uit de lange neon-bui- zen. Haastig schieten de mensen winkel in, winkel uit, omdat liet buiten onaangenaam en koud is. Voor mijn etalage staat een meis je, een kleine dreumes van mis schien zes, zeven jaar. Ik ben dc eigenaar van de zaak en heb haar deze week verscheidene keren zien staan. De heldere oogjes in gespan nen aandacht gaan zoekend dooi de etalagekast, die vol ligt met byouterieën, snuisterijen, beeldjes en dergelijke. Het is een lief kind om zo te zien. Meestal gekleed in een donker manteltje met geruite capuchon. De handjes in warme wantjes. Haar bolle wangetjes zien nu rood van de kou en over haar lichtblonde krullen die onder de capuchon uitspringen, glinsteren regendroppels. Nu gaat haar blik naar een col lier, dal midden in de etalage op de beste plaats ligt. Het is een paarlen kettinkje. Heel eenvoudig, maar de pareltjes zjjn echt, al moet ik eerlijk toegeven, dat sommige ervan kleine foutjes vertonen. Al hfj al is het een voordelige aanbie ding, want ik zou er meer voor kunnen vragen dan ik nu doe. Honderd vijf en twintig gulden is goedkoop, dat weet ik. Maar ik hen er toevallig zelf ook goedkoop aan gekomen en ik heb het expres zo laag geprijsd als blikyanger. Overigens kan ik het best doen, want ik hen met mijn 32 jaar nog steeds vrijgezel en mijn zaak levert meer dan genoeg op om van te .leven. Het is eigenlijk toch raar ver deeld in de wereld. Vele gezinnen hebben het pioeilijk. Dat merk ik nu zo vaak, wanneer een jonge huisvader binnenkomt om in ver band met het St. Nicolaasfeest een cadeautje voor zijn vrouw te ko pen. Men kan liet hun dikwijls aanzien, dat zij mei spijt iets moe ten laten liggen, omdat liet hun begroting tc boven gaat. Een enke le maal iaat ik de prijs wel eens ongemerkt zakken, maar een ge woonte kan ik daar als zakenman natuurlijk niet van maken, al is de bekoring wel eens groot. Ik zelf zou met gemak een flink gezin kunnen onderhouden, maar ik heb zelfs niemand aan wie ik een cadeau zou kunnen geven. Ze ker, ik ga in het vroege najaar een week of drie naar hel buitenland, 's Zondags trek ik er dikwijls met mijn wagen op uit. Maar tevreden met mijn bestaan, nee, da* ben ik niet. Ik mis de huiselijke gezellig heid, een lieve vrouw, kindéren. Maar al staat mijn inkomen gerust toe, dat ik trouw, daarmee ben ik er nog niet, want ik heb nog steeds niet dé vrouw gevonden. Vele meisjes heb ik leren kennen, maar nog steeds niet de ware. Mijn gedachten spinnen voort, terwijl de klanten hun keuze doen en ik automatisch afreken. Het kleine meisje staat nog steeds voor de etalage. Haar wantjes heeft ze uit gedaan. Ze bengelen aan de koordjes 0111 liaar polsen. Ze heeft een kinderbeursje te voorschijn gehaald en telt blijkbaar haar be zit. Het is op slag van zessen, er zijn bijna geen klanten meer. De laatste gaat de deur uit. Ik ga met hem mee om de deur achter hem te sluiten. Nog even kijk ik de ■straat in. Wat haastige fietsers en voetgangers reppen zich naar huis. De volle verlichte trams schuiven bellend de smalle straat door. Het kleine meisje staat even weifelend, dan met een grappig, resoluut ge- haar glipt zij mijn winkel binnen. „Mijnheer, ik wil de ketting hebben", zegt ze. Ze staat voor de toonbank, een parmantig kind, dat amper drie turven hoog is. Het is duidelijk welke ketting ze bedoelt. Ik heb haar er duidelijk genoeg naar zien kijken. „Heb je geld bij je, kleintje „Ja, genoeg", zegt ze, „ik hou zelfs nog drie eenl over". Ze keer haar beursje op de toonbank om en ik zie een verza'- meling van centen stuivers, een paar dubbeltjes en zelfs een kwart je. „Ja", zegt ze met kennelijke trots, ,,ik heb wel een half jaar gespaard om iets voor mijn mam mie te kopen". Ik tel de centen en stuivers. Al les bij elkaar een gulden en 28 cent. Met spanning volgt ze mijn tellen. Zou ze zich toch niet ver gist hebben Onderwijl gaan mijn gedachten, en overleg ik met me zelf, hoe ik dit kind de grote te leurstelling van haar leven kan besparen. Dan als een flits „waarom niet Waarom zou ik de ketting niet geven Ik heb toch een goede dag gehad. Ik heb meer verdiend in één dag, dan de mees te mannen van mijn leeftijd in een maand. Waarom zou ik dat kind niet gelukkig maken „Het is toch niet te weinig, mijn heer Haar stemmetje is wat ang stig en in haar grote blauwe ogen zie ik de angst en daarmede de waterlanders opkomen. „Nee hoor", zeg ik ineens besloten. „Je houdt zelfs nog drie cenl over", ik haal de ketting uit de etalage en pak hem in een klein met watten gevuld doosje. Het meisje straalt en bergt het ingepakte doosje angstvallig precies in de zijzak van haar jas. Dan is ze weg ik hoor nog even vlugge voetstapjes in de straat. Ik sluit de deur, het is over zessen. Er wachten nog drukke dagen voordat het zes De cember is. Zo, het St. Nicolaasfeest is al weer voorbij. Het is rustig in de zaak. Ik schep wat orde op mijn zaken, vernieuw de etalage oin wat te doen te hebben. Mijn Sint Nicolaasfeest heb ik doorgebracht in een restaurant, waar ik mij ge- tractéerd heb op een uitgebreid diner. Daarna nog een film ge zien, waar niet veel aan was. On voldaan kwam ik gisterenavond op mijn kamers, eigenlijk teleurge steld, omdat er niemand «-en ver rassing voor mij had, omdat ik •'elf niet iemand kon verrassen. De ochtenduren kruipen voor bij. Buiten is er een koude wind, er dreigt sneeuw. Tegen één uur rinkelt de winkelbel. Een jonge vrouw komt binnen. Ik weet met een, wie ik voor mij heb de moe der van liet kleine m usje Hetzelf de springende, lichtblonde haar, dezelfde blauwe ogen. Opvallend is •de gelijkenis tussen moeder en dochter. De jonge vrouw is niet klassiek knap, maar er gaat een vriendelijkheid, een goedheid van lraar uit. Ik vind haar mooi. „Ik kom terugbrengen, wat mijn dochtertje hier heeft gekocht, mijn heer. U hebt zicli beslist vergist, want zo'n ketting koopt men niet voor een gulden en 25 cent. De pareltjes zijn echt. Bijbetalen is voor mij uitgesloten, want ik moet voor mijzelf zorgen, sinds mijn man dood is". Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen - ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlossing bracht van die slopende rheumatische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg bren gen. Begin daarom vandaag nog de heil zame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. Wat moet ik antwoorden Ik wil de ketting niet terug, nu hele maal niet, want het collier zal haar goed staan en. verder peins ik niet. Ik begin haar te vertellen, hoe ik haar dochtertje talrijke ma len voor mijn winkel heb zien staan, zoekend naar iets moois. Ik vertelde van de bewuste avond, dat zij de winkel binnenstapte en vol trots haar volle beursje toonde. Ik vertelde alles, ook, dat ik het ge makkelijk kon doen, dat ik toch niemand had om iets te geven. „Ik was blij haar gelukkig te kunnen maken", zei ik. Ze begreep wat ik bedoelde. „Toch kan ik de ketting niet houden", zei ze. „U moet hem houden", zei ik, „want ik heb hem aan Uw dochtertje verkocht voor de prijs die ik goeddacht. Laat mij toch deze kleine vreugde ook eens iets tc kunnen geven". Buiten begon de sneeuw te val len, eerst geleidelijk, dan in dikke, dichte vlokken. De wereld werd klein, mijn winkel een kleine we reld. „Gaat U zitten, dan zal ik on dertussen de winkel sluiten, want het is tijd". Met een weifelend ge baar, dat mij weer sterk aan haar dochtertje herinnerde, keek ze naar de sneeuw, voortgejaagd doof de wind. Beiden zitten we te pra ten, beiden vastbesloten, maar toch, er is iets veranderd. Wat, kan ik niet zeggen, het is een vreemd gevoel. Tegenover mij zit de jonge vrouw, een meisje bijna, nu de warmte van de haard haar wangen doet gloeien. Zij lijkt nu nog meer op haar dochter, Ik zeg haar dat. Haar wangenrood kleurt dieper. Heb ik iets vreemds ge zegd Het sneeuwen houdt op. „Ik zal 1" naar huis brengen met mijn wa gen", zeg ik. „Het is slecht buiten om te wandelen". Even later zit ten wjj samen in de beslotenheid van mijn auto. De motor loopt warm. Ik ben wat verlegen mét mijzelf. Dan trekt de motor in de eerste versnelling ons op. De we reld is wit, in de wagen is het warm en in mijn hart begint een ied te zingen van geluk. Vijf minuten later sta ik in het kleine halletje van een etage-wo ning in de buitenwijken van de stad. „Drink een kop koffie. Het zal U wel smaken". Met deze woor den had z;j mij in de auto uitge nodigd even mee naar binnen te gaan. Ik ga de trap op en dan zit ik in een gemakkelijke stoel bij een snorrende haard. De kamer is eenvoudig, smaakvol. Er heerst sfeer. Op het kinderstoeltje voor het grote raam zit een grote pop. Een arm hangt wat los. Voor dat ik er erg in heb ben ik bezig de arm weer vaster te bevestigen. On dertussen hoor ik de jonge vrouw in de keuken bezig. He* doosje met de paarlenketting ligt op een salontafeltje. De St. Nicolaasver- pakking zit er nog om. Ik maak liet open en kijk naar de ketting. Wanneer ik even later mijn koffie op heb zeg ik „Ik neem onder geen enkele voorwaarde dit col lier terug. Verkocht is verkocht. Wanneer V mij echter iets wilt ver goeden, vergoed het mij dan door mij hier weifel ik even toe te staan nog eens bij U koffie te drinken". Een paar seconden is de stilte tastbaar. De blauwe ogen van de jonge vrouw zoeken iets in niijn gezicht. Dan zegt ze zacht „Ja, kom nog eens terug, mijn dochtertje en ik zullen het heel prettig vinden Ze staat op en geeft mij haar hand. „Kom met Kerstmis, want dan mogen mensen als U en ik niet alleeir zijn". WAALWIJKSE BILJARTBOND. Hoofdklas blijft onveranderd wegens rustperiode. Ie klas. H.B.S. 2—K.O.T. I T.O.P. 2K.N.A. I 2de klas. O.O.G. I—K.O.T. 2 H.B.S. 3—T.O.P. 3 Juliana IAmusement 2 3e klas. K.O.T. 3O.O.G. 2 K.N.A. 3Juliana Keesje 2H.B.S. 4 STAND PER 1 DEC. lste klas. H.B.S. 2 K.N.A. I K.O.T. I T.O.P. 2 2e klas. ju liana I O.O.G. I K.N.A. 2 Amusement H.B.S. 3 T.O.P. 3 K.O.T. 2 3e klas. H.B.S. 4 K.N.A. 3 K.O.T. 3 Juliana Keesje 2 O.O.G. 2 K.N.A. 4 Keesje 3 Gesp. 28 28 28 28 20 16 16 16 16 16 20 20 16 20 20 16 20 12 12 8—0 2—6 8—0 8—0 8—0 2—6 8—0 2—6 Punten 44 34 22 12 24 22 19 16 16 13 10 30 27 22 20 16 16 4 1 In verband met het terugtrekken, we gens omstandigheden, van de vereniging Marijke, zijn alle wedstrijden die de di verse verenigingen tegen Marijke hebben gespeeld vervallen. De stand die nu ge plaatst is, is de juiste stand met aftrek king van bovenomschreven wedstrijden. Met het, zeer tot onze spijt, heengaan van Marijke, mag onze Biljartbond toch het genoegen smaken met ingang van Nov. j.l. een nieuwe vereniging in te la ten treden in onze gelederen. Het betreft hier de vereniging B.V.K., die gevestigd is in café „Sportzicht", eigenaar de heer J. Kroot, aan de Zuiderparallelweg. Dat wij deze vereniging van harte wel kom heten hoeft verder wel geen betoog. Wij hopen dat zij dezelfde sportieve geest zal dragen als wij dat in ons com petitieverband gewend zijn. Deze vereniging neemt in de verdere competitie de plaats in van Marijke. De achterstallige wedstrijden zullen in een inhaalprogramma worden opgenomen. Als nu de secretarissen van alle ver enigingen op hun wedstrijdprogramma de naam Marijke willen veranderen in B. V. K., zijn in zoverre de moeilijkheden uit de weg geruimd. Daar deze vereni ging graag met nog een viertal uit wil komen in de 3e klas, maar zo mogelijk op Dinsdag of Woensdag, worden de verenigingen die hiermee te maken heb ben verzocht bericht te zenden of zij hiermee accoord gaan. geeft U veer Waalwijk Kaatsheuval en de Lang straat DE BESTE RECLAME.

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 3