dag- VROOM DREESMMN woens JÊ prijzen RAAMSDONKSVEER GEERTRUIDENRERG SLOTAGGOORD a KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN BESTAAT 1 JANUARI 75 JAAR DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 DECEMBER 1952 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 10 DECEMBER .HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND MINISTER ACHT BUS BETER DAN TREIN. AANKLACHT TEGEN DE H. MAN DOOR DE OUDEN VAN DAGEN. BI auwe overall van prima keper met verdekte sluiting en diepe steekzakken, 025 maten 48 t/m 58 Vetlederen werkschoe nen met prima dubbele lederen zolen, tweemaal houtgepend en originele watertong, 4 075 maten 39-48 1 Wollen heren alpino met lederen band en zijden kap. In marine, 075 zwart en bruin Wederom de veel gevraag de cocosboodschaptas in grote maat, ijzersterk, Irisse kleuren 30 Prachtige witte molton deken, extra grote twee persoons maat, 150 x 200 cm. Directoire - elastiek, 3 koords met soepele, blijvende rek, JQc 5 meter kaart Potlood, prima *2Qc schrijvend, 1 2 st. Wasmand van sterk ge vlochten teen, grote ^45 maat met voet Chocoladepasta, heerlijk op de boterham, smeert voordelig. Per pot AQc a 450 gram Gehakt in blik a 450 gram, uitstekend van 419 kwaliteit «fr» SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Zuiver wollen carré, mooie uni pastelkleuren met gekleurde ingeweven rand, grote maat 290 Damesdirectoire, satin charmeuse, geruwd, zachte warme winterkwaliteit, in zalm en wit 195 Zijden linksgeweven dameskousen met nylon versterking aan hiel en teen, in diverse 4 50 modetinten Theedoek van prima Twentse kwaliteit, 68 x 68 cm., gezoomd en gelust. In frisse rode, groene en blauwe ruiten 95c maiwïK Op 1 Januari a.s. zal het 75 jaar geleden zijn dat de Kamer v. Koop handel en Fabrieken te Waalwijk w.erd opgericht. De herdenking van deze gedenk waardige "dag zal op een nader te bepalen datum plaats vinden. Ons blad schreef daaromtrent: „Waalwijk, 1 Januari. Het is ons „eene streelende voldoening tege lijk met het verschijnen van het „eerste nummer van De Echo van „het Zuiden, ook het in werking „treden der Kamer van Koop handel te Waalwijk te kunnen „mededeelen. Wanneer wij een „oogopslag werpen op al het goe- „de elders door deze instelling tot „stand gebracht, wanneer wij zien „hoezeer handel en industrie er „overal door beschermd, bevor derd en uitgebreid worden, welk „een machtige steun zij overal „voor de stoffelijke welvaart der „plaatselijke bevolkingen, zijn en „hoe vaak door hare eendrachtige „samenwerking maatregelen ge- „nomen en werken uitgevoerd „werden, die, hoe heilzaam en „nuttig ook voor het algemeen „welzijn, toch niet tot stand ge- „komen zijn, enkel en alleen om dat er eene corporatie ontbrak, „die speciaal met die belangen „zich belastte, dan kunnen wij 't „bloeiende Waalwijk niet anders „dan met eene zoodanige instel ling geluk wenschen. „Wij koesteren des te grooter ver pachtingen van haren werk- kring, wijl de mannen, die tot „leden dier Kamer benoemd zijn, „ons door hunne kunde, hunnen „ijver en de algemeene achting „en het vertrouwen, dat zij ge nieten, de beste waarborgen zijn „voor het veelzijdig nuttige van „hunnen werkkring". De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk werd in voormalige organisatievorm opge richt op 1 Januari 1878. In deze vorm bleef zij bestaan tot 1 April 1922. Het initiatief tot de oprichting werd genomen door handel en in dustrie. Een vereniging van leer looiers, lederhandelaren en schoen fabrikanten wendde zich tot den Gemeenteraad met het verzoek te bevorderen, dat door de Regeering eene Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de gemeente Waalwijk zou worden ingesteld. Dit adres werd gesteund door tal van indus- triëelen en handelaren. Het verzoek vond volle instemming bij den Ge meenteraad, die zich wendde tot de Regeering en waarop volgde het Koninklijk Besluit van 8 September 1877 No. 7 tot instelling der Kamer. Aanvankelijk zou het aantal le den vijf bedragen, bij Koninklijk Besluit van 26 Juli 1912 xs dit getal gebracht op 7. Tot 1922 had de Kamer vrijwel een plaatselijk karakter, al was zij ook meermalen in de gelegenheid bepaalde streekbelangen van dienst te zijn, terwijl in hare jaarversla gen ook gegevens werden verwerkt betreffende handel, industrie en landbouw in de naaste omgeving. Door het in werking treden der Wet op de Kamers van Koophandel (Wet van 26 Maart 1920, Staatsblad No. 152), werden met ontbinding van de oude, nieuwe Kamers inge steld, waaronder de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Binnen 't gebied der nieuwe Kamer werden opgeheven de bestaande Kamers te Kaatsheuvel, Dongen en Raams- donk. Het karakter der Kamer werd daardoor geheel veranderd; voor een orgaan, dat in hoofdzaak plaat selijke belangen betreffende handel en industrie nastreefde, trad in de plaats een meer offiëele vertegen woordiging van handel en nijver heid van een ruim gebied. Daaren boven werd aan de Kamers opge dragen het inrichten en het behee- ren van een handelsregister. De Kamers werden samengesteld uit twee afdeelingen, een afdeeling voor Grootbedrijf en een afdeeling voor Kleinbedrijf. Zij kregen een permanent bureau met een secre taris en verder bureaupersoneel. Wij komen op dit jubileum nader terug. Vervoer in de Langstraat Volgens minister Algera zou de weder-opensteling van de spoorweg Den BoschLage Zwaluwe voor personenvervoer aleen dan zin heb ben, wanneer uit hoofde van ver keersveiligheid het busverkeer op de weg niet zou kunnen worden toegelaten. Dit is echter niet het geval. Bovendien zou dit ook niet in het belang van het personenver voer in de Langstraat zijn omdat een bus vaker rijdt dan een trein en ook omdat de bus in al de dor pen, die over betrekkelijk grote af standen langs de weg liggen, stopt. De wijze, waarop het personenver voer geschiedt, is volgens de mi nister geen oorzaak van het weg trekken van industrieën uit de Langstraat Nu weten we het ineens, de bus is beter dan de trein; alleen voor 't veilig verkeer zou de bus niet bij ons op de weg kunnen worden toe gelaten. Een bus rijdt vaker dan de trein en stopt in alle dorpen. En de wijze waarop het personenvervoer geschiedt, is niet de oorzaak van 't wegtrekken van industrieën. Wij menen dat Z.Ex. zich er al heel gemakkelijk van af maakt. Of er dan geen andere en grotere be langen op 't spel staan en, of b.v. aantrekken van industrieën niet van eminent belang is. 't Schijnt echter vechten tegen de bierkaai. Jammer dat Z.Exc. bij op vriezend weer en sneeuw niet eens een kijkje komt nemen of meereist. ONDERNEMINGSRADEN IN DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. Naar aanleiding van een ook in ons blad opgenomen bericht over de onder nemingsraden in de Schoen- en Leder industrie, schrijft ons de directeur van de Bedrijfsraad voor de Schoenindustrie „In Uw blad komt een bericht voor onder het hoofd „Ondernemingsraden in Schoen en Leder waarin wordt gesteld, dat tussen werkgevers- en werknemers organisaties in de schoen- en lederindus trie zou zijn overeengekomen, dat slechts georganiseerden zitting mogen hebben in de in te stellen ondernemingsraden. Wij achten ons verplicht er Uwe aandacvht op te vestigen, dat dit bericht, voor wat de schoenindustrie betreft over de lederindustrie kunnen wij met oordelen onjuist is. Onze Raad is het uit werkgevers !en werknemersvertegen woordigers samengesteld orgaan, dat be last is met het geven van leiding aan de uitvoering der Ondernemingsradenwet in de schoenindustrie. Onze Raad stelt zich hierbij op de basis van de Wet en dit betekent, dat weliswaar steeds primair de werkne mersvakverenigingen worden aangewezen om candidaten te stellen voor de onder nemingsraden, doch dat in bepaalde ge vallen, namelijk indien de samenstelling van het personeel daartoe aanleiding heeft, een regeling kan worden goedge keurd, volgens welke daarnaast ook nog a ndere candidaten kunnen worden ge steld. ZILVEREN JUBILEUM. Timtur vierde Vrijdag wederom een fabrieksjubileum. De patronen- maker, de heer C. Adriaanse, was toen n.l. 25 jaar in dienst van het Timtur-bedrijf. Op de gewone, sympathieke wij ze werd dit jubileum herdacht. Om 11.15 uur werd de jubilaris met z'n echtgenote in de cantine ontvangen en door de directie hartelijk gehul digd voor z'n vakmanschap en trouwe arbeid en werd hem de zil veren herinneringsmedaille met bedrag onder couvert aangeboden terwijl z'n vrouw mooie bloemen werden geoffreerd. Namens het personeel feliciteerde de heer A. Leijtens en bood hem een rookstel aan, terwijl de chef van de afdeling snijderij, de heer Hoevenaars, in hartelijke bewoor dingen zijn gelukwensen aanbood Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen en werd 't jubileum in huiselijke kring voortgezet. Men deelt ons het volgende mee: Door nalatigheid van de H. Man werden de oudjes in de St. Nico- laes-feestweek van een bezoek ver stoken, met het gevolg dat de Sint op Zaterdag 6 December, terwijl hij op het punt stond onze gemeente te verlaten om naar Spanje te vertrek ken, werd gearresteerd en voorlo pig in arrest gesteld. De Sint, zeer onder de indruk van deze conster natie, legde daarna 'n volledige be kentenis af inzake 't feit dat Hij deze oudjes in de steek had gelaten en deed de belofte op Woensdag 10 December alsnog een bezoek te zul len brengen aan de oude garde, waarna de Sint op vrije voeten werd gesteld. Leden van de R.K. Bond van Ouden van Dagen, overmorgen (Woensdag 10 Dec. dus) allen op waarts naar het Sociëteitsgebouw, om daar een groot en gezellig St. Nicolaasfeest te vieren. Ja, het zal en moet er gezellig worden; verschillenden dromen reeds nacht op nacht over de mooie liedjes die zij voor St. Nicolaas zul len ten beste geven. BENOEMD. Tot geestelijk adviseur der afd. Raams- donksveer der E.H.B.O. werd door de Bisschop van 's Bosch Mgr. Mutsaerts aangesteld de Weleerw. heer Kapelaan van Loosdrecht. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Geertruidenberg op a.s. Woensdag 10 December 1952 des avonds half acht in het gemeentehuis alhier. Te behandelen zaken: 1. Goedkeuring rekening Stedelijke Godshuizen dienst 1951. 2. Voorstel tot wijziging van het re glement van de Stedelijke Godshuizen. 3. Voorlopige vaststelling gemeente rekening dienst 1951. 4. Vaststelling van het bedrag per leerling voor het bijzonder onderwijs over 1953. 5. Vaststelling gemeentebegroting dienst 1953. 6. Wijzigingen gemeentebegroting dienst 1952. 7. Voorstel tot verlenging van de re" kening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. 8. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 250.000.met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. 9. Aanvraag van het bestuur der R.K. Meisjesschool tot het beschikbaar stellen van gelden voor de aanleg van centrale verwarming in de bestaande school en tot betegeling van de speel plaats; 10. Ingekomen stukken. BURGERLIJKE STAND November 1952. Geboren Hendrikus P J zv A J Hon- dijk-van Rijen -Jacoba J M dv A C Kuiters-Berkhout Martina H dv C Th van Frankfoort-Crane Johanna C A M dv W M Gamers-v d Bosch Fran- cisca P M dv J A Bogaarts-Zijlmans Dijmphna J Cdv WE van Groesen- Broeken Johanna H dv A D ten Har- kei-Vermeulen Cornelia T A dv C A van Bavel-Goossens - Johannes A L F zv P A Jacobs-Akkermans Alphonsia A M dv H W v d Pluijm-v d Pluijm t Petronella M dv J G van Gils-Dekkers Jacob zx J Kerstma-Wijma Albert M zv A Pannen-Burghart Petronella J M dv S Snijders-de Jongh Johan nes H W zv L Romp a-de Hoogh Hendrikus A zv A A Hermus-van Gils Woutera Hdv AC Goossens-Roelen. VRAGEN EN MENINGEN VAN ONZE LEZERS. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK WORDEN GEVRAAGD Schoen- en leder Stikmeester Ophalers Hand~zwikkers Machine-Overhaler Mach. Gradeerder Kantenschrooiers Afmakers Aanklopper Mannelijke schoenstikkers Pakkerij -arbeider L.l. Randenmaker. Jeugdigen ter opleiding in de schoen- en lederwarenindustrie Schoenstiksters (fabriek) Plaksters Schuurder Slijper Nathuis-arbeiders voor Engeland (ongeh.) Kleding, Reiniging L.l. naaister. Papier L.l. Boekbinder Herpt, 3 Dec. '52 In Uw raadsverslag der gemeen te Heusden in Uw blad van 1 Dec. j.l. staat vermeld: „de heer v. Herpt kon zich wel verenigen met de aan leg van nieuwe riolen, maar het dempen van de Demer zag hij liever niet; hij zou 't beter vinden wan neer deze doorgetrokken werd tot aan de Hferptse straat, zodat dit Heusden een veel mooier aanzien zou geven". Dit is bezijden de waarheid; door mij is gezegd, dat er voor mij reden is om tegen te stemmen omdat met dit plan geen volledig werk gele verd wordt; ik heb er steeds op ge wezen dat, zo de lelijke betonnen schutting blijft staan, deze de ge hele zaak zal ontsieren en dat het noodzakelijk is dat alles in één plan één geheel wordt. Ik zou voorstem men omdat met 't oog op de volks gezondheid het noodzakelijk is dat het open riool verdwijnt, en ging van de veronderstelling uit dat, wanneer het project gereed is zoals het thans daar ligt, de noodzaak vanzelf aan de orde komt om alles tot één geheel te brengen, zoals ik altijd heb voorgestaan, waarbij de heer Te Vruchten al begon met de opmerking te maken dat de weg ten Noorden van de Demer doorge trokken moest worden. Ik hoop dat U deze rehabilitatie zult wilen aanbrengen, waarbij ik u bij voorbaat dank zeg en de wens uitspreek dat de volgende versla gen toch zeker méér aangeven wat er gezegd is, daar dit de laatste tijd nu niet zo behoorlijk geschiedt. Chr. A. J. v, Herpt. lid van de raad der ge- i meente Heusden. EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK DOOR T. LODEWIJK 23) Eigenlijk interesseerde van al de leden van Pro Musica niemand haar meer dan oppervlakkig. Er waren wat brave huisvaders en wat jon gelui die wel naar haar oogden, maar instinctief voelden dat ze toch geen kans maakten. Niemand kwam, dacht Ada, boven het gemid delde uit. En toen was daar plotse ling Frits Terlaer verschenen, een gewone onderwijzer, maar een man uit beschaafde kringen, dat zag je zo. Een beschaafde, geestige vent, één die het wel verder brengen zou dan schoolmeester. Ada was juist in de stemming om een man als Frits te appreciëren. De eerste tijd had ze in haar kunste naarswereldje nogal wild geleefd. Ze had al heel wat intieme vriend schappen achter de rug, wilde fees ten waren gevierd en met oudere en jongere mannen had ze het spel letje van kat en muis gespeeld. Er was een kort avontuur geweest met een jonge man van de Zweedse Am bassade en een ander avontuur met een gevierd toneelspeler en toen nog een met een Spaanse danser en Ada begon dit alles een beetje moe te worden. Het draaide alle maal op hetzelfde uit: teleurstel ling. Ze had zo langzamerhand van alle gerechten op die rijkvoorziene dis geproefd en niets kon haar meer bekoren. Er moest nu iets geheel anders zijn. En dat andere kwam in de gedaante van Frits Terlaer. Dat hij getrouwd was, maakte voor haar weipig uit. In haar we reld waren echtscheidingen geen zeldzaamheid en nog veel vaker kwam het voor dat man en vrouw wel bijeen bleven, maar ieder zijn eigen weg ging. Toen ze merkte dat Frits uit dat hout niet gesneden was, was dit een nieuwe en aange name sensatie. Toen ze constateer de dat hij haar bewonderde, maar die bewondering poogde te verber gen en een correcte houding te be- .waren, amuseerde dit haar. Het feit dat Frits tot haar opzag als een wezen uit een hogere wereld, vleide haar en voldeed aan haar behoefte om te schitteren en bewonderd te worden. Ze gaf er zich geen reken schap van of ze diepere gevoelens van genegenheid voor de jongeman koesterde. Dat maakte voor haar weinig uit. Van kindsbeen af had ze in alles haar zin gekregen. Dit was een nieuw spelletje; ze wist niet waarop het zou uitlopen, maar in teressant en de moeite waard zou het zeker zijn. En wanneer Ada eenmaal iets in de zin had, zette ze door, en wanneer ze tegenstand ondervond streed ze met alle wa pens om haar doel te bereiken. Die strijd en alles wat daaraan vast zat, vormde voor haar de voornaamste sensatie in haar leven. De gewone stadia van verliefdheid, liefde en trouw daarna kende ze niet of al leen maar in het extreme. Span ning, sensatie, strijd, het genot van de jacht, waren voor haar de essen tie van alles. Nu had ze dan Frits Terlaer leren kennen in zijn eigen omgeving. Een smaakvolle, rustige, behaaglijke omgeving. Ze had zijn vrouw ge zien, een knappe, jonge vrouw, maar zo gewoontjes. Een boeren dochter in de stad, helemaal op gaand in een man en kind. Zou zulk een vrouwtje op den duur een man als Frits kunnen boeien? Ze had, geloofde ze, haar rol voor treffelijk gespeeld en een luchtig, ongedwongen gesprek met Sietske gevoerd. Bij de baby had ze even een vreemd gevoel gekregen toen had ze één ogenblik de leegte van haar eigen leven met een bijna lichamelijke pijn gevoeld. Maar daar wile ze niet aan denken. Ada Siccama was geen slechte, gewetenloze vrouw. Maar haar op voeding en de kring rondom haar hadden haar geleerd dat het leven is, er uit te halen wat er in zit, dat in de liefde alles geoorloofd is, en dat de winnaar de lauwerkrans krijgt. Het kwam niet in haar op te denken aan een gezin dat moge lijk verscheurd kon worden, aan een vrouw die ze nameloos ver driet kon doenze had niet ge leerd aan anderen te denken, nog minder iets voor anderen op te of feren. Ada was op zoek naar een nieuw avontuur. En dat avontuur zou ze doorzetten. Wat er van kwam, daar aan moest ze nu nog maar niet den ken. Voorlopig had het leven weer een nieuwe sensatie. En daarna? De zondvloed als het moest HOOFDSTUK X. Het huis was vreemd en leeg zon der Sietske. Frits, die haar zo juist naar de trein had gebracht om voor veertien dagen haar te laten ver troetelen op de boerderij waar haar zuster en moeder woonden, stond onwennig rond te kijken. Sietske was bijna nerveus van blijdschap geweest. Dagen tevoren had ze opgewonden rondgelopen. Zij met haar baby op de boerderij. Moeder, Hanne, Harm. Alle vrien den, alle kennissen. 'Al de begroe tingen, de praatjes en de verhalen. Daar te zitten in de oude kerk en alle mensen kijken en knikken. Daar te lopen door het dorp met haar baby in de mooie kinderwagen en de bewonderende opmerkingen te horen van wie haar ontmoetten! Ze zou eerst daar, in het dorp waar ze als kind gewoond had, haar moe dertrots ten volle kunnen beleven. Frits had al haar bezwaren be zworen, zoals ze ook in haar hart had gewild. Hij redde zich wel. Hij kon eten bij de Lauers, die vonden dat wel gezellig. En zo af en toe in de stad. Hij zou die veertien dagen zich best vermaken, en er was zo veel werk te doen dat hij nu einde lijk eens af kon maken. Nee, Siets ke kon rustig gaan. Eh aan 't eind van die veertien dagen zou hij zelf komen om haar te halen. Ze had- Voeding en genot: Slagersleerling Landbouw: Landbouwersknecht j e Vrije beroepen Vrouwelijke kantoorbedienden Huish. Diensten Dagmeisjes Personeel in alg. dienst Jeugdige magazijnknechten BIEDEN ZICH AAN Bouwnijverheid Schilders L.l. Schilders Grondwerkers Hout, Kurk, Stro Meubelmakers Kleding, Reiniging Kleermakerij (groot- en kleinwerkers) Schoen- en Ieder L.l. stikker Overleersnij der Maatschoenmaker (thuisw.) Modelmaker Opspanner Sjouwers Looierij Metaalnijverheid Mach. bankwerkers Metaaldraaier 2e Automonteur Voeding en genot Slagersknecht Landbouw Tuinbouwknechten Handel: Verkoopster Verkeer Div. chauffeurs Bezorgers Vrije beroepen Vertegenwoordiger in schoenen Mannelijke kantoorbedienden Pers. in algem. dienst: Magazijnbediende mannel. Magazijnbediende vr. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, Tel. 2131. Deze bekendmaking is geldig t.m. de laatste repetitie-avond vóór de uitvoering. Jammer dat Sietske daar niet bij kon zijnmaar die vermaakte zich wel daarginds. Tevreden en welgemoed stond hij op het balcon van de tram, op weg naar het repetitie-lokaal. Alles liep zo gesmeerd met Sietske en de ba by, op school, op het koor. Ja, hij, den dan juist een korte vaeantieI niet mopperen, Amsterdam Deze eerste avond at hij alleen. bracht hem geluk Hij scharrelde bedrijvig in de keu ken, bakte een biefstuk en sneed brood. Een eenvoudige maaltijd, dacht hij, maar het kon best zo. Hij kon fijn de krant lezen, af etend. Daarna zette hij de radio aan en stak een goede sigaar op. Hij had nog een uur de tijd voor hij naar het koor ging. Het was op één na Brederode wachtte hem al op en nam hem vertrouwelijk apart. Frits, luister eens even. Ik heb een plannetje. Jij hebt nu een paar maal gerepeteerd in mijn plaats, en nu zou ik het leuk vinden wanneer jij op de uitvoering die Diepen - brock-liederen zou dirigeren. (Wordt vervilgd)

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 4