VROOM DREESMANN woeiisttSig'-priJzeii ONS BLAD SLOTACCOORD FEESTDAGEN Visiiekaarljes Een Nieuwjaarswens 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 DECEMBER 1952 2 ■ÜPi 225 41-47 265 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND ALLEEN GELDIG WOENSDAG 17 DECEMBER Melkinrichting groeit met de gemeente mee 25) J1S1 DE TENTOONSTELLING VAN DE K.A.J. AFDELING ST. CLEMENS. in ruime keuze, de nieuwste modellen en de meest moderne letter-typen. Waalwljltse Stoomdrukkerij Antoon Tielen. in „DE ECHO" is voor de Langstraat en omgeving voldoende, maar ook noodzakelijk. Geeft ze daarom tijdig cp De prijs is f 1.50 1 kolom f 3.2 kolom isaés PSÜPPÜ SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Pyamaflanel, zware kwali teit In diverse mooie straep- dessins, 78 cm. br., .S 1 5 per meter I Huishoudschaar, grote maat, prima staal, gjj roestvrij Wegens enorm succes: Kameelhaar pantoffels, in mooi ruitdessin, met prima rubber zolen, maat 36-40 Herenpantalon, m. lange pijpen, prachtkwaliteit in terlock, zeer mooie afwerking, *305 maten 5 en 6 <3 Wollen ribsokken, met lastex boord, sterke kwa liteit met nylon versterking, diver- «%Q5 se mooie kleuren A Khaki overhemd, boord met baleinen, 2 borstzak ken met plooi, indanthren geverfd, krimpvrij, "yon alle maten Kerstringen, geglaceerd, heerlijk knappend, in cello- phaan verpakt, £.f\c zak a 250 gram OU Fondant Kerstkransjes, verschillende c smaken, 200 gr. «3 <r Emaille kolenkit, grote maat, prima kwaliteit, met kachelhaakje, samen voor Kersttafellaken, in leuk damast patroon, met pakje Kerstservetten, inhoud 20 stuks, samen voor Originele karnemelk- zeep, overvet en goed schuimend, stevig verpakt, 6 stukken voor a jq Slaapkamerkleedje, mo derne dessins, zeer sterk en bijzonder voordelig, in licht en donker terra, 50x100 cm. Babytruitje, v. prima kwa liteit glansgaren, met leuke ingewerkte rand •j 05 mmm EN DE AANSTAANDE Met het oog op de a.s. Feestdagen zal ons blad als- volgt verschijnen: Maandag 22 December Woensdag 24 December KERSTNUMMER - Adver tenties tot uiterlijk Dinsdag 23 December 9 uur. Maandag 29 December Woensdag 31 December NIEUWJAARSNUMMER Advertenties tot u i t e r 1 ij k Dinsdag 30 December 9 uur. •DE ADMINISTRATIE EEN VERHAAL VAN LIEFDE EN MUZIEK DOOR T. LODEWIJK Ja antwoordde ze bijna fluisterend ik wéét wel wat het was Toen klonk het luid applaus der anderen. Ada stond op en dankte met een stralende glimlach. Kom kinderen zei de voor zitter 't is bedtijd. Tot de vol gende repetitie, en welterusten al lemaal! De dag van de uitvoering nader de met rasse schreden en Frits ging door het leven als een blij en ge lukkig man. Van Sietske had hij een brief ontvangen waarin ze hem enthousiast verslag uitbracht van haar belevenissen daarginds. Het speet haar dat ze alweer zo gauw terug moest, de tijd vloog om, maar ze zou toch erg blij zijn wanneer ze weer bij hem was. Ze was opgeto gen over het grote nieuws van zijn benoeming en erg blij dat ze tijdig in Amsterdam terug zou zijn om 't afscheidsconcert van Brederode mee te maken. Hij zat 's avonds thuis te luiste ren naar de radio, toen hij het por- WAALWIJKS BELANG. Algemene vergadering op Woens dag 17 December 1952, 's avonds om 8 uur in Hotel „De Twee Kolom men". Aan de orde: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag penningmeester. 4. Mededelingen omtrent werk zaamheden, Stadsfeesten bij het 650-jarig bestaan. Tentoonstel ling e.m.a. 5. Rondvraag. Wij vertrouwen dat vele leden deze algemene vergadering zullen bijwonen. Er wordt slechts twee maal per jaar een beroep gedaan op de leden. Laten zij dan ook tonen belang te stellen in het werk van 't bestuur, om met dit bestuur de zaken, van belang voor Waalwijk, te komen bespreken. Dus tot a.s. Woensdagavond in „De Twee Ko lommen". KERSTFEESTVIERING IN DE NED. HERV. KERK. tier van een auto hoorde dichtslaan en even later de bel door het huis schrilae. Verrast liep hij naar de deurwie kon daar zijn? Tot zijn prettige verbazing zag hij Ada voor zich staan. Dag! zei ze dat treft, dat je thuis bent. Ik dacht zo bij me- zelf, zo'n stroweduwnaar is natuur- J lijk overal te vinden, behalve thuis. Ik zit dikwijls 's avonds alleen thuis - antwoordde hij. Arme eenzame stakker dan is het maar goed dat ik je even kom opzoeken. O, ik voel me helemaal niet eenzaam zei Frits, en voelde op eens dat dit niet bijzonder hartelijk klonk. Hij voegde er dan ook haas tig aan toe ......maar daarom vind ik het wel erg gezellig dat je me komt opzoeken. Toe, doe je jas even uit. Nou aarzelde ze zou ik dat doen? Ik kom maar voor Ja, je hóéft niet, ik zal je mijn gastvrijheid niet opdringen, schert ste hij maar nu je er toch een maal bent en als je geen haast hebt, waarom zou je dan niet even blij ven? Nu, vooruit dan maar be sloot ze. Frits hing haar mantel op, ze schikte nog vlug iets aan haar strak kapsel en volgde hem naar de Wals op 64 no. 2 Cis kl.t. j Polonaise op 53 As gr.t. Pauze 4. Prélude. Air et Final C. Franck 5. Images lre Serie: Cl. Debussy Reflets dans l'eau Hommage a Rameau Mouvement. GOUDEN BRUILOFT. Ook 1953 zal ons weer verschil lende gouden bruiloften brengen. In Februari zal het echtpaar A. de Graaff-Maas in de Putstraat dit gouden jubileum herdenken en een comité is reeds druk in de weer. Enige maanden later komt het Westeinde aan de beurt, waar het echtpaar G. Verhulst-v. Dalen zijn 50-jarige echtvereniging hoopt te vieren en waai yoor bereids een co mité is gevormd. Er is al flink gewerkt door de Ka jotters van St. Clemens. Moch ten zij de laatste tijd een grote ac tiviteit aan de dag gelegd hebben, thans bereikt deze activiteit bijna het hoogtepunt. Dat is ook nodig, want over een dag of tien houden zij een tentoonstelling van deze nieuwe Kajotters-activiteit. Ver schillende personen vroegen ons wat hier zoal te zien zou zijn, maar dat kunnen wij nog niet precies vertellen. Doch het een en ander kunnen we al wel verklappen. Op de eerste plaats is er natuurlijk ons K.A.J.- gebouw dat in 1949 door onze jonge arbeiders werd gebouwd en daar naast de natuur-echte Maria-grot, die enkele maanden geleden in 2 dagen tijd door de jongens werd gebouwd. Deze twee resultaten van vrije tijd zijn op zich al een bezoek waard, als men weet dat voor het K.A.J.-gebouw 22000 stenen door de jongens moesten worden schoon- gehakt en voor de Maria-grot 4 ton cementblokken moesten worden versjouwd en verwerkt worden. In het gebouw wordt op het podium de kerststal (die ook in vrije tijd vervaardigd werd) opgebouwd in een grootte van 6 bij 2 meter. Daar bij komt nog een versierde kerst boom. De Missienaaikring uit Baardwijk komt met een prachtige sortering liturgische benodigdheden voor den dag. De „Mikadi", de militaire Ka- jottersdienst, wordt hier op een leuke wijze uitgebeeld; men ziet er een kazerne met schildwacht en enkele militairen. Sommigen lezen het Kaj ottersblad en andere solda ten gaan het halen bij Ka jotters die voor een Kajottershuis dit blad uit geven. Zelfs de soldaat op wacht houdt in zijn ene hand nog het Ka- jottersblad. Hierbij is een landkaart van Nederland gemaakt, waarop de garnizoensplaatsen van onze solda- gezellige zitkamer, waar een lees- lamp brandde en het verlichte schaalverister van de radio haar toewenkte. Sjonge, wat heb je 't hier toch gezellig zei ze rondziend zo echt het nestje van het jonge paar. Ze liep vrijmoedig door de kamer heen. Dat is een mooie pastel, zeg, die je daar hebt. En dit beeld jeze nam het voorzichtig in haar handen en bekeek het liefko zend. M'n compliment voor je smaak, Frits. Of is het Sietske's smaak? Van ons allebei zei hij wat stug. Bij Sietske was het nog niet zo ontwikkeld, maar die heeft dat wel aangeboren. Ze had altijd een hekel aan lelijke dingen. Trouwens, in die boerderij van hen was nogal wat heel mooi antiek Ik houd niet van antiek zei ze geef mij maar modern, zoals chroom, lichte tinten, moderne schilderijen. Je moet eens op m'n flat komen kijken, Frits, ik wil jou oordeel wel eens horen. Jij bent tenminste wat dat betreft nog on bedorven; die kennissen van mij vinden iets alleen maar mooi wan neer het totaal geen gelijkenis ver toont met wat het eigenlijk moest zijn. Frits verontschuldigde zich even ten uit de parochie met een pijl vanuit het K.A.J.-huis zijn aange geven. Ook de St. Nicolaas-actie wordt hier voorgesteld. Hier ziet men de Sint met zijn knecht en enkele kin deren. Daarbij zijn surprises uitge stald, die door onze jongens zijn gemaakt. Er zijn aardige surprises hij zoals '11 grote sneeuwman, spaarbankboek, tas, enz.Alles wordt in de sfeer gebracht door paketjes en andere voorwerpen. Ook de ontspanningsavond in 't Patronaat is aanwezig. Daar word! geping-pongd, gebiljart en ge kaart. Er zijn verder tal van ande re voorwerpen te bezichtigen, zoals schilderstukjes, pasteltekeningen, conté-tekeningcn, voorstellende landschappen, kinderfoto's, enz., houtsnijwerk, inlegwerk, borduur- en haakwerk. Ook de smeden zijn hier vertegenwoordigd met sche merlampjes en dergelijke dingen meer. Er zijn bovendien enkele ra dio's en een pick-up en de, de laatste tijd meer bekend wordende, raffia-handwerkjes. Zelfs enkele zieken brengen de resultaten van hun arbeid. Er zal ook een klein hoekje ingedeeld worden, als het mogelijk is, voor goede lectuur. Tussen dit alles door wordt de Kerstslemming niet vergeten. Daar om zullen leuke kerstversieringen, die zeer aardig zijn voor de kerst tafels, hier en daar tussen gezet worden. U ziet, dal de Kajotters proberen zo veel en zo mooi moge lijk materiaal bijeen te brengen, zo dat het een bezoek aan hun club gebouw zeker waard is. Om aan deze tentoonstelling mee te doen bestaat er nog gelegenheid om zich op te geven, met medede ling van het aantal stuks hij Th. Burmanje, Laageinde 70, tot Zater dag 20 December a.s. Door deze tentoonstelling hopen de Kajotters aan de arbeiders hun vrije tijd nuttig te leren ge bruiken en waarderen. Voor de te gemoetkoming in de onkosten zal een kleine vergoeding gevraagd worden, die in 't volgend nummer van dit blad bekend gemaakt zal worden, evenals de uren van open stelling tijdens de Kerstdagen. Wij hopen dat nog velen zich zul len opgeven voor deze tentoonstel lingsactie en wij wensen de Ka jotters van St. Clemens veel succes. en scharrelde in de keuken, produ ceerde weldra koffie.' Ada dronk met welbehagen. Prima zeg, jij bent een ideale man. Daar heeft Sietske voor ge zorgd haastte zich Frits ik had alleen de melk maar te warmen. Er staat genoeg kofie-extract voor een maand. Je hebt een beste vrouw vond Ada houd haar in waarde, Frits. Frits vond die aansporing wel wat overbodig, maar terwijl hij naar Ada zat te kijken ,die daar volkomen op haar gemak koffie zat te drinken in zijn huiskamer, drong het vaag tot hem door dat er voor waardering verschillende maatsta- ven zijn. Sietske en Ada waren ei- j genlijk niet met elkaar te vergelij ken, zo totaal verschillend. En hij bemerkte, dat hij de een zowel als de ander bijzonder waarderen kon. Natuurlijk, van Sietske hield hij, terwijl Ada. De bezoekster verklaarde 't doel van haar komst. Men wilde Brede rode bij zijn afscheid een hulde be reiden. Voorzitter Lannooy zou hem toespreken, de wethouder voor kunstzaken was ook aangezocht, en nu zou het bestuur ook graag wil len dat Frits een woordje zei tot zijn leermeester en voorganger. Reeds enige tijd heerst er bedrij vigheid op een terrein aan de Eerste Zeine (O), aan de voorlopig nog landelijke rand van onze stad. Een terrein, dat bij uitstek ge schikt is voor de plaatsing van een bedrijf, dat lucht, licht en ruimte nodig heeft. De vooruitziende fir manten van de W.A.M.I. hadden de geschiktheid van dit terrein reeds lang onderkend en er beslag op weten te leggen, om hun plannen tot het bouwen van een nieuwe, moderne melkinrichting te rechter tijd tot uitvoering te kunnen bren gen. Kort geleden zijn deze plannen omgezet in reële ontwerpen, welke zonder slag of stoot de goedkeuring van alle betrokken diensten en in stanties konden wegdragen. Daar om kon aan de le Zeine de spade in de grond worden gestoken. Het zal de inwoners van onze gemeente algemeen bekend zijn, dat de oude consumptiemelkfabriek van de W.A.M.I., waarmede de directie zich als gevolg van de oorlog en het daarna ontstane gebrek aan ves tigingsruimte heeft moeten be helpen, veel te klein is geworden. Het mag het bedrijf als een grote verdienste worden aangerekend, dat het in deze omstandigheden er niettemin in is geslaagd, de kwali- tiet van het afgeleverde product zo danig te houden, dat ruim aan alle eisen werd voldaan. Maar het be drijf groeide en groeit in een der gelijke mate, dat de directie het met het oog op de consumenten belangen noodzakelijk oordeelde, tot een radicale oplossing te komen, waarbij zij bovendien vond, dat 'n plaats als Waalwijk aanspraak kan maken op een melkinrichting, wel ke door uiterlijk en inrichting is aangepast aan de huidige opvattin gen. terwijl de vestigingsplaats zo gekozen moet zijn, dat het fabrieks gebouw bij nog verdere toename van de bevolking, dan waarmede men thans rekening heeft te hou den, zonder bezwaar de nodige uit breiding kan ondergaan. Er was echter nog een andere klemmende overweging. Eén van de pijlers, waarop een consumptie- bedrijf rust, is de aanvoer van de grondstof, dus van melk van vee houders. Evenzeer als de directie een verantwoordelijkheid draagt tegenover de verbruiker, draagt zij deze tegenover de melkveehouder, die zijn grondstof aan de fabriek levert. En daar de melkveehouders, die aan de W.A.M.I. leveren, zich offers getroosten om hun melkwin- ning in kwalitatief opzicht op te voeren, acht de directie zich ver plicht de omstandigheden te schep pen om die hygiënisch gewonnen melk buiten gevaar van enige kwa liteitsvermindering te brengen. In de derde plaats is er de grote verscheidenheid van producten, die de W.A.M.I. bereidt en die vanzelf- 1 Kort, Frits, en niet officiéél je weet wel, hartelijk en persoon lijk. Brederode houdt niet van poes pas, en jullie kent elkaar goed ge noeg om te weten wat echt is en wat décor. Nu, Frits had helemaal geen be zwaar. Dat kwam in orde. En toen zaten ze elkaar een ogenblik aan te kijken. Zou Ada nu opstaan en weggaan? vroeg Frits zich af. En bij betrapte er zich op dat hij dat niet prettig zou vinden. Hij stond op. Heb je mijn gramofoonplaten- verzameling al eens gezien? Nee, laat 's kijken wat je hebt. Er zal wel niet veel jazz bij zijn, denk ik zo? Een paar heel goeie Ameri kaanse platen. Maar de rest is klas siek. Meest Beethoven, Chopin, wat liederen van Schubert en Schuman, en wat van Debussy, Ravel, en ja.... Rachmaninoff. Houd je daarvan? Ik heb z'n tweede Pianocon cert. Frits!toe, zet op. Wil je 't graag horen? Erg graag. Het lijkt me ideaal. Alles zo rustig hier, wij met z'n tweeën, en dan die muziektoe, Frits, mag ik dan nog wat blijven? Ze was bijna kinderlijk nu, dacht sprekend een bepaalde verschei denheid van verwerkingsruimten, vraagt. Het aantal soorten con- sumptiemelk en producten breidt zich nog steeds uit en er is tevens een toename in het aantal verpak- kingswijzen. In een ruimte, welke niet voor een melkinrichting is ont worpen, zou 't op de duur ondoen lijk zijn, met deze ontwikkeling ge lijke tred te houden. Er waren dus op grond van bestaande omstandigheden redenen genoeg voor de firmanten van de W.A.M.I. om tot de bouw van een nieuw bedrijf te besluiten. Maar er was ook nog een extra reden. Dat bleek, toen wij de vraag stelden, of er nieuwe ontwikkelin gen kunnen worden verwacht. Het antwoord op die vraag luidde be vestigend. Ondanks de grote drukte waarmede de directie in een te klein bedrijf en met de plannen voor de nieuwbouw had te worste len, heeft men onderzoekingen ver richt naar de mogelijkheid om een nieuwe drank te bereiden. Bij deze onderzoekingen, zo vertelde ons de directie, ging men er van uit, dat bij de huidige landbouw politiek een grote behoefte bestaat aan eiwitrijk veevoeder uit eigen land. Indien men er nu in zou sla gen, om met gebruik van agrarische producten op melkbasis een sma kelijke drank te bereiden en tege lijk een bepaalde hoeveelheid pro teïnehoudend veevoeder vrij te krijgen, dan zou men twee belan gen kunnen bevorderen. De onder zoekingen heben geleid tot een re sultaat, dat de verwachting wettigt, dat ons land een nieuw melkpro duct rijker wordt en aan een Waal- wijks bdrijf een nieuwe uitbreiding kan worden gegeven. Tenslotte kregen wij op onze vraag, wanneer het nieuwe bedrijf van de W.A.M.I. klaar zal zijn om in gebruik te worden genomen, het antwoord, dat bij gunstige weers omstandigheden men rekent, op omstreeks Mei van het volgend jaar. hij, en bijna had hij met z'n hand gestreken over heur haar, toen hij zei: Natuurlijk.... graag zelfs. Ze nestelde zich behaaglijk in haar fauteuil, stak een sigaret op, terwijl hij de pick-up klaarmaakte en voorzichtig, als waren ze van porselein, de platen uitzocht en op zette. Weldra ruisten de eerste to nen van de muziek door de kamer, machtig, aangrijpend, met een on dertoon van diep verlangen. Frits zat in het halfduister en keek naar Ada. Die was gevangen in de toverkring van de muziek. De spanning ,het gevoel, een rol te spelen, dat haar beklemde vanaf 't ogenblik dat ze besloot naar Frits te gaan, gleden van haar af. Wel dadig, koesterend, omgolfde haar de muziek. Blauw spiraalde de rook omhoog van de sigaret, die verge ten op het asbakje lag. Dit was goed, dit was genieten, dit was vol maakt. En op de achtergrond van haar bewustzijn was de wetenschap dat ze hier zat met de man, die de laatste tijd haar denken meer in be slag had genomen dan iemand an ders. (Wordt vervolgd). BENOEMD. Tot onderwijzer aan de Don Bos- co-school voor B.L.O. alhier, is be noemd de heer B. Geerinckx uit Den Bosch. BENOEMING BISDOM DEN BOSUIL Mgr. W. Mutsaerts, bis.,chop van 's-Bosch, heeft benoemd tot mode rator van de Tilburgse Katholieke Universiteit „Kleine Academie" de Zeereerw. Heer L. Bijnen, pastoor te Tilburg (Noordhoek). NEDERL. KATH. FABRIEKS ARBEIDERS (STERS)BOND ST. WILLIBRORDUS Afdeling Waalwijk. Het afdelingsbestuur van de afd. Waalwijk van bovengenoemde ver eniging deelt ons 't volgende mede: Door de Bedrijfsunie voor Fa briekmatige Bedrijven, waarin ook de R.K. Fabrieksarbeidersbond is vertegenwoordigd, is overeenstem ming verkregen met de Federatie van Schoenfabrikanten dat met Kerstmis een extra uitkering aan de werknemers zal worden ver strekt, ten bedrage van een half weekloon. Dit zal door de Federatie aan haar leden worden geadviseerd. Wij brengen graag dank voor de medewerking en wij zijn er van overtuigd dat dit door de leden van onze afdeling bijzonder op prijs zal worden gesteld. Hiermee komt weer tot uiting de goede samenwerking in de organisaties. Dinsdag 23 December a.s. zal om 7.30 in de Ned. Herv. Kerk aan de haven een open-deur Kerstviering voor allen worden gehouden, met zang door de leden van de Meisjes club „Fiducia" en een kerstspel door de Jongensclub; soliste is mej. M. van Campen. Donderdag 25 Dec. (le Kerstdag): Voor de dienst van 10 uur kinder zang o.l.v. H. Nieuwkoop. 5 uur: Kerstwijdingsdienst Kerstdeclamatorium. Het kerkkoor o.l.v. Mevr. Ver- hoeven-v. Gent. Meisjeskoor o.l.v. Ant. Blom. Solisten: Ant. Blom en H. Nieuw koop. Vrijdag 26 Dec. (2e Kerstdag): Kerstfeest-viering Zondagsschool, kinderen vertellen zelf de Kerst geschiedenis. PIANO-RECITAL GERARD VAN BLERK. De jonge Tilburgse pianist, Ge rard van Blerk, die zich reeds grote bekendheid heft verworven door zijn precieus spel, zal a.s. Dinsdag avond in het recital, dat hij onder auspiciën van de Kunstkring in Mu sis Sacrum zal verzorgen, de vol gende werken spelen: 1. Chromatische fantasie en fuge J. S. Bach. 2. Sonate op. 31, no. 2 d.kl.t. L. v. Beethoven Largo-Allegro Adagio Allegretto. 3. Barcarolle op 60 Fis gr.t. Fr. Chopin

Echo van het Zuiden | 1952 | | pagina 2