Waalwijkse en Langstraaise Courant I Wijde Wereld FRANKRIJK nieuwe h&g&Kitig. UIT DE j ONZE PLICHT MAANDAG 12 JANUARI 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANXOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 4 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" na, aarne betuigt ondergetekende openlijk zijn hartelijke dank aan de samenstellers van het mooie EXTRA NUMMER, dat hem werd aangeboden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van „De Echo", en niet minder aan allen, die daaraan hun medewerking verleenden door het schrijven van hoogst waarderende artikelen. Voorts besten dank aan het personeel voor het kostelijke geschenk in de vorm van een televisie-toestel en aan al degenen, geestelijke en wereldlijke autoriteiten, collega's, officiële lichamen, verenigingen, bedrijven, handelsinstellin gen, particulieren enz., die door persoonlijke gelukwensen, geschenken, bloemen, telegrammen, brieven, kaartjes enz. van hun belangstelling, medeleven en waardering hebben doen blijken. Hij heeft dit zeer gewaardeerd en is allen daarvoor zeer erkentelijk. „De Echo" hoopt met Gods zegen op de oude, beproefde weg voort te gaan. De Echo van het Zuiden Dr. Drees over: tegenover Indische Nederlanders DE ECHO HO ZUIDEN Voor Franse begrippen is de rege ringscrisis, die in de nacht van 22 op 23 December uitbrak, tamelijk snel op gelost. In veertien dagen tijd is er een nieuw kabinet geconstrueerd en er zijn niet eens zoveel mislukkende premiers aan te pas gekomen. De achttiende na oorlogse Franse regering staat dus op het punt haar taak te beginnen. Qua aantal zou ze het wel af moeten kunnen, want ze is ten naasten bij dertig man met min of meer politieke verantwoor delijkheid sterk. Uiteraard is daarmee niet alles gezegd. Want voor Franse regeringen tellen nog heel wat andere factoren mee behalve het aantal en de snelheid waarmee het kabinet tot stand kwam. Antoine Pinay bijvoorbeeld heeft zich misschien nau welijks gerealiseerd waaraan hij zijn val in de nacht van 22 op 23 December te danken heeft. Uiteindelijk heeft hij het zichzelf aangedaan, want op het moment dat hij zich kwaad maakte omdat de M. R. P. verklaarde zich van stemming te zullen onthouden, was er nog niet di rect aanleiding om af te treden. Het on derwerp was per slot van rekening niet zo verschrikkelijk belangrijk en er was op dat moment nog niets verloren. Maar waarschijnlijk was Pinay het marchan deren moe, waarmee hij bijna een jaar lang zijn regering aan het bewind had gehoiiden en heeft de M.R.P. de maat alleen maar doen overlopen. Had zij het niet gedaan, dan hadden de radicalen het gedaan, maar die konden in hun vuistje lachen toen de M.R.P. de spits moest afbijten. Als we de prille pogingen van Bi- dault en anderen, die niet eens in de Nationale Vergadering kwamen, over slaan, landen we aan bij René Mayer, de man die uiteindelijk is geslaagd. Hij heeft dat te danken aan een zeer merk waardige omstandigheid, n.l. aan de steun van de Gaullisten te krijgen en zich tot nog toe van elke steun aan elke regering onthouden, omdat generaal De Gaulle niet parlementair is aangelegd. Het eerstesymptoom dat deze. houding niet vol te houden zou zijn zonder dat de partij zelf er aan te gronde ging, was de afscheiding van een aantal Gaullis ten die zich niet meer wensten te voe gen in het gareel van de generaal. Lang zamerhand wendt de R.P.F. zich nu naar normale demokratische vormen, waardoor ze niet steeds met de commu nisten in één adem genoemd behoeft te worden. Mayer had dus kans om de steun van de Gaullist ente krijgen en begon te onderhandelen. De Gaullisten kregen daardoor een gelegenheid hun afkeer tegen het Europese leger ook in de praktische politiek te doen gelden. Zij zijn er namelijk tegen dat het Fran se leger opgaat in een Europees leger en voelen meer voor een federaal leger, waarin de troepen van elk land een zelf standige zeggenschap behouden. Ze vroe gen bij de onderhandelingen dat Mayer het initiatief zou nemen de onderhan delingen over de Europese Defensiege meenschap te heropenen met de bedoe ling, dat de integriteit van de Franse Unie' en van het leger bewaard zouden blijven. Frankrijk zou dus te allen tijde de vrije beschikking over zijn troepen moeten behouden en ze eigenmachtig, zonder toestemming van het opperbevel van het Europese leger en zonder toe stemming van de raad van ministers kunnen verplaatsen. Mayer verklaarde dat zijn regering het initiatief zou nemen om de onderhandelingen te heropenen met de vijf regeringen die in Mei 1952 het verdrag over de Europese Defensie gemeenschap hebben getekend. Na deze concessie is er al gesproken over een stille begrafenis van het Europese leger en het valt niet te ontkennen dat dit ini tiatief een lelijke stap terug betekent. Oi de soep zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend is overigens een twee de. De tekst van het verdrag zelf zou niet gewijzigd worden, maar de wijzigin gen zouden worden aangebracht in aanvullende protocollen, wat niet wil zeggen, dat ze maar bijkomstigheden zouden zijn. Integendeel. In ieder geval kreeg Mayer door deze concessie het vertrouwen van de R.P.F., terwijl andere partijen er geen aanleiding in vonden om de formateur hun vertrouwen te onthou den. Socialisten en communisten bleven in de oppositie. Mayer verwierf 389 stemmen, 205 afgevaardigden stemden tegen. Na een werkdag van meer dan 24 uur had de formateur Donderdag zijn kabinet bij elkaar. Het bestaat uit radi calen, leden van de M.R.P., links-radica len en gematigd-conservatieven. Premier is René Mayer (radicaal); buitenlandse zaken: Georges Bidault (M.R.P.); de fensie: René Pléven (links radicaal), naar wie indertijd het plan voor een Europees leger het plan-Pléven is ge noemd! Gaullisten zijn niet in de rege ring opgenomen, tenzij in een onderge schikte functie. Zij hadden dit ook niet als voorwaarde -voor hun steun gesteld. De meest ingrijpende wijziging is wel die op buitenlandse zaken, waar Ro bert Schuman vervangen is door zijn partijgenoot Georges Bidault. Dat Schu man niet is teruggekeerd is zowel een gevolg van actie van buitenaf als waar schijnlijk van een afkeer zijnerzijds om zitting te nemen in een kabinet dat een belangrijke concessie heeft gedaan ten nadele van de Europese Defensiege meenschap. Hij is vanaf 1948 onafge broken minister van buitenlandse zaken geweest en is onverminderd de kampioen voor een verenigd Europa gebleven. Dat de regering nu een stap terug dreigt te doen is ongetwijfeld een teleurstelling vopr hem. Van de andere kant is er in Frankrijk een stroming die vindt dat Schuman te hard holt in de richting van een verenigd Europa en hem daarom al eerder van zijn belangrijke post wilde verwijderen. Bij de laatste formatie, toen Pinay premier werd, scheelde het al niet veel of Schuman was niet terug gekeerd en slechts een ultimatum van de M.R.P. bracht hem op de post waar voor hij in de huidige omstandigheden de aangewezen man bleef. Ondanks de tegenwerking die hij on dervond is het aan Robert Schuman te danken geweest dat Frankrijk de laatste jaren een vrij stabiele buitenlandse po litiek heeft gevoerd, die onveranderd gericht was op het doel: de vereniging van Europa. Daardoor kon Frankrijk een leidinggevende rol spelen, die ook aan geen ander land toekomt. Als het zich nu uit die rol zou terugtrekken of die zou verliezen, zou de laatste kabi- netskrisis een nog groter nadeel zijn ge weest voor Europa dan voor Frankrijk. Ondertussen is Schuman echter opge volgd door Bidault, door hemzelf aanbe volen, die, vrijer maar even bekwaam, zijn taak kan voortzetten, misschien met nog groter bedachtzaamheid, waardoor de verwezenlijking van het doel nog verder in het verschiet komt te liggen. Zo kan dus de regering van René Mayer beginnen te werken, steunend op een grote meerderheid dan waarop enige van haar voorgangsters sinds de oor log heeft kunnen bogen. Of ze stabieler is, valt zeer te betwijfelen. Want door een klip te omzeilen heeft ze alvast twee klippen voor zich gekregen. Enerzijds zit ze vast aan haar toezegging aan de R.P.F. inzake de Europese Defensie, anderzijds heeft ze ook de steun nodig van de M.R.P., die pal voor de vereni ging van Europa is. De regering kan zich dus alvast op dit gebied heel wei nig veroorloven en dit is nog niet eens haar enige kans om het bij de volksver tegenwoordiging te verbruien, die er blijk van heeft gegeven over het alge meen eerder gemaakte afspraken en ge dane toezeggingen niet al te zwaar te nemen. Er zijn wel regeringen gestrui keld over heel wat minder belangrijke onderwerpen dan die betrekking hebben op de toekomst van Europa. Frankrijk is niet voor niets aan zijn achttiende regering binnen acht jaar tijd toe. Dat betekent gemiddeld ruim twee kabinet ten per jaar en een val binnen een paar maanden zou dus niet zonder precedent zijn. Het is evenwel te hopen dat het niet zo'n vaart zal lopen en vooral dat Bidault de politieke lijn, door Schuman met bekwaamheid en voortvarendheid getrokken, zal kunnen voortzetten. TRUMAN'S LAATSTE „STATE OF THE UNION". Voor het laatst in zijn achtjarige ambtsperiode heeft president Truman Vorige week voor het Congres zijn ver slag over „The State of the Union" uit gebracht, de boodschap die de president jaarlijks tot het Congres richt, te ver gelijken met onze Troonrede. Truman heeft daarin met name gesproken over de verhouding van de Verenigde Sta ten en de vrije wereld tot de Sovjet-Unie, die heel zijn ambtsperiode heeft beheerst. Hij richtte zich rechtstreeks tot Stalin met de woorden: ,,U zegt dat u gelooft in de voorspelling van Lenin, dat een der etappes in de vestiging van de com munistische maatschappij gevormd zal Worden door een oorlog tussen uw we reld en de onze. Doch Lenin was een mens van voor het atomische tijdperk, die de maatschappij en de geschiede nis nog bezag met „prae-atomische ogen. Sedertdien is de oorlog van aan schijn en afmeting veranderd. Hij kan geen s'adium meer zijn in de ontwikke ling van wat dan ook, zonder de onder gang te brengen voor uw regiem tn uw vaderland. Zodra de communistische lei ders deze waarheid willen erkennen, al dus Truman, zullen zij ons verlangend vinden verdragen te sluiten die de we reld zullen behoeden voor de gevaren die haar thans bedreigen. Een oorlog tussen het Russische rijk en de vrije landen zou thans het graf kunnen gra ven niet alleen voor onze Stalinistische tegenstanders, maar ook voor onze eigen maatschappij, voor onze wereld zowel als voor de hunne." Truman hoopte dat de pogingen tot een internationale con trole over de atoomenergie zullen voort gezet worden, omdat er nu atoomkrach ten ontketend kunnen worden waarbij die van Hirosjima en Nagasaki maar kinderspel waren. Voor de vrije wereld was hij slechts bezorgd voor het ondermijnende proces van de vrees en hij deed, met de belofte het zelf te zullen doen, een beroep op het volk de nieuwe president te steunen om de verwachtingen van Rusland te verijdelen. Daardoor zou de mogelijk heid geschapen kunnen worden dat de Russische politiek van richting zal ver anderen, minder onverzoenlijk wordt of zelfs ineenstort. In Korea zag hij de wil en de kracht van de vrije wereld om het communisme het hoofd te bieden, verwezenlijkt en in Westeuropa zag hij de ontwikkeling naar grotere gezamen lijke kracht en naar eenheid. NIEUWE PLANNEN VOOR DE VERDEDIGING MIDDEN OOSTEN. Bevoegde kringen te Londen hebben Donderdagavond medegedeeld dat hoge Britse en Amerikaanse functionarissen een nieuw uitgewerkt plan, voor de ver dediging van het Midden-Oosten hebben opgesteld. Het plan zou de basis zijn van de stap, die, naar wordt verwacht, Groot- Brittannië binnenkort bij Egypte zal doen om over het dode punt te komen in de besprekingen over het Britse gar nizoen in de zone van het Suezkanaal. Als de belangrijkste punten van het plan worden genoemd: Ten eerste: een nieuwe uitnodiging aan Egypte om als oprichterlid deel te nemen aan het beoogde geallieerde op perbevel voor de verdediging van het Midden-Oosten; ten tweede: de terugtrekking van de ruim 50.000 man Britse troepen uit de zone van het Suez-kanaal, mits Egypte er mee instemt dat de inrichtingen van de steunpunten in de een of andere vorm blijven bestaan; ten derde: militaire hulp aan Egypte; ten vierde: economische hulp om Egypte te helpen uit zijn huidige moei lijkheden op het gebied van financiën en handel te komen. Officiële uitnodigingen om deel te ne men aan het nieuwe opperbevel zouden eveneens worden gezonden aan de rege ringen van de andere arabische staten. NEDERLANDSE SCHEPEN GEZONKEN. Het zijn de laatste dagen geen geluk kige dagen voor de Nederlandse sche pen op de grote vaart; nadat Dinsdag j.l. de Oranje en de Willem Ruys in de Rode zee met elkaar in botsing zijn ge komen, welke botsing achteraf nogal ge lukkig blijkt afgelopen, in zoverre er geen persoonlijke ongevallen voorvielen en ook de materiële schade niet verhin derde, dat beide schepen hun vaart ver volgden, is Woensdag voor de kust van Bretagne de Nederlandse kustvaarder R.P.S. gezonken. Het schip vervoerde een lading erts die door de sterker wor dende deining begon te schuiven, zodat tenslotte het schip zwaar slagzij maakte. De bemanning die uit tien koppen be stond ging in de slooepen en zwierf ge durende 10 uren op een vrij woeste zee rond. Eindelijk konden zij door roe pen de aandacht trekken van een pas serend Frans schip, dat de Nederlandse drenkelingen aan boord nam. Het schip was kort nadat de mannen het verlaten hadden gezonken. Donderdagmiddag werd Nederland op geschrikt door het bericht, dat het Ne derlandse m.s. de Klipfontein (10.544 ton) van de HollandAfrika-lijn bij Mozambique was gezonken. Het schip was van Kaapstad op de terugreis naar Amsterdam, toen het 5 mijl van Kaap Barra voor de kust van Mozambique op een nog onbekend voorwerp of onbe kende klip onder de zeespiegel stiet; het schip raakte lek en zonk. Alle passagiers echter en de gehele bemanning konden in veiligheid worden gebracht. Na de schok deed zich een ontplof fing voor in een olie-tank en de boeg van het schip zakte diep in het water. De hutten liepen snel onder en de pas sagiers, die alles verloren, werd bevo len aan het dek te treden. Zij bleven zeer kalm en zongen terwijl zij wacht ten tot de boten waren gestreken; een half uur hierna verscheen de „Bloem fontein Castle", een Brits motorschip, dat een barkas uitzette en alle passa giers en heel de bemanning werden on gedeerd en veilig aan boord van het Engelse schip gebracht. Vrijdag is de „Bloemfontein Cast- Ie met 119 leden van de bemanning, 115 passagiers en een hond van de ge zonken „Klipfontein" in Beira in Portu gees O.-Afrika aangekomen. De Holland- Afrikalijn heeft daar alle beschikbare hotelruimte gehuurd om de opvarenden van het schip onder te brengen. Het aantal passagiers blijkt achteraf 85 meer dan werd opgegeven. Voor enkele pas sagiers zijn reeds hutten geboekt op het Italiaanse schip „Europa", dat over enkele dagen in Beira zal aankomen en op weg is naar Italië. De „Klipfontein" had een lading van 1000 ton electrolytisch koper aan boord, dat een waarde had van twee en een half millioen gulden, bestemd voor Marseille. In het schip bevond zich tevens een la ding wol voor Italië ter waarde van 70.000 gulden. Volgens deskundigen in Kaapstad bestaat er nog een mogelijk heid dat een deel van de lading en mis schien zelfs het schip geborgen kunnen worden. BELASTINGDRUK DODELIJK VOOR FINANCIERING ONDERNEMINGEN. De werkgelegenheidspolitiek in Neder land vormde het centrale punt in de Nieuwjaarsrede van dr. G. J. M. de Gruyter, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor 's-Hertogenbosch en omgeving. Hij schetste uitvoerig het hui dige werkloosheidsbeeld in ons land en betoogde, dat het vooral de naaste toe komst is, die ernstige zorgen op dit punt baart. Dr. de Gruyter stelde, dat het scheppen van werkgelegenheid in ca- su de industrialisatiepolitiek een structuurpolitiek is. Bepalend voor de industrialisatie zijn zeer bepaaldelijk de investeringen, een factor echter, die mo menteel een bottle-neck vormt. Volgens officiële ramingen moet per jaar in de periode 1953 t.m. 1957 1500 millioen worden geïnvesteerd en in de jaren 1958 t.m. 1962 per jaar 2 milliard. In 1950 echter werd slechts 1320 millioen ge ïnvesteerd en in 1951 zelfs nog 100 millioen minder. Spr. constateerde dan ook, dat naar zijn mening de toekom stige investeringen achter zullen blijven bij wat noodzakelijk geïnvesteerd moet worden, en wel in ernstige mate. 166.000 WERKLOZE MANNEN EIND DECEMBER. Sterke stijging t.o.v. November, Op 31 December 1952 stonden bij de Nederlandse arbeidsbureaus 166.020 werkloze mannen geregistreerd, waarvan er 3 .357 waren tewerkgesteld bij een DUW-object of bij een gemeentelijk werkverruimings-of werkvoorzienings object. Op 30 November bedroeg het aantal werklozen 129.560, waaronder 30.186 DUW-arbeiders. De normale sei zoenstijging van de werkloosheid in de maand December werd dit jaar nog ver sterkt door het ongunstige weer en door de afloop van vele landbouwwerkzaam- heden, die door het natte weer in de maand November nog niet waren ge reed gekomen. Onder de bouwvakarbeiders nam de werkloosheid toe van 28.914 tot 36.834, de metaalarbeiders van 11.210 tot 12.783, de landarbeiders van 14.007 tot 27.788, transportpersoneel van 7907 tot 9942 en de losse arbeiderds van 21.220 tot 26.106. i Met aantal aanvragen voor mannelijk personeel daalde in December van 9793 tot 9023. TOENEMING VAN KANKER VERVULT OVERHEID MET ZORG. Gunstig is onze volksgezondheid, gun stig zelfs in verhoudingen, zoals wij ze niet hadden durven te voorspellen en ze ker niet, toen wij nog leefden onder de omstandigheden van 1944 en 1945. Eén voorbeeld slechts, de tuberculo se. In 1945 nog een sterfte van 86 per 100.000 inwoners, in 1951 nog slechts 10, terwijl het verwachte aantal voor 1952 nog lager is. De nieuwbekende ge vallen van deze ziekte op de consultatie- bureaux verminderen evenzeer, ondanks de krachtdadige opsporing door middel van röntgenonderzoek. In het eerste halve jaar van 1951 werden 8401 nieuwe gevallen bekend te gen 7428 in dezelfde periode van 1952, derhalve een vermindering van 11 Zijn wij dan heus op weg de tubercu lose uit te roeien, zal deze ziekte in de toekomst slechts historische betekenis hebben, zoals de lepra of melaatsheid uit de middeleeuwen deze nu nog voor ons heeft? Deze vraag stelde zich de staatssecre taris voor de Volksgezondheid, dr P. Muntendam, toen hij in Amsterdam sprak over de volksgezondheid in Ne derland. En hij herinnerde daarbij aan de epidemieën in de eerste helft van de 17e eeuw, toen b.v. Amsterdam in 1602 in de ongunstigste week van de pest epidemie 900 doden telde, terwijl in 1635 dit weekcijfer in Leiden de 1000 overschreed. Met de pokken was het al niet minder. Niet alleen de medische wetenschap, maar in niet mindere mate de maatschap pelijke omstandigheden en het Over heidsbeleid hebben bijgedragen tot het bereiken van het huidige gezondheids- peil. In het bijzonder doelde spr. hier op het sociale beleid. In het vervolg van zijn rede, zeide dr Muntendam, dat het sterftecijfer van de kanker de overheid met zorg vervult. Er zijn verontrustende verschijnselen, welke er op wijzen, dat sommige vormen van kanker meer in 't bijzonder toene men. De longkanker is hiervan een voor beeld en het verband, dat tussen roken, speciaal van sigaretten en deze aandoe ning wordt gelegd, is bekend. WEER EXPORT VAN NEDERLANDSE KOLEN. De Oranje-Nassaumijnen en de steen kolenmijnen Laura Vereniging hebben van de regering toestemming gekregen om van bepaalde weinig gevraagde soorten huisbrandkolen, waarvoor in ons land geen voldoende afzet kan worden gevonden, een beperkte hoeveelheid uit te voeren naar Frankrijk. Deze kolen zullen de eerste zijn, welke sinds de be vrijding uit Nederland worden geëxpor teerd. THEE WORDT GOEDKOPER. In de vergadering van theepakkers is besloten de detailprijzen voor de betere theesoorten met 80 centen per kg. of 8 centen per ons te verlagen. De kwalita tief mindere soorten zullen naar verhou ding eveneens een verlaging ondergaan. TWEE EN EEN HALVE TON VOOR NAT. RECLASSERING. De netto-opbrengst van de Nationale Reclasseringscollecte 1952 bedraagt 257.489.21. In '51 was de opbrengst 244.804.28, zodat 1952 een vooruitgang bracht van 12.684.93. Van de zeven na-oorlogse jaren, waarin de collecte is gehouden 1946—1952)is de totale netto-op brengst 1.785.699.36. AUTO-ONGELUK IN DUITSLAND. Twee doden, één gewonde. Een tragisch auto-ongeval nabij Bre men, heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag het leven van twee personen, Donderdagavond heeft de Minister President Dr Drees in een radiorede ge sproken over het probleem van de uit Indonesië teruggekeerde Nederlanders. De grote stroom landgenoten, aldus de premier, die na de souvereiniteits- overdracht is teruggekeerd, stelt eisen van begrip en medeleven aan het Ne derlandse volk. De moeilijkheden waar voor wij zelf staan roepen wel eens een zekere tegenstand op, omdat men de problemen van huisvesting en werkgele genheid nog zwaarder ziet worden, maar wij moeten ons bewust zijn van de aan spraken die de uit Indonesië gekomen Nederlanders kunnen doen gelden en van de plicht die tegenover hen op ons rust. Nederland draagt, aldus de minister, verantwoordelijkheid ten aanzien van hetgeen in Indonesië is gebeurd; wij we ten dat er meningsverschillen zijn en zul len blijven over de vraag of de juiste weg is gevolgd, of nog geruime tijd het Nederlandse gezag had moeten worden gehandhaafd, dan wel of de ontwikke ling in Indonesië en in de wereld ten slotte de souvereiniteitsoverdracht nood zakelijk maakten. Ten aanzien van on ze plicht maakt dit geen verschil. Het zijn deze Nederlanders, die door hetgeen geschied is, in de moeilijkste omstandig heden zijn komen te verkeren; en dr Drees sprak over de moeilijke tijden die zij hebben doorgemaakt tijdens de Ja panse bezetting en daarna en hij noem de het vanzelfsprekend, dat regering en volk van Nederland een bijzondere ver antwoordelijkheid dragen voor het wel zijn van deze Nederlanders. Dr Drees sprak voorts over het an dere leven dat deze mensen gewend zijn; zij komen nu in een samenleving die hun in vele opzichten vreemd is. Het kost deze mensen dus grote inspanning zich aan te passen aan dit nieuwe millieu, waartegenover moet staan, van de zijde der Nederlandse gemeenschap, een juiste sociale instelling op hun moeilijkheden. Van buitengewoon belang is daarom de houding van de goede buurman en de goede buurvrouw, de begrijpende colle ga, de met waarachtige naastenliefde vervulde Nederlander in het algemeen, die met volledig begrip naast ze gaat staan en de helpende hand reikt om de moeilijkheden te helpen overwinnen. Ze behoeven geen medelijden, maar hebben wel het recht te verwachten niet te wor den nagewezen of uitgelachen. De minister-president wees vervol gens op de maatregelen die de regering getroffen had voor het opvangen en verzorgen van deze groep, waarbij zij op haar eigen dringend verzoek krachtig bijgestaan werd door het ker kelijk en particulier initiatief. En er werden waarborgen geschapen, dat de verzorging meer en meer wordt over gedragen aan de instellingen en organen zelf, die op de eerste plaats tot dit werk geroepen zijn, hoewel ze nog niet ten volle aan deze eis konden voldoen. Het streven van regering en gemeen schap nu behoorde zich te richten op het scheppen van gelijke kansen voor de gerepatrieerden als voor andere Neder landers. Vaak was het nodig door de andere omstandigheden en de aard van de gerepatrieerden, dat andere, dan de voor ons normale wegen, bewandeld worden. Waar de Indische Nederlanders, al dus Dr Drees, in verschillend opzicht ten achter hebben gestaan bij de Ne derlanders hier te lande, is het noodza kelijk bij de verzorging in het sociale vlak met deze omstandigheden ernstig rekening te houden door het verlenen van enige voorrang en het toepassen van bijzondere maatregelen. Zich rechtstreeks tot de betrokkenen wendend zei. de minister Ik kan II verzekeren, dat de regering ten volle beseft wat gij hebt doorge maakt en nog doormaakt. Verzekeren ook, dat de regering zich met kracht zal blijven inspannen om te zorgen, dat ge Uw moeilijkheden te boven komt. Ge zult ervaren hebben, dat reeds veel is gedaan, al zijn niet alle pogingen met succes bekroond. Ge zult ook ondervon den hebben welke moeite het centraal comité van kerkelijk en particulier ini tiatief zich geeft om Uw zorgen te ver lichten. Ge zult willen begrijpen, dat ook de Nederlanders hier te lande te kampen hebben met woningnood en met werkloosheid en dat ook wij geen ijzer met handen kunnen breken. Moge ech ter het besef van gezamenlijk gedragen leed en doorworstelde nood ons vaster aaneensmeden en de wil versterken om gezamenlijk te bouwen aan Uw toe komst evenzeer als aan die van het Ne derlandse volk in zijn geheel. onder wie een Nederlander, geëist, ter wijl een Nederlander, die achter in de wagen zat, ernstige verwondingen op liep. De heer J. Achterberg uit Hilversum, procuratiehouder van de Nederlandse Handelscentrale N.V. te Amsterdam, vertrok Dinsdag per auto uit Amster dam naar Hamburg voor een zakenver- blijf aldaar. Hij was vergezeld van een der employé's der firma, de heer v. d. Heuvel uit Zandvoort, en door mevrouw T. Hübedene, een weduwe uit Hamburg. Nabij Bremen reed de bestuurder met een snelheid van ruim 100 km, toen plotseling een der voorbanden sprong. De wagen sloeg over de kop en dook in een sloot. De wagen stond onmiddellijk in lichter laaie. De heer Achterberg en mevr. Hübedene, die voorin zaten kwa men in de vlammen om. De heer v. d. H„ die achter in de wagen zat, kon door toegeschoten automobilisten worden bevrijd. Hij liep echter deerlijke verwon dingen op. 1 SCHEEPSBOUWORDER UIT BRAZILIË. Brazilië heeft bij de Nederlandse Scheepsexportcentrale een order ge plaatst voor tien kustvaartuigen. De bouw er van zal over verschillende Ne derlandse werven worden verdeeld. GROOT BAGGERWERK IN AUSTRALIË BEGONNEN. De Hollandse Aanneming Mij. is vandaag met een groot baggerwerk bij Cockburn Sound, in de buurt van Fre- mantle (Australië) begonnen. Dit werk dat ongeveer 20 millioen gulden kost, omvat het graven van een vrije haven, waartoe o.m. twee zware zandbanken dienen te worden opge ruimd. Aan de haven zullen een nieuwe Australische olieraffinaderij van de An- glo-Iranian Oil Cie. en een hoogoven- bedrijf worden gebouwd. De haven moet gereed zijn, voordat de raffinaderij is voltooid. Het werk zal ongeveer drie jqaar duren. Bij de fabrieken zal een dorp voor ongeveer 20.000 inwoners worden gebouwd. Een van de grootste Nederlandse baggermachines is thans reeds aan het werk. Zodra ander ma teriaal aankomt, zal dit ook in bedrijf worden gesteld. STUDENTENOPROER IN KARACHI. 7 doden, 70 gewonden. Te Karatsji hebben wanordelijkheden plaats gevonden, waarbij enkele tiental- len personen om het leven zijn gekomen, terwijl er vele gewonden vielen. De po litie opende het vuur, toen zij door de demonstranten met knuppels werd aan gevallen. De wanordelijkheden begonnen, toen de politie poogde een optocht van stu denten, die protesteerden tegen het op treden van de politie van de vorige dag. De politie had toen studenten, die de monstreerden voor lagere collegegelden en tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs, met behulp van traangasbom- men en gummiknuppels verspreid.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5