Waalwijkse en Langst Courant Wijde Wereld De B. B. heeft U nodig. UIT DE VRIJWILLIG! RS VOORI MAANDAG 19 JANUARI 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 6 Abonnement 18 cent per week ƒ2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Senaat houdt algemene beschouwingen. De Eerste Kamer is vorige week be gonnen met de behandeling van de rijks begroting voor 1953. In de Algemene Beschouwingen die werden gehouden kwamen enkele merkwaardige facetten naar voren die op het ogenblik op meer dan een terrein in het middelpunt der belangstelling staan. Men is niet meer zo bang om principiëële scheidingslijnen te trekken en dat levert ongetwijfeld een zuiverder beeld op van de verhouding tussen de verschillende bevolkingsgroe pen. Verscheidene senatoren leverden kri tiek op de gang van zaken bij de ka binetsformatie na de verkiezingen. Men had er vooral bezwaar tegen dat de Tweede Kamer te nauw bij het overleg was betrokken, waardoor ze teveel aan afspraken werd gebonden en haar on afhankelijkheid dreigde te verliezen. Prof. Anema (A.R.) wees twee aspec ten van dit gevaar aan de Tweede Ka mer zou ofwel zelf gaan regeren, wat niet haar functie is, ofwel zou over zich moeten laten lopen, wat natuurlijk even min de bedoeling is. Men zag dit alles leiden tot verzwakking van de regeer kracht vah het kabinet en tot steun aan de gedachte van de volkssouvereiniteit. Principieel werd het debat toen het ging over het bestaansrecht van de con fessionele partijen. Mr Kropman (K. V. P.) ging in op een opmerking in het voorlopig verslag, dat de confessionele partijen niet meer tot een duidelijk po litiek standpunt zouden kunnen komen en dat daaraan de zetelwinst van de P.v.d.A. zou zijn te danken. Mr Krop man betoogde dat dit allerminst het ge val was en dat enerzijds het verlies van de K.V.P. aan politiek opportunisme van de kiezers was te danken, doordat zij meenden dat hun belangen elders beter werden behartigd, en dat anderzijds het politieke standpunt van de K.V.P. zo duidelijk mogelijk was de wet van God zou er altijd het richtsnoer voor blijven. Principieel verschillen K.V.P. en P. v. d. A. in hun opvattingen over gezinspo litiek, Neomalthusianisme, pornografie en andere zaken die het geloofs- en ziele- leven betreffen. Op een ander terrein is het bv. het private bezit waarop beide partijen verschillende opvattingen hul digen. Dat liberalen en socialisten het Evangelie buiten beschouwing laten, be wijst niet dat de K.V.P., die dit niet doet, een onduidelijke koers zou varen. Het gaat om meer dan de schoolstrijd, betoogde mr Kropman, de toekomst van het hele maatschappelijke leven staat op het spel en niet de K.V.P. maar de P.v.d.A. vaart daarin een onduidelijke koers. De fractieleider van de P.v.d.A., mr In 't Veld, zag in de uiteenzetting van mr Kropman wel terecht een te ken dat wat betreft de katholieken yan de doorbraak, zoals de P.v.d.A. zich die heeft gedacht, niets meer kan komen. Niet zo verwonderlijk was dat hij nu ook in de Eerste Kamer het humanisme binnenhaalde, waarover hij vreemde dingen vertelde. In ieder geval probeer de hij de scheidslijnen tussen humanisme en christendom te verdoezelen, wat hem overigens niet lukte. Volgens hem zien de christenen het humanisme verkeerd als ze er een vijand van de kerk in zien. Het humanisme ziet wel degelijk de waarde van het christendom naast die van zijn eigen ideologie, zei hij. Die ideologie zou van het christendom „al leen" verschillen door het ontbreken van het geloof in een persoonlijke God, alsof dat verschil niet fundamenteel ge noeg is. Mr In 't Veld zou het zelfs toe juichen als de Kerk de vele buitenker kelijken zou terugwinnen! Maar zolang dat niet gebeurt voelt het humanisme zich verantwoordelijk voor hen om hen te behoeden voor „nihilisme Overigens moest hij toegeven dat er b.v. op het stuk van de huwelijksmoraal geen over eenstemming mogelijk is tussen christenen en humanisten. Bij de replieken trachtte mr In t Veld de tegenstellingen te verzachten, maar mr Kropman bleef de zaken principieel zien. Al zitten er achter a-religieuze en atheistische richtingen nog zulke goede bedoelingen, de christenen moeten die bestrijden. Een minder principiëel punt, maar toch een dat de gemoederen der parle mentsleden sterk bezig houdt, is de kwestie van het afscheidingsrecht van Suriname, waarover minister Kern kamp nogal wat verwarring heeft ge sticht. Prof. Gerretson sprak daar uit gebreid over. Hij noemde de houding van de regering in deze dubbelhartig en vond de handelwijze van minister Kern kamp een acuut gevaar voor het ko ninkrijk. In zijn beantwoording deelde dr Drees mee, dat minister Kernkamp binnenkort een nota over deze kwestie zou overleggen. Over de werkgelegenheid sprak de minister-president naar aanleiding van de bezorgdheid die mr In 't Veld had uit gesproken over de maatregelen die ge nomen zouden moeten worden. Dr Drees deelde mee dat er maatregelen op korte en op langere termijn voorbereid waren. Hij was over het algemeen in deze op timistischer dan de socialistische frac tieleider. Ten aanzien van de positie der mid dengroepen zei de minister-president dat op het ogenblik op initiatief van de mi nisters Cals en Beel over de positie van de gesalarieerde overheidsdienaren over leg wordt gepleegd in de ministerraad. Het Humanistisch Thuisfront in het leger. Op schriftelijke vragen van pater Stokman (K.V.P.) heeft de minister van oorlog meegedeeld dat minderjarige mi litairen alleen tot de bezinningsbijeen komsten van het Humanistische Thuis front zullen worden toegelaten, wanneer zij een schriftelijk bewijs kunnen over leggen, dat hun ouders of voogden daar geen bezwaar tegen hëbben. Aan de meerderjarigen zullen de commandanten zonder meer vier dagen uitzonderings verlof kunnen blijven geven, waarbij ze dan nog een gulden extra per dag we gens gemis van levensmiddelen krijgen. Bovendien is aan 't Humanistisch Thuis front een regeringssubsidie toegekend. De minister betoogt dat het werk van het Humanistisch Thuisfront aanmer kelijk verschilt van het godsdienstig en vormingswerk van het Katholiek en het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. De bijeenkomsten dienen te worden be schouwd als „uitingen van ethische wel zijnszorg." De minister zegt dat hij aan de dus ver gehouden bijeenkomsten van het H. T. pas zijn steun heeft verleend, nadat hij was ingelicht over opzet en karak ter daarvan. Op grond van verslagen heeft hij ook zijn verdere medewerking toegezegd. Die moeten dan toch wel aanmerkelijk verschillen van wat de heer Pama van Katholiek Thuisfront onlangs in ons blad meedeelde over wat te ber de werd gebracht op het Humanistische Congres: „Onze strijd gaat tegen het Christendom en tegen het Rooms-'Ka- tholicismedaarom hebben we een nieuw onderwijs en een nieuwe ethiek nodig." Dat is wat anders dan wat mr In 't Veld in de Eerste Kamer sugge reerde en het is de vraag waar die „ethische welzijnszorg" op uitdraait Commissie staatkundige een heid der Katholieken. Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige vorming heeft besloten ge volg te geven aan het verzoek van het bestuur der K.V.P. tot het instellen van een commissie die de noodzaak van staatkundige eenheid der katholieke Ne derlanders in studie neemt. Voorzitter van de commissie is prof. mr W. C. L. van der Grinten te Tilburg en zij, bestaat uit een 25-tal leden en uit de namenlijst krijgt men de indruk dat zij inderdaad zo veelzijdig mogelijk is samengesteld. Men treft namen van Ka merleden en professoren, K.A.B.-ers en werkgevers, kunstenaars en geleerden, mannen en vrouwen enz., zodat men mag veronderstellen dat het katholieke volksdeel er in zijn onderscheiden gele dingen in vertegenwoordigd is. Het bestuur van het Centrum heeft zich bij de samenstelling van de com missie o.m. laten leiden door de volgen de overwegingen. Het is van oordeel dat er aanleiding is zelf deel te nemen aan de werkzaamheden van de commissie, daar het een vraagstuk betreft dat zeer in het bijzonder op het terrein van het Centrum ligt. Het bestuur meende voorts de commissie voldoende breed te moeten samenstellen, maar achtte een vertegenwoordiging van organisaties minder wenselijk. Ook vond het bestuur het niet aanbevelenswaardig in de com missie personen op te nemen die een leidende functie hebben in de fracties of het bestuur van de K.V.P. Men mag de resultaten, zowel de on middellijke als die welke daaruit voort komen, van het werk van deze com missie met belangstelling tegemoetzien. Het is te hopen dat zij met voortvarend heid aan het werk gaat, want het heeft al te lang geduurd eer de plannen die gemaakt werden een tastbare vorm kre gen. RENELUXCONFERENTIE TE BRUSSEL. Nederlands standpunt handha ving van huidig loonniveau. De parlementaire medewerker van 't Brab. Nbld. schrijft: Aan de Benelux-conferentie, die op 20 Januari a.s. te Brussel ge houden zal worden, zullen deelne men de ministers van Sociale Za ken en Economische Zaken van de drie landen, bijgestaan door een beperkt aantal ambtenaren-deskun digen en verder uit elk der drie landen acht vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers organisaties. v De Nederlandse delegatie is als volgt samengesteld de ministers Suurlioff en Zijlstra, prof. Verrijn Stuart, mr B. van Spaendonck, be stuurslid van de Katholieke Werk gevers Vereniging, prof. dr Friete- ma, directeur van de Coöperatieve Raad, mr Lichtenauer van de Bot- terdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, drs Roemers en de heer Ad. Vermeulen van 't N.V.V., de heer Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. en drs Hazenbos, econo misch adviseur van het C.N.V. Op de agenda staat het loon- en prijzenprobleem in de drie landen. Nagegaan zullen worden de samen stellende factoren van de verschil lende loon- en prijssystemen, een en ander in het licht van de con ferentie, die te Knocke gehouden is. Tijdens die conferentie is im mers besloten om behalve de com missies uit het bedrijfsleven een grote speciale commissie aan het werk te zetten, waarin werkgevers en werknemers samen met de drie regeringen de loon- en prijsver schillen zouden bestuderen. Het is op 20 Januari dus voor het eerst dat deze speciale commissie bijeen komt. In de afgelopen weken heeft men herhaalde malen van Belgische zij de kunnen horen, dat men in Bel gië onze lonen te laag vindt. Aan gezien men het er in Knocke over eens was dat, waar enigszins mo gelijk, de levensstandaard in de Benelux-landen omhoog gebracht moet worden, ligt 't voor de hand dat de Belgen tijdens de aanstaan de conferentie het mogelijke zullen doen om de Nederlandse delegatie er van te overtuigen, dat in Neder land de lonen omhoog moeten. Zijn wij wel ingelicht, dan gaat de Nederlandse delegatie naar Brussel met het principe-standpunt althans zeker voor wat de rege ringsvertegenwoordigers betreft dat Nederland alle belang heeft bij een handhaving van het bestaande loonniveau. Het zou, bij een ver hoging van het loonniveau, de con currentie van andere, niet-Benelwx landen, niet meer aan kunnen en daardoor niet alleen zijn eigen, maar ook de Benclux-economie ernsiige schade doen. Tot oordelen bevoegde kringen in Den Haag menen dan ook, dat het de Belgen zeer veel moeite zal kosten om Nederland van dit prin cipe-standpunt af te brengen. De kwestie is nog meer interessant, wanneer men zich realiseert dat de Nederlandse vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers al len leden van de Sociaal Economi sche Raad zijn, de instelling dus aan wie de regering de vraag heeft voorgelegd, of er een verandering- moet komen in de wijze van loon vorming en in het loonniveau op zichzelf. Bij het voorleggen van die vraag heeft de regering aan de S.E.B. meteen laten weten, dat het haar standpunt is, het loonpeil te hand haven en verbetering van do le vensstandaard te zoeken in een verbetering van de sociale voor zieningen. Het is derhalve niet onmogelijk dat tijdens de Brusselse conferen tie iets zal blijken van het S.E.R.- standpunt inzake deze kwestie. Po litieke kringen in Den Haag menen te weten, dat de S.E.R.-vertegen woordigers op de Brusselse confe rentie het regeringsstandpunt zul len dekken. GEZAGVOERDER HONORIS CAUSA. Twee K.L.M. gezagvoerders, die in Buenos Aires zijn gestationneerd, nl. K. J. Kupplin von tvetnkon, operations ma nager van de Z.uid Amerikalijn en P. A. Deennik, zijn door de 'Minister van Luchtvaart in Argentinië, tot gezagvoer der honoris causa van de Argentijnse luchtvaart benoemd. Beide gezagvoerders ontvingen deze eervolle onderscheiding uit handen van de Argentijnse Onderstaatssecretaris voor de Burgerluchtvaart, omdat zij ter voorbereiding van de doortrekking van de Zuid-Amerika lijn van Buenos Aires naar 'Santiago de Chile enige tijd op dit traject over de Andes bij de Aerolineas Argentinas hebben gevlogen. Lie eredistinctieven werden onlangs aan gezagvoerder Rupplin von Kettikon uitgereikt ter gelegenheid van een cere monie, waarbij een aantal jonge Argen tijnen hun vliegbrevetten ontvingen. De overhandiging van deze brevetten ge schiedde door de oud-Nederlander de heer D. Wessels van Leyden, directeur van de Aerolineas Argentinas, in aan wezigheid van een aantal Argentijnse luchtvaartautoriteiten. TWEE OORLOGSMISDADIGERS OP 15 DECEMBER ONTSNAPT. Naar eerst thans bekend is gewor den, zijn op 15 December de twee oor logsmisdadigers J. van der Burgt, 37 i jaar oud en afkomstig uit Aaften in Overijsel en Toon Zoetebier, 32 jaar oud en afkomstig uit Koevorden, ont snapt uit een kamp voor politieke de linquenten in Eygelshoven in Zuid- Limburg. De veroordeelden waren te Werk gesteld in de kolenmijn Juliana. Van der Burgt en Zoetebier waren veroor deeld tot gevangenisstraffen van respec tievelijk 10 en 20 jaar. Zij bevinden zich in Duitsland. BOEKHOUDER VERDUISTERDE RUIM 94J000 GULDEN. De officier van justitie van de Haar lemse rechtbank heeft vorige week 2]/2 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 74- jarige Haarlemmer A. M„ die als boek houder bij de grafische inrichting Joh. Enschede en Zn. te Haarlem, gedurende ongev. 19 jaar in totaal ruim 94.000 ten nadele van dit bedrijf zou hebben ver duisterd. En bovendien verschillende ke ren valsheid in geschrifte zou hebben gepleegd. ARRESTATIES IN NAZI-COMPLOT SCHRIKKEN DUITSE REGERING OP Zeven kopstukken uit Hitler's tijd streefden naar d'e macht- Met zeven arrestaties hebben de Brit se bezettingsautoriteiten ingegrepen in een wijdvertakte samenzwering van vooraanstaande oud-nazi's, die ernaar streefden in Duitsland weer aan de macht te komen. Leden van de Britse veiligheidsdienst in hun blauwe unifor men, versterkt met de „roodpetten van de militaire politie, lichtten op hoog bevel van Hoge Commissaris Sir Ivone Kirkpatrick in Hamburg, Dusseldorp en andere plaatsen verscheidene mannen van hun bed. Leider van de samen zwering is dr Werner Naumann, in Hitler's testament als opvolger van Goebbels genoemd. Hij werd 'bij 'Ham burg gearresteerd. De andere arrestanten zijndr Gus- tav Scheel, in Hitler's tijd Reichstuden- tenführer en gouwleider van Salzburg; dr Zimmermann, voormalig commandant van een SS-brigade, die de administratie der concentratiekampen beheerde; dr Heinrich Haselmeyer, die in Hitler's da gen berucht werd om zijn theorieën over het rassenonderscheid en zijn pleidooien voor sterilisatie van „onvolwaardigen Heinz Siepen, vroeger landraad van de NSDAP; dr Karl Scharping, een van de naaste medewerkers van wijlen dr Goeb bels; Karl 'Kaufmann, vroeger gouwlei der van Hamburg. De bondsregering in Bonn keurde deze arrestaties volkomen goed, maar was niettemin zeer verrast door deze ont dekking, die haar weer in een moeilijk parket plaatst vooral tegenover 't bui tenland. In Frankrijk is men zeer verontrust en wijst men op het toenemend Hitler-ge- vaar. Dit steekt steeds meer en meer z'n kop op in Duitsland, maar ook elders roert het zich, zij het veelal nog achter de schermen. Grote waakzaamheid, ook overal in ons land, is strikt geboden. SPIONNEN VOOR DE SOVJETUNIE. Twee Amerikanen in Wenen gearresteerd. Twee voormalige leden van het Ame rikaanse leger zijn beschuldigd van spionnage voor de Sovjet-Unie. Procu reur-generaal McGranery heeft meege deeld dat de twee Amerikanen, Otto Verber en Kurt Ponger, vorige week in Wenen zijn gearresteerd. De beide man nen werden genoemd in 'n geheime aan klacht die Dinsdag door een federale grote jury is uitgebracht. Gelijktijdig met de bekendmaking van Mr Granery heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaard dat het de terugroeping heeft ge- eist van Novikof, de tweede secretaris van de Russische ambassadeur in Wash ington. Novikof zou als contactman voor Verber en Ponger zijn opgetreden. In Wenen is men inmiddels begonnen handlangers van de twee hoofdverdach ten op te pakken. Gezegd wordt dat een „groot aantal Amerikanen" bij het „in ternationale Russische spionnagé-com- plot" is betrokken. MONTE CARLO VERKOOPT ZIJN CASINO. Time berichtte, dat Aristotle Socrates Onassis de in Griekenland geboren scheepsmagnaat, die zeggenschap heeft over 91 tankers, vrachtschepen en wal visvaarders, het beroemde Casino van Monte Carlo gekocht heeft voor één mil'- lioen dollar om hiervan een kantoorge bouw te maken. Een jaar geleden zou hij prins Rainier, de heerser van Monaco, gepolst hebben, die direct belangstelling getoond zou hebben, omdat bij het Casino geld moet. Volgens Time is Onassis de voor naamste man in 30 scheepvaartmaat schappijen onder vijf vlaggen. De waar de van zijn vloot wordt op het ogen blik op 800 millioen dollar geschat. Onassis is van plan, zodra van de zomer de verbouwing van het Casino gereed is, daar honderd man personeel te werk te stellen. WEST-DUITSE MINISTER LEHR ZEGTi ONTSNAPTE BREDASE GEVANGENEN ZIJN GEEN DUITSERS. De West-Duitse minister van binnen landse zaken, Robert Lehr, heeft Don derdagavond op een persconferentie ver klaard, dat het geval van de zeven uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers „in geen geval" de betrekkingen tussen Ne derland en Duitsland zou moeten ver storen. „Wij hebben twee van hen ge pakt en zullen ons uiterste best doen, de vijf andere voortvluchtigen te pakken te krijgen". I Minister Lehr legde er de nadruk op, dat er tot dusver geen bewijzen waren, dat Duitsers hadden medegewerkt aan de ontsnapping der Bredase gevange nen. Hij was van mening, dat het voor de Duitse autoriteiten gemakkelijker zou zijn de oorlogsmisdadigers uit te wijzen dan hen uit te leveren. LUCHTVAART SNELDE DEFECTE TANKBOOT TE HULP. De Britse tanker ss „Theobaldius", die momenteel te Curasao ligt, heeft dringend een nieuwe turbinerotor nodig. Iedere dag, dat het schip werkloos in de haven ligt, kost haar maatschappij een grote som geld. Onmiddellijk werd con tact opgenomen met de K.L.M., met het verzoek, het bijna 4 ton wegende ma chineonderdeel uit Londen over te vlie gen. De luchtvaartmaatschappij besloot haar vrachtvliegtuig op de dienst Am sterdamNew York naar Londen te di rigeren, om het gevaarte in te laden. Dank zij het snelle luchttransport zal de „Theobaldius" met een minimum aan oponthoud binnenkort het ruime sop kunnen kiezen. ONTPLOFFING IN SERAJEWO EIST 21 DODEN. Bij een hevige ontploffing in een militaire inrichting in de omge ving van Serajewo zijn Vrijdag 21 mensen om het leven gekomen. Vijftig personen werden zwaar gewond. Een commissie van on derzoek, die onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk werd ge zonden, heeft de oorzaak van het ongeluk nog niet kunnen vaststel len. Serajewo is de hoofdstad van Bosnië en Herzogowina. Onlangs werd in een ziekenhuis te Liverpool een jongetje binnen gebracht, dat bij het spelen een flinke ijzersplinter in zijn duim had gekregen. Drie uur later was het joch zijn blindedarm kwijt. De splinter zat nog in zijn duim: de dokter had hem verwisseld met een ander patiëntje. In oorlogstijd wordt van de brand weer het uiterste geëist. B.B.-vrij willigers krijgen een goede en uitgebreide opleiding, want men wordt maar niet ineens een goed brandweerman. Een dergelijk bericht lezen velen met meer belangstelling dan de verslagen van UNO-vergaderingen of van andere politieke conferen ties op hoog niveau. Begrijpelijk. Al die veto's en nota-wisselingen is men al zeven jaar gewend en meer dan zat. Maar belangstelling of geen belangstelling, het bericht van dat jochie met de splinter in zijn duim wordt na een glimlach weer vergeten, terwijl dat trieste ge twist tussen de vertegenwoordigers van Oost en West het onbehagelijke gevoel achterlaat dat er bij 't kruit vat van 'n nieuwe oorlog met vuur wordt gespeeld. De bezorgdheid hierover laat zich niet afschudden. Iedere week of maand worden wij er door onze loonbelasting aan her innerd dat er op het ogenblik 1500 millioen per jaar betaald wordt voor de opbouw van een strijd macht, die met de strijdkrachten van onze bondgenoten aan een eventuele vijand de lust tot de aan val moeten ontnemen. Een defen sie strijdmacht, hoe noodzakelijk ook, is echter geen wondermiddel tegen alle kwade gevolgen van een oorlog. Als er toch oorlog zou ko men, kan die niet geheel ver hinderen dat er vijandelijke vlieg tuigen boven ons land komen. De afweer tegen een totale oorlog moet derhalve, naast een leger ter beveiliging van de grenzen, bestaan uit een organisatie ter bescherming van de bevolking van het achter land. Ruim 200.000 vrijwilligers. Deze organisatie is er. Wij ken nen haar als de B.B., de „Bescher ming Bevolking". In de afgelopen jaren is veel voorbereidend werk verricht: de organisatie is opgezet, er is voor ruim 61 millioen aan ma- teriëel aangekocht en de instruc teurs, die straks de ruim 200.000 vrijwilligers zullen gaan oefenen, ziin aanwezig. Toen men zich ging bezinnen op de grondgedachte, die als basis zou moeten dienen voor de B.B.. hoefde men niet lang te zoeken. Die basis is de drang naar zelfbehoud. Is het immers niet zo, dat ieder van ons in de eerste nlaats denkt aan het geen in geval van oorlog met ons eigen gezin gebeuren kan? Houdt dat ons niet meer bezig dan de ge varen, die onze buren of de inwo ners van andere steden kunnen be dreigen? Iedereen denkt voor alles aan de bescherming van zichzelf en de zijnen. Daarom is de zelfbe scherming de peiler van de B.B. De zelfbescherming is in de eerste plaats onder te verdelen in de zelf bescherming in de huizen en in de blokken en wiiken. Kort gezegd komt die zelfbescherming hier op neer, dat iedere Nederlander in staat moet zijn z'n eigen huis te beschermen tegen het begin van brand en dergelijke. De ervaring van de Engelsen in de afgelopen oorlog heeft geleerd, dat deze zelfbescherming mogelijk is met eenvoudige middelen en snel is geleerd. Ook de bedrijven zullen zelfbeschermingsmaatregelen moe ten nemen. Gelukkig hebben reeds vele ondernemers begrepen dat de voorzieningen, die zij overigens uit eigen zak moeten betalen, in deze sombere tijden even noodzakelijk zijn als een brandverzekering. Moeilijker is de voorbereiding van de georganiseerde burenhulp, de zelfbescherming in de blokken en wijken. De moeilijkheid zit niet in een tekort aan gemeenschapsge voel. Het is vanzelfsprekend dat men elkaar bij rampen als goede buren zal willen helpen. De moeilijkheid zit in het feit, dat degene, die in geval van oor log zijn medemensen zou willen helpen en wie wil dat niet? er van overtuigd moet worden dat hij die hulp niet kan geven, tenzij hij zich thans reeds opgeeft voor de blokploegen. Reddingswerk, Eerste Hulp bij Ongelukiten en brandbe strijding kan men niet overlaten aan improviserende amateurs. Het optreden van ongeoefende blok ploegen heeft er o.m. in Duitsland toe geleid dat hele stadswijken on nodig verloren zijn gegaan. Iedere Nederlander zal wensen dat onze mooie steden voor zo'n ramp be spaard mogen blijven. Iedere Ne derlander zal echter ook met zijn eigen geweten dienen uit te maken of hij mét deze wens kan volstaan, of dat hij verplicht is één van de 109.000 noodwachters te worden, die nodig zijn voor de blokploegen. Een taak voor ieder. Misschien zijn er mensen, die me nen dat de zelfbescherming 'n taak is voor het rijk en de gemeenten. Hun standpunt „de overheid moet voor allen zorgen" klinkt niet on aardig, maar is zelfs in vredestijd dus laat staan in oorlogstijd niet te verwezenlijken. Immers, wie zou, als zijn kerstboom vlam vatte, volstaan met de brandweer op te bellen en verder met zijn ar men over elkaar blijven zitten? Een dergelijke passiviteit zou ten gevolge hebben dat de brand in de tijd, die de brandweer nodig heeft om ter plaatse te komen, zo een omvang zou hebben aangenomen, dat er aan blussen niet meer te denken valt. Het gezonde verstand zegt dus, dat de zelfbeschermingsmaatrege- len, die alleen dienen om de dik wijls beslissende tijdsruimte te overbruggen, tussen het begin van een ramp en het verschijnen van de officiële hulpdiensten, een noodza kelijke aanvulling vormen op de overheidsorganisaties van de B.B. Deze organisaties zijn gemeentelijk georganiseerd. Zij bestaan uit de Brandweer, de Politie, de Genees- dingsdienst en de Dienst Sociale dingsdienst en de Dienst Sociale Verzorging, Verbinding en Verken ning. Voor de brandweer zijn in to taal 20.000 vrijwilligers nodig, voor de geneeskundige diensten 15.000, voor de opruim- en reddingsdien sten 23.000 en voor de dienst socia le verzorging ongeveer 27.000. De grootte van de gemeentelijke organisaties is afhankelijk van de betekenis en de ligging der ge meenten. Aan de hand van bereke ningen van militaire deskundigen heeft men namelijk nagegaan wel ke steden bij een gewapend con flict zodanige doelen hebben, dat zij met bombardementen rekening moeten houden. De steden met be langrijke doelen worden A-ge meenten genoemd, de steden met minder belangrijke doelen B-ge meenten. Zowel de A- als de B- gemeenten kunnen niet zo volledig worden uitgerust dat zij aan alle rampen het hoofd kunnen bieden. Het gevaar, dat hierin verscholen ligt, wordt opgevangen door een systeem van onderlinge hulpverle ning tussen de steden, een systeem dat in vredestijd bij grote branden reeds door de brandweer wordt toegepast. Deze onderlinge hulp verlening wordt versterkt door Rijks Mobiele Colonnes, die overal ingezet kunnen worden. De B.B. ressorteert in de steden onder de burgemeesters. Boven de burge meesters staan de Commissarissen der Koningin en daar weer boven als centrale instantie de Minister van Binnenlandse Zaken. Bij de voorbereiding van de B.B. wordt de overheid terzijde gestaan door de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking, een particuliere Stich ting waarin alle geledingen van ons volk vertegenwoordigd zijn. Deze Stichting waakt zo goed mogelijk voor de belangen van de burgerij.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1