DE LEHGSTHMI UMLWYR DE ECHO VAN HET ZUIDEN DRUNEN ELSHOUT VLIJMEN GAPELLE HAARSTEEG SPRANG ZWITSAL Griep?n Mijnliardtje BOND VAN LANGSTRAATSE SCHUTTERSGILDEN. JAARVERGADERING. MAANDAG 19 JANUARI 1953 76e JAARGANG No. 6 KRINGVERGADERING N.C.B. Rector van Teeffeleni Laat de boer in gebondenheid aan zijn organisatie zijn vrijheid en zelfstandigheid bewaren. Donderdagmiddag vergaderde in de zaal van Th. Elshout de Kring van de N.C.B. Den Bosch, afd. Langstraat. Op deze vergadering waren tegenwoordig de besturen der plaatselijke afdelingen van de N.C.B., de Boerinnenbonden en de R.K.J.B., alsmede de geestelijke adviseurs van de diverse afdelingen. Als sprekers traden op Rector van Teeffelen en de Directeur van het verzekeringswezen van de N.C.B. de heer Bonants. Nadat de voorzitter, de heer Kluit mans, de vergadering op de gebruike lijke wijze had geopend en allen een hartelijk welkom had toegeroepen, bracht spr. nog eens in het kort naar voren de betekenis van de N.C.B. en de strijd die er is gestreden moeten worden om deze N.C.B. te verkrijgen. Veel is thans op het gebied van de emancipatie van de boer tot stand ge komen, zoveel zelfs dat de boer het grote verband wel eens niet meer zien kan en de echte coöperatieve geest', die bij de oprichting van de N.C.B. aan wezig was dreigt te verliezen en de or ganisatie soms voelt als een band, waar aan men noodgedwongen gebonden zit. Het kringbestuur had daarom ge meend er goed aan te doen, Rector van Teeffelen eens te verzoeken op deze bij eenkomst nog eens duidelijk in het licht te stellen de verbondenheid van de on derafdelingen met de grote standsorga nisatie, waarover Rector van Teeffelen dan ook een uitgebreide inleiding hield. Spreker zei zeer blij te zijn hier op deze vergadering zulk een groot en ac tueel onderwerp te mogen behandelen. De vrijheid van de boer, het was een onderwerp waarin spr. zich veel vrij heden kon veroorloven; het was ook n onderwerp, waarmee men zijn gehoor kon boeien, omdat het woord vrijheid bij iedere mens iets oproept. Spreker behandelde dan, hoe die vrij heid door de eeuwen en jaren heen steeds anders werd gegeven, omdat de omstandigheden steeds anders waren. Vroeger bebouwde men een stuk land en was het land leeggegroeid en uitge mergeld, dan ging men naar elders, want er was toch land genoeg. Maar thans is het niet meer zo eenvoudig. Voor 50 jaar spitsten zich in onze maatschappij de problemen toe, werden scherper en scherper, en uit de noodzaak werd de organisatie geboren; niet uit liefhebberij. De problemen waren met de organisatie niet opgelost, zij werden op sommige punten alleen nog groter, de maatschap pij en het leven gecompliceerder. Er moesten steeds meer onderafdelingen ko men; de boer had behoefte aan crediet; de boer moest voorlichting hebben op zijn bedrijf; de afvoer van zijn produc ten moest geregeld worden; de boer raakte zijn vrijheid kwijt, de vrijheid zoals velen die willen zien en soms voe len. Maar met het verlies van de ogen schijnlijke vrijheid, die geen vrijheid is, wint en behoudt de boer door de gebon denheid aan zijn igen organisatie, en door de gebondenheid van de onderafdelingen aan de grote standsorganisatie, zijn eigenlijke vrijheid en zelfstandigheid in zijn bedrijf. Dan behandelde spr. zeer uitvoerig de betekenis der vrijheid. De vrijheid in gebondenheid, op welke wijze men al leen de verantwoording kan dragen. En deze verantwoording is zeer groot. De boer kan zelf zijn bedrijf niet fi nancieren, kan zelf de aanvoer niet re gelen, kan zijn producten niet zelf aan de markt brengen zoals dat behoort. Daarom hebben wij, aldus spr., Ban ken nodig, Aan- en Verkoopverenigin- gen nodig, Zuivelfabrieken, Veilingen en Exportslagerijen. Niet om de N.C.B. sterker te maken, maar om de boer door de boer te helpen. Spreker bepleitte dan de binding van al deze onderafdelingen met de standsorganisatie. Wij moeten, aldus spreker, met deze onderafdelingen medewerken en wij mogen ze niet los- denken van onze standsorganisatie. De onderafdelingen blijven bij de boer op het erf, op het land en in de stal, en de standsorganisatie moet deze onderafde lingen hebben als een grote steun, want zij gaat door de keuken naar binnen, zij ziet de boer niet alleen als een bedrijf, maar zij ziet de mens, het gezin en het einddoel. 1 De vrijheid is de behuizing van het levensdoel, de levenstaak. Zo gezien is de gebondenheid aan de organisatie al leen een vergemakkelijking om deze le venstaak te vervullen en het levensdoel te verrijken. Dan behandelde spreker nog uitvoe rig de kwestie vertrouwen. Vertrouwen in de eigen organisatie, dat wil zeggen, die van de boer zelf, door de boer en voor de boer, is noodzakelijk. En waar om, aldus spreker, geen vertrouwen, on ze eigen organisatie kan men tenminste nog controleren of liever laten contro leren. Waarom geen vertrouwen in de eigen organisatie, die alleen voor ons belang werkt. Vertrouwen, aldus spr., maar ruim zicht, wij leven niet op boe ren dorpen, wij leven in een gemeen schap, gemengd in zijn samenstelling en naar deze gemeenschap zullen wij ons ook hebben te richten. Wij leven niet in dorpen meer, piet in provincies of lan den, maar in een wereld waarin door onze eigen grote organisatie alleen ons belang verdedigd kan worden. De vrij heid en zelfstandigheid bewaren, dat wil zeggen, aldus spr., dat men niet zijn hersens, maar zijn verstand gebruikt. Het grote einddoel zien. Laten wij, zo be sloot spr., de eenheid en de coöperatie ve geest bewaren. Deze geestige en suggestieve inleiding beantwoordde de zaal met een daverend applaus. Er werden nog enkele vragen gesteld, die alle door de spreker werden beantwoord. De tweede spreker van deze middag was de heer Th. Bonants, directeur van de verzekeringen van de N.C.B. Deze hield een zeer interessant betoog over deze onderafdeling van de N.C.B., die geheel en uitsluitend werkt voor de boer. Bij de N.C.B. zijn vele verzekeringen ondergebracht. De boer heeft nu een maal veel te verzekeren. Maar al deze verzekeringen zijn weer ondergebracht bij de N.V. Waarborg Mij. van de N. C. B. Spreker behandelde dan verder enkele verzekeringen, zoals ziekenhuis verzekering, ongevallenverzekering, ver zekering tegen wettelijke aansprakelijk heid, bedrijfspensioen verzekering etc. Tot slot werd nog een zeer mooi en suggestief filmpje gedraaid: „Het lot in eigen hand". Er werden tot slot nog en kele vragen gesteld, waarna de voorzit ter deze leerzame middag sloot. BRANDWEERVERENIGING. De Brandweervereniging alhier hield dezer dagen haar jaarvergadering. De voorzitter heette allen van harte wel kom en gaf een kort overzicht over het voorbije jaar en de activiteit van de vereniging. Er hadden in het afgelopen jaar drie branden plaats, n.1. 2 kleine en een grote. Deelgenomen werd aan de historische brandweeroptocht te Breda. Aan wedstrijden werd niet deelgenomen. Het finantieel verslag sloot met een ba tig saldo. De periodiek aftredende be stuursleden Fr. Elshout en H. Geerts werden herkozen. Mededeling werd gedaan over de op Maandag 19 Jan. te houden feestavond. Op deze vergadering was ook aan wezig de E.A. heer Burgemeester Snels, die dank bracht aan de leden voor de in 1952 bewezen diensten. 'Speciaal dankte spr. de commandanten voor de goede leiding. Door het gemeentebestuur zal, aldus de burgemeester, al het mogelijke worden gedaan, om de brandweer alles te verschaffen wat nodig en verant woord is. Het is nog nooit voorgekomen dat een voorstel van B. en W. aan gaande de brandweer door de raad werd verworpen. Spr. bracht in dit verband nog eens onder de aandacht de beteke nis van de brandweer ten overstaan van de Bescherming Burgerbevolking in het kader waarvan de brandweer ook een belangrijke taak zal krijgen. ZIEKENTRIDUUM. De plannen om te komen tot het hou den van een triduum voor zieken en ouden van dagen, die niet meer in de gelegenheid zijn om regelmatig de kerk te bezoeken, hebben zich uitgebreid tot de parochies Drunen, Elshout en Nieuw- kuijk. De plannen beginnen reeds vas tere vorm te krijgen en aan het comité dat was samengesteld is inmiddels toe gevoegd de Weleerw. heer Kapelaan Speekenbrink en Zr. v. Opzeeland uit Nieuwkuijk. Als datum waarop dit tri duum gehouden zal worden zijn vastge steld 26, 27 en 28 Mei. Het zal gehouden worden in de kerk te Elshout, terwijl voor conversatietij d en eetgelegenheid gebruik zal worden gemaakt van het pa rochiehuis. Aan het geven van dit triduum zijn natuurlijk veel kosten verbonden. Bin nenkort zal op de inwoners van genoem de parochies een beroep worden gedaan. Laat dit beroep voor deze mensen, die toch al zoveel moeten missen, niet te vergeefs zijn. uitwerken voor een gezellige en nette Carnavalsviering op Vastenavond-Dins dag voor de leden van Elshout Voor uit. De Z.E. heer Pastoor deelde mede dat Elshout Vooruit waarschijnlijk wel ingeschakeld zou worden bij de actie „Honderd jaar Kromstaf". Dit zou be keken moeten worden met de contact man voor de parochie dhr. A. Boelen. De sportcommissie zal zo spoedig mo gelijk met de gymnastiekclub beginnen, PLm. 100 jongens en meisjes hebben zich reeds voor deelname opgegeven. Bij de rondvraag informeerde de heer C. Boelen of het niet mogelijk was dat aan de Volleybalclub een geestelijk ad viseur werd toegevoegd. De Z.E. heer Pastoor keurde dit goed en de Weleerw. heer Kapelaan werd bereid gevonden dit adviseurschap waar te nemen. De secr. zou het aanvragen. De Z.E. 'heer Pas toor drong er nog op aan dat de clubs op tijd moesten ophouden. Bij de sluiting dankte de voorz. allen voor de opkomst en de vruchtbare bespreking.. Daarna sluiting met de Chr. groet. ZIEKENTRIDUUM. De plannen om te komen tot het hou den van een triduum voor zieken en ouden van dagen die niet meer in de ge legenheid zijn regelmatig de kerk te be zoeken, beginnen een vastere vorm te krijgen. Lag het aanvankelijk in de be doeling het triduum te houden voor de parochies 'Drunen en Elshout, thans heeft men besloten dit uit te breiden en de parochie Nieuwkuijk ook daarin te betrekken. Het comité bestaande uit de heren H. Peters, P.- v. Herpen, H. Por tier, resp. voorz., secr. en penningm., Mej Snels en de Eerw. Zuster Edel- garda, is nu uitgebreid met de Wel- eerw. heer Speekenbrink en Zr. v. Op- Zeeland te Nieuwkuijk. Als datum is vastgesteld 26 t.m. 28 Mei. De bedoe ling is dat de geestelijke oefeningen ge houden worden in de parochiekerk te Elshout, terwijl het parochiehuis con versatie- en eetzaal zal zijn. Het comité zal in de loop van enkele weken een beroep doen op de vrijgevig heid van de parochianen der drie pa rochies en hoopt op een gulle bijdrage ter bestrijding van de vele kosten aan het organiseren van dit triduum ver bonden. VERKENNERS. De Verkenners zullen ter viering van het eerste lustrum een oudersavond hou den, waaraan ook de oud-verkenners hun medewerking zullen verlenen. IJSONGEVAL. Aan de ijspret kwam voor mej. T. M. behalve door de dooi toch een eind toen zij op hte ijs viel en haar pols brak. FANFARE. Dinsdagavond half 9 houdt de Kerke lijke Fanfare een bestuursvergadering. Agendapunten o.a. bespreking winter- uitvoering, teeravond en afscheid van de oud-directeur de heer 1H. Brok. ELSHOUT VOORUIT. Het dag. bestuur van Elshout Voor uit hield zijn maandelijkse vergadering. De voorz. opende met de Chr. groet, heette allen welkom en gaf het woord aan de secr. voor de notulen. Bij de be spreking bibliotheek bracht de voorz, dank aan de Elshoutse gemeenteraads leden en aan het gemeentebestuur voor de toegezegde financiële steun. De bibli otheekcommissie kan nu vooruit en zal proberen zo gauw mogelijk met het uit lenen te beginnen. Enkele dames assis tenten zullen nog worden aangezocht, Het aanvankelijk plan om dit seizoen nog een filmavond te houden, waarop „Sleutels van het Koninkrijk" zou ge draaid worden, werd enigszins gewij zigd. 2 Maart zal een Maria Goretti- avond worden gehouden. Getracht zal worden de heer v. d. Griendt te Den Bosch te engageren op 23 Febr. met een lezing over het leven en werk van Vincent van Gogh. 15 Febr. zal de jeugdcommissie een gezellige avond or ganiseren voor de patronaatsjeugd en de ontspanningscommissie zal de plannen strijden hebben plaats gehad. Deze i r»n r\ nnrl 70 wedstrijden moeten nu, noodzake lijkerwijze tot nadere "ciatum wor den verschoven. In overleg met 't schoolbestuur zal er dan voor de schooljeugd een aparte middag worden gereserveerd. Het ligt in de bedoeling van de nieuwe vereni ging om de belangen van de schaatssport in de ruimste zin te be hartigen. In de loop van deze week zal de oprichtingsvergadering worden be legd, waarbij dan een bestuur zal worden gekozen. Film-avond. Dinsdag 20 Januari a.s. zal er in café G. Kolen een filmvoorstelling worden gegeven ten bate van het Rode Kruis. Vertoond zal worden de film „De geheimzinnige kogel", 'n prachtige Warner Bros-film, die het leven behandelt van Dr Erh- lich. 's Avonds om 8 uur voorstel ling voor volwassenen, terwijl des middags om 2 uur een speciaal kin derprogramma zal worden gegeven. JONGE LANDBOUWERS. De vereniging van Jonge Landbou wers te Sprang-Capelle houdt op Vrij dag 23 Jan. in het café 't Bruggetje te Vrijhoeve een vergadering, waarin als spreker hoopt op te treden de heer M. van Hassel, hoofdassistent van akker bouw, met 't onderwerp „De suikerbie tenteelt op de zandgrond." Tevens zal een film vertoond worden over de werk methode van de suikerbieten oogst enz. en de emigrantenfilm „Mijn neef uit Canada". Niet-leden worden ook opge wekt deze vergadering bij te wonen. In UITVOERING ARTO. het Stationskoffiehuis Pruijssers UITVOERING. Zondag 18 Januari gaf Vlijmens Ge mengd Toneel zijn tweede winteruit- voering in café Toonkunst Joh. Peijnen- borg. Opgevoerd werd het toneelspel in drie bedrijven: Nacht en Morgen, door oh. Blaaser en Henk Fedder. V.G.T. heeft met dit stuk een goede keuze gedaan, het was een leerzaam stuk, waarin alle speelsters en spelers hun rol goed vervulden. Vooral de rol van blinde werd door de regisseur dhr. W. Rozen zeer goed gespeeld. Ook de rol van Lenie voor Mej. van de Wiel dient extra vermelding. De overige rollen pasten zich goed aan en het werd een goed geheel. Jammer dat de zaal niet tjokvol was. Na afloop dankte de heer W. Rozen voor de ge toonde belangstelling. CARNAVAL. De Carnaval te Vlijmen belooft dit jaar weer iets groots te worden. Ver schillende groepen zijn weer druk in actie, geheime plaatsen worden opge zocht voor de repetities. Volgens inlich tingen zullen dit jaar weer 12 groepen elkaar bekampen om de grote prijzen die worden uitgeloofd. Ook voor hef publiek een extra prijs. HARMONIE CONCORDIA. De Harmonie Concordia hield in café van den Hout haar jaarvergadering. Verslag volgend nummer. IJSPRET. Doordat de dooi was ingetreden, ging Zondag een mooie sportdag voorbij. 'n Grote sportdag stond op program, waarvoor medewerking was toegezegd door de neringdoenden. Laat dit een les zijn voor de organisatoren om wanneer er gelegenheid is, dit waar te nemen. Installatie Kajotsters. In café M. Achten had Donder dagavond op enigszins plechtige wijze de installatie plaats van de leden van de V.K.A.J. en de wij ding van de insignes die voortaan door hen zullen worden gedragen. Bij deze installatie waren eveneens uitgenodigd het bestuur van de K.A.B. en van de V.A.B. Ook de ouders van de leden waren hierbij tegenwoordig. Voordat de eigenlijke installatie plaats had, werd een kleine huis houdelijke agenda afgewerkt, waar onder ook de bestuursverkiezing. Tot voorzitster werd gekozen me juffrouw Jo Achten, secretaresse mej. Bertha v. d. Heijden en tot leidster werd aangesteld mej. Dina v. d. Heijden. De nieuwgekozen voorzitster heet te hierna allen hartelijk welkom en speciaal de geestelijk adviseur, ka pelaan Gloudemans, die de plech tige installatie zou verrichten; zij sprak daarbij de hoop uit dat de Kajotsters nog vaak in het open baar van zich zouden doen spreken en verklaarde daarna de bijeen komst voor geopend. Kapelaan Gloudemans 't woord verkrijgende, zette in het kort 't doel van de V.K.A.J. uiteen en sprak eveneens de hoop uit dat de leden zouden tonen ook waardige Kajotsters te zijn. Na deze woorden werden door de adviseur de insig nes gewijd, en nadat ieder lid één voor één aan de adviseur de belof te van trouw had afgelegd, spelde de leidster hun het insigne op de borst. Door een aanwezige leidster uit Den Bosch werd daarna de Lour- desreis ter sprake gebracht die het volgend jaar voor de vrouwelijke leden van de V.A.B. en de V.K.A.J. zal worden gehouden. Besloten werd dat degenen die hiervoor in teresse hebben, zich kunnen aan sluiten bij een spaarkas. Met een gezamenlijke koffietafel, zang, voordracht en declamatie, werd deze bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze gesloten. Oprichting IJsclub. Door een aantal liefhebbers van de schaatssport is alhier het initia tief genomen tot oprichting van 'n ijsclub. Dezer dagen werd door de initiatiefnemers reeds een huis-aan- huis-actie ondernomen om alle dorosgenoten in de gelegenheid te stellen zich als lid op te geven. Het doel is, om bij vriezend weer en geschiktheid van het ijs het uit schrijven van wedstrijden mogelijk te maken, waaraan dan attractieve nriizen zullen worden verbonden. Indien de vorst had aangehouden, zouden er Zondag j.l. reeds wed- FILMVERTONING. Vanwege de Chr. Besturenbond te Sprang-Capelle zal a.s. Donderdagavond in de zaal van de Chr. Volksbond alhier een filmvertoning worden gegeven. De nieuwe sprekende film van het C.N.V.: „Een ware geschiedenis van het bos", zal worden vertoond met een prachtig bijprogramma, waaronder de reis van H. M. de Koningin naar Amerika, enz. In de pauze zal door de districtsbe stuurder van het C.N.V., de heer W. van den Hof uit Utrecht, een propagan distisch woord gesproken worden. A.R. KIESVERENIGING. In de j.l. Donderdagavond in het ge bouw van de Chr. Volksbond alhier, on der leiding van haar voorzitter de heer C. H. van Caem gehouden jaarvergade ring van de A.R. Kiesvereniging Sprang, werden de jaarverslagen uitgebracht en onder dank aan de functionarissen goed gekeurd. De aftredende bestuursleden de heren W. Mandemakers, C. Nieuwen- huijzen en H. J. Smith werden herkozen. Verder werden verschillende ingeko men stukken behandeld en interne ver enigingsaangelegenheden besproken. Met het oog op de a.s. gemeenteraads verkiezingen zal aan de hand van een ontwerp een gemeenteprogram worden samengesteld, ter behandeling in een vol gende vergadering. CHR. BOUWARBEIDERS. De afdeling Sprang van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond houdt op 12 Febr. a.s. haar jaarvergadering, die een fees telijk karakter zal dragen. Medewerking zal worden verleend door Mej. Gré Ko- nings, declamatrice, Raamsdonk. heeft de toneelvereniging Arto Woens dagavond een goedgeslaagde uitvoering gegeven, die. vrij goede belangstelling trok. Nadat de voorzitter een welkomst woord tot de aanwezigen had gericht, werd het vrolijk spel in drie bedrijven: Je hebt 't of je hebt 't niet" ten tonele gebracht. De spelers en speelsters heb ben het publiek van 't begin tot 't eind geboeid en het menig vrolijk moment bezorgd. Na ieder bedrijf en niet in het minst aan het einde van het laatste be drijf oogstten de medespelenden een wel verdiend applaus. De pauzes tussen de bedrijven werden gevuld met populaire muziek van een orkestje. IJSWEDSTRIJDEN. De IJsclub Het Eendennest hield j.l. Donderdagnamiddag op haar baan aan de Willem van Gentsvaart wedstrijden in hardrijden, waarvoor grote belang stelling bestond van de zijde der hard rijders. Doordat velen waren opgekomen om naar de prestaties der rijders te kij ken, heerste op de baan een ongekende drukte. De uitslagen in de twee afde lingen waren als volgt: Afd. 1: Adr. Ver steeg Jzn. Ie prijs benevens extra-prijs beschikbaar gesteld door dhr. A. v. Box tel, Kaatsheuvel; v. d. Berk Haarsteeg 2e pr„ Ketels Haarsteeg 3e pr. en N. v. d. Schans 4e pr.; Afd. 2: Arn. Stam Gzn. Ie, Jac. Rosenbrand Kaatsh. 2e, R. Dijk stra 3e en J. Rosenbrand 4e prijs. VOGELCLUB. J.l. Dinsdagavond werd in café Cové- v. d. Haart een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een vereniging van vogelliefhebbers. De be langstelling was niet zo groot als ver wacht was. Besloten werd Dinsdag 20 dezer 's avonds 8 uur andermaal bijeen te komen, teneinde over te gaan tot op richting der vereniging en verkiezing van een definitief bestuur. HERDENKINGSSAMENKOMST. Met het oog op het 25-jarig bestaan van de Ned. Herv. Jongelingsvereniging Gideon aan de Loonsedijk, wordt in het kerkgebouw aldaar Donderdagavond half 8 onder leiding van Ds. Haring een her denkingsbijeenkomst gehouden. BESCHERMING BEVOLKING. Op Donderdag 5 Februari a.s. zal in zaal Thalia alhier een grote pro- paganda-vergadering worden ge houden voor de Bescherming Be volking, met de organisatie waar van men ook hier dan hoopt te be ginnen. LEZINGEN. Voor de St. Adelbert-vereniging afdeling Langstraat zal rector Mom- mersteeg a.s. Woensdag 21 dezer in Hotel Verwiel een lezing houden over „de huidige katholieke chari- tas". Diezelfde avond zal door Dr W. P. Theunissen eveneens in Hotel Verwiel voor de leden van Vede- hova een lezing worden gehouden met als onderwerp: „De tijd waar in wij leven", onderverdeeld in a) algemeen wereldbeeld; b)Europa: licht en schaduw; c) onze tijd. BOND VAN OUDSTRIJDERS. De Afdeling Waalwijk van de Bond van Oudstrijders heeft een 3- tal rik-avonden vastgesteld op 22 Januari, 11 Februari en 18 Maart in Hotel „De Twee Kolommen". VISSCHERSLUST. Deze vereniging hield Zaterdag avond haar Algemene Vergadering. Een ongekend hoog aantal leden gaf blijk van medeleven. De notulen werden onder dank aan de secretaris gearresteerd. Voor de kas-controle-commissie werden aangewezen de leden v. Riel, Van Raamsdonk en Vink. Als nieuw be stuurslid werd gekozen het lid A. v. Eggelen. De secretaris gaf een korte uiteenzetting van de bedoe ling van het pachtbesluit dat, wan neer dit als wet zal zijn verheven, een ingelast hoofdstuk van de Vis serij wet zal uitmaken. De voorge stelde wijziging van de statuten vond geen 2/3 meerderheid van de algemene vergadering, zodat deze wijziging geen plaats zal vin den. De voorzitter loodste de agen da met tact door de soms nogal aan wezige branding, terwijl na afloop der vergadering voor- en tegenstan ders elkander de hand konden drukken. 110 Leden bezochten de vergade ring. Verschillende mededelingen, meer van interne aard, werden door de voorzitter gedaan. Donaties der Belgische sportvissers zullen per 1 Januari 1954 worden opgezegd. Het bestuur zal rekening houden met de wens van een grote minderheid van voorstanders van geen lidmaat schap buiten Waalwijk. Een goede vergadering, openhar tig en klaar de meningen gezegd, met uiteindelijke winst voor de ver eniging. Na rond elf uur, toen de vergadering was gesloten, bleven grote groepen in harmonisch ver band tot sluitingsuur bijeen, terwijl vroeger iedereen zo vlug mogelijk verdween, hetgeen betekent: kame raadschap ondanks de verschillen de meningen. Zo kan en moet het. Ook hierin gaat Visscherslust op paar kunstschaatsen; kunstgebit; 'n paar schaatsen; een Ziekenfonds- kaart; 2 muntbiljetten van ƒ2.50; knipbeurs met inhoud; een paar nylon-kousen; een paar lichtgroene kinder wantjes. Op Zondag 25 Januari zal de Bond van Langstraatse Schutters gilden zijn jaarvergadering houden in de zaal van de heer Siegers te Nieuwkuijk. Aanvang half drie precies. Verwacht wordt dat zo veel mogelijk schutters deze ver gadering zullen bjjwonen. De vol gende agenda wordt ter behande ling voorgelegd 1. Opening met de chr. groet door de voorzitter. 2. Notulen en Jaarverslag secre taris. 3. Financiëel verslag, waarna verslag door de kascommissie. 4. Herbenoeming voorzitter. 5. Prjjzenaankoopcommissie. Af tredend W. de Kort en G. v. Keu len; beiden herkiesbaar. 6. Kiezen van een patroonheilige. Voorgesteld wordt St. Joris. 7. Voorstel om bij elk concours dat van de Bond uitgaat, 3 schuts- bomen te plaatsen, ter bevordering van een vroegere beëindiging van het schieten. 8. Niet meer met een hand op de rug of een been omhoog te schie ten steeds opgelegd schieten bij elk concours van de Bond. Al leen zullen kleinere wippen wor den toegestaan. 9. Aan Elshout, Herpt, Heusden, Baardwijk en Haarsteeg voor 1953 een Bondsconcours toe te wijzen en wel Heusden in April, Baard wijk in Mei, Haarsteeg in Juni, Elshout in Juli en Herpt in Aug., waarna dan het kasteleinsconcours volgt. ge neest RUWE HANDEN SCHRALE LIPPEN GESCHAAFDE HUID weg naar de vooruitgang. Van een „wee, de overwonnenen" bleek niets. STILLE OMGANG. Wij vernemen dat de Afd. Waal wijk van het Genootschap van de Stille Omgang op Zondag 8 Maart naar Amsterdam zal gaan voor de jaarlijkse deelname aan de Stille Omgang. R.W.B.-JEUGDAVONDEN. Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan (2 Febr. a.s.) zal voor de jeugdleden van RWB een drietal ontspanningsavonden worden ge organiseerd, waarop de junioren gedurende een paar uren aange naam zullen worden bezig gehou den met diverse spelen, zoals schieten, sjoelen, voetbal, dammen en tafeltennis. Diverse mooie prij zen zijn hiermede te winnen, ter wijl hier tussen door voor de af wisseling nog versnaperingen wor den verstrekt. De eerste avond wordt gegeven op a.s. Woensdag 21 Januari van 7 tot 9 uur in het clublokaal. Deze avonden zijn uitsluitend toegankelijk voor de jeugdleden. Wij wensen hun bij voorbaat veel genoegen en de heren van de jeugdcommissie veel succes. KRACHTSPORT. Aanvullend op ons bericht van Maandag 12 Jan. betreffende de demonstratie-avond gewichtheffen, ingeleid en toegelicht door de Ne derlandse kampioen, de heer G. Pieren, delen wij nog mede dat naast demonstraties ook een uitda- gingswedstfijd plaats zal hebben tussen de Waalwijkers Siegentha- ler en Ligtvoet, beiden lid van DKV uit Dongen. Ook zal de jeugdige athleet Jac. Wijkmans, die reeds zeer opmer kelijke prestaties levert en in het voorjaar meedingt bij de Neder landse kampioenschappen, laten zien tot welke verrichtingen hij in stcicit is Iedere sportliefhebber dus aan staande Zaterdag 24 Januari om 8 uur naar zaal Thalia. Na afloop groot bal, waarbij de muziek verzorgd wordt door de „Rythme Brothers" onder leiding van Jan Mol. LICHTE AANRIJDING. Donderdag had er op de brug over het Afwateringskanaal te v.m. Baardwijk een lichte aanrijding plaats waarvan de gevolgen zich beperkten tot geringe materiële schade. Een luxe wégen moest stoppen voor een kudde schapen die de brug over liepen; een vrachtauto die te dicht achter de luxe wagen reed botste hiertegen op, waar schijnlijk ook tengevolge van. het gladde brugdek. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: damesrijwiel; koks mes; schakelarmbandje; een zwart hondje. Verloren: Ziekenfoojbkaart; pode vulpenhouder; bruin kinderwantje; een paar dameshandschoenen; een 10. Om bij het kasteleinsconcours geen korpsprjjzen te verschieten, maar het inschrijfgeld van dit concours bij de personele prijzen te passen. 11. Voorstel om één schild als ereprijs te verschieten, ditmaal in twee jaar. 12. Doorgaan met 1 korpsprijs in de vorm van schilden. 13. Rondvraag en sluiting. Geachte gildebroeders, de agen da is heel belangrijk. Laat 't Lang straatse half uurtje thuis en kom °P tÜd- j-x In het vervolg zal in dit blad weer regelmatig melding worden gemaakt van de gebeurtenissen in de Langstraatse Schuttersbond. DRIE MANNEN OMGEKOMEN BIJ NACHTELIJK ONGELUK. Een 4-persoons Simca is in de nacht van Zaterdag op Zondag om tegen 2 uur met zes inzittenden op de Teteringsedijk in Breda tegen 'n winkel gebotst, als gevolg waar van drie jonge mensen het leven verloren. Het zijn de 21-jarige A. Koopman uit Nijmegen, die de au to bestuurde, de 23-jarige J. Aarts uit Gilze en de 19-jarige P. Klaasen uit Breda. Van de drie andere in zittenden werd de 23-jarige H. Brouwers uit Gilze zwaar gewond. De 23-jarige J. Sprangers uit Gilze en de 18-jarige P. v. Woensel uit Breda liepen lichte verwondingen op. Het gezelschap, zes vrienden, keerde terug van een verjaardags partijtje in Gilze. Op de plaats waar de Hoge Steen weg uitkomt op de Teteringsedijk, de invalsweg uit de richting Til burg, maakt deze snelweg 'n bocht naar links. De chauffeur reed ech ter rechtdoor en botste met grote snelheid tegen de winkel, die op de splitsing van deze twee straten staat. De gevolgen waren verschrik kelijk. In de kleine auto, waarvan de deuren dicht bleven, ontstond een ontzettende chaos. De politie moest de slachtoffers uit de auto bevrijden. Twee doktoren verleen den de eerste hulp, terwijl een ka pelaan van de St. Joseph-parochie bijstand verschafte. VIJF PERSONEN OMGEKOMEN. In de nacht van Vrijdag op Zater dag is een bejaard boerenechtpaar op de buurtschap het Saar in Ame rica door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Toen de enige zoon Zaterdagmorgen niet gewekt werd, dacht hij dat zijn ouders zich verslapen hadden. Bij onderzoek in de slaapkamer vond hij echter zijn 58-jarige vader J. Duikers en zijn 60-jarige moeder overleden. NAZI-INVLOED NEEMT TOE. In een gepubliceerd rapport van de Hoge Amerikaanse commissie wordt gezegd, dat bijna de helft van het volk van West-Duitsland gelooft dat er in het nationaal-so- cialisme meer goeds dan kwaads stak en dat 25 percent er mee zou instemmen als een nieuwe nazi-par tij aan de macht trachtte te komen. De Duitse jeugd, aldus het rapport, „schijnt te worden meegesleept door de aantrekkingskracht van één enkele, sterke, nationale partij". In het algemeen is het nationalisme onder de Duitsers sterk toegeno men. OP 1 DECEMBER VORIG JAAR 10.425.892 NEDERLANDERS Uit het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt, dat Nederland op 1 December 1952 10 millioen 425.892 inwoners telde. DERTINGER GEARRESTEERD. Naar 't orgaan van de Oostduitse socialistische eenheidspartij ,,Neu- es Deutschland" meldt, is de Oost duitse minister van buitenlandse zaken, Georg Dertinger, gearres teerd. De arrestatie geschiedde we gens het „vijandige optreden van

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5