I Wijde Wereld President Eisenhower. MENKES Waalwijkse en Langstraatse Courant Instituut voor Onderzoek en Voorlichting (I. O. V.) Katholiek Nederland dankt veel aan hem. UIT DE HOEST? m 50 Jaar geleden stierf Schaepman. riu nog maar 'n scheut of 'n steek... Jos. v. d. Lee en Zn. 7 VRIJDAG 23 JANUARI 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN i 76e JAARGANG No. 7 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" „De Echo van het Zuiden" van 22 Januari 1903 stond niet alleen in de vertolking van de treurnis om het overlijden van Mgr. Dr. Herman Schaepman, die de dag te voren in Rome was gestorven. Verre van daar, zelden is in geheel Nederland een sterven zo betreurd, zelden heeft men zo uiting gegeven aan de waardering voor een persoon, zelden ook heeft een persoon zoveel tegenwerking ondervonden, als Dr. Schaepman. Dezer dagen herdenkt in het bij zonder Katholiek Nederland zijn sterven, en ziet men hem nog zoveel te meer als de grote katholieke emancipa tor, die het isolement waarin zijn geloofsgenoten leefden doorbrak, dië hun de plaats wees en gaf waarop zij in het politieke en het gehele openbare leven aanspraak konden maken, Schaepman, die we den ken hier in deze dagen bijzonder aan ook de staatkundige eenheid der Nederlandse katholieken bewerkstelligde. STAATSMAN REDENAAR JOURNALIST DICHTER. Hermanus Johannes Aloysius Maria Schaepman werd 2 Maart 1844 te Tub- bergen, waar zijn vader burgemeester was, geboren. Na pro-gymnasiale studies te Oldenzaal bereidde hij zich te Kuilen burg voor op het ontvangen van de H. Priesterwijding, welke wijding hem op 15 Augustus 1867 werd toegediend. Gedurende kortere tijd was hij werk zaam op het bureau van het Aartsbis dom, terwijl hij tevens belast was met een gedeelte van de zielszorg in de Ca- tharina-parochie te Utrecht; intussen vertoefde hij ook nog te Rome waar hij deelnam aan het Vaticaans Concilie en studeerde, tot hij in 1869 tot doctor in de Theologie werd bevorderd. Werkte hij tijdens zijn verblijf te Ro me reeds mee aan „De Tijd", op ver zoek van Mgr. Smits, de oprichter en toenmalige hoofdredacteur, wordt hij na zijn terugkeer redacteur, en later, als Mgr. Smits in 1872 sterft, wordt hij op genomen in de hoofdredactie. Ondertus sen was hij ook professor in de Kerkge schiedenis aan het groot seminarie te Rijsenburg, redigeerde hij met Dr Nuy- ens het katholieke tijdschrift „De Wach ter", dat later „Onze Wachter" zou he ten, terwijl hij ook schreef en sprak voor het St. Bernulphusgilde. Van dagbladschrijver ontwikkelt hij zich tot politicus, via zijn kranten gaat hij zich bemoeien met het politieke le ven en stelt hij de gedragslijn voor de Katholieken vast; met name ijvert hij zeer voor het bijzonder onderwijs en richt een geruchtmakend adres aan de Staten-Generaal, terwijl hij ook reeds pleitte voor een Centrum-partij, hetgeen teenwees naar de coalitie, het samen- gaan dus van Protestanten en Katho lieken in politicis tegen het liberalisme. Op 6 Juli 1880 wordt hij lid van de Tweede Kamer voor het district Breda; zijn journalistieke arbeid als zodanig heeft afgedaan al blijft hij nog aan di verse kranten en vooral ook aan „zijn" blad het Centrum, zijn medewerking ver lenen; nu wordt hij de politicus, de on versaagde moedige talentvolle pleitvoer- der voor de Nederlandse Katholieken en zijn persoonlijkheid was te groot dan dat hij zich liet weerhouden door het grote minderwaardigheidsgevoel dat de ka tholieken in die dagen kenmerkte, door de tegenwerking die hij uit het eigen kamp ondervond. VADERLAND EN MOEDERKERK ONTMOETTEN ELKAAR. Ter kenschetsing van Schaepman's po sitie in het katholieke leven van die da gen, ter kenschetsing' ook van zijn grote betekenis kunnen we niet beter doen, dan de woorden aanhalen die Prof. Dr. Gerard Brom dezer dagen in „De Tijd" schreef „Evenals de paedagogie is de politiek immers nog eerder een kunst dan een wetenschap; en het werd de grootheid van Schaepman de weg te wijzen met een vooruitziende igeest, die wel op ei gen intuïtie moest vertrouwen. De (ge schiedenis heeft hem achteraf gelijk ge geven en zijn laatste jaren werden niet algemene erkenning beloond, maar de baanbreker waagde zich lang vooruit onder het bedenkelijk hoofdschudden en de heftige protesten van geloofsgenoten, die enkel veilig dachten te zijn, wanneer ze angstvallig de theorieën van een vorig geslacht als een van buiten ge leerde les herhaalden. De vorming van nieuwe begrippen, het openbreken Van erfelijke vooroordelen, het verzekeren van kontakt naar buiten en kritiek naar binnen, daarin bestaat de eigenlijke wer king van Schaepman. Met hem begon de moderne periode waarin Vaderland en Moederkerk elkaar ontmoesten. Hij wist tussen Kerk en natie te bemiddle- len, omdat hij leen kracht voor beide betekende en de eerste geestelijke was, die populair werd boven de Moerdijk Zo schreef Gerard Brom, de man die de lijn die Thijm, Broere en Schaepman trokken doortrekt tot in onze tijd en in deze gestalte en tegen deze achtergrond moeten wij Schaepman zien als hij, on danks alle tegenstand van bekrompen en te weinig ver vooruitziende geloofsge noten en andersdenkenden, strijdt met al het vuur dat in 'hem is en dat kon branden voor het bijzondere onder wijs, voor de leerplichtwet, voor de dienstplichtwet; als 'hij als katholieke priester toenadering zoekt tot de chris tenen in de AntirRevolutionaire partij en dit streven bekroond ziet als in 1901 een christelijk ministerie wordt gefor meerd, het eerste in Nederlands parle mentaire geschiedenis. En elke toenadering tot de anders denkenden mocht in de ogen der geloofs genoten als een zekere geloofsafval be schouwd worden, Schaepman ging zijn eigen weg vertrouwend op eigen inzicht en intuïtie, met een niet te intimideren moed. KATHOLIEKE POLITIEKE EENHEID. In de tijd dat Schaepman zijn machtig geluid liet horen en met een voortreffe lijk redenaarstalent de mensen wakker schudde, moet dit een ware wekroep zijn geweest. Wij schreven al, de ka tholieken van die tijd leden aan een min derwaardigheidscomplex, veroorzaakt door een onderdrukking en een achter uitstelling van eeuwen, dat hen deed be rusten in een positie van tweede-rangs burger, en in een niet meetellen op po litiek en staatkundig terrein. Schaepman is het geweest die hun het bewustzijn als katholiek heeft bijgebracht, omdat hij zich zelf zo zeer bewust was van de grootheid van het geloof. Hiervan heeft hij gezongen in zijn gedichten, hiervan heeft hij getuigd in zijn klinkende rede voeringen, hiervan heeft hij vooral ge tuigenis afgelegd in de daad. En de ka tholieke kracht in de volksvertegenwoor diging heeft hij gebundeld, de katholieke stem in de Tweede Kamer heeft hij tot een stem gemaakt die willens nillens om de aandacht vroeg en wier gezag erkend moest worden. Maar straks vzeet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatksche pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiveren de organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. Hij heeft geleden om de tegenstand die hij ontmoette, om de verdachtmaking die men hem aandeed, het heeft hem echter nooit kunnen buigen. Men ging zelfs zo ver, dat hij eenmaal niet herkozen werd als lid van de Tweede Kamer; een ka tholiek kamerlid, de heer Cremers, af gevaardigde van 't district Almelo, bood hem toen zijn plaats aan, en Schaepman kwam terug in de Kamer, niet afge schrikt door dit gebrek aan vertrouwen en waardering bij zijn geloofsgenoten; en hij is doorgegaan te bouwen aan de katholieke eenheid en hij heeft dit mach tige bouwwerk voltooid. Zijn naam prijkt bovenaan de lijst van illustre katholieke politici die zich na hem en dank zij hem, grote verdiensten hebben verworven in het Nederlandse politieke leven, en vooral op het gebied der sociale voorzieningen Nederland grote diensten hebben bewezen. En is Uit de kleine groep arbeiders die Schaepman organiseerde niet de mach tige Katholieke Arbeidersbeweging ge groeid ZIJN STERKEND VOORBEELD. Zijn leven en zijn werken hebben ons veel te zeggen, juist nu in deze tijd, nu de politieke eenheid der katholieken weer rn het teken der tegenspraak staat; nu er katholieken zijn, die bet levens- werk van Dr. Schaepman bedreigen, om- i dat zij twijfelen aan de noodzaak van de Katholieke eenheid. Laten dezulken een voorbeeld nemen aan zijn werk, laten zij zich doen over reden door zijn weergaloze overtuigings kracht en laten zij hun bekrompenheid doen wijken voor de ruime zienswijze die een van zijn eigenschappen was. En laten zij die zich beijveren, even als hij,, voor de staatkundige eenheid van Katholiek Nederland, zich perken aan zijn voorbeeld, zich geïnspireerd voelen door zijn doorzettingsvermogen, door zijn moed en zijn apostolische ijver. Geen beter monument kan men voor deze grootste Nederlandse Katholieke staatsman oprichten, dan het monument dat hij zelf sticht,te in stand te houden, grootser nog en hechter te maken. Dan zal zijn herdenken groter zijn en meer betekenen, dan welke herdenkings bijeenkomst ook, dan zal de waardering voor zijn werk meer tot uiting komen, dan de vele kerkelijke en wereldlijke on derscheidingen die hem tijdens zijn leven ten deel vielen; dan zal de treurnis om zijn heengaan, zoals die in alle kranten, ook in de protestante en liberale bla den van 50 jaren geleden tot uitdruk king lcwam, plaats maken voor de blij de wetenschap dat zijn leven voortleeft in de katholieke eenheid die door zijn nooit aflatende werkkracht tot stand kwam en die vijftig jaren na het sterven van deze vrome priester, deze gewel dige redenaar, deze grootse staatsman nog zijn roem vertolkt. Sinds j.l. Dinsdag, is Dwight D. Eisen hower, in de wandeling Ike, ook de fac to president van de Verenigde Staten. In de handen van de president van het Opperste Gerechtshof. Fred. M. Vinson, legde hij op de trappen van 'het Kapi- tool de eed af „Ik zweer plechtig dat ik het ambt van president der Verenig de Staten trouw zal vervullen en de grondwet naar mijn beste kunnen zal handhaven, beschermen en verdedigen". Bij deze plechtigheid was de een half uur tevoren ex-president Harry S. Tru man aanwezig. Het zal moeten wennen Truman als gewoon ambteloos burger te zien en over president Eisenhower niet te spreken als generaal Eisenhower. Het is maar een kwestie van naamgeving, maar tegelijkertijd een bewijs dat beide mannen in hun onderscheiden functies een begrip zijp. geworden. Elk van hun heeft een stukje van de wereldgeschie denis gemaakt, klein van omvang, maar groot van betekenis, Eisenhower als op perbevelhebber in de kruistocht door Europa in de jaren 19441945, Truman als de ziel van de Amerikaanse buiten landse politiek sinds de tweede wereld oorlog. Om meer dan één reden past de we reld een eresaluut aan hem die acht jaar geleden van onbekend vice-president om hoog schoot tot de meest verantwoorde lijke positie in de wereld. Men heeft Truman veel verweten en het mag waar zijn dat hij niet in alle opzichten een genie is, zijn talent heeft hij meer dan eens getoond. En wat meer is, hij heeft er geen twijfel over laten bestaan dat hij een man van karakter is. Hij trok de volle konsekwentie uit de positie waar in het lot en niet op de eerste plaats eigen verkiezing hem dreef. Hetzelfde deed hij ten opzichte van de omstandig heden waarin hij als president van de Verenigde Staten werd geplaatst. Hij aanvaardde de konsekwentie van het mislukken van vredespogingen onmid dellijk na de oorlog; van de noodzaak om het land te herbewapenen wegens 't gevaar van rode agressie;: van de nood zaak om Europa er bovenop te helpen en het opnieuw in staat van verdediging te brengen; van de communistische uit daging die de aanval op Zuid-Korea was; van het inzicht dat de handelwijze van MacArthur als opperbevelhebber in het Verre Oosten een gevaar vormde voor de vrede. Het waren geenszins ge makkelijke besluiten die Truman moest nemen, maar hij heeft zijn plichtsbesef niet aan zijn populariteit opgeofferd. Het is dan ook voor een groot gedeelte aan hem te danken dat Amerika Europa niet heeft losgelaten en het eigen lot nauw met het onze heeft verbonden. Van de nieuwe president heeft men niet veel anders te verwachten, naar het schijnt, zeker niet ten opzichte van Europa. Hij kent ons werelddeel, mis schien beter dan enige president voor hem, en een aanzienlijk deel van zijn groot talent heeft hij besteed om het te bevrijden en daarna te versterken. Voor het overige geeft zijn inaugurele rede een aanwijzing welke richting hij als presi dent zal volgen en waarnemers zijn van oordeel dat die niet veel zal afwijken van die van Truman. Tot de punten die hij daarin naar voren bracht horen: de ontwikkeling van kracht om mogelijke aanvallers af te schrikken; geen aanval ler sussen door verkwanseling van eer in ruil voor veiligheid; het landsbelang gaat voor eigen belang; wij zullen nooit andere volkeren onze politieke en eko- nomische instellingen opdringen; hulp voor hen die een aandeel in de gemeen schappelijke verdediging op zich nemen; begunstiging van productiviteit en han del in alle delen der wereld; versterking van saamhorigheid onder de vrije vol ken en verwezenlijking van Europese eenheid; geen rassenonderscheid en ge lijke eerbied voor alle volken; de Ver enigde Naties moeten niet alleen een zinnebeeld zijn, maar een doelmatige macht worden. Grootestraat 200A, Waalwijk, Tal. 2971 Eisenhowers ambtsperiode zal voor alsnog beheerst worden door dezelfde problemen als die van zijn voorganger 1 ruman. Eenzelfde gedragslijn uitstip pelend legt hij vooral de nadruk op het niet schipperen, zonder uit te dagen, op kracht zonder aanvallend op te treden, op vrijheid en saamhorigheid en op ge lijkheid voor allen. Twee punten uit de rede van Eisen hower vragen de bijzondere aandacht: op de eerste plaats het punt waarin hij verklaart dat de Verenigde Naties niet alleen zinnebeeld moeten zijn, maar een doelmatige macht moeten vormen. Met alleen zinnebeeld te zijn komt de U.N.O. ei immers niet, want dan zou ze eerder een zinnebeeld zijn van de verdeeldheid dan van de eenheid van de wereld. Als ze echter een reële macht vormt, is ze niet meer afhankelijk van de goedwil lendheid van een of twee staten en dan beantwoordt ze ook meer aan wat Ei senhower in de gegeven omstandigheden als onvermijdelijk en daarom als het meest gewenste ziet: vrede op basis van kracht. Voor Europa van misschien nog meer belang is echter dat Eisenhower met zo veel nadruk de saamhorigheid onder de vrije volken en de verwezenlijking van de Europese eenheid heeft geponeerd. Misschien is dat voor de Europese po- J litici een spoorslag om het eeuwige ge- marchandeer te laten varen en eens werk te doen dat zoden aan de dijk zet. Meer nog dan Truman heeft Eisenhower al als opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten met kracht erop aange drongen dat Europa zich zou vereni gen en gezien de huidige situatie valt te Verwachten dat de president druk zal uitoefenen als Europa zelf niet in bewe ging komt. Veelzeggend in dit verband is dat hij zijn voornaamste adviseurs al direct hierheen zendt, blijkbaar om zich nader van de situatie op de hoogte te stellen. Men krijgt de indruk dat zij Eu ropa, gezien wat er de laatste maanden Is voorgevallen, niet op zijn best aan treffen, en dat een flinke injectie de Eu ropese zaak goed zou doen. Komt dit inzicht niet uit welbegrepen eigenbelang, dan is er nog altijd het „voor wat hoort wat". ij President Eisenhower is zijn ambts periode begonnen met een gebed en een gelukwens van zijn voorganger. Hij stel de zijn werk onder Gods bescherming en kreeg goede wensen van Truman mee. Hij zal ze best nodig hebben, want het zal hem niet altijd voor de wind gaan. Bij de verantwoordelijke positie van d„e president komt dan nog de dubbele stro ming in zijn partij, de conservatieve van senator Taft en de vooruitstrevende van een man als Dewey. Eisenhower schijnt de laatste richting toegedaan, zeer tot ongenoegen van de tegenpartij en het zal hem dan ook wel enige srijd kosten om zijn inzichten in alle opzich ten doorgevoerd te krijgen. De handelin gen van een man van zijn formaat mag men echter met vertrouwen tegemoet zien en dat is het wat de wereld terecht doet nu Eisenhower zijn ambt definitief heeft aanvaard. I WERVINGSACTIE BESCHERMING BURGERBEVOLKING IN BRABANT BEGONNEN. Zaterdagmiddag is de wervings actie van vrijwilligers voor de B.B. in Noord-Brabant begonnen, door een grote bijeenkomst in Casino te 's-Hertogenbosch. Waar men blijkbaar meent dat de nieuwsbladpers hier geen taak heeft wij menen zelfs een heel belang rijke en ze voor dergelijke eve nementen niet uitnodigt, volstaan wij met de mededeling dat deze plechtigheid werd bijgewoond door minister Beel, alsmede door oud minister Teulings, Mgr W. P. A. Mutsaerts, bisschop van 's-Herto- genbosch, door de commissarissen van de Koningin in de provincies Zeeland, Limburg, Gelderland en Noord-Brabant en door andere au toriteiten, die ook in Roermond aanwezig waren. Na de redevoeringen van de heer Groothoff en minister Beel. meen de de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, pro fessor dr J. de Quay, te mogen ver onderstellen dat, wat het slagen der voorbereidingen betreft, de drie provincies; Overijssel, Limburg en Noord-Brabant in de eerste gelede ren staan. Volgens een ruwe schat ting, aldus de commissaris van de Koningin, zullen 34.000 vrijwilligers in Brabant moeten worden gewor ven. Na de zitting presenteerden zich alle Bossche harmonieën op 't plein voor de Casino-schouwburg en be gaven zich de autoriteiten naar het museum van 't provinciaal genoot schap ter bezichtiging van de B.B.- tentoonstelling. GOUVERNEUR VAN NIEUW-GUINEA GAAT HEEN. Bij Kon. Besluit van 15 Jan. 1953 is aan de heer S. L. J. v. Waarden burg op diens verzoek met ingang van 1 April 1953 eervol ontslag ver leend als gouverneur van Nieuw- Guinea onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem onder moeilijke omstandigheden in dat ambt bewezen. KAPITEIN OOSTERHUIS TERUG IN HET VADERLAND. De kapitein van het ten Noorden van Lourenzo Marques gezonken motorschin Klipfontein van de Hol landAfrika Liin, de heer J. H. Oosterhuis, is Zaterdagmiddag per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Na de begroeting las de kapitein 'n verklaring voor, waarin hij o.a. meedeelde dat de navigatie goed en veilig is geweest. Persoonlijk was hij op de brug aanwezig toen het ongeluk geschiedde. Op wat voor voorwerp het schin is gestoten, is nog niet bekend. De bemanning is uiterst gedisciplineerd opgetreden en heeft gezorgd dat de passagiers veilig in de boten kwamen. De ont vangst op het Engelse schip, de Bloemfontein Castle, is zeer harte lijk geweest. Op de reis naar ons land heeft de heer Oosterhuis nog een hachelijk avontuur beleefd toen het vliegtuig, dat hem van Beira naar Lorenzo Marques zou brengen, een noodlan ding in een moeras moest maken. Gelukkig bleven de passagiers en de bemanning ongedeerd. Na een lange voettocht bereikte men de dichtstbiizijnde Portugese post, waar men voor verder transport zorg droeg. BABY SLACHTOFFER VAN ECHTELIJKE TWIST. De 27-jarige W. S. te Maastricht heeft bij een echtelijke twist met Op Donderdag 15 Januari 1953 werd in Hotel Verwiel te Waalwijk door de Directeur van het Instituut voor Onderzoek en Voorlichting (I.O.V.) Dr A. M. de Groot, een in leiding gehouden over doel en wer ken van dit Instituut. Deze bijeen komst werd gehouden onder aus piciën van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Noordelijk Noordbrabant te Waalwijk. Uitge nodigd waren een aantal bedrijven uit het district der Kamer: een 40- tal had aan de uitnodiging gevolg gegeven. De heer Dr Groot betoog de; Eén van de doelstellingen van 't I.O.V. is het verzorgen van collec tieve organisatie-onderzoekingen, die voor een groep van bedrijven uit eenzelfde bedrijfstak worden verricht. Het I.O.V. is opgericht door een aantal grote bedrijven uit ons land. Dat juist de grote bedrij ven, die over het algemeen zelf ge makkelijk van de diensten van een adviesbureau of van eigen advi seurs gebruik kunnen maken, tot de oprichting is overgegaan, is ge legen in het feit, dat ook deze be drijven voor een groot gedeelte af hankelijk zijn van het kleine en middelgrote bedrijf. Zij hebben ve le producten van deze bedrijven no dig en de productiviteit van deze bedrijven is dus ook hun belang. Voor ons land gfeldt dat, indien de productiviteit opgevoerd moet wor den, de actie in eerste aanleg ge richt zal moeten worden op deze categorie van bedriiven, daar ca. 92% van de Nederlandse bedrijven tot deze groep behoort. Het I.O.V. heeft niet, zoals een overeenkomstige instelling in Frankrijk, vaste organisatiedeskun digen in dienst. In Nederland wor den de collectieve onderzoekingen verricht in samenwerking met de bestaande adviesbureaux. Hierbij wordt het voordeel bereikt dat van de specialisatie, die als gevolg van het zich sterk uitbreidende terrein van het organisatievak onder de verschillende organisatiebureaux is opgetreden, gebruik gemaakt kan worden. AI naar gelang de aard van het te verrichten werk of on derdelen van het werk, kan 't ene dan wel het andere bureau inge schakeld worden. Bovenbedoelde groep van grote bedrijven heeft het I.O.V. gefinan cierd. De bedoeling is niet dat het I.O.V, winst zal maken, wel echter dat zij zich op de duur zelf zal kun nen bedruipen. Met betrekking tot het organisa tie-onderzoek zeide de heer Groot dat het I.O.V. aanvankelijk de aan dacht onmiddellijk richtte op het collectieve onderzoek, doch dat hier sedert de reis van hem en de heer Bosboom naar de Verenigde Staten verandering is gekomen. Het bleek dat in de V.S. de deskundigheid van de mensen uit het bedrijf zelf veel groter was dan in Nederland. Dat er weliswaar in Nederland en kele mensen waren die zeer gron dig in het vak waren opgeleid, doch dat men in de V.S. grotere resulta ten bereikte door een zeer belang rijk aantal mensen uit de bedrijven zelf met de organisatiemethoden vertrouwd te maken en dat 't zelfs algemeen gebruikelijk is dat de la gere leiders in het bedriif, zoals ba zen, eenvoudige hulpmiddelen zelf hanteren. O.a. maken de bazen in Amerika zelf proceskaarten. Dit zijn kaarten waarop door middel van symbolen de gehele bewerking wordt uitgebeeld. Het werk is daar toe tot 4 activiteiten teruggebracht, waarvoor telkens een symbool be staat: eigenlijke bewerking, trans port, controle of inspectie en op slag. Wanneer men nu op deze wij ze het werk ontleed heeft, kan tot verbetering van methoden worden overgegaan, b.v. zal 't kunnen blij ken dat het transport een te grote plaats inneemt dat opslag verme den kan worden. Hierop kan in kort bestek niet verder worden in gegaan. Voordat men nu de lagere leiders in het bedrijf zover heeft, is voorlichting en meestal een veran dering van mentaliteit noodzake lijk. Deze voorlichting wordt in de V.S. dan ook gegeven door middel van demonstraties, films etc. Ook wordt er aan bedrijfsbesprekingen op allerlei niveau, waarin concrete problemen uit het bedrijf worden besproken, veel meer tijd besteed dan in ons land. De medewerking van het personeel wordt hierdoor belangrijk vergroot, terwijl tevens met vrucht van de ervaring van 't lager personeel gebruik gemaakt kan worden. Men kwam tot dit alles in Ame rika door de nood der omstandig heden. Vooral tijdens de laatste oorlog is dit alles tot grote bloei gekomen. Wil men nu in Nederland ook zover komen, dan zal men eerst de directies van de bedrijven van de noodzakelijkheid en de mogelijk heden van organisatieverbeteringen en de daarbij gebruikte methoden tnoeten overtuigen. Juist hier be staan belangriike lacunes. Zo meent men dat dit alles erg aardig is voor het hele grote bedrijf, maar dat het eigen bedrijf daarvoor niet in aan merking komt. Men wijst op het grote bedriif in Amerika waar dit wel mogelijk zou zijn. Dhr Groot wiist er echter op, dat ook in Ame rika zeer veel klein- en middel grootbedrijf aanwezig is. Op zijn reis naar Amerika heeft hij juist deze bedrijven bezocht en hij heeft gezien dat deze op 't overeenkom stig bedrijf in Nederland ver voor zijn. De heer Groot meent dat deze voorlichting uitdrukkelijk aan een eventueel onderzoek moet vooraf gaan en vertelt op desbetreffende vragen dat het I.O.V. z.g. voorlich tingsdagen organiseert. Gewoonlijk zijn dat 5 dagen, die éénmaal in de 14 dagen gehouden worden. De vol gende onderwerpen worden behan deld: 1. Storingsonderzoek 2. Werkmethodenonderzoek 3. Personeelsbeleid 4. Kostenanalyse 5. Organisatie van de leiding. Op deze 5 dagen volgt dan een zesde dag, waarop de deelnemers zelf een programma van actie op maken om tot werkelijke aanpak over te gaan. Hieruit resulteert dan evenwel een collectief onderzoek. Ook verzorgt het I.O.V. bazencur- sussen, waardoor men bereikt dat het niveau van de bazen hoger komt te liggen. Hieraan ontbreekt in Nederland nog veel. De heer Groot ging uitvoerig in op de noodzaak van productiviteits verbeteringen. Hij zeide dat hier door het verschil in welvaarts niveau tussen Nederland en Ame rika kon worden opgeheven of wor den verminderd. Hij waarschuwde voor de mogelijke gevolgen van de snelle opvoering van de producti viteit in Duitsland en Italië, en meende dat in Nederland voldoen de voorwaarden aanwezig zijn om op democratische wijze hetzelfde resultaat te bereiken. Vooral met het oog op Nederlands exportposi tie is dit van belang. Op vragen antwoordde de heer Groot dat de typenbeperking in Ne derland in het geheel niet van de grond komt. De bedrijven zijn zelfs niet bereid om rond de tafel te gaan zitten en het project in studie te nemen. Onnoemelijk veel soorten producten en onderdelen van pro ducten worden er vervaardigd. El ke ondernemer maakt zelf de ge hele serie; specialisatie is er heel weinig, terwijl juist daardoor grote voordelen verkregen kunnen wor den. Er moet eenvoudig gepraat en gesmeekt worden voordat men zijn eigen belang ziet en bereid is om er aan te gaan werken. een schoen een baby van 3 maan den geraakt. Het kind is aan de ge volgen overleden. De man greep, toen hij ruzie had met zijn vrouw, in blinde woede een schoen en gooide die in haar richting. Ongelukkigerwijs trof de schoen de baby van het echtpaar. Het kind kreeg ernstige wonden aan het hoofdje en overleed in het ziekenhuis. De politie-dokter zal sectie op het lijkje verrichten. De vader van het kind is gearresteerd. AAN DE DOOD ONTSNAPT. Een Hilversumse koopman is op een onbewaakte overweg te Koot wijkerbroek aan de dood ontsnapt. Een wiel van zijn wagen gleed daar tussen de wegbedekking en de rails en de auto bleef klemvast zitten. De bestuurder wilde hulp halen, maar zag door de mist geen enkel huis. Daarom besloot hij langs de rails te lopen op zoek naar hulp. Toen hij enkele kilometers van zijn auto verwijderd was, hoorde hij een hevige klap: een trein had zijn auto gegrepen en geheel vernield. De treip remde en men zocht naar een slachtoffer, dat echter zelf even later onheldering kon geven. De wagen was niet verzekerd. Een boer bood honderd gulden voor wat er nog van over was. De koopman sloeg toe. TWEE JONGE NEDERLANDERS VERMOORD. Thans is aan het licht gekomen dat twee jeugdige, uit Soerabaja af komstige Nederlanders, die sinds eind 1949 werden vermist, zijn ver moord. De Indonesische politie heeft hun stoffelijke resten gevon den in de dessa Lowoksoru in het Tumpangse. Van de bevolking ver- Rode Hoestpoeders van Mijnharde Doos 50 ct. nam de politie dat de beide ver moorden, de heren J. B. Regens burg en K. N. Graichen, eind 1949 werden weggevoerd door enkele personen, die inmiddels zelf om 't leven zijn gekomen. Verdere na sporingen wezen uit dat hun stof felijke resten in de dessa Lowok soru begraven zijn. Op 24 October 1949 gingen de 24- jarige onderwijzer aan de R.K. Frö belschool te Soerabaja, Graichen, en de scholier van de R.K. H.B.S. te Soerabaja, Regensburg. tezamen op de fiets naar Malang. De volgende dag gingen zjj, eveneens per fiets,

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1