Waalwijkse en Langsiraaise Courant SLEM 1953 UIT EIGEN LAND. P ff 11 in 1952. %m m li m Nieuwjaarswens van Waspiks Burgemeester. MAANDAG 26 JANUARI 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 8 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" HET HOOGTEPUNT VAN EEN FEESTJAAR m zal een SPREKENDE TENTOONSTELLING worden. INTERNATIONALE TENTOONSTELLING WAALWIJK 21 TM 31 AUGUSTUS Gemeenteraad van Waspik. Voor een groot aantal vertegenwoordi gers van de binnen- en buitenlandse pers hebben de kopstukken van de grote in ternationale tentoonstelling voor 'Schoe nen, 'Leder en Mode, die onder de naam SLEM van 21 tot en met 31 Augustus a.s. in Waalwijk gehouden wordt, een uiteenzetting gegeven van het doel van deze expositie en van de vorm waarin zij gestalte zal krijgen. De belangstelling van de dienares en de dienaren van aardes koningin die zij Donderdagmid dag in de raadzaal van het gemeente huis voor deze tentoonstelling aan de dag legden was zeer groot en van dien aard, dat men in deze belangstelling 'n gunstig teken mag zien waar het betreft de belangrijkheid van deze tentoonstel ling. GEDACHTE REEDS LANG LEVENDIG. De gedachte om in Waalwijk een in ternationale tentoonstelling te organise ren, aldus de burgemeester van Waal wijk, voorzitter van het hoofdbestuur, was reeds geruime tijd levendig. Men oordeelde het na zoveel jaren nodig weer eens nationaal en internationaal, middels een manifestatie als een ten toonstelling, tot uitdrukking te brengen wat de schoen- en lederindustrie voor heel het Nederlands economische leven betekent. De redenen waarom deze tentoon stelling in Waalwijk werd gehouden, waren meerderleiop de eerste plaats, Waalwijk was het grote centrum van de schoen- en lederindustrie; bovendien sloot deze tentoonstelling aan bij de gro te internationale tentoonsellingen in de jaren 1903 en 1925, terwijl tenslotte dit jaar Waalwijk het feit herdacht dat het 650 jaren geleden stadsrechten had ge kregen, welk herdenken gevierd zou worden met stadsfeesten gegroepeerd rond de tentoonstelling. Deze tentoonstelling, aldus de burge meester, moet een sprekende tentoon stelling worden, en daarom had men veel aandacht besteed aan de vorm, aan het uiterlijk aanzien, weshalve men zich in verbinding had gesteld met de Delftse Hoogleraar Prof. G. H. M. Holt, die als architect-supervisor van deze expositie zou optreden. DE UITERLIJKE VORM DER TENTOONSTELLING. Prof. Holt begon zijn aandeel in de algemene uiteenzetting met er op te wij zen dat ook het werkende deel van de mens en de mate waarin en de wijze waarop hij tot de techniek bijdraagt een vorm van geluk kan uitmaken; vandaar dat het werk van een architect zich ook over de industrie moet uitstrekken, om aldus in te gaan tegen het afstompende en het nivellerende van de arbeid, en vandaar ook dat hij de omgeving waar in de mens zijn arbeid verricht mens waardig moet maken. De architect is niet langer meer de uitvoerende kunstenaar voor wie alleen het representatieve gebouw, de kerk, het raadhuis en soms ook de woning van belang is. Als uitvoerend kunstenaar is hij voortaan op vele andere gebieden werkdadig, zo ook bij deze tentoonstel ling. Hij schetste voorts in enkele trekken de aestethische verzorging van de ten toonstelling gedurende de laatste jaren. Besteedde men aanvankelijk slechts een geringe aandacht aan de uiterlijkheid van een expositie, thans beraadde men zich veel meer over de wijze waarop een tentoonstelling voorgedragen diende te worden. En al bestreek de tentoon stelling SLEM slechts een zeer beperkt gebied van het leven, toch was het ook hier mogelijk van de moderne inzichten gebruik te maken, en aan de hand van de tekening, die wij in ons vorig num mer publiceerden en reeds toelichtten, gaf prof. Holt een uiteenzetting van de aanleg van het tentoonstellingsgeheel. Ter nadere beschrijving diene nog het volgende De terreinen voor de tentoonstelling zullen in het kader van het gemeentelijk uitbreidingsplan worden aangelegd; im mers, tussen Kerkstraat en Besoyense- straat is toch een woonwijk geprojec teerd. De terreinen zullen van ruime we gen, 18 a 20 meter breed, en pleinen worden voorzien; en vooral aan de be planting zal zeer veel aandacht worden besteed. Deze is in handen gegeven van de bekende Tilburgse tuinarchitect Bart de Ruyter, die ook gemeentelijke advi seur is voor parken en plantsoenen. De burgemeester verklaarde zelfs het ont worpen park persoonlijk zo mooi te vin den, dat hij zal trachten het voor de in woners te behouden. De toegangsweg tot de tentoonstelling zal dus de doorgetrokken Burgemeester Moonenlaan zijn, en deze laan zal het karakter krijgen van een monumentale, tegelijk feestelijke opgang naar het ten toonstellingsterrein. Aan het begin er van, in de Kerkstraat dus, zal een en tree-gebouw worden opgericht, dat als het ware het symbool zal zijn van de daad die Waalwijk als centrum van de Nederlandse Schoen- en Lederindustrie gaat stellen. Het wordt een uitnodigend, hoog, kleurig en decoratief geheel, dat ook s avonds met floodlight al van ver re, zichtbaar zal zijn. schoenen Bieder SnamodefH De ingangsallee wordt het intieme verzamel- en ontmoetingspunt, aldus de professor, van allen die de feest- en ten toonstellingsterreinen zullen gaan be zoeken. Ze wordt versierd met rijke bloembedden en geflankeerd door een fraaie groenaanleg. Aan het eind van deze laan komen de eigenlijke entrees tot het tentoonstellingsterrein, ook de coratief en van brede luifels voorzien. Op het tentoonstellingsterrein zal het oog direct worden getrokken naar de centrale hoofdpartij van de gehele ten toonstelling. Het bestaat in hoofdopzet uit een brede groene allee, rijk voorzien van kommen met bloem versieringen, ge flankeerd door rijen kleurige vlaggen. Als dominant van dit feestelijk centrum bevindt zich aan de Westzijde hiervan het mode-showgebouw, waarvoor een modern gedecoreerd paneel van zeer grote afmetingen is opgesteld, en dat de ingangspartij van de mode-show zal vormen. Dit grote geheel weerspiegelt zich in een vijverpartij die voor het pa neel is aangelegd en waarin frisse fon teinen opspuiten, 's Avonds zal een fe- erieke verlichting de stemming van dit hoofdmonument van de tentoonstelling verrijken. Betreffende de hallen waarin de stands der deelnemers zijn ondergebracht ver zekerde Prof. Holt, dat de stands zo zullen worden ondergebracht, dat een gang door de gebouwen er niet een wordt, waarbij men spoedig vermoeid zal zijn door de overmaat van hevige indrukken; door een speciaal ontworpen indeling wordt ervoor gezorgd dat een rustig en geconcentreerd bezoek aan de stands is gewaarborgd. Ook stelt men zich voor de aankleding van de stands zodanig te verzorgen, dat het geheel een ordelijke, aangename, rustige indruk maakt. Prof. Holt is voornemens ook bij de verzorging van de stands een aantal kunstenaars in te schakelen. De fabri kanten zullen in kennis worden gesteld van het team waarvan gebruik wordt gemaakt en waarop zij dan een beroep kunnen doen. Prof. Holt vertrouwde dat de moderne industriëlen zo reclame-min- ded zijn dat zij de noodzaak hiervan zullen begrijpen en er zich aan zullen on derwerpen. EEN COMPLETE SCHOENFABRIEK. De heer J. Klijberg, de vice-voorzitter van het hoofdbestuur, sprak over de be tekenis van deze tentoonstelling voor de schoenindustrie en greep terug naar de tentoonstelling van .1903, die de grote stoot had gegeven voor de mechanisatie, naar de tentoonstelling van 1925, die eigenlijk te laat was gehouden, reden de verschrikkelijke toestand in de industrie in 1922 toen de Duitse valuta-concur- rentie de Nederlandse schoenindustrie haar mogelijkheden ontnam, maar die toch ook duidelijk de vooruitgang de monstreerde die speciaal op het gebied der machines tijdens en na de oorlogs jaren, toen een handelsverkeer met het buitenland onmogelijk was, was gemaakt. Ook bij deze tentoonstelling, de SLEM, zal het hoofdpunt de machinehall weer vormen; men was van plan geweest dit korter na de oorlog te doen, toen de contacten met het buitenland weer zo danig waren, dat deze tentoonstelling in derdaad vruchtdragend zou kunnen zijn. Maar toen was de Korea-bom gebarsten en had op het gebied der schoen- en le derindustrie grote verwoestingen aange richt. Nu echter was de schade hiervan weer in zoverre hersteld, dat met vrucht aan deze expositie begonnen kon wor den. Thans, verklaarde de heer Klijberg, zou ook een complete schoenfabriek-in werking op de tentoonstelling te zien zijn, waarmee men dan zou trachten te demonstreren, dat elke handenarbeid overbodig is. Ik geloof dat we hierin zullen slagen, zei hij, en dat we de volledige medewerking van de exposanten zullen krijgen. Om het uur zal de fabriek in volle werking te zien zijn, het volgende uur kan dan de be langhebbende de machines nader bekij ken. We zullen voor deze fabriek een ruimte nodig hebben van 80 bij 10 m. EEN GROTE PLAATS VOOR DE MODE. Ook in het schoeisel, betoogde de vi ce-voorzitter, gaat de mode een steeds grotere rol spelen, vandaar dat er op deze tentoonstelling een grote plaats voor de mode was ingeruimd. In dit ver band werd ook medegedeeld dat de show die het Nederlandse Modecentrum in September te Amsterdam pleegt te or ganiseren, dit jaar tijdens de eerste da gen van de SLEM hier in Waalwijk ge houden zal worden; hier zal dan het schoeisel dat in het najaar op de markt komt worden getoond. Daarnaast zijn er dagelijks meerdere shows van pl.m. 45 minuten waarin het schoeisel en zijn rol in de vier seizoen zal worden ge toond. Pl.m. 700 mensen kunnen telkens op een aantrekkelijke wijze deze show bezichtigen, deze sbow, waar ook leder waren, zoals tassen en andere accessoi res zullen worden gedemonstreerd, waar van de toiletten der mannequins ver zorgd zullen worden door bekende fran se modehuizen, en die op een prettige manier afgewisseld zal worden met bal let. BUITENLANDSE DEELNAME. Uit de Scandinavische landen, aldus de heer Klijberg, toen hij sprak over het buitenlands bezoek aan deze tentoon stelling, mogen we geen deelname aan de expositie verwachten, maar wel voelt men er uitermate veel voor een bezoek. De grote Italiaanse fabrikanten komen met een gezamenlijke stand en zullen ook meewerken aan de show. Ook uit België wordt zeker een groot aantal deelnemers verwacht, terwijl ook de voornaamste Zwitserse fabrikanten niet achter zullen blijven. In Engeland en West-Duitsland heeft men zich nog niet uitgesproken, maar er was geen enkele reden, zei spr., om ten aanzien van het buitenlands bezoek en de buitenlandse deelname pessimistisch te zijn. DE LEDERINDUSTRIE OP DE SLEM. De heer J. v. Heesbeen, eveneens vice- voorzitter, als specialist in zaken de le derindustrie betreffende, verklaarde de komende internationale tentoonstelling te zien in het licht van de zelfopvoeding. Op een tentoonstelling, meer dan op een beurs, krijgt men een prikkel om goed voor de dag te komen. De SLEM zal de nieuwste methode van leerproductie laten zien, de nieuw ste machines en chemicaliën. De belang rijke ontwikkeling der Nederlandse en speciaal Waalwijkse lederindustrie ge durende de afgelopen decennia demon streerde hij met er op te wijzen, hoe in 1900 in Waalwijk 53 kleinere leerfabrie ken waren, die thans waren samenge smolten in 9 grote bedrijven, die nu per dag meer produceerden dan die 53 be drijfjes in een heel jaar. Tegenwoordig Was er dan ook een uitvoeroverschot; In practisch alle landen trof men voor taan de producten van de Nederlandse leerindustrie aan. Betreffende de deelname aan de ten toonstelling was ook de heer van Hees been optimistisch; verschillende toezeg gingen ook door buitenlandse fabrikan ten waren reeds gedaan. Ook waar het de leerindustrie betrof zou de SLEM zeer zeker op internatio naal niveau staan. IEDEREEN IS EVEN ENTHOUSIAST. Hier in Waalwijk is iedereen even enthousiast, zei de heer Jungerius, orga nisator-administrateur van de tentoon- stellnig. Het had hem gefrappeerd en hij noemde het een grote bijzonderheid in Nederland en speciaal in dit gewest, dat iedereen zo meewerkte, dat de vergade ringen van de commissies, die bij elkaar 70 leden telden, steeds zo constructief waren en dat iedereen, niemand uitge zonderd, daar meebouwde aan de SLEM. Een tentoonstelling hier moet slagen, be sloot hij. SLEM WETENSWAARDIGHEDEN. Onder dit hoofd willen wij tenslotte nog een aantal losse gegevens vermel den, zoals die in de loop van de geani meerde en levendige persconferentie wer den meegedeeld. Het gehele tentoonstellingsterrein in clusief het grote luna-park, dat links van BENELUX. Het gaat niet goed met de Benelux. Dat is een van de weinige conclusies die men telkens opnieuw uit de diverse con ferenties kan trekken. Soms wordt die conclusie verdoezeld onder een vracht schoonklinkende woorden, maar de WEfarheid blijkt daardoor niet verborgen gehouden te kunnen worden. Wat ook wel niet de bedoeling zal zijn, maar ter voorkoming van grotere teleurstelling dan nodig is, lijkt het aanbevelenswaardiger dat men de naakte waarheid onder ogen ziet dan de halve waarheid verhuld in schone schijn. Aan dat laatste heeft men na de laat ste conferentie in Brussel blijkbaar geen behoefte gevoeld. Er werd namelijk niet eens een communiqué uitggeven en de commentaar van de deelnemende minis ters variëerde van de opmerking dat er goed en nuttig werk was geweest en de mededeling dat men verder van elkaar afstond dan ooit. In ieder geval is het duidelijk geworden dat de conferentie geen enkel resultaat heeft gehad, behal ve dat de partijen hun standpunt nog eens hebben uiteengezet, en dat men geen stap dichter bij elkaar is gekomen. De conferentie die op 20 Januari is gehouden, was belegd ingevolge een be sluit genomen op een conferentie van het ministerscomité op 20 December. Voor het eerst namen er vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers aan deel en er werd gesproken over een van de voornaamste problemen van de Benelux: het loonverschil en wat er mee samen hangt. Men heeft er van 's morgens 11 uur tot 's nachts half 2 lang en breed over gepraat. Maar het belangenverschil bleek te groot en van Belgische zijde werd er weinig tegemoetkoming betoond. Nederland zou de lonen en de huren moeten verhogen, waartegen de Neder landse delegatie in principe geen be zwaar had, maar de Belgen stelden daar niets tegenover, ofschoon van Neder landse zijde bezwaren naar voren wer den gebracht tegen de beschermende maatregelen voor de landbouw en de ho- j ge indirecte belastingen. Als hierin ver- j andering kwam zouden de prijzen in i België met 15 kunnen dalen. Toen van Belgische zijde te kennen werd ge geven dat daarvan geen sprake kon zijn, was de conferentie tot mislukken ge doemd, wat dan ook gebeurde. Men geeft het echter niet op en op 14 Fe bruari komt het permanente ministers comité weer bijeen. En zo gaat het maar door met de Benelux, in die zin dat er al maar over gepraat wordt met de beste bedoelingen om een ekonomische unie tot stand te brengen, zonder dat men er in slaagt het doel te bereiken. Het is werkelijk geen wonder dat al deze besprekingen en moeilijkheden voor een groot deel langs de bevolking van de drie landen heen gaan. Zoals zoveel initiatieven die men nu moeizaam tracht te verwezenlijken, heeft ook dit kort na de oorlog vastere vorm gekregen en toen werd het met enthousiasme begroet. Men zag toen de Benelux als de eerste stap op de weg naar de vereniging van Europa, maar het begint er langzamerhand op te lij ken dat een verenigd Europa niet zo veel hindernissen op zijn weg zal ont moeten als een ekonomisch verenigde Benelux. Er is natuurlijk een intensief ekonomisch verkeer tussen de drie lan den, er is op verschillend gebied al het een en ander bereikt; van een unie is echter in de verste verte geen sprake en soms lijkt het alsof het koor van de genen die hun stem ertegen verheffen, vooral in België, groeit. Daar is b.v. dat merkwaardige co mité Sibelux, dat op al heel weinig ele gante wijze Nederland tracht voor te stellen als een grote uitbuitersfirma. Dat is uit de aard der zaak geen atmosfeer waarin men harmonisch kan samenwer ken en al vertegenwoordigt dit comité niet het standpunt van de Belgische re gering, er schijnt onder de Belgische in dustriëlen toch* een aanzienlijk aantal deze opvatting toegedaan te zijn. Maar ook groepen die een minder laag bij de grondse methode gebruiken, hebben ern stige bezwaren tegen de Benelux, met name de Belgische landbouwkringen, die nogal ver afstaan van de Nederlandse opvattingen. Om alle bezwaren op hun waarde te beoordelen zou men deskun dige moeten zijn, maar de Nederlandse opvatting dat de beschermende Belgi sche maatregelen toch wel erg rigoureus zijn, schijnen althans voor een groot ge deelte niet ongerechtvaardigd te zijn. Een overeenkomst tussen twee landen is altijd een kwestie van geven en ne men en de partij die alleen wil nemen, snijdt de weg tot overeenstemming bij voorbaat af. Bovendien moet het doel hetzelfde zijn. De Nederlandse regering kan er vanuit gaan dat er een Benelux moet komen, als dat voor de Belgische regering, onder de druk van de publieke opinie, nog problematisch was, zou de basis voor onderling overleg zijn wegge vallen. Inderdaad is de Belgische rege ring zeer voorzichtig in haar handelin gen en men schrijft dit toe aan haar vrees voor impopulaire maatregelen, waardoor haar de toch al zwakke meer derheid zou kunnen ontvallen. Men ziet, er liggen heel wat voetan gels en klemmen op de weg naar de Be nelux. Een van de weinige sectoren waar de unie behoorlijk schijnt te wer ken is de culturele, zolang er geen of ficiële instanties aan te pas komen, want ook in het culturele vlak werken die stroef en langzaam. Het is te hopen dat het ambtelijk apparaat eens een voor beeld gaat nemen aan de private werk wijze en dat de diplomatie eens minder op zijwegen gaat afdwalen waardoor ze om het doel blijft heendraaien zonder het te bereiken. Waarschijnlijk zal de verwezenlijking van de Benelux hoe dan ook enig risico meebrengen voor alle partijen, want zonder risico is nog nooit iets groots tot stand gebracht. Slechts als men dit durft te nemen, lijkt de Be nelux in een nabijer verschiet te komen dan ze nu ligt. H. VADER ONGESTELD. Z.H. de Paus heeft tengevolge van een lichte griepaanval de gewone audi ënties en zelfs die voor de onderkoning van Jemen moeten afzeggen. 'Hoewel de algemene gezondheidstoestand van de H. Vader de laatste tijd iets minder goed was, bestaat er toch geen reden tot on gerustheid. het terrein, dus tussen de tentoonstelling en de parallelweg komt te liggen, beslaat een oppervlakte van 8 a 9 H.A.; 4500 m2 hiervan wordt in beslag genomen door de expositie als zodanig. Het affiche, waarvan U ook al een afdruk hebt gezien in ons vorig nummer, is vervaardigd door Jan Bons, de recla metekenaar die samen met architect Rietveld de onlangs in Mexico gehou den Netherlandsfair vferzorgde; hij zal o.a. ook meewerken aan de aankleding en de belettering der stands. Tijdens de tentoonstelling' zullen meer dere grote congressen gehouden worden, als de voortekenen niet bedriegen zelfs zeer bijzondere congressen, terwijl het zilveren jubileum van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten ook tij dens de SLEM zal worden gevierd. Naast de complete moderne fabriek zal ook een oude schoenmakerswerk plaats worden ingericht door de des betreffende Stichting, waarvan de heer Hendriks, leraar aan de Waalwijkse Nij verheidsschool, directeur is. En ook doet men al het mogelijke om een compleet overzicht te geven van de geschiedenis van de schoen door alle eeuwen en bij alle volken. Ook voor het vermaak is gezorgd; niet alleen zal op het tentoonstellings terrein een prachtig groot restaurant verrijzen, met een bar en een congres zaal, maar ook zal hier in de avonduren het beste van het beste op cabaret- en showgebied geboden worden. De logiesruimte in Waalwijk is uiter aard beperkt, maar dit mogelijke euvel zal men waarschijnlijk ondervangen door een grote hoteltent, die zal worden op getrokken enz. enz. Zo zouden we door kunnen gaan, met te vertellen alles wat rond deze tentoon stelling wetenswaardig is. Dit' zij echter genoeg; wij hopen U een beeld gegeven te hebben, van wat deze SLEM wor den zal, een beeld ook van de grote ac tiviteit diergenen die met de organisatie van dit grootse werk zijn belast. En wij sterken graag het bestuur in zijn overtuiging, dat, zoals burgemeester Teijssen aan het slot van zijn confe rentie verklaarde, deze tentoonstelling slaagt. Het is alleen nog maar de vraag in hoeverre zij eclatant zal slagen. OVER CA. ACHT JAAR IJ-TUNNEL TE AMSTERDAM. Kosten geraamd op 70.000.000. Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Amsterdam te half één in de nacht van Donderdag op Vrijdag, na een debat van precies 10 uur beslo ten a. De IJ-oeververbindingen door tunnels tot stand te brengen. b. De technische voorbereiding van de bouw van een autotunnel ter hand te nemen. c. Voor het bestedingsklaarmaken daarvan vijfhonderduizend gulden be schikbaar te stellen. De met dit plan aanvaarde ruim 1100 meter lange tunnel zal lopen van het Kraaienplein benoorden het IJ, met een gerekte S-bocht naar de Prins Hendrik kadeFoeliestraat en vandaar aanslui ten op de z.g. binnenring. Treden geen onvoorziene remmingen op, dan kan de tunnel over ca. 8 jaar gereed zijn. Gerekend wordt op een aanzienlijke bijdrage van het Rijk in de enorme kos ten van dit werk. De kosten worden ge raamd op 70.000.000. BEKENTENISSEN 7 Drie van de vier R.K. geestelijken, die te Krakau terecht staan, hebben volgens Radio Warschau natuurlijk bekend schuldig te zijn aan spionnage en sabo tage. De vierde geestelijke en drie leken moeten nog worden verhoord. Het proces wordt gehouden in een grote zaal van een club van fabrieks arbeiders. Als bewijsmateriaal lagen bundels dollarbiljetten, gouden horloges, juwelen en vuurwapens, die gevonden waren „in de woningen der beklaagden en in de kelders van het bureau van de aartsbisschop te Krakau", hoog opge stapeld... PRIJS ROOMBOTER DAALT MET 50 CENT PER KILO. Naar men verneemt is de groothan- delsprijs van roomboter plotseling ge daald met 0.50 per kilo, zodat deze prijs thans 4.40 bedraagt. Voor de consument heeft dit het gunstige gevolg, dat de boter ongeveer 12 cent per pakje goedkoper zal worden en dus 1.28 zal gaan kosten. Daarna zal de prijs nog verder dalen en waarschijnlijk komen op f 1.25. 6000 LONDENAARS GESTORVEN DOOR ROOK EN MIST. Het Labourlid Marcus Lipton heeft in het Britse Lagerhuis verklaard dat deze winter reeds 6000 personen gestorven zijn tengevolge van de mist en de rook in Londen. „Het lijkt bijna op massaverdel ging", voegde Lipton hier aan toe. Hij verzocht de regering spoedig maatrege len te nemen om een einde te maken aan dit onnodig verlies van mensenlevens. Volgens de medische rapporten hadden de meeste Londenaars die tijdens de mist zijn omgekomen, reeds hartkwalen o{ ademhalingsstoornissen. GEVLUCHTE N.S.B.-ER TERUGGESTUURD. Een ex-SS-er, de 29 jarige F. W. H. uit Den Bosch, die voorwaardelijk in vrijheid was gesteld, is vorige week Vrijdag met zijn vrouw en een driejarig kind naar Duitsland gevlucht. Het drie tal heeft niet veel plezier gehad van de onderneming. Nog dezelfde avond heeft de Duitse politie de vluchtelingen naar de Nederlandse grens gebracht en over geleverd aan de Marechaussee. ZES MAN VAN DUITS SCHIP VERDRONKEN. De uit zes personen bestaande beman ning van het Duitse motorschip „Ria Lina" is verdronken, toen dit schip in de Oostereems zonk. Enige lijken zijn al aangespoeld. De „Ria Lina", een gemo derniseerd en verlengd schip van 325 ton, was op weg van Lubeck naar Em- den. Het hoorde thuis in Haren aan de Eems. Het is een goede gewoonte bij de overgang van het ene jaar in het andere de persoonlijke en zakelijke narigheden van het onmiddel lijke verleden te bedekken met de mantel van goede wil en goede wensen voor de naaste toekomst. Iedere Nieuwjaarswens, hoe onbeholpen en hoe cliché-vormig ook geformuleerd, is per saldo een akte van goede wil tussen de men sen onderling, een akte van naastenliefde. En, God weet hoezeer wij die naastenliefde van node hebben in een wereld, die van dag tot dag verder bestaat, terwijl de ravijnen van haat steeds verder openscheuren en de vulkaan van machts begeerte ieder ogenblik dreigt open te barsten. Met deze woorden begon burgemeester Couwenberg in de vergadering die de Waspikse raad Donderdagavond hield zijn nieuwjaarsrede, waarin hij een over- zich gaf van het wel en wee van Was pik gedurende 1952. i De burgemeester vervolgde Het is 'aan ons, om ons op deze wer kelijkheid te bezinnen en ons te wenden tot de Enige Macht, die dit onheil van ons kan afwenden, tot God. Het is ook de enige koers in ons le ven van alledag, die ons rust kan ge ven en vertrouwen in de toekomst, om dat alleen een Godsvertrouwen, dat uit gaat boven de stoffelijke nood van de mensen op aarde, diezelfde mens vol doende moed en kracht kan geven om zijn stoffelijke zaken van alledag zo goed te doen als in zijn vermogen ligt. De dingen van alledag voor ons zelf, in onze gezinnen, in onze beroepen of bedrijven, zij moeten gebeuren en zij moeten blijven gebeuren, alsof wij in een normale "wereld leefden, zonder overmatige zorg en bedreiging. Als wij zo het nieuwe jaar 1953 kun nen ingaan, met Gods-vertrouwen en met voldoende persoonlijke moed en geest kracht om de dingen, hoe ze ook komen onder ogen te zien, dan wordt dit nieu we jaar in ieder geval „Een Zalig Nieuwjaar". Ik wens dit aan U, Uw gezinnen en alle inwoners van Waspik van ganser harte toe. Zoals een zakenman aan het einde van elk jaar zijn balans opmaakt en de resultaten overziet, zo is het ook ge steld met de burgemeester van iedere gemeente. Ook hij maakt de balans der feiten van zijn gemeente op. Hoe ziet de balans van onze gemeente er nu uit? En na het overleden raadslid de heer Brokx herdacht te hebben ging hij ver der I „Te Dienen, niet te Heersen". Het was 18 Januari j.l. 6 jaren geleden, dat ik als burgemeester dezer gemeente werd geïnstalleerd. U ziet, mijne heren, dat de tijd niet stil staat. Voor de van LI in deze periode ondervonden steun en medewerking zeg ik U van harte dank, niet minder van de zijde der he ren wethouders, die met U door hun en Uw ijver, toewijding en tegemoetkomen de houding, mijn taak tot een zeer aan gename en gemakkelijke hebben ge maakt. Dank breng ik ook aan de ambtena ren, die al die jaren door mijn adminis tratieve taak hebben verlicht. Zonder enige reserve durf ik hier verklaren, dat onze gemeente uiterst kundige ambtena ren heeft, waar we trots op kunnen zijn. Niet zonder onbescheidenheid mag ik constateren, dat onze administratieve dienst dank zij die ambtenaren de toets der critiek kan doorstaan. Tijdens mijn ambtsperiode werden er in totaal 55 of gemiddeld pl.m. 9 raads vergaderingen per jaar gehouden. In to taal werden 481 voorstellen gedaan en besluiten genomen. Er werden in totaal 110 woningen gebouwd. Ik geef hier slechts enkele grepen. In mijn installatie toespraak heb ik o.m. gezegd, dat mijn uitgangspunt zou zijn „Te Dienen" en niet „Te Heersen". Ik heb er naar ge streefd om dit uitgangspunt gestand te doen en hoop hierin geslaagd te zijn. Ook voor mijn nieuwe ambtsperiode zal

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5