Waalwijkse en Langstraaise Courant Katholieke lijsten. i Wijde Wereld NIEUWE TERREUR. MARSHALL-HULP Het veelomstreden recht. UIT DE Nederland ziet ai van de natuui te verbeteren Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Jos. v. d. Lee en Zn. 7 Voelt U zich moe of mat? KING pepermunt maakt U fris en monter is ni De natuurzuivere O Broeder THEOPHILUS over VRIJDAG 30 JANUARI 1053 Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 9 De gemeenteraadsverkiezingen die op 27 Mei a.s. in ons land gehouden zullen worden staan reeds nu in het volle hc'1'- der belangstelling, niet alleen in de be langstelling van de katholieken, wie het belang hunner K.V.P. ter harte gaat, maar ook in die der andere partijen, de opposanten der katholieken in politicis. Men heeft namelijk deze verkiezingen gepromoveerd tot graadmeters, waarop men denkt te kunnen aflezen in hoeverre de politieke eenheid der katholieken nog verder aan het verminderen is, of, in hoeverre, dank zij de pogingen die aller- wege zijn aangewend, weer is versterkt. Men kan discussiëren ovér de vraag, of men deze verkiezingen wel als een graadmeter mag zien in dit opzicht; maar we hebben nu vooral rekening te houden met het feit, dat men ze als zo danig ziet. Met andere woorden, dat de uitslag van deze verkiezingen vooral een morele winst of een moreel verlies voor de katholieken betekent. En dan is de betekenis Hiervan niet zozeer van belang voor onze opposan ten, als wel voor de eigen partij- en/of geloofsgenoten. Hieronder zijn er velen die bij de ge voerde discussies en bij de gerezen me ningsverschillen stonden aan de zijde diergenen, die de noodzaak van politieke eenheid in twijfel trokken. Wanneer nu de uitslag van de gemeenteraadsverkie zingen een nog meer afbrokkelen der katholieke eenheid te zien geeft, dan worden zij gesterkt in hun mening, dan vinden zij steun bij al de anderen die hun stem ook nu weer niet uitbrachten op de K.V.P.. Geeft daarentegen de uitslag aan, dat de K.V.P. weer aan stemmen' en aan sterkte gewonnen heeft, dan zal dit een steun zijn voor degenen, die leven in een omgeving waar de ge varen die de partij bedreigen groot zijn, en dan zal dit ongetwijfeld voor dege nen die zich een voorstander toonden van de meerdere katholieke politieke partijen, een aansporing zijn, zich weer te scharen achter de éne vlag en als één man te ijveren voor het behoud en de doorvoering der christelijke beginselen. Allerwege leest en hoort men nu van de beroepen die worden gedaan op de katholieken in verband met de komende verkiezingen. Op de eerste plaats na tuurlijk klemmende aansporingen om hun stem uit te brengen op de K.V.P.- lijsten; maar daarnaast, en dat is ook zeer voornaam, ziet en hoort men, hoe er ook aandrang wordt uitgeoefend op de katholieken om niet met dissidenten- lijsten uit te komen. In het verleden is het, vooral in overwegend katholieke ge meenten, veelal het geval geweest, dat de K.V.P. als.zodanig niet met ken eigen lijst kwam, maar dat de boeren, de mid denstanders enz. hun eigen candidaten allemaal op een aparte lijst plaatsten, terwijl het in andere gemeenten en dan hoeven we niet zo ver om ons heen te kijken zo is, dat naast de officiële K.V.P.-lijst nog enkele andere lijsten verschijnen van mensen, die denken dat hun belangen bij de K.V.P. niet veilig zijn, of die niet in de gaten hebben, dat zij hetgeen zij willen bereiken, evengoed via de K.V.P. kunnen bereiken. Men is bang, dat er ook dit jaar weer veel van die lijsten zullen zijn; en men is ook bang, dat de stemmen, op deze lijsten uitgebracht, door velen zullen worden beschouwd, als stemmen van mensen die het niet eens zijn met het K.V.P.-beleid, dus als een verder gaande afbrokkeling van de partij-eenheid, als een teken van groter wordende politieke verdeeldheid in het katholieke kamp. Daarom doen katholieke kranten in het Noorden een beroep op de grotendeels katholieke bevolking van het Zuiden om het prestige van de partij te herstellen; daarom ook, en dit is tekenend, deed Prof. Duynstee onlangs in zijn spreek buis „De Maasbode" een beroep op de heer Weiter om eigen lijsten van de K.N.P. bij de komende verkiezingen ach terwege te laten. Laten we hopen dat de katholieken hier het belang van de daad, die zij stellen gaan, inzien. Het is weer een beetje stil geworden rond de geruchtmakende aanval die on langs de Sovjetpers en -radio hebben ontketend op een aantal vooraanstaande Joodse medici in de Sovjet-Unie. Met een gemak dat de dictatuur kenmerkt werden plotseling deze mensen ervan be schuldigd dat ze een aantal communis tische kopstukken uit de weg zouden hebben willen ruimen resp. uit de weg zouden hebben geruimd. Dat ze dit in derdaad zouden hebben gedaan zou min der verwonderlijk zijn geweest dan dat ze er nu van beschuldigd worden, want toen enige tijd geleden enkele autoritei ten plotseling stierven en als doodsoor zaak hartverlamming en dergelijke on controleerbare verschijnselen werden op gegeven, kon men geredelijk veronder stellen dat ze als ongewenste elementen waren geliquideerd. De verdachtmaking van de Joodse artsen vermindert deze mogelijkheid niet en geeft eerder aanlei ding te vermoeden dat men het mes van twee kanten heeft laten snijden. Na wat men heeft vernomen over de methodes die in de Sovjet-Unie worden toegepast, is het wel duidelijk geworden dat men daar nergens meer voor staat en dat iemand die de ene dag een wapen ge bruikt datzelfde wapen de andere dag tegen zichzelf gekeerd ziet. Eigenlijk is 't merkwaardig dat niet in de Sovjet-Unie, maar in Tsjecho-Slo- wakije het sein tot deze grootscheepse nieuwe aanval is gegeven tijdens het proces-Slansky, toen het Zionisme als een gevaar voor de staat werd gebrand merkt. 'Dat anti-Zionisme wordt aange diend als iets anders dan anti-semitisme, kan men voor kennisgeving aannemen. Volgens deze redenering hadden de Na zis evenveel recht anti-semitisch te zijn als de 'Sovjets nu het recht hebben anti- zionistisch te zijn. Voor een normaal denkend mens is dat natuurlijk alleen een kwestie van even weinig recht, maar dat doet helaas aan de feiten niets af. In ieder geval zag men in Praag het in een dictatuur niet ongewone verschijnsel dat mannen die gisteren nog vooraan mee liepen en het hoogste woord hadden, vandaag in de beklaagdenbank staan als misdadigers tegenover een regiem waar van ze voormannen waren. Dat dit kon gebeuren, lag niet op de eerste plaats aan hen, maar aan het systeem, waar aan iedereen op één na is onderworpen, en dat niet duldt dat ook maar iemand in vrijheid leeft, zelfs niet degene die het heeft ontworpen en uitvoert, want van de dag af aan dat hij het systeem opgeeft, is het met zijn vrijheid gedaan. Daarin lijkt voor een groot deel de sleutel tot de achtergrond van de ge beurtenissen, met name de telkens her nieuwde terreur te liggen. Alles is bij zaak, als het systeem maar doorgevoerd wordt. Alleen hoofdzaak is wat in het systeem past. Daarom ook is het tame lijk onverschillig of een voorwendsel om een of meer mensen te liquideren kant of wal raakt. Als Joodse activiteit niet meer in het kader van het systeem past of overbodig is geworden, wordt zionis me of iets dergelijks tot een misdaad geproclameerd, evengoed als het chris tendom iets misdadigs is, meer dan iets anders, omdat het lijnrecht tegenover het alleenzaligmakende systeem staat. Wan neer dan het christendom met meer recht pretendeert alleenzaligmakend te zijn, verspeelt het zijn plaats in de commu nistische wereld. Twee absolutistische systemen kunnen niet naast elkaar le ven, zelfs niet wanneer het ene op de liefde is gebaseerd als het andere het tegenovergestelde uitgangspunt neemt. Bittere beschuldigingen van spionnage, sabotage e.d. kunnen de ware aard van de vervolgingen niet verhullen en de wrijvingspunten zijn talrijk genoeg om botsingen onvermijdelijk te maken. Onverschillig zijn ook de methodes die gebruikt worden om de terreur een schijn van recht te geven en daarom kunnen de kopstukken van gisteren van daag als gebroken mannen voor hun tri bunaal staan. Als men dan overweegt dat dit hun verdiende loon is, heeft men in zekere zin gelijk, maar er ligt zelfs tegenover deze mensen een zekere tra giek in, wanneer men bedenkt dat de macht van de terreur zo ver gaat dat zij het laatste bolwerk van de vrijheid, de vrij denkende geest, onderwerpt, zo dat iemand zich kan beschuldigen van iets dat hij voor het oog van de hele wereld heeft bestreden. Grootestraat 200A, Waalwijk, Tol. 2971 Zelfs is het nagenoeg onverschillig over welke persoon het gaat. Om dat aan te tonen is het voldoende een aan tal namen te noemen als 'Slansky, de mentis, Ana Pauker en vele andere hoge functionarissen in de satelietlanden en de 'Sovjet-Unie zelf. De actie tegen de Joodse medici is mede aanwijzing dat zelfs de hoogste kringen van het mach tigste wapen van de communistische machthebbers zich niet meer veilig kun nen voelen. Pers en radio beschuldigden Immers het politie-apparaat van te wei nig waakzaamheid en daar schijnt ook het opperhoofd Beria mee gemoeid te zijn. Men heeft verondersteld dat er in de opperste leiding een strijd gaande is tussen verschillende richtingen en het zal tenslotte wel aan Stalin liggen wie er geofferd moet worden. Voor ons mensen die in vrijheid le ven en onze menning kunnen zeggen, die in het openbaar berecht worden en meer dan een mogelijkheid tot beroep tegen een vonnis hebben en al wat meer aan vrijheid vastzit, is het volkomen onbe grijpelijk hoe dit systeem kan blijven bestaan; hoe de hoogste functionarissen vallen als de eerste de beste misdadiger en dat niet één keer, maar dag in, dag uit. Wij begrijpen niets van de geraf fineerdheid waarmee dit alles in elkaar is gezet. Wij kunnen ons geen voorstel ling maken van het permanente schrik bewind, dat gegrondvest is op vrees door terreur. De Nazis hadden het een heel eind gebracht in dit opzicht, maar ze beheersen het systeem nog niet zo in de perfectie als de 'Sovjets en het is dan ook niet zo verwonderlijk als Hon gaarse vluchtelingen beweren dat het in hun land op het ogenblik erger is dan ten tijde van de Nazi-overheersing. Men moet zich wel voorstellen dat het aan vaarden van een ministersambt even zeer een reden tot vrees is als aange houden te worden door de staatspolitie, want de kans om zonder schade weer gewoon burger te worden lijkt vrij ge ring. Zo kan men doorgaan, maar uitein delijk blijft men voor een geheim staan, dat niet opgelost kan worden. En vraagt men: waar is het einde? dan zal iedereen het antwoord schuldig moeten blijven. IN DRIE PROVINCIES REEDS 16.027 B.B.-ERS. Maandag 19 Januari is de werving voor de Bescherming Bevolking in de provincies Overijsel, N.-Brabant en Lim burg begonnen. Zaterdag 24 Januari hadden zich in deze drie provincies reeds 16.027 per sonen gemeld. In de Overijsselse A-gemeenten was die dag 37 procent van het benodigd aantal vrijwilligers aanwezig, in de Bra- bantese A-gemeenten 26 procent en in de Limburgse A-gemeenten 22 procent. Meer dan 1000 vrijwilligers hebben zich aangemeld in Enschede, Tilburg, Roermond en Eindhoven. Ook in de B-gemeenten is het aantal aanmeldingen zeer bevredigend. De Nederlandse regering heeft de am bassadeur der Verenigde Staten van Amerika, alsmede het hoofd van de M. S. A.-missie te Den Haag verzocht de Amerikaanse regering er van in kennis te stellen dat zij, na zorgvuldige over weging van de huidige economische po sitie van het land, er toe heeft besloten af te zien van een verzoek tot het ver krijgen van economische hulp voor 't fiscale jaar 1952'53. De redenen, welke de regering tot dit besluit hebben bewogen, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken mee, houden verband met het feit, dat de goud- en dollarreserves sinds medio '52 op onverwachte wijze en in belangrijke mate zijn toegenomen. Gebleken is, dat deze toeneming der convertibele reserves zodanig is, dat het voor 1952'53 te verwachten dollarte kort op kasbasis geheel kan worden ge dekt. 1 ZES POLITIE-AGENTEN IN INDONESIË GEDOOD. Vorige week Vrijdagavond zijn in het Pengalenganse zes agenten het slachtof fer geworden van een sterke en zeer zwaar bewapende bende. De agenten maakten deel uit van een patrouille van zestien man, die een onderzoek instelden naar de aanwezigheid van terroristen in het gebied van de ten Noordwesten van het waterkrachtstation gelegen dessa La- medjan. In de nabijheid van de kampong Tjikanjere gekomen, werd de patrouille, die gewapend was met stens en karabij nen, plotseling van verschillende kanten onder zwaar automatisch vuur genomen. Zes agenten werden hierdoor onmiddel lijk dodelijk getroffen. VLIEGTUIGONGELUK IN ITALIË. Negentien doden. Een ongeluk met een tweemotorig lijn- vliegtuig heeft negentien doden geëist. Het vliegtuig is Maandag in de bergen nabij Cagliai op Sardinië neergestort. Kort nadat het toestel naar Rome was vertrokken, vloog het in brand. Het stortte neer op de berg Sinnai, in het uiterste Zuiden van Sardinië. Buiten de drie bemanningsleden en de stewardes, bevonden er zich vijftien passagiers aan boord, allen Italianen. „SPIONNAGE VOOR DE V.S." DRIE DOODVONNISSEN TE KRAKAU. In Krakau is tegen Poolse geestelijken en burgers een proces gevoerd. De be klaagden werden beschuldigd van spion nage voor de V.S. Een pater en twee burgers werden ter dood veroordeeld. Drie paters kregen resp. levenslang, vijf tien en acht jaar gevangenisstraf. De vier priesters verklaarden schuldig - te zijn. Zij zeiden „spijt te hebben" en verzochten gematigde of „rechtvaardige" straffen. SCHOKKENDE RECHTZAAL TONELEN. Bij het proces-Oradour. Een Fransman, die 14 leden van zijn famiüe verloren heeft bij de massamoord van Orodour, heeft zich Maandag schreeuwend van woede gewend tot de 21 voormalige SS-ers in de beklaagden bank. Toen de rechter Saint-Saens de ge tuige, Pierre Jojeux, verzocht zich te beheersen, zeide Jojeux: „Dat kan ik niet, ik heb 14 leden van mijn familie verloren". Hij verklaarde verder, dat één van zijn vrienden, die zeer bezorgd was over het lot van zijn familie, zich naar Ora- dour begeven had. De SS had hem doodgeschoten, ondanks het feit, dat hij met een witte zakdoek had gezwaaid. Hetzelfde gebeurde met twee anderen, aldus Jojeux. Hij zelf had enige dagen na de moord 636 lijken, die afschuwe lijk verminkt waren, geïdentificeerd. Een mecanicien uit Bordes, Jacques Bossou, die ten tijde van de gruweldaad nog een jongen was, vertelde, dat hij zijn grootmoeder, moeder en zuster nooit meer teruggezien had. De Duitsers had den, toen zij de dag na de schanddaad naar Oradour terugkeerden, „gezongen dat het een lust was". Een boer uit het naburige dorpje Teil, Pierre Tarnauo, zeide, dat hij enige tijd na de slachting van Oradour naar het dorp gegaan was. „Ik zag stapels lijken, die niet erg verbrand waren en lijken van moeders, die nog zuigelingen in haar armen hadden. Het was ver schrikkelijk", zei de getuige snikkend. NEDERLAND VRAAGT UITLEVERING. De Nederlandse Regering heeft beslo ten haar ambassade in Bonn op te dra gen thans formeel de uitlevering te vra gen van de zeven ontsnapte oorlogsmis dadigers. Oorspronkelijk werd verwacht dat de Duitse Regering binnen een redelijke ter mijn in staat zou zijn de betrokkenen op grond van een zuiver administratieve be slissing uit te wijzen. Zoals reeds eerder uit Bonn werd ge meld, is de Duitse Regering evenwel na raadpleging van haar juristen tot de con clusie gekomen, dat uitwijzing, gezien 't in Duitsland geldende recht, op compli caties zou kunnen stuiten. In verband hiermede is thans besloten tot de uitle veringsprocedure, die in het internatio naal verkeer in dergelijke gevallen wordt toegepast. GEEN SPRAKE VAN TWEE NIEUWE BISDOMMEN. Het secretariaat van het aartsdisdom Utrecht deelt mede, dat geruchten, als zou het voornemen bestaan in Neder land binnen afzienbare tijd twee nieuwe bisdommen te vestigen, volkomen uit de lucht gegrepen zijn. In de Telegraaf werd gezegd, dat overwogen werd in Rotter- dom en Deventer nieuwe bisschopszetels te vestigen. DE KERKELIJKE DISCIPLINE OMTRENT HET NUCHTER ZIJN. Het dagblad van Vaticaanstad, de Os- servatore Romano, publiceerde 15 Janu ari 1953 het volgende: „De aflevering van de „Acta Aposto- licae Sedis", waarin de Apostolische Constitutie „Christus Dominus" en de Instructie van de Opperste H. Congre gatie van het H. Officie betreffende de discipline omtrent het nuchter zijn voor het ontvangen der H. Eucharistie zullen worden gepubliceerd, is thans ter perse. Deze aflevering zal als datum hebben: 16 Januari 1953. Derhalve treedt met ingang van die dag de nieuwe wet om trent het Eucharistisch vasten in wer king". Hiermede is derhalve vastgesteld, dat met ingang van 16 Januari van deze maand, alle gelovigen zonder meer ge bruik kunnen maken van de faciliteiten, door de H. Vader toegestaan en voor geschreven met betrekking tot de in achtneming van het Eucharistisch Vas ten, overeenkomstig de bewoordingen van genoemde Apostolische Constitutie en Instructie. (Hsgz.) ECHTPAAR VERGIFTIGD DOOR KOLENDAMP, In het Sint Josephziekenhuis te Eind hoven is in de loop van vandaag over leden de 25-jarige C. M„ die daar tege lijk met zijn echtgenote Maandag was opgenomen. Het echtpaar was bewuste loos in hun woonwagen te Tivoli onder de gemeente Geldrop aangetroffen, waarschijnlijk door kolendamp van de kachel vergiftigd. Het echtpaar was sinds Zaterdag gehuwd. DIVIDENSTOP IN SENAAT. BERAADSLAGING GESCHORST. De Eerste Kamer heeft de beraadsla ging over het wetsontwerp verlenging Dividendbeperking opgeschort. Dit ge schiedde op verzoek van de heer Rip (A.R.), die daarmee een conclusie trok uit naar voren gekomen juridische be zwaren tegen het ontwerp. De Nederlandse regering heeft voorts met klem gewezen op de grote betekenis voor Nederland van toenemende off shore orders, waaraan zij boven econo mische hulp sterk de voorkeur geeft, aangezien Nederland langs deze weg in de gelegenheid wordt gesteld zijn struc turele dollartekort te verminderen door het leveren van een volledige tegen prestatie. Om dezelfde redenen hoopt de Nederlandse regering dat de regering der Ver. Staten bijzondere aandacht zal be steden aan het opheffen van de handels belemmeringen, welke een gezonde ont wikkeling van het handelsverkeer tus sen West-Europa en Noord-Amerika nog steeds in de weg staan. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft de Nederlandse regering geluk gewenst met haar besluit af te zien van Ameri kaanse dollarhulp voor het lopende be lastingjaar. In een te Washington gepu bliceerde officiële verklaring, zegt de minister dat deze beslissing, die terug grijpt op de beste Nederlandse traditie van zelfvertrouwen de bewondering ver dient van het Amerikaanse volk. Foster Dulles voegde er de belofte aan toe, dat Amerika zal voortgaan met het program ma van rechtstreekse militaire hulp aan Nederland. Hij drong er tegelijkertijd op aan dat Nederland zijn defensie-inspan ning niet zal doen verslappen. PRIJZENBESCHIKKING VOOR SPECIALISTEN OP KOMST. Het ligt in de bedoeling, binnenkort een prijzenbeschikking af te kondigen voor de tarieven van artsen-specialisten, aldus heeft de minister van economische zaken, mede namens zijn collega van sociale zaken en volksgezondheid ge antwoord op vragen van de heer Van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer (K.V.P.). De gronden, die tot het vaststellen van bedoelde prijzenbeschikking leiden, zijn daarin gelegen, dat naar het oordeel van de minister van economische zaken een aantal artsen-specialisten de tarieven op ongemotiveerde wijze verhoogt. De spe cialisten in twee centra in het Zuiden van het land, t.w. Breda en Tilburg, de clareren weliswaar de grondbedragen, welke in de overeenkomst tussen de fondsen en de andere specialisten zijn vastgesteld, maar aanvaarden sedert 1 Januari 1953 niet langer de kortingen, welke krachtens deze zelfde overeen komst volgens een bepaald schema op een deel der declaraties van de specia listen worden toegepast. De prijzenbeschikking steunt op de artikelen 3 en 4 van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939. K.L.M. NEEMT DEEL AAN CHRISTCHURCH-RACE. Met „Liftmaster" in handicap-sectie. De K.L.M. heeft ingeschreven voor deelneming aan de luchtrace van Enge land naar Christchurch in Nieuw-Zee- land, die in October van dit jaar zal plaats hebben, in navolging van de in 1934 gehouden Melbourne-vlucht. Het licht in de bedoeling van de K. L. M. in de z.g. handicap sectie deel te nemen. In principe is besloten de vlucht uit te voeren met een DC 6A „Lift master". De luchtvaartmaatschappij heeft twee van deze vliegtuigen bij de Dou- glasfabrieken in Amerika besteld. Zij zullen in de loop van de zomer in Ne derland arriveren. De vormingsavond van de K.A.B. die Maandag werd gegeven, ging over „Het veelomstreden recht", waarover broeder Theophilus sprak die vroeger onderwijzer was in Waalwijk en nu in Nijmegen. Het was ook nu niet druk in de St. Jo- sephzaal van de Gildenbond, maar nu waren er tenminste ook ver schillende jongeren. In zijn inleiding sprak broeder Theophilus over de opvoeding in het algemeen en betoogde dat die op de eerste plaats toekomt aan de ouders. Zij hebben het recht en de plicht om te zorgen voor de gods dienstige, zedelijke, lichamelijke en burgerlijke opvoeding van hun kin deren, Daarnaast heeft ook de Kerk als Moeder van het bovennatuur lijke leven, het recht tot opvoeding terwijl de Staat de plicht heeft de rechten van ouders en kerk te be schermen. Als de verhouding tus sen deze drie opvoedingsgemeen schappen, gezin, Kerk en Staat, is verstoord, is de opvoeding en dus het kind, de dupe Daarin zag de spreker de kern van „het veelom streden recht". De school beschreef hij als een hulpinstituut van de ouders in hun opvoedende taak, die zich steeds uitbreidt. Welke ri htiug van on derwijs zij voor hun kinderen wen sen, beslissen de oudcis. Staats monopolie op onderwijsgebied is een uitwas van de staatsbemoeie nis, die tot uiting komt in staats scholen en neutrale scholen. Ook de Kerk beslist niet in eerste in stantie over de richting van het onderwijs, al stelt Zij Haar eisen tot bescherming van het zielele- ven. Tegen de achtergrond van de beknotting der ouders schetste broeder Theophilis !de honderd jarige schoolstrijd. DE SCHOOLSTRIJD. Rond 1600 hadden de steden 't recht scholen te stichten, maar na de Hervorming was het toezicht daarop in handen van de Siaats- kerk. Daardoor konden in de Ge neraliteitslanden Brabant en Lim burg geen Katholieke scholen ge sticht worden, al waren deze stre- ke practisch katholiek. En ze zijn het gebleven, dank zij de vormen de invloed van het gezin. Ook in de Franse tijd bleven de scholen protestant. Willem I stel de het openbaar onderwijs in, dat de oorzaak werd van de school strijd. De protestante scholen wer den omgewenteld in neutrale geest en door de onderwijsbesluiten werden in 10 jaar tijd 1146 staats scholen gesticht. Dit heeft in ern stige mate. meegewerkt aan de af scheiding van België in 1830. De ouders verzetten zich tegen de staatsscholen en in deze strijd hebben mannen als het Kamerlid Leopold van Sasse van Ysseit, Le Sage ten Broek en Hein de Wijs zich grote verdiensten verworven. In 1848 werd de vrijheid van onderwijs in de Grondwet vast gelegd, maar er werd geen be staansmogelijkheid voor de bizon- dere school geschapen, en toen in 1857 de openbare school neutraal werd, werden de protestanten in het katholieke kamp gedreven het streven werd eerst subsidie, daarna gelijkstelling. In 1853 werd de bisschoppelijke hiërarchie hersteid en van toen af gingen de bisschoppen vooraan in de strijd voor de bizondere school. In 1864 veroordeelde de Paus in een encycliek het liberalisme, de kampioen van de neutrale school. In 1868 vaardigden Ie bisschop pen het bekende Onderwijsman dement uit. Van de andere kant kwam in 1878 de verscherpte schoolwet, waardoor op zichzelf goede voorzieningen onder de ge geven omstandigheden de dood steek aan het bizonder onderwijs zouden betekend hebben, als men de strijd niet had volgehouden De samenwerking tussen protestanten en katholieken werd inniger, wat vooral het werk was van Schaep- man en Kuyper. Daardoor kwam in 1888 voor het eerst een protes- tantsdratholieke mee.'d rh id in de Kamer en het coalitieministe- rie dat daarna werd gevormd, gaf als eerste maatregel een kleine subsidie aan de bizo idtre sche len 300 per onderwijzer per jaar. Daarna begon de strijd om de gelijkstelling met als resultaat dat in 1905 de salarissen gelijk werden en dat in 1917 de volko men gelijkstelling volgde, uitge werkt in de Onderwijswet 1920. De groei van het bizonder onder wijs vanaf dat moment bewijst de noodzaak van deze gelijkstelling in 1921 was 46 van het onder wijs bizonder onderwijs en in 1941 was dat percentage gestegen lot 71 Momenteel is er een kleine teruggang. EN NU Is het doel nu bereikt vroeg broeder Thëophilus zich in het slotdeel van zijn uiteenzetting af. Zakelijk wel, meende hij, maar ideëel zijn we misschien ons doel voorbij gestreefd, doordat veel ou ders denken dat zij de opvoeding kunnen overlaten aan de school. Daarom wees de spreker met na druk op de persoonlijke verant woordelijkheid van de ouders voor de opvoeding van hun kinderen. Als richting voor het onderwiis wees hij een verdere emancipatie aan, terwijl hij pleitte voor verder onderwijs aan jongens van 1617 jaar, die alleen de lagere school liebben doorlopen. De heldere uiteenzetting van broeder Theophilus gaf blijkbaar geen aanleiding tot vragen en zo kon de secretaris, de heer J. v. d. Wiel, bij afwezigheid van voor zitter en vice-voorzitter, de bijeen komst onmiddellijk sluiten met de Christelijke groet.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1