W&ALWYK DE tEHGsmai DE ECHO VAN HET ZUIDEN DRUNEN Wij beschilderen een Kerk. BAL in „Thalia". PRINSES BEATRIX 15 JAAR. Dat opstijgend brandend zuur, van üw maag tot hoog in de keel 25-Jarig Bestaansieest R.K.J.B. VRIJDAG 30 JANUARI 1953 76e JAARGANG No. 9 ZONDAGSDIENST 1 Februari 1953. Arts Dr Langemeijer Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 1 Februari 1953. 10 uur: Ds. W. L. Jens. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR NOORDELIJK NOORD-BRABANT TE WAALWIJK. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noordelijk Noordbrabant te houden te Waalwijk op Vrijdag 30 Januari 1953, des narnid dags te drie uur in de achterzaal Hotel Verwiel. Agenda 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering der Kamer van lo de cember 1952. tt 2 Rede van de Voorzitter der Ka mer, houdende overzicht van het ver loop van het economisch .even binnen het district der Kamer in het afgelopen jaar 1952. 3. Verkiezing van a. een voorzitter; aftredend de heer J. W. van Heesbeen; b drie onder-voorzitters, onder wie een uit de leden, die zitting hebben voor de middenstandsbedrijven; a^end de heren C. W. Pullens, A. D. C. bneis (Middenstand) en A. J Wennekes. 4. Benoeming van de vaste com mirSCommissie van Toezicht op de Financiën en op het Handelsregister; af tredend de heren G F P van den As sam. J. Cornet, J. C. Fredenks, W. J. van de Noort en J. B. Verschuren- b Commissie inzake de Vestigings wet Kleinbedrijf; aftredend heren jn C. Frederiks, A. G. Meijs, W. J- van de Noort, C. W. Pullens en A. D. C. ^Hierna volgt sluiting der openbare vergadering en wordt overgegaan tot behandeling van het huishoudelijk deel. HET MIDDELBAAR ONDERWIJS VERLATEN. Met ingang van 1 September yan dit jaar zal de heer J. P. A. Odekerken, leraar Duits aan de R.K A e.nJ?' wegens 't bereiken van de 65-)arige leef tijd met eervol ontslag het middelbaar onderwijs met pensioen verlaten. De heer Odekerken is vanaf 1 -sep tember 1916, de oprichtingsdatum van de toenmalige middelbare Handelsschool aan de school te Waalwijk verbonden geweest en heeft dus alle stadia (mid delbare handelsschool, Hogere Handels school, H.B.S. A en H.B.S. B) meege maakt en aan al deze scholen Duits ge doceerd. Met hem waren bij de oprichting le raar de heren Dr. H. 'Knippenberg, di recteur, Drs. G. de Vries, Drs. G. van Imbeeck, Theo van Delft en Schoenma kers uit Raamsdonksveer; de school was toen gevestigd in t huis der familie H Witlox-Bressers, aan de Grotestraat (thans H. Hoffmans-v. d. Schoot). A.S. ZONDAG KAJ AFD. ST. CLEMENS. De afd. St. Clemens zet vol goe de moed haar werk en acties voort. I>e bijeenkomsten worden elke week goed bezocht en plannen worden er gesmeed. Volgende week zullen de jongens in Baard wijk de donateurskaarten komen aanbieden en wij hopen dat het aantal donateurs niet zal dalen. Gezien het vele werk dat deze af deling doet, vertrouwen zij dat ie der deze actie wederom zal steu nen. Zij danken u reeds bij voor baat. Agenda voor a.s. week Zondag 11 uur bestuursvergade ring. Dinsdag 8 uur pxoniersgroep. Vrijdag 7.30 uur ontspannings avond jongere groep. Zaterdag 2 uur werkgroep. Zaterdag 8 u,ur ontspannings avond voor alle jongens van 14 tot 23 jaar in 't patronaat. WINTERCONCERT „OEFENING EN VERMAAK". Op Dinsdag 10 Febr. a.s. geeft de Waalwijkse Liedertafel haar jaar lijks winterconcert, waaraan dit maal solistische medewerking ver leend wordt door mej. Alda van Boort uit Waalwijk en Eugène Reg- nier, heldentenor, één der sterren van het Theatre de la Monnaye te Brussel. Het programma voor de pauze zal bestaan uit klassieke werken, o.m. enkele fragmenten uit het Requiem van Mozart, welk werk men van plan is uit te voeren bij gelegenheid van de dodenher denking op 4 Mei a.s. Na de pauze zullen opera-fragmenten ten geho re worden gebracht. „VAN ANDER RAS". Drunen's Toneel, dat in eigen plaats en elders zoveel succes ge oogst heeft met 't toneelspel „Van ander ras", zal op Zaterdag 7 en Zondag 8 Febr. a.s. dit stuk ook in onze gemeente komen opvoeren. Deze toneelclub, onder de be kwame leiding van de beroepsre gisseur Jo v. Èrp uit 's-Bosch komt n.l. haar medewerking verlenen aan de uitvoeringen, die de harmo nie St. Jan op genoemde .data haar donateurs aanbiedt. Het beloven dus weer een paar mooie avonden te worden, zoals we dat trouwens van St. Jan ge wend zijn. PAROCHIE ST. CLEMENS UITGEBREID, Een gedeelte van de nieuwe woon wijk ten Oosten van de Putstraat zal voortaan tot de parochie van de H. Clemens te Baardwijk horen. Het betreft hier de oneven num mers in de Mr Luybenstraat en de nummers 22 t/m 34 en 65 t/m 91 uit de Pieter Vreedestraat. R.K,C.-AVOND. A.s. Zaterdagavond zal er in de Gildenbond een avond van muziek, zang en dans gegeven worden voor alle leden van de voetbalvereniging R.K.C. en haar onderafdelingen en hun dames. JUDO. A.s. Zaterdag 31 Januari zal de Judoclub Waalwijk, welke is aan gesloten bij de Kon. goedgekeurde Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond en de Internationale Judo Unie, naar Tilburg gaan om aldaar de befaamde Judo Club Tilburg te bekampen. Deze wedstrijden gaan weliswaar niet tegen Tilburgs kampioensteam, doch tegen de re- serveploeg van het bovengenoemd team. Tevens zullen diverse leden van de J.C.W. door C. v. Unen 2e Dan gegradueerd worden volgens de eisen van de Kodokan, welke graduaties internationaal geldig zijn. BAL-AVOND. De kaartclub in het café van de heer Fr. v. Helvoirt in de Putstraat organiseert a.s. Zaterdagavond in genoemd café een grote balavond met diverse attracties. Voor prima muziek is gezorgd en de talrijke dansliefhebbers van Waalwijk kun nen daar dus a.s. Zaterdag weer van een gezellige avond genieten. „DE RATTENVAL". Aanstaande Zaterdag zal in de zaal Thalia de bekende toneelvereniging „Ro binson'' een opvoering geven van het toneelspel in 3 bedrijven „De Ratten val", dat geschreven werd door Ed J. M. Terlingen en Kees Spierings. BILJARTEN. M. v. Bracht in Kampioenschappen 2e klas 38/2. Op grond van de door de Waalwijkse biljarter M. van Bracht behaalde resul taten in de voorwedstrijden heeft hij Zich weten te plaatsen in de eindstrijd om het kampioenschap van Nederland tweede klasse kader 38/2 seizoen 1952/ 53. Deze wedstrijden worden van 12 t.m. 15 Februari georganiseerd in Café de Sport te Apeldoorn. De eerste wedstrijden op 12 Februari zijn als volgt; v. d. Lem (A'dam)Groeneveld (A'dam) v. Veen (Tiel)—Weckseler (Kerkrade) v. Bracht (W'wijk)—Agema (H'lem) v. d. Horst (Epe)Koppel (Leeu warden). De overige ronden worden gespeeld volgens het zgn. internationale systeem. Wij wensen onze plaatsgenoot alle succes toe bij deze nationale kampioen schappen. ONBEVOEGD GEBRUIK. Dezer dagen constateerde de heer V. tot zijn grote ontsteltenis dat zijn bromfiets die hij goed afgesloten in een dam had weggezet, verdwenen was. Een uitgebreid politie-onder- zoek had onmiddellijk tot resultaat dat men de bromfiets, waarvan het slot was geforceerd, onbeheerd bij een café zag staan. Vermoedelijk heeft men hier niet te doen met een poging tot diefstal, maar met onbevoegd gebruik, zoals men dat noemt. KLEINE AANRIJDINGEN. Dinsdagmiddag had er in de Gro testraat een lichte aanrijding plaats die veroorzaakt werd door het feit, dat de chauffeur van een vracht wagen, zekere v. R. uit Helvoirt, toen hij zijn wagen achteruit reed niet voldoende op het achter hem komende verkeer lette, met het ge volg dat een aanrijding met de per sonenauto van de heer S. uit 'Rot terdam niet meer voorkomen kon worden. Laatstgenoemde wagen liep lichte schade op. Toen H. uit Sprhng-Capelle met zijn vrachtwagen uit een uitrit in de Stationsstraat kwam, heeft hij er waarschijnlijk ook niet aan ge dacht om op het verkeer te letten, want toen hij reeds op de weg was, kwam hij in botsing met de luxe wagen van T. uit Alphen aan de Rijn, die nogal zwaar beschadigd werd. Geachte Redactie, Met grote erkentelijkheid moet ik Uwe directie en redactie dank zeggen voor het zeer sympathieke, en ter zake kundige artikel, dat over de kerk van de H. Clemens te Baardwijk, in uw blad van 1.1. Vrijdag verscheen. Inderdaad is onze kerk zonder enige pretentie een eenvoudi ge, maar mooie dorpskerk alleen het smakeloze en nu door oorlogsschade zeer vervallen interieur vraagt grondige restau- Het is echter zo langzamerhand voldoende bekend, dat de fi nanciële situatie van de BaardwÜkse kerk zeer slecht is, en dus een restauratie van zulke omvang niet uit eigen middelen kan bestreden worden. Daarom is in Baardwijk een grote inzamelingsactie begonnen, die op zeer lange termijn wordt gehouden, omdat onze eenvou dige parochianen slechts met kleine bijdragen hun kerk kunnen steunen. We moeten naast de hulp van onze parochianen ook hulp van buiten de parochie hebben, om tot een zo gunstig mogelijk re sultaat te komen. En, overtuigd van de bekende milddadigheid van zeer velen in de parochies van St. Jan, St. Antonius en Besoijen, durf ik een beroep doen op katholiek Waalwijk. Zo vaak is er mild ge geven voor alle mogelijke goede intenties, zodat ik me vlei met de hoop ook voor onze St. Clemenskerk op de steun van velen te mogen rekenen. Ik dank dan ook de geachte directie en redactie yan de Echo, als altijd bereid te helpen, dat deze mij in staat stelt een steun-actie voor onze kerk in de rubrieken van haar blad te mo gen openen. Katholieken van Waalwijk, zo dikwijls worden er feestavond- jes gehouden en jubilea of huwelijksfeesten gevierd, denkt dan eens aan de kerk van Baardwijk 1 Hoe dikwijls werd vroeger in gevallen van ziekten en bij alle noden de hulp van de H. Clemens, patroon onzer parochie, in geroepen. Brengt ook nu Uw offertje ter ere van die H. Cle mens, voor de kerk aan hem toegewijd .ui Moge geachte redactie, door uwe medewerking en de hulp van velen in Waalwijk, onze actie slagen en wij van vele zorgen verlost worden. Het gironummer van Kerk- en Schoolbestuur van Baardwijk- Waalwijk is 480950. Pastoor St. Clemens-parochie. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Wilhelmus A., zv. A. W. Pullens-v. Boxtel; Catharina H. M. en Wilhelmina M. J., dochters van. A. C. v. Hulten-van de Water; Jo hanna P., dv. H. Suk-Pol; Alexan der K. M„ zv. S. J. Vermeulen- Dekkers te Loonopzand; Marinus J-, zv. A. v. d. Schans-IJpelaar; Gerar- da M. C., dv. G. M. Spierings-Smits te Loonopzand; Eric A., zv. M. T. Mathieu-Panhuyzen te Loonopzand; Johannes H. W„ zv. C. C. van de Ven-Faas; Sisanna M., dv. L. Hey- mann-Schouten; Catharina C. T., dv. A. Laros-Mulders. Overleden: Joseph Muijris 82 j„ weduwnaar van M. J. Hompesch; Lambert P. W. Dupont 81 j. te Den Bosch, weduwnaar van E. A. Bech- told; Anna M. Lagarde 70 j„ echtg. van J. H. v. Oudheusden. Huw.-aangiften: D. Wijnands 28 j. te Dordrecht en M. M. v. Zeist 23 j. te Waalwijk; J. C. G. Turkem- burg 37 j. en W. M. C. v. d. Velden 31 j„ beiden te Waalwijk; A. van Beek 30 j. te 's-Gravemoer en C. B. Varossieau 19 j. te Waalwijk. Gehuwd: W. J. v. Alebeek 22 j. te 's-Bosch en E. P. J. Leijten 20 j. te Waalwijk; A. M. Steenbergen 28 j. en H. T. v. Brunschot 25 j„ bel den te Waalwijk. Ingekomen: J. H. v. Venrooij van Loonopzand; C. R. Hoff en echtg. van Drunen; M. J. Vos van Wijk en Aalburg; M. J. Bakker van Alke made; J. J. C. M. Schuurman van Amersfoort. Vertrokken: G. J. W. E. Hoff- mans naar Apeldoorn; J. H. M. Kolster naar Rotterdam. BIOSCOOPPROGRAMMA MUSIS SACRUM. Nieuw Mexico. Volgens het bekende recept van In dianen-soldaten cavalerieaanvallen indianentrommen en nog meer van der gelijke ingrediënten is deze Nova-film vervaardigd en niemand zal willen ont kennen, dat films als Nieuw Mexico de volle interesse hebben van het bios coop-publiek. Zo krijgt de liefhebber van de spannende Western van Vrijdag t.m. Zondag weer zijn kans om in Musis Sacrum een dergelijke film te gaan zien. Lew Ayres en Marilyn Maxwell spelen de hoofdrollen in deze wedstrijd tussen goed- en slechtwillende blanken en fa natieke indianen. Het Testament van Dr Mabuse. Het zal slechts heel zelden in de film historie voorgekomen zijn, dat een film, die in 1932 werd vervaardigd nog steeds ln staat is zich te handhaven op de lijst Van de beste producten der filmindustrie. Dit is het geval met de zeer bekende VRAGEN EN MENINGEN VAN ONZE LEZERS. KOOPAVOND EN KOOPGELD. Als een kleine man gaat dromen Over 't Vrijdagskopen feest, Zegt hij somber zonder schromen Was er die maar nooit geweest. Liggen Piet, Jan, Kees en Henken Eindelijk onder de wol, Dan begint, dat zoudt U denken Voor mij de koopjesavondlol. „Wat staat daar 'n keurig pakske, En die jurk, maar dertig pop, Dat was iets voor 't jongste brakske, Maar Pa's centen die zijn op. Daarom kom ik zonder klagen U een klein verzoekje doen Geef mij toch, mag ik het vragen? Vrijdagsavonds al mijn „Poen". Dan vult heus de krant geen hoekskes Met advertentie's groot en klein, Maar dan wordt het voor ons „Broekskes" Echt een Vrijdags koopfestijn. N.N. kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smakelijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of dro gist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in te nemen zonder wa ter of wat ook. (en terecht) Duitse film van Fritz Lang ,.Dr. Mabuse", waarin de vervaardiger zich in de ware zin van het woord een meester heeft getoond; zijn film is een klassieke film geworden in het genre misdaad- en detective-films. Voor perso nen boven 18 jaar. Prov. Staten t SOCIALE AANGELEGENHEDEN DER PROVINCIE. Maandag kwamen de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant in slotzitting bij een en in deze zitting waren het vooral de sociale aangelegenheden der Pro vincie die de aandacht hadden van de leden. Zo werd gesproken over de drankbe strijding in Brabant; naast de 1000 subsidie aan het R.K. Consultatiebureau voor Drankzuchtigen drong dr Severijen er op aan dat het Prov. Bestuur diligent zou blijven in deze kwestie, hetgeen door Drs. van de Poel namens G.S. werd toegezegd. Aanvankelijk was er verzet tegen het voorstel om 5000 subsidie te geven ten behoeve van het geestelijk hygiënisch werk voor de jeugd; enkele leden name lijk wilden het gevraagde bedrag van 36.000 voor dit doel uitgekeerd zien. G.S. wilden echter dit werk zien als een rijkstaak en zolang de Rijks-subsidie regeling in deze geen duidelijk beeld geeft, zijn Gedeputeerden van mening dat de Provincie zich enigermate heeft te distanciëren. De debatten resulteerden in een motie van de Heer Mr Sassen (KVP), waarin gesteld werd dat geen der Medisch-Op- voedkundige Bureaux in Brabant bij ge brek aan financiële middelen gedwongen mag worden te sluiten, en dat de Sta- Alweer een verjaardag in het Koninklijk Gezin. Morgen wordt onze oudste prinses, de vermoedelijke troonopvolgster, 15 jaar, een leeftijd waarop meisjes gewoonlijk niet meer onder de kinderen gerekend wensen te worden. Hoeveel meer geldt dit niet voor prinses Beatrix, die haar eerste officiële daden al gesteld heeft, en die menselijker wijs gesproken eens haar Moeder zal opvolgen. Daarom een bijzon dere felicitatie voor onze kroonprinses, met de wens dat haar een ge lukkig leven zal beschoren zijn, nog vele jaren met haar koninklijke ouders en prinselijke zusjes, en dat Gods zegen op haar levensweg moge rust«n. ten Gedeputeerden machtigen om alle terzake dienende maatregelen te treffen. Het voorstel om het werk der Mater Amabilisscholen te subsidiëren met 18000.ontlokte enkele heren de me ning dat dit werk ook uitgestrekt diende te worden over het werkende meisje op het platteland; maar andere leden, o.m Burgemeester Teijssen, betoogden, dat dit werk primair bedoeld was voor het fabrieksmeisje, terwijl ook van meerdere zijden werd aangedrongen op verhoging van de subsidie. Tenslotte besloot men onder toekenning van de voorgestelde subsidie, in de a.s. Zomerzitting op deze zaak terug te komen. Het voorstel om het crediet voor het onderzoek naar de resultaten van het Lager Onderwijs in Nrd.-Brabant te ver hogen tot 66.600.leverde ook stof tot discussie. De leden waren van me ning, dat men bij het onderzoek alge meen Nederlandse maatstaven zou aan leggen. Het bleek dat de onderzoek commissie hiervan was afgeweken. In zijn antwoord hierop zei de voorzitter, dat de Provinciale Staten geen weten schappelijk rapport wensen, dat voor Brabant van weinig practisch nut zou zijn. Tenslotte werd het voorstel aangeno men, nadat G.S. het amendement Sas sen hadden overgenomen, waarin ge zegd werd, dat over dit werk regelma tig contact zal worden gehouden tussen G.S. en de culturele commissie uit de Staten. Aan het einde van deze zitting werd de begroting voor 1953 met algemene stemmen aanvaard. De uitgaven zijn ge raamd op 7.406.000 en de inkomsten op 6.318.000.—. De heffingen van de opcenten werden gesteld op 2.288.000, met hetvolg dat een bedrag van 1.200.000.— aan het reservefonds kon worden toegevoegd. VIJFTIG JAAR K.A.B. IN BOSSCHE BISDOM. Pontificale H. Mis in Tilburg. De standsorganisatie der K.A.B. in het diocees Den Bosch viert dit jaar haar 50 jarig bestaan. De diocesane K A. J. viert tezelfder tijd haar zilveren jubileum. Ter viering hiervan zal mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch op tweede Pinksterdag (25 Mei) een pontificale H. Mis opdragen in de pa rochiekerk van St. Anna te Tilburg. Daarna volgen een feestelijke koffie tafel in Metropole te Tilburg, toeganke lijk voor leden van de Centrale Raad en afgevaardigden van de K.A.V., K.A.J. en V.K.A.J., en des middags eveneens in Metropole een plechtige herdenkings zitting, tijdens welke o.a. mgr. W. Mut saerts zal spreken. Zondag 19 Juli wordt in t Vliert- stadion te Den Bosch een jubileumspel opgevoerd, samengesteld door rector Beex en Ad. Bevers; het geheel onder leiding van Ant. Sweers. Het ligt in de bedoeling om als blij vende herinnering aan het dubbele jubi leum een altaar met toebehoren te schen ken, bestemd voor de kapel van het nog te stichten rustoord voor de zwakke kin deren der K.A.B.-leden. De Géést. Adviseur dér N.C.B. Rector Bekkers sprak te Drunen. De R.K.J.B. afd. Drunen vierde j.l. Woensdag zijn 30-jarig bestaansfeest. De dag was begonnen met een gezon gen H. Mis met algemene communie. Des avonds werd met een algemene bijeenkomst en feestvergadering het 30- jarig bestaan herdacht. Op deze feest vergadering waren tegenwoordig de geestelijk adviseur van de N.C.B. Rector Bekkers, de Hoogeerw. heer Deken Rooyackers, de oud-adviseur van de afd, Drunen Kap. J. Simons en verder vertegenwoordigers van de N.C.B. en van de Boerinnenbond. De voorzitter van de afd. Drunen opende deze bijeenkomst, riep allen een hartelijk welkom toe en gaf hierna het woord aan de secretaris, die verslag uit bracht van 30 jaar R.K.J.B. te Drunen. Reden tot oprichting van de R.K.J.B. was, dat het toenmalig bestuur van de N.C.B. en speciaal op aandringen van diens geestelijk adviseur de Hoogeerw. heer Deken Selten, het nodig oordeelde om in het kader der emancipatie der boerenstand en ook volgens richtlijnen van het hoofdbestuur, de jonge boeren de kans te geven om zich te organiseren, om te trachten zich op deze wijze op geestelijk en stoffelijk gebied betere in zichten te verwerven. De oprichting geschiedde in Febr. '22 en het eerste bestuur was als volgt sa mengesteld: Jos Pelders, voorz., C. van Drunen, secr., C. v. Spijk, H. v. Spijk en P. v. d. Ven, leden. Geestelijk Ad viseur Deken Selten. De crisis in de dertiger jaren en de oorlog en bezetting hebben de R.K.J.B in haar werk en uitbouw steeds zeer belemmerd. Na de oorlog kwam de grote opgang. Met groot enthousiasme wierp men zich op het ideaal dat' de leden bij de oprichting reeds voor ogen hadden, n.l. algemene vorming van onze jonge boeren op geestelijk en stoffelijk gebied. Kon het dan ook anders of de activiteiten moesten toenemen, 'n Groot aantal cursussen werd gegeven, zowel op godsdienstig als landbouwkundig ge bied. Excursies werden gehouden, ten toonstellingen bezocht en wedstrijden op bedrijfsgebied georganiseerd in vereni- gings- en kringverband. Hulp werd ge boden daar waar nodig was. Op sport gebied wist Drunen menig bekertje in de wacht te slepen en men heeft thans een toneelvereniging die er zijn mag. Dan brengt het verslag dank en her denkt allen die als adviseur of als be stuurslid alles hebben gedaan om de R.K.J.B. te steunen en mede te stuwen naar een hoger peil, en tot slot wekt het de leden op om trouwe en goede leden te zijn in het belang van zichzelf en tot verheffing van de gehele boeren stand. Verder werd het woord gevoerd door de geestelijk adviseur Kap. Vogels, die achter al de activiteit op stoffelijk ge bied het geestelijk terrein zag, de boer van straks, de jonge boer van thans, als christenmens. Namens de N.C.B. sprak de heer C. van Drunen; deze huldigde de R.K.J.B. om zijn activiteit op velerlei gebied, dankte de R.K.J.B. voor diens hand- en spandiensten en liet zijn felicitatie ver gezeld gaan van een enveloppe met in- Namens de Boerinnenbond sprak me vrouw Vugts uit Elshout, die op een zeer geestige wijze de R.K.J.B. geluk wenste. De jonge boer is de hoop voor de toekomst, terwijl zij ook voor een groot deel van de leden van de Boerin nenbond de hoop is, aldus dezer spreek ster, die ook haar gelukwens vergezeld deed gaan van een enveloppe met in houd. Na het dankwoord door de voorzitter gingen allen naar de noodkerk, alwaar Rector Bekkers een spreekbeurt zou houden over het boerengezin. Hierbij waren ook tegenwoordig vele leden van de N.G.B. en de Boerinnen bond uit Drunen en Elshout. Na een kort inleidend woord door Deken Rooyackers, die het bezit van een goede R.K.J.B. een zegen noemde, kreeg Rector Bekkers het woord. Na eerst in het kort de ontwikkeling van het organisatiéleven van de boeren stand te hebben nagegaan, waarbij spr. wees op de oorzaak waarom een R.K. B. veel later kwam dan onze eigenlijke standsorganisatie, belichtte spr. de grote betekenis van het boeren gezin. Alles, aldus spreker, heeft de boer mee om te ziin een diep godsdienstig mens. God, gezin en bedrijf, zijn bij de boer één. Niemand is uit de aard van zijn werk zo nauw verbonden met God, staat er zo dicht bij als hij. Zeer uitvoerig weidde spr. hierover uit en belichtte in dit ver band de betekenis van het boerengezin Geen stand, aldus spreker, heeft het echte, het diepe geloof en de gods dienstzin zo goed, zo hecht en zo zuiver bewaard, als die der boeren. De boet kan dat, de boer moet dat, want hij, aldus spr., heeft van nature alles, maar dan ook alles mee. Dan wees spr. op het materialisme. De boer, aldus spr., moet materialist zijn. Hij moet rekenen, hij moet werken. Maar dan materialist in de goede zin des woords. Het gaat niet om de stof als einddoel, maar als middel om God te dienen. Ons geloof en zeker niet het ge loof van de boer, bestaat niet in het Zondags naar de kerk gaan, maar hei is ons gehele leven, in huis, in het be drijf, in de kerk. Dan wees spreker op de gevaren van onze huidige maatschappij. Al heeft de boer alles mee om dicht bij God te staan, toch is in verschillende landen dit niet voldoende gebleken. Wij staan wijd open, aldus spr., de indrukken van buiten kunnen gemakkelijk op ons door dringen; dat heeft zijn voordelen en zijr nadelen, maar, en dit beklemtoonde spr. op zeer uitvoerige wijze, laten wij toch onze offerzin behouden, die de boer in zo grote mate bezit. Als wij de offer zin niet behouden, dan zullen wij ver vallen in het materialisme, dat verre van ons moet blijven. Het kon niet anders of zeker op een bijeenkomst die belegd is door de boe ren jeugd moest spr. het actuele punt van de toekomst van deze jeugd aan snijden. Na uitvoerig dit probleem be licht te hebben kwam spr. tot de con clusie dat in dit probleem, dat zich steeds verder toespitst en in de toekomst nog erger zal gaan toespitsen, er maar twee richtpunten zijn aan te geven, n.l een groot Godsvertrouwen en vorming en ontwikkeling. Laten wij ons gods vertrouwen dat wij, aldus spr., in deze nodig hebben, niet verliezen. Vorming en ontwikkeling; wij moeten zorgen dat wij klaar zijn voor een taak, waar die ook ligt. Tot slot wenste spreker de R.K.J.B namens het hoofdbestuur nog geluk en sprak de hoop uit dat zij nog vele jaren haar goed werk zou mogen vervullen. Hierna dankte Deken Rooyackers Rec tor Bekkers voor zijn leerzame uiteen zetting. De R.K.J.B. en genodigden brachten de verdere avond in gezellig samenzijn door in de gymnastiekzaal, waar de Vrolijke Kornuiten voor muziek en zang zorgden. Op deze avond kwam ook nog een gelukwens met een geschenk binnen van de R.K.J.B. afd, Elshout. VERGADERING K.A.V. De K.A.V. afd. Drunen hield Maan dag een feestvergadering die zeer druk bezocht was. De avond werd met mu ziek en zang opgeluisterd door de Vro lijke Kornuiten. De heer P. Verhulst sprak een propagandistisch woordje over H.K.W. en een collecte hiervoor bracht 27.50 op. De geestelijk adviseur roem de de opkomst der vrouwen naar deze vergadering en spoorde deze aan voor taan ook de mannen te sturen. Een trac- tatie zorgde er verder voor dat de goe de stemming er in bleef. FEESTAVOND WINKELIERSVERENIGING. Met een feestavond besloten de win keliers Dinsdagavond de eerste lustrum winkelactie, die in December werd ge houden. De voorzitter bracht een kort verslag uit van de actie, waarbij 103435 bonnen werden uitgereikt. Ook werden de prijzen bekend gemaakt van de eta lagewedstrijd. Deze was als volgt: Eerste prijs: J. Verdiesen, 90 pnt. Tweede prijs: P. Verhoeven, 85 pnt. Derde prijs: L. Sikkers, G. v. d. San- den, J. v. d. Hoven, Th. Besselaar, F. Wagemakers, 80 pnt. Vierde prijs: Gez. Sikkers, W. v. d. Wiel, L. Brok, W. v. Oosterhout, 75 pt.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 7