ELSHOUT NIEUWKUIJK VLIJMEN HEUSDEN SPRANG HAARSTEEG SPRANG-CAPELLE WASPIK RAAMSDONKSVEER LANGER DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 JANUARI 1953 ICan Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt D eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. d fl s E V p V b 9 p F h h P solidariteit van de middenstand en de Het Brabants Cabaret Ensemble zorg de de verdere avond voor de gezellig heid, een gezelligheid die zeer zeker de teamgeest zal hebben versterkt. Men bleef nog zeer lang in gezellig samenzijn bijeen. KINDERFEEST. Woensdagmiddag werd voor de kin deren van Elshout en Drunen door de Winkeliersvereniging een feestmiddag gegeven, als slot van de winkelactie. Deze middag werden de prijzen uitge reikt van de etalagewedstrijd en verder was er tractatie en film. Het was voor de ruim 800 kinderen een echte feest middag. VOLLEYBAL. Om te komen tot oprichting van een damesafdeling van de Volleybalclub S D. O. zullen a.s. Maandag twee dames teams op uitnodiging van SDO in de zaal van het parochiehuis een propa- ganda-demonstratie wedstrijd spelen. Aanvang 8 u. Alle dames zijn welkom. H. FAMILIE. Na overleg met de prefecten en on derprefecten der H. Familie zal door de nieuwe directeur de Weleerw. heer A. van Leeuwen, getracht worden de broe derschap van de H. Familie, die ruim 10 jaar bestaat, weer tot nieuw leven te brengen. Met de ledenwerving is reeds een begin gemaakt en verschillende nieu we functionarissen zullen worden aan gesteld. In een parochie, waar zoveel verenigingen op sociaal en cultureel ter rein bloeien, mag een bloeiende zuiver kerkelijke vereniging niet ontbreken. Het ■is vooral de bedoeling van de nieuwc directeur dat vele jonge mannen zich voor dit mooie werk zullen geven. ONTSPANNINGSAVOND. A.s. Zondag zal aan de leden van Elshout Vooruit de derde ontspannings avond worden aangeboden. Aanvang half acht en toegang uitsluitend op ver toon van lidmaatschapskaart. BIBLIOTHEEK. Na weken van voorbereiding en met. steun van de overheid is men tenslotte geslaagd in het oprichten van een paro chiële uitleenbibliotheek. De boeker, worden betrokken van de R.K. Openba re Leeszaal St. Catharina te Eindhoven. Zaterdagsavonds zal gedurende een uur na het lof gelegenheid zijn boeken te halen en terug te bezorgen, in de bo venzaal van het parochiehuis. Begonnen wordt Zaterdag 31 Jan. S.D.O. A.s. Zondag 1 Febr. gaat de R.K Volleybalclub S.D.O. met het eerste team op invitatie-tournooi in Kaatsheu vel. De spelers van het eerste team zijn de heren C. Brok, P. Brok, J. Janssen. B. v. Lier, A. v. Logten en H. v. d. Wijngaarden. Reserves: C. v. d Aa en A dé Kruijff. CULTURELE AVOND. Het programma dat de voordracht kunstenaar Gerard Heystee Zondag j de Culturele vereniging Onsenoort bood v as vol afwisseling en kleur. Heystee beschikt over talenten die de schoon heid van poëzie en proza voor hen die luisteren willen, op verrassende wijze openlegt. Het is een jong talent, dat veel belooft voor een schitterende toe komst, maar dat nu reeds een zeer grote hoogte bereikt heeft. De weldadige en begrijpende sfeer, het contact tussen kunstenaar en publiek dat zo rijkelijk aanwezig was, dreef de declamator tot grootse prestaties. Meenden wij in de beide aanvangsgedichten „Het daghet in den Oosten" en ,,De ballade van de boer" nog 'n kleine aarzeling te bemer ken, deze indruk moest spoedig plaats maken voor grote bewondering en in tens genieten, bij het horen van zijn ver tolking van het eenvoudige en naieve verhaal van Peretz. Prachtig van expressie en in dringend was het fragment van de broe dermoord uit Rogier van Aerdens Kain, waarin hij de volheid van talent ont plooide. Van meesterschap getuigde ook zijn voordracht van het griezelverhaal van Edgar Allan Poe„Het hart als verklikker". De obsessie van de krank zinnige vertolkte hij op suggestieve doch beheerste wijze. De drie proza fragmen ten toonden zijn grote waardigheid en zijn mooi talent. Na de pauze liet hij een ander facet daarvan flonkeren. Gul en hartelijk is er gelachen bij zijn vrolijke interpretaties van de humor in het Ne derlandse proza en poëzie. De korte proza stukjes waren van dit gedeelte veruit het best, terwijl de ontstane vro lijkheid hem even verleidde tot teveel charge in 'n enkel gedicht van Chariva- rius. Kostelijk was ook Kees Stips pa rodie van Pyhramus en Thysbe. Gerard Heystee bezorgde de vele toe hoorders 'n avond van zinrijke verdie ping in het eerste gedeelte, van rijk genot in het tweede. UITVOERING. De R.K. Toneelvereniging Kunst Adelt gaf Zondag j.l. haar eerste winteruit voering in Café van Baardwijk. Opge voerd werd het toneelspel Moeder Antje Speelsters en spelers hadden eer van hun werk en hebben de vele bezoekers een aangename avond bezorgd. UITVOERING UTILE DULCI. Zondag, Maandag en Dinsdag, 1, 2 en 3 Febr. a.s. geeft Utile Dulci haar tweede winteruitvoering in het Patro naat; aanvang 8 uur. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven: De Fuik, door Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen. Regie J. Nicols. Utile Dulci heeft ditmaal de keuze laten vallen op een blijspel, want ze hebben vele donateurs en die willen graag eens een blijspel zien. Nu kan dit en ook zij zijn tevree. Utile Dulci heeft hier bijzondere krachten voor, daarom kan er iets moois worden verwacht. KANARIE-VERENIGING. Zaterdag 31 Jan. en Zondag 1 Febr. geeft de Kanarievereniging Vogellust 'n Kanarie-tentoonstelling in café P. van Eggelen; 108 kanaries in alle kleuren zijn ingezonden. Daarbij nog verschillen de tropische vogels, dus een gang naar de tentoonstelling zeker waard. VLIJMENS MANNENKOOR. Maandagavond gaf Vlijmens Mannen koor haar eerste winteruitvoering in café Toonkunst bij Joh. Peijnenborg. Naast de verschillende zangnummers die ten gehore werden gebracht, werd medewerking verleend door Noyses Bosch (Rooms Toneel), Regie Kees Spierings, met het blijspel Millionnair tegen wil en dank, naar George Ban. door Joop van de Pol. in de uiterste hoeken gevulde zaal was een welverdiende beloning. Hierna trad voor het eerst in Ha ir- steegs geschiedenis een aantal pui ke muzikanten aan, gestoken in boerenkiel en pet, de z.g. Boeren- kapel. Onder leiding van A. v. d. Berk gaven deze 12 muzikanten 'n aantal nummers ten beste, die door de aanwezigen met grote aandacht 'werden aanhoord. Daarna waren 't „De Hutters" die de aanwezigen verrasten met een dolkomische 2- 'acter „Baardje roert zijn staartje". Tot slot trad nogmaals op de Boe- renkapel; thans was het A. van der Lee die de dirigeerstok hanteerde op een wijze, die allen eens harte lijk liet lachen, en de conferencier J. v. d. Water leidde de diverse nummers met een vrolijk praatje en een geestig mopje in. Schuttersgilde. In café J. de Gouw hield het Schuttersgilde St. Ambrosius zijn jaarlijkse teerdag, met daaraan ver bonden het prijsschieten en het koningschieten voor de dames van de leden. Het was een zeer span nende kamp en 'tenslotte kon Mej. Verhoeven met in totaal 21 punten tot koningin worden uitgeroepen. De tweede plaats was voor Mej. v. Beurden met 20 pnt., derde Mej. de Ondanks dat Vlijmens Mannenkoor de datum van uitvoering moest verschui ven, was er flinke belangstelling. De aan wezigen hebben een genotvolle avond gehad. Vlijmens Mannenkoor bracht en kele mooie nummers ten gehore, waarin vooral Hollands Glorie het meeste bij val oogstte. Rooms Toneel geen onbekende voor Vlijmen, liet vlot en hoogstaand spel zien, dat bij het tal rijke publiek in de smaak viel en de lachspieren los rukte. Het was een ge slaagde uitvoering. Na afloop dankte de voorzitter, de heer v. Buul, Rooms Toneel voor de bereidwillgheid deze uit voering te geven en tot de donateurs richtte hij de wens Vlijmens Mannen koor te blijven steunen. ONGEVAL. De landbouwer L. B. uit Bern had het ongeluk van de hooizolder te vallen et. zijn pols te breken. De Heusdense E. H. B. O. die zich per rijwiel naar de plaats van het ongeval begaf, kwam even te laat. De dokter die over een auto be schikt, had het slachtoffer reeds medi sche hulp verleend. Vaan met 19 punten. Onder de da mes die om de een of andere reden verhinderd waren, werden de prij zen verloot. Maandagmiddag omstreeks 3 uur had alhier een ernstig auto-ongeluk plaats. Toen de heer P. Dekkers met zijn echt genote in zijn auto huiswaarts reed, kwam hij nabij zijn woning in botsing met een vrachtwagen. Vooral zijn echt genote liep zware verwondingen op. De heer Dekkers zelf werd licht gewond. Mevr. Dekkers werd terstond naar het ziekenhuis te Den Bosch overgebracht Haar toestand is ernstig. AANBESTEDING. Heden werd aanbesteed het verbete ren van een woning voor de heer Th v. Beurden, waarvoor als volgt werd in geschreven: J. v. Beijnen en Zn. Haar steeg 3391; J. v. Veluw en Zn. Haar steeg 3363; J. v. Oosterhout Haarsteeg 3337. Gegund aan de laagste inschrij ver. Architect A. H. v. Stokkum, Vlij men. Harmonie St. Caecilia. Er vielen veel optimistische ge luiden waar te nemen tijdens de jaarvergadering, die door de har monie St. Caecilia in café J. van Oijen onder voorzitterschap van G. Pulles werd gehouden. Het deed hem goed, zoals hij zeide, dat de opkomst van de leden zo buiten gewoon groot was, wel een bewijs dat de leden naast de repetities ook belang stellen in het korps als organisatie. Na voorlezing van de notulen dei- vorige vergadering werd door de secretaris eveneens het jaarverslag voorgelezen waaruit bleek dat door de leden weer heel wat werk ver zet is. Naast de vele repetities, marsen door het dorp, opluisterin gen van verschillende gebeurtenis sen, deelname aan festivals volgde het hoogtepunt, het behalen van een le prijs in de ereafdeling op het concours te Zeist. Vla het financiëel verslag werd aan allen een goede kijk gegeven op de enorme onkosten die de har- monie moet maken om zich op di. peil te handhaven. Ondanks de steun die de harmonie van alle zij den ontvangt, vertoont de kas ech ter een tekort, dat nu evenwel door de reserve-kas kan worden gedekt. Het aftredende bestuurslid J. van Bijnen werd herbenoemd en in de plaats van L. v. d. Heijden, die zich wegens hoge leeftijd niet meer her kiesbaar stelde, werd gekozen L. v. d. Berk. Het aftredende lid van 't hoofd bestuur, B. Verharen, werd herko zen, en in de vacature H. Werther werd gekozen Th. v. d. Heijden. Verder deed de voorzitter medede ling van het feit dat het corps dit jaar zijn 110-jarig bestaan hoopt te vieren; door de vergadering werd unaniem besloten dit feit op groot se wijze te vieren door het geven van een festival; door het bestuur zullen hieromtrent nog nadere plan nen bekend worden gemaakt. Na mens de café-houder J. van Oijen kon hij echter verklappen, dat bij deze gebeurtenis de opening van t geheel herbouwde café zal plaats hebben. Verder werd besloten ook dit jaar weer aan een concours deel te nemen en eendrachtig zal ge tracht worden om bij het 110-jarig bestaan de harmonie tot in de Vaandel-afdeling te verheffen. De heren C. Couwenberg, K. de Hart en J. Koks werden aangesteld om bij alle gelegenheden voor het ma teriaal zorg te dragen. Muziekavond. Aan donateurs, begunstigers en verdere belangstellenden werd door de harmonie St. Caecilia op ^Zater- dag- en Zondagavond in café J. v. Oijen een muziekavond aangeboden die buitengewoon is geslaagd. Ver der verleenden medewerking de boerenkapel „De Paffers" en „De Vrolijke Hutters" met een prachtig blijspel. Het programma werd in gezet met een 6-tal keurige muziek nummers, die onder leiding van de directeur A. v. d. Heijden op niet. te verbeteren wijze werden uitge voerd. Een daverend applaus van de tot UITVOERING EXCELSIOR. Zoals wij in ons vorig nummer reeds meedeelden geeft de Chr. Gemengde Zangvereniging Excelsior alhier, met medewerking van het kinderkoor Klein- Excelsior a.s. Zaterdagavond half acht in de zaal van de Chr. Volksbond haar jaarlijkse uitvoering. Naast een aantal zangnummers uit te voeren door het gemengd koor, zowel als door het kinderkoor, bevat het pro gramma ook een drietal tableaux, op te voeren door de damesleden der vereni- ging. Het gemengd koor opent de zanguit voering met een viertal nummers, n.l.: Morgenzang, Avondstilte, Als de ziele luistert en Cantate Domino, waarna het kinderkoor zingt: De winter is geweken. Het Kerkklokje en Voorjaar. Door enige damesleden van het groot koor wordt vervolgens voor de pauze nog een tableau opgevoerd, getiteld Hollands Vlag. Na de pauze treedt eerst het Jeugdkoor op met een tableau: Kaarsjes in de nacht, en zingt vervolgens: De Nacht, Lente en Spelevaren, waarna het dameskoor het tableau: Verleden, Heden en Toekomst brengt en tot slot zingt het gemengd koor: De Perelkens van de Hei en Avondliedeke, om te besluiten met het groot koorwerk van Frans Verhaaren: Lied der Dennen. Al met al een programma dat zeker in staat is de vele liefhebbers van goed-, zang een aangename avond te bezorgen. Dat hier iets goeds geboden wordt, daarvoor staat de bekwame dirigent van Excelsior de heer Jac. Groen uit Heus den ons borg. De uitvoering wordt geopend en ge sloten door Ds. C. Streefkerk, ere-voor- zitter van Excelsior. Rheumatische pijnen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzui verende organen nieuwe kracht en ener gie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. BAZAR. De voetbalvereniging S.D.O. alhier organiseert op Vrijdag 20, Zaterdag 21 en Maandag 23 Februari a.s. in het ge bouw van de Chr. Volksbond alhier een grote bazar. De Edelachtbare Heer Bur gemeester Smit werd bereid geyonden de bazar Vrijdag 20 Febr. des avonds te 7 uur officiéél te openen. BEZOEK TENTOONSTELLING. Onder leiding van het personeel der school brachten de leerlingen der drie hoogste klassen van de Chr. School al hier Woensdagmiddag een bezoek aan de tentoonstelling Tapijtindustrie, in het gebouw van de Nijverheidsschool te Waalwijk. RUITERAVONDEN „DE MARGRIETRUITERS". De landelijke rijvereniging De Mar- grietruiters geeft a.s. V/oensdag en Don derdag 4 en 5 Febr. haar jaarlijkse rui- teravond in café 't Bruggetje te Vrij- l oeve-Capelle. Dan zal opgevoerd wor den het toneelstuk „De Klomp en de Goudvis" van H. Frieling. Deze avond wordt gegeven voor donateurs en in- troducé's. AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding voor het maken van aardebanen voor wegen en het gra ven van kavelsloten met bijbehorende werkzaamheden in het ruilverkavelings object Het Eendennest te Waspik. Schapers en de Bont Raamsdonk 134.800; P. v. Oort R'donk 135.200; Aan. Hand. Bedr. E. W. Smits Nijmegen 137.000; Elshout en de Bont R'donk 137.900; N.V. Geruislozeweg Heem stede 139.200; W. Geerlinge en A. de Rooij Heemstede 139.800; J. Verwa ter en Co. Made 140.800; P. J. v. d Elshout Breda 141.400; Konings We genbouw Vught 142.780; C. Verwater Tilburg 144.500; Rasenberg en Zn. Breda 148.300; Aannemersbedrijf Oost hoek te Uden 149.900. Daar de laagste inschrijving nog 40.000 boven de begroting ligt, is be sloten de Ned. Heide Mij. het werk in regie te laten uitvoeren. VERGADERING HARMONIE. In de Zaterdag 21 Jan. gehouden alg. ledenvergadering van de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak zijn twee belangrijke beslissingen gevallen. Na enige beraadslaging werd de con tributie voor de werkende leden boven 21 jaar verdubbeld en vastgesteld op 30 cent per week. Vervolgens werd beslo ten in Juni a.s. deel te nemen aan het muziekconcours van de Ned, Federatie voor harmoniegezelschappen dat te St. Oedenrode wordt gehouden. Het korps zal uitkomen in de Ere-afdeling. Als Verplicht werk moet worden uitgevoerd „Spanische Skizze" van Fulling en als gekozen nummer „Nachtklange von Os- sian" van Gade. Deze werken zijn al ont vangen en Dinsdag zijn de repetities reeds begonnen. BARAKKEN. Uitslagen va nhet barakconcours, dat in Stationskoifiehuis wordt gehouden ten bate van het pianofonds van de gemeng de zangvereniging Polymnia. De dag prijs werd Zondag j.l. gewonnen door A. de Hond met 55 pt. De winnaar kon zich hiermee eigenaar noemen van een iiter oude clare. De troostprijs, een doos cigaretten van 50, ging naar dhr. H Langermans, die 60 pt. stootte. De heer J. v. Dongen heeft nog steeds de leiding met 180 pt. De dagprijs voor Zaterdag en Zondag a.s. bestaat in 25 worstenbroodjes, voor degene die in een beurt het laagst aantal punten behaald zonder poedel. Zaterdag is het geen re petitie van de zangver., zodat er ook Zaterdagavond volop gelegenheid is om te barakken. BILJARTEN. Uitslag van de op Maandag j.l. ge speelde wedstrijd voor de competitie Kring Waspik. Vriendenkring IIK.O.T. 46. De stand is momenteel als volgt: 1 Vriendenkring II 66 pt., 2 O.K.K. 62 pt., 3 K.O.T. 61 pt., 4 Altijd Raak 57 pt., 5 Het Groene Laken 55 pt., 6 Vrien denkring III 55 pt.,7 Vriêndenkring I 54 punten. Maandag a.s. zal de laatste wedstrijd worden gespeeld in café F. Meeren. De ze wedstrijd zal de beslissing brengen in deze spannende competitie. Nu Vrien denkring II Maandag slechts 4 punten in I de wacht heeft kunnen slepen, is de taak voor O.K.K. wel vergemakkelijkt. JAARFEEST. I Zaterdag 30 Jan. zal de Chr. Gem. Zangver. O.K.K. en het Kinderkoor De Nachtegaaltjes in de zaal van hotel Van lersel een zang- en toneeluitvoering ge ven. Als soliste zal optreden mevr. Leny Grothe-Blom. Begeleiding mej. Annie Ruijtenberg. Algehele leiding mej. An toinette Blom. TONEELUITVOERING. Zaterdag 31 Jan. en Zondag 1 Febr. zal in de zaal van de Kleuterschool naast de Theresia-kerk het toneelspel Een schip vaart uit" worden opge voerd door de toneelver. Henri Belleta- ble. Dit is een toneelspel in 4 bedrijven door Cris v. d. Heuvel. De leiding be rust bij de bekende regisseur Jo van Erp uit Den Bosch. DE GEMEENTEBEGROTING. De gemeentebegroting, aangebo den in de raadsvergadering van 12 December 1952, is door een raads commissie onderzocht, die van dit onderzoek rapport uitbracht, op welk rapport ook-reeds de Nota van Antwoord van B. en W. is be kend gemaakt. De commissie van onderzoek kan zoals blijkt, zich zeer goed met de ontwerp-begroiing verenigen en 't rapport behelst dan ook niet veel meer dan opmerkingen en vragen; aan het beleid van B. en W. wordt in geen enkel opzicht getornd. Uit de bescheiden die wij ont vingen blijkt o.m. dat de commis sie van mening is dat de subsidie aan het Wit-Gele Kruis met 1000 verhoogd dient te worden; B. en W. stellen zulks op advies van de commissie dan ook 'voor. Op een vraag van de commissie delen B. en W. voorts mede dat dé houw van "een 8-klassige meisjes school in de Boterpolder door de Minister op de z.g. urgentielijst is geplaatst, terwijl de plannen voor de bouw in een vergevorderd sta dium verkeren; de verwachting wordt gekoesterd, dat in Septem ber 1953 het nieuwe schoolgebouw zal kunnen worden betrokken. De commissie spreekt voorts de wens uit thans spoedig tot de aan leg van een kinderspeeltuin in Raamsdonk-dorp te geraken, maar B. en W. antwoorden dat, hoewel deze kwestie reeds meerdere ma len een punt van bespreking heeft uitgemaakt, een bevredigende op lossing nog niet in zicht is. Op vragen van de commissie be treffende de mijngasvoorziening antwoorden B. en W. dat dezer zijds alles in het werk zal worden gesteld om de aansluiting op de mijngasvoorziening te bewerkstel ligen. Met de gemeente Oosterhout werd hierover overleg gepleegd. Er bestaat dan ook gerede hóóp dat met de aanleg vermoedelijk reeds dit jaar een aanvang zal worden gemaakt. Mocht de aansluiting tot stand zijn gekomen, dan zijn de in gezetenen geenszins verplicht op deze gasvoorziening aan te sluiten. Met het subsidiebeleid van B. en W. kan de commissie zich volko men verenigen. Tenslotte adviseert de commis sie de raad de begroting vast te stellen. Uit een bijgevoegde vergelijken de staat van de begrotingen 1952 en 1953 blijkt, dat er ten opzichte van de begroting 1952 thans eien 94.200. nadelige som is van wil men de begroting sluitend ma ken, dan zal uit het gemeentefonds een bedrag van 179.750.moe ten worden ontvangen als bijzon dere uitkering. R.K.C.—O.J.C. R.K.C. zal a.s. Zondag de com petitie hervatten met een thuis wedstrijd tegen OJC en volgens de stan denlij st wordt dit naar alle waarschijnlijkheid een overwin ning voor de Waalwijkse 3e klas- sers. RKC heeft in haar laatste wedstrijd getoond weer over een vrij goede ploeg te beschikken en ons dunkt dat de geel-blauwen wel in staat zullen zijp met hun jonge, goed combinerende ploeg OJC een nederlaag te bezorgen. OJC is ech ter nooit een katje geweest om zon der handschoenen aan te pakken en bovendien komen zij gevaarlijk dicht bij de onderste plaats, zodat zij heus wel van zich af zullen hij ten. Een reden te meer voor RKC om flink aan te pakken. Het overige programma OJC 2—RKC 2. RKC 3—TAC 2 (12 uur). Junioren. Op Zaterdagmiddag spelen de volgende junioren-elftallen RKC 7RWB 5. RKC 8RWB 6. Wit-Zwart 4 -RKC 9. BOEIMEER—R.W.B. RWB gaat a.s. Zondag op bezoek bij Boeimeer in Breda. Deze club, die reeds vanaf het begin als hek kensluiter fungeert, is er tot nog toe niet in geslaagd ook maar één wed strijd te winnen, zodat hun positie niet direct rooskleurig is te noe men. Wanneer men dus voor de wedstrijd van a.s. Zondag een voor spelling zou doen, dan zou men RWB zonder meer als de overwin naar tippen. Doch een spreekwoord zegt niet voor niets dat een kat in het nauw rare sprongen kan maken, en in de voetballerij vooral komen heel veel van die bedoelde spron gen voor. Hiermee willen wij de RWB-ers maar waarschuwen om vooral in zulke wedstrijden het niet te licht op te nemen. Boeimeer is er vast van overtuigd dat zij eventuele successen hoofdzakelijk in .hun thuiswedstrijden moeten vergaren, dus zullen zij Zondag tegen RWB ook alles in het werk stellen om hun punten totaal te verdubbelen. Dus RWB-ers, weest op Uw hoe de. RWB 2 speelt om 2 uur thuis te gen de reserves van Heusden, ter wijl het vierde elftal om 12 uur als gastheer fungeert tegenover WSC 5. Zonder voorbarig te zijn, ver wachten wij dat deze drie wed strijden evenzovele overwinningen zullen worden. Supporters die mee naar Boei meer willen, kunnen zich tot van avond opgeven bij de bekende adressen. KAATSHEUVEL. DESK-NIEUWS. DESK, dat Zondag 1.1. in 'n zeer goed gespeelde wedstrijd de kleinst mogelijke eervolle nederlaag tegen TOP leed, ziet zich a.s. Zondag op nieuw voor eien zware opgaaf ge steld. Helmond in eigen huis gaan bekampen valt warempel niet mee. En toch hebben we ook in deze wedstrijd vertrouwen. Laat Hel mond 'n goed elftal hebben, DESK is ook heel wat mans en volgens het vertoonde spel van Zondag be horen ze helemaal niet thuis waar ze momenteel nog staan. Iedereen is er van oyertuigd dat deze plaats ook niet behouden zal blijven. Het is alleen de vraag maar, wanneer de eerste sprong gedaan wordt naar hogere regionen. Al ziet liet er op papier niet naar uit dat dit Zondag al is, een verrassing in de ze zin lijkt in ieder geval niet uit gesloten. Dat het aan de strijdlust ■der spelers niet zal ontbreken staat bij voorbaat reeds vast. Daarom veel succes in Helmond. LOONOPZAND. UNO ANIMO—OSS Voor Uno Animo staat voor a.s. Zondag een van de belangrijkste wedstrijden van het seizoen op het programma, n.l. die tegen Oss, dat momenteel de bovenste plaats in neemt op de ranglijst, gevolgd door Uno Animo en Concordia S.V.D., elk met 1 punt minder en 1 wed strijd meer gespeeld. Wint Uno Animo, dan verbetert het zijn po sitie aanzienlijk, verliest het, dan raakt het lelijk achter op Oss, dat dan zijn kansen aanmerkelijk ziet stijgen. De factoren voor een span nende wedstrijd zijn er dus-zeker, want beide partijen zullen hun kansen met hand en tand goed Verstaan dan verdedigen. Voor de toeschouwers een aan trekkelijk vooruitzicht. VRIJH. CAPELLE. SPARTA NIEUWS. Zaterdag speelde Sparta thuis tegen H.N.C. en niet zoals oor spronkelijk was vastgesteld tegen P.C.P. te Breda. Sparta heeft het er in deze wedstrijd al heel slecht afgebracht door een 50 neder laag, hoewel Sparta niet slechter speelde dan H.N.C. Maar H.N.C. speelde met meer energie en dan ontbrak het Sparta ook wel aan wat geluk. Want voor de rust had Sparta zeker met 1 of 2 punten verschil voor kunnen staan. Maar de rust ging in met gelijke stand 0—0. Na de rust ging de strijd weer gelijk op, totdat een half uur voor het einde H.N.C. met een keurig schot van de middenvoor de stand op 10 bracht. En nog geen paar minuten later de stand opvoerde tot 20. Hierna gaf Sparta de moed helemaal op en wist H.N.C. zodoende de eindstand op 5—0 in haar voordeel te doen eindigen. Zaterdag a.s. is dan de wedstrijd vastgesteld tegen P.C.P. uit naar Breda. Laten wij hopen, dat Spar ta dan wat meer geluk heeft en mochten zij achter komen te staan, niet direct de moed opgeeft, maar vol blijft houden tot het einde, want een paar doelpunten zijn gauw gemaakt. Het tweede elftal verloor met een zeer ongelukkig doelpunt, kort na het begin gescoord, van S.D.O. te Sprang. Dit elftal moet a.s. Za terdag uit naar Lage Zwaluwe te gen de Zwaluwse Boys. Vertrek voor beide elftallen om 2 uur vanaf het „Bruggetje". CAPELLE. WIT-ZWART STRANDDE OP HEUKELUM. De Zuid-Hollandse roodbroeken wonnen met 32. De jonge vierde klasser Heuke- lum heeft afgelopen Zondag een op merkelijke prestatie geleverd door Wit-Zwart in eigen omgeving (voor de eerste maal in dit seizoen) met de oneven goal te verslaan. Een prestatie van de Heukelum-mensen die wij, eerlijk gezegd, niet hadden verwacht, temeer daar Wit-Zwart na enkele opzienbarende successen algemeen als favoriet gold. De Wit- Zwarten nochtans konden deze eer volle verwachting j.l. Zondag niet realiseren, integendeel, zij kwamen slechts tot een gemiddelde hoogte, die ten enenmale ontoereikend bleek om het snelle en geraffineer de Heukelum de eer van een zege praal te ontfutselen. Zeer opvallend was in deze wed strijd het verschil in speelwijze: Wit-Zwart het als van ouds zoeken in een indirecte speelwijze met veelvuldige manoeuvres en acties, technische manipulaties enz., waar in weinig productiviteit school; Heukelum daarentegen zich bedie nende van een directe speelwijze met weinig manoeuvres, weinig so lo-acties, een niet overdreven tech nische vaardigheid en een gevaar lijk open spel met talrijke zeer vlotte en snel uitgevoerde combina ties. Het was ontegenzeggelijk een te kortkoming van Wit-Zwart, dat zij tegenover deze „Heukelum-tactiek" geen andere dan haar oude be proefde tactiek kón stellen. Een an dere tactiek, welke zich noodzake lijk zou hebben moeten kenmerken in een nog veel hoger tempo, een sneller positie kiezen, een in veel mindere mate zich verlustigen aan veelal doelmatige solo-acties en bo venaleen vlugger afgeven van de bal. Deze speelwijze, indien met terdaad toegepast, zou de Heuke- lum-defensie met doelman v. Iersel en stopperspil Kremers aan 't hoofd in een heel andere voor haar wellicht minder prettige situatie hebben gebracht. Het verschil in speelwijze is dus één van de grvntP oorzaken van deze Capelse neder laag geworden, doch een andere niet minder belangrijke oorzaak ligt in het gedeeltelijk falen van de bei de Capelse binnenspelers en de ge heel foutieve opstelling der midden linie. Deze immers opereerde met name in de tweede helft in een veel te ver vooruitgeschoven positie ten opzichte van de backs. Hierdoor kwam weliswaar haar aanvallende (stuwende) taak volledig tot z'n recht, maar de belangrijkste taak welke een middenlinie óók in 't orthodoxe systeem nu eenmaal heeft, de defensieve taak, werd daardoor te veel verontachtzaamd. (Alleen rechtshalf A. van Raams donk zag dit somstijds voldoende in). Zo hebben wij maar al te vaak zien gebeuren dat bij een snelle Heukelum-aanval slechts de beide achterspelers Dekker en Roomer de hele situatie moesten klaren, en zulks terwijl Heukelum juist in Machielsen en Visser over een paar buitenspelers beschikte die de beste verdediging zonder weerga uiteen kunnen rukken. Met wat meer at tentie voor de verdediging zouden de Wit-Zwarten dan ook naar onze mening het tweede en het derde Heukelum-doelpunt hebben kun nen voorkomen. Na deze min of meer technische uitweiding, in enkele hoofdtrekken nog het volgende over het verloop van de strijd: In de zesde minuut reeds namen de roodbroeken de leiding toen mid- half Piet v. Raamsdonk de bal iet wat te zacht terugspeelde op doel man Kerst. Linksbinnen Advocaat profiteerde van deze gelegenheid en schoot zonder clementie in; 01. Hierna kregen we in hoofdzaak een wisselende strijd te zien met enkele perioden waarin Heukelum sterk opdrong en versche;dene zeer ge vaarlijke aanvallen lanceerde. De Wit-Zwart-attaques waren echter bij vlagen eveneens bijzonder ge vaarlijk. De Heukelum-doelman v. Iersel moest daarbij verscheidene malen in actie komen, maar hij deed zijn optreden vergezeld gaan van een zodanige spectaculariteit, dat hij reeds spoedig de grote uit blinker in de Heukelum-gelederen bleek te zijn. Zelfs een prachtige kopbal van P. v. Raamsdonk, die voor het merendeel der doelverde- digers onbereikbaar zou zijn ge weest, maakte de geelgetruide man met het grootste gemak onschade lijk. In de laatste phase van de eer ste helft werd linksbuiten Priest ongeoorloofd van de bal gedrongen, waarvoor de heer v. d. Heuvel zeer terecht een strafschop liet nemen. Priest voltrok zelf het vonnis; 11. De tweede helft was nauwelijks 2 minuten oud, toen uit een flitsen de spurt van rechtsbuiten Machiel sen en een daaropvolgende vloeien de combinatie, linksbinnen Advo caat zeldzaam fraai inkogelde; 12. Nauwelijks 6 minuten nadien was het wederom Advocaat die doelman Kerst geen schijn van kans gaf en de stand op 13 bracht. Juichend en dansend werd deze onvolprezen Heukelumse „goalgetter" door z'n medespeders omhelsd. Wit-Zwart, ternauwernood beko-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 8