Waalwijkse en Langst Couranl Regeringsnota over Watersnoodramp. HEUSDEN in 1952. Dames! Vooral na Die goeie, ouwe tijd.., Hamea-Gelei voor Uw handen 't Begon met een scheut o! steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Mannen Vrouwen Totaal 1530 1610 3140 48 43 91 60 91 151 - - 1638 1744 3382 15 17 32 92 105 197 107 122 229 1 12 13 1531 1622 3153 RIOLERING - GEMEENTEHUIS - MIJNGAS. NOG DIT JAAR GEREED? (om geen „SMERIG" woord te gebruiken) VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ZUIDEN 169 JAARGANG No. 13 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" De minister-president heeft in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering naar aanleiding van de watersnood be sloten heeft de volgende maatre gelen te nemen 1. het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel moge- lijk ter hand genomen 2. de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkerin gen komen geheel voor reke ning van het rijk 3. zo spoedig mogelijk zal een ont- werp-noodwet worden inge diend, waarin een centrale ver antwoordelijkheid voor het her stel van de dijken wordt gere geld 4. indien de nodige snelheid van de herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden ge temporiseerd 5. onderzocht zal worden, hoe herhaling van een ramp als de ze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal worden nage gaan, of de zeearmen afgesloten kunnen worden. Met dit onder zoek zal onmiddellijk worden begonnen 6. er zullen maatregelen worden genomen om te komen tot een verhoogde veiligheid ten aan zien van de hulpverlening, de organisatie van de waarschu wingsdienst e. d. De nota, waarin deze maatrege len zijn opgenomen, geeft een uit voerig overzicht van de gevolgen van de watersnood en van de po gingen die ondernomen zijn om de nood van de getroffenen te ver lichten. De Regering is met trots en dankbaarheid vervuld, door de wijze waarop het volk van Neder land en het buitenland te hulp zijn gesneld. Mogelijk gemaakte fouten verzinken in het niet bij al het goede, dat gepresteerd is. De ma teriële schade is aanzienlijk, maar zij kan hersteld worden. Groter echter is het niet te vergoeden verlies van mensenlevens. Ge vreesd moet worden voor een ver dere stijging van het laatst beken de cijfer van 1395 doden. De pro ductiecapaciteit van de industrie is evenwel onaangetast gebleven. Dit is van grote betekenis nu de landbouw-export wellicht enigs zins zal verminderen. De situatie ten aanzien van de djjken is thans enigermate gesta biliseerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte afmetingen. Zij zullen bij het dichten geen bij zondere moeilijkheden bieden. Op de meeste eilanden komen echter een of meer dijikbressen voor, die lijken op de gaten, welke in 1945 in de zeewering van Walcheren werden aangetroffen. Het dichten van deze gaten zal wel op moei lijkheden stuiten, omdat zij zeer moeilijk te bereiken zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die weinig materiaal of weinig mankracht vragen. Bijzon dere moeilijkheden worden ver wacht bij het dichten van twee dijkgaten op Schouwen en Duive- land. Vele kleine herstelwerken zijn inmiddels verricht in Noord-West Brabant. Een moeilijk te dichten gat nabij Nieuwen dijk is nog onder handen het laat zich aanzien dat het werk hier met succes zal wor den bekroond. Het stoppen van de dijkgaten bij de bruggen over het Hollands Diep bij Moerdijk is in uitvoering. Binnen niet al te lange tijd zal de achtergelegen polder drooggelegd kunnen worden, waarna de grote verkeersweg naar het Zuiden, voor zover die bezui den het Hollands Diep ligt en het parallel lopende gedeelte van de spoorlijn, aan de beurt komt. In de nota wordt geconstateerd dat de algemene gezondheidstoe stand in de noodgebieden niet on- gunsiig is er zijn niet abnormaal veel zieken. De grootste moeilijk beden Voor de gezondheidszorg zijn gelegen in de drinkwatervoor ziening en in de afvoer en destric- tie van verdronken vee. Op het ogenblik kan nog niet worden vastgesteld of men zal moeten overgaan tot begraven op grote schaal. Mocht dit noodzake lijk blijken, dan zijn er genie-troe pen en materieel beschikbaar voor het maken van massa-graven. Landbouw, eenz. Wat de watersnood voor de landbouw, voedselvoorziening, veeteelt en visserij betekent, blijkt uit de cijfers, welke de nota hier over gieeft. Rond 133.000 H.A. cultuurgrond is geïnundeerd of geïnundeerd ge weest. Deze 133.000 H.A., d.i. 5.7 pCt. van het totale areaal cultuur grond in Nederland, kan onder verdeeld worden in 82.080 H.A. bouwland (8.9 pCt. van het totale areaal, 41.000 H.A. grasland (3.1 pCt., 10.000 H.A tuingrond (9.4 pCt.) Veeteelt. Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking1 van 25.000 run deren, 10.000 a 20.000 varkens, 2000 a 3000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in deze ge bieden aanwezig was, is groten deels geëvacueerd. De verliezen aan verdronken vee zijn (vooral ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveland, terwijl ook in West-Brabant aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de ge noemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 pCt. verloren gegaan. Rampenfonds. Ook over de taak van het Natio naal Rampenfonds wordt in de nota gesproken. Men is overeen gekomen, dat dit fonds in de eerste plaats tot taak heeft de nood te lenigen en de schade te vergoeden in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dek king, schoeisel en huisraad. Daar naast zal op de overheid de taak rusten om door verstrekking van bijdragen het economische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen -voor niet door ver zekering gedekte rampenschade in de privaatrechtelijke sfeer, re gelingen getroffen moeten worden in de geest van de wet op de ma teriële oorlogsschade. De afwikkeling van de ramp- schaden zal ter hand worden ge nomen door die ministeries, die ook met de afwikkeling van de oorlogsschade zijn belast. De 18 pagina's tellende nota, die als bijlage nog een overzicht geeft van de uit het buitenland ontvan gen en toegezegde hulp, wordt be sloten met deze woorden ,,De wijze, waarop ons volk met de slachtoffers meeleeft, de betoonde hulpvaardigheid en of fervaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle krachten aan te pakken, houden ondanks het geleden leed beloften in voor de toekomst". 65798 evacué's. Voor zover thans bekend, aldus deelt Minister-president Drees in zijn nota mede, zijn in totaal 65798 geëvacueerden opgenomen en wel in Zeeland 9395 afkomstig uit Zeeland. Noordbrabant 26578, groten deels afkomstig uit Noordbrabant en Zeeland, ten dele ook uit Zuid- Holland. Zuid-Holland 24096 grotendeels uit Zuid-Holland, ten dele uit Zee land, Utrecht 5729 afkomstig uit Zee land, ten dele Zuid-Holland. Het Rode Kruis heeft aan zijn vijftig kolonnes, die tijdens en na de watersnood actief zijn geweest, het sein „inrukken" gegeven. Op sommige plaatsen zijn nog kleine groepen achtergebleven. In totaal is een vijfde deel van de in ons land beschikbare kolonnes in 'de weer geweest. De leiding van het Rode Kruis- korps is zeer enthousiast voor de ijver en toewijding, waarmee de mensen hun plichth ebben gedaan. De Biesbosch. We zullen de berekeningen voor de Biesbosch opnieuw moeten gaan maken, zei Ir. Maris, Direc teur-Generaal van de Rijkswater staat. Waarom alleen voor de Biesbosch De vloed van 1 Fe bruari, welke alle records sloeg, heeft per slot alle berekeningen omver gegooid. Dit weten we ech ter wel Dordrecht kreeg even wateroverlast, maar was er spoe dig van bevrijd. Brabantse lan douwen, de Biesbosch incluis, be leefden bij de huidige situatie een catastrofe welke vele malen gro ter was. De huidige toestand in deze gebieden mag dan ook in geen geval blijven bestaan. Geble ken is ook, dat de nieuwe ver zwaarde dijkgedeelten langs de Anier het uitstekend hebben ge daan in de onheilsnacht. Dit mo ge men wel bedenken, alvorens men zich zet aan nieuwe bereke ningen. „Elsevier" heeft een belangrijk artikel over „Kostbare cultuur grond verloren gegaan" en schrijft waarin o.m. onder 't hoofd „Bies bos-probleem" „Ten aanzien van de inpoldering van de Biesbos waarover, zoals bekend, de meningen zeer verdeeld zijn en de minister zijn standpunt nog niet heeft bekend gemaakt menen de voorstanders, dat de ramp van thans hun redenering versterkt. Het bestaan van het wa terreservoir van de Biesbos is on voldoende gebleken om de over stroming van het Dordtse eiland, van 't Land van Altena en van het gebied rond Moerdijk af te wen den. Een korte en sterke dijk zou h. i. het gevaar hebben kunnen stuiten." WATERSNOODPOSTZEGELS NEDERLAND. De ramp in Nederland is voor de Nederlandse Posterijen aanlei ding geweest om een speciaal wa tersnood-postzegel van 10 ct. met een toeslag van 10 ct. uit te gie- ven de opbrengst van deze toe- ,slag komt in zijn geheel ten goede aan de slachtoffers. De eerste dag van uitgifte is 10 Februari 1953 geweest. Verkoop gedurende Fe- bruari-Maart. Geldigheidsduur t.m. December 1954. De vervaardiging en versprei ding van het zegel hebben slechts 5 dagen gevergd. Dit watersnood-zegel is het gangbare 10 cents zegel met de beeltenis van H. M. de Koningin, voorzien van een opschrift 1953 10 c 10 Watersnood De kleur is goud oker. Speciaal First Day Covers zul len verkregen kunnen worden door storting van 0.70 (d.i. 0.20 voor de postzegel en 0.50 voor de omslag) op postrekening 590000 van het Comité Watersnoodpostze gel 1953, Zeestraat 82, Den Haag. De slagzin van het Comité zal zijn De nood aanpakken door postzegels plakken. Ook de gehele opbrengst van de eerste-dag-omslagen komt ten goe de aan de slachtoffers. „DE RAMP". Een nationale uitgave. Zoals reeds eerder via pers en radio is bekend g,emaakt, zal bin nenkort een fotoboek over de ver schrikkelijke watersnood verschij nen onder de titel „De Ramp". Wij vernemen thans dat H. M. Koningin Juliana voor deze uit gave, die verschijnt onder auspi ciën van de Vereniging ter bevor dering van de belangen des Boek handels, een voorwoord heeft ge schreven dat in facsimile zal wor den gereproduceerd. „De Ramp" zal het enige boek zijn dat een beeld geeft van de ont zettende gevolgen van de waters nood, opdat deze uitgave, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van het Nationaal Rampenfonds, in een zo groot mogelijke oplage ver spreid kan worden. Papierfabri kanten, drukkers, binders, cliché makers, di erkende boek- en kan toorboekhandel en alle andere in stellingen en personen, die op eni gerlei wijze bij de samenstelling, vervaardiging en versnreiding van het boek betrokken zijn, hebben spontaan hun belangeloze mede werking aan deze nationale uitga ve loegezegd en reeds wordt '1 be nodigde papier vervaardigd op de machines van Nederlandse papier fabrieken Er zijn talloze gevallen ook onder llw bekenden -waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlos sing bracht van die slopende rheumati- sche pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. I In overleg met het Nationaal Rampenfonds is een uitgave voor het buitenland in voorbereiding. Het boek waarvan de eerste druk 50.000 exemplaren zal bedragen, kost 3.50, zodat wanneer deze eerste oplage uitverkocht is een bedrag van 175.000 aan het Nati onaal Rampenfonds afgedragen kan worden. Reeds thans blijkt dat de belang stelling voor het boek „De Ramp" bijzonder groot is Iaat ons ho pen dat deze eerste oplage spoedig door een volgende gevolgd kan worden, niet alleen opdat velen 'n blijvend beeld zullen bezitten van de ontstellende watersnood, maar ook en in de eerste plaats opdat een nog groter bedrag over gemaakt kan worden aan het Na tionaal Rampenfonds. „De Ramp" zal ,96 pagina's tellen, 100 foto's be vatten en reeds binnen enkele we ken verschijnen. De intekening bij de boekhandel is opengesteld mogen ook hier velep van hun me deleven blijk geven In de vergadering die de Heusdense gemeenteraad vorige week hield, heeft burgemeester van Delft een overzicht gegeven van de gemeen telijke activiteit over het voorbije jaar en de beste verwachtingen uitgesproken t.a.v. een aantal kwesties van het reeds begonnen jaar. Aan zijn rede ontlenen wij bet volgende Bevolking Aantal inwoners per 31 Dec. 1951 Vermeerdering door geboorten vestiging Totaal vermeerdering Vermindering door overlijden vertrek Totaal vermindering Algehele vermeerdering Totaal bevolking per 31 Dec. 1952 Aantal voltrokken huwelijken 22; in 1951: 32. Financiën. i De gemeenterekening 1951 sluit met een voordelig slot op de gewone dienst ten bedrage van 10289.16. De gemeentebegroting 1953 leverde een tekort op van 14452.64, welk te kort naar wij hopen door een extra Rijksbijdrage zal worden gedekt. Openbare werken, In mijn openingswoord van 1952 heb ik de hoop uitgesproken dat in dat jaar met de werkzaamheden van de riole ringswerken een aanvang zou kunnen worden gemaakt. Deze hoop, is niet verwezenlijkt wat betreft het aanvangen der werkzaamheden, maar wel heeft hef rioleringsplan de goedkeuring van de di verse instanties verkregen en daarbij mochten wij de verheugende mededeling ontvangen, dat in de kosten van deze werkzaamheden door het Rijk een bij drage a fonds perdu zal worden ver strekt van rond 250.000.Door deze bijdrage is het mogelijk de nog ten laste der gemeente blijvende kosten budgetair op te vangen. Reeds in de laatste vergadering van het vorig jaar mocht ik U de voor onze gemeente verheugende mededeling doen dat de plannen voor teen nieuw gemeen tehuis goedkeuring hadden verworven. Ik moge de wens uitspreken dat spoe dig met de bouw een aanvang zal kun nen worden gemaakt, opdat aan de on waardige huisvesting van het gemeente bestuur eindelijk een einde kome. Vervolgens kan ik U mededelen, dat indien die onderhandelingen een gunstig verloop blijven houden, de gemeente nog dit jaar zal kunnen worden aangesloten op het gasnet van de Staatsmijnen Lim burg, Woningbouw. In 1952 werden verleend 8 vergunningen voor de bouw van een woonhuis; 8 idem verandering van een woonhuis; 6 idem bouw bergplaats; 2 idem voor bouw van een kerk (Ned. Herv. Kerk te 'Hedikhuizen en Herpt); 1 idem voor restauratie Ned. Herv. Kerk Heusden; 5 idem voor oprichting kippenhok. De herbouwgevallen verlopen zeer traag en dit is de reden waarom het ge meentebestuur heeft verzocht om voor 1953 voor een extra bouwvolume in aan merking te komen. Teneinde alsdan over de nodige bouwgrond te kunnen beschik ken is het nodig dat enige percelen in het uitbreidingsplan in eigendom worden verkregen. 1 Economische toestand In 1952 is aan Overbruggingsuitkering uitgegeven een bedrag van 10.588.93, verdeeld over 2021 daguitkeringen of ongeveer 335 weekuitkeringen voor to taal 63 personen. Ook de uitkeringen in gevolge de vorstverletregeling zijn hierin opgenomen. In het eerste halfjaar war ener '1577 daguitkeringen tot een bedrag van 8.461.95, waarvan ongeveer 84 of 7108.aan kostwinners is betaald. In verband met het in werking .treden van de werkloosheidswet is dit bedrag voor het 2e halfjaar belangrijk lager. Immers de werklozen werden in eerste instantie opgevangen door de bedrijfs verenigingen. In het tweede halfjaar zijn er dan ook slechts 444 daguitkeringen tot een bedrag van 2.126.98, waarvan ruim 88 of 1886.98 aan kostwinners is uitgekeerd. In de Sociale Bijstandsregeling en de Hulpverleningsregeling voor zelfstandi gen zijn in totaal 11 personen opgeno men geweest, met een totaal van '178 weekuitkeringen en een bedrag van 6063.25. Over het eerste halfjaar waren er 92 weekuitkeringen met een bedrag van 2818.55 en in het tweede halfjaar 86 weekuitkeringen met een bedrag van 3244.70. De hoop wordt uitgesproken dat de alhier aanwezige industrieën steeds over de nodige orders zullen beschikken, op dat de gemeente van werkloosheid van enige betekenis verschoond blijve. Vermakelijkheidsbelasting. De vermakelijkheidsbelasting heeft in 1952 opgebracht 1692.40. Door het pu bliek is voor vermakelijkheden uitgege ven een bedrag van ongeveer 4.097.73. Er zijn in totaal uitgegeven 4975 toe gangsbewijzen tegen 6711 in 1951. Uitgegeven werden voor: bioscoop voorstellingen 3038 toegangsbewijzen; sportwedstrijden, concerten en andere vermakelijkheden 1937 toegangsbewijzen. Gezondheidszorg. In 1952 heeft een massale doorlichting van de bevolking plaats gevonden. To taal werden 1404 personen gefotogra feerd. Hiervan werden 29 personen op geroepen voor nader onderzoek op het Consultatiebureau. Gevonden werden 2 personen lijdende aan actieve t.b.c. Voorts waren er nog 24 inactieven. Aan allen en voornamelijk aan de Transport-Colonne van het Ned. Roode Kruis en Afd, Heusden hartelijk dank voor de verleende medewerking. Openbare veiligheid. Ook dit jaar is de schooljeugd op haar kennis van de verkeersvoorschriften en -borden getest. Het landelijk examen is in 1952 in samenwerking met de gemeen te Vlijmen te Vlijmen gehouden. Van 54 deelnemers uit Heusden moesten er 22 worden afgewezen, wegens onvoldoende kennis van de verkeersvoorschriften en -borden. Gelet op het steeds toenemende ver keer kan er niet genoeg op worden aan gedrongen, dat de jeugd zo vlug moge lijk met alle verkeersvoorschriften en -borden op de hoogte wordt gebracht. Een woord van welgemeende dank is hier op zijn plaats aan allen die steun en medewerking hebben verleend aan deze actie en vooral aan de heer Lith, eerste ambtenaar ter secretarie alhier en aan de wachtmeester le Idas J. van den Ouden van de Rijkspolitie alhier. Ik moge dit overzicht besluiten met de hoop, dat God ons wijsheid en kracht zal geven om die besluiten te nemen die nuttig en nodig zijn en dat Zijn Zegen op al de inwoners van onze gemeente moge blijven rusten, dat in onze ge meente steeds vrede en welvaart moge heersen. I i. Het 'behoort zo langzamerhand tot de goede toon te klagen over de barre tijd, waarin wij ons le ven slijten. En als u ziet wat de kranten regelmatig op hun voor pagina's etaleren van de droeve dingen dezer dagen.... ja, dan kunnen we allemaal wel eens met een zuoht terug verlangen naar die goeie, ouwe tijd, toen oorlogen nog slechts met knuppels en stenen werden uitgevochten en niemand nachtmerries kreeg van atoom- en waterstofbommen. Was het zo goed Desondanks had die goeie, ouwe tijd ook zijn bezwaren. Als in de Middeleeuwen iemand bijvoor beeld een been geamputeerd moest worden (en dat geschiedde in die tijden heel wat vaker dan nu), dan werd hij door een paar welme nende, maar vooral sterke man nen stevig vastgehouden, terwijl de chirurgijn de patiënt, die al die tijd bij volle bewustzijn was, dat lichaamsdeel afzaagde. Een teiltje er onder voor het bloed, terwijl de keuken de operatieka mer was. En daarna had de infec tie natuurlijk vry spel. Medisch boek 25 jaar na Chr. Tussen 25 en 35 na Chr. schreef Aulus Cornelius Celsus een me disch leerboek, waarin hij o.a. de tuberculose beschreef als een zweer in de long, veroorzaakt door een scherp vocht, dat uit het hoofd in de long vloeide. En hon derden jaren lang gestreed men de kwaal door naarstiglyk ader laten. Moeten wij u dan nog ver tellen, dat in die goeie ouwe tijd de sterfte aan deze kwaal enorm groot was Robert Koch. Het duurde tot 1882, toen Robert Koch de tuberkelbacil ontdekte, eer men met toenemend succes de strijd tegen de ziekte kon aanbin den. Wij weten nu, dat de tuber culose een besmettelijke ziekte is, veroorzaakt door de tuberkelbacil, die o.a. door aanhoesten wordt overgebracht. Vandaar, dat het niet alleen onbeleefd is als men zijn hand niet voor de mond houdt bij hoesten, maar ook gevaarlijk Er bestaan thans zeer doeltreffen de geneesmethoden enboven dien kan ieder op eenvoudige wij ze het zijne er toe bijdragen de tu berculose te voorkómen. Jubileum. Het is in 1953 vijftig jaar gele den, dat de Nederlandse Centrale U heeft misschien ook no. 1 van „De Wekker'' in uw bus gekregen. Zo niet dan zij meegedeeld dat het zich aandient als een uitgave van de Partij van de Arbeid en dat de redactie ervan in Waalwijk zetelt. Toen wij dat persproduct onder ogen kregen waanden we ons een ogenblik terug naar de tijd na Mei 1940, toen van zekere zijde pamfletten over ons blad werden verspreid, precies in dezelfde stijl, met dezelfde krachttermen en scheldwoorden doorspekt als dit exem plaar. Toen kwam 't van de N.S.B., nu van de P.v.d.A. In dat geschriftje dan, komt ook een stukje voor over ons blad en dat nog wel onder de titel „Smerig-" Wat moet u nu wel van „De Echo denken. We zullen u vlug uit de droom helpen. De zaak zit namelijk zo dat wij door de schrijver van genoemd stukje gerekend worden tot „het koor van de K.V.P.- bladen die in de gedachten van de Bra banders verwarring wil wekken (uw taal verraadt u!) ten opzichte van de Partij van de Arbeid Wat daar dan op volgt is werkelijk te komiek om het u te ont houden. De schrijver zegt namelijk: „De Echo" is geen belangrijke krant en blijbaar re kent men er op, dat geschrijf (voelt u het?) in dit blad aan de aandacht van de Partij van de Arbeid ontsnapt. Zo doende zou het gespoten vuil rustig zijn werk kunnen doen. Echter, ook „De Echo" behoort tot de plaatselijke blaad jes (let op de uitgang!) die geregeld door de Partij van de Arbeid in het oog worden gehouden (wel, wel), omdat juist in dit soort krantjes (ken uzelf 1) nogal eens schrijvers aan het woord komen, die de draagwijdte van hetgeen zij schrijven niet overzien. Daarom vestigen wij ook de aandacht van de partijleiding van de K.V.P. op „De Echo". Want wij stellen de K.V.P. verantwoordelijk voor deze schrijverij, totdat de K.V.P. duidelijk uitspreekt dat zij zich distanciëert van dit soort persorganen en op hun „hulp" niet gesteld is". U zult begrepen hebben dat de toe voegingen tussen haakjes van ons zijn. Verder commentaar is wel overbodig. Wij citeerden dit maar voor de aardig heid. Waar het om gaat is het volgende. Wij zouden op Maandag 19 Januari o.a. geschreven hebben: „Principieel verschil len K.V.P. en P.v.d.. in hun opvattin gen over gezinspolitiek, neo-malthusia- nisme, pornografie en andere zaken die het geloofs, en zieleleven betreffen." Dit heeft inderdaad in ons blad ge staan en wij hebben dat inderdaad ge schreven, maar uit het hele heetgeba kerde commentaar blijkt alleen dat de schrijver in „De Wekker" evenmin kan lezen als schrijven. Als hij ook maar een heel klein eindje verder had gekeken dan zijn neus lang is, dan had hij kunnen zien dat wij de mening weergaven van mr Kropman, de fractieleider van de K.V.P. in de Eerste Kamer, die bij de algemene beschouwingen wees op de principiële verschillen tussen K.V.P. en P. v. d. A. en onder andere ook deze zaken noemde. „Hier worden dus maar in één adem genoemd gezinspolitiek en pornografie". We zullen aan dit onnozele gedoe verder niet veel woorden meer verknoei en en er alleen nog op wijzen dat wij de gewraakte passage gerust voor onze re kening zouden durven nemen. Natuur lijk wordt er gezegd dat over de gezins politiek de beide grootste partijen neit principieel verschillen. De P.v.d.A. is er nu eenmaal op uit om de wel degelijk principiële verschillen te verdoezelen en te degraderen tot verschil in accent. Daardoor tracht men de katholieken in de P. v. d. A. te sussen en de katholie ken buiten de P.v.d.A. in slaap te wie gen. De K.V.P. van haar kant aarzelt echter niet de puntjes op de i te zetten, getuige mr 'Kropman in de Eerste Kamer, Men kan werkelijk de naam van dr Drees niet voor alles wat er na de oor log aan goeds is gebeurd, gebruiken. En de schrijver in „De Wekker" is natuur lijk helemaal onkundig van de nauwe relatie tussen P.v.d.A. en Humanistisch Verbond, evenals van de geest en de activiteiten van dit verbond. Wat de strekking is van de volgende passage, is ons niet duidelijk geworden: „Gezinspolitiek is nu eenmaal nog wat meer dan kinderbijslagpolitiek, wat op zich zelf weer een vraag van practijk is, waarbij de P.v.d.A. zich stellig niet on betuigd heeft gelaten. Ook hier speelt de naam van dr Drees een grote rol". Op de kolder van de laatste alinea gaan wij uiteraard helemaal niet in. Samenvattend kunnen we vaststellen dat we te doen hebben met een onnozele aanval op ons blad, die blijk geeft van een totale onkunde van de stand van zaken, terwijl de schrijver toont de Ne derlandse taal zo min passief als actief te beheersen. En hiermee nemen wij afscheid van deze edele scribent en z'n geestespro duct. Hij ga zijn gang .Vereniging tot bestrijding der tu berculose werd opgericht. In die periode heeft zij, mèt de plaatse lijke en provinciale tuberculose- bestrijdingsorganisaties en" de kruisverenigingen veel bereikt in de strijd tegen deze terecht zo ge vreesde ziekte. Maar desondanks bestaat er ook nog veel wanbegrip over deze ziekte. Die misverstan den recht te zetten en te vertellen wat ieder kan doen om niet met tulberculose besmet te worden, is het doel van de komende artikel tjes.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1