DEBAT over Watersnoodnota. «ENKES DE LANGSTRAAT Waalwijkse en Langst Courant fClundert zwaar getroffen. VLIJMEN DRUNEN ELSHOUT HAARSTEEG ELSHOUT r KLM HEUSUEN SPRANG SPRANG-GAPELLE CAPELLE r /»- 1 Schade geschat op 1 milliard. Jos. v. d. Lee en Zn. 7 toneeluitvoering. WERKKLEDING... K<** Langer I VRIJDAG 13 FEBRUARI 1958 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Oit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO Wi HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 13 Abonnement- 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. P- Advertentieprijs 10 cenx per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Dinsdagmiddag begon de Tweedie Ka mer neL aeoat over oe regeringsnota over de watersnood, die oe numster-presiaent daags tevoren bad ingediend en waar^ van de innoud eiaers in dit blad is weergegeven. Jaat aeoat stond vooral in het teken van meeieven met de slachtotters en Waardering voor de snelle en veie hulp uit hinneu- en buitenland en dankbaar heid voor wat de koninklijke lamihe heeit gedaan, ivritiek kon er nog moei lijk uitgesproken worden, behalve na tuurlijk door de communisten, die dat dan ook op de hun eigen lompe wijze deden. Vv.at er Dij de andere Iracties naar voren werd gebracht, werd in de vorm van vragen gekieed, die er wei veie waren, riet aeoat droeg evengoed een voorlopig karakter als de nota van ae regering. L/e eerste spreker was de heer Burger, iractievoorzitter van de H. v. d. A. in veroana met de vraag ot de zeegaten aigesioten zouden moeten worden, drong deze aan op de vorming van een breed samengestelde technische commissie om dit vraagstuk te bestuderen en binnen 2 jaar rapport uit te brengen, nij stelde voorts vragen over de bescherming van de dijken, over het waarschuwingssy steem, over de schade, de voedselvoor ziening en de wederopbouw. Jrlij pleitte voor een integrale scnadevergoeding. IVir dr Van den Heuvel (IV.V.P.) vroeg zich at ol de huidige waterkering nog wel voldoende is. tnj wees ook op dé les die de watersnood inhoudt voor de organisatie van de bescherming Bur gerbevolking. Ue heer Van Meel (eveneens K.V.P.) stelde vragen over de t.b.c.-bestrijding en het rundvee en over de vergoeding van schade aan landbouw en visserij. Voorts vroeg hij bijzondere aandacht voor de aspirant-emigranten in de ge- trollen gebieden. De heer Weiter (K.N.P.) zag even min als de andere sprekers aanleiding tot critiek. Hij drong er bij de regering op aan onbekrompen en royaal te helpen, terwijl hij raming vroeg van de totale schade. Ook intormeerde hij hoe de re gering de tinanciële gevolgen dacht op te vangen. Voorts wees hij er op dat de oude dijken niet bestand waren geble ken tegen het water en de nieuwe over het algemeen wel. Hij wilde weten in hoeverre de Duitse bunkers oorzaak wa ren voor de schade aan de duinen. Ten aanzien van degenen die zich vergrepen aan de eigendommen van slachtoffers wenste de heer Weiter strengere straf fen. Voor de heer Tilanus, fractieledier van de C.H.U. vielen de fouten weg te gen het vele goede dat er is gedaan. Wel betreurde hij het dat er de eerste dagen zo weinig aandacht was besteed aan Schouwen en Duiveland. Hij zou het toejuichen als de regering er toe zou besluiten de zeegaten af te sluiten, ter wijl hij vroeg of er geen reden was de gemeenteraadsverkiezingen uit te stellen tot het volgend jaar en ze dan tegelijk met de Statenverkiezingen te houden. De communist Gortzak vond gelegen heid om nagenoeg niet anders dan enor miteiten te spuien. Volgens hem was de oorzaak van de ramp de verwaarlozing van de waterstaatswerken na de oor log. De, wat Gortzak noemde „oorlogs voorbereidingen" hadden milliarden gul dens gekost en dus was het Atlantisch Pact de oorzaak. Bepaald zeer onbe leefd en toch ook weer komiek was zijn kritiek op de hulpverlening door de Amerikaanse soldaten. Hij protesteerde er tegen dat de Amerikanen onder het mom van hulpverlening zich bemoedien met onze binnenlandse aangelegenheden- Maatregelen die hij voorstelde waren 't dichten van dijken die gedicht konden worden, de verlaging van de „oorlogs uitgaven" met 500 millioen en een hef fing ineens op vermogens en winsten. Ben reëler geluid liet mr Oud, frac tieleider van de V.V.D. weer horen. Hij pleitte voor een reorganisatie in de wa- terschapsiudeling. Ook hij vroeg zich af of het waarschuwingssysteem wel goed was en of de zeearmen niet afgesloten moeten worden. Dit waren de voornaamste punten in het debat, dat over het algemeen in de zelfde geest werd gevoerd als waaruit de hulpverlening is en wordt verleend. De regering antwoordt. Over deze geest sprak ook dr Drees bij de beantwoording van de sprekers. Maar dat voor deze keer ook bij de communisten alleen menselijke gevoelens zouden spreken, was hem een illusie ge bleken. Het was al begonnen met een te legram van de E.V.C., waarin alleen maar eisen werden gesteld, terwijl van andere kanten alleen maar aanbiedingen binnenkwamen. Ook de kritiek op de hulpverlening door de Amerikanen stelde de minister-president aan de kaak, want, zei hij, als de Russen waren komen hel pen met helicoptères en manschappen, waren we hun in dit geval ook dankbaar geweest. Overigens wees dr Drees er opnieuw op dat de nota onvolledig was, vooral ten aanzien van de toewijding en zelfs heldhaftigheid die veel ongenoemden hebben getoond. Onvolledig ook met be trekking tot de dankbaarheid voor de belangstelling van het Koninklijke Huis en van binnen- en buitenland. Over de kwestie zelf zei de minister president dat de aanvankelijke vertra ging het gevolg was van het feit dat het Zondag was, maar intussen is er sneller ingegrepen dan verondersteld is. Er was ook wel degelijk gewaarschuwd, aan ve len individueel eti dringend, maar veel mensen hadden heel begrijpelijk, zei dr Drees hun huizen en bezittingen niet willen verlaten, omdat ze dachten alweer heel begrijpelijk dat het zo'n vaart niet zou lopen. De minister-presi dent vond het betreurenswaardig dat niet direct gezien was dat de toestand op Schouwen en Duiveland zo ernstig was. Daarvoor kon de centrale leiding niet verantwoordelijk gesteld worden, zolang de rapporten die binnenkwamen niet de ernst van de toestand uitwezen. Toen de ernst van de toestand bekend werd, is de hulpverlening met spoed ter hand geno men. De communist Gortzak werd door de minister-president nog op een aparte leugen betrapt. Hij had beweerd dat er bij de K.M-A. in Breda 40 boten waren blijven liggen, maar de gouverneur had meegedeeld dat er in tegendeel de eerste dag 40 boten waren ingeschakeld en dat de cadetten daarbij in levensgevaar wa ren geweest. Dit zijn nu controleerbare feiten, zei dr Drees. Over de volgende dagen was er weinig kritiek geweest. Daarna behandelde de minister-presi dent een aantal bizondere onderwerpen die tijdens het debat ter sprake waren gekomen. Zo achtte hij voor de toe komst de organisatie van de Bescher ming Burgerbevolking van groot belang. Ze is al opgetreden, maar als ze vol tooid was geweest, had ze nog veel meer kunnen doen voor de berichtgeving en met haar hulpdiensten. Helicoptères zou den in ruime mate in het defensieappa raat ingeschakeld worden. Met waarde ring sprak de minister-president van de grote diensten van de radio>-amateurs op 20 posten. CrootattrMl 200A, Waalwijk, Tal. 2971 De schade is nog niet te ramen, zei hij, omdat b.v. de kosten van het dich ten van de grote gaten in de dijken nog niet bekend zijn en evenmin hoe lang het herstel zal duren. Met het grootste voorbehoud schatte dr Drees echter dat de orde van grootte rond het milliard zou liggen. Hij was het met de heer Ti lanus eens dat er eensgezindheid van lange duur nodig is om gezamenlijk de schade te herstellen. Toch is de schade niet zo groot als hier en daar de indruk is gewekt, ook in het buitenland. Daar is b.v. een aantal genoemd van 500.000 verwoeste huizen, die er in het getroffen gebied echter nooit zijn geweest. Er is nog geen financieringsplan, deel de de minister-president mee. Dat kan nog niet, want er is nog geen enigszins nauwkeurige schatting van de kosten en evenmin een schattnig van het bedrag die de hulp uit het buitenland uiteinde lijk zal belopen. In ieder geval zal er een beroep worden gedaan op de tegen waarderekening van de dollarhulp, maar over het bedrag moet ook nog overleg worden gepleegd met de Amerikaanse regering. De ramp heeft ook invloed op de plannen van de regering ter verlichting van de belastingdruk, maar maatregelen tot ontwikkeling van het bedrijfsleven blijven nodig, deelde de minister-presi dent mee. In ieder geval zal niet alles gegeven kunnen worden wat gevraagd is. De regering heeft de ambassadeur in de Verenigde Staten gemachtigd tegen te spreken dat Nederland zijn INAVU-ver plichtingen niet zou kunnen nakomen. Wel heeft zij Foster Dulles en Stassen op de moeilijkheden gewezen. Ook over de verhouding tussen Staat Rampenfonds sprak dr Drees. Hij achtte 't nog niet mogelijk aan te geven wat er moet gebeuren. In ieder geval is het Rampenfonds een particuliere instel ling die zelfstandig over de besteding der gelden kan beslissen, maar tenslotte is de leniging van de nood en het herstel van de schade een gemeenschapstaak. De stemming onder het volk dat de gel den bijeen heeft gebracht achtte dr Drees van ontzaggelijke psychologische waar de. Bovendien waarborgt particuliere hulp grotere vrijheid. Daarna behandelde de minister-presi dent nog een aantal bijzondere vragen over de schaderegeling, belastingfacili teiten, de wederopbouw van publiek rechtelijke lichamen en de inschakeling van Ambonnezen. Over de berechting van plunderaars zei hij dat die voor de politierechter zijn gebracht om een on middellijke berechting als voorbeeld mo gelijk te maken; dan kunnen ze niet meer dan zes maanden krijgen. Wanneer er echter ernstigere gevallen zijn, zullen de schuldigen voor de rechter worden ge bracht, die 6 jaar kan geven. Over de raadsverkiezingen gaf hij in het algemeen als zijn mening, dat het niet ondienstig zou zijn de raadsverkie zingen samen te laten vallen met de statenverkiezingen midden in een parle mentaire periode, maar omdat dit vraag stuk niet aan de orde is, zullen alleen de gemeenteraadsverkiezingen in de noodgebieden uitgesteld worden. De minister van Wederopbouw heeft goede hoop, deelde de minister-president mee, dat het herstel van woningen en boerderijen geen ernstige repercussie zal hebben op de gewone woningbouw. Ten aanzien van de emigratie uit de noodgebieden heeft de regering nog geen beslissing genomen, zei hij. Hij vond het in ieder geval verheugend dat verschil lende landen faciliteiten willen verlenen, waarvan een dankbaar gebruik gemaakt zal worden. Aan het slot vna zijn rede gewaagde de minister-president van het diep ver driet dat de watersnood heeft veroor zaakt, maar ook van de bemjoedigende factoren in de vorm van saamhorigheid, activiteit en hulp uit binnen- len buiten land. Ons land kan zijn taak aan, ver zekerde hij met nadruk, omdat wij weer een gezond volk zijn. Nederland kan verder werken, de industrie is niet ge troffen en landbouw en veeteelt zullen zich spoedig herstellen. Na de minister-president sprak de mi nister -van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, die een uiteenzetting gaf van de oorzaken van de ramp (een samenspel van krachten zoals in de historie nog niet is voorgekomen, zo vatte hij ze sa men), en de maatregelen voor de toe komst. Voorts deelde minister Algera mee, dat er een commissie zal worden inge. steld die het afsluiten van de zeegaten zal bestuderen. Dit zou een veel groter werk zijn dan de aanleg van de afsluit dijk, omdat de diepte veel groter is. De commissie komt onder leiding van de directeur-generaal van de Rijkswater staat, ir Maris. geheel ten goede aan het Nationaal Ram penfonds, tot leniging van de nood in de door watersnood getroffen gebieden. Gezien het mooie doel van deze voor stelling zal het niet aan belangstelling ontbreken, temeer daar Van Ander Ras, dat onlangs in een radio-beschouwing als het beste stuk van het seizoen werd gekenmerkt, door Drunens Toneel on der de deskundige leiding van Jo van Erp reeds verschillende malen met enorm succes in Drunen en andere plaatsen werd opgevoerd. CAUSERIE. As. Donderdagavond 19 Febr. om half 8 zal de heer Leo de Bekker voor de Boeren, Boerinnen en Jonge Boeren een causerie houden met film over zijn resi naar Amerika. DRUNENS TONEEL. Ten bate van het Nationaal Rampen fonds speelt Drunens Toneel op Maan dag 16 Febr. a.s. in het Parochiehuis te Elshout het toneelspel: Van Ander Ras, onder regie van Jo van Erp, reeds ver scheidene malen met succes opgevoerd. Zie ook nieuws onder Elshout. PAARDENVERZEKERING. De PaardenVerzekering, onderafdeling van de N.C.B., hield Dinsdag een alge mene ledenvergadering, waarbij tevens het 50-jarig bestaan werd gevierd. Na de opening door de voorzitter de heer A. Pijnenburg, bracht de secretaris de heer M. van Halder, die ook 50 jaar deze functie vervulde, verslag uit over de verlopen 50 jaar. Na in. het kort over de oprichting te hebben verhaald, noem de de secretaris nog enkele getallen over deze 50 jaren, waarbij er goede maar ook slechte waren. In deze 50 jaar wer den 443 gevallen uitbetaald voor een to taalbedrag van 125.000. De aftredende bestuursleden Adr. Pijnenburg en Adr. Muskens werdeu beide herkozen. De jubilerende secretaris werd op deze vergadering nog gehuldigd bij mon de van de voorzitter, die zijn woorden vergezeld deed gaan van een kistje goe de sigaren. Men bleef ook nog geruime tijd gezellig bijeen. MOOI SUCCES VAN DE R.K.J.B. Op de Interkringdag van de R.K.J.B. welke te Nistelrode werd gehouden, be haalde in de declamatiewedstrijd onze dorpsgenoot A. Robben de eerste prijs; de achtste prijs kreeg A. Klerkx, ook van de afd. Drunen. Van de boerinnen behaalde me). A. Moonen de 18e prijs. DE R.K.J.B. IN TOUW. De R.K.J.B. afd. Drunen moest Za terdagavond en nacht nog met spoed in touw komen voor de noodgebieden. Een grote partij zand bestemd voor het ver sterken, der dijken, moest worden ver voerd vanuit de Drunense Duinen. De R.K.J.B. gaf aan deze oproep gehoor, zoals zij dat altijd doet. PLUIMVEEHOUDERIJ „ONS BELANG" 80 van het Kasgeld aan het Rampenfonds. De Pluimveehouderij Ons Belang al hier, gevestigd bij P. v. d. Wiel, Eind- straat 23, hield dezer dagen haar algem. jaarvergadering. De vergadering was maar matig bezocht. In deze vergadering bracht de secretaris verslag uit over 't verlopen boekjaar, waarin werden ge noemd het aantal kg. en stuks eieren, dat in het afgelopen jaar werd omgezet. Het gewicht bedroeg 15633 kg, dit was 1027 kg meer dan in 1951. De eierprijs lag dit jaar per stuk ook 3)4 ct. hoger dan in 1951. Bij de mededelingen deed de voorzit ter het voorstel om een bedrag van het kasgeld over te maken aan het Ram penfonds. Na enig overleg werd besloten om 50, dit was 80 van het kasgeld, over te maken. Een goed voorbeeld dat navolging verdient. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. OPBRENGST COLLECTE. De kerkcollecte voor het Nationaal Rampenfonds, die j.l. Zondag is gehou den, bracht in de parochie Drunen 1787 op en in de parochie Elshout 560. DRUNENS TONEEL. Naar wij vernemen zal Drunens To- neel op Vastenavond, Maandag 16 Fe bruari a.s., in het Parochiehuis alhier 'n voorstelling geven van het bekende en actuele toneelspel: Van Ander Ras. De baten van deze uitvoering komen WEER NAAR EIGEN HAARD. Verschillende evacués uit Dussen die in Vlijmen waren ondergebracht, zijn weer naar Dussen getrokken. Laten wij hopen dat allen weer spoedig naar hun eigen haard kunnen terugkeren. KANARIEVERENIGING. Donderdagavond hield de Kanarie vereniging Vogellust een vergadering in Café P. v. Eggelen. Verslag tentoonstel ling enz. werd behandeld. Volledig ver slag volgend nummer. UITVOERING. Zondag 14, Maandag 15 en Dinsdag 16 Febr. geeft de R.K. Toneelvereniging Volharding haar derde winteruitvoering in café B. Oremans. Opgevoerd wordt: Moeder Antje. Greep uit het fai ven in drie bedrijven door Edca "7'*"- wart. Volharding heeft weer een prach. «ode Kru s, tig toneelstuk uitgekozen, om haar vele donateurs en belangstellenden weer eens te laten genieten. Op de gehouden ver gadering is besloten na de vasten een toneelstuk op te voeren voor het Ram penfonds. 1 CARNAVAL. De Carnaval te Vlijmen is afgelast. R. K. J. B. De plaatselijke afd. van de R.K.J.B. hield haar jaarvergadering die zeer druk was bezocht. Het aftredende bestuurslid Ant. v. d. Brandt werd bij acclamatie her benoemd, tevens ook de leden van de kascommissie. Tot nieuwe bode werd aangesteld Tini Mimpen.. Uit het jaar- verslag viel op te maken dat alle leden een buitengewone activiteit aan de dag leggen. De uitslag van de gewassenwed. strijd kon wegens onvoorziene moeilijk heden nog niet worden bekend gemaakt. Een belangrijk punt van bespreking vormde de^ deelname aan de Jeugdmani- festatie ter gelegenheid van de viering van het 100 jaar Kromstaf, dat in de ko mende zomer in Utrecht zal worden ge houden. Verder werden enkele leden aange zocht om het geëvacueerde vee te helpen voeren en melken. De technisch adviseur, daarna het woord verkrijgende zette voor de jonge boeren een aantal belangrijke onderwer pen die met de landbouw en de orga nisatie in verband staan uiteen, Hij spoorde hen aan, om hun bedrijf meer en meer aan de omstandigheden aan te passen. VERGADERING N.C.B. Voor het houden van een algem. ver gadering kwam de N.C.B. in cafe J. blegers bijeen; de belangstelling had wel wat groter kunnen zijn. De voorzitter herdacht de overleden secretaris van de N.C.B. de heer P. van Haren, die hij de grote stuwkracht van de organisatie noemde. In een overzicht van het afge lopen jaar constateerde de voorzitter n verschuiving; meer en meer landbou wers zien zich als gevolg van de wei nig beschikbare grond, genoodzaakt om zich op de tuinbouw toe te leggen. Door de secretaris werd daarna reke ning en verantwoording gedaan over '52 daaruit bleek dat de inkomsten en uitgaven zich in stijgende lijn bewegen; de kas sloot met een batig saldo van f 417.67. De aftredende bsetuursleden Kd v. Engelen, M. v. Falier en J. v. Oijen wérden herkozen. Aan het leden-garan tie fonds werd 41 betaald; de contre but ie voor de bond werd onveranderd vas,'gesteld, plus 1 voor de eigen afd. D,t voorzitter kon de vergadering me dede.'ing doen van het besluit dat con tact is opgenomen met de njksland- bouw consulent, Ing. Grijns, die ter plaat se de gronden zal komen opnemen en zien h oe deze verbeterd kunnen worden. Daarna deelde hij nog mede dat de heer Bekker verhinderd was op deze vergadering een lezing te houden over de vee >en vleescentrale. Het hd P. Buijs verschafte enige m- lichtingen over de K.I. en zegt dat dr. Bos voortaan de organisatie va nadvies zal dienen. Door de toneelvereniging Ernst en Luim zal op Zondag 15 en Maandag 16 Febr. een tweede winteruitvoering wor den gegeven. Voor het voetlicht zal worden gebracht het boeiende toneelstuk in 3 bedrijven: Van Ander Ras, van de bekende schrijver Amoud d'Usseau en James Gow. Vanwege de rouw die Zon dag in het gehele land werd aangenomen werd deze uitvoering uitgesteld. Nu ech ter de viering van Carnaval is afgelast, zal met de carnavalsdagen deze uitvoe ring alsnog worden gegeven. CLAUDIUS CTVILIS. In café De Sport hield de handboog schutterij Claudius Civilis een algemene ledenvergadering. De nieuwe voorzitter dhr. H. Brantten gaf een kort beschou wing over de moeilijkheden die het schuttersgezelschap in het afgelopen jaar heeft medegemaakt, maar sprak de hoop uit dat die moelijikheden to htet verleden zouden behoren. In samenwerking met de eigenaar van het clubhuis zal getracht Dominee vaart per roeiboot de kerk in en uit. De gemeente Klundert in West- Brabant is zwaar getroffen door de watersnood. Met name in ma teriële zin. In de omgeving van Klundert schat men het aantal kubieke meters water op 16 mil lioen. Het overstroomde gebied beslaat een oppervlakte van 3000 ha. Er zijn 10 gaten geslagen in de dijk langs het Hollands Diep langs de gemeente Klundert. De indu strie is totaal lamgelegd en insi ders verwachen, dat het mins.ens een half jaar zal duren vooraleer men de fabrieken weer op gang kan brengen. Van de kerken staat de pas vol tooide nieuwe Ned. Hervormde kerk geheel onder water. Ook de Gereformeerde kerk staat in het water en Ds. Feenstra ziet zich genoodzaakt met een roeibootje in en uit de kerk en de pastorie te varen. De R.K. kerk is droog ge bleven en deze wordt nu door de gemeentelijke instancies als op slagplaats gebruikt. Van de scholen wordt de Cnr. Nat school gebruikt door het terwijl de andere scholen, waaronder de eveneens zojuist voltooide school voor Ghr. buitengewoon lager onderwijs en de eveneens splinternieuwe tech nische school, onder water staan. De geheel nieuwe machines in de technische school zijn niet meer te gebruiken, wat een schade bete kent van tienduizenden guldens. Lijkkisten spoelen tegen de dijk. Het juist voor een bedrag van vier ton gerestaureerde raadhuis van Klundert, dat in 1621 door Prins Maurits aan de stad ten ge schenke werd gegeven, staat en kele meters in het water. Ook de begraafplaats te Moerdijk (ge meente Klundert) werd niet door het kolkende water gespaard Het gehele kerkhof is weggespoeld en de lijkkisten drijven op grote af stand tegen de dijken. Philips te Eindhoven zond voed selpakketten, die tijdens het isole ment van Klundert op e,en militair vliegveld werden gedropt, r.an goederen werd 35 ton ter beschik king gesteld. Een complete Rode Kruis-ploeg! verricht dag en nacht haar werk. Ingeënt tegen typhus. Het in Klundert verblijvende ge deelte van de bevolking pl.m. 500 man is ingeënt tegen ty phus. Vrouwen en kinderen zijn allen geëvacueerd. Het aantal do den bedraagt 13 en he, aantal Ver dronken militairen van de red dingsdienst 3. Honden en katten, die op straat worden aangetrof fen, worden onverwijld neerge schoten. Een paard van de land bouwer Stoop heeft gedurende 8 dagen in het ijskoude water ge staan. Het arme beest, dat nog juist met z'n kop boven water uit stak, kon j.l. Maandag worden ge red. Wonder boven wonder man keert het niels. De talloze cadavers, die een groot gevaar vormen voor de volksgezondheid, worden door honderden burgers met spoed op-, geruimd. Enkele duizenden ter plaatse zijnde militairen werken in alle haast aan de versterking van de binnendijken. Ook de vrij willige brandweer van Breda en van Maastricht is met groot ma teriaal aanwezig. Zelfs de volledig uitgeruste vrijwillige brandweer van Saarbriicken met 29 man schappen en een radio-verslagge ver betoont haar activiteit op de plaats van de ramp. OUDERSAVOND. Zondag 15 Febr. wordt door de lei ders van het patronaat een oudersavond gehouden. De bedoeling is dat van 5 7 uur ouders van de jongens van 11 14 jaar en om 7.30 uur de ouders van de jongens boven 14 jaar eens een bezoek brengen aan het patronaat, daar kennis maken met de Directeur de Weleerw. heer Kap. A. van Leeuwen en de heren leiders, en zich kunnen overtuigen op welke manier de jeugd op de Zondagen wordt bezig gehouden. Vanzelfsprekend Zal daardoor op meer steun en waarde ring der ouders kunnen worden gere kend. NAAR HUIS TERUG. Na een verblijf van 12 dagen zijn de Dussense evacué's weer naar hun wo ningen teruggebracht. Ruim 70 getrof fenen of bedreigden hebben in. het op vangcentrum St. Norbertus een tijdelijk tehuis gevonden. Uiterst voldaan en dankbaar waren zij over de ontvangst, de behandeling en behuizing die zij daar genoten hebben. De beheerder de heei W. van Esch en een staf van medewer kers en werksters hebben ook getracht dat het de tijdelijk gehuisvesten aan niets heeft ontbroken. worden een grote zaal te verkrijgen, waarin dan de binnendoelen kunnen worden geplaatst, zodat in de winter maanden kan worden geoefend. Tevens werd besloten om in de maand juni een concours te organiseren en ook om aan diverse concoursen deel te nemen. Urn de vereniging in stand te kunnen hou den en de nodige materialen aan te schaffen werd de contributie enigszins verhoogd. BILJARTEN. De onderlinge biljartcompetitie werd i in de afgelopen week voortgezet, uitslagen waren Afd. A: Juliana IH.B.C. I A. Treuren—B. v.d. Heijden C. v. d. Loo—J. Treuren Th. Boelen Sr.—J. v. Bijnen Fr. v. Liempt—Th. Boel enjr. H. v. d. HeijdenJ. v. Raven stein Uitslag 20 voor Juliana. Hoogste serie A. Treuren 19 car, hoogste gem. A. Treuren 5 car. Afd. B.: 't Hoekje IID.V.K. II' J. v. AsseldonkJ. v. Bijnen J. Musters—F. v. d. Dungen A v. d. Brandt—J. Kuis J. v. HelvoirtJ. Siegers J. v. d. Brandt—A. Treuren Hoogste serie J. v. Bijnen 17 car., hoogste gem. J. v. Bijnen 2,23 car. Uitslag 2—0 voor D.V.K. II. De 75— 64 75— 59 75— 46 75— 66 75— 44 38— 60 60— 47 56— 60 53— 60 54— 60 HULPVERLENING. Het zeewaardige jacht „Rob van de heer Lips van de Scheepsschroevenfa- briek te Drunen, dat ligplaats heeft in de haven alhier, heeft vorige week grote diensten bewezen bij 't reddingswerk in het rampgebied. Zodra de kapitein van dit jacht, Jan Vromen, de oproep hoor de om hulp In de noodgebieden, heeft hij zich, na toestemming hiervoor te heb ben gevraagd, met het jacht naar de noodgebieden begeven. Hij werd verge zeld door onze stadgenoten A. P. v. d. Pol, Kornet bij het Ned. leger en de leerling vlieger H. Gijswijt, welke beiden met verlof thuis waren. Daar het jacht over bedden beschikt, werd het inge deeld als hospitaalschip voor het over brengen van zieken, gewonden en ouden van dagen uit Zierikzee. Zaterdagmiddag is het jacht in de Heusdense haven teruggekeerd. Allen waren vol lof en dankbaarheid over het werk dat door de kranige be manning werd verricht, waardoor velen werden gered en naar veiliger plaatsen werden overgebracht. COLLECTEN NAT. RAMPENFONDS. De opbrengst van de collecte in onze gemeente voor het Nationaal Rampen fonds is nu officieel bekend. Het totaal bedrag is 10.998.75. Hiervan werd op gehaald in Oudheusden 501.—; Herpt 2287.—; Hedikhuizen en Luttelherpt 1739.30 en in Heusden 6471.45. 'Het gezamenlijk personeel van de scheepswerf stond het loon van een va- cantiedag af voor het Rampenfonds. Door de directie werd dit bedrag ver dubbeld tot een totaal van 4000.—. De collecte welke j.l. Zondag in de R.K. kerk alhier voor het rampenfonds werd gehouden bracht 560.op. In de R.K. kerk te Herpt bracht deze collecte ruim 250.op. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. M. J. Mulder, predikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft voor het be roep naar Heerde bedankt. OLIEBOLLEN ETEN TEN BATE VAN HET RAMPENFONDS. Zoals wij reeds in ons vorig nummer mededeelden zal de Chr. Verkenners- groep Jan de Rooij a.s. Zateradgmiddag oliebollen ten verkoop aanbieden; de op brengst hiervan komt geheel ten goede van het Rampenfonds. Bij de organisatie van deze actie wordt de padvinders naar wij vernemen van de zijde der winkeliers enz. reeds alle medewerking geboden door het gratis beschikbaar stellen van slaolie, bloem enz. enz., terwijl door de ingezetenen reeds honderden zakken olie. bollen zijn besteld. Het belooft Zater dagmiddag in en rond het hoofdkwartier van de Jan de Rooijgroep (de vroegere schoenfabriek der fa. Moonen) druk te zullen worden. Dr. PH J. KöHLER OVERLEDEN. Vrijdag overleed te Breda, waar hij na het neerleggen van de arts-praktijk alhier woonachtig was, op 74-jarige 0

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5