Waalwiikse en Langstraatse Courant speciaal tarief Wijde Wereld «IMSS ai— m BS flüBSiü EaiRIHSil DE BIESBOSCH. v Wijlen GOTTWALD. GILS u IT DE ActountaalskantoofJ. VIN DIJK IdminktHties en belastingen Mgr. Dr. P. VAi Advertentieprijc 10 cent per m.m. Jos. v. d. Lee en Zn. *t Is of gfl de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag - met één of twee Rennies. IN HET D SPROETEN Koop tijdig SPRUTOL RUNDERHORZEL GEVAAR VOOR NAT. ECONOMIE. I A M A N T. 76e JAARGANG No. 23 DE ECHO HEI ZUIDEN VRIJDAG 20 MAART 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukker!] ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 Wanneer de Minister van Econo mische Zaken vorige week te Den Bosch als zijn mening te kennen gaf dat men, om der wille van het her stel der watersnoodschade z'n aan dacht niet mag laten afleiden van de noodzakelijke industrialisatie en structurele verbetering, wil men niet ieder jaar voor een nieuwe ramp in de vorm van een crisis wor den geplaatst, dan kunnen we deze gedachte, mutatis mutandis, ook la ten gelden miet betrekking tot de v/aterstaatkundige werken, waar van was komen vast te staan dat ze zeer urgent waren. Waterstaat heeft er een ontzag lijke karwei bij gekregen natuur lijk, nu de gevolgen van de ramp op haar werkterrein ongedaan ge maakt moeten worden; bovendien gaat men spreken over het afslui ten der zee-gaten, om de mogelijk heid van nog zo een ramp geheel uit te sluiten en het is zeer begrij pelijk dat andere werken, die de volle aandacht van alle betrokke nen hadden, nu in die aandacht op het tweede plan komen. We hebben hier het oog op de Biesboschwerken, de inpoldering van de Biesbosch annex de afslui ting van Oude Maasje en Donge, de grote desiderata van onze in haar groei en ontwikkeling zeer gehan dicapte streek. Meer kwaad dan de Dortse oppo sitie heeft ongetwijfeld de waters nood de Biesboschplannen gedaan. Het had er alle schijn van dat de plannen na de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat in December van het vorige jaar, spoedig verwezenlijkt zouden worden; zij het dan dat de heer Burger, de kampioen van Dordrecht, de minister alsnog een nota had la ten toezeggen, zonder behandeling waarvan de gevoteerde gelden niet zouden mogen worden besteed, de plannen hadden in de minister en in het overgrote deel van de Twee de Kamer warme voorstanders. Zeer spoedig zou Minister Algera de leden van de Kamer een nota doen toekomen, terwijl hij hen na drukkelijk gevraagd had deze nota zo gauw mogelijk te behandelen. Toen kwam echter de watersnood op 1 Februari en Minister Algera zal zijn aandacht de eerste tijd nog wel aan andere zaken moeten be steden, dan aan de Biesboschplan nen. Depot-agent Langstraat e.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwijk, Tel. 2971 Het is buiten alle kijf, dat de ge volgen van deze ramp zo spoedig mogelijk geneutraliseerd moeten worden en dat de mogelijkheid, dat weer zo iets verschrikkelijks ons land en volk zou treffen tot het ui terste minimum wordt gereduceerd; maar het is toch ook zo, dat wij, wanneer we al onze aandacht op dit grote probleem zouden richten en met letterlijk alle krachten de ge volgen van de ramp ongedaan zou den maken, toch wel enkele paar den achter enkele wagens zouden spannen en dat we later de indirec te gevolgen van de watersnood weer zouden moeten gaan bestrijden; men kan niet spreken van herstel, als men om der wille van dat her stel, andere ook belangrijke, ook ur gente vraagstukken onopgelost laat. En dat de Biesboschkwestie van belang en zeer urgent is voor de bevordering van het economische leven in een belangrijk industrie gebied, hebben wij en met ons tal van groter gezag hebbende perso nen en instanties al jaren aan één stuk betoogd. Zei de heer Engelbertink bij de behandeling van zijn begroting in December van het vorige jaar niet: De werken rond de Biesbosch zijn m.i. om hun economische en socia le betekenis met het oog op de baten voor deze streek dringend noodzakelijk. Het is bekend, dat in dit gebied tienduizenden hectaren goede kleigrond liggen, die thans op uiterst extensieve wijze worden geëxploiteerd, zodat die productie mogelijkheden lanlg niet ten volle worden benut. Bovendien zal ten gevolge van het waterstaatkundige werk, dat hier wordt uitgevoerd, nog een complex van circa 1000 ha. cultuurgrond worden gewonnen, terwijl er aan bijliggende gronden meer dan 10,000 ha., enorme verbe teringen worden aan'gebracht. Het Ministerie van Landbouw heeft verleden jaar geschat een waarde vermeerdering van deze grond van direct 9 millioen. Een eenvoudige berekening wijst uit dat thans de totale productie in de orde van grootte vari 7 millioen per jaar ligt eri dat deze verbeteringen gemak kelijk tot 12 a 15 millioen gulden per jaar is op te voeren. Het is bekend, dat ongeveer ge rekend kan worden op een totale werkhoeveelheid van 1 millioen manweken werk voor een periode van 10 jaar. Dit betekent een voort durende werkgelegenheid in! die periode voor 2000 mensen, terwijl, wanneer de intensivering haar be slag zal hebben gekregen, een blij vende werkgelegenheid voor onge veer 1000 arbeiders meer per jaar zal worden gecreëerd. Wat dit alles betekent voor een gebied dat de laatste jaren uitzon derlijk is achtergebleven in de ont wikkeling en wat dit betekent voor het gebied van De Donge en het Oude Maasje, het Braban'ts gebied, begrijpt eenieder, die de jaarlijkse hoeveelheid werkzoekenden kent in deze provincie". En bij diezelfde behandeling gaf de Minister van Verkeer en Water staat een opsomming van het eco nomische voordeel dat met de uit voering van de plannen wordt be reikt: De waardevermeerdering van de gebieden van Donge en Oude Maas je, die wordt bereikt, is 5 millioen. De waardestijging van de bestaan de Biesboschpolders bedraagt 9 mil lioen. De vermindering van de on derhoudskosten van bestaande ha vens en oeververbindingen op het vaste land van Noord-Brabant be zuiden Amer en Bergsche Maas be draagt 1.5 millioen. Waardestijging van het Land van Heusden en Al- tena als gevolg van vermindering van onderhoudskosten van dijken, bemalingen en wegens betere wa terbeheersing 750.000.De waar destijging van 1000 ha. buitengron den op de vaste wal van Noord- Brabant die door de nieuwe dijk al le binnendijks zullen komen te lig gen, 1 millioen en de waarde van 110 ha. industrieterreinen op de vaste wal van Noord-Brabant, die in exploitatie kunnen worden ge nomen dank zij de watervrijmaking 3.300.000. Het spreekt vanzelf, vervolgde de minister, dat met deze berekende waardestijging van de grond de voordelen zeer zeker niet zijn uitgeput Dit zijn enkele geluiden, gehoord in de Kamer, die onomwonden op het grote nul wijzen van een spoe dige uitvoering dezer werken. Te grote gedeelten van ons land zijn reeds onnoemelijk getroffen; men moet niet nog meer gebieden grote schade toebrengen. Genoeg is onze streek in haar ont wikkeling tegengehouden door de ongelukkige waterstaatkundige toe stand, waarin wij ons geplaatst zien en die op alle mogelijke gebied haar fatale invloed doet gelden. Men dient dit bovendien niet al leen te zien als van belang voor een bepaald beperkt gebied; zei minis ter Algera niet:„Voorts meen ik, dat wij hier te maken hebben met een plan van nationale betekenis. Ik geloof, dat dit van een dergelij ke omvang is, dat het aanbeveling verdient, dat de beslissing hierover met een zo groot mogelijke meer derheid geschiedt". En verder verklaarde de minis ter: „Ik zou daaraan echter wel wil len toevoegen dat ik wel ten sterk ste op spoed moet aandringen. Ik geloof, dat deze werkzaamheden niet mogen worden uitgesteld". Laat men dan zo snel mogelijk onze streek van haar grote plaag verlossen; en zeker ook, nu het op positioneel geluid uit Dordrecht wel zal verstommen, want hoe ver schrikkelijk de watersnood ook was, hij heeft in elk geval aangetoond dat Dordrecht niet bevreesd hoeft te zijn, ook al is de stormvloed nog zo hevig, en zeker is er voor deze vrees geen aanleiding meer, waar men daar de toezegging heeft dat een schermdijk langs de Noordelij ke oever van de Nieuwe Merwede bovenstrooms van Kop van 't land, gecombineerd met een overlaat in de dijk langs de Beneden-Merwede bovenstrooms van Dordrecht, aan gelegd zal worden, om aldus 't wa terbergend vermogen van het ge deelte van de Zuid-Hollandse Bies bosch tussen de Beneden-Merwede en de Nieuwe Merwede ten gunste van Dordrecht aan te wenden. Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmid dellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voor baat. Bij wijze van sluitstuk op hun maal tijd. 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. EnRen nies zijn nog smakelijk óók. DODELIJK AUTO-ONGELUK. Zaterdagmiddag reed mevr. Van Len- nep, echtgenote van de rentmeester der Koninklijke Domeinen te Dubbeldam met haar auto in de sloot naast de weg van de Dordwijklaan. De wagen sloeg over de kop en kwam met het dak in de modder terecht. Mevr. Van Lennep werd door voorbijgangers vrij spoedig uit haar benarde positie bevrijd, doch zij had blijkbaar zo'n grote hoeveelheid modder binnen gekregen, dat zij korte tijd later is overleden. Het Sovjetklimaat schijnt op het ogen blik bepaald niet gezond te zijn voor de kopstukken van het regiem. Nauwelijks is Stalin ter ziele gegaan of zijn vriend en leerling Clement Gottwald volgt dit voorbeeld na. Zou dit zuiver een kwes tie van verknochtheid zijn, die de laatste verhinderde voort te leven zonder de eerste? Dat is natuurlijk een open vraag, hoewel het niet waarschijnlijk is dat po litieke vriendschap zo diep. geworteld is. Eerder dringt zich de veronderstelling op dat een macht van buiten een handje heeft geholpen om ze spoedig in de dood te verenigen. Of dit helemaal een loze veronderstelling is? De sfeer vermoedend waaronder de Sovjetleiders onder elkaar leven, is men minder gemakkelijk geneigd onder dergelijke omstandigheden aan toevalligheden te geloven, dan wanneer zo iets plaats vond bij normale verhou dingen. Het is in ieder geval een feit dat Gottwald nog onlangs bij de begra fenis van IStalin, zonder dat er van ziek te werd gerept, een ereplaats innam on der de Sovjetkopstukken, terwijl hij nau welijks in Tsjecho-Slowakije terugge keerd door een ziekte werd aangegrepen waarvan Westerse medici alleen afgaan de op de uitgegeven communique's, kon den zeggen dat hij er niet meer bovenop zou komen. Zij die de communiqués uitgaven wilden er blijkbaar geen twijfel aan laten bestaan dat de president in de kortste keren zou sterven en het was dan ook binnen een dag gebeurd. Dit bewijst allemaal niets, hetgeen wil zeg gen dat het inderdaad mogelijk is dat Gottwald door een ernstige ziekte werd overvallen en had de coïncidentie dat twee prominente persoonlijkheden kort na elkaar stierven in een demokra- tie plaats, dan zou men niet eens den ken aan de mogelijkheid dat alles niet zo natuurlijk zou zijn gegaan als men in dit geval wil doen voorkomen en anders zou men nog gaan onderzoeken in hoe verre er aanleiding zou zijn geweest om niet de natuur haar gang te laten gaan. Dat we nu niet zo te goeder trouw zijn ligt niet zozeer aan ons zelf als aan de Sovjets, die er klaarblijkelijk geen been in zien iemand die op een zeker ogen blik minder nuttig of gewenst is dan een vorig ogenblik op de een of andere ma nier uit de weg te ruimen. Dat hebben ze meer dan eens bewezen. Hoe het met Gottwald in werkelijkheid is gegaan, blijft misschien voor altijd een geheim en zolang dat niet is opgelost lijkt het iemand vrij te staan al dan niet geloof te hechten aan officiële verklaringen. Evenmin als de coïncidentie geweld be wijst, is een staatsbegrafenis een bewijs voor het tegendeel. Toch is de kennis van de aard van Gottwalds dood van eminent belang om de betekenis van zijn heengaan te kun nen schatten. Immers, als hij niet op natuurlijke wijze is gestorven, deugde blijkbaar zijn politiek niet in de ogen van de Moskouse heren of bezat hij vol gens diezelfde heren teveel macht. Voor al dit laatste is helemaal niet onmoge lijk, want Gottwald bekleedde in Tsje cho-Slowakije een positie waaraan geen der prominente figuren in de satelliet- landen ook maar kan tippen. Hij was namelijk president en had als zodanig ook persoonlijke invloed, terwijl de macht in andere landen, ook in Rusland, uitgeoefend wordt door de minister-pre sident; ook Stalin was geen president, maar premier. Bovendien was Gottwald leider van de communistische partij in Tsjecho-Slowakije en opperbevelhebber van het leger. Men kan zich voorstellen dat deze cumulatie van hoge ambten in bepaalde kringen in Moskou met lede ogen werd aangezien en dat het slechts de persoonlijke vriendschap tussen Stalin en Gottwald was die de laatste zover bracht en hem op die hoogte handhaaf de Temeer nu er onmiddellijk na de dood van Stalin een eind aan is geko men. De manier waarop in de vacature Gottwald wordt voorzien kan duidelijk maken of inderdaad de bedoeling van spreiding der functies voorzit. Waarbij dan opnieuw de vraag open moet blij ven of Gottwald het slachtoffer is ge worden van die bedoeling of dat men alleen van de gelegenheid gebruik maakt. Hoe het ook zij, Clement Gottwald heeft niet lang plezier gehad van zijn schepping van Februari 1948, toen voor al Westeuropa plotseling werd opge schrikt door de communistische putsch. Als premier had Gottwald toen de leiding van het verraad en hij bewees de lessen van Moskou met succes gevolgd te heb ben en in zoverre dat nog niet voldoende zou zijn geweest, was er de aanwezig heid van hoge Sovjetautoriteiten waar borg voor dat alles naar wens zou ver lopen. Sindsdien heeft Gottwald konse- kwent de Sovjetmethoden in zijn land toegepast, dat wil zeggen, hij heeft ge probeerd de ekonomie op Sovjetleest te schoeien, wat hem niet in alle opzichten gelukt is mede doordat er lijdelijk verzet gepleegd wordt, hij heeft terreur uitge oefend tegenover degenen die geen heil zagen in de Sovjetrussische heilstaat, hij heeft met name geprobeerd de katholie ke kerk eronder te krijgen door een soort schismatieke staatskerk te stichten, de geestelijkheid te vervolgen en de ge lovigen te verhinderen hun godsdienst plichten te vervullen, hij heeft tegen standers die eerst zijn naaste medewer kers waren, uit de weg geruimd en de namen Slansky en Clementis zullen al tijd een teken blijven van het ongewisse der Sovjetgunst. Is hijzelf het laatste slachtoffer geworden van zijn eigen re giem? Men weet het niet. Evenmin is het zeker of Gottwalds dood een zegen is voor Tsjecho-Slowakije, want nu deze sterke man van het toneel is verdwenen zal Moskou te meer de touwtjes in han den nemen, waarbij het uiteraard niet het belang van Tsjecho-Slowakije maar uitsluitend dat van Moskou op het oog heeft. Waarschijnlijk is Gottwalds erfe nis niets anders dan een nog donkerder tijd Voor Tsjecho-Slowakije. Tito in Engeland. In Engeland is een communis tisch opperhoofd officiéél met vlag en wimpel binnengehaald. Maar schalk Tito, het Joegoslavische staatshoofd, brengt een bezoek aan Engeland en volgens officiële ver klaringen is men daarover van beide kanten erg blij. Dat die offi ciële blijdschap niet diep door werkt in de bevolking, heeft men al maanden van tevoren kunnen merken en dat de Engelse regering daarvan overtuigd is, bewijzen de uitgebreide voorzorgsmaatregelen;, die er genomen zijn om deze gast te beschermen tegen minder en thousiaste elementen. Een leger van rechercheurs en politieagen ten en een kogelvrije auto bleken niet voldoende te zijn om zijn vei ligheid te waarborgen, want 't pu bliek werd angstvallig op een af stand gehouden en de tijdstippen van 's maarschalks bezoeken wer den tot het laatst geheim gehouden evenals zijn verblijfplaats. Men zou zo zeggen dat de vriend schap ietwat geforceerd is en in derdaad was de verhouding van Engeland tegenover Tito tot voor enkele jaren niet minder onvriend schappelijk dan die tegenover Sta lin. Dai veranderde toen Tito zich van de Sovjet-Unie distanciëerde. Daarmee werd hij van een gevaar tot een waardevol bondgenoot. Hij kreeg Amerikaanse hulp en Engel se vriendelijkheidjes en die gingen zo ver dat minister Eden hem tij dens een bezoek aan Joegoslavië uitnodigde naar Engeland te ko men. Leraar Boekhouden M. O. WAALWIJK. Grotestraat 180 (Ned. Handel Mij.) Talef. 2475 (Belastingen onder leiding van oud-controleur der belastingen.) Protesten van andere, speciaal van christelijke zijde, hadden geen succes. Van die kant werd name lijk Tito als niet meer acceptabel beschouwd dan toen hjj satelliet van Moskou was, omdat hij na zijn polijtieke ommezwaai ideologistah even communistisch was gebleven als tevoren. Dat dit de kern van de zaak is, heeft de Engelse regering om opportunistische, in dit geval politieke redenen, maar voorbijge zien. Er is dan ook van tevoren verklaard dat met Tito gesproken zou worden over diverse interna tionale vraagstukken maar dat men zich niet zou bemoeien met de bin nenlandse aangelegenheden van Joegoslavië. En daartoe hoort na tuurlijk de kerkvervolging Waaruit men tot zijn spijt moet besluiten dat de kruistocht tegen 't communisme van het christelijke Westen zich alleen richt tegen het imperialistisch communisme en dat de kwalificatie christelijk wel wat erg hoog is voor onze regeringen. Waarvan Engeland het pijnlijke bewijs levert. Prins Bernhard opent de Jaarbeurs. Dinsdagmorgen heeft Z. K. H. Prins Bernhard als koninklijk com missaris van de Nederlandse Jaar beurs de zestigste Utrechtse Jaar beurs officieel geopend. Hij deed dit door een nieuwe hal, naar hem genoemd de Bernhardhal, in ge bruik te stellen. De plechtigheid had een zeer zakelijk en sober ka rakter. De prins hield een korte toespraak, waarin hij pleitte voor een nauwere samenwerking tussen het bedrijfsleven en de Jaarbeurs, vooral op het gebied van onder zoek en voorlichting. De nieuwe hal is 170 meter lang en 100 meter breed en heeft een inhoud van 150.000 kub. meter. Betere emigratiekansen voor Zuid-Afrika. Van Zuidafrikaanse zijde wil men de Nederlanders betere en meer kansen bieden om naar Zuid-Afri- ka te emigreren. Men wil b.v. meer Nederlandse technici op cultuur technisch gebied aantrekken, zoals landbouw-ingenieurs, opzichters van de Heidemaatschappij en lei ders voor arbeidersploegen. Ook voor ambachtslieden, vooral in de bouwvakken en metaalnijverheid liggen er goede kansen; er worden goede lonen uitbetaald. Voorts zijn er ook mogelijkheden voor jonge kantoorbedienden, boekhouders, enz., die Engels kennen evenals ,voor kappers en slagers. Voor werktuigbouwkundigen, chemische en landbouwkundige ingenieurs, worden de Nederlandse diploma's erkend, terwijl men wil bereiken dat Nederlandse artsen geen drie jaar meer behoeven te studeren als zij zich in Zuid-Afrika vestigen. Sinds de bevrijding zijn er 15.000 Nederlanders naar Zui-Afrika ge- emigreerd. Vorig jaar gingen er 500, maar er zouden er zeker 7000 kunnen gaan. In Mei vertrekt de eerste groep emigranten naar Brazilië, die pro fiteren van de faciliteiten die de regering van dat land aan Neder landse emigranten verleent. H. VADER PLEIT VOOR EUROPESE EENHEID. Onderwijsspecialist zoals ons land er weinig rijk is. „Priester en geleerde. In deze beide woorden wordt mgr dr P. J. M. vna Gils het best getekend." Aldus minister Beel in de „Miscellanea mgr dr P. J. M. van Gils", door het Limburgs Geschied en Oudheidkundig Genootschap in 1949 uitgegeven bij gelegenheid van Monseig neurs tachtigste verjaardag. En zijn bisschop, mgr Lemmens, getuigt in de zelfde bundel: „...de kracht voor deze wonderlijke vitaliteit en activiteit put dr Van Gils uit zijn priesterschap en zijn liefde voor de Kerk". Mgr. Van Gils blijft, het klimmend ja rental ten spijt, vitaal en actief; wat hij onder emeritaat verstaat, wijkt wel heel sterk af van de gangbare opvatting. Zijn diamanten priesterfeest op 18 Maart biedt weer eens een gelegenheid, om de ze persoonlijkheid even in de schijnwer per te plaatsen. Dr Van Gils is een van die figuren, wier werk blijvend verbonden zal zijn aan de emancipatie der katholieken in Nederland, aan de verheffing van het katholieke volksdeel. Geboren Braban der hij werd 10 Jan. 1869 in Waal wijk geboren ging hij op Rolduc in studie. 'Hij zou blijvend met het bisdom Roermond verbonden worden. In dit dio cees bereidde hij zich voor op het pries terschap. In 1893 ontving hij te Roer mond de H. Priesterwijding. Tevoren reeds was hij benoemd tot leraar in de klassieke letteren op Rolduc. In Amster dam en Rome studeerde hij verder in de klassieke talen, welke studie in 1902 be kroond werd met de promotie te Am sterdam op het proefschrift „Quaestiones Ephemereae". Tot 1917 bleef hij aan Rolduc ver bonden. In dat jaar benoemde de bis schop hem tot eerste bisschoppelijke in specteur van het Lager Onderwijs in Limburg,, welke functie hij tot 1939 ver vulde. De vervulling van deze twee officiële functies betekende echter maar een ge deelte van de werkdadigheid en de veel zijdige activiteit van mgr Van Gils. Noemen wij slechts enige van zijn ac tiviteiten. Reizen, sjouwen, schrijven en preken. Reeds voor mgr Van Gils tot inspec teur van het onderwijs werd benoemd, had hij van Rolduc uit een grote acti viteit voor de vestiging van principieel katholiek onderwijs in de Mijnstreek ge voerd. Hoeveel brieven en kaartjes hij TELEGR.-ADRES„ECHO" krachten is volgens Thomas geconcen treerd in de Oostzee en in de Noordelijke wateren hetgeen belangrijk is voor Groot-Britannië. N.S.-BUSDIENSTEN OVER DE MOERDIJK. Volledige treindienst RotterdamDordrecht. Naar wij van de Nederlandse Spoor wegen vernemen, heeft de Rijkswater staat thans toestemming gegeven tot het onderhouden van een autobusdienst tus sen Dordrecht en Breda en tussen Dor drecht en Breda via Moerdijk, ingaande Donderdag j.l. De autobussen van de dienst DordrechtZevenbergen sluiten te Zevenbergen aan op de treinen Ze venbergenRoosendaal, waarvan de dienstregeling is gewijzigd om de aan sluitingen mogelijk te maken. De autobussen van beide diensten stoppen te Lage Zwaluwe nabij hotel „Brabant". alleen daarover geschreven heeft, is niet bij benadering vast te stellen. Hij reisde en sjouwde, preekte iedere Zondag dan hier, dan daar, soms driemaal (eventu eel op verschillende plaatsen) op één morgen. Hij schreef pittige artikelen in verschillende bladen. In betrekkelijk kor te tijd werd hij een onderwijsspecialiteit, zoals Nederland er weinige rijk is. Niet alleen het lager, maar ook middelbaar en hoger onderwijs werden door hem geactiveerd. Hij werd voorzitter van de Katholieke Schoolraad, lid later voor zitter van de tweede afdeling van de Onderwijsraad, curator van de R.K. Leergangen en de Economische Hoge school te Tilburg. Ook thans nog, op zijn oude dag als men bij Van Giis tenminste van „oud" kan spreken blijft hij op de hoogte van alle onder wijsproblemen, getuige b.v. zijn daad werkelijke belangstelling voor het katho liek kleuteronderwijs. De ministeriële uiteenzettingen in de Kamers, de memo ries van Toelichting en van Antwoord, zullen door weinigen zo snel bestudeerd worden als door dr Van Gils. En nog steeds weten velen en niet de eersten de besten de weg te vinden naar de Swartbroekstraat te Roermond, waar hij bij de Zusters Ursulinen in huize St. Sal- vator reeds jaren verblijf houdt. Wetenschapsmens. Daarnaast dient zeker vermelding Monseigneurs belangstelling voor de we tenschap. Voor de beoefening der ka tholieke wetenschap heeft hij ontzaglijke verdiensten; daarvan kan met name de Katholieke Universiteit (dr Van Gils is voorzitter der Diocesane Commissie van de St. Radboudstichting) getuigen. Bui ten de klassieken heeft vooral de histo rie zijn belangstelling. Monseigneur is lid van de Kon. Academie van Weten schappen en daarnaast van allerlei ge nootschappen, niet alleen in Limburg en in zijn geboortegewest, maar tot boven in Friesland toe. En geen papieren lid! Dr Van Gils leeft mee, is nog dikwijls op stap en houdt nog lezingen in ver schillende delen van het land. Door deze historische belangstelling loopt als een rode draad de geschiedenis van Rolduc, waarover hij verschillende studies o.a. over de Middeleeuwse boekenlijst der oude abdij publiceer de. Van Rolduc uit kan hij de historie van binnen- en buitenland overschou- wen. Op excursies is hij gewoonlijk de vraagbaak. Hij goochelt dan met namen en jaartallen, geeft het verband tussen allerlei op het eerste oog onsamenhan- jgende dingen, geeft geestige bijzonderhe- De H. Vader heeft tijdens een audiën tie van een groep personen van het Eu ropees instituut te Brugge een warm pleidooi gehouden voor een Europese eenheid, aldus Reuter. Zowel onder volkeren als onder men sen is niets duurzaam zonder ware vriendschap, aldus de Paus. Europese eenheid moet, volgens Paus Pius XII, evenzeer gegrondvest zijn op geestelijke waarden als op economische, politieke en militaire noodzaak. De eenheid moet in plaats van door druk van buiten door een positief ele ment tot stand komen. Het belangrijkste element voor de eenheid is 't geestelijke. Het verenigd Europa dient als taak de verzekering en verdediging van de geestelijke waarden op zich te nemen. Deze geestelijke waarden zijn volgens de Paus belichaamd in „het ware christe lijke geloof Paus Pius XII zeide, dat er landen zullen zijn die offers moeten brengen die misschien van blijvende aard zijn. Het publiek moet worden voorgelicht over de noodzaak ervan en het moet worden bezield door de vaste wil, on danks opofferingen, verenigd te blijven met de anderen om hen te helpen. RUSSISCHE VLOOT OP ÉÉN NA DE GROOTSTE TER WERELD. De Britse minister van marine, James Thomas, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de Sowjetunie de beschikking heeft over de op een na grootste ma rinevloot ter wereld. De Russische vloot bestaat uit twintig zeer sterke kruisers, meer dan tweehon derd torpedobootjagers en meer dan 350 duikboten. De productie van schepen is de laatste tijd in de Sowjetunie op mar kante wijze gestegen; thans worden door de Sowjetunie per jaar meer kruisers gebouwd dan door de veertien landen van het Atlantische pact tezamen. Het merendeel van de Russische marinestrïjd- komen vroeg in't voorjaar De locale treindienst tussen Rotterdam D.P. en Dordrecht is eveneens op 19 Maart geheel hervat. Het omreizen over Utrecht met een plaatsbewijs via Lage Zwaluwe is van 19 Maart af voor binnenlandse reizigers vervallen. Voor reizigers, die zijn voor zien van internationale plaatsbewijzen naar en van België en verder, staan dan echter beide reiswegen open. De laatsten kunnen dus zowel via Utrecht als via Lage Zwaluwe reizen. Gisteren is de weg over de Moerdijk weer opengesteld door alle verkeer. De runderhorzel brengt grote schade toe aan onze nationale Economie. De schade, veroorzaakt door verminderde productie van melk, vlees en vet kan worden gesteld op ongeveer 10,5 mil lioen gulden per jaar waar dan nog een schadepost van ongeveer 375.000 bij komt als gevolg van de waardedaling der door de runderhorzel beschadigde huiden. Dit heeft minister Mansholt aan de Tweede Kamer medegedeeld. Als gevolg van dit gevaar wordt nauwlettend toege zien op de naleving van de bestrijdings- voorschriften die vervat zijn in het run- derhorzelbesluit. Waar het percentage der runderen, waarbij larven werden aangetroffen, in de jaren 1948, 1949, 1950 en 1951 terugliep van 38, 26, 13 tot 8 ofschoon de daling niet overal even scherp is geweest, mag worden aange nomen dat over het gehele land genomen het percentage der aangetaste runderen van 45 a 50 in 1945 is teruggebracht tot ongeveer 15 in 1953.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1