Waalwijkse en Langst Courant GEMEENTERAAD WAALWIJK ZUID-NEDERLAND WINT van VAN MAAREN/ van Luxemburg 2-3 DEN BOSGH-TILBURG-BREDA EINDHOVEN-HELMOND 50 OUDERS NAAR HAARLEM MET DE BOND ZONDER NAAM. MAANDAG 30 MAART 1953 Gitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 26 Abonnement 18 cent per week ƒ2.33 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m, Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Openbare vergadering op Woensdag 1 April 1953, te 19.30 uur ten gemeente huize. Agenda 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering gehouden op 26 Febr. 1953. 2. Ingekomen stukken Van Gedeputeerde Staten verschillen de goedkeuringen van raadsbesluiten e.a. 3. Voorstel tot aanvulling van de al gemene politieverordening met betrekking tot loslopende honden (prae-advies 672). Wijziging Politie-verordening. Reeds vaak is gebleken, dat loslopen de honden in bouw- en weilanden schade aanrichten aan vee. Art. 31 van de Algemene Politiever ordening van de gemeente Waalwijk kent ten deze slechts het verbod om hon den tussen des namiddags 11 uur en des voormiddags 5 uur op de weg te laten rondlopen zonder geleide of toezicht. Aangezien middels dit verbod het euvel niet op doeltreffende wijze kan worden bestreden, stellen B. en W, voor art. 31 van de Algemene Politieveror dening aan te vullen in die zin, dat me de wordt opgenomen een verbod inzake het laten loslopen van honden op bouw en weilanden zonder toestemming van de gebruiker van die landen, waartoe B. en W, een ontwerp-besluit ter vaststelling aanbieden. 4. Voorstel tot het verzoeken aan de Minister van Sociale Zaken om aan Burgemeester en Wethouders machtiging te verstrekken om ten behoeve van de S.L.E.M. een tapvergunning boven het vastgestelde maximum te verlenen. 5. Voorstel tot intrekking en verle ning van een hypothecair crediet. 6. Voorstel tot het beschikbaar stel len van de nodige credieten enz. ten be hoeve van de bouw van 18 zgn. flat woningen (premiebouw) en van 2 wo ningwetwoningen. (prae-advies nr. 675). Bouw middenstands- en arbeiders woningen. De na de bevrijding in deze gemeente tot stand gekomen woningbouw, heeft zich van gemeentewege uitsluitend ge oriënteerd op arbeiderswoningbouw, om dat enerzijds de behoefte daaraan het grootst bleek en anderzijds de mogelijk heden om middenstandswoningen te bou wen klein waren. In de loop der jaren is de behoefte aan middenstandswoning- bouw sterk toegenomen. B. en W. prij zen zich daarom gelukkig, dat met het aan de gemeente ter beschikking gestelde bouwvolume voor 1953 de mogelijkheid bestaat om de plannen voor zg. flat- bouw van het type middenstandswoning te realiseren, en wel voor de bouw van 18 stuks, waarvan 6 beneden- en 12 etagewoningen. B. en W. geven in overweging deze 18 flatwoningen te doen bouwen aan t verlengde van de Burg. Moonenlaan, ten Westen van de Kerkstraat, omdat dit ge deelte zich buitengewoon goed leent voor hoogbouw en omdat h.i. de enig daartoe geëigende grond aan de Dr. Mollerlaan beschikbaar dient te blijven voor enkel voudige. woningen (particuliere bouw). Uit de ter inzage liggende stichtings- en exploitatie-opzet blijkt, dat bij een geraamde huuropbrengst van 10.620.- 52.50 per maand voor de beneden- en 47.50 voor de bovenwoningen) en een rijksbijdrage van 66.600.gebaseerd op de „Premieregeling Woningbouw 1950", een sluitende exploitatie kan wor den verkregen. Opgemerkt zij, dat bij de opzet van het bouwplan rekening is ge houden met de mogelijkheid om in dien t.z.t. daaraan behoefte mocht be staan garages bij te bouwen. Voorts stellen B en W. voor om te besluiten uit het voor 1953 beschikbaar gestelde woningcontingent een tweetal woningwetwoningen te bouwen aan de Akkersteeg, tot het beschikbaar stellen van de daartoe benodigde credieten voor grond- en bouwkosten en tot het aan vragen en aanvaarden van een zo hoog mogelijke jaarlijkse bijdrage als bedoeld in de „Beschikking Bijdragen Woning- wetbouw 1950". Het hierop betrekking hebbende ontwerp-besluit ligt ter inza ge, evenals de stichtings- en exploitatie- opzet van deze woningen. De huur van deze woningen is berekend op 7.45 per week. 7. Voorstel tot het verstrekken van voorschotten enz. aan de Woningbouw vereniging „Baardwijk" ten behoeve van de bouw van 8 woningwetwoningen aan de Baardwijksestraat (prae-advies nr. 676). Bouw woningwetwoningen Baardwijksestraat. In de nota, begeleidende de ge meente- en bedrijfsbegrotingen voor 1953, hebben B. en W. er reeds op gezinspeeld dat zij er naarstig naar Zullen streven het brandende woningprobleem zo dicht mogelijk bij een oplossing te brengen. Uit het bouwvolume, dat tot nog toe voor 1953 voor deze gemeente beschikbaar is gesteld, stellen B. en W. voor o.m. te bouwen 8 wonin gen aan de Oostzijde van de Baard wijksestraat. De gemeente beschikt aldaar nog over bouwrijpe grond tot een zodanige oppervlakte, dat er 8 woningen kunnen worden ge bouwd. Het is volgens B. en W. gewenst dat de bouwrijpe terreinen aan de Baardwijksestraat zo spoedig mo gelijk in exploitatie worden ge bracht. Evenwel achten zij het ge wenst ten opzichte van de bebou wing van de Westzijde nog even 'n afwachtende houding aan te nemen totdat uit de besprekingen met de ontwerpers van het uitbreidings plan, van welk plan een herziening in voorbereiding is, zal zijn geble ken welke ruimten in bebouwing aan de Westzijde der Baardwijkse straat moeten worden uitgespaard voor straataanzetten of anderszins. De vorenbedoelde woningen zijn geprojecteerd in één blok. Het ligt in de bedoeling ze in ex ploitatie te geven aan de Woning bouwvereniging „Baardwijk", die ook eigenaresse is van de Noorde lijke aan het bewuste terrein gren zende woningen. De bouwkosten worden geraamd op het bedrag, opgenomen in de ter inzage liggende stukken. De huur is berekend op 6.60 p. week. De grondkosten zijn te stellen op 2.53 per m2, zijnde de prijs, waar voor de grond in '47 is aangekocht, vermeerderd met de transportkos ten in dat jaar. 8. Voorstel tot overneming in eigen dom en in onderhoud van gedeelten van de le Zeine en van de Elzen weg van de betreffende Waterschappen (prae-advies nr. 677)). 9. Voorstel tot het beschikbaar stel ler van de nodige credieten voor de al gehele vernieuwing van de straatver lichting (prae-advies nr. 678). Vernieuwing straatverlichting. De straatverlichting in onze ge meente heeft reeds enkele malen een onderwerp van bespreking uit gemaakt in de vergaderingen van het college van B. en W. Zij zijn namelijk van mening dat deze niet meer voldoet aan de tegenwoordige eisen. B. en W. hebben waardering voor de wijze waarop direct na de oorlog met hetgeen toen aanstonds te bereiken was de straatverlich ting is hersteld, doch anderzijds zal ook de raad moeten erkennen dat er momenteel diverse nieuwe, ver lichtingssystemen worden toege past welke niet alleen een fraaier, maar ook een nuttiger effect geven dan b.v. de in diverse straten in ge bruik zijnde gasverlichting. Nadat dan tenslotte in het colle ge van B. en W. was vastgesteld dat een plan tot algehele herziening van de straatverlichting als urgent moet worden aangemerkt, hebben zij daarom het gevoelen gevraagd van de Commissie van Bijstand voor de gemeentelijke gas-, electri- citeit- en waterbedrijven. Deze heeft het college een uitge breid advies doen toekomen. Blij kens dit stuk heeft zij zich uitvoerig over het plan beraden, namelijk zo wel over het plan als zodanig, als over de wijze van uitvoering. Het plan als zodanig. Hieromtrent geeft de commissie reeds aanstonds te kennen dat zij eenparig van oordeel is dat de gas' straatverlichting, welke nog in een deel der gemeente wordt toegepast, behoort te verdwijnen en algehele omschakeling op electriciteit be hoort plaats te vinden. Juist dit ge deelte van het plan zal een tamelijk belangrijk bedrag vragen voor in vestering. Met de commissie zijn B. en W. het evenwel eens, dat uit voering er van om die reden niet achterwege gelaten mag worden. Deze gasverlichting wordt namelijk in hoofdzaak toegepast in het cen trum. Mede met het oog op het aan zien der gemeente kan zij aldaar haars inziens niet gehandhaafd wor den. Een gas-straatverlichting moet als verouderd gekwalificeerd wor den. Zij past zeer zeker niet meer in een gemeente als Waalwijk met haar industriële potentie, haar han del en verkeer. Hierbij komt ook een andere fac tor. Bij uitbreiding namelijk van de gasverlichting tot een redelijk geheel, zouden de jaarlijkse kosten ook belangrijk stijgen. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de exploi tatiekosten van een gaslantaarn be langrijk hoger zijn dan die van een electrische lantaarn. Tenslotte is er nog een motief van de commissie, dat misschien gedeeltelijk als een gevoelsargu ment is te betitelen, doch dat niet temin volgens B. en W. toch ook weer niet geheel over het hoofd behoeft te worden gezien. Zij is namelijk van mening dat er in de gehele gemeente slechts één soort straatverlichting dient te zijn en wel een verlichting door middel van electriciteit, zodat geen enkel- deel der gemeente de indruk mag krijgen dat het wordt achtergesteld bij een ander deel. Voor wat betreft de aard der nieu we verlichting zij 't volgende mee gedeeld: De straten der gemeente zijn in gedeeld in 4 groepen, n.l. a. winkelstraten (met 50% of meer winkels); b. toegangs- en doorgangswegen; c. wijk-hoofdwegen; d. woonstraten met weinig of geen verkeer. groep a: T.L.-verlichting (Fluo rescentie-buislampen) op afstanden van ca. 30 m. of H.P.L.-verlichting (kwiklampen met kleur-correctie), op afstanden van ca. 30 m.; groep b: H.P.L.-verlichting of Na- trium-verlichting op afstanden van 30 a 40 m., eventueel aangevuld met lijn-verlichting; groep c: H.P.L.-verlichting op af standen van 30 m.; groep d; gloeilampverlichting op afstanden van 30 a 40 m. In brede straten geen middenver lichting. In het plan zijn opgenomen onder groep a: Grotestraat (van Hugo de Groot straat tot Hoekeinde), Stationsstr. (het Noordelijkste deel van 200 m2) Markt. Onder de groepen b. en c. zijn gebracht: Hoogeinde, Min. Loeffstr., Laag einde, Grotestraat ten Westen van de Hugo de Grootstraat, Westeinde, alsook Baardwijksestraat, Besoyen- sestraat, St. Antoniusstraat, Kloos- terweg, Burg. Moonenlaan, Victo riestraat, Hugo de Grootstraat, Zo merdijk, Mgr. Z wijsenstraat en voorts de Sprangseweg (200 m), Floris V-laan, Burg. v. d. Klokken- laan, N. Parallelweg, Stationsstr., (Zuidelijk deel), Julianastr., Bern- hardstraat, Wilhelminastraat, Ha ven. Het maakt nog een punt van overweging uit de hele Stationsstr. onder groep a. te brengen. De overige straten zijn ingedeeld in groep d., evenwel met uitzonde ring van die, waarin momenteel nog geen straatverlichting aanwezig is. Deze zijn ook in het onderhavige plan voorlopig buiten beschouwing gelaten. Voor het Raadhuisplein hebben .B. en W. een afzonderlijke voorzie ning gedacht, waarbij in ieder geval wel uitbreiding van het aantal lichtpunten toegepast zal worden. Een bedrag van 600.— is voor dit plan uitgetrokken. Het totaal aantal lichtpunten in de gemeente komt zodoende van 484 op 640. Over enkele onderdelen zullen nog nadere besprekingen gewenst zijn. Het college stelt zich voor deze zo nodig te houden in nauwe sa menwerking met de commissie. Komende tot het kostenbedrag dat geïnvesteerd moet worden, zij meegedeeld dat dit berekend is op 201.600.—. De jaarlijkse kosten zijn bere kend op 59.092. In verband hiermee brengen B. en W. ook het volgende onder de aandacht. Tot nog toe draagt het bedrijf de kosten van: rente, af schrijving en onderhoud der instal laties, terwijl de gemeente de stroom kosten betaalt volgens de normen, geldende voor particuliere verbrui kers en bovendien de kosten van lampen en glaswerk. Volgens deze methode zouden de jaarlijkse las ten voor de gemeente slechts komen op 56.087.—. Op de gem. begroting voor 1953 is uitgetrokken wegens kosten van de openbare verlichting 27.900. De commissie meent dat de ex ploitatie van de straatverlichting zodanig behoort te worden opgezet, dat het bedrijf van de gemeente de zuivere kostprijs vergoed krijgt. Het behoort geen winst te maken, maar behoeft er ook geen verlies op te lijden. De tot nog toe gevolg de methode van berekening van de vergoeding door de gemeente be hoort daarom naar de mening der commissie en ook naar de me ning van B. en W. niet verder toegepast te worden. Wijze van uitvoering. Ook de wijze van uitvoering is door de commissie bestudeerd. Er zijn twee mogelijkheden, n.l. uit voering met eigen personeel en uit voering door derden. Voor beide mogelijkheden zijn ar gumenten aan te voeren. B. en W. zijn doende de voor- en nadelen van beide systemen tegen elkaar af te wegen, doch zijn daarbij nog niet tot een resultaat gekomen. Het betreft hier evenwel een daad van uitvoering, waarom B. en W. voor stellen deze aangelegenheid aan 't College over te laten. Zo nodig zul len B. en W. t.z.t. nadere voorstel len voorleggen. 10. Voorstel inzake het verzetten van do maandmarkt van 28 Aug. 1953 naar 3 September 1953 (met het oog op de Slem). 11Voorstel inzake het opnieuw vast stellen van een verordening, als bedoeld in art. 11, le lid, der Winkelsluitingswet 12. Voorstel tot vaststelling van voorschotten op de vergoeding voor Vak leerkrachten voor 1953. Totaal bedrag 3518.83. 13. Voorstel tot verhoging van het subsidie ten behoeve van de R.K. H. B. S. en M.M.S. (prae-advies nr. 682). Verhoging subsidie R.K.H.B.S. en M.M.S. Het subsidie van de vereniging „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant" te Tilburg ten be hoeve van haar H.B.S. en M.M.S. te Waalwijk is de laatste jaren be paald op een vast bedrag van 12.500.per jaar. In 't algemeen ontvangt die vereniging in andere gemeenten een subsidie van 100.- per leerling, in de gemeenten van vestiging der scholen gewoonlijk verhoogd met een extra bedrag als vestigings-toelage. Bij besprekin gen, welke namens het bestuur van O.M.O. met B. en W. zijn gehouden, is naar voren gebracht dat prijs wordt gesteld op een verhoging van het subsidie. Daarbij is er op gewezen dat het aantal leerlingen van beide scholen, voor zover af komstig uit Waalwijk, momenteel 135 bedraagt. Dit aantal op zich mo tiveert reeds een verhoging van 't subsidie. Daarbij is dan nog te over wegen een extra-subsidie als ves tigings-toelage. Het is B. en W. gebleken dat een verhoging van 1200.als zeer re delijk gekwalificeerd zou worden. B. en W. stellen voor dit bedrag als verhoging van het subsidie voor 1953 toe te kennen. Aan de buitengemeenten zal door het verenigingsbestuur een bijdra ge van 100.per leerling wor den gevraagd. 14. Voorstel tot het afleggen van een noodzakelijkheidsverklaring inzake uit breiding van het leerplan der avond-nij verheidsschool van de Stichting „Nijver heidsschool voor Waalwijk e.o." met praktijk onderwijs aan electriciens. 15. Voorstel tot afwijzende beschik king op een subsidie-aanvrage van de Ned. Militaire Bond Pro Rege. 16. Voorstel tot vaststelling van een gemeentevlag (prae-advies nr. 605). Gemeentevlag. De feestelijke herdenking van 't feit dat het dit jaar 650 jaar gele den zal zijn dat Hertog Jan II van Brabant aan Waalwijk stadsrechten verleende, was voor B. en W. aan leiding pogingen in het werk te stellen om in het bezit te geraken van een gemeentevlag. Meermalen werd in het verleden bij feestelijke gelegenheden, nationale herdenkin gen enz. het gemis van een ge meentevlag gevoeld. B. en W. heb ben zich daarom in verbinding ge steld met de Secretaris van de Ho ge Raad van Adel te 's-Gravenhage, met verzoek, B. en W. ten deze van voorlichting te dienen. Uit 't ontvangen antwoord blijkt dat gewoonlijk in een gemeentevlag de kleuren van het wapen haar af spiegeling vinden, zowel de kleur van het hoofdwapenfiguur als die van het veld. Aangezien de kleuren van het ge meentewapen zijn: zwart, geel, wit en rood, wordt bij toepassing van vorenbedoelde regel een vlag ver kregen van vier gelijke horizontale banen (van boven naar beneden): geel, zwart, wit, rood. Vermits deze vlag niet alleen he raldisch verantwoord is, maar ook uit aqsthetisch oogpunt een bevre digend effect maakt, stellen B. en W. voor een cohcept-gemeentevlag vast te stellen overeenkomstig de ter inzage gelegde, aan vorenstaan de beschrijving beantwoordende, ge kleurde afbeelding. 17. Voorstel tot aanvulling van het huurcontract met de vereniging „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Bra bant", inzake verhuring van een sport terrein). 18. Voorstel inzake aanvulling van 't besluit betreffende personeelsformatie. 19.Voorstel betreffende wijziging van de Uitkeringsverordening van 29 Mei 1952. 20. Voorstel om toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling van gemeen ten inzake ziektekostenregeling van ge meen tepersoneel. 21. Voorstellen tot wijziging der be grotingen voor 1952 en 1953. Het was een-moeizame zege, die het Zuid-Nederlandse elftal giste ren op het Luxemburgse elftal be haalde. Hoewel de zuidelijke spe lers in alle opzichten individueel de meerdere .waren van de voet ballende vertegenwoordigers van het Groot-Hertogdom, waren zij toch niet bij machte dit individu ele overwicht om te zetten in een speleenheid, in een goed samen werken, dat nodig was om 't stug ge verzet van de Luxemburgers te breken. De Nederlanders hadden geen antwoord op de consequente dek king van de Luxemburgse achter hoede en noch kantlialfs noch bin- nenspelers slaagden er in verband te brengen in de Nederlandse aan val en goede attaques op te bou wen. Reeds na twee minuten nam Zuid-Nederland de leiding, toen v. Melis en v. Overbeek aanvielen en de Luxemburgse back op een leeg doel terugspeelde; een klein tikje van de Zuid-Nederlandse mid denvoor en het was 01. Na 12 minuten blunderde Tebak en links buiten Hansen kreeg 'n vrije kans, die hij dankbaar benutte om de ge lijkmaker te scoren. Met nog tien minuten te spelen, kreeg Luxemburg een strafschop toegewezen, omdat Huybregts met zijn arm een schot van richting deed veranderen; erg hard, maar ook erg onzuiver werd de bal te gen de vuisten van Steiger gescho ten In de 15e minuut na de rust was het v. Melis die zijn goede vorm van deze tweede helft beloond zag met een keurig doelpunt: 12. Even later werkte Tebak een van de Luxemburgse voorwaartsen te gen de grond met als gevolg een tweede strafschop en ditmaal maakte men geen fout: 22. Gaandeweg werd Luxemburg ge heel in de verdediging gedringen, maar de Zuidelijken bleken nog steeds niet de juiste taktiek gevon den te hebben; men kon het over wicht eerst twee minuten voor het einde in een doelpunt uitdrukken, toen v. Beurden uit een schermut seling voor doel de bal in het net legde. „STEUN WETTIG GEZAG". GEEN SOLDAATJE SPELEN MAAR NOODZAAK. Een behoorlijk aantal jonge tnannen hadden Donderdagavond gehoor gegeven aan de oproep nader kennis te komen maken met het instituut van Steun Wet tig Gezag De Nationale Reserve. Hiej-toe had ongetwijfeld meegewerkt de goede drumband van de Nationale Reserve uit Tilburg die door een ge deelte van Waalwijk was getrokken en die ook met een fors geslagen mars de bijeenkomst in zaal Thalia opende. Namens de burgemeester sprak Wet houder F. Smolders, die vergezeld was van wethouder J. v. Heeswijk, een ope ningswoord en hij verwelkomde spre kers en jongemannen. De meeste van de genen die uitgenodigd waren waren bui tengewoon dienstplichtig en als zodanig behoorden ze dus tot de „boflichting" zoals wethouder Smolders het uitdrukte. Hij hoopte dat zij zich zouden opgeven als lid van de Nationale Reserve en dat straks van hen gezegd zou kunnen wor den dat ze tot de „loflichting" behoor den. i i De eerste spreker na deze opening was de commandant van de Nat. Reser ve in het district 'Oost-Brabant, Lt. Kol, J. H. M. Chappin, die het doel van de nat. res. nader toelichtte. In 1948 Was dit apparaat in het leven geroepen, toen achter het ijzeren gordijn dingen gebeur den die ons de schrik om het hart deden slaan. Na de wereldoorlog was het Wes ten, vervuld van vredesidealen, begon nen met de legers en voorraden tot een minimum te beperken; maar in Rusland en zijn satellietlanden werd de bewape ning steeds verder opgevoerd en succes sievelijk werden Polen, Estland, Letland, Lithauen, Roemenië, Bulgarije en andere Balkanlanden onder de communistische heerschappij gebracht. De staatsgreep in Praag opende voor goed de ogen van het Westen en men zag in dat er een einde moest komen aan de afbraak van het militaire apparaat en geleidelijk 'aan werd ook in het westen de bewapening opgevoerd en het Atlantisch Pact werd een feit. Het Oosten moest rekening gaan houden met de steeds groeiende kracht van de NATO-landen. We mogen nu een gevoel van veilig heid koesteren, maar we mogen niet over het hoofd zien, dat de thans ge formeerde divisies behoren tot het veld leger en dat het een eerste vereiste is dat ook het achterland wordt beveiligd; deze taak is nu in handen gegeven van een thuisleger, waarvan de nat. reserve deel uit maakt. Een gespecialiseerde taak is voor deze instelling weggelegdn.l. het beschermen van de binnenlandse vei ligheid in geval van sabotage. Spreker wierp de vraag op of we in derdaad wel bedreigd worden, of deze voorzorgen dus inderdaad wel nodig zijn; het antwoord dat hij zelf hierop gaf was erg duidelijk. De opbouw van het Russische leger was niet zo maar een spel en het is zaak dat wij onze vrij heid, waarvoor we in de afgelopen oor log zulke grote offers hebben gebracht, met hand en tand verdedigen. We ver keren, aldus overste Chappin, thans in hetzelfde gevaar als in 1940 en het gaat er dus niet om dat een aantal vrijwilli gers wordt opgeroepen om zo maar 'ns soldaatje te spelen. Vervolgens gaf de inleider een uiteen zetting van de voorwaarden waaraan men moest voldoen om deel uit te kun nen maken van de nationale reserve. Drie uren in de week werd men ge oefend in schieten, velddienst en krijgs tucht. Voor de nat. res. kunnen zich melden al degenen die niet in werkelijke dienst zijn geweest na 1945. Er moet iets gedaan worden om het gevaar het hoofd te kunnen bieden be sloot hij. Kapitein Verveer, die als compagnie commandant deel uitmaakte van het Ne derlandse legioen op Korea en die zijn bevindingen vastlegde in zijn boek „Wij bidden om de dageraad", sprak over de strijd daar, over de hevigste gevechts periode in de winter van 1951. Eerlijk en zonder omwegen sprak hij van zijn belevenissen, terwijl hij ook zijn kijk gaf op de politieke ontwikkeling in de na oorlogse jaren. Tijdens deze bijeenkomst werden ook een tweetal films vertoond over de oor log op Korea. De aanwezigen werden in de gelegen heid gesteld zich te melden als lid van de nationale reserve, van welke gele genheid verschillende jonge mannen ge bruik maakten. BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN G. H. M. SASSEN. Gisteren herdacht de heer George Sassen het feit dat hij vóór 55 jaar promoveerde Tot doctor in de rechtswetenschap. Mr. Sassen, die bijna 80 jaar is, was in de ja ren 1903—1907 griffier bij het toenmalige kantongerecht. Latei- ging hij als zodanig naar Eindho ven en daarna volgde zjjn benoe ming tot griffier bij de rechtbank te Breda. BLOEDTRANSFUSIE. Wij verwijzen naar circulaire en folders van het Ned. Roode Kruis en vertrouwen dat reeds zeer ve len zich opgaven. Deed u het nog niet, doet het dan nu. Het is drin gend nodig. In verband met de ramp in Turkije heeft het Ned. Roode Kruis een grotere zending bloedplasma moeten afstaan. Helpt uwe medemensen. DE AUTOMOBILISTEN IN HET MODERNE VERKEER. Op Donderdag 9 April 1953 or ganiseert de Algemene Verladers en Eigen Vervoerdersorganisatie (E.V.O.) in een der zalen van „De NEDERLANDSE HOCKEYERS WINNEN VAN BELGIË. Ondanks alle Belgische voorspel lingen op een royale zege van de hunnen, zijn onze zuiderburen er toch in genendele in geslaagd onze hockeyers te bedwingen. Een on aanvechtbaar meesterschap legden de Nederlanders aan de dag, waar tegen de Belgen absoluut niet op konden. Hun tegenstand was der mate zwak, dat slechts bij tijd en wijle het Nederlandse elftal op volle toeren hoefde te draaien. Nederland scoorde twee doel punten (Boerstra en Bouwman); de Belgen geen. Twee Kolommen" een avond waarop door de heer D. M. de Jae ger, Inspecteur van Politie te Eind hoven, een populaire lezing ge houden zal worden over „De Au tomobilisten in het Moderne Ver keer CHR. SCHOOL. Donderdagavond hield deze school haar jaarlijkse Ouderavond Ds. Verweij opende de avond met schriftlezing en gebed. Hij heette allen hartelijk welkom en sprak de hoop uit met elkander een goede avond te mogen hebben Hij bracht naar voren, dat het een zegen is als onze kinderen mee kunnen komen op school, maar bovenal gaat daarbij, dat zij zich ook in geestelijk opzicht in de goe de richting mogen ontplooien. De heer v. d. Waal behandelde daarna zijn onderwerp Het Bij bels onderwijs op de lagere school. De tijd daaraan besteed is in allé -opzichten productief, zowel in geestelijk als in maatschappelijk opzicht, zegt spreker. Met meerde re voorbeelden uit het dagelijks le ven staafde de heer v. d. Waal o.a. deze stelling. In de daarop volgende pauze schonken enkele dames een kop koffie, terwijl voor de schoolklas, die maar zwak is, gecollecteerd werd. Na de pauze maakte de vergade ring onder leiding van de heer Wachtels v. d. Berg met de pro jectielantaarn een uitstapje naar de Alpen en Zwitserland en onder leiding van juffrouw Ruitenberg een wandeling door het Heilige Land. Zowel vóór als na deze vergade ring was er voor de ouders gele genheid om het werk der leerlin gen te bezien en met de leerkrach ten der school te spreken. Deze avond, die zich in een goede belangstelling mocht verheu gen, werd door de heer v. d. Waal met dankgebed gesloten. CROSS COUNTRY. De jaarlijkse Cross-Country, ge organiseerd door de Ver. „Waal- wijks Belang" in samenwerking met de W.R.J.V. „Rossinant", zal plaats hebben op Zondag 19 April aanstaande. Hier volgen enige bijzonderhe den: De startplaats is „Achterste Hoeve", te bereiken vanuit Waal wijk als volgt: Putstraat, onbewaak te overweg passeren, steeds weg volgen tot voorbij Café Galgenwiel, eerste weg links en pijlen volgen. Vanaf 11 uur v.m. kan het par cours gelopen worden. De eerste deelnemer start om 14 uur. Het parcours heeft een lengte van ongeveer 3000 m. De cross is midden-zwaar. Aangezien deze cross voor de 5e maal wordt verreden, zal voor de le prijswinnaar, naast de wissel beker een bijzondere prijs be schikbaar zijn Aan de vroegere houders van de wisselbeker zul len herinneringsbekertjes worden aangeboden. Voorts zijn er diver se prijzen beschikbaar gesteld. De Wisselbeker werd achtereen volgens gewonnen door 1948 A. Jansen, Baarle-Nassau. 1949 A. v. Spaendonk, Tilburg. 1950 J. Stokkermans, Udenhout. 1951 M. v. Loon, Tilburg. De prijsuitreiking heeft plaats na afloop van de wedstrijd bij Hotel Verwiel, Markt, Waalwijk. AGENDA. Woensdag 1 April: 8 uur: repetitie Dameskoor „Oe fening en Vermaak" in Hotel De Twee Kolommen. Maandag (2e Paasdag): 12 uur: repetitie Dames en He ren van „Oefening en Vermaak" in De Twee Kolommen". Met 30 wagens en 1 autobus zul len op Beloken Pasen, wanneer de vlaggendag van de Bond Zonder Naam gevierd wordt, 50 Waalwijk se paren, ouders van grote gezinnen, naar Haarlem gaan om dit feest van de Bond Zonder Naam te vieren. Tijdens hun afwezigheid zullen de promotricen van de Bond Zon der Naam, indien dit noodzakelijk is, voor het huishouden van de be treffende ouders zorgen. Een stijlvolle feestviering, die de onvolprezen Bond Zonder Naam zeer waardig is. TOENEMENDE BALDADIGHEID. Met het vorderen van het voor jaar neemt ook de baldadigheid van de jeugd hand over hand toe. Weilanden, parken, plantsoenen, trottoirs, in aanbouw zijnde huizen enz., alles moet het ontgelden. De politie zal vanzelfsprekend zeer krachtdadig hiertegen optre den, maar dit zal weinig effect sor-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1