I Wijde Wereld UZMLWYR UIT DE PROVINCIE Communistische ommezwaai. LANGER UIT DE 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 APRIL 1953 2 ENGELSE VROUWENMOOR DENAAR GEGREPEN. WERKKLEDING. s ess- Zij excuseerde de weinig offici ële manier, waarop zij haar eerste bezoek bracht te mijnent en ik ver ontschuldigde mij voor de onvol komen wijze, waarop ik haar nu moest ontvangen. We rookten een sigaret, en ik zag hoe zij mijn kamer in zich op nam, haar ogen, die niet de schoon heid van mijn oude crucifix wilden zien, dwaalden langs mijn boeken. Misprijzend? Toen zag zij Chester ton, waarin ik had zitten lezen. „Bakerpraatjes'", zei ze fel. ,,Hoe bedoelt U, juffrouw Irm- gard?" Ik bedoel het geklets van die vent daar", en haar voet schopte in de richting van het boek. „U neemt die dingen toch niet au serieux, nietwaar?" „Ik zou niet weten waarom niet" deed ik verbaasd, „het is 't meest gezonde, het meest nuchtere boe renverstand dat ooit op Gods heer lijke aarde een mens bezeten heeft". Ik wapende mij met hardnekkig heid voor het gesprek dat komen ging maar zij verdedigde zich met datzelfde wapen en viel er mee aan ook. Toen werden haar ogen koud en haar mond hard en toen kwamen de frazen uit haar boeken. De be kende slogans over God en 't Chris tendom, over de maatschappij en het bezit. Ik moet toegeven, ze han teerde ze gemakkelijk en verras send vaardig pareerde zij mijn te genstoten. Het werd tenslotte een volkomen theoretisch spiegelge vecht, hoffelijk, maar verbeten ge voerd, soms verbitterd. Ze zag het nutteloze hiervan in, maar ze vocht door, fanatiek; steeds echter haar gevoel voor stijl bewarend, liet ze zich niet verlei den tot dingen die in strijd waren met de spelregels van het goede debat. En toonde ik me al eens een beetje geërgerd, zij bleef beminne lijk, hoewel achter die beminne lijkheid de harde onmeedogend heid schulde van het militante. Het was een eerste meten van eikaars krachten voor het herhaal delijk treffen dat hierna zou plaats vinden; we zagen elkaar vaker, we gingen elkaar tutoyeren, we wer den kameraden, die wonderveel met elkaar gemeen hadden, maar in één opzicht eikaars volstrekte te genpolen waren. Was mevrouw er bij, dan kruis ten we de degens niet; waren we echter alleen, dan zagen we in al les de tegenstelling van onze we reldbeschouwingen. Ze vroeg me eens: „Ben jij ge lukkig?" „Ja, Irmgard, ik noem me geluk kig in menig opzicht. Ik heb vrede met mezelf, met God voortaan, met de mensen, voor zover dat in mijn vermogen ligt. O, ik ken m'n eigen onvolmaaktheid, ik ken het gevoel van onvoldaan te zijn, hopeloos on voldaan. Maar moe; en we dat niet bezitten, willen we blijven streven naar het volmaakte? En eens heb ik Gods barmhartige liefde zo ma teloos gevoeld, dat ik sindsdien de overtuiging heb, dat Hij mij zal.lei den op mijn weg, dat Hij mijn zwak heid tot sterkte zal maken. En dan, gelijk Augustinus zegt, nooit zal ons hart van zijn onrust vlot geraken, totdat het voor eeu wig rust in God. Maar Irmgard, ben jij gelukkig?" den vroegen om het kruis en ik bad met haar: Jezus, Maria, Jozef. Ik vroeg voor haar Gods Barm hartige Liefde, Zijn vergeving voor haar zonden, en of Hij Zijn Heilige Engel wilde zenden, om haar te ge leiden op de grote reis. Zij sprak niet meer, haar ogen zochten het kruis en dwaalden van het kruis naar Irmgard, die starend zat en wier verdriet te groot was dan dat zij kon schreien. We baden en voor de ikoon brandde de kaars steeds verder op, steeds kleiner en zwakker werd de witte vlam. „IrmgardMet de laatste kracht die het leven haar liet, zuchtte zij die naam en Irmgard knielde bij 't bed en zocht mutti's handen met haar lippen. Toen: „Christos woskresse". Met buitengewoon klare stem zei de stervende die woorden. „Woistinoe woskress" bad ik. Mütti heeft de hulpeloze, veria- De dood van Stalin schijnt toch wel iets teweeg te hebben gebracht in de ho gere communistische regionen. Verkla ringen van het tegendeel ten spijt schijnt de lijn die de grote leider volgde niet volledig te kunnen worden doorgezet. Tenminste niet voor 't ogenblik. En als de communisten zich op het ogenblik in verschillende Opzichten wat handelbaar der tonen, moeten ze al heel onnozel zijn om te veronderstellen dat de Weste lijken dit zouden beschouwen als pure vredelievendheid. Ze hebben zich in de loop der jaren tezeer doen kennen als opportunisten dan dat ze nu plotseling zouden kunnen worden aangezien als idealisten. De schijnbaar gunstige symp tomen worden vooralsnog dan ook met de nodige skepsis bezien en bij het zoe ken naar een drijfveer gaat men niet ho ger dan de drang der omstandigheden. Een van de belangrijkste nieuwtjes van de afgelopen week was de verklaring van de Chinese premier en minister van buitenlandse zaken, Tsjoe en Lai, dat nu de tijd rijp is om de hele kwestie van de krijgsgevangenen te regelen om de be ëindiging van de Koreaanse oorlog te verzekeren. Het voornaamste onderdeel van het voorstel dat uit deze overweging voortvloeide is, dat alle krijgsgevange nen uitgeleverd worden en dat degenen die niet willen terugkeren naar een neu trale mogendheid zouden moeten worden overgebracht. Hoe groot deze concesssie van communistische zijde is, wordt dui delijk wanneer men bedenkt met hoeveel hardnekkigheid de Communistische on derhandelaars te Pan moen djon in het verleden hebben geweigerd ook maar de geringste toenadering in deze kwestie te doen. Zij wilden namelijk dat alle krijgs gevangenen zouden worden teruggege ven, waartegen de U.N.O.-gedelegeer- den zich van het begin af aan met kracht hebben verzet, van mening zijnde dat te rugkeer slechts redelijk was op basis van vrijwilligheid. Deze controverse was de oorzaak dat de onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea vorig jaar October voor onbepaalde tijd werden geschorst, want er was geen basis meer ten kreet van Irmgard niet meer gehoord. De kaars voor de starende ikoon Was opgebrand. Die nacht zong de eerste nachte gaal •k „Christos Woskresse". Irmgard heeft mutti's testament op de kaart geschreven in kleine bevende letters. Christus is verrezen, ja waarlijk is Hij verrezen, morgen zullen wij elkaar met deze vrome wens om helzen en mutti zal waken over ons geloof en onze liefde. God, ik kan niet bidden nu, ik kan slechts dankbaar zijn en zo heel gelukkig, om alles, om het le ven, om de liefde, om de lente en het weelderige wit der seringen, het vlammende vuur van de tul pen, om het gouden licht van dc late zon, om Uw heerlijke verrijze nis WILLEM VAN HEESWIJK. van het toneel was verdwenen. Een ele ment van onzekerheid heeft men trou wens al meermalen kunnen opmerken, o.a. irL.de functiewisselingen in de hoog ste Sovjetregionen. Opvallend is dat ook zelfs een aantal gevangenen worden vrij gelaten. De oorlog in Korea kan onder dergelijke omstandigheden maar weinig of geen voordeel opleveren, vooral nu de U.N.O. heeft bewezen onwrikbaar te staan. De dood van Stalin en de vre- desfanfares waartoe die aanleiding gaf, heeft een gunstige gelegenheid geboden om zonder ernstig prestigeverlies een concessie te doen die in ieder geval eni ge inhoud lijkt te hebben. In hoeverre de koers werkelijk gewijzigd is, zal de naaste toekomst mogelijk leren. KONINGIN MARY BEGRAVEN. In een sobere, maar zeer indruk wekkende plechtigheid is 's werelds oudste koningin, koningin-moeder Mary van Engeland, in de kapel van het kasteel van Windsor ter aarde besteld. De aartsbisschop van Canterbury leidde de plechtigheid, die bijge woond werd door de gehele Engel se Koninklijke familie; de hertogen van Windsor, een zoon van de overleden vorstin, van Edinburgh, Gloucester en Kent, door premier Churchill, Koning Boudewijn van België, koningin Frederika van Griekenland en koningin Juliana van Nederland. Voor hft Engelse volk was er een dienst in de kathedraal van St. Paul. 120.000 personen zijn de afgelo pen dagen door de oude hal van de Westminster getrokken, waar de geliefde vorstin lag opgebaard. JOEGO SLAVIË KENT WEER VRIJE BOEREN. De Joegoslavische regering heeft Zondag een decreet uitgevaardigd krachtens welke personen die op een collectieve boerderij werken, het recht hebben uit te treden. Al dus bericht Radio-Belgrado. Het land en de bezittingen van het uittredende lid behoeven niet te worden teruggegeven, indien de goederen van veel betekenis zijn voor het uitoefenen van 't bedrijf. Indien dit het geval is, ontvangt het uittredende lid krachtens het decreet een schadeloosstelling. OPVOLGER VAN LIE. iDe Zweed Hammerskjöld is dooi de Veiligheidsraad aangewezen als secretaris-generaal van de UNO. De grote vijf hadden tevoren over eenstemming bereikt over zijn can- didatuur als opvolger van Trygve Lie. Op Frans verzoek stelden de grote Vijf, waarbij ook Visjinsky was, de Zweed voor aan de Veilig heidsraad, die hem met tien stem men tot opvolger van Lie benoem de. China onthield zich van stem ming. Hammerskjöld maakte deel uit van de Zweedse UNO-delegatie. Agent Thomas Ledger heeft Dins dagmorgen in het Engelse voor stadje Putney de maniak John Christie, die er van verdacht wordt verschillende vrouwen te hebben vermoord, herkend, hem aange houden en mee naar 't politiebu reau genomen. John Christie was vólkomen uitgeput van honger en liet zich gewillig meevoeren. Voor het politiebureau van Put ney verzamelde zich onmiddellijk een grote menigte; inspecteur Bar- ratt was onmiddellijk ter plaatse om de verdachte te ondervragen. Hoewel John Christie waarschijn lijk een 7-tal moorden op zijn ge weten heeft, zal hij toch maar van één beschuldigd worden om de zaak te vereenvoudigen en het on derzoek te verkorten. PROF. GERRETSON KRIJGT WIND VAN VOREN. Prof. Gerretson, die vorige week in de vergadering van de Eerste Kamer de minister van Overzeese Rijksdelen prof. Kernkamp van „staatsverraad" en „onwaarheid" beschuldigde, heeft Dinsdag 't een en ander moeten horen van zijn mede-kamerleden, voornamelijk pa ter de Beaufort (KVP) en prof. Mo lenaar (VVD) die hem onomwon den de waarheid zeiden. Prof. Gerretson (CHU) werkte anti-parlementaire tendenzen in de hand, wanneer hij zo te werk ging en uitlatingen gebruikte, zoals die voor de oorlog door de fascisten en thans door de communisten ge bruikt worden. Ook de eindeloze betogen die prof. Gerretson in een nota aan de Kamer had toegezonden bij de be handeling van de begroting buiten landse zaken, werden hevig ge wraakt, als missende,een gezonde objectiviteit. Minister Kernkamp was in de Tweede Kamer door de KVP-ers sterk becritiseerd, aldus Pater de Beaufort, maar niettemin heeft on ze fractie vertrouwen in zijn per soon, zijn karakter en zijn beleid. En professor Molenaar van de VVD die er aan herinnerde dat hij tot de oppositie behoorde, koos zozeer de zijde van de minister, dat er van oppositie weinig meer te mer ken was. KUNSTENAARS HELPEN. De Nederlandse kunstenaars heb ben in samenwerking met enkele vooraanstaande buitenlandse ten bate van een verloting voor het Rampenfonds, ruim 1200 hunner kunstwerken, schilderijen, tekenin gen, plastieken, grafische prenten en voorwerpen van fijne kunstnij verheid, spontaan beschikbaar ge steld. Na reeds op enkele plaatsen te zijn geëxposeerd, worden de kunstwerken nu gebracht naar een tweetal plaatsen, te weten Nijme gen en 's-Hertogenbosch. De opening der tentoonstelling in Den Bosch zal plaats hebben op Zaterdag 4 April, 's namiddags om 3 uur in liet Museumgebouw en zal geopend blijven tot 20 April. Nadere mededelingen over deze tentoonstelling, die om haar eigen karakter en tegelijk om haar ideële doelstelling de belangstelling van iedereen verdient, zullen nog vol gen. PROVINCIALE STATEN OVER DE WATERSNOOD. Provinciale Staten van Noord- Brabant kwamen Dinsdag .j.l. in een speciale zitting bijeen, waarin de Commissaris der Koningin prof. dr J. de Quay een uiteenzetting gaf over de omvang van de ramp en speciaal ook over de maatregelen van herstel, die waren getroffen of nog getroffen zouden worden. O.m. deelde de Commissaris me de, dat alle buitendijken op één na waren gedicht, zij het provisorisch natuurlijk, maar het definitief her stel was ook reeds in volle gang. Nog in enkele polders stond wa ter, maar hier was men reeds be zig met bemalen. 90% van alle schadegevallen in de provincie was geregistreerd, terwijl ook de terugkeer van de be volking naar de woonplaatsen ver gevorderd is. Onmiddellijk na de ramp waren er in Brabant bijna 37.000 evacué's; hiervan waren er thans nog ongeveer 10.000 geregis treerd; ruim 2/3 van de evacué's was reeds naar elders vertrokken, aldus de commissaris. j Betreffende de regeling van de schadevergoeding merkte de coni- rriissaris o.m op, dat het wenselijk was dat de 'regering en het ram penfonds de vraag nog eens onder ogen zagen of de uitkering van de huisraadschade door een rampen fonds moet worden afgewikkeld.. Velen vreesden een karige ver goeding van de huisraad, die geen rekening hield met de welstand. Deze nivellering kan worden voor komen als het Nationaal Rampen fonds slechts de aanvullende uit kering geeft op een algemene scha deloosstelling door, het Rijk. 'Uit de watersnood, aldus de com missaris, moest ook lering worden getrokken, vooral ten aanzien van de opbouw van goede verbindin gen en een waarschuwingssysteem. Burgemeester Teijssen betoogde tijdens deze zitting, dat de Bies- boschwerken en de watervrijma king van de gebieden ten Zuiden der Bergse Maas door de waters nood niet op de lange baan ge schoven mochten worden of aan tempo mochten verliezen. Sprekend over het werk der wa terschappen zag burgemeester Teijs sen dit meer dynamisch dan sta tisch. Historie en traditie mochten geen maatstaven zijn bij de bepa ling van de aak der waterschap pen, speciaal ook niet met betrek king tot het dijkbeheer. Dit beheer was een nationale taak, de bescher ming van de bevolking en het be drijfsleven was er mee gemoeid. Daarom moest het dijkbeheer van de waterschapssfeer overgebracht worden naar de Rijkssfeer. Sprekend over de Biesboschwer- ken, meende de commissaris dat de uitvoering hiervan wel zou wor den vertraagd. De technische uit voering hangt nauw samen met de studie voor het afsluiten van de zeegaten. Het provinciaal bestuur echter zou trachten de onderdelen van de Biesboschwerken, die in deze plannen geen rol spelen, toch zo snel mogelijk te laten uitvoeren. NIEUWE AMBACHTSSCHOOL TE OOSTERHOUT. Het bestuur der R.K. Ambachts school te Oosterhout heeft van het Ministerie van O. K. en W. verlof gekregen tot aanbesteding van een nieuwe school, welke op 27 April zal plaats hebben Deze school zal in September 1954 50 jaar bestaan. De school telt op 't ogenblik 250 leerlingen op de dagschool en 230 pp de avondschool. De nieuwe school wordt met in richting begroot op 850.000.en zal ongeveer aan 750 leerlingen plaats bieden. Zij krijgt een front van 57 M., lengte 91 M. en hoogte ,10.50 M. BELANGRIJKE AANWINST VOOR 's-HERTOGENBOSCH. Van Mol Pauwels N.V. („De Spar") naar de Hertogstad. Van Mol Pauwels N.V., groothandel in levensmiddelen, aangesloten bij de be kende Spargroep-organisatie, welke N.V. wegens de snelle groei van haar zaken genoodzaakt was haar bedrijf belangrijk uit te breiden, heeft besloten deze uit breiding in 's-Hertogenbosch te doen plaats vinden, weshalve het gehele be drijf vanuit Nieuwkuijk naar 's-Herto genbosch zal worden overgebracht. De zeer gunstige ligging van 's-Her togenbosch en de goede accomodatie van zijn industrieterrein in Plan West (o.a. spoörwegaansluiting) heeft hierbij de doorslag gegeven. Het nieuwe gebouwencomplex Van Mol Pauwels N.V., waarin voorlopig ca. 70 man personeel werkzaam zal zijn, zal verrijzen in Plan West onmiddellijk ach ter het station aan de Zuidzijde van de geprojecteerde tunnel aldaar, waar de N.V. van de gemeente 's-Hertogenbosch de beschikking heeft gekregen over on geveer 1J/2 H.A. bouwrijp terrein met nog uitbreidingsmogelijkheden voor de toekomst. Met de bouw zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. STREEKV.V.V. BRABANT'S CENTRUM. Perscommuniqué. Op 30 Maart hield het Algemeen Bestuur van de Streek-V.V.V. Bra bant's Centrum zijn Voorjaarsver gadering Dit bestuur wordt ge vormd door afgevaardigden van de 17 aangesloten gemeenten, de acht plaatselijke V.V.V.'s in Midden-Bra bant, de beide Kamers van Koop handel Tilburg en Waalwijk en Be- drijfshoreca. Aan de orde waren o.a. de be langrijke punten der propaganda en de uitvoering van het Rijwiel padenplan. Propaganda. Naast de reeds in uitvoering zijnde propaganda-acties zoals de iournée van het fraaie etalagestuk langs Verkeersbureaux in Neder land en België, de distributie van folders e.d., zal van 1 April tot be gin Augustus een zeer grote adver tentie-campagne in de dagbladen worden ondernomen Deze kostbare actie is mogelijk geworden doordat de campagne van de V.V.V.'s Brabant's Centrum Boxtel, Oisterwijk en Natuurpark de Efteling en Tilburgs Natuur Dierenpark, eertijds afzonderlijk en individueel gevoerd, thans col lectief wordt ondernomen. In de reisrubrieken van 'n klei ne 30 belangrijke Nederlandse en Belgische bladen, geconcentreerd op de „Randstad Holland" en ZONDAGSDIENST 5 April 1953 Arts: Dr Langemeijer Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK Zondag 5 April 1953 .9.45 uur: Kinderzang. 10 uur: Ds. W. L. Jens Paascollecte. 11.30 u.: Zondagschool-Paasdienst voor de kinderen en hun ouders. Klein Paasspel. GESLAAGD. Op het deze week te Tilburg ge houden examen „Aesthetisch-Tech- nisch ontwerpen, aanleg en beplan ting van tuinen", slaagde onze plaatsgenoot Marinus v. Bokhoven, in dienst van de Gemeentewerken te Waalwijk. DE MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES TE WAALWIJK. In verband met de opening van het nieuwe schoolgebouw is het ge wenst nog eens in 't kort te wijzen op het grote belang van de M.M.S. Het is een middelbare school, spe ciaal voor de Opleiding van 't meis je dat straks haar taak te vervul len krijgt in gezin en maatschappij. Wanneer men geen speciale uni versitaire opleiding voor ogen heeft is de M.M.S. ongetwijfeld de meest ideale school. Voorop staat het onderwijs in de moderne talen. Deze vormen met aardrijkskunde en geschiedenis de enige eindexamenvakken. Dus ge lukkig hier geen te ver doorgevoer de versnippering, maar concentra tie op een stof die het meisje in 't algemeen het beste ligt. Daarnaast dan een aantal vakken die juist voor de toekomstige vrouw zo ge schikt zijn omdat zij bijdragen tot een algemene vorming en culturele ontwikkeling die in de tegenwoor dige maatschappij niet gemist kun nen worden. Vakken als kunstge schiedenis, handwerken en muziek maken dit schooltype speciaal voor meisjes geschikt. Meisjes die verder willen stude ren (niet aan de universiteit) krij- Vlaanderen, zullen grote annonces verschijnen. Uiteraard vindt een deel der annonces zijn weg ook naar provincies buiten genoemd deel van West-Nederland. Totaal zal in 5.696.000 exemplaren van dag- en weekbladen de advertentie te lezen zijn. Een klein schetsje van het landschap met een meisjesfi guurtje zal de vlotte tekst verleven digen Verwacht mag worden dat een lawine van infor;matie-uanvragen bij V.V.V. zal binnenkomen. Zulks temeer daar in de tekst voor fol ders, hotel- en pensionlijsten en in lichtingen verwezen wordt naai de V.V.V.'s in Midden-Brabant. Aan iedere aanvrager zal een sier lijke map met daarin een tiental folders en hotellijst worden toege zonden. Perscampagne. Van groot belang is het tevens dat van de zijde van diverse, met name Belgische bladen, medewer king werd verkregen bij de opna me van boeiende artikelen over de toeristische aspecten van Midden- Brabant. Bereids schreef b.v. Het Laatste Nieuws, het grootste Bel gische blad met 'n oplaag van ruim 315.000 exemplaren reeds 'n groot artikel over de aantrekkelijkheden van Tilburgs omgeving en wees op het voor België zo interessante prijspeil in en rond Tilburg. Ook in Het Handelsblad van Antwerpen kon men j.l. Zaterdag een dergelijk belangrijk artikel lezen. Het Rijwielpadenplan. Het voorbereidend werk voor de uitvoering van het Rijwielpaden plan voor Midden-Brabant is thans gereed. Zulks deelde in de verga dering de voorzitter van de speci ale Rijwielpadencommissie mede. In nauwe samenwerking met de Prov. Planologische Dienst, Staats bosbeheer en de N.V. Grondmij. werd een zeer gedetailleerde be groting opgesteld aan de hand van een volledige inventarisatie van de bestaande en de ontbrekende tra- cé's. Hiertoe werd het gehele 167 km. lange traject afgereden. Te vens werd een plan tot beplaning van de toekomstige paden opge maakt. De paden worden 1.50 m. breed, verhard met asphalt-beton. Binnen enige weken zal aan de gemeentebesturen van 20 gemeen ten de Gemeenschappelijke Rege ling voor de uitvoering worden voorgelegd ter aanvaarding. Wan neer deze Regeling; tot stand is ge komen, is de basis gelegd voor de uitvoering. Gezien de te verwach ten subsidies op dit grote werk zul len de gemeenten slechts een frac tie van de werkelijke kosten te be talen krijgen. Zo werd thans reeds een definitieve subsidie toegezegd door Staatsbosbeheer in de kosten der beplanting. Lezing Het Schone Dorp. Na af loop der vergadering hield de heer H Hanssen, Hoofd Welstandsdis trict Brabant Oost voor de aanwe zigen een lezing over Het Schone Dorp. gen hier het recht van toelating tot de examens voor middelbaar onder wijs; de R.K. Leergangen te Til burg; de opleiding tot lerares licha melijke opvoeding; opleiding voor bibliothecaresse etc. Nu de M.M.S. in het nieuwe ge bouw kom,t, zal ook de omgeving meewerken om de leerlingen ge voel voor schoonheid, beschaving en cultuur bij te brengen. Voor de meisjes buiten Waalwijk zorgt een keurig overblijflokaal er voor dat er in de middagpauze een prettige sfeer kan zijn. Kortom, dit is de school voor Waalwijk, Kaatsheuvel en de Lang straat voor Meisjes die later in ge zin of maatschappij als behoorlijk ontwikkelde, beschaafde vrouwen hun plaats zullen innemen. De aangifte van nieuwe leerlin gen voor het volgende cursusjaar begint na Pasen. De Directeur, Dr H. v. Laarhoven, is gaarne bereid 's Maandags van 45 en van 78 uur alle gewenste inlichtingen te geven. BINNEN- EN BUITENPOLDER BAARDWIJK. Op 28 April zal er in het café van de heer W. Pullens te Baard wijk een vergadering gehouden worden van stemgerechtigde inge landen van het waterschap de Bin nen- en Buitenpolder van Baard wijk; op de agenda komt o.m. voor een voorstel tot overdracht van on derhoudsplicht aan de gemeente van de Akkersteeg vanaf de spoor baan Zuidwaarts tot de Meerdijk; verkiezing van twee bestuursleden: A. van Leyden, terstond herkies baar en Jac. v. Woensel, wegens hoge ouderdom niet meer herkies baar. De rekening over 19511952 sluit met 'n nadelig slot van 5.63, de begroting voor voor 1953- 1954 sluit op een bedrag van 7777.94. BURGEMEESTER VAN DER SCHANS VERLIET EETHEN. Dinsdag heeft burgemeester van der Schans afscheid genomen van zijn gemeente Eethen en de ge meente heeft hem dit afscheid warm en aangenaam gemaakt. Vele autoriteiten, burgemeesters uit de omtrek, vertegenwoordigers van „Neen", ze riep het bijna uit. „Neen er is een heimwee in mij naar iels heel goeds en iels heel moois. Ik weet niet wat dat is, nog niet. Neen, jongen, 't is niet jouw God, het zal van de mens zijn en van de aarde. Ik zal het hier Vin den. Maar o, het schreit soms zo in me, als ik zie hoe onvolmaakt de mensen zijn en hoe broeders hun broeders doden, hoe groot de haat is en het wantrouwen. Ook in mijn omgeving is die haat zo groot, mis schien groter nog, ja, dan bij de mensen van jouw gelqof. We moe ten rijp worden...." Zo spraken we vaak urenlang, maar altijd bleef tussen ons een muur, de hoge muur van haar on redelijke, amper nog gemotiveerde afkeer van God En haar moeder leed en bad en j ik betrok haar ook in mijn pover j gebed en ik vroeg God haar te hel pen, zoals Hij mij eens geholpen had. O, niet om mijnentwil, maar om der wille van Zijn liefde voor 't goede Russische volk, vroeg ik het. Het werd weer voorjhar, nog heel arzelend, maar het nieuwe le ven verscheen on het oude stierf Angstig was Irmgards stem, toen ze mij, een avond niet zo lang ge- leden, opbelde en vroeg of ik heel gauw met een dokter wilde komen; mutti was zo erg ziek geworden. De wagen bracht ons snel naar het oude huis; snel ook bracht hij de priester, die de stervende de Hei lige Teerspijze bracht. Uit het zwakke moegeleefde hart van mutti vloeide het leven weg. De dokter gaf ons geen hoop meer. We waren alleen met de sterven de, in de angstige kamer; alleen met het verdriet, alleen met de dood. Maar er was meer dan de dood, er was God met Wie mutti sprak Haar gelaat was doorlicht van de vrede, zoals die de heel zuiveren? bezitten, haar doorschijnende han- waarop men kon onderhandelen. Onder tussen is die er nu wel weer dank zij de verklaring van de Chinese premier, die inmiddels officieel als voorstel bij de Verenigde Naties is ingediend. Een niet te verwaarlozen detail is dat Tsjoe en Lai met zijn opzienbarend voor stel is gekomen, onmiddellijk na een be zoek aan Moskou. Dit doet veronderstel len dat hij gesproken heeft in volledige overeenstemming met de Moskouse machthebbers. Hieruit zou weer blijken dat de verhouding tussen Moskou en Pe king nog steeds goed is. De harmonie spreekt ook uit het feit dat de Russen tegelijkertijd in het Westen een klein officieus vredeso ffensief hebben ontke tend. De Russische opperbevelhebber in Oost-Duitsland, jjeneraal Tsjoeikof, heeft namelijk in een brief, gepubliceerd in een procommunistisch Westduits blad gezegd dat de R.ussen bereid zijn op een viermogendhedenconferentie de kwestie van een vredesverdrag met Duitsland te bespreken. Vooral het karakter van deze uitlating heeft de Westelijken natuurlijk uiterst skeptisch gestemd en ze wachten af tot de Russen tot een meer geëigende stap tot toenadering overgaan, dat wil zeggen een officiële. Dan zijn er nog enkele „kleinigheden" die in dezelfde richt ing wijzen, zoals het feit dat de Rus sische autoriteiten tien Amerikaanse ver slaggevers verlof hebben gegeven een be zoek te brengen aan Moskou, iets wat enige tijd geleden op deze manier een pure onmogelijkheid zou zijn geweest. Zelfs is er in de Sovjet-Unie een amnes tie afgekondigd voor bepaalde niet-poli- tieke -gevangenen, iets wat men daar niet meer kende. Deze laatste feiten zijn voorlopig nog geern wereldschokkende gebeurtenissen, ma;er ze zijn er en hun grootste belang ligt in het samentreffen met andere. Dit w'ijst o-p een zekere tendentie, die mis- S'thien nog niet direct optimistisch stemt, r naar die toch enige hoop geeft op een grotere handelbaarheid van de Sovjet- Unie en haar satellieten. Heel interessant en belangrijk zou het zijn de achtergronden van deze commu nistische handelwijze te kennen. Het meest voor de hand ligt te veronderstel len dat er ondanks heftige verzekeringen van het tegendeel toch wel enige interne moeilijkheden zijn gerezen nadat Stalin

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2