- de GRAAUWE HENGST VERTALER GEZOCHT, GA VOOR PASEN NAAR VAN HAREN DETECTIVES VOOR UW GEZONDHEID Adverteert in dit blad. niet te evena rem Dichterlijke ontboezeming van een geestdriftige „Citroen'-kenner. f DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 APRIL 1953 DANIËL VISSER ZOONEN DISTILLEERDERIJ-LIKEURSTOKERIJ sinds 1714 onveranderd een oude naam een goede kwaliteit Filiaal te Waalwijk, Grotestraat 291 OPENBARE AANBESTEDING UW IDEAAL een huls op eigen naam te bouwen ol te kopen - BOUWSPAARKAS. - Aannemersbedrijf JOH. VAN DER MEIJS Moderne jachtlederen sportmolière met prima para onderwerk en lederen tussenzool. 'n Langdurig bezit Fraai instepmodel in rood en geel leder. Crêpe onderwerk Zeer solide plateau-molière van prima beige en London Tan leder. Dubbele lederen zolen. Iets aparts Bijzonder aardig flatje. In fijn zwart chroom en in de modekleuren Sportieve heren-molière. In beige, bruin en London Tan. 'n Pracht aanbieding Sportieve beige leder dames- molière Leuke vlotte uitvoering 'n Geklede handwerksysteem heren-molière in zwart en oxblood leder. Geheel genaaiddus spijkerloos. Ook in de moderne spitse leest. Charmante zwart suède pump met fraaie garnering de deelname aan deze nieuwe cur sus was weliswaar goed, maar moest toch nog veel groter zijn. Ook de oprichting van een leder- warencursus memoreerde de voor zitter. Hij wenste tenslotte de geslaag den van harte geluk en mocht het diploma hun de weg wijzen naar een hoger plan op de maatschap pelijke ladder. De jongens die de school gingen verlaten, moesten goede getuigen zijn voor de school en moesten blijk geven dat zij de lessen op alle terrein goed ter harte hadden genomen; daardoor zouden zij het best hun dank tonen aan be stuur, directeur en leraren. De geslaagden. Vervolgens reikte hij aan de vol gende geslaagden het diploma uit: Schoenmakers 1. Jan van Beek, Gapelle. 2. Johannes v. Bladel, Haarsteeg. 3. Nicolaas Damen, Loonopzand. 4. Petrus v. Iersel, Loonopzand. 5 Johannes Krol, Loonopzand. Wilhelmus v. Loon, Waalwijk. 7 Cornelis Maas, Waalwijk. 8. Cornelus Schellekens, Waspik. 9. Henricus Schoenmakers, Loonopzand. 10. Adrianus Scholte, Waalwijk. 11 Jan lc Sage, Capelle. 12. Lambertus van Wanrooy, Loonopzand. Niet gediplomeerd 3, waarvan 1 wegens ziekte. Smeden-bankwerkers 1 Petrus Akkermans, Waspik. 2. Theodorus Boom, Vlijmen. 3. Hendrikus Bergmans, Kaatsheuvel. 4. Petrus Diepstraten, Vlijmen. 5. Jacobus Groeneveld, Sprang. (i. Johannes v. Hemert, Gcnderen. 7 Christoforus v. d. Hoven, Waspik. 8. Maurits de Jong, Sprang. 9. Theodorus Ketels, Haarsteeg. 10. Leonardus Kivits, Vlijmen. 11. Cornelus Pennings, Waalwijk. 12. Johannes Scliey, Vlijmen, 13 Hendrikus Splinters, Genderen. 14. Jozef Timisela, Vught (woonoord Lunetten). 15. Johannes Tolboom, Kaatsheuvel. 16 Henricus van de Ven, Vlijmen. 17 Pieter v Vuuren, Spr.-Capelle. 18 Pieter Wagemakers, Sprang-Gapelle. 19. Cornelus van Zon, Vlijmen. Niet gediplomeerd 4. Timmerlieden 1 Gerardus Broeders, Kaatsheuvel. 2. Hendrikus Dalmeyer Waalwijk 3 Adrianus de Jong, St, Joachimsmoer. 4 Gerrit Molegraaf, Waalwijk. 5 Cornelis van der Mooren, Genderen. 6. Adrianus Smits, Waspik. 7. Antonie Uythoven, Genderen. 8. Teunis Vos, Sprang. 9. Anthony de Vries, Veen. Niet gediplomeerd 7. Bijzondere prijzen. Nogmaals feliciteerde de heer Tielen de geslaagden, terwijl hij er ook op wees dat het getal geslaag den uit Waalwijk ver in de minder heid was; hiermee werd gedemon streerd dat de school inderdaad 'n streekschool was, die diende voor de gehele wijde omgeving. Het getal van niet-geslaagden vond hij ditmaal hoog. Hij hoopte echter dat dit verschijnsel van voorbijgaande aard zou zijn op de eerste plaats voor de jongelui zelf en voorts ook in het belang van de school. Een bijzonder woord van gelukwens richtte hij nog tot de eerste Ambonnees, die aan de Nij verheidsschool zijn diploma had behaald. Dan deelde lijj aan de volgende leerlingen, die zich bijzonder on derscheiden hadden, de extra-prij zen uit Schoenmakers Henricus Schoenmakers Loonop zand, le prijs. Nicolaas Damen, Loonopzand, 2e prijs. Smeden-bankwerkers Pieter van Vuuren, Sprang-Ca- pelle, le prijs. Theodorus Boom, Vlijmen, 2e pr. Timmerlieden Hendrikus Dalmeyer, Waalwijk, le prijs. Antonie Uythoven, Genderen, 2e prijs. Een woord van de directeur. De directeur, de heer v. Steende ren, richtte zich met 'n woord van gelukwens ook namens de leraren tot de geslaagden. Het speet hem dat de afdeling timmeren het er 'n beetje bij had laten zitten. Maar de leiding ging uit van de gedachte dat de diploma's verdiend moesten worden en als men alleen de laat ste maanden zijn best deed in de hoop toch de eindstreep nog wel te halen, dan kwam men er niet. Vaak gebeurde dit in jeugdige on bezonnenheid, maar men moest in dit geval er aan denken dat, wat men in zijn jeugd zaaide, men in de toekomst zou oogsten. De toekomst vroeg hoe langer hoe meer kennis van de vaklui,! niet alleen vakkennis, maar ook algemene ontwikkeling. En hy wees de jongelui op de P.B.O., waarin ook de werkman een belangrijke rol zou gaan spelen. Hij dankte tenslotte de voorzit ter voor zijn weer getoonde bereid heid de diploma's uit te reiken, terwijl hij hoopte dat het bestuur zich volledig van zijn taak zou blij ven kwijten in het belang van de school, maar vooral in het belang van de jeugd. Hierna maakte hij de uitslagen van de overgangsexamens van de lagere klassen bekend. Dank der geslaagden. Dan was 't woord aan de leerlin gen. Namens de geslaagde schoen makers dankte A. Scholte uit Waal wijk de directeur en de leraren, vooral ook voor het vele geduld dat deze hadden moeten beoefe nen; hij hoopte dat de jongens eens de vruchten van de lessen zouden plukken. Een kist sigaren verge zelde deze woorden. Namens de smeden-bankwerkers nam C. Pennings afscheid van di recteur en leraren; hij hoopte dat zij eens vol trots zouden kunnen zeggen: „dit zjjn oud-leerlingen van onze school". De dankbaar heid van deze afdeling kreeg ge stalte in een smakelijke fruitmand. Antonie v, Uythoven, een pas ge slaagde timmerman, vergat ook de aanwezige dame niet, aan wie hij ook zijn prachtig gedicht had op gedragen. In dit gedicht dankte hij voor alles wat zij geleerd hadden in en aan de banken, terwijl zij-ook „voor vele, vele dingen een loflied 'op de concierges zouden kunnen zingen"; „nu zij de school gingen verlaten om het leren aan anderen over te laten", zeiden zij het met bloemen. Tot slot dankte de voorzitter de jongelui erg hartelijk voor de woor den en de geschenken, terwijl hij ook de directeur, de leraren, het administratie-personeel en de con cierges in zijn dankwoord betrok. Een speciaal woord richtte hij tot de heer Houben, die de school ging verlaten; het bestuur was zeer erkentelijk voor de manier waarop hij zijn taak had vervuld en de voorzitter hoopte dat de toekomst voor hem in alle opzichten succes vol zou zijn. Ook de directeur sprak namens de collega's en het overige perso neel de scheidende leraar toe en dankte hem voor alles wat hij ge daan had. Op bijzondere wijze had hij de voor hem aanvankelijk moei- )ijke taak verricht. Het mocht hem in zijn nieuwe functie te Enschede goed gaan en hopelijk mocht hij nog eens aan een nijverheidsschool zijn krachten geven. Hierna sloot de voorzitter de bij eenkomst. Op een goede morgen kunt U mis schien een oproep in Uw brievenbus vinden om U op een bepaalde dag voor een onderzoek op het consultatiebureau voor tuberculosebestrijding te melden. Daar staat U waarschijnlijk wel even pag van. U mankeert immers niets! En toch is die oproep wel degelijk voor U bestemd. Hoe komt dat? Speurwerk. Tuberculose is een besmettelijke ziekte, veroorzaakt door de tuberkelbacil. De eerste vraag, die de arts van een con sultatiebureau zich dan ook stelt is waar is de patiënt besmet? En dan komt het detectivewerk op gang. In de aller eerste plaats worden de huisgenoten van de zieke opgeroepen. Om twee redenen. Eén van hen kan de besmettingsbron zijn geweest. Bovendien kan, omgekeerd, ook de patiënt zijn omgeving hebben aangestoken. Ook wanneer verder nie mand van het gezin tuberculose heeft, worden ze toch nog van tijd tot tijd voor controle opgeroepen. Want in te genstelling tot verkoudheid of griep, is tuberculose een sluipende ziekte, waar bij het lang kan duren eer er duidelijke verschijnselen zijn. En hoe eerder de be handeling begint, hoe beter en sneller veelal het resultaat ervan. Besmetting op het werk. Heeft de besmetting niet thuis plaats gevonden, dan worden de mensen opge roepen, met wie de patiënt dagelijks in aanraking kwam. Dus zijn collega s op werk of kantoor. Ook in dat geval is het in het goedbegrepen eigenbelang van de opgeroepene meteen aan die oproep gehoor te geven. Want de patiënt kan ongeweten en ongewild door een der collega's besmet zijn, maar die col lega's op hun beurt kunnen ook door de patiënt weer zijn aangestoken. De con sultatiebureau werken dus in het belang zowel van de gezonden als van de zie ken. Met andere woorden voor Uw persoonlijke gezondheid! Ook op school. Op de scholen werken de schoolartsen voor de gezondheid van Uw kinderen. Daarbij speuren zij o.a. ook naar be smetting met tuberculose door middel van de tuberculoseproef. De tuberculine wordt dan b.v. door een krasje in de huid gebracht. Gebeurt er in twee of drie dagen naderhand niets, dan spreken we van een negatieve reactie. Het kind is dan niet met tuberculose* besmet. Wordt de omgeving van het krasje na enkele dagen rood en gezwollen, dan is de reactie positief. Dit betekent nog lang niet altijd, dat de onderzochte ook wer kelijk ziek is. Maar het is wèl een reden tot een nader onderzoek op een consul tatiebureau. Voor Uw gjezondheid Zo werken artsen en consultatiebu- reaux in het belang van het gehele Ne derlandse volk om de tuberculose te be strijden. Gelukkig met heel goede resul taten. Maar zolang er nog besmettings gevaar is in 1952 werden circa 15.000 nieuwe gevallen van tuberculose gecon stateerd! is het werk nog steeds hard nodig. En dus ook: Uw medewerking, als U eens zo'n oproep mocht krijgen Hoe ,,De Graauwe Hengst" citroen- jenever wordt gewaardeerd door kenners blijkt overduidelijk uit bet volgende, spontane rijm: Voor een pittig fijn Citroentje, Lekker, geurig en toch zacht, Zorgt van ouds „De Graauwe Hengst" toch Die heeft heel „best" spul gebracht, 't Is een heerlijk goed Citroentje Wordt met vakmanschap bereid, Maar.... de prijs is zeer voordelig En het geeft gezelligheid!! „Graauwe Hengst", ik breng je hulde Maar dat zullen velen doen, Want jij stookt voor ons iets zeldzaams Dat is wat-je-noemt CITROEN!! Toon B. *N CITROENTJE, PITTIG EN PUUR IS HEERLIJK EN NIET DUUR. Ondergetekende zal trachten aan te besteden, volgens het aanbestedingsreglement W.B. het bouwen van een woonhuis aan de Grotestraat te Drunen, voor rekening van den Heer J. Veltman aldaar. De aanbesteding zal plaats hebben, op VRIJDAG 10 APRIL 1 953, des avonds om 7 uur in Hotel VISSERS te Drunen. Bestek en tekening verkrijgbaar f 12.50, restitutie aan inschrijvers f. 10.— bij de architect. A. VAN HULTEN Wilhelminastraat 15—17 Waalwijk Tel. K 4160-2464 voor het vertalen van handels- en technische brieven in de Franse, Duitse en Engelse taal. Brieven onder No. 5304 Bureau ven dit blad. U bent daartoe in staat door aansluiting bij een Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan GROTESTRAAT 31 - WAALWIJK. Ook voor hypotheekaanvragen kunnen wij U volledig inlichten, rente 4 43/«'/o al naar gelang de aanwezige overwaarde.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 7