Waalwijkse en Langsiraatse Courani Waalwijk wordt opnieuw verlicht DIPLOMA-UITREIKING DE RAAD STEMDE VOLLEDIG IN BIJVERDIENSTE Avond-Nijverheidsschool voor Waalwrk en Omstreken. VRIJDAG 3 APRIL 1953 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ?6e JAARGANG No. 27 Abonnement 18 cent per week 2.33 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" mei dii voorsiel, evenals mei zovele andere. Drie en twintig agenda-punten heeft de Waalwijkse gemeen teraad Woensdagavond binnen de tijd van één uur behan deld. Hierbij waren zeer belangrijke besluiten, zoals bijv. de algehele vernieuwing van de straatverlichting in de ge meente, die behoudens een kleine opmerking zonder slag of stoot door de vertegenwoordiging van de Waalwijkse ge meenschap werd aangenomen; zoals het bouwen van flat woningen, het bouwen van woningwetwoningen in Baard wijk enz.; het waren alle, evenzovele voorstellen van B. en W. die de totale goedkeuring van de gemeenteraad verwier ven. 18 FLATWONINGEN. Bij deze vergadering, die door burgemeester Teijssen werd voor gezeten, was de heer Mombers we gens ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Nadat de notulen, behoudens een kleine opmerking van de heer Brouwer, waren vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennis geving waren aangenomen, beslo ten de Waalwijkse vroede vaderen de politie-verordening te wijzigen in dier voege zoals in het prae-ad- vies (dat wij reeds publiceerden, evenals de vorige toelichtingen van B. en W.) was aangetoond; even eens besloot men de minister van Sociale Zaken te verzoeken aan B. en W. machtiging te verstrekken om ten behoeve van de S.L.E.M. 'n tapvergunning boven het vastge stelde maximum te verlenen. Toen het voorêtel aan de orde kwam de nodige credieten beschik baar te stellen t.b.v. de bouw van 18 zgn. flatwoningen (premiebouw) en van 2 woningwetwoningen, wees de héér Duyvelaar er op dat er een storende fout was geslopen in de exploitatie-opzet; een fout die in derdaad door de voorzitter moest worden toegegeven en die de huren van de betreffende woningen met ƒ1.per week ongeveer zou ver hogen. De heer Verdoorn had met inge nomenheid kennis genomen van dit voorstel; toen hij in de vorige ver gadering deze suggestie deed, had hij niet kunnen vermoeden dat er al zo spoedig uitvoering gegeven zou worden aan deze gedachte. Het deed hem genoegen dat de aanbesteding publiek zou zijn; dit zou de gemeente en de gemeen schap ten goede komen. Hij vroeg voorts of het genoem de huurbedrag definitief was. Hierop antwoordde de voorz. dat het genoemde bedrag slechts een raming was van de gemeente; aan de hand van de werkelijke stich- tingskosten zou de minister uitein delijk het huurbedrag bepalen. Of de door het regeringscommuniqué in het vooruitzicht gestelde huur verhoging ook de huren van deze flatwoningen zou verhogen, kon de voorz. niet zeggen. Blijkbaar was het de bedoeling van de regering de na de oorlog gebouwde wonin gen niet zo zeer in deze verhoging te betrekken. De heer Meys deed het genoegen dat aan dit idee, dat al meermalen was geopperd, uitvoering werd ge geven en dat de bouw van deze flats was geprojecteerd op de plaats die nu werd voorgesteld. Hij advi seerde het college af te zien van de plaats waar destijds dergelijke wo ningen waren geprojecteerd. Ook de heer v. Seters ging er vol komen mee accoord dat er ook mid denstandswoningen gebouwd wer den naast het aantal arbeiderswo ningen dat reeds was gebouwd. Toch was hij enigszins beangst of er wel voldoende gegadigden voor deze woningen zouden zijn, hoewel hem nu de huurprijs wel meeviel. Ook de heer Kemperman betuig de zijn adhaesie met het voorstel van B. en W.; het was zijn overtui ging dat er heel veel gegadigden waren voor dergelijke woningen. De woningen voor de zgn. middengroe pen werden niet meer door parti culieren gebouwd, daarom deed 't hem genoegen dat de gemeente deze bouwde. De voorzitter toonde zich zeer verheugd met de instemmingen waarvan de sprekers hadden blijk gegeven. De opmerking van de heer Meys beantwoordde de voorzitter met er op te wijzen, dat B. en W. van oor deel waren dat juist in de omgeving waar nu de flatwoningen werden gebouwd (n.l. in de omgeving van het Wandelpark) nog meer van der gelijke woningen dienden te komen. Het bezwaar van de heer v. Se ters deelde de voorzitter allerminst; hij was er van overtuigd dat men zich niet bezorgd hoefde te maken over de vraag of er wel voldoende gegadigden waren; deze mening steunde op de ervaringen van an dere gemeenten te dien aanzien. De vraag, hoe men de vele gega digden zou schiften, zou meer aan de orde komen. Hierna ging de raad z.h.st. met dit voorstel accoord. BAARDWIJK OF BE SO YEN? Toen B. en W. voorstelden voor schotten enz. te verstrekken aan de Woningbouwver. „Baardwijk" t.b.v. de bouw van 8 woningwetwoningen aan de Baardwijksestraat, betuigde de heer Pullens zijn instemming met het feit dat er van het bouw volume voor 1953 ook enkele wo ningen aan Baardwijk waren toe gewezen. Hij achtte dit vooral ook van belang voor de Baardwijkse middenstand. Meer nog deed 't hem genoegen dat uit het prae-advies bleek dat er een herziening van 't uitbreidingsplan in het vooruitzicht was, waardoor het mogelijk werd dat er in Baardwijk nog meer wo ningen zouden worden gebouwd. De heer Duyvelaar had weer een fout ontdekt in de berekening, die neerkwam op een verschil van 900 gulden, hetgeen de voorz. moest toegeven. De heer v. Well vroeg of de toe wijzing van deze woningen zou ge schieden door B. en W. op advies van de woningcommissie. De heer Verdoorn kon de voldoe ning van de heer Pullens niet de len. Ik misgun de bewoners van Baardwijk deze woningen niet, in tegendeel, men hecht tenslotte aan zijn omgeving, zei hij. Maar, vervolgde hij, zoveel tien tallen woningen als er in Baardwijk gebouwd zijn, zoveel eenheden wa ren er in Besoyen gebouwd. Inder tijd gold het argument dat er niet voldoende bouwgrond aanwezig was in Besoyen, maar dit argument had nu zijn kracht verloren. Men zou de weg der billijkheid bewan delen, als ook in Besoyen meer wo ningen werden gebouwd. Het argument dat men in zijn ei gen omgeving wilde blijven wonen gold in Besoyen nog zo veel te meer, speciaal voor de protestanten en zeker als er schoolgaande kinderen waren. Er was maar één christelij ke school in Waalwijk en de protes tanten zouden het op prijs stellen zo dicht mogelijk bij die school te wonen. Hij vroeg daarom dringend de aandacht van B. en W. voor Be soyen, daar was nog een geweldige achterstand. Hierop antwoordde de voorz. dat in 1948 de gemeente van de N.V. V. Haren in Baardwijk bouwgrond had gekocht om woningen te bou wen; die grond moest toch benut worden. Het bouwen van woningen te Besoyen kwam vanzelfsprekend aan de orde als er bouwvolume was. De heer Verdoorn hoefde zich niet bezorgd te maken, want de werk zaamheden in het kader van het uitbreidingsplan wezen uit dat de woningbouw zich sterk in de rich ting van Besoyen zou ontwikkelen. Bovendien had de voorzitter een positieve hoop, dat binnenkort in betekenende mate een bouwvolume zou worden toegewezen; meer kon hij hieromtrent nu nog niet mee delen. Op de vraag van de heer v. Wel antwoordde de voorz., dat volgens de woonruimtewet deze woningen zouden worden toegewezen door B. en W. op advies van de woning commissie. Op enkele vragen die de heer Kemperman had gesteld, antwoord de de voorz., dat de woningbouw vereniging „Baardwijk", als dit be sluit door de raad genomen werd, grond in eigendom ontving van de gemeente en de nodige credieten om deze huizen te bouwen. Wilde de woningbouwvereniging zelf plan nen ontwerpen, dan was dat uit stekend; maar de mogelijkheid be stond ook dat de gemeente ten be hoeve van de woningbouwvereni ging de plannen ontwierp; de wo ningen kwamen dan 'toch in eigen dom en exploitatie van de woning bouwvereniging. De heer Verdoorn toonde zich dankbaar voor de toezegging die B. en W. deden ten aanzien van de woningbouw in Besoyen. Sprekend over de toewijzing van de wonin gen, wees hij er echter op dat men sen uit Waalwijk woningen toege wezen kregen in Besoyen en om gekeerd. Hij vroeg dringend hier rekening mee te houden. De voorz. meende dat, als men hierop inging, er steeds in elk deel van de gemeente woningen in aan bouw zouden moeten zijn. Voor zo ver mogelijk zou men hier natuur lijk rekening mee houden. Maar hij zou wel willen opmerken dat de adviescommissie en B. en W. in 'n gezamenlijke vergadering 't volko men eens waren geweest over de toewijzing van de woningen. Bij noodgevallen kon men hiermee niet steeds rekening houden. De heer Verdoorn merkte ten slotte nog op dat hij grote waarde ring had voor het werk van de com missie en van B. en W.; hij be doelde echter met zijn opmerking slechts een kleine vingerwijzing. NIEUWE VERLICHTING. Nadat de leden unaniem met dit voorstel accoord waren gegaan, kwam het voorstel aan de orde de gemeente te voorzien van een ge- beel nieuwe verlichting. De heer Verdoorn betuigde zijn volledige instemming met dit voorstel, maar hij adviseerde, dat de masten die deels nog zeer onlangs waren ge plaatst, zouden verkocht worden aan gemeenten met minder grootse allures, waarop de voorzitter ant woordde dat dit niet nodig zob] zijn, omdat men deze masten el- lers in de gemeente kon gebrui ken. Niet overal zouden de masten even hoog worden. Verder was er niemand die iets n.a.v. dit voorstel op te merken had, zodat dit belangrijke punt spoedig de algemene instemming had van de raadsleden. Een voorstel tot het opnieuw vaststellen van een verordening op de winkelsluitingswet,waarvan het praeadvies het stempel „ver trouwelijk" droeg, ontlokte de lieer Duyvelaar een vraag, waarop de voorzitter antwoordde, dat het college een juridische weg had ge- ivonden, waarlangs men zou be reiken, dat zowel de stadsfeesten als de SLEM zouden gebaat zijn met. de winkelsluiting. Het Vol gende jaar zou er wel een voorstel komen, dit besluit in te trekken. De punten 12 en 13 gaven niet de minste reden tot op- of aan merkingen, evenmin als punt 14, naar aanleiding waarvan dhr. Brou wer een enthousiast betoog hield toch vooral een noodzakelijkheids verklaring te verstrekken voor de cursus electro-techniek, waarmee de avondcursus aan de Nijver heidsschool voor Waalwijk Om streken werd uitgebreid. Dhr. Brouwer toonde zich hier van een enthousiast voorstander. Ook de punten 15 t.m. 19 gin gen zonder een enkele op- of aan merking onder de voorzittersha mer door. Bij punt 20 betreffende een ge meenschappelijke regeling van ge meenten inzake ziektekostenrege ling van gemecntepersoneel vroeg de heer Duyvelaar of er contact was gezocht met de commissie voor georganiseerd overleg en hoe de Waalwijkse amtenaren tegen over deze regeling stonden. Zowel de betreffende commissie als de ambtenaren hadden ,zich voor deze regeling uitgesproken, antwoordde de voorzitter. Een toegevoegd agendapunt, waarbij B. en W. voorstelden aan de Liedertafel „Oefening en Ver maak" een subsidie van 350. te verlenen voor de uitvoering van enkele fragmenten van 't Requiem van W, A. Mozart in het kader van de dodenherdenkng, deed de heer Duyvelaar zijn dank betuigen, dat B. en W. zo voortvarend waren ge weest aan zijn verzoek in de vori ge vergadering geuit om nogmaals contact op te nemen met de lie dertafel, onmiddellijk gevolg te ge ven. Hü hoopte dat de uitvoering zowel mii|zikaal als financiëel zou slagen en dat zij zou uitgroeien tot 'een jaarlijkse traditie. Een tweede punt dat aan de agen- 'da was toegevoegd, stelde voor de tweede markt in April, die op 30 April, Koninginneverjaardag, zou plaats hebben, te verschuiven naar Donderdag 23 April. Bij dit punt wees de heer Meijs op het euvel, dat er zo vaak auto's van de markt kooplui in de straat werden ge plaatst; hij vroeg hiervoor ditmaal de bijzondere aandacht, i.v.m. een gouden bruiloft op die dag. De heer Brouwer stelde voor de markt dan te verschuiven naar de eerste week in Mei. Maar dit had men niet gedaan, aldus de voorzit ter, op advies van de marktmees ter; op deze markt werd nogal zaad- en plantgoed verkocht, waar voor het in Mei te laat zou worden. Met de opmerking van de heer Meijs zou men rekening houden. Dit was het laatste wat in de openbare vergadering behandeld werd, zodat de voorzitter al heel spoedig weer de vergadering kon sluiten. mrwïR K.V.P.-CANDIDATEN VOOR DE GEMEENTERAAD. Woensdagavond is de volgorde van de gestelde K.V.P.-candidaten voor de groslijststemming voor de а.s. gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1. C. A. v. Mosselveld; 2. J. van Heesbeen; 3. H. v. Velthoven; 4. A. J. v. Seters; 5. F. C. Smolders; Mevr. J. C. M. Hamers-Leysten; 7. M. C. v. Nooy; 8. L. Mombers; 9. D. J. v. Oss; 10. J. J. v. d. Wiel; 11. G. A. Duyvelaar; 12. J. J. M. v. Heeswijk; 13. A. Meys; 14. A. A. v. Well. Op Zondag 12 April (Beloken Pa sen) zal de groslijststemming plaats vinden. „VRIENDEN VAN HET WAALWIJKS ORKEST" ORGANISEREN HET JAARLIJKSE BAL. De Stichting „Vrienden van het Waalwijks Orkest" die de zakelijke belangen van het jonge Waalwijkse Orkest behartigt en speciaal ijvert voor de instrumenten waaraan ons groeiende Waalwijkse Orkest zo'n dringende behoefte heeft, zal haar jaarlijks bal organiseren op Zater dag 11 April in Hotel Verwiel te Waalwijk. Op de invitaties die zijn uitgezon den worden de muzikale medewer king en de balleiding verrassingen genoemd, doch deze zullen in prima handen zijn. En evenals vorig jaar zal het ook nu niet aan stemming ontbreken, terwijl verschillende aardige attrac ties en attenties op het programma staan. Wij, die het Waalwijks Orkest en uiteraard ook de Stichting „Vrien den van 't Waalwijks Orkest" na tuurlijk 'n warm hart toedragen, ho pen dat dit bal weer volkomen zal slagen en dat velen aldus de zeer hard nodige financiële en morele steun aan dit groeiende Waalwijkse ensemble zullen geven. NIEUWE NETNUMMERS DISTRICT TILBURG. In de nacht van 8 op 9 April a.s. worden de nieuwe districts-centarle te Tilburg, alsmede de nieuwe tele fooncentrales te Oisterwijk, Moer gestel en Ulicoten in dienst gesteld. Aan de abonné's van de genoemde centrales zijn nieuwe nummers toe gekend, die na boven aangegeven tijdstip gelden. Ook de netnummers van alle net ten van het district Tilburg hebben een wijziging ondergaan, waarvan hierna een overzicht volgt: centrale Tilburg wordt 04250 'centrale Udenhout wordt 04241 centrale Oisterwijk wordt 04242 centrale Moergestel wordt 04243 centrale Middelbeers wordt 04244 centrale Esbeek wordt 04246 centrale Goirle wordt 04247 centrale Riel wordt 04248 centrale Ulicoten wordt 04249 centrale Enschot wordt 04251 centrale Diessen wordt 04254 centrale Hilvarenbeek wordt 04255 centrale Baarle Nassau wordt 04257 centrale Alphen N. Br. wordt 04258 centrale Lage Mierde wordt 04259 De indienststelling voltrekt zich tussen 00.00 en 03.00 uur; de aan sluitingen van algemeen belang zul len echter met voorrang op de nieuwe centrales worden aangeslo ten. De mogelijkheden voor het auto matisch interlocale verkeer voor de abonné's van het district Tilburg blijven dezelfde. Wel wordt de ap paratuur aanmerkelijk uitgebreid, zodat het horen van de „gehate" be- zettoon niet zo veelvuldig meer zal voorkomen. De afwikkeling van het verkeer met de speciale diensten ondergaat geen wijziging. Aan de abonné's van het district Tilburg wordt drin gend verzocht de nieuwe gidsen, die tijdig worden toegezonden, te raad plegen en de telefoonrelaties om trent de wijziging van telefoon- en netnummer in te lichten. Dit voor komt navragen en overbelasting van 008 (informatiedienst). zonder eigen risico en kapitaal, AANGEBODEN door bekende Muziekinstrumenten-handel, door verkoop van baar artikelen op zeer gemakkelijke betalings voorwaarden. Br. ond. no. H.l. 3346 aan Ricardo's Adv. bur., A'dam-C. R.K. TONEELVERENIGING „D.V.S.V." Op Tweede Paasdag en op Za terdag 11 en Zondag 12 April sluit „D.V.S.V." haar toneelseizoen met de opvoering van het toneelspel „Èen schip vaart uit'' door Chris v. d. Heuvel. Wie de titel van dit stuk leest denkt onwillekeurig aan een zeemansafscheid of 'n ander frag ment uit het zeemansleven. En Woensdagavond had de prijs-uitxei- king plaats aan de gediplomeerden der Avond-Nijverheidsschool te Waalwijik, in tegenwoordigheid van bestuur, directeur, leraren en een 250-tal leerlingen. De burgemeester had bericht van verhinde ring gezonden. Aan liefst 102 cursisten uit de gehele streek werd het eind-diploma uitgereikt. De voorzitter de heer Jan Tielen fe liciteerde de geslaagden. Hij wees er op dat aan de Avondschoolleerlingen heel wat zwaardere eisen gesteld worden dan aan de dagschool-jongelui, omdat de eer ste reeds een volle dagtaak achter de rug hebben en dan 'juist in de wintermaan den op transport moeten naar Waalwijk. Maar door dit diploma, resultaat van studie-ijver, goed onderwijs en prima ou- tilage, wordt heel dat alles vergoed. Voorts wenste hij de geslaagden alle succes toe in hun toekomstig leven, waarbij het eind-diploma zeker goede diensten zal bewijzen. Hij vertrouwde dat allen door hun kennis en gedrag goe de propagandisten zouden zijn voor de school. Hij beval ook vooral de V. M. T. O.-cursus in aller belangstelling aan. De diploma's werden behaald als volgt: Getuigschrift „A" (3-jarige cursus) Schoenmakers i 1 F. Couwenberg Waalwijk; 2 F. Du- moulin Drunen; 3 N. Janson Waalwijk; 4 A. Maas Waalwijk; 5 P. van Noye Loonopzand; 6 W. van Noye Loonop- zand; 7 C. Robben Waalwijk; 8 A. Schellekens Waspik; 9 C. Treffers Waalwijk; 10 H. Vermeer Kaatsheuvel; 11 G. Vrijhoeven Waalwijk; 12 J. van Berkel Loonopzand; 13 M. van Esch, Loonopzand; 14 H. van Eyk, Waalwijk; 15 J. Hamers Loonopzand; 16 P. Hey- mans Kaatsheuvel; 17 E. Hurkmans Waalwijk; 18 B. Korthout Waalwijk; 19 H. Leermakers Loonopzand; Niet gedi plomeerd 1. Schilders) 1 P. van Assen, 2 C. Leijtens, 3 C. Klijn, 4 A. van Lier, 5 A. Steenbergen allen Waalwijk en 6 Th. v. d. Wiel Elshout. Niet gedipl. geen. Smeden-Bankwerkers t 1 M. de Bie Sprang; 2 C. Bosch Sprang; 3 C. Klijn Waalwijk; 4 D. van Beek Vrijhoeve-Capelle; 5 J. van Noort Dru nen. Niet gediplomeerd geen. Timmerlieden t 1 G. Mandemakers Waalwijk; 2 J. Verhagen Waalwijk. Niet gedipl. geen. Metselaars 1 A. Bogers Spran;g 2 L. van Hilst Waalwijk; 3 W. Treffers Sprang. Niet gediplomeerd geen. Electriciëns 1 van Engelen Waalwijk; 2 C van Hilst Waalwijk; 3 C. Klijssen Kaatsheu vel. Niet gediplomeerd geen. Getuigschrift „B" (2-jarige vervolg cursus). Schoenmakers s 1 Adriaanse Waalwijk; 2 G. v. Dru nen Drunen; 3 C. v. Hilst Waalwijk; 4 P. de Leur Drunen; 5 A. Ley tens Dru nen; 6 A. Melis Drunen; 7 v. d Sanden Loonopzand. Niet gediplomeerd geen. Timmeren 1 P. van Bergeyk Aalburg; 2 A. van Bladel Drunen; 3 D. Blom Waalwijk; 4 P. de Bont Nieuwkuijk; 5 A. Burmanje Waalwijk; 6 C. Haverhals Waalwijk; 7 D. v. d. Herik Eethen; 8 H. v. d. Hoven Capelle; 9 J. de Kort Waalwijk; 10 A. de Kruyff Drunen, 11 S. van Laarhoven Kaatsheuvel; 12 A. van Loon Dongen; 13 M. Van Loon Waalwijk; 14 C. Mut- saerts Loonopzand; 15 P. de Rooy Kaatsheuvel; 16 C. Thijssen Waalwijk. Niet gediplomeerd 1. Electriciëns 1 J. de Haan Elshout; 2 A Koolsc Waalwijk. Niet gediplomeerd geen. Smeden-Bankwerkers 1 J. Bergmans Drunen; 2 J. v. Bladel Drunen; 3 P. Boom Vlijmen; 4 G. Brok Waalwijk; 5 P. Buys Waalwijk; 6 J. v. Bijnen Nieuwkuijk; 7 L. v. Drunen Dru nen; 8 J. Faro Waalwijk; 9 K. v. Gorkom Kaatsheuvel; 10 L. Kooien Waalwijk; 11 F. Maas Kaatsheuvel; 12 J. Mandema kers Waalwijk; 13 J. van Mierlo Waal wijk; 14 H. van Oyen Haarsteeg; 15 B. van Oyen Haarsteeg; 16 C. van Peer Capelle; 17 J. van Peer Capelle; 18 G. Rozenbrand Capelle; 19 W. Schapen donk Capelle; 20 M. van Son Elshout; 21 E. Treffers Waalwijk; 22 A. Venus Vlijmen; 23 J Verboven Kaatsheuvel; 24 K. Versteeg Sprang; 25 D. Zwaans Kaatsheuvel; 26 P. v. Esch Loonopzand. Niet gediplomeerd 1. Metselaars t 1 A. Treffers Waalwijk. Niet gedipl. 1. Schilders! 1 J. de Beer Loonopzand; 2 C. v. Bers Vlijmen; 3 J. v. d. Broek Waalwijk; 4 A. de Grauw Waalwijk; 5 Th. v. d. Griendt Waalwijk; 6 A. v. d. Heijden Drunen; 7 J van Heijst Haarsteeg; 8 E. van Iersel 's-Gravemoer; 9 H. v. d. Schans Sprang-Capelle; 10 G. Schelle kens Waalwijk, 11 H. Schreurs Drunen; 12 H. Timmermans Haarsteeg. Niet ge diplomeerd 1. De extra-prijzen werden met een extra woord van gelukwens en waardering van de voorzitter, die deze jongelui ten voor beeld stelde, toegekend als volgt Schoenmakers C van Hilst Waalwijk le prijs. P. de Leur Drunen le prijs. Schilders J. van Heijst Haarsteeg le prijs. C. van Bers Vlijmen 2e prijs. E. van Iersel 's-Gravenmoer, 3e prijs. Electriciëns A. Kooien Waalwijk, le prijs. Smeden-Bankwerkers i K. van Gorkom Kaatsheuvel, le prijs. J. Faro Waalwijk, 2e prijs. E. Treffers Waalwijk, 3e prijs. Timmerlieden P. van Bergeyk Aalburg, le prijs. D. Blom Waalwijk, 2e prijs. S. van Laarhoven Kaatsheuvel, 3e pr. Nadat de directeur nog een hartelijk woord van gelukwens en afscheid had gesproken, de jongelui gewezen op het grote belang van vakonderwijs, karakter vorming en algemene ontwikkeling en speciaal aandacht vestigde op de cur sus lederwaren, werd aan bestuur, di recteur, leraren en personeel dank ge bracht door Kees Theijssen Waal wij k namens de timmerlieden, Idoor G. Adri aanse uit Waalwijk namens de schoen makers, door A. Kooien Waalwijk na mens de electriciëns, C. van Bers uit Vlijmen namens de schilders en J. van Peer namens de smeden-bankwerkers. Door de gezamenlijke vervolgklassen werd als herinnering een luidspreker voor de lerarenkamer aangeboden. toch is dat bq dit 4-bedrqvige stuk niet het geval. Zeker er komen in dit spel enkele personen voor die tot de varensgezellen behoren, o.a. een oud-zeekapitein en een jonge stuurman van de grote vaart. (De strekking van dit stuk is van ge heel andere aard. De hoofdpersoon Dominee Hart man ziet met grote bezorgdheid hoe zijn gemeente, het eenvoudige vissersdorpje, door de moderne wereld in zijn greep wordt geno men en het rustieke plaatsje, ver scholen in het duin, herschapen gaat worden in een mondaine bad plaats. Zjjn grootvader en vader, die hier ook reeds op de kansel stonden vóór hem, hebben in hem een opvolger gevonden, die zijn tijd begrijpt. Hij is dan ook voor stander van vooruitgang en wel vaart, doch de plannen der zeebad- maatschappij vervullen hem toch met ernstige zorgen. Met bekommerd hart denkt lijj er over na wat straks gebeuren gaat met zqn eenvoudige vissersbevol king. Het is zqn zwager Zacharias Braet, de aannemer, die de voor naamste uitvoerder der plannen zqn zal. Deze, een zeer schraperig mens, heeft zqn begerige ogen ge richt op het huis van de Dominee om op die plaats een grandioos badpaviljoen te bouwen. Dominee staat bq zwager Braet eerlqk in de schuld, welke hq heeft moeten maken om de eer en goede naar van zqn schoonvader te redden, en wanneer het nu blqkt dat Do minee zqn schulden niet precies op tqd kan betalen, is het grote moment voor Braet aangebroken. Als de predikant weigert zqn huis te (verkopen, deinst zqn zwager voor geen enkel middel meer te rug om Dominee voor zqn gemeen te ten val te brengen en zqn doel te hereiken. Het wordt hem van alle kanten moeilqk gemaakt en de aannemer gaat zelfs zo ver, dat hq Dominee tracht te treffen in de eer en goede naam van diens dochter Marie. Maar te midden van een vliegende storm, die van uit zee om zqn huis raast, en de storm die niet minder binnen in zqn pastorie woedt, aangewak kerd door zqn vqanden, blijft de nobele figuur van Dominee monu mentaal staan, kracht puttend uit zqn onwrikbaar geloof. En als plichten van naastenliefde en de zorg voor z'n toevertrouwde scha pen hem roepen, aarzelt hq niet zqn leven daarvoor op het spel te zetten. Maar behalve zijn vqanden zqn daar nog, Jozef Sael, de oud-zee kapitein, Trudi Mertens, de eens zo trouwe vriendin zqner overle den vrouw, Geert Zantinge, de veelbelovende jonge stuurman en zqn aanstaande schoonzoon, als mede Saar, zijn verknochte huis houdster. Dank zq de grote aanhankelqk- heid dezer mensen aan Dominee Hartman, komt deze niet alleen ongeschonden uit de strqd, doch eindigt dit bewogen stuk vol le- I venstragiek, in een magistrale overwinning voor deze grote no bele figuur. Ziedaar de inhoud van dit uit stekend geschreven stuk, waarmee reeds diverse verenigingen een groot succes boekten, „D.V.S.V." zal ongetwqfeld de handen vol hebben aan dit gaaf en mooi toneelstuk, doch wq ho pen dat zq er in mogen slagen met deze opvoeringen weer een stap nader te komen tot haar oude roem.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 9