Waalwijkse en Langstraaise S.D.D. Uit Loonopzand's verleden. Uit Binnen- en Buitenland Gemeenteraad Sprang-Capelle. Een merkwaardig monument. VRIJDAG 17 APRIL 1953 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 75e JAARGANG No. 31 Abonnement 18 cent per week 2.80 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p- Advertentieprijs 10 cent per m m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" HELICOPTERVELD ROTTERDAM. IN Stop dat branden op Uw maag! P. A. v. B. DEECHD\RNH REGERING ANNULEERT ORDER VOOR PHILIPS. I)e Legervoorliclitingsdicnst en de persdienst van Philips hebben bekend gemaakt dat de Nederland se regering, na overleg met de N.V. Philips te Eindhoven, besloten heeft af te zien van een order van 25 millioen gulden, die eind 1949 bij Philips was geplaatst voor een nieuw type voertuig-radiozenders. Volgens het communiqué van de Legervoorlichtingsdienst bleek de ontwikkeling van de bouw van de zender niet te voldoen aan de ver wachtingen die het Ministerie van Oorlog er van had gekoesterd. Vol gens Philips deed een latere veran dering' van de eisen het apparaat niet meer passen in het bewape ningsprogramma. Het grootste deel van de kritiek die dit besluit heeft opgeroepen, komt neer op de Aanschaffings- dienst van het Ministerie van Oor log, die de schuld krijgt van het feit dat de order is geannuleerd. Hij zou er Philips niet van op de hoogte hebben gesteld toen van het gebruik van Engels materieel werd overgeschakeld op Amerikaans materieel. Ook vroeger zouden er door gebreken bij de Aanschaf- fingsdienst al millioenen guldens verloren zijn gegaan, EMIGRATIE NAAR CANADA. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat het tengevolge van de grote hoe veelheid aanmeldingen voor emigratie naar Canada voor hen, die zich thans nog aanmelden, niet meer mogelijk zal zijn, ook dit jaar nog te vertrekken. Slechts voor hen, die onder verantwoor delijkheid van naaste bloedverwanten in Canada vertrekken, zal dit nog wel mo gelijk zijn. Een en ander is te wijten aan het teit, dat na de aanmeldingen de selectie, die wordt voortgezet tot eind Juni, geruime tijd kost en het niet wenselijk geacht moet worden, dat er emigranten tegen het einde van het jaar arriveren. Zowel bij de plaatsing in bedrijven, als met be trekking tot de huisvesting zouden er moeilijkheden kunnen ontstaan. Daarom vormt de zoeven genoemde groep een uitzondering. Hun familieleden zorgen immers voor plaatsing en huisvesting. Voor landbou wers, die zich na heden nog melden is er een geringe kans, dat ze nog dit jaar kunnen vertrekken, zulks dank zij het feit, dat voor deze categorie gemakke lijk een plaats kan worden gevonden. De emigratie in het algemeen naar Canada ontwikkelt zich gunstig. In to taal zullen zich dit jaar ongeveer 20.000 Nederlanders in dat land vestigen. Daar onder zullen zich circa 9000 landbou wers bevinden. Gebleken is, dat vele Nederlanders een grote voorkeur heb ben voor Zuid-Ontario, zulks voorna melijk omdat men weet daar een groot aantal landgenoten te zullen aantreffen. Men wees er echter op, dat het aanbe veling verdient zoveel mogelijk te sprei den. Er zijn in dit enorme land elders mogelijkheden te over om een goed be staan te vinden. to's. Winsten, besteed voor 't bou wen van nieuwe fabrieken en de aanschaf van nieuwe machines worden belastingvrij. UITBREIDING STRIJD IN INDO CHINA. De Franse generale staf in Indo- China heeft meegedeeld dat drie sterke divisies van de Vietminh- opstandelingen in het gebied van Laos zijn binnengedrongen. Tot nog toe was Laos buiten de strijd gebleven. Het maakt wel deel uil van de Indochinese Federatie, die jdeel uitmaakt van de Franse Unie, maar het is een afzonderlijk ko ninkrijk. De Fransen hebben Sam- nua, de op vier na grootste stad van het land al ontruimd. De Fransen beschouwen dit graag als een uitbreiding van het con flict, ofwel van opstand tot oorlog, zoals in Korea. Zij hopen daardoor meer steun van de UNO te krijgen in hun strijd tegen de communis ten in Indo-China. Het is alleen de vraag of de meerderheid der an dere UNO-leden met deze opvat- eing meegaat en een nieuw conflict tussen Oosten en Westen in de Volkerenorganisatie ter wille van de Fransen zullen riskeren. PERZISCHE OFFICIEREN BEDREIGEN MOSSADEQ. Een groep officieren van 't Per zische leger hebben een communi qué uitgegeven, waarin wordt ver klaard dat zij met hun troepen een gewapende muiterij zullen begin nen als premier Mossadeq en zijn medewerkers hun „ongeoorloofde werkzaamheden" niet staken. Zij werpen zich op als de beschermers van de monarchie en de macht van Perzië. Mossadeq wordt betiteld als een sluwe, koppige man, die met zijn „misdadige medewerkers" het land naar de afgrond voert. Neem 'n pear Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meei. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. BRIEF UIT AMERIKA. Washington, 10 April De publieke belangstelling in de Verenigde Staten richtte zich deze week in hoofdzaak op de besprekingen in Korea. Maar ook in het land zelf deden zich belangrijke ont wikkelingen voor, waaraan in de pers door dit belangrijk gebeuren minder aan dacht werd gewijd dan zij verdienden. Zo is andermaal gebleken dat de Ame rikaanse volkshuishouding gezond is en dat de vooruitzichten voor de eerstvol gende maanden gunstig te noemen zijn. De Minister van Arbeid Durkin heeft bijvoorbeeld bekend gemaakt dat statis tische gegevens betreffende de werkge legenheid in 182 afzonderlijke gebieden uitwijzen dat het „algemene 'beeld inzake de werkgelegenheid zeer bevredigend is." Hij voorzag dat de totale werkgele genheid in de Verenigde Staten in de zomermaanden, wanneer in de landbouw grote vraag naar arbeidskrachten is, een nieuw hoogtepunt zou bereiken. Midden Maart bedroeg het totaal aantal arbei ders 61.460.000. Het grootste aantal tewerk gestelde arbeiders tot dusver bedroeg 62.630.000 in de maand Augustus 1951. Door Dun en Bradstreet, Informatie bureau voor de Handel, wordt voor de kleinhandel eveneens een gunstige tijd voorspeld. Volgens dit bureau wordt in zakenkringen een winkelomzet „van on gekende hoogte" verwacht in de eerste maanden van dit jaar. De verkopen in de winkels hebben voor Pasen reeds een nieuw hoogtepunt te zien gegeven; hierbij is te bedenken dat in de Verenigde Staten Pasen de overgang van de winter- op de voor jaarsmode betekent. Van grote betekenis moet ook worden geacht dat in het eerste kwartaal van 1953 de uitgaven voor de particuliere bouwbedrijvigheid zo hoog waren als nooit tevoren en dat in Maart deze cij fers zelfs alle verwachtingen overtreffen. De uitgaven in Maart voor de bouw van commerciële gebouwen, een der as pecten van de particuliere bouwbedrij vigheid, waren 44 hoger dan in Maart van het voorafgaande jaar. Ook op het gebied van de defensie- inspanning deden zich enkele belang wekkende gebeurtenissen voor. Daar de Regering en het Congres middelen bera men om de staatsuitgaven te verlagen werd er in enkele bladen op gezinspeeld dat het Ministerie van Defensie over weegt de productie van wapens--en an dere militaire goederen in een kleiner aantal fabrieken te concentreren. Er werd echter op gewezen dat de besprekingen over een vermindering van de militaire uitgaven niet mochten leiden tot ver zwakking van de defensieve kracht van het land. De atoomenergie stond deze week wederom in het middelpunt van de be langstelling. De vierde atoombom in een serie proeven op de proefterreinen in Nevada werd tot ontploffing gebracht; naar wordt aangenomen is dit een der zwaarste ontploffingen, die tot dusver zijn tot stand gebracht. De Commissie voor Atoomenergie heeft bekend gemaakt dat zij aan het Congres heeft voorgesteld het particu liere bedrijfsleven in de gelegenheid te stellen zich meer intensief bezig te hou den met de ontwikkeling van atoom energie voor het opwekken van energie. Dit voorstel, dat volgens de Commissie de instemming heeft van de President, zou het onderzoek naar de mogelijkhe den van de kernsplitsing in bredere ba nen kunnen leiden en de stoot kunnen geven tot het gebruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden. De burgemeester van Rotterdam heeft Zaterdag van de minister van Verkeer en Waterstaat telefonisch de medede ling ontvangen, dat van de zijde der regering op de nodige medewerking; kan worden gerekend bij de aanwijzing van een veld in de binnenstad van R'dam voor het verkeer met helicoptervliegtui- gen. De uitvoering van de pannen der Sa bena voor een verbinding BrusselRot terdam staat thans dus niets meer in de weg. VROUW MET FOSFOR VERGIFTIGD. Na het plotselinge overlijden van een 36-jarige vrouw te Hengelo deden ge ruchten de ronde dat deze vrouw geen natuurlijke dood was gestorven. De re cherche stelde een onderzoek in en ver hoorde de echtgenoot van de gestorve ne, de 39-jarige Van der S. en een bij het gezin inwonende vrouw, de 36-ja- rige H. Deze laatste verklaarde dat zij met Van S. had overlegd de vrouw door het toedienen van rattenkruid van het leven te beroven. Hoewel de man alle schuld ontkent, bleek bij sectie, dat de vrouw aan fosforvergiftiging was ge storven. De beide verdachten zijn gear resteerd en in verzekerde bewaring ge steld. Het gezin Van der S. telde vier kin deren; de gearresteerde vrouw is moe der van twee kinderen. ENGELANDS BEGROTING STERKER. De Engelse minister van finan ciën, Butler, heeft j.l. Dinsdag zijn begroting ingediend, die een aan merkelijk gunstiger beeld vertoon de dan enig jaar tevoren sinds de bevrijding. Was er b.v. vorig jaar een tekort van vier milliard op (1e handelsbalans, nu kondigde hij een overschot aan van drie milliard. De minister zei dan ook dat de toe stand veel beter was dan verwacht werd. Het eerste optimistische ge luid in Engeland sedert jaren. Er zullen dit jaar geen nieuwe belastingen geheven worden, de in komstenbelasting wordt enigszins verlaagd, evenals de belasting op radio's, televisietoestellen en au- Openbare vergadering van de Raad der gemeente Sprang-Capelle, welke is belegd tegen Vrijdag 17 April 1953, des n.m. 7.30 uur ten gemeentehuize. Agenda 1Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken.; 4. Verzoek van T. Sprangers om restitutie proces-kosten i.v.m. ongeluk brandweerauto. Prae-advies Bij schrijven van 6 Maart 1953 ver zoekt T. Sprangers, wonende Heistraat 197, om vergoeding van do proces-kos ten'ad 488.tot welker betaling hij werd veroordeeld bij vonnis van de Ar rondissementsrechtbank te s-Hertogen- bosch dd. 12 Mei 1950, uit hoofde van de aanrijding met de bellenwagen. Het betreft hier kosten, welke voort vloeien uit een tegen genoemde Spran gers gevoerd strafproces. Waar bij ge noemd vonnis de schuld van Sprangers voor de aanrijding is vastgesteld, lijkt het B. en W. niet juist de betaling van de proces-kosten voor rekening van de gemeente te nemen. Het vonnis richt zich tegen de persoon van Sprangers; de kos ten behoren daarom door hem persoon lijk te worden gedragen en niet op de gemeente te worden afgewenteld. De gemeente is slechts aansprakelijk voor de aan derden door Sprangers in zijn functie van brandweerman, toege brachte schade, maar de aan Sprangers voor zijn onrechtmatige daad opgelegde straf moet hij zelf dragen. 5. Verzoek van de Ned. Militaire Bond Pro Rege om subsidie. Prae-advies Voor het werk van genoemde Bond, welke de oprichting en exploitatie van 44- Protestants. Christelijke militaire te huizen in Nederland verzorgt, hebben B. en W. grote waardering. In verband met de financiële positie dezer gemeente ware de subsidie echter niet, zoals gevraagd, op 2 cent, doch op 1 cent per inwoner te stellen. 6. Verzoek van de Stichting tot restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Sprang om subsidie in restauratiekosten. Prae-advies De Stichting tot restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Sprang, gevestigd te Sprang-Capelle, verzoekt subsidie te mogen ontvangen in de kosten van res tauratie van het westelijk verhoogde schip met zijbeuken der Ned. Herv. Kerk te Sprang. Zoals bekend, is thans in uitvoering de restauratie van de kap der kerk, in- clusief het herstel van oorlogsschade aan de kap, waarvan de kosten ongev. 100.000.-— bedragen. In deze kosten is een rijksbijdrage toegekend ad 90 waarin de rijksbijdrage in de oorlogsr schade is begrepen. Hoewel de restauratie van de kap nog slechts voor de helft is voltooid, dient thans het schip der kerk, gelegen onder het gerestaureerde gedeelte van de kap, te worden gerestaureerd. Immers zou men eerst de kap in haar geheel restau reren, dan zouden in het kerkgebouw gedurende meer dan 1 jaar geen kerk diensten gehouden kunnen worden. Hier door zou het geestelijk leven te Sprang veel schade berokkend worden, maar bovendien zou de Kerkvoogdij de zit- gelden ad 5000.— a 6000 derven, alsmede de opbrengst der collecten. Im mers er kan practisch geen gebruik wor den gemaakt van de Gereformeerde Kerk te Sprang, daar deze te klein is. De kosten van de thans voorgenomen restauratie van het westelijk verhoogde schip met zijbeuken, met uitzondering van de bekapping, worden geraamd op 138.662.De Rijksdienst voor Mo numentenzorg heeft hierin een rijkssub sidie van 50 toegezegd. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds ïl'S'l'SBPSflï erger. De helder vloeibare UltLUU«j d.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Noch de hiervoor genoemde Stichting noch de Ned. Herv. Gemeente beschik ken over voldoende middelen om de resterende 50 der kosten te dekken. Zowel aan de Provincie als aan de ge meente is om een zo hoog mogelijk sub sidie verzocht. De hier te lande alóm aanvaarde scheiding van kerk en staat brengt me de, dat de overheid zich onthoudt van subsidiën voor de kerkelijke eredienst. B. en W. memoreren zulks om nadruk kelijk er op.te wijzen, dat dit zich hier in geen geval voordoet. Deze kerk vorm immers, bestaande uit een zware, korte toren (eind 15e eeuw) en een schip ter lengte van zes traveen, waarvan het oudste deel, lang drie traveen, dateert van het einde der 14e of het begin der 15e eeuw, en het jongere verbrede en verhoogde deel van het einde der 15e eeuw, één der mooiste cultuurwerken van de provincie Noord- Brabant van uiterst schilderachtige laat- Gotische baksteenbouw. Als een opval lende picturale massa is deze kerk, hoog oprijzend boven en toch een harmonisch geheel vormend met haar omgeving, een echt Brabants monument van opmerke lijke schoonheid, dat drie tot vier eeu wen lang zich gelijk is gebleven en reeds uit dien hoofde voor verval moet worden behoed. Vormt derhalve het picturale karakter van dit monument reeds een voldoende motief om het behoud daarvan met alle klem voor te staan, uit dit gebouw spreekt bovendien een bouwgeschiedenis, waarvan de verscheidenheid in talloze details tot uiting komt. De restauratie van het betrokken cul tuurmonument moet dan ook van groce locale betekenis worden geacht. Uit dit oogpunt adviseren B. en W. subsidie in de restauratiekosten van bet westelijk verhoogde schip der kerk met zijbeuken te verlenen. Aan een provinciaal subsidie wordt veelal de voorwaarde verbonden, dat de gemeente tot gelijk bedrag subsidieert. Het provinciaal subsidie varieert van 10 15 der restauratiekosten. Mitsdien stellen B. en iW. voor het subsidie te bepalen op eenzelfde bedrag respectievelijk percentage der kosten, als de provincie zal verlenen. 7. Wijziging rechtspositie-regelingen secretaris en ontvanger, ambtenaren reglement en arbeidsovereenkomstenbe- sluit der gemeente Sprang-CapelU. 8. Uitlenen van kasgelden aan de Ned. Herv. Kerk te Sprang. 9. Wijziging verordening als bedoeld in artikel 4, lid 1, des Winkelsluitings wet 1951. Prae-advies Ingevolge de verordening, vastgesteld bij besluit van 11 Aug. 1952 is het te dezer plaatse verboden op Dinsdag na 13 uur voor het publiek geopend te heb- ben: a. een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak kruidenierswaren worden verkocht; b. een winkel, waar het bedrijf van dames- of herenkapper pleegt te worden uitgeoefend. De omstandigheid doet zich voor, dat in deze plattelandsgemeente vele „ge mengde" winkels voorkomen, waarin verschillende neringen tezamen worden gedreven, zonder dat een er van gezegd kan worden hoofdzaak te zijn. Daardoor ontstaan diverse moeilijk heden. Wanneer zaken, die naast kruideniers- waren ook andere waren verkopen, slui ten, dan zien zij hun clientèle voor aan koop van rookartikelen of andere waren naar de concurrent gaan, terwijl winkels, waarbij de verkoop van kruidenierswa ren bijzaak is, op Dinsdagmiddag wel kruidenierswaren verkopen. Dit deed de wenselijkheid naar voren komen tot een algehele winkelsluiting op Dinsdagmid dag na 13 uur te komen. Daarnaast voelen neringdrijvenden in andere branches dan hierboven sub a en b genoemd, de behoefte aan een vrije middag. De winkeliersvereniging alhier heeft dan ook bij brief van 2 Maart '1953 ver zocht voor alle branches Dinsdagmiddag sluiting voor te schrijven. Hiertegen is geen bezwaar. Ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant, geves tigd te Waalwijk, kan zich hiermede verenigen. 10. Aankoop gronden voor verbre ding Witte Dijk. Prae-adlvies In de vergadering van 27 Febr. 1953, vermeldden B. en W. reeds, dat de raad ten aanzien van de aankoop van grond ter verbreding van de Wittedijk con crete voorstellen zouden bereiken, na voltooiing der voorbereidende bespre kingen. Inmiddels is met alle grondeigenaren, genoemd in bovenvermeld prae-advies, overeenstemming bereikt, zodat niets meer de aankoop van de benodigde gronden in de weg staat. 11. Ruiling grond met de heer P. v. Beek. 12. Ruiling grond met het Water schap „De Binnenpolder van Sprang' 13. Aankoop grond aan de Nieuwe- vaart van Wed. B. P. Timmermans te Capelle. 14. Aanvaarding opstalrecht voor B.B.A.-wachthuisje te Capelle. Prae-advies In de vergadering van 2 Jan. 1953 be sloot men tot de oprichting van een B. B.A.-wachthuisje te Capelle en één te Labbegat. De vereiste machtiging tot het doen van de nodige uitgaaf hiervoor, is inmiddels van Ged. Staten verkregen. B. en W. hebben zich nader beraden omtrent de plaats, waar het wachthuisje te Capelle dient te worden gebouwd. De grond bij de huidige bushalte oostelijk van de brug te Capelle lijkt daartoe minder geschikt: 1. de route van lijn 30 van de BBA (Kaatsheuvel-—Oosterhout) loopt daar niet langs, zodat reizigers van lijn 30 dan van het wachthuisje geen gebruik kunnen maken; 2. Indien in de toekomst de route van lijn 22 (Den BoschLage Zwalu- we) eventueel wordt verlegd via Sprang - Heistraat - Nieuwevaart, staat het wachthuisje volkomen buiten die route. i Daarom lijkt het juister het nieuwe wachthuisje te plaatsen westelijk van de brug te CapeUe. In dat geval kunnen reizigers van lijn 30 en 22, ook bij eventuele route-omlegging, van het wachthuisje gebruik maken. De gemeen te beschikt daar echter niet over de no dige grond. De heer L, J. Cqvé, Hoofd straat 83 te Capelle, is evenwel bereid aan de gemeente het recht van opstal te verlenen op een gedeelte van zijn grond, gelegen tussen zijn pand en het ver woeste pand van de heer A. Cové, n.l. op een N.W. gedeelte, groot 4 m x 3 m, zulks tegen betaling van een jaarlijks recht van 10. 15. Deelname in aanleg nieuwe weg i.v.m. ruilverkaveling „Het Eendennest". Prae-advies In verband met de ruilverkaveling in de polder „het Eendennest" worden daar nieuwe wegen aangelegd, welke in be langrijke mate tot ontsluiting van de zuidelijke hoek der gemeente zullen bij dragen. Deze aanleg betekent een niet te veronachtzamen verkeersverbetering. Van de kosten komt voor rekening der gemeenten Dongen 19.500. Sprang-Capelle 6.000. Waspik 19.500. 's-Gravenmoer 4.500. zulks naar verhouding van de in elke gemeente gelegen weggedeelten. Het weggedeelte, dat in deze gemeen te is gelegen, loopt vanaf de hoek Nieu wevaartHoge Zandschel ongeveer 160 m in het verlengde van de Nieuwevaart zuidwaarts en buigt daarna om naar het westen naar de gemeente 's-Gravenmoer. Van deze bocht tot de grens der ge meente is ongeveer 550 m. Even voor deze grens bereikt wordt, wordt een zijweg aangelegd, zuidwaarts naar de gemeente Dongen. Deze zijweg is nog over ongeveer 250 m in onze ge meente gelegen. De verharding zal, ter breedte van 3 m, bestaan uit zwaar ge trokken klinkerkeien, waardoor de weg valt onder de classificatie B-wegen. Au to's kunnen van deze wegen gebruik ma ken, doch de BBA-bussen niet. 16. Aanleg noodvoorziening riolering te Sprang. Prae-advies: De moeilijkheden met betrekking tot de riolering in de Molenstraat te Sprang zijn uiteraard genoegzaam bekend. Hoewel thans voor de gehele gemeente een rioleringsplan wordt voorbereid, zal het nog wel enkele jaren duren voor dat dit plan gerealiseerd zal kunnen worden. De toestand van de riolering in de Molenstraat is echter van zodanige aard, dat met het aanbrengen van verbeterin gen in deze toestand onmogelijk kan worden gewacht op de totstandkoming van het rioleringspian. Het Bestuur van het Waterschap „De Binnenpolder van Sprang", heeft thans toestemming verleend tot het uitvoeren van de nodige werkzaamheden. Overeenkomstig het advies van het Rijksinstituut voor Zuivering van Af valwater te 's-Gravenhage zal het afval water bij wijze van nood-oplossing via een gerioleerde afvoer worden geleid naar een te graven sloot langs de Ver lengde Molenstraat, met een primitief bezinkbassin aan het einde van het .ri ool, dus aan de kop van de sloot. Het waterschap verleende tevens toe stemming, dat voor verbreding van de sloot langs de Verlengde Molenstraat lm van de polderweg wordt afgegraven, zodat geen bouwland voor de verbre ding behoeft te worden aangekocht. 'De kosten van een en ander worden begroot op 6428. 17. Overdracht der na 1945 gebouw de woningwetwoningen aan de Woning- bouwstichting Sprang-Capelle met voor schot-verlening. 18. Wijziging gemeente-begrotingen 1952 en 1953. 19. Mededelingen. 20. Rondvraag. 21. Sluiting. Loonopzand, dat de eerste helft van z'n naam ontleent aan het grafelijk ge slacht van Loon (de Nome's en Mont morency's, België's Limburg) heeft daar van nog de weelde overgehouden van de ridderzaal van een oud' kasteel. Deson danks zou het dorp niet veel meer aan trekkelijks bezitten dan de tweede helft van z'n naam schijnt te insinueren, ware het niet dat het in z'n midden een mo nument bezit, waaraan we een korte be schouwing willen wagen. De hier bedoelde toren met kerk, zijn erkende en dus Rijksmonumenten. In zijn gerestaureerde vorm ziet de toren er kloek en krachtig uit. Daterend uit om streeks 1400, werd het dak van de to ren meermalen door storm of anderszins verwoest. Waarschijnlijk heeft voor 1700 het zware muurwerk een ijzeren balus trade gedragen. Dit muurwerk is zeer zwaar, hoog en voornaam en zou zon der vrees voor gevaar een veel zwaar dere bekroning kunnen dragen dan thans het geval is, in een achthoekige spits. Bij de galmgaten meten de muren nog 1,25 M. De structuur van de toren is of schoon zeer sierlijk, toch vrij eenvoudig. Hij blijft van boven tot onder strikt vierkant, maar door verdeling in vier verdiepingen, door bovenwaartse ver dunning van het geheel en inkrimping van de hoek con treforten, is het eentonige van de hoofdvorm geheel en al opgehe ven. Het effectvolle der zandstenen lijsten, die het bakstenen gevaarte verlevendi gen en versieren, trekken al dadelijk de aandacht van de voorbijganger, zo ook het smaakvolle der profileringen, die in de twee eerste verdiepingen van boven meer vlak, in de overige meer spitsbogig toelopen. In de derde geleding verdub belen zich de verticale profiellijnen en nemen vlak onder en boven de galmga ten bijna de vorm aan van een blind arcade, terwijl de galmgaten zelf met hun diepe schaduwrijke openingen, hun met zandsteen bespikkelde omlijsting het bovenwerk van de toren een rijk aanzien geven. De zuidzijde van de toren verdient onze bijzondere beschouwing. Met trap pentorentje, langs de rechter schraagpij- ler aangebracht, vraagt het eerst onze opmerkzaamheid. In 1907 is dit torentje voorzien van deze octogene spits. De oorspronkelijke sloeg er ongeveer een eeuw vroeger bij een storm af. Eigen aardig doet het in de muur van het to rentje ingemetselde figuur aan ter hoog te van de galmgaten; dit zandstenen fi guur dat op een wagen duidt, bleef ons tot op heden een raadsel. Is de gehele toren overigens in zijn verdiepingen ge lijkelijk versierd, de zuidzijde is wel rij ker bewerkt, vooral de derde verdieping, waarin we twee diepere vensternissen opmerken met witte steen overvloediger verfraaid en boven met uitstekende to ten als met kantwerk afgezet. Wanneer we de oude toren nog eens in zijn geheel beschouwen, moet erkend dat hij met ere een plaats mag innemen bij de mooiste van Nederland, zoals de dom van Utrecht, die van Zaltbom- mel en de helaas verdwenen toren van Oirschot. 1 Als bouwwerk onberispelijk is hij te vens de drager van een rijke inwendi ge schat. Binnen zijn dikke muren be vat hij drie prachtige oude klokken, (de vierde werd door de bezetter geroofd) gegoten door respectievelijk Joannes en Willem Hoerke 1460 en de andere door de Gebr. Moer, die hier in de Klokken- berg jarenlang hun gietplaats hadden en klokken leverden aan Antwerpen, den Bosch en Utrecht. De twee grootste klok ken zijn een mensenlengte hoog. Het geluid van deze klokken is schoon en indrukwekkend en de samenklank is kunstig berekend. In de loop der eeuwen wed de toren voor verschillende doeleinden gebruikt. Kort na 1700 deed hij dienst als gevan genis en geregeld vinden we dan ook in de „creminèle rolle" aangetekend „gegij zeld op de Thoorn". .In de zestiger ja ren der 18e eeuw deed hij tevens dienst als brandweerkazerne en was de opslag plaats van ladders, haken, emmers enz. enz. In 1830 werd in onze toren de Rijks telegraaf gevestigd. Aangezien de toren toen aan de burgerlijke gemeente be hoorde, besloot het toenmalig bestuur der gemeente in zijn vergadering van 17 Juli 1839 zich tot de Directie der Rijks Telegraaf te wenden om tegemoetko ming in de kosten van reparatie. Het leien dak had namelijk door de plaatsing der telegraaf danig geleden zodat zelfs belangrijke reparaties noodzakelijk wa ren. Een raming der kosten noemt een bedrag van ruim 639.Van den lan de was in genoemd jaar slechts een som ontvangen van 192.65. In 1841 werd door de gemeente tot herstel van de to ren overgegaan. De kosten werden uit de gemeentekast betaald en bedroegen 533.23J/jj. Terloops zij hierbij opgemerkt dat de Seinmeester bij de in de toren gevestig de telegraaf was, G. Bakker, op een tractament van 1100.'s jaars, ter wijl Cornelis Vermeer uit Loon hem bij tijd en wijle adsisteerde waarvoor hij per jaar een vergoeding ontving van 365.-. Vermelding verdient ook het feit dat Martinus van Leeuwen in de twintiger jaren van die eeuw een brand, die in de toren uitbrak bluste en door deze flinke daad zowel toren als kerk voor vernie tiging behoedde. Voor deze kloeke daad ontving hij van de regering een ridderorde en toen hij in 1825 als lid van de Gilde St. Am- brosius „Koning" schoot en gebruikelij- kerwijs bij gelegenheid van dit feit, aan de gilde een zilveren schild schonk, meende hij deze daad in zilver gegra veerd te moeten vastleggen, en zo vin den we onder de reeds dikwijls om zijn keurig onderhouden zilver bekroonde, zilverschat van genoemd gilde een exem plaar dat in de linkerbovenhoek een „klimmende leeuw" vertoont, terwijl de rechter bovenhoek de inscriptie draagt: „Virtus Nobilitat" en verder Martinus van Leeuwen. Daar ik als trouwe held mijn diensten heb gedaan Voor Nederlandse Leeuw alles heb uitgestaan, Zoo is mijn hier het Lodt Als Koning deelgevallen, Daar ik den vogel schiet, dat hij koomt neergevallen. Aldus gebeurd te Loonopzand den 11 'September 1825. In 1902 werd door Burgemeester J. van Besouw en de Raad der gemeente de toren met klokken, die in November 1648, na de Vrede van Munster de ka tholieken was ontnomen, aan de recht matige eigenaars teruggegeven, plus 3000.— Grootboek, door Napoleon eens aan de gemeente geschonken tot onderhoud van de toren. Dit besluit werd gecontrasigneerd door de Gede puteerde 'Staten van Noord-Brabant. Voor de prijs van 2.50 is geheel de toren met klokken en kapitaal aan hen opgegeven als verkoopprijs, en door het rijk aanvaard. Weliswaar stond vast dat het ge bouw in zodanige staat verkeerde dat het niet veel waarde meer had. In 1907 werd de toren grondig nagezien en her steld. Loonopzand.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1