D L&HGSI9M SPRANG-CAPELLE in vele var fail es SPRANG CAPELLE VLIJMEN llü 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 APRIL 1953 3 JAARMARKT te Waalwijk op Don derdag 23 April a.s. v m >;;i ';Y> - DEN BOSCH EINDHOVEN TILBURG HELMOND grond voorstelde met het Water schap de Binnenpolder van Sprang, ontmoette niet de minste tegen stand; wel wilde wethouder dr Win kelman naar aanleiding van dit punt nog even spreken over het monument voor Jan de Rooy. Hij was ongetwijfeld de spreek buis van een groot deel van de ge meente en ook van veel buiten staanders, wanneer hij verklaarde dat men met smart en enige ver wondering en ook met enige onge rustheid uitzag naar het Monument voor Jan de Rooy. Hij wilde dat de gemeenteraad in deze kwestie een bepaalde houding zou aannemen, want er waren weinig mensen met het feit op de hoogte dat het monu ment een zaak was van het comité en niet van de gemeente. Hij wilde er op aandringen dat met monument binnen afzienbare tijd zou verschijnen. Zo niet, dan vreesde hij, dat men het ongenoe gen op de bals zou halen van de mensen die hun gaven hadden ge schonken en duurde het erg lang, dan zou de zaak belachelijk wor den. De voorzitter kon mededelen dat de beeldhouwer nu bezig was en dat hij reeds een voorschot op zijn honorarium had ontvangen. Maar het had ontzettend lang geduurd voor de rijkscommissie haar goed, keuring had gegeven. Betreffende de plaats van het monument had hij vorige week een onderhoud ge had met een ambtenaar van de provincie. De heer Genuït, die informeerde naar een streefdatum, antwoordde de voorzitter dat hij hoopte dat het monument op 30 October de bevrij dingsdag van de gemeente, onthuld zou kunnen worden. Maar hij hield zijn hart vast, want de provincie was van plan een grote verkeers- verbetering aan te brengen in Sprang, die werkelijk bijzonder goed zou zijn. Maar het was dus zeer de vraag of de plaats die voor het monument was bepaald, ge handhaafd zou kunnen blijven. De heer Ros betoogde nog dat 't zeer aangenaam zou zijn voor de ouders, wanneer het monument zo gauw mogelijk werd geplaatst. B.B.A. wachthuisjes. Punt 13 leverde ook geen stof tot discussie; over het voorstel tot aanvaarding van het opstalrecht voor RRA-wachthuisjes werden wel enkele woorden gewisseld. De voorzitter was van mening dat het BBA-hüisje te Labbegat nog wel enige tijd op zich zou laten wachten, omdat men aan deze weg met de provincie te maken had. In Sprang had het ook veertieh maanden geduurd voordat 't huisje er was. Betreffende het wachthuisje te Capelle vroeg, de heer Oerlemans of het niet beter was bij de fa. Oer lemans te informeren of zij bereid was een stukje grond af te staan zodat het wachthuisje op een be tere plek zou, kunnen worden ge bouwd. Hier waren wel enkele bezwaren aan verbonden, meende de voorzit ter; de grond daar zou opgehoogd moeten worden, en bovendien lag het dan aan de provinciale weg. Maar inderdaad, de plaats was be, ter en men zou deze kwestie nog eens bekijken. Naar aanleiding van de deelna me in de aanleg van een nieuwe weg i.v.m de ruilverkaveling „Het Eendennest", merkte de heer Oer lemans op dat hij zich geheel met dit voorstel kon verenigen, maar hij was een beetje bezorgd voor de Nieuwevaart, die ook veel meer gebruikt zou worden, wanneer de nieuwe weg gereed was, en dan zou de Nieuwevaart onvoldoende blijken. Niettemin had hij graag de kosten er voor over. DE RIOLERING. In het voorstel tot aanleg van een noodriolering te Sprang, vond wet houder dr Winkelman aanleiding even uit te weiden op het grote rio leringsplan. Deze aanleg, waarvan nu sprake was, droeg helemaal het karakter van een noodvoorziening en de ei genlijke rioleringskwestie was er helemaal niet door op de achter grond geschoven. Het grote riole ringsplan hing nauw samen met 't al of niet dempen van de binnen haven te Capelle. Bovendien moest men ten aanzien van de grote rio leringsplannen die in een vergevor derd stadium waren, wachten op de medewerking van de naburige ge meenten, in hoeverre die met Sprang-Capelle samen wilden gaan. Ook de demping van de Julianalaan zou bij dit vraagstuk ter sprake ko men, terwijl ook de verbetering van de centrale weg door de gemeente dan ter hand zou moeten en kun nen worden genomen. DE KOM VAN CAPELLE. De heer Dekkers had een schrif telijke vraag ingediend betreffen de de kosn van Capelle. Met ver ontrusting sloeg hij dit gedeelte van de gemeente gade. In de oorlog en ook bij de laatste ramp had het zijn tol betaald en er waren ontsie rende open plekken. Als het par ticulier initiatief hier in gebreke bleef, dan was er een taak voor de gemeente. Hij drong aan, de open stukken te kopen en enkele huizen daar te bouwen. Het antwoord van B. en W. zette de gehele situatie daar uiteen; in enkele gevallen waren de percelen herbouwd, in andere gevallen was de herbouwplicht elders gebruikt. De gemeente had reeds getracht en kele stukken grond daar te kopen, maar de eigenaars hadden de prijs die de gemeente mocht geven, te laag gevonden. Het moest daar nu maar overgelaten worden aan het particulier initiatief. De heer Dekkers vond het niet juist dat goede cultuurgrond ge bruikt werd voor woningbouw en 'dat deze stukken onbenut werden gelaten; kon men ze niet onteige nen? Dat ging natuurlijk niet omdat de gronden niet in het uitbreidings plan waren gelegen. Kon men geen woningen zetten Voor de blokkendozen van noodwo ningen, waarvan hij niet kon be grijpen dat men ze daar ooit had kunnen bouwen en dan de noodwo ningen als schuurtjes gebruiken. Dit zou echter, aldus de voorzit ter, financiële konsekwenties met zich brengen en niet door het rijk worden goedgekeurd. Ook de heer Oerlemans betoog de dat daar nodig verandering kó men moest; op zijn aandringen zou de voorzitter nog eens contact op nemen me de eigenaars, waarbij hij de steun vroeg van de heer Oerle mans. Dit was het laatste wat in deze geanimeerde raadsvergadering be sproken werd, zodat de voorzitter na enkele uren vergaderen kon sluiten. CHR. VERKENNERSGROEP „JAN DE ROOIJ". J.l. Zaterdagmiddag vond de ontmoe ting plaats van de Prins Hendrikgroep uit Tilburg met onze plaatselijke pad vinderij, de Jan de Rooijgroep. Deze ont moeting vond plaats nabij Roestelberg (Kaatsheuvel). Nadat eerst met vlaghijsen en wet was geopend, heette Hopman de Vries de Tilburgse broeders van harte welkom en sprak de hoop uit dat beide padvinders- groepen een prettige middag mochten hebben door samen het spel van Ver kennen te spelen. Hierna zette Hopman de Vries in het kort het spel voor deze middag uiteen. De beide groepen zouden in drieën worden gesplitst en iedere groep moest nu uit een bepaalde richting, op kaart en kompas, een medicijnman zoeken, die ergens in een hut woonde midden in de woestijn (de Drunense duinen). Deze oude man zou hen een aanwijzing kun nen geven waar ze een heel oude schat konden vinden. De bedoeling was nu, aldus de Hopman, die schat op te zoe ken en zo spoedig mogelijk naar Roes telberg te brengen, waar de schat eerst veilig zou zijn. Onderweg zouden ze aangevallen kunnen worden door in- boorlingenstammenoppassen was dus de boodschap. Het werd een spannend spel, waarin het zogenaamde „sluipen" en het zich verdekt opstellen, goed tot zijn recht kwam. Het gelukte met veel slimheid aan een paar Tilburgse padvinders de schat te vinden en veilig door het oer woud naar de plaats van bestemming te brengen. Na de sluiting met vlagstrijken en be lofte werden de jongens nog op een tractatie onthaald. Het ligt in de bedoeling om op 16 Mei a.s. een dergelijke ontmoeting van de fan de Rooijgroep met de Prins Hendruk- groep uit Tilburg te doen plaats vinden in Tilburg. DODENHERDENKING. Op initiatief van de Oranjevereniging Juliana zal op Maandag 4 Mei a.s. in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier een gecombineerde dienst gehouden worden in verband met de 'Dodenherdenking, waarin hoopt voor te gaan Ds. M. J. Mulder, Geref. predikant alhier. Na de kerkdienst zal evenals vorige jaren een stille tocht naar de begraaf plaats worden gehouden. NED. CHR. BEAMBTENBOND AFDELING SPRANG-WAALWIJK. De afdeling Sprang-Waalwijk van de Ned. Chr Beambtenbond kwam jl. Vrij dagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond in vergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter de heer Kamminga. De voorzitter heette de leden in zijn openingswoord hartelijk welkom op deze eerste vergadering na de fusie van de 'Chr. Ver. van Handels- en Kan toorbedienden, de Chr. Werkmeesters- bond en de Ver. van Chr. Technici, in 't bijzonder de heer G. van Hoven, se cretaris van de beroepsgroep Technici. De heer van Hoven gaf onder de titel „Arbeid met hoofd en hand", een duidelijke uiteenzetting van de nieuwe organisatievorm van de bond, waarvan als gevolg van de bedrijfstaksgewijze or ganisatie arbeiders met hoofd zowel als met hand zijn ondergebracht. Enkele uit de vergadering opgekomen vragen werden door de spreker beant woord en nader toegelicht. Het bestuur der afdeling werd uitge breid met één lid van de beroepsgroep Werkmeesters, waarvoor gekozen werd de heer A. Braspenning. Besloten werd in de a.s. zomer een gezamenlijk uitstapje te maken naar de Hoge Veluwe, waarvoor als voorlopige datum werd vastgesteld Donderdag 2 Juli. Nog werd besloten de afdelingsver gaderingen in 't vervolg bij afwisseling te Sprang en te Waalwijk te houden. COöP. BOERENLEENBANK ,,'s-GREVELDUIN-CAPELLE", De algemene ledenvergadering van de plaatselijke Coöp. Boerenleenbank werd Vrijdagavond in Stationskoffiehuis Pruijssers gehouden. Na het tekenen van de presentielijst opende de vice-voor- zitter, de heer Ah. Oerlemans, de ver gadering en heette de aanwezigen wel kom. Hij deelde mede, dat de directeur dhr. J. Huijsman, in verband met het overlijden van zijn echtgenote niet aan wezig kon zijn. Vervolgens verzocht spr. de leden zich van hun zitplaatsen te ver heffen, teneinde eerbiedig het bestuurs lid, wijlen de heer G. A. S. de Bas, te gedenken. De voorzitter memoreerde de grote energie en activiteit van de heer de Bas en speciaal zijn grote liefde en toewijding voor de Boerenleenbank. De heer de Bas, aldus spr., was bovendien een groot vriend van zijn medebestuurs leden en de kassier, zodat ook voor de Bank zijn heengaan een gevoelig verlies betekent. Tot secretaris dezer alg. verg. werd de kassier, dhr. A. P. Verhoeven, aan gewezen, die de notulen van de vorige jaarvergadering voorlas, waarna de 2e voorzitter een uitgebreid overzicht gaf van de ontwikkeling gedurende 1952 van de financiële toestand in het alge meen en die van de bank in het bijzon der. Blijkens dit verslag gaf het afge sloten boekjaar een zekere vooruitgang te bespeuren, welke tot uitdrukking kwam in een sterkere positie van de gulden en een zeer verhoogde voorraad aan goud en deviezen bij de Ned. Bank. De handels- en betalingsbalans toonden, in vergelijking met 1951, een zeer gun stig beeld, terwijl onze positie op han delsgebied krachtig is versterkt. Of deze gunstige toestand zal blijven, kan moei lijk worden gezegd, daar deze geheél van de verwikkelingen in de toekomst zal afhangen. Vermelde verbeteringen zijn hl 1952 tot uitdrukking gekomen door een ruimere geldmarkt, terwijl door levens verzekeringsmaatschappijen en pensioen fondsen voortdurend kapitalen werdeh aangeboden, waarvan voornamelijk gé- meenten hebben geprofiteerd om geldle ningen te sluiten op lange termijn, die voornamelijk werden gebruikt voor wo ningbouw. Een en ander had een stevi ge discontoverlaging door de Ned. Bank tot gevolg, waardoor een tendenz tot renteverlaging is ingetreden. Deze rente verlaging beeft voor zover het onze boe renleenbanken betreft, twee kanten, om dat enerzijds de rente van uitgezette gel den iets zal dalen, terwijl het aan de an dere kant moeilijker wordt om de in hét algemeen vrij hoge rente voor spaar gelden te handhaven. De rentevoet van 1952 zal voor onze bank voorlopig voor 1953 moeten worden aangehouden. Aab de hand van een nog te maken begro ting zal kunnen worden nagegaan, of eh in hoeverre de vastgestelde rente ovef 1952 moet worden herzien. Terugkerend vertrouwen in de gulden en de ruimere inkomsten uit het handelsverkeer zijn ook van gunstige invloed geweest op het spaarbankbedrijf van de boerenleenban ken. De ontsparing, zoals deze plaats vond in 1950 en 1951 is gelukkig ten einde en het laat zich aanzien, dat de Zin tot sparen, zoals die in '51 en '52 was, geleidelijk aan wat beter zal wor den. Het ziet er echter wel naar uit, dat de destijds genomen saneringsmaatregel tot opheffing van het bankgeheim van kracht zal blijven. 'Het totaal aan spaar gelden bij onze boerenleenbanken is in '52 met niet minder dan 73 millioen gestegen tot 118 millioen (zonder ren te), terwijl ook de deposito's in lopen de rekening een stijgende lijn vertoon den en wel van 28 millioen tot 223 millioen. De remmende credietbepalin- gen van de Ned. Bank werden in de loop van '52 opgeheven, nadat zij hun dienst hadden gedaan. De laatste herin neringen aan de geldsaneringswerkzaam- heden verdwenen per 1 Juni '52 door het per deze datum vrij maken van de res ten van de z.g. beleggingsrekeningen. Het giro-verkeer breidt zich nog steeds uit, een teken dus, dat onze cliënten aan deze wijze van het doen van betalingen zijn thuisgeraakt, waardoor het aanhou den van kasgelden wat gemakkelijker is geworden. Ook als deviezenkantoor heeft de bank een enkele keer ,van dienst kun nen zijn. In de credietbehoeften van land- en tuinbouw kon behoorlijk wor den voorzien. Een voorzichtige politiek blijft evenwel geboden, omdat landbouw en voornamelijk tuinbouw en veeteelt in de naaste toekomst nog grote credietbe hoeften hebben en helaas aan de vor ming van voldoende eigen kapitaal voor coöperatieve verenigingen nog zeer veel ontbreekt. Dat bij de agrarische bedrijfs- financiering de boerenleenbanken een belangrijke rol spelen blijkt uit enkele cijfers, die betrekking hebben op de bij de Centrale Bank aangesloten banken. Aan voorschotten was per 31 Dec. 52 een bedrag van 295 millioen verstrekt, terwijl op langere termijn als hypotheek een bedrag van 196 millioen was uitgezet. De Centrale Bank te Utrecht, die tot taak heeft de niet uitgezette gel den van de aangesloten banken te be heren had op 31 Dec. '52 een depót van 639 millioen (zonder rente). Bo vendien worden administratie en beheer van de boerenleenbanken regelmatig ge controleerd door de afdeling Inspectie van de Centrale Bank, terwijl tevens adviezen worden verstrekt. Volgens het beginsel van Raiffeisen heeft een matige reservevorming bij de aangesloten ban ken al een eigen kapitaalvorming van ongeveer 60 millioen tot gevolg, een kapitaal, dat de aansprakelijkheid van de leden beschermt en o.m. bijdraagt tot billijke rentevoorwaarden. Ten slotte volgden nog enkele gege vens over de plaatselijke bank. De totale omzet in het verschenen boekjaar be droeg 2723417.10, dus 254466.28 minder dan in het voorgaande jaar. De ze daling is mede het gevolg van de slechte zaken, welke de tuinders over '52 maakten. Aan spaargelden werd ontvan gen 296291.22 en uitgegeven 306788,21, een daling, welke is toe te schrijven aan het wegvloeien van de laatste saneringsspaargelden. De ge kweekte spaargeldrente bedroef 12452.53. Het saldo voorschotten be liep per 1 Jan. '52 71490, terwijl tij dens het dienstjaar werd verstrekt 56967.50 en afgelost 18350, zodat de bank per 31 Dec. '52 had uitstaan 110107.50. De ontvangsten in lopende rekening- bedroegen 1334988.46 en de uitgaven 1239050,49. De ontvangen rente in rekening-courant was 3789.04 en de uitgegeven rente 1650.16. Ge durende het dienstjaar varieerde het bij de Centrale Bank gedeponeerde tegoed tussen de drie en vijf ton, terwijl de netto ontvangen rente van de Centrale Bank 8926.40 bedroeg. Het aantal spaarrekeningen beliep 503, het aantal voorschotrekeningen 34, het aantal lopende rekeningen met cre- diet 19 en zonder crediet 91. Het leden tal bedroeg 253. Nadat het verslag van de toestand der Bank was uitgebracht werden het periodiek aftredend lid van het bestuur de heer G. v. d. Hoeven en het aan de beurt van aftreding zijnde lid van de Raad van Toezicht dhr. L. v. d. Mode, herkozen, terwijl in de door het over lijden van de heer G. A. S. de Bas ontstane vacature tot bestuurslid werd gekozen de heer J. W. Maris. Blijkens het verslag van de financiële commissie waren rekening en balans met de daar op betrekking hebbende bescheiden in orde bevonden en werden deze met dank aan de kassier voor zijn keurige boek houding goedgekeurd. Met dank voor de belangstelling sloot de voorzitter na de rondvraag deze ver gadering. ZANGVER. 'T ROZEKNOPJE. Woensdagavond hield de Gem. Zangv. 't Rozeknopje onder leiding van haar 2e voorzitter, Dr. N. L. Gerlach, haar jaarvergadering in Stationskoffiehuis Pruijssers. In zijn openingswoord wijdde de vice-voorzitter gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van wijlen dhr. G. A. S. de Bas, die de vereniging het vorig najaar is ontvallen. De notulen der vorige ledenverg. werden vastgesteld, evenals het verslag, over de toestand en werkzaamheden der vereniging, gedu rende 1952. In dit jaarverslag gaf de secretaris de heer W. J. van Nieuwen- huijzen een opsomming van het wel en wee in het voorbije jaar, daarbij meer in het bijzonder aandacht schenkende aan het ontvallen aan de vereniging van wij len de heer de Bas, die vele jaren, waarvan de laatste als voorzitter, in het bestuur zitting heeft gehad, en aan het overlijden te Raamsdonksveer van het ere-lid, oud-directeur N. Snijers, die on geveer 30 jaar als dirigent de vereni ging geleid heeft. Het financiëel verslag van de penning meester, de heer M. Jri. van Dongen, gaf aan, dat de afrekening over het boek jaar 1952 sloot met een voordelig saldo. De rekening en verantwoording met daarop betreKking hebbende bescheiden waren nagezien door mej. 'H. Kommers en de heer joh. Vos. Met dank aan de penningmeester werden deze goedge keurd. De aftredende bestuursleden mej. M. Molegraaf en de heren L. M. Heurter en L. J. L. van Breemen, werden herko zen en namen hun benoeming aan. In de vacature, ontstaan door het overlijden van dhr. G. A. S. de Bas werd als nieuw lid van het bestuur gekozen de heer A. H. Kerst. Besloten werd deze zomer niet ,aan een concours deel te nemen, doch meer aandacht te schenken aan een program ma voor openluchtconcerten en voor mogelijke deelname aan een festival. De aanhangige plannen te geraken tot uit wisselingsconcerten in de gemeente vorm den een punt van bespreking, terwijl ook 't maken van een plezierrreis ter sprake kwam, doch hieromtrent werd nog geen beslissing genomen. Bij de rondvraag werden nog enkele inlichtingen gevraagd, welke door het bestuur werden verstrekt, waarna de vergadering werd gesloten. BURGERLIJKE STAND Maart 1953. Gevestigd A Rijken van 's-Graven- hage D J C Schuller van Breda HAP Dannenberg van Loonopzand W A Gerritsen van Hilvarenbeek - H J de Bie 'van Dordrecht D M de Bie van Veldhoven M Pruijsen van Dus- sen P J van Zwietering van Waal wijk W, Rutters van Etten en Leur Ph L Quist van Oosterhout W L Fa ro van Zundert E v Loon van 's-Gra- vemoer. Vertrokken E A M Phillippart naar Waalwijk A D de Roon naar Drie bergen J van Vaals en gezin naar Gilze-Rijen J W Oerlemans naar Dordrecht - L W van Gils naar Made c.a. P H Ansems naar Loonopzand -M G A Hoevenaars naar Echt B P J Hoevenaars naar Tilburg J C G A Brokx naar Oirschot G Bodewits naar 'Odoorn (Exloo) -M M Mouthaan naar Zevenbergen L J P v Wezel naar Oirschot H J Smit naar Soest P C le Sage en gezin naar Dussen P Wagemakers naar Tilburg H J v Achterberg naar New-Zeeland AH Biljouw naar Vught LP Smit naar Eindhoven A A de Roon naar Eethen C P v Dongen naar Dongen S J Draaisma naar Arnhem C de Kruijk naar Opsterland L J Mesch naar Til burg A J C v Wezenbeek naar Til- burg PA voor de Poorte naar Rhe- den PA Kruis naar Vlissingen G H Zwart naar Beverwijk. OP DE GROTE VAART. Onze dorpsgenoot de heer B. van der Hoeven Bzn., die slaagde voor het exa men le officier ter koopvaarij bij de grote vaart, zal eind deze maand als le stuurman op een der schepen van de Kon. Rott. Lloyd N.V. zee kiezen. We wensen hem behouden vaart en goede wacht. Gemeenteraad. Openbare vergadering van de raad der gemeente Vlijmen op Dindag 21 April 1953 des namiddags 7 uur precies ten raadhuize der ge meente. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de verordeningen, als bedoeld in art. 4, lid 1 en art. 11, lid 2der Winkelsluitingswet '51. 3. Voorstel van B. en W. tot de 4e en 5e wijziging van de gemeen te-begroting 1953. 4. Voorstel, van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldlening, groot 21.000. 5. Voorstel van B. en W. tot be noeming van een 7-tal leden in de commissie tot wering van schoolverzuim. ZUIVELINVOER NAAK V.S. WEER VRIJ? De Amerikaanse Senaatscommis sie voor Bank- en Valutazaken heeft gerapporteerd, dat de tegen woordige beperkingen op de zuivel- invoer in de Ver. Staten in strijd zijn met internationale handels overeenkomsten. ">v \;:y h;;\ w -'. Damesnachthemd, fantasie charmeuse m. kantgarnering, zonder mouw korte mouw 790 Q50 wit, zalm. cyclame.reseda, geel. Witte waszijden onderjurken met fraaie kant- ^23 Damesnachthemd, lingerie- katoen. lastex taille, contrast garnering, zalm bleu en groen Nylon damesnachthemd met kant ajour streepje in zalm, bleu en 22^° Wit garnering Charmeuse dames combine, effen en fantasie weefsel met strook en kantgarnering 50 4.95 Bijpassende directoire 1.93 en bikini Uni damespyama.,Robson Lady" met moderne ge streepte kraag en vier kante halsin bleu. 12*^ oud rose en groen Witte dameshemden, fraai fantasie weefsel. 10 sterke kwaliteit Biipassende slip Wit dames garnituur in fijne nbtncot. hemd met kantgarnering Bijpassende <^43 directoire Satijn charmeuse dames onderjurk met strook enF kantgarnaring in /J50 zalm. wit en zwart tL Kristalnylons 095 met zwarte naad. in mooie voorjaarskleuren „Rapallo" een zeer mooie Enkalon, 30 denier, fijn geweven, rekbare en prima pasvorm, in alle modekleuren Extra zware wandelnylons. 70 denier, bijzon- ^25 der sterk, de kous met grote duurzaamheid Witte katoenen damesskisokjes met omge- slagen boord, bijzonder mooie kwaliteit, OQ c alle maten *-*

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 3