Waalwijkse en Langstraaise Courant Het Brabants Orkest i I NA DRIE SEIZOENEN VOLLEDIG BESTAANSRECHT Vlijmense Raad Waarom Vlijmense winkels op Zondag niet open A. v. Engelen contra gemeente Vlijmen Mr van Leeuwen zette de kwestie uiteen Raad besloot van Engelen een laatste kans te geven. HOOPDPIJNT<- -m- VRIJDAG 24 APRIL 1953. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DEEQra HEI 16e JAARGANG No. 33 Abonnement 18 cent per week 12.30 per kwartaal 2.80 franco p. p. Advertentieprija 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaus GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 Wanneer het seizoen 1952/1953 zal zijn afgesloten, bestaat Het Brabants Orkest 3 jaren. Het is een kort bestaan, maar niet zo kort of ons provinciaal orkest heeft de gelegenheid gegrepen te tonen dat het een prachtige levensvatbaarheid bézit en dat zijn bestaansrecht volkomen is. In die drie jaren heeft het een repertoire gevormd dat er zijn mag, is 't kwa litatief zowel als kwantitatief gegroeid tot een zeer repre sent abet ensemble en de verdiensten die het zich in die tijd heeft verworven ten aanzien van de opbloei van het muziek leven in Brabant, zijn, hoewel slechts bij benadering te om schrijven, ongetwijfeld zeer groot. DE PLANNEN VOOR HET KOMENDE SEIZOEN. Op 24 April zal het laatste abon nementsconcert gegeven worden en officiëel zal dan het seizoen 1952/ 1953 ten einde zijn; maar 't einde van openbare activiteiten van het orkest is dan nauwelijks in zicht; het zal een seizoen met een ver lengstuk worden, want voor de maanden Mei, Juni en Juli staat nog een groot aantal concerten op het programma. Om enkele bijzondere muzikale evenementen waaraan het Orkest zijn medewerking zal verlenen te noemen: Op 5 Mei zal Het Brabants Or kest bij gelegenheid van het Vijfde Lustrum van St. Olof op een gala concert een nieuwe compositie van Oscar van Hemel uitvoeren de Olof-suite; bij gelegenheid van het muziekfeest ,,'s-Hertogenbosch Mu- ziekstad" zal natuurlijk het orkest ook optreden. Op 22 Mei zal het samen met het Bosch' Mannenkoor deze feestelijkheden openen met wederom een nieuw werk van Os car van. Hemel ,,Ode aan Brabant op tekst van Anton van Duinker ken. Op 28 Mei vindt in Den Bosch de eerste uitvoering in Brabant plaats van Beethovens 9e Sympho- nie, waaraan wordt meegewerkt door de solisten Corry Bijster, Roos Boelsma, Frans Vroons en Herman Schey en de zangers en zangeressen van alle Bossche koren. EEN JONGE GASTDIRIGENT. Het belangrijkste feit met betrek king tot de concerten in de maand Juni is echter, dat Het Brabants Orkest voor het eerst komt te staan onder leiding van een jonge gast- dirigent. In het verleden concer teerde het orkest reeds onder Jan Out en Ignace Neumark, maar dit was slechts ter vervanging van Hein Jordans. In de maand Juni geeft Het Bra bant Orkest een reeks volksconcer ten die het karakter zullen dragen van opera-concerten met Brabantse zangsolisten onder leiding van de Oosterhoutse dirigent Jan de Hoog, die een van de drie jonge dirigen ten was die door het Ministerie van O. K. W. aan de Nederlandse or kesten zijn aanbevolen om als gast- dirigent op te treden. Een maand lang zal hij met Het Brabants Orkest werken, o.a. ook in Waalwijk, en aan deze concerten zullen diverse Brabantse solisten hun medewerking verlenen, met name ook de Waalwijkse altzange res Antoinette Blom; er zullen fragmenten ten gehore worden ge bracht uit opera's van Mozart, Ver di en Bizet en er wordt voor deze concerten een grote belangstelling verwacht in verband met de grote voorliefde van de Brabantse bevol king voor de opera. In de maand Juni vindt in Den Bosch een reprise plaats onder lei ding van Frans van Amelsvoort van Haydns opera Orfeo ed Euridice, terwijl het orkest in Juli ook nog enkele malen in Den Bosch zal op treden in het kader van de Mariale feesten en de viering van het eeuw feest der Kerkelijke Hiërarchie, terwijl ook bij gelegenheid van het congres van het Internationale Ge- sellschaft für neue Kirchmusik Het Brabants Orkest zal concerteren. Het na-seizoen wordt gesloten met een reeks van openluchtcon certen en evenals andere jaren zal het orkest weer optreden bij de Kempische Cultuurdagen. Als dit drukke seizoen 1952/1953 geëindigd is, gaan de musici van Het Brabants Orkest een welver diende vacantie houden, na onge veer 150 maal op Brabantse podia te hebben geconcerteerd, terwijl daarnaast enkele tientallen kamer muziekuitvoeringen zijn gegeven. BEFAAMDE SOLISTEN. In de vier grote gemeenten van onze provincie zullen het volgend seizoen weer abonne mentsconcerten gegeven worden, voor welke concerten Het Brabants 'wiiljl» Jan de Hoog, die met, het Brabants Orkest als gastdirigent zal optreden. Orkest een keur van befaamde so listen heeft geëngageerd; we gaan U enkele klinkende namen noe men: de Amerikaanse pianist By ron Janis (die Tschaikowsky zal spelen), de zangeres Jo Vincent die liederen en in de vierde Sympho- nie van Mahler zal zingen, de Bel gische pianist Lode Backx in het pianoconcert voor de linkerhand van Ravel, de beroemde Hongaarse violiste Johanna Martzy die het vioolconcert van Tschaikowsky speelt, de uitstekende pianist Ste fan Askenase in het eerste piano concert van Chopin, Marinus Flipse Hein Jordans, tijdens een repetitie van het Brabants Orkest. die zal optreden onder directie van zijn broer Eduard Flipse, de Rus- sisch-Amerikaanse pianiste Nadia Koutzen, de bekende Mozart-pia- nist Hans Henkemans. Voorts prij ken op de programma's voor het komende seizoen nog namen als Herman Krebbers, Theo Olof, Cor de Groot en Theo Bruins, terwijl daarnaast ook de beste musici uit het Orkest als solist zullen optre den. Voor een jong orkest als Het Bra bants Orkest dat thans zijn vierde seizoen gaat beginnen, is het voor lopig ieder jaar mogelijk totaal nieuwe programma's te brengen, aangezien het wel tien jaren kan duren voordat het orkest het stan daardrepertoire eenmaal heeft ge speeld. De repertoire-mogelijkheden van het orkest zijn enerzijds uitge breid door de grotere bezetting van het orkest en anderzijds door de groei van de bibliotheek. Naast het beproefde klassieke repertoire dat men heeft gevormd en aan het vor men is, houdt men ook vast aan 't systeem om zo mogelijk op ieder concert een hedendaags werk te laten horen, hetzij van een Neder lands, hetzij van een buitenlands componist; zonodig zullen de volks concerten een paedagogisch karak ter dragen. Voor het komende seizoen zal nog meer aandacht worden besteed, aan het optreden der kamermuziekgroe pen; naast het reeds bestaande Bra bants Strijktrio en Het Brabants Blaasquintet zullen er in het ko mende seizoen waarschijnlijk nog enkele andere ensembles beschik baar komen. Ook de verschillende onderwijs instellingen blijken een steeds groeiende belangstelling aan de dag te leggen voor de mogelijkheden die Het Brabants Orkest biedt. Dit waren enkele wetenswaardig heden betreffende Het Brabants Orkest, dat in de drie jaren van zijn bestaan zich een klinkende naam heeft verworven en zich van een vaste en met graagte verleende plaats in het Brabantse muzikale leven heeft verzekerd. Het moge Het Brabants Orkest in alle op zichten goed gaan. ■-V v( - Het belangrijkste en zeker meest spectaculaire punt dat in de raadsvergadering van Vlijmen op Dinsdag j.l. werd be handeld, was ongetwijfeld de bespreking van de kwestie van Engelen door de rechtskundig adviseur Mr van Leeu wen; omderwille van de duidelijkheid zullen wij deze be spreking in een apart artikel behandelen. Wat ook de gemoederen der Vlijmense vroede vaderen nog al bezig hield, was het bezwaar dat de minister maakte te gen de openstelling van de winkels op Zondag en de kwes tie van inentingen, die tegenwoordig alleen in Vlijmen werden gehouden. liet Brabants Orkest tijdens een van zijn laatste concerten Ie Breda. Nadal de notulen met een kleine correctie van de heer v. Zon wa ren vastgesteld, bracht de voorzit ter een aantal ingekomen stukken ter kennis waaronder was 'n dank betuiging van de Wed. van Kessel en kinderen, die hun' erkentelijk heid betuigden voor het feit dat de Raad een straat had willen noemen naar hun zoon en broer, Mgr van Kessel. Bij de goedkeuring van de finan cieringsregeling ter bevordering van de particuliere woningbouw, drong de heer v. d. Meerendonk er op aan, dat men de gegadigden precies zou laten weten hoe deze regeling werkte. Hetgeen de voor zitter gaarne toezegde; er waren reeds enkele voorbeelden uitge werkt. Punt 2 betrof een voorstel van B. en W. tot wijziging van de win kelsluitingsverordening. De minis ter van Economische Zaken had namelijk geen toestemming gege ven een bepaald aantal winkels op Zondag gedurende een [bepaalde tijd open te stellen. De heer v. d. Meerendonk sprak zijn afkeuring uit over dit minis teriële besluit. Waarom, vroeg hij, kan dit in andere plaatsen wel? Het had het gemeentebestuur in derdaad een beetje pijnlijk getrof fen, aldus de voorzitter, dat de mi. nister zijn goedkeuring aan dit be sluit onthield. Men had alsnog ge, tracht bij Econ. Zaken een oplos sing voor deze kwestie te vinden, maar, dacht hij, men zou er niet mee instemmen. De heer v. d. Meerendonk drong er op aan moeite te doen juist die zaken die het van dt Zondag moes ten hebben open te mogen stellen. Hij wees op het belang 'van de openstelling bijvoorbeeld voor ban ketzaken. In een lunchroom kon men van alles krijgen wat ook de banketzaken verkochten; deze laat ste waren hierdoor ongetwijfeld erg gedupeerd. Men besloot tenslotte alsnog te trachten de gewenste goedkeuring te verkrijgen, hoewel de voorzitter bang was dat de Kamer van Koop handel niet gunstig zou adviseren. De punten 3 en 4 betroffen de restauratie van de gemeentetoren. Men had tot nóg toe de goedkeu ring gekregen om een bepaald ge deelte van de restauratie uit te voeren, met een belangrijke steun van het rijk. Men had echter beslo- ien, nu al het steiger- en ander ma teriaal aanwezig was, de werk zaamheden in hun geheel uit te voeren, om te voorkomen dat deze later extra kosten met zich zouden brengen. De rijksbijdrage kon ech, ter eerst op de begroting 1954 wor den bepaald, zodat de gemeente raad besloot, vooruitlopend op de ze bijdrage, zolang een bedrag van 21.000.- beschikbaar te stellen, waarvoor een geldlening met de gemeente Velsen werd aangegaan. Vervolgens werden als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heren: van Heijst van de Plas, van de Mee rendonk, van Zon, Loonen, van Rijswijk en Frater Directeur. Waarom geen inenting in Haarsteeg en Nieuwkuijk. Bij de rondvraag zei de heer Sa muels dat hij vernomen had dat de inentingen voortaan alleen maar zouden plaats vinden in Vlijmen. Waarom kon de dokter niet naar Haarsteeg en Nieuwkuijk komen; voor zeer veel moeders was dit 'n ernstig bezwaar. De voorzitter antwoordde hier op dat de betreffende mensen acht keer per jaar in de gelegenheid werden gesteld hun kinderen in Vlijmen te laten inenten. De mees ten kwamen toch naar het consul tatiebureau in Vlijmen, zodat dat geen bezwaar was. De heer Dekkers viel de heer Sa muels bij, maar de voorzitter be toogde dat de gemeente te klein was om op drie plaatsen zitting te houden voor de inenting en b'oven- rien had de ervaring uitgewezen, dat er bijna geen gebruik werd ge, maakt van de gelegenheid die te Haarsteeg en Nieuwkuijk geboden werd. Tenslotte stelde de heer van Zon voor om het toch nog 'ns te Nieuw kuijk en te Haarsteeg te proberen, dus om van de 8 zitdagen er nog 1 of 2 te Nieuwkuijk en Haarsteeg te houden. De voorzitter zegte toe dat men het zou proberen. De heer v. Zon vroeg vervolgens hoe het zat met de gunning van 3 nieuwe woningen. Er was geen sprake van 'n gunning, antwoord de de voorzitter de bedragen waarvoor was ingeschreven waren veel te hoog. Op een vraag van de Wijkmans betreffende de Huishoudschool, of die nu in Druilen of in Vlijmen zou komen, antwoordde de voorzitter dat er nog geen definitieve beslis sing was gevallen. Maar ze zou wel in Drunen komen. Het vertrek van MoPPauwels kan de Raad niet verweten worden. Naar aanleiding van geruchten, die in de gemeente de ronde deden als zouden bepaalde raadsleden, met name de leden van de com missie, Mol-Pauwels uit Vlijmen hebben verjaagd, verklaarde de voorzitter in openbare vergadering dat de commissie (die bestond uit de heren v. d. Meerendonk, v. d. Ven en Wijkmans) goed werk had verricht, dat zij gewaakt had voor de belangen van de gemeente. Toen men geen toestemming gaf om aan Mol-Pauwels 'n stuk grond te verkopen, hebben de heren met de instanties, zoals de prov. Wa terstaat, de prov. planologische dienst, gepraat, tot men uiteinde lijk de toestemming kreeg om het betreffende terrein te bestemmen voor industrieterrein. Al deze arbeid echter, aldus de voorzitter, is doorkruist door een reeds sterk gevorderd voornemen van de di rectie om elders een onderkomen te zoeken. We hebben nutteloos werk gedaan. Het spijt ons natuur lijk dat de Spar-centrale naar el ders gaat, maar de commissie en de gehele raad kunnen met gerustheid de overtuiging hebben dat zij hun uiterste best hebben gedaan om het voornemen van de fa., dat eigenlijk al vast stond, nog te veranderen. 't Is een tegenvaller, aldus de burgemeester, maar we gaan weer even optimistisch verder. Reeds meermalen is in de raadsvergadering van de gemeen te Vlijmen het proces ter sprake gekomen, dat de heer A. v Engelen voerde tegen de gemeente betreffende 't zwem bad dat enige tijd door de heer v. Engelen werd geëxploi teerd, maar waarvan de gemeente, tijdens de ziekte van de heer v. Engelen, de exploitatie had overgenomen en de voorzieningen die v. Engelen had aangebracht, mede ge bruikte. Van Engelen diende toen 'n schadevergoeding in en dagvaardde de gemeente voor ongeveer 10.000. Door de rechtbank werd deze eis van de hand gewezen. Gemeente was een goed zaakwaarneemster. De heer v. Leeuwen, rechtskun dig adviseur van de gemeente, re sumeerde tijdens de raadsvergade ring; van j.l. Dinsdag: Van Engelen heeft de gemeente gedagvaard voor 10.000.—, omdat de gemeente zich onrechtmatig zijn eigendom men in de Nieuwe Wiel zou heb ben toegeëigend. Mij, Mr v. Leeu wen, had een tweeledig verweer gevoerd, een zuiver juridisch ver weer, en een feitelijk verweer, waarin betoogd werd dat v. Enge- TELEGR.-ADRES„ECHO" rechtbank deze kwestie overwo gen. De rechtbank heeft verder over wogen dat de exploitatie door de gemeente een gewone voorziening was, dat de gemeente van Engelen geen verdere toestemming gaf de exploitatie ter hand te nemen, dat tenslotte de gemeente zeer redelijk heeft gehandeld; en op grond van deze overwegingen heeft derecht- bank recht gewezen. Onmiddellijk nadat v. Engelen werd opgenomen, heeft de gemeen te alle goederen die nog gebruikt werden, laten inventariseren, ter-; wijl de andere goederen werden opgeslagen. Toen v. Engelen terugkeerde en de gemeente besloot hem de ex ploitatie niet meer ter hand te la ten nemen, heeft de gemeente hem aangeboden, dat zij een gedeelte van de inventaris zou kopen en dat hij de rest terug zou nemen. On middellijk heeft Mr v. Leeuwen toen contact opgenomen met de raadsman van v. Engelen, toen de ze weigerde, maar ook zijn advo caat heeft nooit gereageerd op de ze poging om tot een vergelijk te komen len van 19471949 voor eigen re kening en risico een zwembad had geëxploiteerd in de Nieuwe Wiel, die hij huurde van de gemeente. Op 23 Mei 1951 besloot de raad tie exploitatie van het zwembad zelf ter hand te nemen, toen dhr. van Engelen ter verpleging was opgenomen. Weliswaar was er geen voorzie ning getroffen voor dit geval, maar analoog naar de huurovereenkomst dat een huurder die voorzieningen heeft aangebracht, deze voorzie ningen, bij het opzeggen van de huur, mag meenemen, heeft de Mijnhard! Hoofilplj».jj©vd*rs, Dooi 41 et Mijnhatdt Hoofdpij ntabletten. Koker 80 ct Toen het vonnis gevallen was, is v. Engelen bij Mr v. Leeuwen ge weest en deze heeft hem toen een lijst overgelegd van de goederen die de gemeente wilde overnemen tegen een bedrag van 3500.(in clusief't arbeidsloon van 1300.-); de prijzen van de over te nemen goederen waren vastgesteld aan de hand van de factuprs. Het voor stel werd echter niet aanvaard; Mr v. Leeuwen kreeg een onmogelijke brief van v. Engelen terug, terwijl de gemeente toch alleen maar de weg bewandelde die de rechtbank had gewezen. Men had zelf aan v. Engelen geen verklaring gevraagd dat alles tot zijn genoegen was op gelost, alleen een verklaring van finale kwijting. Er was echter, al dus Mr v. Leeuwen, geen land met hem te bezeilen, hij was niet voor rede vatbaar en dat was de reden waarom hij de gemeenteraad advi seerde er nu maar mee uit te schei den. Er bleven twee mogelijkheden: ofwel de gemeente verwijderde de voorzieningen die de heer v. En gelen had aangebracht, ofwel men liet het er op staan. Men kon ge rust het tweede doen, nu v. Enge len niet op het voorstel van de ge„ meente was ingegaan; men kon zeggen dat men ze ging gebruiken, maar mocht v. Engelen op zijn standpunt terugkomen, dan was de gemeente alsnog bereid er op in te gaan. VRAGEN. Na deze uiteenzetting van Mr v. Leeuwen kregen de raadsleden ge legenheid vragen te stellen of even tuele opmerkingen te maken. De heer Wijkmans vroeg of het niet goed was, wanneer men tot de laatste mogelijkheid besloot, dat men een tijdslimiet stelde. Mocht hij later er op terug willen komen, dan kon de gemeente niet hetzelfde bedrag betalen, omdat de goederen vanzelfsprekend in waarde waren verminderd. De heer van Leeuwen antwoordde hierop dat hij in verschillende brie ven reeds een termijn had gesteld. De gemeente was nu al niet meer gehouden aan dit bedrag. De heer van Zon echter merkte op, dat de opmerking van de heer Wijkmans niet juist was; dit zou wel het geval zijn, wanneer de goe deren niet werden gebruikt, maar nu profiteerde men er van. Mr van Leeuwen merkte nog op, dat de gemeente deze vergoeding om der billijkheidswille had willen geven; duidelijk had hij tegen van Engelen gezegd, dat de gemeente hiertoe niet verplicht was, maar men wilde de zaak aan kant hebben. De heer Dekkers betoogde dat v. E. de vrijheid had gekregen het bad te exploiteren. Door ziekte had hij zijn bad in de steek moeten laten en toen hij terugkwam had de ge meente zelf de exploitatie ter hand genomen. Had die man op dat ogen blik geen rechten, vroeg de heer Dekkers; men ontnam hem zodoen de toch de mogelijkheid tot kost winning. De heer van Leeuwen betoogde, dat de gemeente geen enkele ver plichting had hem het bad weer te laten exploiteren. En het was vol komen redelijk dat de gemeente zijn belangen waarnam, vandaar dat de gemeente bij zijn terugkomst volledig rekening en verantwoor ding heeft afgelegd van haar be leid. Dat de gemeente in het voor jaar 1951 definitief besloot de ex ploitatie zelf ter hand te nemen, was een beleidskwestie. Wilde men de heer v. E. schade loos stellen voor 't verlies van zijn kostwinning, dan moest men na gaan of zijn zaak Rendabel was, en dat was ze allerminst. We hebben de man behoed voor

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1