De avonturen van BIM en BAM 7/ DDD L00N-0P-ZAND POPENT Gemeenteraad LOONOPZAND WEK DE GAL UW LEVER OP HET WAPEN BREEGK 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 APRIL 1953 2 Sg3 FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" verdere kleerscheuren, zei de bur gemeester. De her van Zon merkte nog op dat hem bij zijn terugkeer toch een aanbod was gedaan om de exploi tatie voor vijf jaar weer ter hand te nemen, maar toen had hij ge weigerd. „Weet u, wat die man wil", vroeg de voorzitter. „Ik niet, wij hebben alles gedaan wat mogelijk was". De heer v. d. Meerendonk merk te hierbij op, dat de heer van E. had gezegd: als ik de zaak weer in orde maak, neemt de gemeente het over vijf jar weer af. Het was een miserabele kwestie, betoogde de heer v. d. Meerendonk, waar men niet uitkwam. De heer van Engelen had zich ook nog beklaagd: jullie hebben huur gevraagd voor mijn boten, daar heb ik ook nooit iets van gezien. Waarop de voorzitter repliceerde, dat een boot helemaal vergaan was en dat de andere twee op kosten van de gemeente waren gerepa reerd. Waarom is hij niet in beroep ge gaan, vroeg de heer Wijkmans, wanneer hij er van overtuigd is dat hij onredelijk is behandeld. En meerdere heren betoogden dat men hem nog eenmaal een kans moest geven dan moest de kwestie definitief afgedaan zijn. De voorzitter onderstreepte dit over drie weken moest het zwem bad weer in gebruik worden geno men en dan moest er een beslissing genomen zijn. De heer v. d. Meerendonk infor meerde nog of er geen mogelijkheid bestond het geld zolang in een con signatiekas te storten, terwijl de gemeente alles overnam. Mr. van Leeuwen echter advi seerde dit niet te doen. Men moest v. Engelen nog een keer aanschrij ven per aangetekende. Maakte hij van deze laatste kans geen gebruik, dan zou de gemeente het bad ex ploiteren, maar alleen dat nemen wat paalvast is. De heer van Zon vroeg of de mo gelijkheid niet bestond de heer van Engelen als badmeester aan te stel len. De raad was hiertoe inderdaad gemachtigd, zei de voorzitter maar hij persoonlijk wenste niet meer met hem samen te werken om de eenvoudige reden, dat er niet met hem samen te werken was. Men besloot tenslotte het advies van de rechtskundige raadsman op te volgen en de heer van Engelen een laatste kans te geven. En hiermee hoopte men dat de kwestie definitief van de baan zou zijn. VERVOLG AGENDA EN PRAE-ADVIEZEN. 9. Voorstel tot wijziging van de be groting voor 1952 en 1953. 10. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening voor het uitvoeren van nieuwe kapitaalswerken. Prae-advies Zoals U reeds eerder werd medege deeld stelt de Minister van Binnenlandse Zaken bij de financiering van kapitaals uitgaven als eis dat een gemeente slechts dan voor het doen van nieuwe kapi taalsuitgaven in aanmerking kan komen, indien zij zorgdraagt dat de netto vlot tende schuld een bedrag van 25 van de gewone dienst niet overschrijdt. De momentele situatie is zo dat de gestelde grens juist nog niet wordt be reikt. Wijl evenwel blijkens de voorlig gende agenda het voornemen bestaat om nieuwe kapitaalsuitgaven te doen, zal het noodzakelijk zijn om daarvoor een nieuwe geldlening te sluiten. Voor de volgende investeringen dient derhalve te worden geleend 1. bouw van een hogedruk- gashouder 2. .restant aanlegkosten St. Josephstraat aankoop grond Wed. J. Zwaans, inclusief bijkomende kosten aankoop woningen Sprangsestraat, incl. bijkomende kosten aanleg van 2 zijstraten van de van Hees wijkstraat, oostelijk van de Parklaan verbindingswegen Berndijkse- en Hilsestraat aanschaffing van een slijkpomp ten behoeve v. d. drainagevelden aankoop woning van M. Zeebregts aan de Berndijksestraat medewerking ex artikel 72 der lager-onderwijs- wet 1920 ten behoeve van de R.K. Meisjes school „St. Herman Jozef", Sweensstr. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 120.000.— 38.000.— 33.500.— 4.000.— 100.000.— 187.400.— 8.500.— 2.500.— 30.000.— Totaal 524.000.— Voor de te sluiten geldlening is door U zult 's morgens „kiplekker'' uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. de Amsterdamsche Bank N.V. alhier een aanbieding gedaan groot 500.000. looptijd 40 jaren, rente 3^/A af te los sen in 40 gelijke jaarlijkse termijnen en op te nemen per 1 Juli a.s. Genoemde bemiddelaar zal alsnog trachten om de geldlening tot 550.000.op te voe ren. Wijl deze aanbieding zeer gunstig is en voldoet aan de door de Minister ge stelde eisen, stellen wij U voor om tot het aangaan dezer lening te besluiten. 11. Verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool St. Herman Jozef, Sweens- straat te Kaatsheuvel om medewerking ex artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920. Prae-advies i Op 1 April 1953 bereikten ons twee aanvragen van het bestuur der R.K. Meisjesschool St. Herman Jozef, Sweens- straat te Kaatsheuvel om medewerking ex artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920. De eerste aanvrage heeft betrekking op herstel van de nog resterende oor logsschade en uitbreiding van de school. Hoewel onmiddellijk na de oorlog reeds herstellingen hebben plaats ge vonden zijn toen slechts de meest drin gende reparaties uitgevoerd, zodat het geven van onderwijs weer normaal door gang kon vinden. Thans dient evenwel nog het restant van de schade te wor den hersteld. Het bestuur koppelt hieraan vast een uitbreiding van het schoolgebouw en een verbetering van het interieur, teneinde de school aan de eisen des tijds te laten voldoen. Als zodanig wordt het nood zakelijk geacht om over te gaan tot het bouwen van een dokters-, annex spreek- en personeelskamer, het bouwen c.q. verbouwen van toiletten en de aanleg van waterleiding en sanitair. Het plan omvat voorts de aanleg van een cen trale verwarmingsinstallatie voor de gehele school, wijl zulks minder brand stof vergt dan het verwarmen met kolenkachels. Bovendien zouden na de uitbreiding evenzeer kolenkachels voor de nieuwe lokalen moeten worden aan gekocht. Resumerend heeft deze aanvrage dus betrekking op 1. diverse herstelwerkzaamheden als gevolg van door oorlogsgeweld toege brachte schade: 2. aanleg van een centrale verwar mingsinstallatie: 3. bouw ener dokters-, tevens spreek- en personeelskamer: 4. bouw van toiletten; 5. aanleg waterleiding en sanitaire installaties. De totale kosten van deze uitbreidin gen, vernieuwingen en herstelwerkzaam heden bedragen 25.604.25. De tweede aanvrage betreft voorna melijk de inrichting van de nieuwe of gerestaureerde ruimten, t.w. 1. aanschaffing van meubilair: 2. aanschaffing en montage van gor dijnen; Copyright P. I. B. Box 6 Copeohogen 271). „Wat een prachtige dag", zegt Bam, „geknipt voor een picnic". Met een stevig maal in een pakje lopen en lopen ze totdat ze honger krijgen, dan gaan ze op het zachte gras zitten en genieten van hun eten. Daarna worden ze slaperig en gaan ze achterover liggen om een du,tje te doen. Als ze wakker worden, zitten ze in de gevangenis tenminste dat denken ze ze beginnen te schreeuwen. Gelukkig ontdekken ze na een poosje dat de tralies geen echte tralies zijn, maar de lange poten van de flamingo's, die hen wilden plagen, en Bim en Bam zijn erg opgelucht wanneer de flamingo's wegvliegen. 3. aankoop en plaatsing van opberg- kasten; 4. vernieuwing van de sluitingen der bovenramen. De totale kosten hiervan bedragen 3.123.25. De inspecteur van het lager-onderwijs in de inspectie Waalwijk heeft, na over leg met de Bouwkundig Hoofdinspecteur medegedeeld dat de beoogde voorzienin gen noodzakelijk zijn en de normale ei sen, te stellen aan het geven'van lager onderwijs niet te boven gaan. Wij stellen U mitsdien vóór om de gevraagde medewerking te verlenen. 12. Voorstel tot het aanleggen van straten. Prae-advies s a. Er blijkt bij particulieren belang stelling te bestaan voor bouwgrond in de omgeving van het natuurpark „De Efteling". Voor de bouwrijpe grond aan de Parklaan zijn er al meer aanvragen dan beschikbare percelen. B. en W. zijn dan ook van mening dat, nu particulieren meer belangstelling gaan tonen voor bouwen, de mogelijk heid tot bouwen dient te worden bevor derd. De gemeente beschikt over vol doende grond om twee bouwblokken aan de oostzijde van de Parklaan bouwrijp te maken. Hiertoe moeten twee straten worden aangelegd tussen de van Heeswijkstraat en het natuurpark „De Efteling". Hier mee zal per straat 50.000.gemoeid zijn. Door aanleg van deze straten komt plm. 580 m' bouwterrein beschikbaar, waarvan particulieren desgewenst ge bruik kunnen maken. b. Bij het besluit tot de bouw van het tehuis voor ouden van dagen zowel als tot het bouwen van woningen, werd besloten tot gedeeltelijke aanleg van de St. Josephstraat. Nu deze bouwwerken hun voltooiing naderen komt de volle dige aanleg van deze straat aan de orde. De kosten hiervan zijn begroot op 101.000.waarvan reeds 63.000. zijn gevoteerd voor het bouwrijp maken van het gedeelte waaraan nu gebouwd wordt. Aanvulling met 38.000.is derhalve noodzakelijk. c. De van de Wed. J. Zwaans aan gekochte grond dient naar onze mening onmiddellijk bouwrijp gemaakt te wor den in verband met ter plaatse te bou wen woningen. In totaal zijn hier vier verbindingswegen tussen de Berndijkse- en de Hilsestraat geprojecteerd. Twee ervan dienen te worden aangelegd om het woningbouwplan van dit en volgend jaar te kunnen uitvoeren. Wij achten 't voorts van belang dat de gemeente ter plaatse enige bouwrijpe grond in reserve ITTBTT/" Niet krabben. De helder .9 r i li vloeibare D. D. D. kal- VI JLl U J.Y meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN heeft en zouden daarom ook de andere twee straten reeds nu willen zien aan- De straten welke nodig zijn ter uit voering van het bouwplan voor dit jaar, zijn globaal begroot op 43.700.zo dat hiervoor 87.400.nodig zal zijn. De beide andere straten zullen rond 50.000.kosten en dus samen nog eens 100.000.vergen. Resumerend stellen wij U voor te be sluiten tot aanleg van de volgende stra ten a. twee verbindinswegen tussen de van Heeswijkstraat en het natuurpark „De Efteling" 100.000.— b. St. Josephstraat 38.000. c. vier verbindingsstraten tussen de Berndijkse- en de Hilsestraat 187.400. Totaal 325.400.— 14. Voorstel tot het plaatsen van een nieuwe slijkpomp in het pompgebouw der drainagevelden. Prae-advies s De slijkpomp van de drainagevelden is een woning met bijbehorend terrein en van twee percelen grond. Prae-advies a. Voor een afdoende verbetering van de Berndijksestraat en voor de uit voering van het uitbreidingsplan zou de gemeente o.a. dienen te beschikken over het pand Berndijksestraat 38 met het bijbehorend terrein, kadastraal bekend: gemeente Loon op Zand, sectie B num mer 3481, groot -.14.90 ha. Deze wo ning verkeert in een slechte staat en vol doet niet meer aan de minimum eisen van de bouwverordening; zij zal dan ook binnen afzienbare tijd moeten ver dwijnen. De eigenaar-bewoner M. Zee bregts is bereid zijn eigendom te verko pen aan de gemeente voor de prijs van 1.900.Wij achten deze koopprijs billijk en stellen U voor tot aankoop te besluiten. b. De stichting „Paters van de H. Familie" alhier is bereid twee percelen grond t.w. perceel B nummer 3643, groot -.16.50 ha„ gelegen aan de Crispijnstraat en perceel B nummer 252, groot 0.27.00 èn in prijs... èn in kwaliteit... versleten en het is nodig dat nieuwe voorzieningen worden getroffen. Het in genieursbureau van Ir. R. J. V. Bon- gaerts te 's-Gravenhage heeft twee mo gelijkheden uitgewerkt, t.w. a. het plaatsen van een nieuwe slijk pomp in het pompgebouw en het aan sluiten hiervan op de bestaande bezink- tank; b. het maken van een geheel nieuwe bezinktank en het plaatsen van een nieu we slijkpomp. De kosten van project a. zijn begroot op 8.500.voor b. op 66.500.—. In verband met de mogelijkheid dat t „Zuiveringschap De Donge" in de toe komst de zuivering van rioolwater zal gaan verzorgen en de drainagevelden overnemen, hebben wij aan het bestuur van het zuiveringschap verzocht ons me de te delen aan welk project de voor keur wordt gegeven. Het bestuur heeft ons medegedeeld dat de voorkeur van het zuiveringschap uitgaat naar project a. Het bestuur verklaarde zich voorts in principe bereid om, zodra het definitief overnemen van de bestaande zuiverings installatie aan de orde komt, deze slijk pomp over te nemen tegen kostprijs ver minderd met de gebruikelijke afschrijvin gen. B. en W. stellen voor te besluiten tót het doen uitvoeren van project a. 15. Voorstel tot het aankopen van ha., gelegen aan de verbindingsweg tus sen de Berndijkse- en Hilsestraat aan deze gemeente te verkopen voor de prijs van 1.050.in totaal. Met het oog op de toekomstige uit voering van het uitbreidingsplan achten wij aankoop gewenst, nu zich daartoe een goede gelegenheid voordoet. Deze percelen zijn bij aankoop vrij te aan vaarden. Het prijzenbureau voor onroe rende goederen heeft zijn mening over de koopprijs nog niet medegedeeld, doch wij vertrouwen dat van die zijde daar tegen geen bezwaar zal worden gemaakt. B. en W. stellen voor te besluiten tot aankoop van deze percelen tegen bovengenoemde prijs of eventueel zoveel lager als het prijzenbureau toelaatbaar acht. 16. Rondvraag. Burgerlijke Stand. Van 1 t.m. 15 April 1953. Geboren: Gerardus C. J., zv. Th Kuys-Kroot; Wilhelmus A. A., zv. A. C. v. d. Velden-v. d. Velden; Ma ria J. W„ dv. N. A. de Bie-Maas; Johannes A„ zv. A. Leeggangers- Dekkers; Hendrika W. M„ dv. P. v. Kuijk-v. Broekhoven; Henrica A. M., dv. Petrus M. v. Woensel-Net- ten; Johanna M. C„ dv. C. v. Don- gen-de Nijs; Nicolaas J. A., zv. N. A. Vervoort-v. Wezenbeek; Henri ca J. M„ dv. P. C. v. d. Made-van Loon; Cornelia J. M„ dv. M. v. d. Pas-v. d. Mierden; Wilhelmina A. M„ dv. M. J. Domenie-v. Dongen; Martinus A. M„ zv. M. W. Hamers- v. Beers; Anna M. F., dv. A. J. Sprangers-Rombouts; Dulphina J. M., dv. C. M. v. Breugel-v. Tilborg; Anna M. A., dv. M. C. v. d. Linden- Lugters; Paulus A. Th. M., zv. J. Th. C. v. d. Linden-Wajon; Hen- riëtte A. C. M„ dv. C. A. H. Leer- makers-Walravens; Gerardus J„ zv. L. v. Laarhoven-Snijders; Antonia J. W. A„ dv. W. C. v. Boekel-Pul- les; Maria L. H. P., dv. J. J. Lagar- de-Vloemans. Huw.-aangiften: J. P. A. Smits 38 j. te Tilburg en H. L. v. Weert 33 j. te Loon op Zand; J. Ch. van Dijk 27 j. te Kaatsheuvel en P. M. Zeebregts 31 j. te Kaatsheuvel; M. Wennekes 27 j. te Drunen en H. M. T. v. d. Lee 21 j. te Kaatsheuvel. Gehuwd: J. Rozenbrand 52 j. en A. Goozen 52 j„ beiden te Kaats heuvel; A. B. Peeters 28 j. te Don gen en G. M. M. Snoeren 26 j. te Kaatsheuvel; A. G. Smeekens 33 j. te Gilze-Rijen en C. A. Hamers 33 jaar te Loon op Zand. Overleden: Josephus v. d. Louw, wed. van Jacoba v. Riel 83 jaar; Joseph Dankers, echtg. van W. C. v. d. Hoven 79 jaar; Adrianus F. v. Gurp, wed. van A. Bouwens 84 jaar; Adriana Netten, wed. van N. de Vries 79 jaar; Martha Toorians, we duwe van C. Snoeren 85 jaar; Hen- ricus A. de Bruin, echtg. van J. M. J. de Loos 74 jaar; Peter J. Harks, echtg. van J. F. C. Vromans 84 jaar. KEGELCLUB „DE VRIENDEN KRING" IN 'T ZILVER. Opening nieuwe Banen en Tehuis. Onder de vele verenigingen op aller lei gebied die Loonopzand telt neemt De Vriendenkring een eervolle plaats in. Op 25 Febr. 1.1. bestond deze vereniging 25 jaren en ware het niet dat de nationale ramp ook deze feestviering had getem perd, dan had rond genoemde datum de opening der banen plaats gehad. Slechts karig zijn de gegevens die we bezitten uit het verleden der jubilerende vereniging. Opgericht in Febr. 1928 had zij wijlen de heer H. W. T. v. d. Wilden berg tot eerste voorzitter. De vereniging telde bij de oprichting 16 leden, waar van er thans nog 11 in leven zijn. Vijf hiervan nemen nog deel aan de weke lijkse kegelavond. Met afwisselend suc ces heeft de jubilerende vereniging in de voorbije kwarteeuw deelgenomen aan de verschillende concoursen, waarvan de successen kunnen worden afgeleid uit het 60-tal prijzen welke nog in haar bezit zijn. Na de heer v. d. Wildenberg was het de eveneens ontslapen heer M. Norh- man die geruime tijd de voorzittershamer van De Vriendenkring hanteerde. Thans fungeert als voorzitter de heer Ant. Stokkermans. Was tijdens de bezetting het kegel gebouw steeds in handen van de bezet ter, bij de bevrijding vielen zowel ge bouw als banen ten prooi aan het gra- naatvuur en werden zo goed als geheel vernield. Bestuur en leden bleven ech ter niet bij de pakken neerzitten en dank zij de gastvrijheid van de Roode Haan te Tilburg, kon de Loonse club vlijtig blijven oefenen op de banen van haar zustervereniging te Tilburg. Zaterdagavond had dan de opening plaats van een eigen „home" en werd de viering van het zilveren jubileum in gezet met de opening van een groot concours, waaraan zeer prachtige prij zen verbonden zijn zowel voor corpsen als op de vrije baan. De opening droeg een officieel cachet en zo waren hierbij tegenwoordig loco burgemeester Fr. van Tilborg, het Be stuur van de Tilb. Kegelbond, van de Roode Haan uit Tilburg en meerdere besturen van clubs uit de omtrek. De vice-voorzitter van De Vrienden kring, de heer E. van Hoorn, betreurde doos 75 ct VAN 17) Sjonge, Kors, blij je weer eens te zien man. Ik'moest in Breeck zijn en ik dacht: laat ik es kijken hoe die ouwe Kors het maakt. Hoe is het met je dochter? Ah, dat hoef ik niet eens te vragen, de schoonste maagd van heel Breeck Marian fronste het voorhoofd bij die luidruchtige begroeting. De har telijkheid van meneer Van Meche- len, dat voelde ze intuïtief aan, had iets gemaakts. Zorg vervulde haar hart. Ze wist precies hoe de zaken stonden. Zou Van Mechelen Er werd heen en weer gepraat (geen woord over De Gouden Leeuw) en na allerlei koetjes en kalfjes de revue te hebben laten passeren, zei meneer Van Mechelen opeens: Kors, ik wou es even vertrouwelijk met je praten. Kun nen we even in de kamer gaan Natuurlijk zei Van Vueren, Marian, hou jij de zaak in 't oog? Binnen viel de opgewekte harte lijkheid als een kleed van de be zoeker af. Zijn gezicht stond zorge lijk, hij wreef zich onophoudelijk in de handen en staarde voor zich uit als wist hij niet waarover te begin nen. En opeens viel hij, zoals meer ge beurt met goedhartige mensen, die zich van een onaangename taak moesten kwijten, met de deur in huis. 't Gaat niet zo best de laatste tijd Kors Van Vueren keek hem aan met die onpersoonlijke, afwerende blik, die hij steeds vaker aannam en hij vroeg koeltjes Hoezo O, ik dacht maar zo? Ik dacht eigenlijk.... nou ja, met zo'n con current aan de overkant, dat gaat je toch niet in je kouwe kleren zit ten, wat Je moet leven en laten leven vond Korstiaan. Als je er zelf 't leven maar niet bij inschiet, hahalachte Van Mechelen, maar zijn lach klonk niet van harte. Hij staarde door het raarh, wreef zich weer in de han den, verwenste inwendig Korstiaan om zijn weinig toeschietelijke hou ding en sneed toen het netelige on derwerp aan. Kijk es, Kors, wij doen nou al heel lang zaken, niet Zelfs al toen je vader hier in zat» leverden wij aan hem. Ik hoop, altijd naar genoe gen. Altijd naar genoegen beves tigde Korstiaan. En wij, van onze kant, hadden ook nooit te klagen ging Van Mechelen voort geen chicanes, altijd prompt op tijd betalen. hij zweeg en ging verzitten. Kor stiaan staarde, onbewogen als altijd. En dat is nou juist waar ik voor kom, Kors. Ik dacht al, dat je een bood schap had stelde Van Vueren vast. Nou jalaten we geen spij kers op laag water zoeken Van Mechelen maakte zich een beetje kwaad, had een beetje meer tege moetkomendheid verwacht. Je weet zelf opperbest hoe de zaken staan, Kors. Altijd prompt op tijd kregen we onze wissel gehonoreerd. Daar kon je om zo te zeggen de klok op gelijk zetten. En dat is eh.. de laatste tijd wel een beetje eh.ver anderd, Kors. Van Mechelen vond het ellendig, hier óver deze dingen te praten. Hij zelf had ook wel gemerkt dat bij Van Vueren alles niet zo liep als vroeger. Hij had het van zich afge schoven, gedacht dat het wel los zou lopen. Maar onlangs met zijn procu ratiehouder het crediteurenlijstje doornemend, had die met zijn pot lood getikt op het bedrag dat achter de naam van Van Vueren stond. Met uw verlof- daar mag u wel eens op letten, meneer.Vroeger werd er met de maand betaald, nu staat er al van drie maanden. Och, van Vueren had hij met een afwerend gebaar gezegd die is er altijd goed voor. Geweest, bedoelt u vulde de procuratiehouder beleefd maar scherp aan. Juist omdat hij vroe ger zo goed was, valt het nu zo op dat Nou ja, wat zijn drie maanden? Ik wou dat we niet één klant had den die langer dan drie maanden bij ons in 't krijt stond! had hij quasi onverschillig gezegd. Zó hoog is het bedrag toch niet Dat is 't em juist, meneer. De bedragen lopen regelmatig terug. Hij heeft de vorige maand iets meer dan de helft afgenomen van dezelf de maand van vorig jaar. Goed, ik zal er op letten had Van Mechelen gezegd, en toen de procuratiehouder verdwenen was, zat hij nog lang voor zich uit te sta ren. Naar Kors van Vueren gaan, hem manennee, dat lag hem niet. En toch.hij was van de cijfers ge schrokken; Inderdaad, juist omdat Van Vueren altijd zo'n prima klant was; de procuratiehouder had dat scherp genoeg opgemerkt. Maar wat wist zo'n rekenmachine van de band die er ontstond wanneer je dertig jaar lang iemand geleverd had, ie mand die je nooit een cent tekort gedaan had? En dan nu, omdat de rekening drie maanden Maar hij besloot er toch heen te gaan. Hij moest zelf zien, hoe de za ken stonden. Hij moest uit Van Vue- ren's eigen mond horen, dat het zo'n vaart niet liep, dat het maar een toevalligheid was. En nu zat hij hier. En Kors deed vrijwel geen mond open. Zat maar te kijken, als of het hem koud liet. Hij, Van Me chelen, vielde zich als was hij een deurwaarder, die de boel op kwam schrijven, dank zij de afwerende houding van Van Vueren. Kijk es, Kors ging Van Me chelen verder we kennen elkaar langer dan vandaag. Er staat voor drie maanden bij ons open. Je kent me genoeg om te weten dat ik je daar niet voor kom manen. Ik gaf je ze nog liever cadeau. Maar ik kom es als een vriend en zakenrelatie met je praten. Kan ik je ergens mee helpen? Zit het mis? Red je 't niet? Zeg het dan. Twee weten meer dan een. Maar hij kreeg geen vat op die onbewogen figuur. Maak je maar geen zorg zei Korstiaan kalm. Presenteer je wissel maar en je krjjgt je geld. Ik maak me geen zorg. Ten minste niet over mezelf, maar over jou Ik heb altijd nog voor mezelf kunnen zorgen, en ik zal het verder ook alleen wel opknappen ant woordde Korstiaan, stroef en hard. Wat die wissel betreft: presen teer 'm maar en de zaak komt in or de. Van Mechelen staarde over de ta fel zijn gastheer aan. Kors was ver anderd constateerde hij. Ook vroe ger had hij dat kalme, onverstoor bare gehad, maar altijd met 'n on dergrond van gemoedelijkheid en vriendelijkheid. Nu stond dat ge zicht hard en afwerend. Er waren rimpels in zijn voorhoofd die daar vroeger niet waren. Het haar aan de slapen was zilverwit. Kors werd oud, hij takelde af, vond Van Me chelen. En hij begreep maar al te goed wat er de oorzaak van was. Korstiaan Van Vueren wilde niet zien dat hij het niet bolwerkte te gen De Gouden Leeuw.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2