WMLWÏK WIELRENNEN. De grote prijs van Waspik BIOSCOOP-PROGRAMMA. 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 APRIL 1953 3 I Begon met een scheut of steek het in zijn openingswoord dat de voor zitter de heer Ant. Stokkermans verhin derd was aanwezig te zijn. Dan roept hij een hartelijk woord van welkom toe aan alle aanwezigen en genodigden, in zonderheid aan de loco-burgemeester de heer Fr. van Tilborg, die zich spontaan bereid verklaarde deze openingsplech tigheid te verrichten. Spreker bracht dank aan de heer van Tilborg voor de volle medewerking die zijn vereniging mocht ondervinden van het gemeente bestuur bij het pogen om de vereiste ver gunningen enz. te verkrijgen bij de op bouw van dit tehuis. Voor deze mede werking komt vooral de heer van Til borg een speciaal woord van dank toe. Dank bracht spreker vervolgens aan de voorzitter van de T.K.B. en zijn leden voor de belangstelling die De Vrienden kring steeds mocht ondervinden van de ze vereniging onder alle omstandigheden. Dank ook aan de „oud-leden" die met zoveel ambitie en plezier voorheen aan de kegelavonden deelnamen. Tenslotte dankte spreker allen die aan de uitno diging hadden gehoor gegeven, voorna melijk aan bestuur en leden van de Roode Haan, die de Loonse club steeds terwille was en waarmede altijd zo pret tig werd samengewerkt. Kruschen Salts bracht da bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlos sing bracht van die slopende rheumati- sche pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. De voorzitter van de T.K.B. het woord verkrijgende, roept in herinnering de jaren van bevrijding, toen de banen der Loonse club werden vernield. Door de T.K.B. werd het wel eens in twijfel getrokken of het De Vriendenkring wel ernst was met de opbouw der nieuwe kegelbaan. Wat hier tot stand is ge bracht, zegt spreker, overtreft onze ver wachtingen. Hij feliciteert daarom de feestvierende vereniging met dit nieuwe „home" en hoopt dat 't concours dat geopend gaat worden een succes zal blijken. Spreker is er ten volle van over tuigd dat de Tilburgse kegelaars bij tientallen zullen komen om hier de edele sport te beoefenen. Hij hoopt verder dat hier steeds zal heersen een geest van sportiviteit. Loco-burgemeester van Tilborg vol doet graag aan 't verzoek van de jubi lerende vereniging, dit nieuwe tehuis te willen openen. Liever had spreker ech ter gezien dat de Burgemeester zulks persoonlijk had gedaan. Ambtsbezighe den beletten hem echter zulks. Steeds stelde het bestuur der gemeen te belang in het wel en wee dezer ver eniging en 't was hierom dat het de bouw van dit tehuis hielp bespoedigen. Met het zestal harmonieën en de diverse zangverenigingen die onze gemeente telt en die niet alleen in den lande, doch ook over 's lands grenzen beroemd zijn, is de Vriendenkring mede cultuurdraag ster. De heer van Tilborg feliciteerde de feestvierende vereniging, de hoop uit sprekend dat de Vriendenkring op 't zelfde niveau zal komen te staan waar op onze muziekverenigingen zich be vinden. Ten slotte verzocht spreker aan de vice-voorz. van de T.K.B. en de oudste der oud-leden met hem de eerste ballen te gooien. De heer v. Grinsen, oud-voorz. van De Roode Haan en erelid van de T.K.B. heeft aangename herinneringen aan De Vriendenkring, en dan gaan zijn gedach ten op de eerste plaats uit naar de heer Jac. v. Loosdrecht, die in 't verleden steeds zijn schouders zette onder de ac ties van de vereniging. Hij feliciteert de jubilerende vereniging en hoopt dat dit concours een aangenaam en succesvol kegelfestijn zal worden. Nadat nog enkelen der aanwezigen woorden van belangstelling en waarde ring hadden gesproken werd de erewijn geserveerd en geklonken op het heil der vereniging. Dan werden de drie eerste ballen ge worpen door de loco-burgemeester, de vice-voorz. der T.K.B. en de heer C. Mutsaerts als oud-lid der vereniging. Hiermede werd het officiële gedeelte der opening besloten en ving het con cours aan, waarop we nader hopen te rug te komen. JAN AARTS 90 JAAR. Heden (Vrijdag) viert Jan Aarts Sr., oud-jachtopziener alhier, zijn 90ste ver jaardag. Bijna 60 jaar was hij in dienst bij de familie Verheijen. Zijn eigenlijk tehuis zijn de velden, de wegen en de bossen; hij kent deze omgeving door en door. Nog dagelijks ziet men hem bui ten wandelen, tussen akkers en weilan den met de hem eigen regelmatige gang. Moge hij in goede gezondheid nog meer dere jaren van zijn dagelijkse wande lingen genieten WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 26 APRIL. Ie klas A. AjaxGVAV. FrisiaSneek. DOSW ageningen VSVZwolse Boys. HeraclesDe Volewfjckers, RCHEnschedese Boys. EDO—NEC. Ie klasse B. DWSHaarlem. VitesseGo Ahead. Enschede't Gooi. AchillesStormvogels. AGOVV—Blauw Wit. HeerenveenElinkwijk, Be Quick Gr.Leeuwarden. Ie klasse C. SpartaTheole. Sittardia—SVV. JulianaWillem II. BW—MVV. HBSExcelsior. BrabantiaEmma, le klasse D. FeijenoordRBC. PSV—NAC. NOAD—ADO. LimburgiaEindhoven. DHCXerxes. Hermes DVSBleljerheide TECMaurits. 2e klas A. SETSchijndel. VelocKolping SDW. Helmond—TOP. DESK—Sarto. De SpechtenWilhelmina. Woensel—RKTVV. 2e klas D. De BaronieGoes. MiddelburgRAG. TerneuzenDOSKO. Rood Wit W.—Axel. 3e klas B. RKCSt. Michielsgestel. HeusdenHieronymus. GudokBlauw Geel '38, Uno AnimoConcordia SVD. OSS '20—OJC. WSC—Zwaluw VFC. 3e klas C. DongenBaardwijk. BoeimeerVES '35 BSC—RWB. VirtusSCO. Veerse Boys—Haarsteeg Nieuwkuijk—Raamsdonk. RKJWVljjmense Boys. HeukelumWaspik. Res. 3e klas B. GW 2—WSC 2. Hieronymus 2BVV 4. RKC 2St Michielsgestel 2. TOP 2—ODC 2. CAPELLE. SPART A-NIEUWS. Zaterdag omzeilde Sparta een lastige klip door op eigen terrein NEO, dat nog geen enkele neder laag thuis was toegebracht, met 1-0 te verslaan. Dit enige doelpunt werd reeds in het eerste kwartier door de midvoor G. v. d. Mast op keurige wijze gemaakt. Door deze overwinning is Sparta mede aan het hoofd van de ranglijst geko men, n.l. gelijk met NEO en met nog 1 punt verschil met Good Luck. Zaterdag a.s. zal Sparta moe ten 'bewijzen of het een woordje zal meespreken in het kampioen schap, daar het dan uit tegen Good Lu,ck moet. Bjj een eventuele over winning staat het dan boven aan de ranglijst, wat zeer zeker moge lijk is, als er zo gespeeld wordt als tegen NEO. Het jeugdelftal was Zaterdag op bezoek bij zijn concurrent DESK en speelde 44 gelijk, zodat ook het jeugdelftal van Sparta boven aan de ranglijst staat in gelijk aan tal punten met DESK. Dit belooft ook hier spannend te worden. Za terdag speelt het jeugdelftal uit te gen „Berkdijk". Het 2e elftal speelt om 4 uur J thuis tegen Good Luck 2. Wij wensen alle spelers succes toe en hopen dat er Zaterdag weer te juichen is. Het programma voor het eerste elftal is nog: Thuis: PTT uit Bre da en NEO. Uit: SDO. 2e elftal: thuis: ONI uit 's-Gra- vemoer; uit NEO en Zwal. Boys. Jeugdelftal: thuis Berkdijk en Waspik. SPRANG. S. D. O. Zaterdag a.s. speelt het eerste elftal van SDO een thuiswedstrijd tegen NHC; aanvang 4 uur. Vrijdagavond 8 uur ledenverga dering. Deze vergadering is een voortzetting van de jaarvergade ring, gehouden op 7 April j.l. En kele belangrijke punten moesten toen blijven liggen wegens tijdge brek. WIELERCLUB OLYMPIA TE WAALWIJK ORGANISEERT le SPOORBAAN-CRITERIUM. Dat er in Waalwijk in de nabije toekomst ook op wielersportgebied iets groots staat te gebeuren, moge blyken uit mededelingen welke wij dezer dagen van het bijzonder ac tieve bestuur van de Waalwijkse Wielerclub Olympia ontvingen. Deze jonge wielerclub organi seerde reeds verleden jaar op 28 Sept. haar eerste grote wegwed strijd „De Ronde van Midden-Bra bant en zij oogstte hiermede toen reeds een uitzonderlijk groot suc ces. Sindsdien heeft Olympia niet stil gezeten en nu komt zij op 21 Juni a.s. met haar le Spoorbaan- criterium, een 100 km ronde voor amateurs en 50 km voor nieuwe lingen. Dit prachtige parcours, dat is gelegen ten Oosten van de Put straat tot Baardwijksestraat en te rug langs de sportvelden aan de overzijde van de Spoorbaan, is door zijn ligging een unicum in Nederland, daar het van alle kan ten overzien kan worden, waarbij een geluidsinstallatie, opgesteld langs de route, de verrichtingen der renners van begin tot eind voor ieder duidelijk kenbaar maakt. Voor deze ronde zijn px-achtige prijzen en premies beschikbaar, terwijl reeds door vele beste ren ners uit het gehele land werd in geschreven. Wanneer ook het weer wil meewerken, kunnen de sport liefhebbers dus verzekerd zijn van goede sport. Naast dit Spoorbaan-criterium wordt op 15 Augustus de grote wegwedstrijd „De Ronde van Mid den-Brabant", een 175 km lange wielerwedstrijd voor amateurs ver- rcden. Deze wedstrijd is thans bij. na reeds volgeboekt met een keur van Nederlands beste amateurs, die hier zullen laten zien tot welke prestaties zij kunnen komen. Op deze wegwedstrijd komen wjj t.z.t. nog terug met een routekaart en tijden van vertrek, doorkomst en aankomst in Waalwijk, terwijl de start- en finishlijn weer zoals ver leden jaar in de St. Antoniusstraat zal liggen. Het bestuur van Olympia roept ook thans weer de medewerking in van hen die verleden jaar op zo uitzonderlijk sportieve wijze mede zoi'gden voor het slagen van deze grote wegwedstrijd, en die naar wjj hopen en vertrouwen ook thans weer het mooie initiatief, dat door Olympia werd genomen, zullen steunen en doen uitgroeien tot een jaarlijks terugkerend sportfestijn van de bovenste plank, om alzo onze gemeente ook op sportgebied mede te laten tellen in de rij van gemeenten, die reeds eerder hier toe werden in staat gesteld. Steunt daarom allen de Wieler club Olympia en daardoor in de eerste plaats de mooie wielersport in onze plaats, waarin in het ver leden mannen als Frans Slaats tri omfen vierden en waarvoor ook thans weer jongeren klaar staan dit van hun grote voorganger over te nemen. Vorige week konden wjj melden dat wereldkampioen Piet v. Heus den Zondag a.s. (26 April) deel zal nemen aan de 3e Ronde van Was pik. De organisatoren hadden zich echter voorgesteld een groot „cri terium van kampioenen" te bren gen. In dit voornemen zijn zij thans volkomen geslaagd, hetgeen moge blijken uit de inschrijvingen, die de afgelopen week nog zijn binnen gekomen, t.w.Daan de Groot, kampioen van Nederland 50 km.; Jan Hijzelendoorn, kampioen van Nederland sprint. Kees Aanraad, wegkampioen van Nederland, heeft laten weten, dat hij tot zijn spijt niet kan deelnemen, aangezien hij sinds 'n maand in militaire dienst is en geen verlof kan krijgen. Wout Verhoeven, Overschie, kam pioen van Zuid-Holland en win naar van de Ronde van Noord Holland 1953; Krijn Post, Nw. Ven nep, kampioen van Noord-Holland en winnaar van het criterium van Etten 1953; Kees Verstraeten Bre da, 2e in het kampioenschap van NoordBrabant en winnaar van de 2e Ronde van Waspik; T. Kempff, Amsterdam, kampioen van Noord- Holland nieuwelingen; H. Rutten, 's-Bosch, kampioen van 'Noord- Brabant nieuwelingen; Leo Canti- neau, Breda, winnaar van de inter nationale „Devil point to point race" (2e Paasdag in Engeland) en winnaar van de Ronde van Loven Tilburg 1953; Paul Schollen Til burg, winnaar van de Ronde van Etten 1953; Wies v. Dongen Breda, winnaar van het Criterium van Gent, België, en van de Acht van Chaam 1952; Mary Ligtvoet Waal wijk, winnaar van de zeer zware Ronde van Raamsdonksveer op 2e Paasdag; en nog vele andere pro minente renners uit geheel Neder." land o.a. Wim Snijders, Halfweg; P. Muilwijk, Rotterdam; W. Gram- eenkomst tussen een organjsatjie of organisaties van werknemers met een werkgever, een organisa tie of organisaties van werkgevers. Nadat de heer Nouwens aldus in vogelvlucht enkele belangrijke as pecten van het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen had be handeld, was er voor de aanwezi gen gelegenheid vragen te stellen, waardoor verschillende punten verduidelijkt werden. Uit dit overzicht van de causerie moge blijken dat ze bepaald voor meerderen van belang was dan voor de enkelen die er waren. Het was dan ook geen wonder dat voorzitter v. Mosselveld zijn teleur stelling over de slechte opkomst uitsprak. En als de wegblijvers nu nog maar eens inzagen dat ze er zichzelf het meest mee hebben ser, Siebengewald; L. Boellard Am sterdam; W. Rusman, Haarlem; M. Wolfs, Vlijmen; Arie Geluk Rotter dam; G. Verhoeve, Tilburg; J. Bruggenkamp, IJmuiden; H. v. d. Elshout, Made; P. de Bruijn, Roo sendaal; Wim Holleeder, Amster dam; P. Emmen, Raamsdonksveer; J. Kuljs, 's-Bosch; J. Konings, J. Driessen, enz. enz. Dit is toch wel een keurtroep uit Nederlands beste amateurs zoals er zelden in Nederland een aan de zelfde wedstrijd deelneemt; het is dan ook waarlijk een Nationaal Criterium van Kampioenen in de beste betekenis. Bovengenoemde amateurs heb ben stuk voor stuk reeds bewezen, dat zij tot grootse prestaties in staat zijn en steeds bereid zijn hun ui terste krachten te geven voor de overwinning. Het is onmogelijk om uit zo'n sterk veld renners een of twee vermoedelijke winnaars aan te tippen. Het zal een spannende strijd zijn, waarvan de toeschou wers zullen genieten. Voor de tenners is de concur rentie groot en de strijd zal zwaar zijn, terwijl 't voor Kees Verstrae ten, de houder van de prachtige wisselbeker „De Grote Prijs van Waspik" een moeilijke opgave zal zijn deze tegen dergelijke cracks allen belust op de overwinning, te verdedigen. Maar toch zal Ver straeten er alles op zetten om deze wisselprijs weer te winnen, daar deze dan zijn eigendom wordt. ARBEIDSVERHOUDINGEN. Op de laatste ontwikkelingsavond van de K.A.B. was de spreker de heer C. Nouwens, directeur van hel Gewestelijk Arbeidsbureau in Tilburg, die volgens het program zou spreken over arbeidsbemidde ling en wat daarmee verband houdt. Tengevolge van de minieme belangstelling van de leden van de K.A.B. inclusief het bestuur waren er niet meer dan tien aan wezig werd besloten het onder werp aanmerkelijk in te krimpen tot een causerie over het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudin gen. Gelukkig trok de heer Nou wens zich niets aan van de afwe zigen en gaf hij een boeiende uit eenzetting over deze tamelijk inge wikkelde materie, waarvan de aan wezigen de vruchten plukten die de afwezigen misschien harder nodig hadden. Voor de oorlog, aldus de heer Nouwens, was er vrije arbeidsbe middeling, d.w.z. er was vrij ver keer tussen werkgevers en werk nemers. Worden er beperkende maatregelen genomen, zoals tijdens de bezetting en in mindere mate ook na de oorlog, dan spreekt men van arbeidsvoorziening. In Juli 1944 werd het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen uitgevaardigd, dat het verkeer op de arbeidsmarkt en de loonpoli tiek regelt. De bedoeling daarvan was tweeledig: enerzijds evenwicht te brengen en te bewaren in vraag en aanbod tussen de verschillende takken van industrie en in elke tak, anderzijds het verzekeren van een redelijk loon voor de arbeider, maar zodanig in de hand gehouden dat het mogelijk is te produceren tegen een prijs die concurrentie met het buitenland mogelijk maakt. Dit is gelukt, zei de heer Nouwens, hank zij de offers die mede van arbeiderszijde zijn gebracht. Men zag in dat beperkingen van het vrije verkeer op de arbeidsmarkt en van de lonen noodzakelijk was voor het algemeen belang. Vervolgens behandelde de inlei der enkele belangrijke punten uit de inhoud van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen;, zo als het herplaatsingsrecht, dat nu nog vooral van belang is voor dienstplichtigen, het verbod voor werkgever en voor werknemer de arbeidsverhouding te verbreken zonder goedvinden van de direc teur van het Gewestelijk Arbeids bureau, tenzij het ontslag wordt ge. geven met wederzijds goedvinden of om dringende reden, in welk laatste geval de rechter uitspraak doet; de directeur van het G.A.B. gaat voor zijn beslissing te rade bij de adviescommissie van werkge vers en werknemers of zoals in de schoenindustrie bij de ver- trouwensinstantie. Tot het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen hoort ook het verbod korter dan 48 uur te laten werken. Met betrekking tot de lonen hoort er toe de C.A.O., de arbeidsover- EMMABLOEMCOLLECTE. De verkoop van de bloempjes is ditmaal bijzonder goed geslaagd. De opbrengst bedroeg 199.85. Het hoogste bedrag in één busje was 25.48. Hartelijk dank aan allen die tot dit succes hebben medegewerkt. WAALWIJKS BELANG. Algemene ledenvergadering op Woensdag 29 April 1953 's avonds 8 uur in Hotel Verwiel. Aan de orde: 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag secretaris. 3. Verkiezing van 3 bestuursle den wegens periodieke aftreding der heren A. Meljs, Norb. v. Loon en Jan Tielen (herkiesbaar). 4. Keuze van een bestuurslid wegens ontslagname van de heer H. Hoffmans Jr. 5. Mededelingen omtrent stads feesten, tentoonstelling enz. 6. Rondvraag en sluiting. FEESTAVOND TROKED SCHOENFABRIEK. 't Personeel der Troked Schoen fabriek A. en J. de Kort had nog een feestavond in 't vet vanwege de zilveren bruiloft van een der directeuren de heer Alfons de Kort en 't huwelijk van de heer Jos de Kort en deze werd 1.1. Zaterdag avond gerealiseerd in hotel De Twee Kolommen. Daar waren firmanten en familie met administratief en technisch personeel bijeen, daar werd ge speecht, muziek gemaakt, gezon gen, voorgedragen en gedanst dat het een lust was en de Twee Ko lommen zorgde voor prima ver zorging in elk opzicht, zodat deze avond bijzonder slaagde en allen hoogst voldaan waren over het geen hier op elk gebied werd ge boden, een feestavond die lang in ieders geheugen zal voortleven. OPERETTE „CAUBER ELSJE". De een houdt meer van muziek en zang, de ander meer van toneel, hetzij drama of blijspel, maar van een operette kan iedereen genieten omdat het een prettige combinatie is van spel, zang en dans, van ernst en luim, van romantiek en intrige, met aan het slot altijd een geluk kige ontknoping. De operette ,Cauber Elsje" maakt hierop geen uitzondering: leuke melodietjes van koren en solisten, afgewisseld door veel toneelspel en in het tweede bedrijf bovendien 'n aardig ballet door 'n meisjesgroep van „Kunst en Kracht". Gezien -de grote belangstelling, waarin de vorige operette-opvoe ringen van „Tot Bloei der Toon kunst" zich mochten verheugen, twijfelen wij er niet aan of ook de ze operette zal weer een talrijk pu bliek trekken. Temeer verwachten wij dit omdat „Cauber Elsje" voor het Waalwijkse publiek nieuw is, zulks in tegenstelling tot de vier vorige operettes die vroeger hier of in onze omgeving reeds eerder waren opgevoerd. Aanvankelijk lag het in de be doeling de opvoeringen van a.s. Zaterdag en Zondag uitsluitend voor donateurs te geven, doch er kwamen reeds zoveel aanvragen van andere zijden binnen, dat men besloot, zover de plaatsruimte het toelaat, de opvoeringen ook voor andere belangstellenden toeganke lijk te stellen. Wij verwijzen voor nadere bfj- zondei'heden naar de advertentie in dit nummer en wensen „Tot Bloei der Toonkunst" veel succes met deze, haar vijfde operette. Musis Sacrum. De Straat. Zaterdag, Zondag en Maandag wordt in dit theater de film „De Straat" vex'toond, een Zweedse rol prent die het ware verhaal wil zijn van een jonge vrouw, die na een armoedige en vreugdeloze jeugd naar de stad komt, waar zij 'n aan tal vriendinnen krijgt, die niet van de beste soort zijn. Zij komt in ken nis met een gewetenloos sujet, dat echter, gelukkig voor het meisje, enige tijd de gevangenis in gaat. Ondertussen trouwt zij en is enige tijd heel gelukkig, maar dan duikt het verleden weer op in de pei-- soon van haar vroegere minnaar, wier macht over haar sterker is dan haar wil. Haar laatste wanho pige poging om terug te keren tot een normaal gelukkig leven, wan- peer zij haar man verlaten heeft, is tot mislukking gedoemd. De bioscoopbezoeker begrijpt reeds dat deze film het nodige on derscheidingsvermogen vraagt en daarom alleen aangeraden kan worden voor volwassen personen. De Bruid had geen tijd. Een jonge man wordt, wanneer hem een ongeluk is overkomen, geholpen door een knappe, jonge dokteres, op wie hij verliefd wordt en met wie hij "trouwt. Echter ont waakt de jalouzie in hem, de jalou- zie op de vele mannelijke patiën ten van zijn vrouw en wanneer z'n vrouw hem verwijt dat hij 'n grote nietsnut is, verlaat hij haar om te tonen dat dit niet waar is. Hij slaagt er werkelijk in tenslotte te tonen tot iels in staat te zijn en ook slaagt hij er in te langen leste zijn vrouw voor zich te winnen. Het is een verkwikkende dwaze geschiedenis, die in een vlot tempo wordt gebracht. HET TOONKUNSTKOOR AFD. TILBURG ZINGT Li tl „c-AKxvtixNA BURANA iet opening der Festiviteiten bij gele- genneid van net de Lustrum van het iii- ourgs btudenten-Corps „Sint Ulotzal het ioonkunstkoor /ud. Tilburg op i Mei a.s. een uitvoering geven van fragmenten uit „Lier Messias van Han del en als clou van dit concert de mees terlijke compositie van Garl Urlt de „Carmina Burana Zoais reeds aange kondigd is, verlenen aan deze uitvoe ring eveneens medewerking de zeer be gaafde en uitstekende sopraan Annie van Veldhoven, de beste Nederlandse bas-bariton Herman Schey en de jonge talentvolle tenor Gerard1 Honig. De be geleiding wordt verzorgd door Het Bra bants Orkest, plus 4 slagwerkers èn 2 pianisten. Van de dirigent Phons Dusch ontvin gen wij de volgende verklaring over de inhoud van de Carmina Burana (Liede ren uit Benediktbeuern). Een verzameling van lyrische en dra matische gedichten, die in vier grote groepen verdeeld zijn en in de eerste heltt van de dertiende eeuw in het klooster „Benediktbeuern" zijn aange legd en thans in de Münchener Staats bibliotheek ^ijn ondergebracht. Deze handschriften behoren als „Co dex latinus 4660" tot de meest waarde volle van deze bibliotheek. De inhoud van deze liederen, waar van enkele stammen uit Engeland en Frankrijk, is geschreven afwisselend in het llVliddel-latijn, Middelhoogduits en Proven^aals. De dichters, behalve Archipoeta, zijn onbekend en men neemt aan, dat de teksten zijn samengesteld door jonge clerici en zgn. goliarden. Deze vaganten liederen werden ge zongen door reizende en trekkende stu denten, een losbandig, zwervend volkje, dat van aardse goederen gespeend, een soort bohème vormde, jonge mensen met fel bloed, een lege beurs en een talent vol hoofd; ze verdeelden hun bestaan tussen de vreugden van de wereld en de problemen van hun studie. Deze gedichten zijn voor het eerst door Schmeller in 1847 volledig uitge geven onder de naam „Carmina burana De eerste groep bestaat uit de „Se- ria", moralisch-satirische gedichten over het verloop van de wereld en over de natuur; de tweede uit liefdesliederen, de derde uit drink-, speel- en vaganten lie deren, terwijl de laatste groep twee geestelijke drama's bevat: het Paas- en Kerstspel. De vorm, uit de kerkelijke hymnen ontwikkeld, vertoont kunstvolle rhyth- men in strofen met twee en drie smaak vol door elkaar geslingerde rijmen, waar op soms refrein van enkele verzen. In Carmina burana uit zich de vreug de van het leven, die scherts, zelfironie en ernst laat afwisselen met geleerde pronk, oude wijsheid, eenvoudig natuur genot en soms onbeschaamde zinnelust. De componist Carl Orff, die uit de „wereldse" teksten de studentenlie deren een Cantate samengesteld heeft voor koor, soli en orkest, heeft het ac cent van deze primitieve, naïeve liede ren speciaal gelegd op het rhythmische element en de karakteristieke instrumen tatie, waardoor het geheel van een fas cinerende werking is en het karakter van het volks- en danslied sterk belicht wordt. De Carmina burana wordt gezongen in de originele teksten. De Nederlandse vrije vertaling, welke in het tekstboekje voorkomt, maakt geen aanspraak op literaire waarde, maar wil alleen de betekenis van de originele tekst weergeven.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 3