DE ECHO VAN HET ZUIDEN „Csuher Elsje" Deken Rooijackers BAL in „ïhalü VRIJDAG 24!APRIL 1953 76 e Jaargang No. 33 legde de eerste steen voor de nieuwe Kerk te Drunen. Grote belangstelling van autoriteiten en parochianen. Waalwijkse Harmonie ST. CRISPIJN Tachtig jaar na de eerste steenlegging voor de oude kerk door Deken van Rijckevorsel, acht jaar na het verwoes ten van de oude kerk onder het pasto raat van Deken Goossens, legde Maan dagavond onder massale belangstelling van de zijde der parochianen, Deken Rooijackers, herder en bouwpastoor, op plechtige wijze de eerste steen voor het nieuwe Godshuis, dat, aldus de inge metselde oorkonde, gebouwd kan wor den dank zij de milde gave en de offer bereidheid der parochianen. Het was voor Drunen Maandagavond een historisch gebeuren. Met weemoed in het hart zag men om naar het ver leden, hoopvol en vol vreugde blikte men de toekomst in. De oude kerk, door de voorgangers van Deken Rooijackers zo dikwijls ver fraaid en gemaakt tot een tempel waar aan velen nog zulke dankbare herinne ringen hebben, keert nooit weerom. Maar met vastberadenheid, offerzin en door zetting is men begonnen aan een nieu we kerk, de wens van de gehele paro chie. Wanneer Deken Rooijackers aan het begin van deze plechtigheid zegt„meer dan ooit zult gij U thans parochianen voelen, zoals ik mij thans meer dan ooit Uw herder voel dan voelt iedereen dat hier pastoor en parochie elkaar treffen, bezield met deze ene wilde kerk. Deken Rooijackers is de verpersoon lijking, van de vastberaden wil van het Drunense volk, dat een grote wens heeft een kerk, een fraaie kerk, daarvoor moet alles wijken, daarvoor kan, mag en is niets te veel. De plechtigheid begon met een kort Lof, waarna de steen, op een mooi ver sierde baar gedragen, door bruidjes naar de nieuwe in aanbouw zijnde kerk werd vervoerd. Door de jeugdbeweging werd in deze stoet ook medegevoerd een groot houten kruis, dat werd geplaatst op de plaats waar straks het altaar zal verrij zen. De stoet werd geopend door de kruisdrager, waarachter volgde de Kon. Erk. R.K. Harmonie Beatrix. De ge noemde steen gedragen door bruidjes, de schooljeugd, de verschillende verenigin gen en deputaties der jeugdbeweging met het kruis, direct gevolgd door Deken Rooijackers met zijn kapelaans en ver der het kerkbestuur, gemeentebestuur, de architect de heer de Leur, de aannemers de heren de Bont en verdere genodig den en parochianen. Op de plaats aangekomen riep Deken Rooijackers de talrijke aanwezigen een welkom toe en wees op de historische daad welke men thans ging verrichten. Vol aandacht en devotie volgden al len hierna de zinrijke plechtigheden, de wijding van het kruis, de planting daar van en de wijding van de steen en de plaatsing hiervan. Hierna volgde de voorlezing van de oorkonde, die werd ondertekend door Deken Rooijackers, de heren van het Kerkbestuur, door de E.A. heer Burge meester en door een aantal schoolkin deren door het lot hiervoor aangewezen. Deze oorkonde werd in de eerste steen ingemetseld. Hierna zong het kerkkoor Haec dies, waarna onder doodse stilte werd ge luisterd naar de voordracht van een ge dicht van Rector Beexs door Jeanne v. d. Hoven gesproken. De plechtigheid werd gesloten door de E.A. heer Burgemeester Snels, met een kort woord namens de gemeentena ren, waarin spreker de belofte deed t.z.t. een Orgelfonds daar te stellen. Besloten werd met een kort gebed, uitgesproken door de E.A. heer Burgemeester. Deken Rooijackers legt de eerste steen. De eerste steen. De eerste steen welke Maandagavond werd ingemetseld in de muur van de nieuwe kerk, is een zeer bijzondere. De ze steen is dezelfde die eertijds als eer ste steen werd inaemetseld in de oud- kerk. Maar niet alleen daarom is hij een bijzondere. In deze steen zit n.l. nog een klein steentje, travertijnsteen, afkomstig uit de catacombe van Callixtus uit Rome. Dit stuk travertijnsteen werd door Deken van Rijckevorsel 80 jaar aeleden aan Paus Pius IX gevraagd voor de nieuwe kerk, en het werd gegeven als dank voor de elf Zouaven welke Drunen naar Rome had gezonden om de rechten van de Paus te gaan verdedigen. De grote steen draagt als opschrift Funda nos in Pace (Grondvest ons in vrede). De nieuwe Kerk van Drunen. De /toekomstige kerk van Drunen, waarvan Maandag j.l. de eerste steen is gelegd, zal gaan behoren, met haar bijna 1200 zitplaatsen, tot een van de groot ste van het Bisdom Een van de eerste voorwaarden die het kerkbestuur stelde, was dat overal het altaar gezien moest kunnen worden. Men heeft het daarom niet in de lengte. De nieuwe kerk van Drunen maar in de breedte gezocht. Heel de breedte van het middenschip, 14 M. lang, zal worden overkoepeld door gewelven. Vooraan wordt de kerk 37 M breed met de uitbouwen aan beide zijden van het priesterkoor. De totale lengte bedraagt 55 M. De Architect is de heer H. C. v. d. Leur, een leerling van de bekende monnik-bouwmeester Dom. Paul Bellot O.S.B. Met deze bouwde hij reeds ver schillende kerken in het buitenland en Nederland. Zelf bouwde hij reeds kerken in Vorstenbosch, Linth, Groningen, Bolsward, Utrecht, Oudenrijn en Wy- chen. Zoals men vroeger kerken bouw de die men kon indelen bij een bepaald type, is dit voor deze niet mogelijk. Het is een moderne kerk. Een aanvaarding van het nieuwe met waar dit kon en behoud van het goede uit het oude. De kerk komt geheel vrij te liggen aan het dorpsplein, wat het met het raadhuis en verdere bebouwing zal gaan beheersen. De kerk wordt gebouwd door de firma de Bont-van Huiten voor een bedrag van 408.000. mssm ZONDAGSDIENST 26 April 1953. Arts: Dr Langemeijer Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 26 April 1953. 10 uur: Ds. W. C. v. Burgeler. Extra collecte. DE RAMP. Een aangrijpende herinnering aan mateloos leed. Dezer dagen kwam het eerste exemplaar van hei boek ter perse, dat door een prachtige samenwer king van de Nederlandse boeken wereld wordl uitgegeven ten bate van het Nationaal Rampenfonds, „Moge deze uitgave, ontstaan uit de spontane samenwerking der ge hele Nederlandse Boekenwereld, haar aandeel hebben in de leni ging van de nood; een herinnering zijn aan de schokkende Februari dagen; en tevens een klein monu ment vormen voor het saamhorig heidsgevoel van ons volk". Deze woorden schrijft H. M. Koningin Juliana in deze uitgave, die inder daad in alle opzichten aan het ge stelde doel beantwoordt, getuige de oplage van 675.000 exemplaren, getuige de buitengewoon sugges tieve manier waarop die verschrik kelijke dagen onder woorden en in beeld zijn igebracht, getuige ook de wijze, waarop de geweldige hulp vaardigheid in dit boek een blij vende gestalte kreeg. We kunnen niet anders doen dan de Nederlandse Boekenwereld ge lukwensen, dat zij op een zo des kundige en uitstekend verzorgde manier een zo welkome hulp heeft verleend. Ook in dat opzicht is 't boek „een klein monument voor het saamhorigheidsgevoel". Zeer suggestieve foto's, waar voor een heel wat grotere plaats is ingeruimd dan voor de bescheiden zich niet opdringende tekst, hou den de herinnering aan de vrese lijke ramp schrijnend en doen de ontroering weer heviger worden bij het zien van zo grote, zo ^elf- vergeten offervaardigheid. In dit boek heeft het beste en edelste van ons volk een gestalte gekregen, want naast de zeer gro te deernis die het boek opwekt, geeft het ons toch ook de overtui ging, dat Nederland zal herwinnen wat het verloor en dat „men er niet aan denkt de oude grond, die zoveel stormen doorstond, prijs te geven". Dit hoek zal, hopen wij, zijn weg over ons land vinden; aan alle voorwaarden hiertoe is voldaan. EEN STRALENDE GOUDEN BRUILOFT. Een onvergetelijke dag voor Willem Hens en zijn vrouw. Stralend scheen de zon Woens dagmorgen en even stralend was het geluk van de heer en mevrouw W, Hens-van Huiten, die dien dag hun gouden huwelijksfeest vierden. Vijftig jaren getrouwd te zijn, vijf tig jaren alle lief en ook het leed met elkaar gedeeld te hebben vijf tig jaren gewerkt te hebben, tot de familienaam een begrip is gewor den in de schilderswereld, vijftig jaren ook steeds de achting en het respect te hebben verdiend van al le inwoners. Zij hebben het deze dag gevierd, samen met hun kin deren en kleinkinderen en andere familieleden, samen met de buurt, die hun huis versierd had met stra lende narcissen en die 't 's avonds feestelijk had verlicht. Om half tien vertrok de lange stoet van auto's naar de kerk; de versierde auto van het bruidspaar werd omgeven door een stoet van bruidjes in blinkend wit en voor„ °P ging een miniatuur bruidspaar, heel parmantig. In de versierde kerk van St. Jan droeg de ZeerEerw. Heer Hens, conrector van Mariënburg te 'sHer- togenbosch, een neef van het gou den paar, de plechtige H. Mis op, hierbij geassisteerd door de Wel- Eerw. Heren kapelaans v. d. Heu vel en Wassenberg; het zangkoor zong de driestemmige Mis van Pe- rosi. Na de H. Mis ging de stoet naar Hotel Verwiel, waar het feest werd voortgezet. De bruidjes vertolkten hun vreugde in een lied, er werd een fraaie fruitmand aangeboden en een bruidje hield hierbij een mooie aanspraak. Receptie. Aan het begin van de receptie, die om half 2 begon, bood 't buurt- comité de gelukwensen en het ca deau van de buurt aan bij monde van dokter Lenglet. Hij merkte op dat men, het bruidspaar ziende, zich zou kunnen afvragen: zijn ze wel 50 jaar getrouwd? Nog steeds was Willem Hens een figuur in het» Waalwjjkse leven en al kwam de bruid niet zo in het openbaar, toch leefde zjj mee met wat in haar fa milie voorviel. Bovendien had zij niet het minst zware deel gedra gen. Het bruidspaar had zorgen en teleurstellingen gekend, maar die had het dank zij Gods hulp over wonnen. Ook was er veel goeds geweest en daarvoor paste dank baarheid, waarvan ook de H. Mis van 's morgens een uiting was. Dokter Lenglet wenste bruid en bruidegom nog een lang en geluk- wig leven toe, even lang als de ta fel die hij namens de hele buurt als de stoffelijke vorm der geluk wensen aanbood en waaraan de hele huurt had bijgedragen. Hij memoreerde ook het gouden jubi leum van de firma W. Hens ge sticht door Willem Hens en later voortgezet met zijn zoons. Zij had veel goeds gemaakt, niet alleen ge woon schilderwerk, en dokter Lenglet sprak de wens uit dat zij nog lang zou mogen groeien en bloeien onder leiding van de zoons, maar ook onder het wakend oog van Willem. Tenslotte dankte hij de buurt voor de medewerking aan de voorbereidingen van *het feest. Daarna begon de eigenlijke re ceptie, gedurende welke zeer velen het gouden paar Hens persoonlijk hun gelukwensen kwamen aanbie den. Wij merkten o.a. op de Eerw. Heren Geestelijken van de St. Jans parochie. Een schat van bloemen gaf de receptie een waardige en feestelijke entourage. In de middagureft was er in de zaal van de heer v. d. Pluijm een filmvoorstelling voor de kinderen van 6 tot en met 12 jaar, waar aan de jeugd ook een welkome tracta- tie werd verstrekt. 's Avonds omstreeks 7 uur bracht de Harmonie St. Crispijn een klin kende serenade en was er een film voorstelling voor de oudere kin deren, terwijl de feestviering van familie en genodigden in Hotel Verwiel werd voortgezet. Het was voor de familie Hens ongetwijfeld een stralende feest dag, waarop duidelijk is gebleken hoezeer het gouden paar de sym pathie geniet van talloze ingezete nen. Nogmaals sluiten wij ons aan bij de lange rij van al degenen die op de een of andere wijze hun geluk wensen hebben aangeboden. Het feest zal Zaterdagavond wor den besloten met een feestavond voor de buurt in de zaal van de heer v. d. Pluijm. KROMSTAF-COLLECTE. De collecte voor het huldeblijk aan de Nederlandse Bisschoppen, die Zondag j.l. in alle kerken van ons land" werd gehouden, bracht in de parochie St. Jan 585.en in de parochie St. Clemens 120.op. HET ST. JORISFEEST DER R.K. VERKENNERS. Gisteren hebben de R.K. Verken ners hun feest gevierd, het feest Van St. Joris. Om half zeven gingen zij naar de kerk van St. Jan, waar een H. Mis werd opgedragen; de St. Jorisbloem werd gewijd en alle scouts nader den ter Heilige Tafel. Op het Raadhuisplein volgde toen de Vlaggenparade en het uitreiken der rode St. Joristulpen, waarna men gezamenlijk ontbeet. Om half 6 was er een groot St. Jorisspel in de hei en 's avonds het traditionele St. Joriskampvuur on der leiding van Hopman Antoon Klaassen, waar o.m. de St. Joris- boodschap werd voorgelezen, de hernieuwing der belofte van Horde en Troep plaats vond. Bij deze gelegenheid gebruikte men reeds het nieuwe Hoofdkwar tier aan de Winterdijk, dat echter nog niet officiëel in gebruik is ge nomen. SCHOENENRIT. De door de Automobielclub ,,De Langstraat telken jare te organise ren schoenenrit zal dit jaar verre den worden op 25 Mei, 2e Pink sterdag. WAALWIJKS BELANG. Op 4 Mei zal door Waalwij ks Be lang de gebruikelijke Dodenher denking worden georganiseerd met stille tocht naar het monument, waar de herdenking plaats heeft. Zoals bekend, zal de Liedertafel na afloop in het K.A.B.-gebouw fragmenten uit het Requiem van Mozart en nog enige toepasselijke liederen uitvoeren met korte decla matie. 5 Mei (Bevrijdingsdag) hoopt Waalwijks Belang het publiek een concert aan te bieden. B. B. A. De B.B.A. deelt ons mee dat lijn 36 WaalwijkTilburg v.v. vanaf a.s. Zaterdagmiddag 12 uur weer de gewone route zal rijden door de Besoyensestraat via de Grotestraat naar het Raadhuisplein en omge keerd. 4 MEI: MOZARTS REQUIEM TER HERDENKING. „Oefening en Vermaak" poogt een traditie te vestigen. Na de stille tocht, we hebben het al eerder bericht, op 4 Mei, waar mee Waalwijks Belang ons telken- jare in staat stelt de doden, geval len in de oorlog, te herdenken, zal de Liedertafel „Oefening en Ver maak" in de Gildenbondzaal op een andere wijze onze doden herdenken, namelijk met een uitvoering van een aantal fragmenten uit het on volprezen „Requiem" van Wolfgang Amadeus Mozart. Dit initiatief valt in ieder opzicht toe te juichen; niet alleen toont de Liedertafel hiermee duidelijk dat haar streven naar het steeds betere in muzikaal opzicht niet bij een voornemen blijft, maar ook zal de herdenking der Waalwijkse doden er in stemming en pieusiteit aan winnen, en meerdere mensen zul len daadwerkelijk bij deze herden king betrokken worden, zodat de herdenking wellicht massaler wordt U GAAT TOCH CC K 7 naar de OPERETTE (Elstein van Caub.) Zaterdag 25 en Zondag 26 April in f i -fe. 8 uur in het PATRONAATSGEBOUW Min. Loeffstraat. Entréa (1.50 en f 1.00 Plaatsbespreken: Zaterdag 3—4 en Zondag 12—12 30 uur aan de zaal Telefonisch No. 2955. en meer ingang zal vinden bij het publiek, dat, we moeten het tot on ze schande bekennen, de laatste ja ren zich weinig aan de herdenking van hen die onze vrijheid met hun dood betaalden, gelegen liet liggen. Vooropgesteld echter dient te wor den, zoals het bestuur van de Lie dertafel ons verzekerde, dat men deze plechtigheid allerminst moet beschouwen als een uitvoering of een concert; het wil een pieuse her denking zijn en ieder ander karak ter zal vreemd zijn aan deze plech tigheid. We hebben reeds meermalen de repetities van het Koor bijgewoond en we kunnen U verzekeren dat geen werk zich in grotere en betere mate leent voor dit doel dan De Requiem-mis, zoals Mozart die toonzette. Het is een Werk van een zeer innige schoonheid, een vroom gebed, dat God de zielen der afge storvenen genadig mag zijn. Met overgave zullen de zangeressen en zangers van Oefening en Vermaak enkele grote fragmenten, n.l. het „Dies Irae" en het „Domine Jesu Christe" zingen, begeleid door het Waalwijks Kamerorkest, dat na ge degen repetities reeds uitgegroeid is tot een ensemble dat meer en meer bewijst in staat te zijn iets goeds te brengen en dat voor deze gelegen heid is versterkt door een 8-tal musici van Het Brabants Orkest; we hebben dit versterkt orkest aan het werk gehoord en het staat bij ons vast dat het in staat is tot een zeer goede begeleiding. Als solisten zullen optreden de dames Mevr. Spijkerman-Dupont, sopraan; Mevr. van Laarhoven-de Kort, alt; de heren M. Hesselberth, tenor; Harry Vesters, bas. Naast deze fragmenten uit het Requiem, zal het koor nog zingen het Wilhelmus, het Lijdensmotet van Josquin des Prés „O Domine Jesu" en „Tenebrae factae sunt" van J. M. Hay dn. De muzikale ge deelten van deze herdenking wor den afgewisseld met een declama tie. We kunnen tenslotte niet beter doen dan onze lezers aansporen van hun belangstelling voor dit initia tief te doen blijken, maar vooral, want het is het koor en het orkest niet om belangstelling te doen, om met hen onze dierbare doden te herdenken. Het is niet te veel ge vraagd, wanneer wij eens een en kele keer een vrome gedachte wij den aan hen die alles gaven. A.S. ZONDAG BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Maria J. G., dv. G. H. Maas-Hombergen; Pieternella A., dv. H. L. Emmers-Struijk te Sprang- Capelle; Martinus M. G. M., zv. G. P. v. d. Hoven-Vugts; Johanna J., dv. A. K. v. Oversteeg-v. Dijk te Sprang-Capelle; Johannes M„ zv. L. M. Dollekens-Out; Wilhelmina A. G., dv. M. v. Bokhoven-van den Broek; Jacoba D. E. M., dv. A. C. M. v. d. Heuvel-v. Boekei. Overleden: Jacoba D. E. M. v. d. Heuvel, 3 dagen; Cornelia M. van Kempen, 67 j., echtg. van W. P. C. de Bont. Huw.-aangiften: A. J. v. Roij 24 j. te Udenhout en E. H. Sulsters 22 j. te Waalwijk; A. D. v. Nunen 27 j. en A. J. v. Helden 26 j., beiden te Waalwijk; H. J. Maas 35 j. te Dru nen en J. J. Klerx 26 j. te Waal wijk; B. A. J. v. d. Ven 31 j. te Waalwijk en A. J. Verhoeven 26 j. te Waalwijk. Gehuwd: P. J. v. Zwietering 18 j. te Sprang-Capelle en J. M. Ver schuren 17 jaar te Waalwijk; H. Nieuwkoop 31 j. te Eethen en A. C. Maijers 21 j. te Waalwijk; A. J. V. d. Gouw 28 j. te Loonopzand en H. C. M. Claassen 26 j. te Waalwijk. Ingekomen: H. K. Ang en echtg. van Indonesië; G. Ligtvoet van Loonopzand; F. Groeneboer van Soest; G. Couwenbergh van Ter- neuzen; H. P. Verhagen van Oos terhout; H. J. de Jongh en gezin van Raamsdonk; F. v. d. Leur van 's-Hertogenbosch. Vertrokken: C. v. d. Krabben naar 's-Bosch; J. M. A. v. Raams donk en echtg. naar Eindhoven; P. J. E. v. Sambeeck naar Geldrop. Dank zij de medewerking van geheel Waalwijks burgerij, hebben wij onze nieuwe bezetting gekocht. A.s. Zondag 26 April van 12 tot 2 uur nodigen wij U allen uit onze nieuwe aanwinsten te komen bezichtigen in Zaal „Thalia". Het koper is geheel van het bekende merk Mahillon, de clarinet - ten van Klingson en de saxophoons van het merk Toneking. - Na de tentoonstelling worden de instrumenten uitgereikt aan de muzikanten, en wij hopen dat zij hierop spoedig zullen zijn inge speeld en U eerstdaags met een muzikale wandeling, nogmaals onze erkentelijkheid kunnen betuigen.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5