I Wijde Wereld «EMKES Natuurfrisse adem met PEPKA DE LMGSimi DE ECHO VAN HET ZUIDEN Nieuwe Parlementen. WASPIK ORUNEH HEUSDEN HAARSTEEG SPRANG-CAPELLE SPRANG NIEUWKUIJK UIT DE Gemeenteraad Heusden een 203 Qmqmti Jos. v. d. Lee en Zn. Chlorophyll tandpasta imp-: *^B00CPflRD'S PUTOM0BIELBEDRUF - NIJMEGEN Agent: GARAGE SCHOEP, Tel 2383, WAALWIJK BUSDIENST HEUSDEN—DRUNEN. VRIJDAG 24 APRIL 1953. 76e JAARGANG No. 33 In verschillende landen hebben de staatsburgers de laatste weken weer hun demokratisch recht gehanteerd door een nieuwe volksvertegenwoordiging te kie zen. Dat gebeurde achtereenvolgens in Zuid-Afrika, Japan en Denemarken, waaruit men de conclusie zou kunnen trekken dat de demokratische instellin gen wijd verspreid zijn en dat de wereld, hoe verdeeld zij voor de rest ook is, het daarin eens is. Het is maar de vraag of die demokratische vorm een gelijkwaar dige inhoud dekt. Want wezen en waar de der demokratie steken natuurlijk niet in algemene verkiezingen, al horen die er bij, maar eerder in de geest volgens welke een land geregeerd wordt. Wanneer men dan de overwinning bekijkt die de Nationale Partij van premier Malan vorige week in Zuid- Afrika heeft behaald, is men geneigd te gaan twijfelen of daarmee de demokra tie is gediend. Niet dat deze overwin ning met ongeoorloofde middelen tot stand zou zijn gekomen, al heeft Malan wel zoveel mogelijk profijt getrokken van zijn positie, maar ook dat is een goed demokratisch recht wanneer men de meerderheid achter zich heeft. Dat neemt evenwel niet weg dat de uitslag niet helemaal de krachtsverhoudingen weergeeft. Dat was in 1948, toen Ma lan aan het bewind kwam, al niet het geval, want ondanks de absolute meer derheid die hij in het parlement ver kreeg, had hij maar twee vijfden van de stemmen op zich verenigd. Nu is zijn meerderheid nog groter geworden, niet op de eerste plaats door een groter aantal stemmen, maar doordat de gren zen van de kiesdistricten in het voordeel van de Nationale Partij zijn gewijzigd, zodat het platteland, waar Malan zijn grootste aanhang heeft, de stad, waar de oppositie de meeste stemmen kreeg, overstemde. Tot zover kan er niet zo veel bezwaar zijn tegen de gang van za ken. Minder demokratisch is echter dat de bevolking van het land zelf, de in boorlingen, geen stemrecht hebben, waardoor zij niet mee konden beslissen door wie ze geregeerd wensen te wor den. Anders had de uitslag wel eens an ders kunnen zijn. Immers, men kan zich moeilijk voorstellen dat juist Malan hun favoriet zou zijn, gezien het feit dat hij de vader is der apartheidswetten die aan de inboorlingen de rechten ontne men waarop zij recht menen te hebben. En als dus de premier in zijn stembus overwinning de goedkeuring ziet van Zijn apartheidspolitiek, heeft hij maar half gelijk als degenen om wie het gaat daarover niet mee hebben mogen beslis sen. In ieder geval zal Malan op de weg die hij ingeslagen is doorgaan, terwijl van de andere kant het verzet gehand haafd zal blijven en niet onmogelijk zal toenemen. Het is moeilijk te beoordelen in hoeverre de politiek van de Zuidafri- kaanse regering politiek noodzakelijk is, maar het is niet ondienstig de vraag te stellen in hoeverre ze etisch geoor loofd is, afgezien nog van de gevaren die ze in zich bergt. Dat die niet denk beeldig zijn, bewijzen de moeilijkheden die de Engelsen ondervinden met de Mau-Mau in Kenya. Aan geen enkele verklaring van gelijkheid van alle men sen heeft men iets, als nog op zoveel plaatsen die gelijkheid voor een deel van de mensheid een droom is omdat ze niet te pas komt in de politieke kraam van hen die het voor het zeggen hebben. Depot-agent Langstraat e.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwijk, Tel. 2971 In Japan stonden bij de verkiezingen heel andere dingen op het spel en ze zijn ook anders verlopen. De aanleiding was tamelijk onnozel, want eigenlijk had het kabinet-Yoshida moeten aftreden op een motie van afkeuring die door de Rijksdag werd aangenomen nadat pre mier Yoshida iets onvriendelijks had ge zegd tegen een afgevaardigde. Yoshida trad echter niet af, maar ontbond de Rijksdag, kennelijk in de hoop door nieuwe ontijdige -verkiezingen zijn positie te versterken. Het onderste uit de kan willende hebben, heeft hij echter het deksel op zijn neus gekregen, want in plaats dat hij de overwinning behaalde, raakte zijn liberale partij de absolute meerderheid die ze in het najaar had veroverd, kwijt, zodat Yoshida nu wel moet aftreden. Nu zal er een coalitie moeten komen, die volgens commentaren niet veel kans maakt, wat weer een ge vaar inhoudt voor de jonge Japanse de mokratie. Onderlinge partijstrijd geeft meer stof tot ontevredenheid dan tot bloei van het land. En ontevredenheid is een vruchtbare bodem voor wanorde en soms nog erger dingen. Daarom zal nu de demokratie die MacArthur in Ja pan heeft gevestigd haar kracht moeten bewijzen. Dat ze krachtig is, valt te ho pen voor het land niet alleen, maar ook voor het hele Verre Oosten. Denemarken tenslotte moest ter stem bus om een nieuw parlement te kiezen dat zal beslissen over een grondwetswij ziging, waardoor het o.m. mogelijk zal worden dat de dertienjarige prinses Margaretha troonopvolgster wordt. Gro te verschuivingen hebben niet plaats ge had, maar de regerings-coalitie verloor enkele zetels, terwijl de sociaal-demokra- ten wonnen. De regering is dan ook af getreden. In het najaar zal er een volks stemming worden gehouden over de grondwetswijziging. WEGNEMING VAN STAATLOOSHEID. Het wetsontwerp, houdende voorzie ning ter wegneming van staatloosheid is door de Tweede Kamer goedgekeurd met 69 tegen 10 stemmen, nadat een paar amendementen met de stemmen van socialisten en communisten tegen waren aangenomen. Volgens deze amendemen ten moeten verzoekers om het Neder landerschap 2 jaar onafgebroken in het Koninkrijk gewoond hebben (het ont werp stelde 3 jaar), terwijl een betrok kene, die geen belastbaar inkomen heeft, geen heffing zal hebben te betalen. MEER GOEDKOPERE KOLEN. Op vragen van het Eerste-Kamerlid Brandenburg (Comm.) inzake de kolen- prijzen heeft de minister van Economi sche Zaken geantwoord, dat de berich ten waarin wordt medegedeeld, dat de kolensoorten, die in prijs zouden wor den verlaagd, niet meer kunnen worden geleverd, niet juist zijn. De in prijs ver laagde soorten worden wel degelijk ge leverd. De in prijs verlaagde soorten, die voor de huisbrandverbruikers van het meeste belang zijn, zijn de parelnoten en de mager- en ess-noten IV. Het gebruik van deze soorten bedroeg in 1952 hier te lande voor huisbranddoeleinden ca. 540.000 ton. Van deze soorten zal in het kolenjaar 1953/54 voor de huis brandverbruikers een grotere hoeveel heid beschikbaar komen. DE NED. MILITAIRE MISSIE. Werkzaamheden dit Jaar ten einde. In een korte gemeenschappelijke bij eenkomst hebben in Djakarta de Neder landse en de Indonesische delegatie het protocol betreffende de liquidatie van de Nederlandse militaire missie in Indone sië ondertekend. In het protocol wordt o.a. vastgesteld, dat de werkzaamheden van de missie op 31 December van dit jaar zullen worden beëindigd. Een uit zondering wordt gemaakt voor de op leiding voor de zeemacht te 'Surabaja, die niet zonder schade op die datum kan worden besloten. Deze opleiding zal worden afgerond. TWINTIG JAAR GEËIST WEGENS MOORD. Twintig jaar gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. F. van Rijckevorsel, te gen de 36-jarige vrouw A. S. uit Hoens- broek, aan wie ten laste was gelegd moord op haar echtgenoot en poging tot moord op haar minnaar. In September 1950 had de vrouw haar man een dosis thallium, een rattenver- gift, dat ook voor mensen dodelijk is, toegediend in een kop koffie. Later over leed de man in het ziekenhuis in Heer len. Anderhalf jaar later heeft de vrouw volgens de tenlastelegging getracht haar minnaar, die reeds lang voordat haar man overleed, relaties met haar onder hield, eveneens door het toedienen van thallium van het leven te beroven. Hij kon echter door het tijdig 'onderkennen van de ziekteverschijnselen in het zie kenhuis van de dood gered worden. Uit spraak op 4 Mei a.s. een bevestigend antwoord. De heer Verschuur zou het betreuren wanneer door de bouw van eengezinswoningen zelfs maar 2 woningen zouden verloren gaan, welke door de bouw van enkele dubbele woningen zou kunnen worden voldaan. Hij hoopt dat de stedebouw- kundige op zijn plan terug zal komen als B. en W. zich de moeite zouden getroos ten om hem hierop te wijzen; specialis ten zijn volgens spreker altijd erg een zijdig. De heer van Bladel stelde voor een vergadering te beleggen waarbij Ir v. d. Laan tegenwoordig is, dan zou ieder Stuur om ter gelegenheid van de viering van het 3e lustrum van de Rijvereniging Juliana, welke viering gepaard gaat met het houden van een concours hippique, een beker beschikbaar te stellen, vond eveneens de goedkeuring van de ver gadering. De secretaris de heer J. van Oijen gaf een uitgebreid en gedetailleerd ver slag van de afgelopen 50 jaar. De eerste oprichtingsvergadering werd gehouden op 2 Febr. 1903; op die vergadering werd door de aanwezigen een bestuur gekozen en tot eerste voorzitter werd benoemd de gemeente-secretaris de heer steken, aangereden door een volkswa gen. Het kind van R. kwam er met eni ge schrammen af, maar het andere slachtoffertje bekwam zodanig letsel dat de geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. DE „TOP-TENTOONSTELLING" WAS TIP TOP. Onder fde slagzin „Op naar de top" hebben de Waspikse winkeliers hun originaliteit en hun vooruitstrevendheid Nieuwe brandweerwagen. Onder voorzitterschap van Burge meester A. van Delft, kwam Dinsdag 21 April j.l. de Raad der gemeente Heusden in voltallige vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen van de vergadering van 24 Maart j.l. werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, betreffende het uitbreidingsplan Oudheusden, Herpt en Hedikhuizen. Op een vraag van de heer van Herpt, of dit schrijven handelde over het voor stel dat hij in de vorige vergadering ge daan had inzake dit uitbreidingsplan, antwoordde de voorzitter dat dit inder daad een antwoord van G.S. was op een schrijven dat B. en W. verzonden hadden inzake de tip welke de heer van Herpt in de vorige vergadering had ge geven. De heer van Herpt vroeg of de voorzitter deze brief zou willen voor lezen, aan welk verzoek werd voldaan. In dit schrijven kwam o.m. tot uiting dat de kern van Herpt niet groter mag wor den, daar anders het agrarisch karakter niet blijft behouden. Voor arbeiderswo ningen is Oudheusden, maar voor land arbeiderswoningen Herpt en Hedikhui zen het aangewezen gebied. De heer van Herpt was B. en W. dankbaar voor het contact dat zij had den opgenomen met hun adviseurs, maar hij was teleurgesteld omdat het uitbrei dingsplan niet volgens zijn voorstel was gewijzigd. Spreker meende dat Ir v. d. Laan bij hem geweerd werd, om te voor komen dat een voorstel van hem ten uitvoer gebracht zou worden. Hij pro testeerde tegen de manier waarop hier gewerkt wordt. Volgens de voorzitter wordt het voor stel van de heer van Herpt in 't geheel niet gesaboteerd en ook zou hij niet we ten welke reden er waren om Ir v. d. Laan te weren bij de heer v. Herpt. Volgens de heer v. Herpt kwam Ir v. d. Laan, vóórdat hij raadslid was, bij hem om inlichtingen over het een en an der, maar nu hij lid is van de raad komt hij niet meer. Volgens spreker moet een raadslid, wanneer hij een deugdelijk voorstel heeft toch niet zelf naar de stedebouwkundige gaan, maar dient deze bij het raadslid het voorstel te ko men bespreken. De stedebouwkundige ontvangt volgens spreker toch zijn ho norarium en niet het raadslid. Wanneer er een plan uitgewerkt moet worden, zei de voorzitter, doet het het gemeentebestuur en niet een raadslid. De heer Verschuur meent, dat als de heer van Herpt zijn voorstel zo van be lang acht, dat hij toch wel zelf contact met de heer v. d. Laan had kunnen op nemen om dit met hem te kunnen be spreken. Ook zou de heer Verschuur graag vernemen wat het verschil is tus sen een gewone arbeiderswoning en een landarbeiderswoning. Dit verschil zit hierin, zei de voorzitter, dat bij een land arbeiderswoning een ruimte aanwezig moet zijn voor een kleine stal en ook wat grond rondom de woning; bij wo ningwetwoningen is dit niet het geval. Punt 4. Verzoek van de firma J. v. Laarhoven, alhier, om premie uit het Terlinge-fonds, naar analogie van de premieregeling woningverbetering en splitsing, voor perceel Botermarkt no. 15. B. en W. stelden voor een premie toe te kennen a 50 van 2800. Hiermede ging de raad accoord. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet van 8000 voor de aanschaffing van een trekker- manschappenwagen en een crediet van 1000.voor het aanbrengen van een electrische startinstallatie op de motor spuit. De heer Dekkers zei het rapport hier over gelezen te hebben, maar is van me ning dat deze zaak een beetje te over dreven is voorgesteld, vooral daar nog niet is gebleken dat de huidige brand weerwagen in zijn taak tekort is ge schoten. De voorzitter zei klachten te hebben ontvangen van de brandweercomman dant en de bestuurder dat het levensge vaarlijk is Om met deze wagen uit te rukken. De heer Verschuur meent ook, dat nu er voor de Burgerlijke Bescherming zo veel gedaan wordt om dat puntje pre cies in orde te brengen, toch zeker ook de brandweer niet achter mag blijven. Heusden is volgens spreker altijd erg laat geweest om te moderniseren; in 1944 werkte Heusden nog met „middel eeuwse" brandspuiten. Nadat de voorzitter nog had aange haald dat het advies van de inspecteur voor het brandweerwezen van Noord- Brabant de grondslag was geweest om hiertoe over te gaan, werd het voorstel door de raad aangenomen. Punt 6. Voorstel-van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 24 Maart j.l. tot verkoop van een gedeelte van het perceel Sectie A 1628 en tot het opnieuw besluiten tot verkoop van ne- vengemeld perceelsgedeelte. Hiermede kon de raad zich verenigen. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het wederopbouwplan der gemeente. In de memorie van toelichting zag de heer Verschuur meermalen de aandui ding „vrijstaande eengezinswoningen"; hij vroeg daarom aan de voorzitter of dit het bouwen van dubbele woningen uitsluit. De voorzitter gaf hem hierop persoonlijk zijn belangen aan hem ken baar kunnen maken. De heer te Vruchte meende dat dit toch weer op niets zou uitlopen; volgens hem heeft Ir v. d. Laan de raad al eens meer om de tuin geleid. Dit laatste ont kent de voorzitter ten stelligste; ook zei de voorzitter dat B. en W. hun best doen om enkele herbouwplichten in han den te krijgen om zodoende het bouw volume uit te breiden. De heer Dekkers meent dat men met corresponderen niet voldoende bereikt; volgens spr. moet de voorzitter de stoute schoenen aantrekken en in Den Haag met de vuist op tafel gaan slaan, dat zal volgens spreker beter helpen. Tenslotte werd ook dit voorstel door de raad aangenomen. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot onteigening van percelen sectie A nr. 608 en 1439. Dit betreft volgens de voorzitter twee percelen in de Breestraat n.l. van dhr. v. Zevenbergen en van de Erven Boeren. De heer Dekkers meent dat dit alles voorkomen had kunnen worden langs minnelijke weg. De voorzitter zei dat er alleen van de heer v. Zevenbergen een bezwaarschrift was binnengekomen, dat op finan ciële aard berustte. Volgens de heer Verschuur werd hierin loyaal tegemoet gekomen; wanneer de heer Dekkers voor de vergadering de stukken was komen inzien zou hij nu geen bezwaren maken. Besloten werd tot onteigening over te gaan. Hierna volgde sluiting van deze ver gadering. BENOEMD. Wachtmeester Gloudemans van de Rijkspolitie Post Drunen is met ingang van heden overgeplaatst naar de Par- ketgroep 's-Bosch. Tot wachtmeester van de Rijkspolitie groep Drunen is benoemd wmr. P. J. Maassen, afkomstig van de groep Heesch bij Oss. HERDENKING. Dit jaar zullen alhier de gevallenen van de oorlog op 4 Mei herdacht wor den met een H. Mis die in beide paro chiekerken zal worden opgedragen. In de Ned. Herv. Kerk zal op Zon dag voorafgaande aan 4 Mei door Ds. Hoffrpan een herdenking worden gehou den. Verwacht wordt dat allen aan deze herdenkingen zullen deelnemen. Voor de Stichting 19401945 zal middels enveloppen een collecte worden gehouden. Verwacht wordt dat iedereen naar vermogen zal bijdragen. TONEELAVOND. In de cantine van de fa. Lips N.V. werd Maandagavond een toneelavond gegeven voor het leidinggevend perso neel, terwijl ook verschillende personen uit Drunen voor deze avond waren,, uit genodigd (uitgezonderd de pers). Het doel van deze avond was, aldus Ir van Aken, die het openingswoord sprak, naast ontwikkeling en ontspan ning aan het hogere en leidinggevend personeel, ook de bevolking van Drunen eens nader te laten kennismaken met de culturele avonden die bij de fa. Lips worden gegeven. Nu, aldus Ir v. Aken, vogels van diverse pluimage in Drunen gaan neerstrijken, is er meer dan ooit behoefte aan goede ontspanning. Door deze avond, waarin men nauwer con tact wilde leggen met de bevolking van Drunen, moet de kiem gelegd worden voor een nauwere samenwerking met de bevolking om straks meer en betere ontspanning mogelijk te maken. De nieu we tijd die komen gaat, stelt aan Drunen bijzondere eisen. Dat het de fa. Lips menens was bleek wel uit het gebodene op deze avond, waarvoor de toneelgroep „Die Gesellen van de Spelewei", onder regie van Ant. Sweers waren uitgenodigd. Opgevoerd werd „Mooi Leentje uit Hemelrijk", een bekend en mooi Vlaams spel en „De Huistiran" van Bomans. Tot slot sprak Burgemeester Snels nog een kort woord, die de fa. Lips dankte voor het gebodene en de hoop uitsprak dat de wens van Ir van Aken, om te komen tot nauwere samenwerking met de bevolking, spoedig bewaarheid zou mogen worden. SLUITING TUINBOUWCURSUS. Woensdagmorgen had alhier in Ho tel Vissers de sluiting plaats van de tweejarige cursus aan de Tuinbouw- vakschool v. d. N.C.B. Aanwezig waren de E.A. heer Bur gemeester Snels, als voorzitter van de commissie van toezicht, Ir v. Vliet van de N.C.B., Ir Slits, rijks-tuinbouwconsu- lent, de heer Verhagen, voorzitter van de Tuinbouwver. Kring 's-Bosch, de leraren de heren Broos, Vinkenvleugel en Zeegers en velen uit het verenigings leven van N.C.B. en Tuinbouw. Aan 13 cursisten die de cursus hadden voleind werd een einddiploma uitge reikt. Deze uitreiking geschiedde door Burgemeester Snels, die alvorens tot uit reiking over te gaan, nog een kort woord sprak, waarin hij de betekenis van goed vakonderwijs belichtte. De volgende cur sisten ontvingen een diploma M. v. d. Broek Haarsteeg; A. v. Eg- gelen Engelen; A. v. Delft Drunen, P. Heikant Dongen; W. Lange Breda; Z. v. Loon Dongen; L. Mollen Teteringen; N. Oerlemans Drunen; H. v. Rooyen Haarsteeg; H. v. Rooij Drunen; J. Velie Haarsteeg; N. de Wit Herpt; A. Zeegers Reek. Door 3 leerlingen, nl. v. d. Broek, Lange en V. Delft, werd over een be paald vakonderwerp een inleiding ge houden. Half Mei begint een nieuwe cursus, waarvoor reeds 20 aanmeldingen binnenkwamen. Lag het in 't voornemen, de busdienst HeusdenDrunen, welke door de B. B. A. wordt onderhouden, op last van ho gerhand met ingang van 15 Mei a.s. op te heffen, thans heeft het gemeentebe stuur bericht ontvangen dat deze dienst ook na die datum gehandhaafd blijft. Het algemeen protest, zowel van het gemeentebestuur als van diverse andere instellingen uit onze gemeente heeft dus succes opgeleverd. BONDSCONCOURS. Op de schutsbomen van het schutters gilde St. Blasius, alhier, werd Zondag j.l. het eerste bondsconcours gehouden van de Langstraatse Schuttersbond St. Joris; 86 schutteës namen hieraan deel. De prijzen werden behaald als volgt 1 St. Catharina Herpt 23 pt.; 2 O.L. Vr. Schutse Elshout 20 pt.; 3 St. Jan Kaatsheuvel 18 pt.; 4 St. Ambrosius Baardwijk 17 pt.; 5 St. Blasius Heusden 16 pt.; 6 Juliana Vlijmen 16 pt.; 7 St. Ambrosius Haarsteeg 15 pt.; 8 St. Cris- pijn Besoijen 11 pt.; 9 St. Joris Nieuw- kuijk 8 pt. Personele prijzen 1 G. de Kort Czn.; 2 A. de Kort Nzn.; 3 W. de Kort Czn.; 4 G. v. d. Eijnde; 5 M. Kops; 6 C. de Kort; 7 Th. Siegers; 8 A. de Kort Czn.; 9 Th. v. d. Wiel; 10 W. Venis; 11 W. v. d. Broek; 12 A. v. Bladel Jzn.; 13 J. Beekman; 14 A. v. d. Wiel en 15 G. van Keulen. VIERING 50-JARIG BESTAAN van de Onderlinge Paarden verzekering. In grote getale waren de landbouwers uit Haarsteeg, Herpt, Hedikhuizen en Bokhoven naar café van Oijen geko men om het gouden bestaansfeest der Onderlinge Paardenverzekering bij te wonen. Bij de aanvang werd eerst een kleine huishoudelijke agenda afgewerkt. In het laatste half jaar werden in totaal 6 paarden opgeruimd; verder werd voor gesteld de taxatiewaarde van de paar den en veulens niet te wijzigen en wer den voor de diverse plaatsen en wijken de schattingsdata en uren vastgesteld. Het herverzekeren van de dieren tegen brand en hemelvuur werd onveranderd vastgesteld. Ben voorstel van het be- C. Klein en de leden waren de land bouwers N. van Bijnen, P. v. d. Brandt en A. Vugts. Besloten werd dat het be stuur zich een korte tijd kon beraden om een reglement vast te stellen en op 15 Febr. was de oprichting voorgoed een feit. Dat het belang daarvan werd in gezien bleek wel uit de deelname; zelfs uit de omliggende plaatsen kwamen ver zoeken binnen om lid te mogen worden. Nadat de secretaris van jaar tot jaar de voornaamste gebeurtenissen de revue had laten passeren had hij daarvoor een langdurig applaus in ontvangst te ne men. Daarna volgde nog een kleine hul diging van het lid A. Buijs uit Herpt, die 50 jaar onafgebroken lid is geweest en bijna ook al die tijd bestuurslid en wijk meester. Door de secretaris werd daarna medegedeeld dat de voorzitter die de gouden jubilaris toesprak, zelf 25 jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd; hij nam de gelegenheid te baat om de zilveren jubilaris namens de leden de gelukwensen over te brengen en hij sprak de hoop uit dat de voorzitter nog lang die functie zou blijven vervullen. Dat bleek echter niet het geval te zijn, want na allen te hebben gedankt voor het in hem gestelde vertrouwen, deelde de voorzitter mede dat hij, omdat hij zijn bedrijf aan zijn zoon heeft overge daan, hij op de eerstvolgende vergade ring zijn plaats aan een jongere kracht wil overdoen. GEMEENTERAAD. Een aanvulling. Het raadsverslag in ons vorig nummer was zo uitvoerig mogelijk, d.w.z. wij la ten zoveel doenlijk ieder aan 't woord en geven dan meestal van 't gesprokene een samenvatting, want 't is natuurlijk ondoenlijk een woordelijk verslag te ge ven; zo ging 't ook in 't laatste raads verslag, ook wat 't gesprokene door de heren Timmermans en Maijers betreft. Wij hebben geen bezwaar om aan 't tot ons gericht verzoek te voldoen, 't door hen gesprokene uitvoeriger weer te geven; wij kunnen daarvan echter geen gewoonte maken. Bij 't verzoek om subsidie in de res tauratie der Ned. Herv. Kerk zou de heer Timmermans hebben gezegd De heer Timmermans merkt op, dat men jarenlang getobd en geworsteld heeft om tot restauratie van de kerk te komen. Men heeft er aanvankelijk waar schijnlijk niet bij stil gestaan wat het zou kosten, aldus spreker, terwijl daar overigens ook niets van bekend was. In de kosten van herstel van de kap kan worden gerekend op een bijdrage van het Rijk van 90 wegens subsidie en bijdrage in geleden oorlogsschade. Met herstel van de kap alleen waren wij echter niet gediend. Ook het schip der kerk moest gerestaureerd worden en wel zodanig, dat de kerkdiensten doorgang zouden kunnen vinden. Juist hierop moest bij de beoordeling van de volg orde der werkzaamheden worden gelet, met het oog op de geestelijke verzorging en daarna i.v.m. de financiële zijde. Wij achten het van groot belang, dat de mensen in de gelegenheid zouden blijven de diensten bij te wonen en de kerk de opbrengst van zitgelden en collecten niet zou derven. Daarpm wordt het schip der kerk bij gedeelten gerestaureerd, opdat in het niet in uitvoering zijnde gedeelte kerk kan worden gehouden. Thans wordt subsidie gevraagd in de restauratiekos ten van het westelijke verhoogde ge deelte van het schip, waarvoor een be groting is overgelegd. Wanneer dit klaar is, komt de begroting; voor het resteren de gedeelte waarvoor dan subsidie wordt gevraagd. Het Rijk zal in de restauratiekosten 50 bijdragen. Het is van groot belang, dat de gemeente nu besluit subsidie te verlenen, opdat de werkzaamheden niet stagneren. De heer Maijers kan in grote lijnen instemmen met hetgeen de heer Ros aan haalde. Ook de Capelse kerk hebben we gerestaureerd, maar daar is een kosten- begroting aan voorafgegaan. Spreker is ook vóór restauratie van de kerk te Sprang. Hij is er echter eveneens voor, dat een begroting wordt overgelegd, maar de voortgang van de restauratie mag hierdoor niet stagneren. Bij de behandeling van de steun aan de Mil. Bond Pro Rege De heer Maijers betoogt, dat hij per soonlijk wel voor subsidieverlening aan de Katholieken was, omdat hij zelf ook militair is geweest. Ik ben een voorstan der van subsidie-verlening aan militaire tehuizen, aldus spreker, omdat ik weet wat dergelijke huizen voor de militairen betekenen. De militaire tehuizen hebben steeds met tekorten te kampen. Ik ben er daarom voor om ook de Katholieken subsidie te verlenen en wel percentsge wijs. BRAND. Dinsdagmiddag omstreeks half zes ontstond achter de schuin- van de land bouwer K. alhier brand in een aantal pakken stro. Het vuur greep snel om zich heen en alleen omdat de wind gun stig was, leverde de brand geen gevaar op voor de belendende percelen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet verhinderen dat een flinke par tij stro verloren ging. De oorzaak wordt gezocht in het spe len met lucifers door kinderen. ONGEVAL. Dinsdagmiddag werdén een tweetal jongetjes, resp. van R. en v. d. V. in de v. d. Duinstraat, toen zij plotseling op een autoped de straat wilden over- gedemonstreerd tijdens de Top-tentoon- stelling va nl5 tot en met 18 April jL Deze tentoonstelling is een prachtig suc ces geworden. Hoewel men zich moest schikken in een voor 'n dergelijke ten toonstelling veel te kleine ruimte, heb ben de standhouders er toch iets origi neels van gemaakt. Deze tentoonstelling heeft dan ook duizende bezoekers ge trokken, die allen hoogst voldaan huis waarts zijn gekeerd met de wetenschap dat men bij de Waspikse winkeliers ook iets aparts kan kopen. Men kan het zo raar niet verzinnen, of ook de Waspik se winkelier zal U het gevraagde kun nen aanbieden. De stands waren prima verzorgd en zeer aantrekkelijk ingericht. Iedere bezoeker moest wel een kwartje entree betalen, maar voor hij de ten toonstelling bezichtigd had, had hij wel voor een rijksdaalder aan koffie, thee, soep, gebak enz. aangeboden gekregen. Dat deze tentoonstelling bij het publiek zeer in de smaak viel, bleek Zaterdag zeer duidelijk, toen zich een grote fille van kijklustigen vormde voor de zaal. Iedere 25e bezoeker kreeg dan ook een mooi cadeautje en iedere 100ste bezoe ker een pracbt schilderij. Deze tentoon stelling zal deze winkeliers zeker ten goede komen. Zij zijn ook zeer tevreden over de gedane zaken, zodat dit recla me object reeds direct aanwijsbare re sultaten heeft opgeleverd. MUTATIES GEMEENTEPERSONEEL. De heer P. van Dongen, ambtenaar ter secretarie alhier, is m.i.v. 15 April 1953 als zodanig benoemd in vaste dienst. De heer H. Prinsen uit Raams- donksveer, thans volontair ter secretarie te Oosterhout, is m.i.v. 1 Mei benoemd tot leerling-ambtenaar. Overeenkomstig eigen verzoek is de heer L. Kemmere m.i.v. 1 Mei a.s. eer vol ontslagen als gemeentearbeider. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer H. A. Zwaans. Grote kinderoperette ten bate van de nieuwe kerk. Het actie-comité „Bouw der kerk te Nieuwkuijk" is wel zeer actief. Zo pas is de zo goed geslaagde oriëntatierit, gehouden ten bate van de bouw der kerk, achter de rug, of het comité heeft weer iets anders daar gesteld. Ditmaal was het een kinderoperette in vier be drijven „De prins van het sprook jesland". Deze operette werd Zon dag en Maandag in het Patronaals. gebouw telkens voor een stamp volle zaal door de leerlingen van de jongens- ijen meisjesschool op gevoerd. En er kan direct aan toe gevoegd worden, dat het een groot succes is geworden. Er was maar één roep: „Wat is het toch mooi". En werkelijk, 't was in één woord mooi en af. Voor de onderwijze ressen onder wiens leiding een en ander tot stand kwam, moet 't wel een hele opoffering zjjn geweest de speelsters en spelers zo ver te brengen. De pianobegeleiding was bij de ZeerEerw. Pater Augustinus van Mariënkroon in vertrouwde handen. De dansleiding beriustte bij de heer Krjjbolder uit 's-Bosch en was af, terwijl de decors van de ZeerEerw. Pater Stephanus van Mariënkroon alle respect afdwong. In één woord allen hadden eer van hun werk en velen hebben er een genoeglijke avond gevonden. Binnenkort kom er, naar wij ver nemen, weer andere attracties, zo dat we hopen dat met het daarstel- len van diverse attracties de kerk spoedig zal herrijzen. STICHTING 1940—1945. De Stichting 1940'45 houdt van 27 April tot 9 Mei een grote inza melingsactie, die het eerste begin zal vormen van een actie die ten doel heeft om in 6 jaren tijd 11.000.000.bij elkaar te bren gen. We bevelen deze actie, die ook via de Aadio en op andere manieren nog zal worden bekend gemaakt en gestimuleerd, reeds nu gaarne in aller daadwerkelijke belangstelling aan. HET NIEUWE BRABANT. Op Zondag 26 April a.s. zal van 13.40 tot 13.55 uur de bekende boekenrecensent van de K.R.O., Piet Oomes, voor de radio spreken over het eerste deel van „Het Nieu we Brabant", het standaardwerk dat in drie grote delen door 't Pro vinciaal Genootschap voor Kun sten en Wetenschappen wordt uit gegeven. GEVAARLIJKE BRUGGEN IN WEG TILBURG—HILVARENBEEK. A.N.W.B. vraagt beveiligingsmaatregelen. De Toeristenhond ANWB heeft de gemeente Tilburg verzocht 'de heide noodbruggen in de weg Til burgHilvarenbeek, die onder on gunstige weersomstandigheden ver rassende elementen voor de weg gebruikers vormen, te voorzien van rood-wit geblokte toeleidings- heggen. Tevens heeft de Bond op plaatsing van waarschuwingsbor den „wegvernauwing" aangedron gen en voorts verzocht de bocht, welke zich in deze weg tussen de beideb ruggen en Tlburg bevindt, met witte bochtpaaltjes, voorzien van reflectoren, te jnarkeren, op dat de weggebruikers ook 's avonds het verloop van de weg kunnen waarnemen.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 9