Waalwijkse en Langsiraatse Courani I Wijde Wereld HET OUDE LIEDJE. HET WAPEN UIT DE BREEOK DRAMA OP ZEE KOSTTE 67 LEVENS. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" MAANDAG 4 MEI 1953 Uitgever Waalwijkie StooaidrukkeriJ ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO ttl HEI ZODEN 76e JAARGANG No. 36 Abonnement 18 cent per week 2.39 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent por m.m. Contract-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL - TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Er zullen er weinigen zijn die de parade op Koninginnedag, in Am sterdam gehouden, als een overbo dige demonstratie van onze defen sieve kracht hebben beschouwd. Wij overschatten onszelf niet meer zo licht op dit terrein en het voor oorlogse mopje van één of allebei de tanks is in dit opzicht wel teke nend voor onze mentaliteit. Zelts nu er 22 meereden, zijn we nog ge neigd te vragen of ze dat allemaal waren. Dat heeft natuurlijk niets te maken met het wezen van onze de fensie, want daar hebben we ons te lang weinig bezorgd over gemaakt en de offers die er voor gebracht moesten worden, kwamen zelden of nooit uit het hart. Mogelijk zijn ei echter die het na het jongste Rus sische vredesoffensief bepaald licht zinnig vinden nog zoveel geld aan de defensie te besteden, want de gene die pretendeert lasten te ver lichten, kan altijd rekenen op de instemming van hen die met zo weinig mogelijk inspanning zoveel mogelijk willen genieten. Nu hoeft men hen die in de fuiken van de Russische propaganda zwemmen niet direct voor luiaards of gemak- zuchtigen uit te maken; er zijn er ongetwijfeld die oprecht van me ning zijn dat er mogelijkheden tot ontsnapping schuilen in de gebaren uit het Oosten, maar om niet naiéf te zijn, dienen dezen zich toch wel degelijk op de feiten te bezinnen eer ze iets aannemen wat nog niet bewezen is en wat gezien de gang van zaken ook niet zo maar bewe zen kan worden. Integendeel, ondanks de schone schijn die de Sovjets rond zich ver spreid hebben, moet de eerste grote daad die getuigen kan van hun op rechte vredeswil nog gesteld wor den. Zeker, men kan vele uitlatin gen citeren die bij een grotere ma te van betrouwbaarheid aanzien lijke hoop op betere tijden zouden kunnen geven, maar er zijn te wei nig reiten die daarmee correspon deren en teveel gebeurtenissen die er een regelrechte tegenspraak van zijn. Onder dergelijke omstandig heden moet men teveel op loze woorden afgaan om enige redelijke hoop te koesteren. Het is niet recht vaardig iemand van scepticisme te beschuldigen als hij bewijzen wil van beweringen die even fraai zijn als de werkelijkheid onfraai. Het vertrouwen in de betrouwbaarheid van Moskou is nu eenmaal ge schokt en wordt niet zonder de wel sprekendheid van de daad hersteld. Wie mocht menen dat hij de uit wisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen in Korea als zo danig mag beschouwen, vergist zich. Niemand zal ontkennen dat dit het bewijs is dat er althans iets bereikt is. Echter alleen in feite, want de ideële ommezwaai zou zich eerst manifesteren in voortgezette onderhandelingen over een wapen stilstand en daar is nog niets van gebleken. Ook met de uitwisseling zelf was trouwens alles niet zo mooi als het wel leek. Als men had kun nen rekenen op eerlijkheid van communistische zijde, dan had men er van overtuigd kunnen - zijn dat alle krijgsgevangenen die er voor in aanmerking kwamen, uitgeleverd zouden zijn. Uit getuigenissen van terugkerende militairen is echter gebleken dat dit niet zo is en daar door valt de basis voor het vertrou wen weg. Evenmin is het hoopvol dat de onderhandelingen over een wapenstilstand in Pan moen jon weer zo verlopen dat er al haast weer over een mislukking kan wor den gesproken. Het begint aardig op uitputtingstactiek te lijken: eerst jarenlang de besprekingen slepen de' houden, dan plotseling veinzen of men een aanzienlijke concessie wil doen, maar zich op een zeker punt zo onwrikbaar vastzetten dat overeenstemming bij voorbaat prac- tisch is uitgesloten. Daarmee raakt het probleem Korea geen millime ter dichter bij zijn oplossing en de hoop blijft alleen voor de vermetel vertrouwenden. Ernstiger haast is de situatie in Indo-China geworden door de over val op de staat Laos. Een duidelij ker aanfluiting van vredelievende woorden kan men zich niet wel in denken. Aan de ene kant van de wereld spreekt Malenkov of één van zijn satellieten over vrede, een betere verhouding tussen Oost en West enz., terwijl aan de andere kant hun trawanten zoveel als een nieuwe oorlog ontketenen. Opnieuw is dit een bewijs van de dubbelhar tigheid der Sovjetpolitiek, die al leen uit is op vrede in zoverre zij er voordeel van heeft; op dezelfde voorwaarde streeft ze naar goede betrekkingen met het Westen. Wat is de reactie geweest op de rede van president Eisenhower, die noch aan blijken van goede wil, noch aan duidelijkheid iets te wen sen overliet. Met algemene vrien delijkheden die desgewenst kunnen beschouwd worden als een stap in de goede richting, vermogen niet de illusie te doen herrijzen die de wereld al lang heeft verloren. Elke hoop op iets beters dan de koude oorlog waar we nu mee zitten, wordt onmiddellijk de bodem inge slagen of ze sterft een langzame dood en wordt daarna bijgezet in het mausoleum voor onvervulbare wensen. Het is voorlopig het beste zich dit voor ogen te houden bij de beoor deling der Russische vredesmanoeu vres. Dan zal men de inspanning voor de versterking van onze defen sies blijven billijken niet alleen, maar ook zien als een noodzakelijk kwaad, als basis voor onze vrijheid. KONINGINNEPARADE. Met twee parades van heel ver schillend karakter vooral is vorige week Donderdag officiëel Konin ginnedag gevierd, ofschoon het er op paleis Soestdijk helemaal niet zo verschrikkelijk officiëel toeging. Daar was het parade van de bur gers en honderden hebben weer van de gelegenheid gebruik ge maakt om voor de jarige vorstin te défileren en door een bloemengroet hun hulde te betuigen. Vanaf het bordes sloeg H.M. de Koningin met Prins Bernhard en de vier prinses sen het défilé gade. Na afloop ont ving zij bewoners van de rampge bieden in Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland, onder wie de 102- jarige Opa Kip. In Amsterdam nam minister Staf met andere hoge autoriteiten een grote militaire parade af voor het Concertgebouw. Het was de groot ste die sinds de bevrijding in Ne derland is gehouden. De colonne was ruim 7 kilometer lang en alle legeronderdelen namen er aan deel. Onder meer reden er 22 Centurion- tanks mee, terwijl de luchtmacht was vertegenwoordigd door ge vechtsvliegtuigen, straaljagers enz. Ook in andere plaatsen in Neder land werden parades gehouden. MINISTER DONKER REIKTE ONDERSCHEIDING UIT AAN MGR ALFRINK. De minister van justitie, mr Don ker, heeft Dinsdagavond persoon lijk de aartsbisschop-coadjutor, mgr dr B. J. Alfrink, in kennis gesteld van zijn benoeming tot groot-offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was vergezeld van de ministers Beel, v. Thiel en Luns. Minister Donker zei tijdens de bijeenkomst dat de regering met deze onderscheiding zowel mgr Al frink zelf als het hele Nederlandse episcopaat heeft willen onderschei den, dit laatste in verband met het eeuwfeest van het herstel der bis schoppelijke hiërarchie. Hij ver klaarde verder dat de regering, ge zien het belangrijke aandeel van de christelijke kerken in de zorg voor het geestelijk en stoffelijk welzijn van de bevolking, met de grootste belangstelling het wel en wee der kerkgenootschappen volgt en zich verheugt in de toegewijde arbeid van hen die geroepen zijn daaraan leiding te geven. Hij memoreerde ook de moedige houding van het episcopaat tijdens de oorlog, als be wijs dat de katholieke kerk zich één voelt met 't Nederlandse volk. Voorts roemde de minister de ver diensten van mgr Alfrink persoon lijk, vooral als bijbelkenner. In zijn antwoord verklaarde de aartsbisschop-coadjutor zich zeer getroffen door dit bewijs van waar dering. Hij leidde er uit af dat de Nederlandse regering daardoor haar waardering heeft willen uitdrukken voor datgene wat de katholieke kerk in de afgelopen honderd jaar voor het Nederlandse volksbestaan heeft betekend. Mgr Alfrink wees verder op het grote belang van een godsdienstige overtuiging voor een land, want, zei hij, een godsdienstig mens is een goed staatsburger. Hoewel de kerk niet tot taak heeft goede staatsbur gers te formeren, leert zij de gelo vigen toch alle deugden die ze tot goede burgers maken: eerbied voor het gezag, onderdanigheid aan de wetten, eerlijkheid, naastenliefde en liefde voor het vaderland. Tenslotte dankte de aartsbisschop coadjutor voor de goede samenwer king en hij gaf de verzekering dat het episcopaat niets anders wil dan die bestendigen tot heil van kerk en volk. Namens het episcopaat en alle katholieken van Nederland, betuigde hij zijn onwankelbare trouw aan Hare Majesteit de Ko ningin en haar Koninklijk Huis. BEPERKING REIS GELEGENHEID OP ZONDAG. Er zal worden gestreefd naar een beperking van de reisgelegenheid op Zondag. Dit heeft de minister van verkeer en waterstaat, mr Al- gera, Woensdag bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Ka mer meegedeeld. Bij de replieken deelde minister Algera nog mee, dat de weekend retours, die in de toekomst weer ingevoerd zullen worden, geldig zullen zijn voor de heenreis op Za terdag en de terugreis op Maan dag. Op deze biljetten kan dus Zon dags niet worden gereisd. „Men mag van mij niet verwachten", zo zei de uit de anti-revolutionnairen Voortgekomen minister, „dat ik het reizen op Zondag zal bevorderen". WEG BERGEN OP ZOOM—GOES WOENSDAG OPEN. In der nacht van Dinsdag 5 op Woensdag 6 Mei zal de verbinding tussen Bergen op Zoom en Goes voor ale verkeer worden openge steld. Daar de rijksweg door Zuid- Beveland evenwel niet te gebrui ken is, wordt het verkeer over de dijkwegen geleid, waarbij de poli tie regelend optreedt. Men dient dus met enige vertraging rekening te houden. WEERT BOUWT VIJF INDUSTRIEHALLEN. De gemeenteraad van Weert heeft in zijn dezer dagen gehouden ver gadering besloten tot de bouw van vijf industriehallen aan de Kanaal- weg nabij de Zuid-Willemsvaart voor de som van 85.000. Twee hiervan zijn in huurkoop bestemd voor de Nefotaf, een bestaand be drijf te Weert; één' voor Bergma, een onlangs aldaar opgerichte N.V. tot fabricage van heftrucks; twee der hallen zijn nog disponibel. Ook werd o.m. het besluit genomen het inustrieterrein achter de Spoorbrug bouwrijp te maken door ophoging, en tussen station en. St. Jozefskerk werd vier hectare aangekocht tot stichting van een nieuwe woonwijk. OVERWEGPROBLEEM IN TILBURG. Minister Algera heeft de Eerste Kamer de verzekering gegeven, dat de oplossing van het overwegpro bleem te Tilburg zijnerzijds zoveel mogelijk zal worden bespoedigd. Te Bogota is officieel bekendgemaakt dat Dinsdag het 1764 ton metende' Co- lumbiaanse motorschip „Colombia" tus sen Puertos Cupica en Bahia Solano, ter hoogte van de Stille-Oceaankust, is. ver gaan. Aan boord bevonden zich zeven tig politiemannen, die het garnizoen te Bahia Solano zouden aflossen. Hiervan zijn er 52 om het leven gekomen. Voorts zijn 15 leden van de bemanning (ver dronken. Behalve de )18 politiemannen konden alleen maar de gezagvoerder, twee werktuigkundigen en de betaal meester worden gered. Het schip wordt als verloren beschouwd. DODENHERDENKING 4 MEI. Bijeenkomst bestuur W. B. en ge nodigden Raadhuisplein om half 8. Défilé langs de gedenksteen ach ter het Raadhuis en vervolgens stille tocht Grotestraat, Mr van Coothstraat, Biurgem. Moonenlaan, Monument. Volgorde: Kransdragers, Burgemeester, Wet houders, Gemeente-secretaris, Eer waarde heren Pastoors, Dominee's en vertegenwoordigers Isr. gem., bestuur van Waalwijks Belang, Oud- Strijders, familieleden der gevalle nen en verdere ingezetenen; 19.4520.00 uur: Luiden der kerk klokken. 20.00 uur: Herdenking bij het Monument. „Tenebrae factae sunt" van Haydn, door de Liedertafel „Oefening en Vermak"; Doden-appèl door de heer J. Kou ters; één minuut stilte; Wilhelmus; Krans- en bloemlegging; Défilé. Na afloop herdenking door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" in het K.A.B.-gebouw. De ouders of naaste familieleden van de gevallenen worden bij deze uitgenodigd deze herdenking bij te wonen. BEVRIJDINGSDAG 5 MEI. 8 uur: Concert door de harmo nie „Volksvlijt en Volksvermaak" van Waspik op de kiosk op 't Raad huisplein. Om half 8 komt het corps aan bij de R.K. Jongensschool te v.m. Besoyen en zal van daar af met hun drumband voorop naar het Raadhuisplein marcheren. VOMIO IN OPMARS. Op een bijeenkomst van directeu ren en leraren, die in 's-Bosch on der leiding van de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs gehou den werd, bleek men niet ontevre den over de gang van zaken bij de lopende cursussen voor Vomio (Voortgezet Middenstandsonder- wijs). De lessen in Nederlands, be drijfseconomie en sociologie worden met animo en belangstelling ge volgd, terwijl men op enkele cur sussen poogt het aantal Engels sprekende middenstanders te ver hogen. Gepoogd zal worden het aantal cursussen in September uit te brei den. Genoemde Centrale zal voor subsidiëring zorgen, indien blijkt dat dit onderwijs in een behoefte voorziet. Met enthousiasme en ijver gaan de leraren voort de hun opgelegde taak te vervullen" door het geven van meer uitgebreid onderwijs, de toekomstige middenstander te vor men tot een beter katholiek, een beter mens en een betere zaken man. Ook in Waalwijk zal geprobeerd v/orden de bestaande cursus in Sep tember met een aantal leerlingen te vergroten. Op 11 Mei, om 7 uur, zal op de cursus door een practijkman gesproken worden over de midden stand en de belasting. Als men deze les wil bijwonen, kan men zich daartoe wénden tot de directeur van de Handelsavondschool: de heer v. Well, Mr v. Coothstraat 16. Bij hem kan men ook alle inlich tingen krijgen over het Vomio. Middenstanders, begrijpt Uw be lang. KONINGINNEDAG. Koninginnedag is ook in onze plaats met talrijke evenementen ge vierd, voor welke gebeurtenissen over het algemeen een goede be langstelling bestond. Nadat er 's morgens een kinder aubade was geweest voor het raad huis, begonnen in de middaguren de feestelijkheden in de diverse wij ken. In het Centrum trad Henk Zou tendijk in Musis Sacrum met zijn marionetten op, zeer tot vermaak der kinderen; in Besoyen was een kinderoptocht en kinderspelen, in de Antoniusparochie was er Variété voor de kinderen en ook dit bleek zeer in de smaak te vallen. In de avonduren trok de harmo- hie St. Jan door v.m. Baardwijk en een gedeelte van Waalwijk, St. Crispijn trok naar v.m. Besoyen om daar te concerteren, nadat eerst het Chr. Gemengd Koor Hallelujah o.l.v. Antoinette Blom, een concert had gegeven, in de Antoniusparo chie marcheerde de Drumband door de straten, terwijl in het Centrum een volksdansgroep uit Made grote belangstelling trok, evenals de Har monie van Huize Nazareth uit Til burg, die een zeer te waarderen en gewaardeerd concert gaf. Door de twee plaatselijke harmonieën werd 'een serenade gebracht aan de beide ingezetenen die die dag onder scheiden waren, de heren: Drs de Vries en W. Swinkels. Ook in de diverse gelegenheden stak men zijn vreugde om de Ko- ninginneverjaardag niet onder stoe len of banken. Het was een goed geslaagde dag. SPORTDAG R.K.H.B.S. EN M.M.S. De discipelen van de R.K. H.B.S. en M.M.S. hebben Koninginnedag gevierd door er een sportdag van te maken, een goed geslaagde sport dag, want met veel animo hebben de jongelui gestreden om de eer van de overwinning. Op het gebied van athletiek, voetbal, volley en hockey hebben zij eikaars krachten gemeten, totdat tenslotte de eind uitslag uit de bus kwam. De jon gens leverden strijd tegen de pa rallelklassen: Ia behaalde 552 pun ten (winnaar) en Ib 602; Ila 409 (winnaar) en lib 439; lila 421 (win naar) en Illb 430; IVa 250 en IVb 225 (winnaar). Bij de M.M.S. waren de uitslagen: MI 244 en MII 205 (winnaar) MIII 131 (winnaar) en MIV 139. In de middagpauze bleken de krentenbollen, de chocomel en de limonade een uitstekende lunch te vormen en aan het slot van de mid dag reikte de heer Dr v. Laarhoven, directeur van H.B.S. en M.M.S., de prijzen uit, terwijl hij o.m. dank bracht aan Mej. Beerens en de heer Marks die de wedstrijden leidden en de heren die als scheidsrechters hadden gefungeerd. Ook het club bestuur kreeg een extra compli ment; tenslotte liet de directeur de aanwezigen het Wilhelmus zingen. R.K. H.B.S. De heer Odekerken, die aan het einde van 't schooljaar de R.K. H.B.S., waaraan hij gedurende pl.m. 30 jaren als leraar-Duits is verbon den, verlaat, bereikte dezer dagen de 65-jarige (pensioengerechtigde) leeftijd. Dit was voor collega's en leerlingen een aanleiding om de ge waardeerde leraar hartelijk te feli citeren en met hartelijke woorden en prachtige cadeaux te huldigen. De heer Odekerken dankte in een stijl- en gevoelvolle speech voor deze spontane hartelijkheid, die hij zeer waardeerde. Later zal nog een meer officiëel afscheid volgen. L.l. Woensdag maakten de leerlingen der M.M.S. per autobus van Musa-Express een uitstapje naar Roosendaal, om daar op het lyceum een toneeluitvoering bij te wonen. MODERN BUNGALOWPARK TE GROESBEEK. Op het 55 m. boven A.P. gelegen Landgoed „Die Hooghe Hoender- berg" te Groesbeek, dat door de uit zonderlijke schone vergezichten steeds meer toeristen trekt, is deze week een aanvang gemaakt met de bouw van een modern Bungalow park, genaamd CANTECLEER. Het complex zal bestaan uit een Hoofdgebouw, waaromheen een 30-tal vrijstaande stenen bunga lows, voorzien van electrisch licht en drinkwaterleiding. Het landgoed „Die Hooghe Hoen- derbergh" ligt temidden van 8000 hectaren bossen (nabij de Moker heide, Berg en Dal, H. Landstich ting en het Reichswald) waarvan een groot deel eigendom is van de staat, tot behoud van het ongerepte natuurschoon. De opzet van het bedrijf is zo, dat óók de moeders volkomen tot rust kunnen komen, omdat vanuit het hoofdgebouw de maaltijden worden verzorgd en de gebouwtjes door dienstertjes onderhouden wor den. Het plan is ontworpen door ar chitect Antoon v. Stokkum te Waal wijk. Met grote spoed wordt ge werkt om de eerste bungalows in begin Juni gereed te hebben. VAN 21). Luister begon hij op zachte toon. Vroeger hadden we 'n zaak in Rotterdam. Vader heeft vroeger gevarerr, hij heeft trouwens van al les gedaan, overal gezworven. En vader was een prima zakenman, maar hij had een gebrek. Hij dronk. Hij zweeg na deze onthulling. Marian keek hem aan en in haar ogen las hij, dat hij door moest gaan. Moeder had daar veel verdriet van "vertelde de jongen op doffe toon en telkens weer smeekte ze vader er mee op te houden. Een keer—toen kwam vader weer zo.... zo raar thuis en moeder stond boven aan de trap. Ik weet niet precies wat er gebeurd is, of ze ruzie haddenmoeder maak te nooit ruzie, maar vader kon soms erg kort aangebonden ..zijn. maar moeder.... is van de trap gevallen. En daarom is ze nu. zo. Marian's ogen werden donker. Ze zag voor zich die grote, sterke, wilskrachtige man, die lieve, tere, levenslang gebrekkige vrouw, die ze zo impulsief had omhelsd en die haar zo wonderlijk had aange keken. Ja ging Harm voort nu zie ik het al aan je gezicht. Je ziet mijn vader als een bruut, 'n schoft. Nu, dan zie je hem net zo als ik hem zag, jaren geleden. Natuurlijk hoorde ik wel hoe het gekomen was dat moeder naar 't ziekenhuis moest, dat ze daar maanden moest liggen, dat ze, toen ze thuis kwam, invalide was. En ik haatte mijn va der. ja ik haatte hem. Dat kan ik me begrijpen zei Marian zacht. Het was moeilijk voor me ging Harm voort met een verlegen glimlach het was moeilijk voor me om hem te haten, te blijven ha. ten. Want hij was van toen af de zelfde niet meer. Allereerst raakte hij geen drank, meer aan. Geen druppel. Hij ging door het huis of er een dode was. Hij had zijn hele zelfbewustzijn verloren. Hij com mandeerde niet, hij liet mij ook mijn gang gaan, hij verbood me niets, vond alles goed. En hij deed alles voor moeder, letterlijk alles. Maar ik haatte hem, meende dat ik hem moest haten. Ik zei niet meer tegen hem dan nodig was. We gin gen als vreemden aan elkaar voor bij. En als moeder er met me over wilde praten, liep ik de deur uit. Ik kon me toch niet begrijpen dat zij, na dit alles zozo gewoon tegen hem deed, Marian zat met haar gezicht tus sen haar ellebogen, die rustten op het tafelblad. Ze had geen oog van Harm af. En toen., op een avond vervolgde Harm zijn moeilijk ver haal toen hoorde ik in moeders kamer stemmen. Het was vader, dat hoorde ik aan het geluid. Niet aan zijn stem. Want die was zo veranderd. Marian., het was., verschrikkelijk. Heb je wel eens 'n man horen huilen, kermen, snik ken? Zo'n grote man als mijn va der. Hij was als een dier dat sterft. Het was.... vreselijk. Ik kwam mijn bed uit en ik heb geluisterd. En toen ik daar achter de deur stond, hoorde ik moeder praten. Ze zei: Cor.. zo heet vader hou nou op. jongen, schei nou uit. Je maakt me zo verschrikkelijk verdrietig. Heurs, natuurlijk vind ik dit allemaal., verschrikkelijk. Maar ik heb zoveel gewonnen door dit alles. Ik zie nu dat het nodig was. Je bent zo lief en zo gedul dig, en ik houd zo vreselijk veel van je zoals je nu bent. ik ben zo gelukkig, zo véél gelukkiger dan vroeger. je moet niet meer zo praten, je moet niet meer verdrie tig zijn. Het was jouw schuld niet, dat maak je jezelf wijs. Het was 'n ongeluk. Maak me nu niet onge lukkig door al die verwijten die je jezelf doet. Je hebt me de laatste jaren zoveel gelukkiger gemaakt dan voorheen., laat het nu zo.. Marian iveegde veitstolen langsj haar wang, ze keek naar het gebo. gen hoofd van de jongen tegenover haar. Ze had zo graag even over z'n haar willen strelen, om te to nen dat ze begreep. Toen heb ik ook begrepen zei Harm, en hief zijn gezicht naar haar op hoe gruwelijk ik vader had verongelijkt. Ik heb het moe der allemaal verteld. En zij heeft het aan vader verteld. Van toen af aan hebben we alles samen gedaan vader en ikvoor moeder. Voor moeder heeft hij deze zaak gekocht dat ze niet in de stad op een bo venhuis hoefde te zitten in het la waai, voor moeder kocht hij de au to, om met haar te gaan rijden. Alles wat hij doet, doet hij voor moeder., je zoudt het niet zeggen van zo'n bullebak, als je hem zo ziet. maar als hij bij moeder is. Ik ben zo blij bekende Ma rian dat je me dit alles hebt verteld, 't Is net of ik jullie alle maal nader gekomen ben. En nu, Harm, wil ik jou óók vertellen, wat ik eerst niet zeggen wou. Ik geloof dat vader gebukt gaat onder een last die hij niet dragen kan. Niet allen financiëel. Er is ie mand die hem op de een of andere manier in zijn macht heeft. Ik weet niet wie het is, maar ik vermoed het. - Wie dacht je? vroeg Harm gespannen. Sartorius. Sartorius. dat is die man die op die grote witte villa woont? Die man met dat Chinezengezicht? Ik heb hem wel eens gezien. Ik mag hem niet, Ik ook niet. En denk je dat die. Ja, ik denk dat die vader in zijn macht heeft. Ik weet het niet. Maar vader had opeens geld. en sindsdien heeft die Sartorius heel veel praatjes. Vader., het lijkt of hij bang voor hem isvader, die altijd koning was in zijn eigen zaak, die zich door geen klant liet ringeloren over dingen die hij niet met z'n geweten overeenbrengen' kon. En die Sartorius.. Tja zei Harm nadenkend ik geloof dat ik een lichtstraal tje zie. Dit is een avond van ont hullingen en ophelderingen. Mari an, liefste, ik ben zo vreselijk blij dat wij elkaar zó vertrouwen dat we dit alles aan elkaar kunnen zeg gen, Hij greep haar hand en zag verheugd hoe haar droevig gezich tje oplichtte en haar ogen hem te- genstraalden. Het inspireerde hem tot een driest vertrouwen in de toekomst. Luister zei hij er gaan praatjes over Het Wapen. Over wat daar gebeurt zo 's avonds. Zoiets blijft niet stil in 'n nest als Breeck. En de naam van die Sartorius wordt daarbij genoemdeen erg beste naam schijnt hij hier niet te hebben en bovendien is hij rijk, dus de mensen zijn gauw geneigd allerlei slechts van hem te geloven. Maar ik heb zo'n idee dat het een iets met het ander te maken heeft. Weet je wat? Ik zal proberen eens wat naders over die Sartorius te weten te komen. Misschien kunnen we hem z'n nagels eens knippen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1