Waalwijkse en Langst Courant Wijde Wereld REMES EMIGRATIE. Gevaren in Zuid-Oost- UIT DE MOEDERDAG 11 VERWIEL's Lederwaren- en Sierkunsthuis. 4 Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. Jos. v. d. Lee en Zn. n Bijzonder grote sortering in geschikte Moederdag-cadeaux! !>oor de krachtig Prov. Kampeer commissie. VRIJDAG 8 MEI 1953 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELKN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO \M HEI ZUIDEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 37 Abonnement 18 cent per week 1 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" Door publicatie van zeer per soonlijke meningen van over het algemeen mislukte emigranten, is de toestand in Australië wel wat erg somber voorgesteld. Ook het in ons blad opgenomen bericht van G. van Mosselveld uit Kaatsheuvel van medio April, bevat hier en daar een dergelijke indruk. Zonder op een van deze pubhca_ ties verder in te gaan, menen wij toch goed te doen in het belang van hen die serieuze emigratie- plannen voor dit land hebben, de tekst van een radiopraatje te pu bliceren, hetwelk onlangs uitge sproken is door de heer 11. A, van Luyk van het Commissariaat voor de Emigratie. Hieruit moge blijken dat een emigratie naar dit land, mits men zich goed laat voorlich ten en vooropgesteld dat het eini- gratieplan in alle opzichten goed wordt voorbereid, voor velen heel wat mogelijkheden blijft bieden. Wij hebben een brief ontvangen van een aspirant-emigrant, die met zijn gezin naar Australië wil en wiens aanvraag al enige tijd in be handeling i,s. Hij schrijft ons: „Het geval wil, dat wij helaas geen familieleden of directe ken nissen in Australië hebben en geen correspondentie van daar uit ontvangen. De laatste weken zijn ons echter artikelen toege stuurd uit dagbladen en uit een geïllustreerd weekblad, waarin belevenissen voorkomen van landgenoten, die uit Australië zijn teruggekeerd. Die belevenis sen zjjn op z'n zachtst gezegd weinig hoopvol. Ofschoon mijn vrouw7 en ik zich niet zo gauw laten afschrikken, meen ik toch het recht te hebben als toekom stig emigrant het juiste van deze zaak te mogen weten." Tot zover de briefschrijver. Het betreft hier een gezin met vier jonge kinderen en wanneer wij als' verantwoordelijke emigra tie-autoriteiten zo'n vraag krijgen voorgelegd, dan begrijpt men wel dat van ons antwoord het toekom stig geluk van zes mensen kan af hangen. Maar niet alleen van déze zes. Het slagen of mislukken van iemands emigratie in het algeméén wordt voor een groot deel bepaald door de wijze waarop en de mate waarin hij wordt voorgelicht. Een goede voorlichting zou ik willen zeggen, is het halve werk. Het be gint al met een algemene voorlich ting over de verschillende emigra- tielanden. De toestand in een be paald land mag nooit gunstiger worden voorgesteld dan hij in wer kelijkheid is. Maar de objectiviteit vereist, dat hij evenmin te zwart mag worden afgeschilderd. Ook daarmee is de serieuze aspirant emigrant niet gebaat. Van verschillende kanten nu is de toestand in Australië de laatste tijd erg somber voorgesteld. De te rugkeer van een aantal mislukte emigranten een fractie van een procent van hen die gingen heeft hier en daar wat stof doen opwaaien en door deze stofwolken is voor menigeen het uitzicht op Australië min of meer vertroebeld. Ik wil hier niet nog eens ingaan op de kwestie van deze mislukte emigranten. Maar wel wil ik van mijn kant een poging doen 't troe bel geworden beeld over Australië te verhelderen. Ik wil dat doen door het geven van voorlichting, gebaseerd op feiten. Deze feiten zijn ons kort geleden door onze emigratie-attacheé in Canberra me degedeeld. Hij bericht 't volgende: De economische situatie in Aus tralië is in de laatste zeer sterk verbeterd. Op het totaal mannelij ke werkers is het werkloosheids percentage iets meer dan 1 en <lit percentage vertoont een steeds dalende tendenz. Gezien in 't licht van de Nederlandse emigratie naar Australië betekent dit, dat geheel ongeschoolden slechts de kost kun nen verdienen door het verrichten van zware lichamelijke arbeid. Voor de meeste ambachtslieden is het niet moeilijk om werk te vin" den. In Australië is de tijd voorbij, dat een emigrant als het ware zelf kon kiezen op welke manier hij aan de kost zou komen. De bakker, de slager, de metselaar en de me taalarbeider vinden vandaag de dag een plaats in de maatschappij, waarbij zij hun kennis en ervaring kunnen en moeten inzetten. De gemiddelde Nederlandse emi grant met wil om te werken en doorzettingsvermogen kan na kor te tijd aan de slag komen. Steeds weer blijkt dat Nederlanders, die een goede mate van energie en durf tónen, weinig moeilijkheden ondervinden. Diegenen, die een af wachtende houding aannemen, be horen daarentegen vaak tot de moeilijke gevallen. Er zijn emigranten die misluk ken. Die zijn er altijd geweest.' Maar. mislukking is bijna altijd te wijten aan het feit, dat iemand óf door ziekte het bestaan in Aus tralië niet aan kan, óf er geestelijk niet tegen opgewassen is. Vooral in de laatste maanden heeft dit ook tot gevolg gehad, dal de economi sche omstandigheden de schuld krijgen. Maar zelfs op het diepte punt van de economische inzin king in het vorig jaar was het voor de gemiddelde emigrant nog altijd mogelijk binnen een periode van ongeveer 8 weken aan de slag te komen. Die economische inzinking be hoort echter al weer lang en broed tot het verleden. Vele tekenen wij zen er op, dat thans een gunstige ontwikkeling aan de gang is. Ko len, staal en bouwmaterialen zijn voor het eerst sinds de oorlog ruimschoots voorhanden Tot vo rig jaar rekende men voor het bou wen van een huis twee jaar nodig te hebben, vanwege 't lange wach ten op de materialen. Nu duurt het wachten zes weken! De inflatie is voor het ogenblik nagenoeg tot stilstand gebracht. De credielbe- perking is opgeheven, niet dien verstande dat nu weer op vrij i ui- me schaal geld beschikbaar is. Maar hierbij ligt, meer dan vroe ger, de nadruk op nationaal-econo- misch nuttige ondernemingen. Dit betekent dat het beschikbare geld en de arbeidskrachten nu meer dan tevoren worden ingezet voor doeleinden, die de evenwichtige ontwikkeling van Australië bevor deren. En vovrkomt zo Rheumatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdi ge, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzui verheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig ge bruik van Kruschen; daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Naar het zich laat aanzien, gaat Australië een uitstekend jaar tege moet. Wat de wol betreft, is het af gelopen jaar zeer goed geweest, en van vlees en graan wordt een re cord-opbrengst verwacht. Australië heeft nog vele vraag stukken op te lossen. Dit is natuur lijk in een jong land met een snel groeiende bevolking. Een van de grootste problemen is de financie ring van publieke werken. Wegen, spoorwegen, irrigatie en water- krachtwerken vergen millioenen. Alle voortekenen zijn er dat een snel tempo van ontwikkeling ge handhaafd zal kunnen blijven. Daarmee houdt onmiddellijk ver band dat Australië aan veie emi granten een bestaan zal kunnen verschaffen. Tot zover de recente mededelin gen van onze emigratie-attaché. Ik kan U wel zeggen dat dit het meest positieve en opgewekte rapport is, dat wij sinds lang uit dit land heb ben ontvangen. Maar niet alleen onze attaché ziet de toekomst in 'n gunstig licht. De Australische pre mier Menzies heeft een dezer da gen verklaard dat het naar de me ning van de regering voor liet be houd van Australië noodzakelijk is dat het land wordt bevolkt en ont wikkeld. Verleden jaar waren er ernstige financiële moeilijkheden en daardoor was de regering ge dwongen het immigratie-program ma te beperken. Maar, zo zeide de heer Menzies, de omstandigheden zijn ongetwijfeld gunstiger gewor den en wij kunnen daardoor het programma herzien. Ik wil niet nalaten U hier ook nog even te laten horen wat de Australische minister voor immi gratie, de heer Holt, onlangs heeft medegedeeld in een officiële rede voering over de (immigratiepolitiek;. Sprekend over Nederland zei de heer Holt „Tussen twee haakjes, ik grijp deze gelegenheid aan om als mi nister voor immigratie mijn gro te voldoening uit te spreken over de Nederlandse emigranten, die zich reeds in ons land bevinden. Zjj passen zich opmerkelijk goed aan. Zij hebben mij zo weinig moeilijkheden gegeven dat ik mij nauwelijks één enkel onprettig voorval kan herinneren, waarbij een Nederlandse emigrant be trokken was. Naar mijn gevoel kunnen wij niet genoeg Neder landers krijgen om samen met ons te werken aan de opbouw van dit land." Dat verklaarde de Australische Minister voor immigratie in een officiële redevoering in Canberra. Ik ben blij dat ik U, na de vele sombere berichten, 'die in de laat ste tijd en van verschillende kan ten over Australië zijn verspreid, nu eens een ander en beter geluid kan laten horen. Wat zal du,s mijn antwoord zijn aan de briefschrijver die ik daar straks citeerde en die terecht meent als toekomstige emigrant het juiste van de zaak te mogen weten'? Inde eerste plaats dat hij zich niet moet laten afschrikken door verhalen van teruggekeerde emigranten, die het land waar zij niet konden sla gen, dikwijls niet bepaald objec tief meer bezien. In de iweede plaats dat hij gerust zijn plannen kan uitvoeren en naar Australië kan vertrekken, als hij tenminste een geschikte emigrant is. Want zelfs in een Australië, dat een gunstige ontwikkeling door maakt en waar goede kansen lig gen, komt het voor een emigrant aan op een paar eigenschappen, waar bij niet buiten kan. Als hij die niet heeft zal hij altijd gevaar lopen te mislukken, al is de wel vaart nog zo groot. Ik heb ze al vaak genoemd, die eigenschappen, maar ik aarzel niet ze nog eens op te sommen. Hét zijn: aanpassings- en door zettingsvermogen, geestkracht, ini tiatief en durf Wie emigreren wil moet beschikken over een gezond lichaam en een paar handen, die niet verkeerd staan. Als hij is ge trouwd geldt hetzelfde voor zijn vrouw. Allebei moéten ze nu al En gels leren en nog méér Engels le ren. Ze moeten zich grondig laten voorlichten over land en volk. Als U aan al deze eisen voldoet, waarde briefschrijver, ga dan ge rust naar Australië. Maar als dat niet het geval is, ga dan niet. U kunt dat zelf het beste beoordelen. En dat geldt voor alle aspirant- emigranten, onverschillig op welk land zij hun zinnen hebben gezet. Sinds de communistische expansie in Europa voorlopig blijkbaar haar uiterste grens bereikt heeft, heeft zij zich gericht op Zuid-Oost-Azië. Daar trachten de communisten hun invloedssfeer op aan merkelijk minder „vredelievende" wijze uit te breiden dan in Europa. Hier lukte het vrij aardig door interne revoluties, in zoverre ze niet min of meer openlijk vanuit Moskou werden gedirigeerd. Dat was vrij gemakkelijk omdat de landen die het slachtoffer van de rode staats grepen werden alle onder controle ston den van het rode leger, terwijl ze zelf geheel ontwapend waren. Daardoor wer den de grenzen tamelijk scherp afgeba kend en ongetwijfeld heeft Oostenrijk 't aan de aanwezigheid der westelijke ge allieerden te danken dat het de dans is ontsprongen. Het is wel zeker dat de Russen een vredesverdrag met dat land zo lang mogelijk tegenhouden, omdat ze er niets voor voelen deze voorpost in de richting van Westeuropa prijs te geven, ofschoon ze er niet op mogen rekenen hun invloedssfeer verder te kunnen uit breiden zonder grotere ongelukken te maken. Dat is ook de reden waarom de Rus sen zich voor het ogenblik in Europa hebben tevreden gesteld met wat ze tot 1948 hebben veroverd. Verder zouden ze niet kunnen gaan zonder een oorlog te ontketenen, die een wereldoorlog zou worden op een moment dat die hun he lemaal niet van pas zou komen en waar in ze waarschijnlijk meer nadeel dan voordeel zagen. We hoeven tenminste niet de illusie te koesteren dat ze ten opzichte van West-Europa meer eerbied zouden koesteren dan tegenover Zuid- Oost-Azië, waar wel een oorlog is uit gebroken. De oorzaak daarvan zou dus te zoeken zijn in een overweging van Moskou dat daar wel voordeel te be halen zou zijn en dat er geen gevaar be stond voor een uitgebreide oorlog. Beide overwegingen schijnen voorals nog een vergissing te zijn geweest. Men Depót-agent Langstraat e.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwijk, Tel. 2971 kan zich tenminste niet voorstellen dat de Sovjets de huidige toestand in Korea als een voor hen voordelige beschouwen. Tenzij ze slechts een balletje hebben wil len opgooien over de stemming in de U.N.O. moet de prompte reactie van de Volkerenorganisatie dan ook een lelijke streep door hun berekeningen hebben be tekend. Ondertussen zijn de Russen zelf er aardig in geslaagdi huiten het conflict te blijven, anderen de vuile was te laten opknappen en toch een flinke vinger in de pap te houden om niet te zeggen dat ze de auteurs van het hele drama zijn. Daartegenover scheen de strijd in In- do-China tot voor kort een tamelijk on georganiseerd verzet van communistische opstandelingen tegen de wettige rege ring. De strijd beperkte zich tot gedeelten van Vietnam, terwijl de twee andere staten van Indo-China, Laos en Cam bodja, er geheel buiten blijven. Niettemin baarde hij de Franse regering zorgen genoeg, want hij kostte veel veeld, man schappen en materiëel, en het bleek door gebrek aan middelen niet mogelijk de op standelingen een beslissende slag toe te brengen en een eind aan de oorlog te maken. Noch de Franse strijdmacht, noch de Amerikaanse hulp bleken daar toe voldoende en het bleef een slopende campagne die geen uitzicht gaf op een spoedig herstel van rust en orde. Sinds enkele weken heeft de Vietminh- oorlog echter een nieuw aspect gekregen, doordat ze is uitgebreid tot een georga niseerde veldtocht tegen het tweede In- dochinese koninkrijk, Laos, waarvan de Vietminh al een aanzienlijk gedeelte ver overd hebben. De Franse autoriteiten be schouwen de toestand zelfs als ernstig en niet alleen zij. Men vraagt zich af waar het einde is als nu eerst Laos on der de voet wordt gelopen. Is dit nog een opstand of is het een rechtstreekse oorlog? Deze vraag heeft niet alleen ju ridische maar ook practische betekenis, want van het antwoord hangt het af of er van een internationaal conflict sprake is. Daarbij komen dan nog een aantal politieke haken en ogen, die het de U. N. O., ook als er inderdaad een werke lijke oorlog is, moeilijk maken in te grijpen. De volkeren-organisatie dreigt weer voor een krachtproef te komen, zwaarder dan toen er in Korea moest worden ingegrepen. Het zou dan gaan om de konsekwente toepassing van het beginsel dat in Korea in praktijk is ge bracht. Overigens rijst dan nog de vraag wie als aanvaller aangewezen moet wor den en dat zou dan China zijn, want de Vietminh is geen buitenlandse mogend heid. Ze zijn tenminste tot nog toe al leen betiteld als opstandelingen. ten wij zeer voorzichtig zijn met ons loon- en prijspeil. Dat voelen onze ar beidersorganisaties ook heel goed aan, zij prefereren werk tegen het huidige loon boven' hogere lonen die tot werk loosheid leiden. Waarmee de heer Twijnstra niet wilde zeggen dat er in het Nederlandse loonsysteem niet wat meer soepelheid zou kunnen worden ge bracht. De heer Tijnstra verklaarde dan ook Alléén waar de oorzaak van moeilijkhe den in Nederland ligt, is er reden om ter wille van de Beneluxsamenwerking zich van Nederlandse zijde enige beper king op te leggen. Ik geef mijn collega Bekaert dan ook de verzekering dat de Nederlandse industrie bereid blijft over iedere redelijke oplossing van tijdelijke moeilijkheden met haar Belgische colle ga's overleg te plegen in een geest die het tot stand komen van de Benelux als een vanzelfsprekendheid vooropstelt. De Belgische minister-president Van Houtte heeft in de Belgische Kamer van Afgevaardigden toegegeven dat de Bel gische exporteurs zeer veel voordeel hebben gehad van de douane-unie met Nederland. Hij verklaarde ervan over tuigd te zijn dat iedere vorm van een making in de lijn der Belgische belangen ligt, maar hij stelde voor de verwezen lijking doeltreffende aanpassingen voor op, vooral in verband met lonen en prij zen. De Belgische minister van buitenland se zaken, Van Zeeland, heeft verklaard dat de Belgische regering binnenkort een voorlopige oplossing voor de moeilijkhe- 'nEcht* blijde dag in Mei, waaraan de herinnering levend blijft door zo'n (raai, waardevol geschenk van In het Hogerhuis heeft de Britse on derminister voor buitenlandse zaken ver klaard, dat de communistische aanval op Laos al was voorbereid en bevolen vóór de dood van Stalin. Dat zou minstens twee dingen bewijzen: op de eerste plaats dat ook de ziel van deze campagne Mos kou is, wat trouwens al niet zo twijfel achtig was, aangezien alle communisti sche activiteiten vanuit Moskou worden geleid; en op de tweede plaats dat de hele Russische toegeeflijkheid niet meer dan propaganda is, bedoeld om verwar ring te stichten in de Westelijke wereld. Dat is een heel belangrijk aspect van de zaak, want het gevaar voor Zuid-Oost- Azië wordt er zeer door vergroot. En dan komen we terug op de vraag die we eerder hebben gesteld: als nu Laos het slachtoffer is, waar is dan het einde. Siam voelt zich onmiddellijk bedreigd, maar ook Birma, Malakka, India, Indo nesië en de Philippijnen zijn op den duur niet veilig meer. De Verenigde Naties staan dus voor een zware beslissing, waaruit zal blijken in hoeverre een aan gevallene kan vertrouwen op bijstand van de U.N.O. en of zij in staat zal zijn de veiligheid zoal niet te verzekeren dan toch te verdedigen. Waarschijnlijk zien de onwillige communistische onderhan delaars in Pan moen jon met spanning uit naar de stappen die tegen de nieuwe agressie worden ondernomen. Hun hou ding zal mede daardoor bepaald worden, want van een oprecht verlangen naar het einde van de oorlog hoeft men al niet veel meer te geloven. Eerder bestaat het gevaar dat er een nieuwe faze in de strijd in Zuid-Oost-Azië is ingetreden, een die verstrekkende gevolgen kan hebben. QUO VADIT BENELUX? Er zijn veel moeilijkheden en weinig licht punten bij de verwezenlijking der Benelux, zou men zeggen. Nu onlangs weer heeft de heer L. Bekaert, voorzitter van het Verbond der Belgische Nijverheid, op een ekonomisch Benelux-congres een aantal voorwaarden geformuleerd waar aan volgens Belgische mening Nederland moet voldoen om het voor België mo gelijk te maken de Benelux voort te zetten. De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van 't Verbond van Nederlandse Werk gevers, heeft in antwoord daarop het Nederlandse standpunt uiteengezet. Hij verklaarde zich ernstig teleurgesteld door het betoog van zijn 'Belgische collega, waardoor deze de deur dichtslaat voor verder overleg. Hij achtte de eisen van de heer Bekaert tegenstrijdig, doordat die enerzijds handhaving en voortzetting van de Benelux wil en anderzijds afsnijding van de Nederlandse export naar België ter tijdelijke bescherming yan de dure Belgische producten. Hij wees er op dat hierdoor de Benelux uitgevoerd zou wor den alleen in het voordeel van België, dat tot dusver onder de werking van de Benelux altijd nog meer geëxporteerd heeft naar Nederland dan omgekeerd. Ook op het verschil in loonpeil had de heer Bekaert opnieuw de aandacht gevestigd, maar de heer Twijnstra merk-' te op dat in 1949 de Belgische franc maar met 12 devalueerde, terwijl de Nederlandse gulden en de meeste West- Europese munten met 30 devalueer den. Bovendien zijn de Belgische lonen sindsdien tot December 1952 nog met 20 gestegen, niettegenstaande dat de kleinhandelsprijzen niet meer dan 10 waren gestegen. Voorts zei de heer Twijnstra dat, nu de wereldconjunctuur is omgeslagen, nog zal moeten blijken of België die hoge levensstandaard zal kunnen volhouden, vooral wanneer de Belgische export ter rein verliest. In het belang van onze export moe den in de Belgische industrie zal voor stellen die voor beide partijen aanvaard baar mag worden geacht. HERDENKINGEN. Door het hele land zijn aan de voor avond van de Bevrijdingsdag de geval lenen van de tweede wereldoorlog her dacht. Toen om 8 uur van de Waals- dorpervlakte het signaal weerklonk, werd in heel Nederland twee minuten stilte in acht genomen. H. M. de Koningin en Prins Bernhard woonden de dodenherdenking in Baarn bij, waar zij een krans legden aan de voet van het monument voor de geval- genezende en regenererende werking van Purol, blijft de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. lenen. Prinses Wilhelmina deed hetzelf de in Apeldoorn. In den Haag had de her denking plaats op de Waalsdorpervlak- te, waar duizenden Hagenaars in stille tocht heen trokken, en in Amsterdam bij het voorlopig monument op de Dam. In Enschede onthulde de minister-president, dr W. Drees, een oorlogsmonument, vervaardigd door Mari Andriessen. Ook in Bolsward en Naaldwijk werden nieu we oorlogsmonumenten onthuld. De mi nister van oorlog, ir C. Staf, woonde de dodenherdenking op de Grebbeberg bij. De radio gaf reportages van verschil lende plechtigheden en sloot daar zeil met een stemmig nationaal programma op aan. t De Bevrijdingsdag werd gekenmerkt door een grotere drukte doordat er hier en daar toch vrij gegeven werd, door vlaggen en een nationaal programma op de radio. In Amsterdam probeerden de communisten de Nationale Feestdag in hun straatje te trekken door een verbo den politieke demonstratie. De politie echter joeg de demonstranten uiteen. Overigens was er nergens veel te doen. OVER APRIL WEER OVERSCHOT IN DE E.B.U. De Ned. Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens Nederland gedu rende de maand April 1953 in het be talingsverkeer met aan de Europese Be- talings Unie deelnemende landen een overschot van ca. 54 millioen heeft verworven. DE KINDERPOSTZEGEL. Bijna 1 MILLIOEN. Met de kinderpostzegelactie 1952 is de opbrengst van één millioen niet ge haald. Met 925.000 is niettemin een record gevestigd, want daarmede is met deze actie „Door en voor het kind", dit jaar toch ruim een ton meer opgehaald dan in 1951. Bij deze actie hebben de Nederlandse scholieren zich opnieuw bijzonder on derscheiden. Ruim 350.000 kinderen uit 11.000 klassen van 4000 scholen hebben tezamen 1.800.000 bestellingen van 75 ct. (in totaal 6.000.000 postzegels) uitge voerd. STAKING IN ZWEEDSE VOEDSELINDUSTRIE. Arbeiders in bepaalde takken van de Zweedse voedselindustrie zijn in staking gegaan, omdat hun een loonsverhoging van 10 Kronen per week geweigerd is. De regering zal zich niet in het conflict mengen. Vertegenwoordigers van werk- Op 1 Mei 1953 heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, Prof. Dr. J. E. de Quay, in het Gouvernementsgebouw te 's-Hertogen- bosch een commissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft Gedeputeerde Staten te adviseren bij de uitvoering van de Pro vinciale Kampeerverordening. Deze ver ordening is door de Provinciale Staten van Noord-Brabant in het leven geroe pen, en is op 15 Maart 1953 in werking getreden. De Commissaris der Koningin herin nerde in zijn installatierede aan de voor geschiedenis van deze kampeercommissie. De overbezetting van de bekende recre atiegebieden in he westen des lands heeft de trek o.a. naar Brabant doen toenemen, en ook de verdergaande industrialisatie in de provincie zelf doet de behoefte aan ontspanning in de vrije natuur steeds groeien. Hierin heeft het Provinciaal be stuur van Noord-Brabant aanleiding ge vonden, een kleine studiecommissie in 't leven te roepen, die twee rapporten: „Het vacantierecreatievraagstuk in Nrd- Brabant" en „Kampeercentra in Noord- Brabant" uitbracht, die ter bespreking werden gesteld in een vergadering, waar toe alle organisaties en instellingen, die bij het recreatieprobleem enigermate be trokken zijn, waren uitgenodigd. Deze bespreking gaf het provinciaal bestuur aanleiding tot de instelling van een commissie ter bestudering van het recreatievraagstuk in Noord-Brabant. Het eerste resultaat van de studie Van deze commissie was de aanbieding van een ontwerp ener provinciale verordening tot regeling van het kamperen in Noord- Brabant, waaruit de provinciale kam peerverordening ontstond, die 15 Maart 1953 in werking is getreden. De voornaamste bepalingen dezer ver ordening zijn in de eerste plaats, dat de kampeerder in Noord-Brabant geen ver gunning meer nodig heeft en dus ook geen leges meer behoeft te betalen, als hij kampeert in de kampeerbedrijven, waarvoor Gedeputeerde 'Staten een ex ploitatie-vergunning hebben verleend. De trekkende kampeerpaspoorthouder kan zelfs buiten die bedrijven kamperen. Jeugdgroepen onder leiding kunnen ook buiten die bedrijven terecht, doch de verschaffer van het kampement heeft dan vergunning van het gemeentebestuur no dig. Alle kampeerbedrijven hebben een ex ploitatievergunning van Gedeputeerde Staten nodig, en het is o.a. met het oog hierop, dat de kampeerverordening voor- Ziet in de instelling van een commissie, die Gedeputeerde Staten adviseert bij het afgeven van deze exploitatievergun ningen. De vrijheid, die de kampeerder in Noord-Brabant thans geniet, maakt het gewenst aan de kampeerbedrijven en in bet bijzonder aan de kampleiding de no dige eisen te stellen, welke eisen als aan de exploitatievergunning verbonden voorwaarden tot uitdrukking zullen ko men. De tot lid van de commissie benoem den zijn allen personen, die in enige hoe danigheid met de gang van zaken bij het kamperen bekend zijn en een of meer aspecten van het vraagstuk uit eigen ervaring kennen. Tot voorzitter is be noemd Ir H. M. Buskens, directeur van de 'Provinciale Planologische Dienst van Noord-Brabant, tot waarnemend voor zitter Mr R. Holla, Diocesaan Commis saris der Verkennerij in het Bisdom 'Den Bosch, tot leden de heer A. C. Spijker man, .secretaris van de Nederlandse Kam- peerraad, de heer C. van der Hooft, bur gemeester van Willemstad, de heer G. Schampers, burgemeester van Oploo c.a., Rector Eg. Michielsen, diocesaan sport- adviseur in het Bisdom Den Bosch en de heer A. C. A. Vorselaars, Referendaris ter Provinciale Griffie tot secretaris. Noord-Brabant is de eerste provincie welke het kamperen, dat in sommige pro vincies een waar probleem dreigt te wor den, op grondige wijze heeft aangepakt in de vorm van een verordening, die naast de gebondenheid, die noodzakelijk is, zoveel vrijheid 'biedt als mogelijk is. Het is opmerkelijk, dat in Noord-Bra bant, waar het kamperen speciale streek eigen problemen oproept, thans een rege ling bestaat, die groter vrijheid biedt dan in enig ander deel van het land. gevers en werknemers komen bijeen om practische vraagstukken te bespreken, zoals de voedselvoorziening van zieken huizen, legerplaatsen en scholen. De staking, die begonnen is in de vleesindustrie, heeft de Zweedse huis vrouwen voor een moeilijk vraagstuk ge plaatst. Ook de meel- en gistindustrieën zullen in staking gaan. De regering heeft via de radio de bevolking opgeroepen niet over te gaan tot hamsteren. Blijkens het overzicht van het ministerie van Landbouw worden vis, groenten en zui velproducten niet door de staking ge troffen. TWEE MILLIARD DOLLAR VOOR VERDEDIGING VAN EUROPA. President Eisenhower heeft liet Amerikaanse Congres verzocht vijf milliard 828 millioen dollar (onge, veer 22 milliard gulden) ter be schikking' te stellen voor de mili taire en economische hulpverle ning aan het buitenland. Vier milliard dollar is bestemd voor militaire training en bewape ning'. Ruim de helft hiervan zal worden verdeeld over de Europese landen van de Atlantische Unie. Een kwart gaat naar 't Verre Oos ten (Tsjang Ivai Sjek krijgt hiervan een deel) en iets minder dan 475 millioen dollar is voor het Midden oosten. Voor Zuid-Amerika is het bedrag voorzien van 20 millioen dollar.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1