Het Nederlandse Episcopaat. Waalwijkse en LangsiraatsCourant DRUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG CAPELLE WASPIK Langsiraatse schutters in 't geweer. 76e JAARGANG No. 39 Abonnement 18 cent per week 2.30 per kwartaal ƒ2.60 franco p. p. Advertentleprtja 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief ;,tat cvrt"K TEL 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL - TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 m mmmiiKSMwpxfxim p, -,-k - - Ri; opipopiiheid van het eeuwfeest van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie publiceren wij deze recente foto van het voltallige Nederlandse Episcopaat. Van hnks itóar r^chtsiMgrUW. M^ Baeten, Bisschop van Breda; Mgr. J. P. Kuibers, Bisschop van Haarlem; Mgr. Dr. B. J. AUrink Aartsbisschop coadjutor van Utrecht; Joh. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht; Mgr. Dr. G. Lemmens Bisschop van Roermond^Mgr. W. P. A. M. Mutsae Bisschop van 's-Hertogenbosch en Mgr. Dr. J. M. J. A. Hansen, Bisschop-coadjutor van Roermond. VRIJDAG 15 MEI 1953 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO HEI ZUIDEN WONINGBOUW. De eertijds aanbestede vier woning wetwoningen, die gebouwd zullen wor- den in de Stationsstraat, Zijn naar wij vernemen gegund aan de fa. Schapen donk alhier. KERMIS. A.s. Zondag zal in Drunen de jaar lijkse kermis worden gehouden. De ker mis van Drunen is een van de eerste in de Langstraat en deze zal zeer zeker evenals andere jaren weer veel belang stelling trekken. Wil men zich prettig amuseren, dan bezoeke men café Th. Elshout en „de Flip"; daar treft men prima muziek, pri ma consumptie en volop gezelligheid. Zie voor nadere bijzonderheden de ad vertenties. KERMIS. Blijkens de in dit nummer voorkomen de advertentie is er ook dit jaar bij Th. Elshout iedere avond bal, uitge zonderd eerste Pinksterdag, als er een vrolijk cabaretprogramma gaat. Café Th. Elshout staat vanouds al be kend om zijn gezelligheid met de kermis dagen. Kermis bij de jeugdverenigingen. Andere jaren werd door de eerw. Broeders in de gymnastiekzaal tijdens de kermisdagen een kermis georganiseerd. Nu de Eerw. Broeders uit Drunen ver trokken zijn hebben de gezamenlijke jeugdverenigingen de koppen bij elkaar gestoken en tezamen heeft men deze kermis nu georganiseerd, die voorgaande jaren ook reeds altijd veel belangstelling heeft getrokken. HET ORGELFONDS. Het Orgelfondscomité is zijn eerste actie begonnen voor inzameling van gel den voor dit fonds. Wie komende jaren een partijtje of een bruiloft heeft mag er op rekenen dat hij van het comité een verzoek krijgt om te trachten via deze gelegenheid een bijdrage in het orgel fonds te deponeren. Er waren deze week reeds enkele bruiloften en 'n reeks com muniefeestjes. Verwacht mag worden dat dezer da gen de eerste bedragen dus zullen bin nenkomen. Volgende week hopen wij te kunnen schrijven hoe hoog het eerste bedrag is. Door het comité is ook reeds een gironummer gevraagd dat wij spoe dig hopen mede te delen. Penningmees ter is de heer Mooyman, gemeente-ont vanger alhier. ATHLETIEK. De leden van Fr. Kuijs en W. v. d Lee, namen Zondag jl. deel aan de atletiekwedstrijden te Rotterdam en wisten daar de 6e en 14e plaats te .be zetten. Hemelvaartsdag kwamen zij uit te Eindhoven. Op de 800 m klasse B le verde Fr. Kuijs een mooie prestatie door als eerste te eindigen; v. d. Lee werd op hetzelfde nummer 4. A. van Noort, die voor het eerst aan een baanwedstrijd deelnam, wist in de serie 800 m junio ren A een goede 6e plaats te bezetten. R.K. BOERINNENBOND. De Boerinnenbond afdeling Drunen Elshout hield zoals gewoonlijk haar jaar vergadering voorafgegaan door een Lof in het genadeoord van de Wonderbare Moeder. Na het Lof vergaderde men bij Gez. Klerks, waar onder een heerlijk bakske de tongen los kwamen. De jaar verslagen werden met belangstelling aan gehoord. Daarna werd een film ver toond over de melkerij, waarin duidelijk tegenover elkaar werden gesteld de hand- melkerij en de machinale melkerij. Mede gedeeld werd dat het reisgeld voor de Lourdes-reis op 80 na bijeen was. Drie zieken uit DrunenElshout zullen de reis mee kunnen maken. De ontbrekende 80 zullen uit de kas worden bijbetaald. De geestelijk adviseur de Hoogeerw. heer Deken Rooyackers was ook op de vergadering aanwezig en richtte een toepasselijk woord tot de leden. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Vlijmen op Dinsdag 19 Mei T953 des n.m. 7 uur precies ten raadhuize der gemeente. Te behandelen onderwerpen: 1, Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening ter bescherming van de be langen van derden in verband met uit breidingsplannen in deze gemeente. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de bouwverordening de zer gemeente, in verband met het vast gestelde uitbreidingsplan de Vliedberg. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot ruiling van een perceeltje grond gelegen in de Mgr. van 'Kesselstraat, tegen een perceeltje grond gelegen in de Mgr. van Kesselstraat, en in eigendom toebeho rend aan J. L. J. Luijben, wonende al hier. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het reglement voor de ge meentelijke instelling voor Maatschappe lijke Zorg in deze gemeente. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Sala ris- en Loonverordening 1948 deze- ge meente. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de 8e wij ziging der gemeente-begrcring 1952, fot intrekking van de 3e wijzig'ng van l et woningbedrijf 1952 en tot wijzig'ng van de 2e wijziging der gemeente-begroting en van die van genoemd bedrijf beide voor 1953 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van een crediet van maximaal 2000.tot het aanbrengen van lichtmasten voor de straatverlichting in de Pastoriestraat. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging tot verpach ting van het jachtrecht op de landerijen dezer gemeente. 10. Voorstel van Burg. en Weth. om aan de PNEM vergunning te verlenen tot vestiging van een zakelijk recht, om op enige percelen van de gemeente hoogspanningsmasten te plaatsen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ruiling van een aan de ze gemeente toebehorend stukje land met grond in eigendom toebehorend aan A. van Beurden, wonende alhier Voordijk no. 8. 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot beschikbaarstelling van het nodige cre diet ter verbetering van de Priemsteeg. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van een vergoeding aan een ingezetene dezer gemeente in de reis kosten voor zijn zoontje, die een Chris telijke school te 's-Hertogenbosch be zoekt. 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot geslotenverklaring van „het Plein" in beide richtingen met uitzondering van een strook van 15 M„ gelegen ten Noor den van de provinciale weg 's-Hertogen boschWaalwijk, welke strook is be stemd tot parkeerterrein en aangeduid zal worden door borden als bedoeld in het Wegenverkeersreglement. 15. Voorstel van Burg. en Weth. om te bepalen, dat het verkeer bij de krui sing PriemsteegAchterstraat, dat zich voortbeweegt langs de Achterstraat voor rang heeft. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om overdracht van bepaal de bevoegdheden ingevolge het Wegen verkeersreglement aan dat College. 17. Beëdiging van de heer C. P, Blaauwhof, hoofdcommies ter secretarie, tot waarnemend Secretaris en waarne mend Ontvanger dezer gemeente. GOUDEN BRUILOFT. De buurt van de gouden bruiloft van het echtpaar J. Kiviets-Heijmans kwam in vergadering bijeen. Uit de buurt werd een bestuur samengesteld als volgt: Teun van Heivoort, voorzitter, B. v. Gestel, secretaris, H. v. d. Wiel, penningmees ter, A. de Laat, J. Beekmans, T. Nicols, Tinie Kivits. commissarissen; het dames- bestuur werd als volgt gekozen: Lien v. d. Heijden, voorzitster, Drea Kivits, Gonda Klerx, 'Sjaan Horen, Mien van Vugt, Sjaan Verbunt, Annie Dekkers, leden. Er werd besloten een huis-aan- huis-collecte te houden. Degenen die aan de optocht met een wagen willen deel nemen konden zich reeds opgeven; voor de kinderen is er gelegenheid; voor versierde fietsen enz. Ook aan bruidjes enz. werd de aandacht besteed. Binnen kort zal wederom een vergadering wor den gehouden voor verdere regeling. BILJARTEN. In café A. van Vugt, Melie, zal op Zaterdag 16 Mei een biljartwedstrijd worden gespeeld tussen de Biljartver eniging D.V.G. gevestigd in café A. v. Vugt en Juliana uit Haarsteeg, de kam pioenen der onderlinge competitie van 19521953. In Haarsteeg werd door Ju liana reeds gewonnen; D.V.C. is op re vanche belust. POSTDUIVENVER. DE ZWALUW. Zondag 17 Mei wedvlucht vanuit Pont St. Maxence, Frankrijk, afstand 325 km, eerste midfond vlucht, waar voor heden Vrijdag 15 Mei in café Ore mans tot half 9 inmanden. CONCOURS HIPPIQUE. Een duizendtal paardensportliefheb bers omzoomden Donderdagmiddag (He melvaartsdag) het concoursterrein ach ter café W. Zeeuwen, om getuigen te zijn van het grote nationale concours hippique dat door de rijvereniging Julia na was georganiseerd. Onder de aanwe zigen merkten wij o.m. op Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlijmen, de plaatselijke geestelijkheid en vertegen woordigers van diverse boerenorganisa- ties, alsook de algemene secretaris van de Bond van landelijke rij verenigingen. Ook de deelname aan dit concours was zeer groot en zeer jammer was het dat het uitgebreide programma tengevol ge van de regen niet zo vlot kon wor den afgewerkt en aan het geheel een trieste aanblik gaf. Er was veel mooi paardenmateriaal te bewonderen. Het programma bood voor elk wat wils en het feit dat de amazones hun intrede in de paardensport hebben gedaan, zal de ze mooie sport zeker ten goede komen. De parade van alle deelnemende ver enigingen vormde een machtig schouw spel en duidelijk viel te constateren dat de kwaliteit van de paarden met rasse schreden vooruit gaat. Na deze parade, die na de officiële opening welke werd verricht door de E.A. heer J. V/. van Hout, burgemeester der gemeente Vlijmen volgde, kwam het verrijden van de kurketrekker, een paardenspel van alle deelnemers in eetl volgorde die respect afdwingt; prachtig was het te zien hoe ruim honderd ruiters in een bonte mengeling, zonder de geringste fout door elkaar reden om dan weer in volmaakte orde ieder zijn plaats in te nemen. Aanschouwelijk was eveneens de Vrijheidsdressuur, die werd geboden door de vereniging Het Edele Ros uit Haaren; ook de enige amazone van de ze vereniging toonde enkele behendig heidsnummers, waarvoor zij een dave rend applaus in ontvangst had te ne men AANRIJDING. Dinsdagavond omstreeks half negen botsten aan de viersprong Tilburgseweg alhier weer een paar auto's met flinke vaart tegen elkaar op, doordat een wa gen die uit de Kerkstraat kwam geen voorrang verleende aan een auto die uit de richting Tilburg kwam. Beide auto's werden vrij ernstig beschadigd; persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. CHR. FABRIEKSARBEIDERS. De afdeling Sprang van de Chr. Be drijfsgroepen Centrale houdt Donderdag 21 Mei a.s. haar jaarvergadering in het gebouw van de Chr. Volksbond. 50-JARIG BESTAAN Prinses Wilhelminoschool aan tie Loonsedijk. Het afgelopen week-end werd het 50-ja- rig bestaan van de Lagere School voor C.V.O. aan de Loonsedijk, de Prinses Wilhelmlnaschool herdacht. 'De viering van dit gouden bestaansfeest werd Don derdag 7 dezer des avonds half 8 ingezet met een herdenkingsdienst in het kerk gebouw van de Ned. He.rv. gemeente al daar. De belangstelling voor deze dienst, welke geleid werd door de plaatselijke predikant, Ds. A. G. Haring, was zeer groot en naast de vele leden der school vereniging, ouders van schoolgaande kinderen en oud-leerlingen, waren ook meerderen uit de omgeving onder de 'be langstellenden. Ds. Haring had tot uitgangspunt zijner overdenking de woorden Eben Haëzer, tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen, gèkozen en spr. herdacht in zijn gloed volle rede de pioniers van het Chr. on derwijs aan de Loonsedijk, Ds. Morrees, destijds predikant van de Ned. Herv. gemeente van Loon, en de heren N. Oer- lemans, M. van der Waals, C. Vos en C. Verhoeven. Leerlingen van de hoogste klassen van de jubilerende school luisterden de dienst met een drietal liederen op. Een dochter van wijlen Ds. Morrees, directrice ener huishoudschool te Rotterdam, woonde de herdenkingsdienst bij. Vrijdag 8 Mei was het 's morgens feest voor de jeugd, die daartoe onder leiding van Het onderwijzend personeel in de school bijeen was. iDit feestelijk samen zijn werd afgewisseld met cractatie en ieder der leerlingen ontving als aanden ken aan het gouden jubileum een zilve ren lepeltje met een afbeelding van de school. Het kinderfeest werd besloten met een fleurige optocht over de Loon sedijk en langs de aangrenzende buurten. 's Namiddags 3 uur had in een der leslokalen de meer officiële herdenking in aanwezigheid van tal van genodigden en belangstellenden plaats. Met de leden van het schoolbestuur en het personeel der school waren o.m. aanwezig het ge meentebestuur van Loon op Zand en dat van Sprang-Capelle, Ds. Bakker, In specteur Chr. Volksonderwijs, de Rijks inspecteur van het Lager onderwijs in de inspectie Waalwijk de heer Ubachs, de directeur van de Prot. 'Chr. H.B.S. te Waalwijk Drs. 'Schouten, een dochter van wijlen Ds. Morrees, mevr. Woelde- rink-Morrees, het vroegere hoofd der ju bilerende school de heer Wente, hoofd ener Chr. school te IZaltbommel en de putaties van schoolverenigingen uit de omgeving. Verschillende sprekers com plimenteerden in hartelijke bewoordingen bestuur en personeel en meerderen lieten hun felicitatie vergezeld gaan van een bloemenhulde. Mededeling werd gedaan van de ontvangst van diverse schriftelij ke bewijzen van medeleven met dit ju bileum. In de avonduren was er voor de leden van de schoolvereniging, voor oud-leer lingen en voor de ouders der thans schoolgaande jeugd gelegenheid tot feli citeren en velen maakten van deze ge legenheid gebruik hun opwachting te ma ken. Het was een voortdurend komen en gaan, hetgeen een gezellige drukke sfeer bracht in de 'beide voo,r deze receptie ingerichte lokalen van de school. Tal van oude herinneringen werden onder het genot van een kop chocolademelk en een rokertje opgehaald. Het bestuur, dat nog gaarne een spe ciale avond voor oud-leerlingen had wil len organiseren, doch door gebrek aan een voor dit doel geschikte lokaliteit van dit voornemen helaas moest afzien, kan desondanks op een prachtig geslaagde herdenking van het 50-jarig bestaan van zijn school terugzien. LEERZAME EXCURSIE. Dinsdagmiddag maakten een aantal dames van de afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen per touringcar een uitstapje naar Roo sendaal, waar de aldaar in de R.K. Landbouwwinterschool ondergebrachte tentoonstelling op het gebied van wo ninginrichting werd bezichtigd. Geruime tijd brachten dé dames op deze expo sitie, georganiseerd door de plattelands- vrouwenbonden van alle gezindten in samenwerking met de Coördinatiecom missie Hulp Buitenland en meer in het bijzonder bestemd voor getroffenen door de watersnood, die in verband met her inrichting hunner woningen voor diverse problemen op dit gebied komen, door. Vol belangstelling werden de verschil lende stands van artikelen voor interi eur van keuken en woon- en slaapka mer bezichtigd en met bewondering werd kennis genomen van meerdere nieuwe snufjes en vindingen op het gebied van woninginrichting en huishoudelijke arti kelen. Het was voor de dames een leer zame middag en op de terugreis werd nog druk gesproken over datgene wat er geboden werd. Jammer dat niet meer dere Sprang-Capelse huismoeders van deze unieke gelegenheid tot nadere ken nismaking met een doelmatige en prac- tische woninginrichting gebruik hebben gemaakt. DAUWTRAPPEN. Traditiegetrouw maakte de muziek vereniging Kunst na Arbeid in de prille morgenuren van Hemelvaartsdag een rondwandeling door een gedeelte onzer gemeente, waarbij de ingezetenen langs de gevolgde route Poolsestraat, Willem van Gentsvaart, Tolweg, Waspiksedijk, Hoofdstraat, Wendelnesseweg en Nieu- wevaart reeds vroeg vergast werden op vrolijke marsmuziek. Waspik hijst de vlag ter herden king van 't herstel der Bisschop pelijke Hiërarchie in Nederland. Zondag a.s. om 11 uur zal op het kerkplein van de St. Bartholomeus- kerk alhier een fantastische vlag- gemast verrijzen. Dit ter herden king van het herstel van de Bis- BONDSCONCOURS van de Bond van Langstraatse Schuttersgezelschappen St. Joris- Het tweede Bondsconcours is weer ten einde. De verrichtingen van de diverse verenigingen wa ren van goed gehalte. Een bijzon der woord van lof komt toe aan St, Crispijn en Crispinianus te Be- soijen, die na een heel slecht eer ste bondsconcours met 11 punten nu met 21 punten uit de strijd kwam. Dit gaat goed. Volhouden is de boodschap. Ook St. Ambro- sius uit Haarsteeg deed zeer knap werk. Zij schoten 18 punten, wat een hartelijk compliment waard is. S}. Jan Kaarsheuvel, St, Blasius Heusden en bovengenoemd St. Crispijn deden wat van hen ver wacht mocht worden, vooral wat de eerste twee verenigingen be treft met hun 21 punten. Zij zijn daar zeker toe in staat. Zelfs kun nen zij nog beter. De gewoonte getrouw bleef St. Gatharina de boventoon voeren door 23 punten te schieten. Deze taaie heren stevenen regelrecht naar het kampioenschap. Met een voorsprong van 7 punten op haar schoppelijke Hiërarchie in Neder land. Weken heeft men gewerkt om deze fraaie slanke Finse scheepsmast de gewenste vorm en kleur te geven. Onder het spelen van de St. Jansmars door de Ko ninklijke Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak zal deze 21 meter lange mast statig verrijzen. Daarna zal de vlag worden gewijd en ge hesen, Op deze vlag prijkt de pa troon van onze plaats, St. Johan nes de Doper, in een gouden figuur van vijf meter op een lichtblauw veld (kleuren van het wapen van Nederland en van de gemeente). Boven aan de top zal een wim pel in de Nederlandse driekleur waaien. Een vergulde engel met bazuin zal de mast bekronen. Tilburgse Processie. De jaarlijkse bedevaart uit Til burg naar de Kleine Heilige The- resia te Waspik zal Zondag a.s. ge houden worden. Om half tien zul len de bedevaartgangers aan de 's-Gravenmoerseweg arriveren, al waar zfj door de Paters In proces sie zullen worden afgehaald. Daar na zal in de St. Theresiakerk een plechtige Hoogmis worden opge dragen. 's Middags is het plechtig Lof met processie. St. Bartholomeus-parochie. Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr Mutsaerts heeft tot kerkmees ter van de St. Bartholomeusparo- chie benoemd dhr. C, Berkelmans. Sacramentsprocessie. Op 4 Juni a.s. zal in het Recto raat St. Theresia de Sacraments processie worden gehouden, die dit jaar bijzonder groots wordt op gezet. Ook de harmonie zal aan de ze processie deelnemen. De leiding' berust bij Pater Petrus Thomas. naaste concurrent St. Jan Kaats heuvel staan zij alleen aan de kop. Er zijn echter nog drie concour sen en alles is nog mogelijk. Baardwijk liet 't op eigen grond wel een beetje zitten. Daar zij thuis schoten en over goede, zelfs zeer goede schutters beschikken, zijn de 20 punten uit dit concours be haald, wel wat aan de minimale kant. Nog slechter deed het O.L. V.S. uit Elshout: 14 punten was de oogst. Weinig over zeggen, maar gauw vergeten, doch wel aandacht schenken aan deze dag. Juliana Vlijmen zakte van 16 tot 11 punten en St. Joris Nieuwkuijk klom van 8 tot 11 punten. Tot de eerste zou ik willen zeggen: zorg, dat ge uw verloren terrein terugwint en tot no. 2 ga zo door en tracht hoger op te klimmen. Zie maar wat Haarsteeg doet. Ook gij kunt dit. De stand van de korps is nu conc. sch. Pt. mis St. Catharina Herpt 2 48 46 2 St. Jan Kaatsheuvel 2 48 39 9 St. Blasius Heusden 2 48 37 11 St. Ambrosius B'wijk 2 48 37 11 O.L.V.S. Elshout 2 48 34 14 St. Crispijn Besoijen 2 48 33 15

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5