Waalwijkse en Langs Courant PINK i Wi|de Wereld J Herstel in Schoen- en Leder industrie nog steeds blijvend. UIT DE VRIJDAG 22 MEI 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 41 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal ƒ2.68 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL TEL. 2121 TELEGR.-ADRES„ECHO" De geheimzinnige werking van de H. Geest heeft nooit sterk tot de verbeelding van de mens gesproken. Niet alleen werd de Geest steeds zeer symbolisch voorgesteld, ook zijn werking blijft geheel buiten het gebied der menselijke waarneming! Zij is er niet minder krachtig om, maar minder spectaculair, hoewel het eerste Pinksterfeest, toen de H. Geest over de apostelen neer daalde, niet zonder opschudding voorbij ging. Is de verschijning van vurige tongen samen met een hevige wind geen alledaagse ge beurtenis, het feit dat iemand alle talen tegelijk spreekt is het ook niet en het een zomin als het an der kan aan een volkomen natuur lijke oorzaak worden toegeschre ven. Hoe verwonderlijk en bui tennatuurlijk deze samenval van gebeurtenissen dus ook is, in hoe verre de werking van de Genade hiermee te maken heeft, moet ons langs een andere weg bekend worden. Konden er na de vrij moedige rede die Petrus onmid dellijk na de nederdaling van de H. Geest hield nog zijn die meen den met een overspannen geest te doen te hebben, wij, na twintig eeuwen christendom, kunnen er ons met een dergelijke veronder stelling niet van afmaken, want de werking van Gods genade is te duidelijk geweest dan dat de Kerk tot het product van een overspannen geest gedegradeerd zou kunnen worden. Lijkt ons de ze suggestie absurd, er is een tijd geweest dat de mening in breder kringen ingang vond dat de gods dienst een tamelijk onintelligent gedweep zou zijn, dat men tot op zekere hoogte kon eerbiedigen om de roerende konsekwentie waar mee het geloof werd gehand haafd, maar dat toch meer rela tie had met het gevoel dan met de rede. Dat men daardoor de godsdienst op een gruwelijke ma nier miskende hoeft geen nader betoog voor iemand die zonder vooringenomenheid de feiten waarneemt en de christelijke leer bestudeert. Over de werking van de H. Geest moet men natuurlijk bij degenen die aan alles twijfe len niet aankomen. Dat ze hun sprookjesachtig lijkt maakt ze in feite niet minder wezenlijk. Niettemin blijft ook voor de christen de H. Geest min of meer raadselachtig. Dat wil niet zeg gen dat zijn geloof in de Derde Persoon van de H. Drieëenheid minder diep zou zijn dan zijn ge loof in de Vader en de Zoon. Wel wordt zijn voorstellingsver mogen gehandicapt door de na druk die de naam „geest" op de onstoffelijkheid legt. Maar per slot van rekening weet de mens in dat opzicht ook met zijn eigen ziel weinig raad en voor wat de H. Geest betreft, kan het hem duidelijk genoeg worden dat het Deze is geweest die de Kerk door de eeuwen heen heeft bezield en nog bezielt en in stand houdt. Zijn de namen Vader en Zoon ons meer vertrouwd door de iden titeit met een nauwe familiebe trekking, een Trooster, de titel waaronder Christus de H. Geest beloofde, is het mensdom onder de omstandigheden waarin het verkeert, zeker niet minder wel kom. Het is misschien overdreven te beweren dat de vertrouwelijke benaming de zuiverheid der be grippen schaadt, anderzijds ech ter dwingt ons een abstractere naamgeving meer acht te geven op het wezenlijke. En wanneer de H. Geest wel wordt aange duid als de wederzijdse Liefde tussen de Vader en de Zoon, blijft dat een groot geheim voor ons dat we nooit zullen doorgron den, maar wel kunnen we er ons van overtuigd houden dat de „functie" van de H. Geest on eindig hoog is omdat God Liefde is. Wanneer men over het Pink sterfeest gaat schrijven en daar door onvermijdelijk over de H. Geest, blijft de grootheid van dit geheim een onoverkomelijke bar rière om tot de kern van de zaak door te dringen. Het geloof houdt het laatste woord en slechts van daaruit kunnen we onze houding bepalen. Van hieruit ook moeten we het Pinksterfeest vieren. De universele werking van de H. Geest en de concrete betekenis daarvan voor de christen wordt misschien nergens schoner en dui delijker uitgedrukt dan in de se- quentia van dit feest, waarin de H. Geest wordt aangeroepen als de Vader van de armen, de Schenker van de gaven, het Licht van de harten; als de uitgelezen Trooster, de aangename Gast heer van de ziel, het aangename Toevluchtsoord en onder nog verscheidene andere troostvolle titels. Wij vragen de H. Geest in deze lofzang wonden te genezen, het verdroogde te bevochtigen, te koesteren wat koud is, recht te maken wat krom is. En we sme ken O allerzaligst Licht, vervul het binnenste van de harten van Uw gelovigen. Men ziet het, de Kerk legt bij zondere nadruk op de troostende zending van de H. Geest. En wat hebben wij in deze tijd meer no dig, nu het soms lijkt alsof er erg weinig liefde op aarde is, alsof er geen toevluchtsoorden meer zijn, alsof er geen balsem meer is voor de vele wonden die er ge slagen worden, alsof het licht is gedoofd en wij in het duister onze weg moeten zoeken. Toch is dat niet zo. Wij moeten alleen zoeken waar we kunnen vinden wat we verloren hebben. We moeten er ons opnieuw van bewust worden dat met Pinksteren de Trooster is neergedaald die ons niet meer heeft verlaten en zal verlaten als wij onze toevlucht tot Hem ne men. Wanneer wij ons dat op het Pinksterfeest realiseren, zullen we ons minder verwonderen over de geheimzinnige werking van de H. Geest dan over Zijn liefde volle werking. Maar de verwon dering hoeft ons niet te verhinde ren er een dankbaar gebruik van te maken en tot de Geest te bid den het aanschijn der aarde te vernieuwen. Hot ETI-verslag: Gunstige werkgelegenheidsverhouding in de Langstraat. Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. D© keUS waarvan veel afhangt. DE ECHO HEI ZEIDEN Uit het verslag dat het Economisch Technologisch Instituut voor Noord- Brabant over het le kwartaal van dit jaar gaf, en dat wij dezer dagen weer in de bekende vorm ontvingen is het ons duidelijk geworden dat het Instituut over de economische toestand in onze omgeving, waarnaar na tuurlijk onze interesse het meest uitgaat, zich een vrij optimistisch oordeel heeft gevormd. Het herstel van de schoen- en lederindustrie dat in de loop van 1VDZ is ingetreden blijkt in het begin van dit jaar gecontinueerd; de export van schoeisel, hoewel te eenzijdig op de Benelux-partners gericht, blijft zich in stijgende lijn ontwikkelen; terwijl zich in de Langstraat, in vergelij king met andere Noord-Brabantse gebieden, gunstige werkgelegenheids- verhoudingen blijven handhaven. mers de werkloosheid in Noord-Brabant voor een zeer groot deel van struc turele aard en is veroorzaakt door een achterblijvende ontwikkeling der werk- gelegenheidsbronnen bij de toeneming der beroepsbevolking. Wanneer wij zien op welke wijze de daling der werkloosheid in de afgelopen periode is tot stand ge komen, dan moet geconstateerd worden, dat van een opheffing van het structu rele werkgelegenheidstekort geen sprake is, daar de verruiming der werkgelegen heid in hoofdzaak samenhangt met de waterramp en openbare werken en af gezien nog van het feit dat ondanks de vermindering van het aantal werkloze arbeidskrachten de werkloosheid zich op een niveau bevindt dat aanmerkelijk uit stijgt boven het toelaatbare. De verbeterde werkgelegenheidssituatie mag daarom niet de aandacht afleiden van het streven naar een structurele wij ziging der economische bedrijvigheid, een wijziging dus, die gericht is op een duurzame uitbreiding der werkgelegen heid. De uitbreiding der werkgelegenheid zal in het bijzonder moeten plaats vin den in de industriële sector. HET PROVINCIAAL WERKGELE GENHEIDSPROBLEEM GROTER DAN HET LANDELIJKE. Het verslag wijst op het rapport van de Commissie voor Regionale Bevol kingsprognose, waarin een probleem is opgenomen van de natuurlijke groei der mannelijke bevolking in de leeftijdsgroep van 20—64 jaar tot December 197Ö. De commissie komt tot de volgende resul taten: Per 31 Mei 1947 bedroeg het aan tal mannelijke personen in de leeftijds groep van 2064 jaar in Nederland 2.592.115; dit aantal zal in 1970 bedra gen 3.562.300, dit betekent dus, dat deze bevolkingsgroep in deze jaren zal toe nemen met pl.m. 970.200, gemiddeld dus met 41.140 per jaar. De toeneming van de mannelijke per sonen in de betrokken leeftijdsgroep in Noord-Brabant wordt door de commis sie geraamd op pl.m. 182.200, een toe name dus van gemiddeld 7725 per jaar. Aangezien onder de 2064-jarigen zich het merendeel bevindt der personen die een beroep uitoefenen, geeft de ver houding tussen de provincie en het Rijk m.b.t. tot deze personen dus eveneens een indicatie van de verdeling van het werkgelegenheidsvraagstuk over Noord- Brabant en het Rijk. Brabants aandeel in de toeneming in Nederland van de mannelijke personen van 2064 jaar bedraagt 18.8 Wanneer men thans eveneens Brabant van het Rijk afzon dert, dan vormt de aanwas van het aan tal mannelijke personen in de betrokken leeftijdsgroep in dit gewest ruim 23 van de toeneming der 2064-jarigen in overig Nederland. De resultaten van de raming, beves tigen, dat het werkgelegenheidsprobleem in deze provincie relatief een aanmer kelijk grotere omvang bezit dan in Ne derland in het algemeen. Dat bijzondere aandacht vooral in dit Verband voor dit gewest wordt gevraagd, vindt dan ook in dit rapport nogmaals rechtvaardiging. Duidelijk treedt naar voren, welke po sitie Noord-Brabant met betrekking tot de aanwas der bevolking en tot de pro blemen m.n. op het gebied der werkge legenheid, welke deze aanwas met zich brengt, in ons land inneemt. Door de sterke groei van de beroepsbevolking heeft het werkgelegenheidsvraagstuk in deze provincie een bijzondere zwaarte. In het kader van het landelijk streven naar een ruime ontplooiing der bedrijvig heid, die de noodzakelijke uitbreiding der werkgelegenheid met zich zal bren gen, kan dit probleem slechts op een harmonieuse wijze tot oplossing worden gebracht, indien door de verantwoorde lijke beleidsinstanties hiermede ten volle rekening wordt gehouden. VERMINDERDE WERKLOOSHEID. Het rapport constateert vervolgens dat in de maand Januari een aanmerke lijke daling der werkloosheid in onze provincie heeft plaats gevonden; het verloop van de werkloosheid in de maanden Februari en Maart is vooral beïnvloed door de waterramp en de openbare-werkenpolitiek der overheid. Het rapport noemt de uitbreiding der werkgelegenheid in de afgelopen maan den niet anders dan zeer verheugend, vooral, omdat de werkloosheid in dit gewest proporties had aangenomen, die ver uitgingen boven het toelaatbare. Niettemin zien wij, aldus het rapport van het ETl, met een zekere ongerustheid de toekomstige ontwikkeling tegemoet. Im- Roel ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen be vat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehou den en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. BLIJVENDE OPLEVING IN SCHOEN- EN LEER INDUSTRIE. Betreffende de schoen- en leerindustrie lezen we in het verslag: Het stemt tot verheugenis te kunnen constateren, dat het in de loop van 1952 ingetreden her stel der bedrijvigheid in de Nederlandse Schoen- en Lederindustrie, die voor pl.m. 40 in Noord-Brabant is gelocaliseerd, zich gedurende het afgelopen kwartaal heeft gecontinueerd. Het aandeel dat Brabant heeft in 's Rijks werkloosheid in deze industrie beweegt zich nog steeds in dalende lijn; vooral de Brabantse schoen- en leder industrie heeft van de Verbeterde situ atie in deze bedrijfstak geprofiteerd. On danks een geringe verhoging van het aanta 1 werklozen van het e kwartaal 1952 op het le kwartaal 1953 in deze provincie, die is toe te schrijven aan normale omzetfluctuaties, ligt de werk loosheid in de schoen- en lederindustrie in Noord-Brabant dan ook op een laag niveau. Het is echter niet alleen van be lang te letten op de omvang der werk loosheid, maar tevens dient in verband met de groei van de beroepsbevolking aandacht geschonken te worden aan de ontwikkeling der werkgelegenheid. Deze bedrijfstak zal haar huidig aandeel in de te werkstelling van de beroepsbevolking slechts kunnen handhaven indien zij zich mede op export van haar producten toelegt. In dit verband is het belangrijk te kunnen constateren dat de Nederlandse schoenindustrie in de afgelopen jaren zich in toenemende mate en met succes op de export heeft toegelegd, zodat de ze bedrijfstak in de noodzakelijke uit breiding der werkgelegenheid in Neder land en vooral van die in Noord-Bra bant een rol gaat spelen, uitstijgend bo ven die welke haar zou zijn toegevallen bij handhaving van het nationaal ver zorgend karakter, dat zij tot voor kort heeft gedragen met al de beperkte ex pansiemogelijkheden van dien. Bedroeg in 1951 de export 15.6 pro cent van de jaarlijkse productie, in 1952 is het percentage weer gestegen tot 17,3. Hoewel de ontwikkeling der export in de schoenindustrie tot tevredenheid stemt, kleeft aan haar het bezwaar, dat zij te eenzijdig op onze Benelux-partners is gericht. In 1952 was niet minder dan de helft der export van schoeisel be stemd voor België en Luxemburg. Deze ongunstige noot in het export beeld der schoenindustrie kan slechts dan worden opgeheven, indien de fabri kanten nog meer dan in de afgelopen jaren de export als een integrerend on derdeel van hun afzet gaan beschouwen. Grotere spreiding in de afzetgebieden zal daarbij een van de eerste doelein den moeten zijn niet alleen ten einde meer stabiliteit in de export te verkrij gen, maar tevens om haar ook in de toekomst tot grotere hoogte te kunnen opvoeren. GUNSTIGE WERKGELEGEN- HEIDSVERHOUDINGEN IN DE LANGSTRAAT. Wanneer het rapport dan nog uitvoe rig aandacht besteedt aan de regionale aspecten van het werkgelegenheids vraagstuk in Noord-Brabant, zegt het Wanneer wij vervolgens onze blik la ten gaan over het Langstraatgebied en over Midden-Brabant, dan kan worden vastgesteld, dat zich in deze gebieden in vergelijking met de andere Brabantse gewesten nog altijd zeer gunstige werk- gelegenheidsverhoudingen handhaven. Noch het gebied van Tilburg, noch dat van Waalwijk, Dongen en Oosterhout bevindt zich onder de min of meer ern stige werkloosheidsgebieden. Het rap port wil ten aanzien van deze gebieden dan ook volstaan met de opmerking, dat men alles in het werk moet stellen om de gunstige werkgelegenheidsverhoudin- gen, die veroorzaakt worden door een zeer dichte concentratie van industriële bedrijven, t.o.v. de omvang van de in deze gebieden woonachtige bevolking te handhaven. M.a.w. men mag in deze ge bieden uit de gunstige naoorlogse werk loosheidscijfers niet concluderen tot een i-eringere urgentie van het treffen van Industriële voorzieningen. Deze indus triële voorzieningen immers moeten ge zien worden als typische long-run maat regelen, die hun motivering voorname lijk vinden in de toeneming der beroeps bevolking is ook in het Midden-Bra bantse gebied, vooral in het gebied van Tilburg zeer aanzienlijk. Wat de Langstraat betreft, het vraagstuk van de spoorwegverbindingen in dit gebied is thans in studie genomen door een van de zijde van het Provin ciaal Bestuur ingestelde Commissie, waarin ook het ETI zitting heeft! Uit Langstraatse kringen vernam het insti tuut, dat de geporteerdheid in dit ge bied voor het herstel van het personen vervoer op de lijn Lage Zwaluwe 's-Hertogenbosch voornamelijk gefun deerd moet worden geacht op de me ning, dat een belangrijk industriëel ge bied, zoals de Langstraat toch onge twijfeld reeds is, terwille van zijn veel- zijdiger ontwikkeling geen frequente spoorwegverbinding voor personenver voer kan ontberen, zeker niet zolang dit gebied, wat zijn wegverbinding betreft, niet beter ontsloten is. Of genoemde commissie dit inzicht zal delen, zal uiter aard moeten worden afgewacht. Tenslotte menen we nog enkele cijfers over betreffende de werkloosheid in on ze omgeving In het rayon van het bijkantoor Waal wijk van het Arbeidsbureau bedroeg het aantal mannelijke werklozen op 31 Maart 1953, 144, dat is 1.1 van de manne lijke beroepsbevolking. Waalwijk neemt met dit lage percentage de 19e plaats in van de 22 arbeidsbureaux. In Vlijmen bedraagt het aantal man nelijke werklozen 155, dat is 61 °/oo> het vorige jaar was dit 107 en 42 °/oo: Raamsdonk: 97 en 42 °/oo het vorig jaar: 73 en 31 °/oo: Geertruidenberg: 45 en 40°/oo het vorig jaar 31 en 27 °/oo; Heusden c.a.: 30 en 30 °/oo het vo rig jaar: 15 en 15 °/oo: Sprang-Capelle: 38 en 20 °/oo het vorig jaar: '110 en 57 °/oo: Waalwijk: 82 en 19 °/oo het vorig jaar; 184 en 44°/oo; Waspik: 16 en 15°/oo het vorig jaar: 65 en 50 °/oo; Loonopzand: 56 en 14°/oo het vo rig jaar: 156 en 40°/oo; Drunen: 20 en 12 °/oo het vorig jaar 47 en 27 °/oo. WIJ MOETEN ÉÉN BLIJVEN. Kardinaal de Jong heeft bij de Kromstaf-feesten in een radio-rede gezegd Doch, dierbare gelovigen, wij moe ten één blijven. Wat wij in het ver leden hebben bereikt, met name ook op het terrein van het openbare le ven, dat hebben wij te danken aan onze eenheid in ons optreden naar buiten. Welnu, ik kan niet nalaten met de meeste nadruk er op te wijzen, dat het bewaren van de eenheid op elk terrein van het openbaar leven al thans voor zover het ons vaderland betreft noodzakelijk en onmisbaar ls. Langzaamaan zien we ons weer in die prachtige tijd geplaatst, dat de ene helft van Nederland de andere helft exami neert; we weten, dit is een cliché, maar het geeft toch te goed de stemming weer dié in de zomermaanden onder onze jongelui heerst, dan dat wij dit oude paard nog maar niet 'ns van stal zou den halen. Nederland gaat zich weer storten in de roes van de examens, en ieder jaar neemt deze roes in intensiteit toe, want ieder jaar zijn er meer soorten examens en ieder jaar zijn er meer candidaten, die „onder het mes moeten"; en meer dan ooit hoort men thans de verzuchting, dat ge overal voortaan diploma s voor moet hebben, dat ge niets kunt bereiken zon der dat duur gekochte stukje papier. We willen allerminst het nut en de noodzakelijkheid van de examens hier gaan uiteenzetten, nog minder willen wij dat nut en die noodzakelijkheid gaan betwisten, de hemel beware ons hier voor! We willen enkel in deze tijd, waarin kinderen meer dan ooit het voorwerp zijn van ouderlijke gesprekken en ouder lijke twijfels, even praten over de keus, waarvan veel afhangt. Het kind zal de Lagere School gaan verlaten en dan is al lang de vraag ge rezen bij zijn ouderswat nu? En nu zijn er verschillende soorten ouders, die echter allemaal één ding gemeen heb ben de liefde voor hun kind, het stre ven hun -kind een behoorlijke plaats te geven in de samenleving der mensen die men maatschappij noemt, en waar niet i iedereen een even goede plaats kan in nemen, maar waar toch iedereen streeft naar een zo goed mogelijke plaats. Maar, in elk geval, deze ouderliefde alleen is niet voldoende het kind te brengen op die maatschappelijke plaats waar het thuis hoort; hier moet begrip bij komen, kennis van zaken, een weten van de mo gelijkheden die voorhanden zijn. De ouders dienen dus te weten, wat de aan leg is van hun kind, en hoe deze aan leg het best ontwikkeld kan worden; de ouders moeten de interesse weten van hun kind, want het kind moet zo veel mogelijk iets met hart en ziel doen; zij moeten vooral de wegen kennen die voor het kind open staan, en waarlangs het kind zo vlug en zo veilig mogelijk kan komen op de plaats waar het eens zal thuis behoren. Deze wegen zijn velen; daar is de weg van de minste weerstand: de kinderen maar direct laten verdienen; daar is de weg van het nijverheidsonderwijs, dat het kind de mogelijkheid biedt een, goede vakman te worden; de weg van het Uit gebreid Lager Onderwijs, dat voor kin deren wier geheugen van beter gehalte is, dan hun inzicht, een uitstekend on derwijs kan zijn; we kennen de weg van het Middelbaar Onderwijs, een weg met verschillende banen en zijwegen: Gym nasium a en b, HBS a en b, Middelbare Meisjesschool; en dan zijn daar nogl de huishoud- en industriescholen, niet ge noeg te waarderen voor de vorming van het meisje tot een goede huismoeder; we kennen nog het avondnijverheidsonder- wijs, het avondhandelsonderwijs, de ma ter Amabilisscholen enz. enz. Kortom er zijn zeer veel mogelijkhe den, die het doen van de keus, waarvan zo veel afhangt, niet gemakkelijker ma ken. Wij in Waalwijk en de Lang straat, kunnen ons gelukkig prij zen de mogelijkheid te bezitten practisch al deze wegen te bewandelen; maar laten de vaders en moeders, de onderwijzers en hoofden van scholen en allen die iets te bepalen hebben aan gaande het onderwijs dat de kinderen na de lagere school zullen gaan volgen, hun verantwoordelijkheid en het grote be lang van hun keus of hun advies begrij pen. Laten zij hun kinderen niet meteen sturen naar de fabriek of het atelier, on ze industrialiserende provincie, ons in dustrialiserend land vraagt vakmensen die goed onderlegd zijn, die op zijn minst op een nijverheidsschool een deug delijke grondslag hebben gelegd voor een grondige ontwikkeling van hun vak kennis. Laten zij hun kinderen bijvoorbeeld niet naar een ULO-school sturen, dat slechts een uitgebreide vorm is van La ger Onderwijs, als dit kind met vrucht het Middelbare Onderwijs kan volgen en laten zij ook bedenken dat een ULO- opleiding absoluut ongeschikt is als voorbereiding op Middelbare studies; een ULO, (of MULO, de oude naam voor dezelfde school) is geen HBS zonder de hoogste klassen. Zij moeten hun kinderen niet naar een Gymnasium sturen, omdat zij dat on derwijs zelf gevolgd hebben, of om wel ke reden dan ook, wanneer dat kind niet van plan is Universitaire studies te gaan maken; het Gymnasium is uitsluitend voorbereidend hoger onderwijs, dat slechts een minimum biedt aan practi- sche kennis en vaardigheid voor de jon ge man of het meisje, dat niet meer volgt dan dit onderwijs, dit in tegenstel ling met de HBS, die na drie succes volle jaren reeds een diploma biedt, waar al aardig wat mee te bereiken is en wier einddiploma velen een goede baan kan bezorgen. Voor de meisjes kennen we de prach tige vorm van onderwijs, die MMS heet. Weliswaar is deze school slechts be stemd voor een zekere categorie meisjes en het eerste doel is, van hen algemeen ontwikkelde vrouwen te maken; daar naast echter biedt dit onderwijs ook vrij veel mogelijkheden voor verdere ont wikkeling en bekwaming voor een ty pisch vrouwelijk beroep. Het laat zich in het zeer beperkte kader van dit artikel niet vertellen, welk onderwijs voor wie bestemd is; we wil len enkel wijzen op de grote verant woordelijkheid der ouders, een verant woordelijkheid die echter weer verlicht wordt door de vele mogelijkheden die openstaan voor ieder kind en die ook in hoge mate verlicht kan worden door het deskundig advies, dat de hoofden van al die onderwijsinrichtingen ongetwijfeld graag zullen verstrekken. In het algemeen willen we dit zeggen: laat Uw kinderen zoveel mogelijk on derwijs genieten; en betekent dit voor U een dubbel financieel offer, want on derwijs kost geld, (hoewel niet zoveel als men soms wel denkt) en bovendien derft men de inkomsten die het kind reeds zou kunnen genieten, bedenk dan echter hoe dit offer nooit te zwaar kan zijn, omdat het gebracht wordt voor het toekomstig geluk van Uw kind. Voorts; vraag ad vies aan het hoofd van de Lagere School, aan de hoofden van de instel lingen voor Uitgebreid Lager en Middel baar Onderwijs; zij zijn de aangewezen mensen om te oordelen over de richting die Uw kind zal inslaan. Tenslotte profiteert van de vele mo gelijkheden die Waalwijk biedt waar het 't onderwijs betreft. En we willen dan even speciaal wijzen op de nieuwe HBS en MMS, niet alleen wat het uiterlijk aanzien betreft een pracht van een streekschool. Laat \V aalwijk, laten Kaatsheuvel en de gehele Langstraat deze streekschool bevolken; welke aan sporing wij ook graag richten tot het Protestant Christelijk gedeelte van onze bevolking met betrekking tot de Waal wijkse Prot. Chr. H.B.S., die ook in een nieuw gebouw zal worden onderge bracht. Geef Uw kind de kans, zich te ver zekeren van een zo goed mogelijke toe komst; dat moet U veel, dat moet U al les waard zijn. REGERING ZAL 800 MILLIOEN UITKEREN AAN RAMPSCHADE. In een tweetal wetsontwerpen komt de regering thans met duide lijke plannen voor de vergoeding- van de schade als gevolg van de watersnood en de financiering daarvan. De kosten van het Rijk voor de materiële schade, waarop deze wetten betrekking hebben, worden geraamd op f 800 milli- oen. De helft hiervan wordt op de begroting van het lopende jaar verwerkt, de rest wordt naar het volgende jaar verschoven. Uit dit cijfer blijkt wel, dat de globale schatting, welke minister Drees in Februari van de rampschade kon geven, niet ver naast de waarheid is. Wanneer men de giften, aan 't Rampenfonds geschonken, bij deze 800 millioen telt, komt men on geveer aan de door hem genoem de/1 milliard. Wat de schadevergoeding betreft, stelt de regering zich op t stand punt, dat, gelijkstelling met de oor logsslachtoffers als norm dient te gelden. In vele gevallen kan dan naar integrale of nagenoeg in tegrale vergoeding gestreefd wor den. Dat wil niet zeggen dat ie dere gedupeerde thans kan reke nen op de vergoeding van de vol le waarde, die zijn bezittingen in zijn oog vertegenwoordigden. Er zijn heel wat bepalingen in de wet die om allerlei vaak zeer begrijpe lijke redenen grenzen stellen aan de uit te keren bedragen. Alles bijeen genomen kan men zeggen, dat de regering voor on roerend goed gemiddeld 70 tot 90 pet. wil teruggeven. De licht be schadigde gevallen komen er het gunstigst af. Herstelkosten tot 1000 worden zelfs geheel ver goed. Variëren zij van 1000 tot 3000, dan wordt 1000 plus 75 pet. van het meerdere vergoed. Daarboven wordt 2500 plus 60 pet. van het meerdere uitgekeerd. Bij onherstelbaar beschadigde ge bouwen wordt de vervangingswaar de als maximum gesteld. Naar ge lang van de ouderdom van 't oor spronkelijke wordt per jaar 1 pet. tot hoogstens 40 pet. afgetrokken. Een, nog altijd voorlopige schat ting van de aantallen verwoeste en beschadigde woningen en boer derijen per provincie luidt als yolgt Woningen. Totaal Zwaar be- Licht be^ verw. schadigd schadigd Z.-Holl. 2,080 750 11.440 440 820 4.770 N.-Brab. Zeeland Totaal 1.300 2.390 7.430 3.820 3.960 23.640 Boerderijen. Totaal Zwaar be- Licht be, verw. schadigd schadigd Z.-Holl. 40 110 220 N.-Brab. 90 190 360 Zeeland 330 720 790 Totaal 460 1.020 1.370

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1