«lag:- VROOM DREESMANN GAPELLE RAAMSDONKSVEER De Stadsfeesten HET WAPEN woeiis prijzen BREECK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 JUNI 1953 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 3 JUNI I 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND worden voorbereid Repetities openluchtspel begonnen t V p U z I\ 0 1 W V 7\ V X ij 3 II 1( )1 a 0 a D JL 0. )i SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Dit juweeltje uit onze schoenencollectie brengen wij U met de ongeëvenaar de enorm solide Prisma vormrubberzolen, in tan, 32-35 4.95 28-31 4.25 24-27 3.50 22-23 3.1 5 265 Damesgarnituur: kraag met manchetten voor korte mouwen, nieuwe modellen van dit seizoen 80 Onmisbaar voor bad en sirand I Plastic badtas, gebloemd of effen kleuren, <4 80 stevige uitvoering Flatteus hoedje van mooi Racello stro, in diverse modetinten, hierboven één van de vele ver- O 25 schillende modellen maat 20-21 Twentse theedoek, prima vochtopnemend, 66 x 66, gezoomd en gelust, Qfic in frisse ruitdessins Prima wafeldoekje, met ingeweven rand, OQc 40x40 39*35x35 Sousbras, grote maat met oplopende punt, in zwart en wit Ww Matrastijk, prima kwaliteit in frisse streepdessins, 4 95 1 40 cm. br„ p. meter Sinaasappellimonade, grote fles, ook ananas, fram bozen, citroen en "7 O c grenadine statie Leverpastei, uitstekende huishoudkwaliteit, 7/>c 2 blikjes a 200 gr. 7////U 'wmtm Dameshemd, interlock, met leuk fantasietje,con fetti", met bijpassende directoir of slip, 4 35 per stuk Herenanklets, zuiver wol, m. moderne brede dwars- strepen, in grijs, beige, bordeaux, groen O 25 en bruin Solide ligstoelloper, leuke zonnige strepen, 40 cm. breed, per meter Afdruipmat, prima rub ber, in verschillende mo derne kleuren, zeer prac- tisch in het gebruik, 4 75 voorkomt breuk Bach, het andante met variaties van Robert Schumann. Hoogtepunten van de avond wer den de werken van de meesterlijke piano-componist Claude Debussy; Johan Verhoeven speelde 'n prach tige Nocturne, terwijl Eva Scharin- ger tot grote hoogte steeg in „La Cathedrale engloutie" gelijk zij ook reeds een goed blijk van haar talent had gegeven met de vertolking van een aantal fragmenten uit de Suite „Kinderleven" van Cl. Delvincourt. Het aanwezige publiek wist het gevarieerde en mooi opgebouwde programma zeer te waarderen, het geen bleek uit het hartelijke ap plaus en de bloemen na afloop. Muzikale hulde. In verband met hun verkiezing tot lid van de gemeenteraad wer den de heren Chr. v. Peer, J. C. Dekkers en J. Waverijn Donder dagavond onder toeloop van vele belangstellenden verrast met een muzikale hulde door de muziek vereniging „Kunst na Arbeid". De voorzitter van het gezelschap feli citeerde de gekozen vroede vade ren op hartelijke wijze, waarna de vereniging deze felicitatie met het „lang zal hij leven" en een pittige mars bekrachtigde. Het lag in ,de bedoeling ook de heer S. Y. Oerle- mans aan de Nieuwevaart een se renade te brengen, doch door de ziekte van dit herkozen lid van de Sprang-Capelse gemeenteraad kon aan dit voornemen geen gevolg ge geven worden en werd dit tot na der vast te stellen datum uitge steld. De Vrijhoevense muziekvereni ging „Sirena", die juist Woensdag avond een rondgang met muziek zou maken, heeft deze gelegenheid aangegrepen om de leden van de nieuwe gemeenteraad, wonende te Vrijh.-Capelle en aan de Hogevaart een serenade te brengen. De nieuwe gemeenteraad. In de nieuwe gemeenteraad van Sprang-Capelle, waarin 13 inplaats van 11 leden zitting krijgen, zullen twee van de thans zittende leden niet terugkeren, n.l. de heer J. Kraak, die zich niet opnieuw be schikbaar stelde en de heer G. de Rooij, welke niet herkozen werd. De heer Kraak had zitting voor de Partij van de Arbeid en de heer de Rooij voor de groep Gemeentebe langen, Naast de herkozen aftredende leden, de heren Dr H. Winkelman, S. Y. Oerlemans, J. C. Dekkers, Jac. Vos, W. Timmermans, J. W. Genuït, Chr. van Peer, Adr. Ros en H. Maijers, zullen met September als nieuwe leden zitting nemen de heren J. Waverijn (Gee. Anti-Rev. Capelle en Chr. Hist. Unie), C. H.. van Caem (Anti-Rev. Sprang), A. P. de Raat (Partij van de Arbeid) en D. H. de Bie (Boerenpartij). Opbrengst collecte. De ten bate van de Chr. Ver. tot stichting en instandhouding van Arbeidskoloniën „Het Hoogeland" gehouden collecte heeft het mooie bedrag van 247.70 opgebracht. Een tweetal echtelijke jubilea. Donderdag vierden de echtelie den Adr. de Roojj en M. de Rooij- Verhagen, wonende aan de Hooge- vaart, onder hartelijk medeleven van familie en kennissen, hun 40- jarige echtvereniging en tijdens de receptie in de avonduren gaven ve len van hun belangstelling blijk, terwijl ook tal van schriftelijke ge lukwensen en stoffelijke blijken van medeleven in onderscheiden vorm en aard werden ontvangen. Het is voor het 40-jarig bruidspaar met hun kinden en kleinkinderen een onvergetelijke dag geworden. Aan de Hoge Zandschel herdacht Vrijdag het echtpaar Jac. de Jong- van der Schans de dag, waarop het vóór 45 jaar in de echt werd ver bonden en hoewel er geen feeste lijkheden plaats hadden, gaven toch meerderen, zowel familie als vrienden, van hun belangstelling blijk en aardige cadeaux mochten ook zij in ontvangst nemen. Bij de vele gelukwensen, welke beide echtparen deze dagen heb ben ontvangen, willen wij ook de onze voegen en we wensen hun toe dat het hen gegeven moge zijn ook eenmaal hun gouden huwelijks feest te vieren. Uitslag aanbesteding. Vrijdagmorgen had in café Land en Havenzicht van de heer Ph. v. Tilborgh door de heer v. Stokkum te Waalwijk de aanbesteding plaats van het bouwen van een landbou werswoning met bijgebouwen aan de Tolweg voor de heer D. A. Pruijssers, Hiervoor werd als volgt ingeschreven H. Kramer Waalwijk 25.000 M. Wijnands Zoon, Waalwijk 22.335 C. Kersten, R'veer 2.1700 P, A. Kramer Genderen ƒ21.366 Fa. v. Huiten en v. Bladel Waalwijk 21.310 Fa. H. Maas, Waalwijk ƒ21.300 J W. Nieuwenhuizen Sprang 19.666 Alb. Hoefnagel. Vrijh.-Capelle 18.997 Fa. Adr Rosenbrand, Capelle 18.974 -J. Molegraaf, Capelle 17.600 H. Wagemakers, Capelle ƒ17.497 Lingerie-examen. Voor lingerie-examen slaagden bij de Eerw. Zusters alhier: T, v. da Berg, J. Bouwens, A. v. Drunen, R. v. d, Kieboom, T. Joore, W. Ocen, A. de Meijer, Ria Schippe ren, R. Schipperen, T. Schipperen, N. Verschuren, Z. Verklaren. Benoemd- De heer J. Soeters, onderwijzer aan de N. H. School alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot onderwijzer aan de N. H. School te Smilde. Roode Kruis. Dezer dagen mocht onze plaat selijke afdeling van het Roode Kruis weer 50 pakketten in ont vangst nemen, welke alle weer zijn verdeeld. Zangvereniging Excelsior. De Zangvereniging Excelsior be haalde op het zaalconcours te Heesbeen de le prijs met 347 pnt. Rationalisatie van de melkhan del te Raamsdonksveer. Het kan zijn nut hebben voor de lezers van dit blad, enige bijzon derheden te melden betreffende de rationalisatie van de melkhandel, welke per 18 Mei a.s. zal worden doorgevoerd te Raamsdonksveer. Zoals bekend is de bezorging van melk aan consumenten historisch zo gegroeid, dat we ons dit moei lijk anders kunnen indenken. Toch is het noodzakelijk in deze tijd na te gaan of deze bezorging uit hy giënisch en economisch standpunt niet beter verzorgd kan worden. En dit is dan ook de reden waar om de melkhandel van Raams donksveer ernstig heeft nagegaan welke mogelijkheden op dit terrein aanwezig zijn, zonder dat de be langen van de consument hierbij worden geschaad. En het is inderdaad gebleken dat een rationalisatie in de melkhan del vele voordelen biedt, waarte gen mogelijke nadelen zeker komen te vervallen. Dit is allereerst het feit, dat door rationalisatie in de bezorging van melk de kwaliteit van dit edele product niet minder, doch eerder beter zal worden. Im mers is bij de tegenwoordige be zorging de mogelijkheid niet uit gesloten dat de melk zeer lange tijd onderweg is voordat deze de con sument bereikt, wat de kwaliteit niet ten goede komt. Door de rati, onalisatie is de melk binnen enke le uren bij de consument bezorgd. Vervolgens heeft deze rationele be zorging het grote nut dat de con sument als het ware op de minuut af kan berekenen, wanneer de melkhandelaar zal verschijnen. Im mers, orde op de bezorging maakt dit mogelijk Bovendien is de melk handelaar door deze rationele be zorging in staat elke cliënt zo te bedienen, dat geen klachten kun nen voorkomen, terwijl tevens door deze bezorging rationeel te doen plaats hebben, ook alle mogelijke zorg aan het product kan worden besteed. Allemaal dus voordelen, welke de consument ten goede komen en waartegenover alleen staat dat een zekere gebondenheid bestaat, wel ke echter niet opweegt tegen de reeds genoemde voordelen. Daarbij komt dat, als er klachten mochten zijn in verband met de bezorging, een klachten- of zo u wilt een ver trouwenscommissie is ingesteld, welke bestaat uit een vertegen woordiger van het gemeentebe stuur, vertegenwoordigers van de vrouwenorganisaties en der werk nemersorganisaties, waar dan alle klachten of verzoeken objectief worden behandeld en het dus uit gesloten moet worden geacht dat de melkvoorziening enige schade of hinder door deze rationalisatie van de melkbezorging zou kunnen ondervinden. Wij mogen dus ver trouwen dat alle consumenten van Raamsdonksveer zullen willen me dewerken aan deze rationalisatie van de melkhandel, opdat hier zo wel de belangen van de consument als die van de melkhandel volledig zulen zijn gewaarborgd. Moge in 't welbegrepen belang van alle be trokkenen deze rationalisatie tot in alle bijzonderheden slagen. De voorbereidingen voor de Stads feesten, die 15 Augustus van dit jaar zullen beginnen, vorderen steeds meer. De diverse commis sies zijn druk doende om deze da gen zo te organiseren, dat zij vlot en naar ieders genoegen zullen ver lopen. De commissie jeugddag' heeft grote plannen, waarbij niet alleen de jongere, maar ook de rijpere jeugd wordt betrokken. Zo heeft zij o.m. op haar programma 'n jeugd- sportdag speciaal dan voor de gro tere jeugd, en jeugdoptocht; voorts overweegt zij de uitgave van een speciale jeugdkrant, terwijl zij ook wil komen tot de organisatie van een z.g. „Luilekkerland", een soort jeugdkermis, waarop de jongelui zich de gehele dag naar hartelust kunnen vermaken. Een ballonwed. strijd staat ook al'op het program ma, enz. Naar wij vernemen heeft het co mité versieringen contact opgeno men niet een aantal vertegenwoor digers der diverse buurten, want het ligt in de bedoeling dat de di verse buurten het grootste gedeelte van de versiering zelf ter hand ne. men en dit lijkt ons een goede ma nier om de gehele bevolking als zo danig intensiever bij de feestvie ring te betrekken. De centrale com missie voor de versieringen zal de zorg op zich nemen voor hef ver sieren van de voornaamste punten in de gemeente; daarnaast zal deze commissies de diverse wijkcomité'si tot financiële en morele steun gijn terwijl zij er ook voor zal zorgen dat de Waalw, kerktorens tijdens die dagen in floodlight zullen ba den. Het wandelpark zal op een sprookjesachtige wijze worden ver licht door de Staatsmijnen, die dit graag hebben aangeboden. We spreken in dit verband graag de hoop uit, dat alle bewoners van Waalwijk, zo dit enigszins mogeljjk is, zullen meewerken hun wijk, hun stad zo prachtig mogelijk te versieren en zo deugdelyk mogelijk ook, want de versiering moet mee tot en met 31 Augustus, wanneer de SLEM haar poorten zal sluiten. Het comité Historische herden king, dat zich belast zag met de voorbereiding van het Openlucht spel, heeft een belangrijke phase van deze voorbereiding kunnen af sluiten. Het contact met de Hilva- renbeekse openluchtspelschrijver Jan Naaykens heeft als vrucht het spel „De To verschoen" opgeleverd; een openluchtspel waarbij 't voor naamste accent gelegd is op 't kijk- element; uit de to verschoen laat Naaykens de belangrijkste en meest typische personen uit 't Waalwijk- se verleden in een snelle bonte op eenvolging aan het oog voorbijtrek ken, Daar is op de eerste plaats de figuur van de eeuwige schoenma ker Jan Kalewijk, die we in het le tafereel al zien optreden als de grote pleitbezorger voor de plaats Waalwjjk en als de man aan wiens spitsvondigheid, waartegen zelfs de nar van Hertog Jan II het moet afleggen, het te danken schijnt dat de plaats Waalwijk werd begiftigd met de stadsrechten. We zien voorts o.m. 't gildewezen in Waal wijk. we zien hoe de troepen van Maarten van Rossum het klooster Nazareth dreigen te bezetten, als tenminste.Jan Kalewijk er niet was, we zien 'n feest van de schut terij, Huig dé Groots verblijf in Waalwjjk, de strijd tussen patriot ten en prinsgezinden, de komst van Lodewijk Napoleon, de beroe ring die de eerste stikmachine te weeg brengt; met grote, soms zeer vermakelijke sprongen gaat de au. teur door Waalwijks geschiedenis, om tenslotte tot staan te komen in het Waalwijk van heden; 'n mach tige apotheose, die onze kracht en onze glorie uitbeeldt en waarin de kinderen inderdaad de dragers en de bouwers zullen zijn van de toe komstige grootheid. Vele honderden zullen dan in deze slotscène het speelplan bevol ken rond de centrale figuur van Jan Kalewijk, de eeuwige onver valste Waalwijkse schoenmaker met zijn onverwoestbaar optimis me. Deze diverse taferelen zullen aaneengeregen worden door de historie, de geschiedenis, een alle gorische, zinnebeeldige figuur, die in een mooie, kernachtige tekst de diverse taferelen verbindt. De regisseur, de u allen welbe kende Tini van der Heijden, streeft er naar het geheel vooral tot een grandioos kijkspel te maken en hij weet zich door meerdere factoren in zijn taak geholpen; zoals bij voorbeeld het spel zelf, dat hiertoe alle gelegenheid geeft, en zoals ook en dat niet op de laatste plaats door het prachtige decor, dat ge- vromd wordt door de imposante ■voorgevel van ons raadhuis, waar mee een regisseur van alles kan doen. Zoals we reeds eerder hebben bericht, is er reeds contact opge nomen met de Waalwijkse toneel verenigingen, die hun volle mede werking toezegden. En dat deze toezegging inderdaad loyaal was en spontaan, blijkt wel uit het feit dat kort na de eerste bijeenkomst de rollen reeds zijn verdeeld, althans voor het grootste gedeelte en dat zelfs j.l. Woensdag de eerste lees- repetitie onder leiding van de heer v. d. Heijden, die zich de me dewerking heeft verzekerd van de andere Waalwijkse regisseurs, ge houden is. Naast de leden van de Waalwijkse toneelverenigingen is)pe- len ook enkele andere Waalwijkers en Waalwijksen buiten vereni gingsverband dit spel mee. De commissie kan slechts hopen dat zij steeds deze prachtige vorm van samenwerking kan blijven handhaven, vooral wanneer straks een rv oen ::al wcr nn liectaan op want in bepaalde taferelen zullen grote groepen moeten optreden, terwijl er ook volop met paarden, het muziek, trommen en bazuinen zal moeten worden gewerkt. Zo bereidt Waalwijk zich voor op een joyeus festijn, dat, zoals nu de voortekenen zijn, grandioos zal worden en dat vooral zo grote waarde kan hebben door de sa menwerking van geheel onze ge meente. Iedere Waalwijker moet daadwerkelijk, zo hij daartoe in de gelegenheid is, aan dit feest mee werken; als een grote familie ei genlijk moeten we feest gaan vie- den, want dat zou het allermooiste zijn. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" VAN 29) Korstiaan aarzelde een ogenblik. Was vermoeden weten? Hij had al lang het vermoeden gehad dat het geen zuivere koffie was daar in die groene kamer. Maar weten neen, hij wist niets. En dat zei'hij ook tegen inspec teur Blankwater. Dan wil ik je maar waarschu wen antwoordde de inspecteur ik zal m'n best doen om je hier buiten te houden, maar dan zul jij van jouw kant ook ogenblikkelijk een streep moeten zetten onder dat gedoe. Wie een kaartje wil leggen, doet dat maar in de gelagkamer, dan kun je er 't oog op houden. Geen besloten partijtjes meer. Pas op Kors, brand je vingers niet. Korstiaan van Vueren was als een slaapwandelaar van 't bureau naar zijn zaak gewandeld. Heel de dag hadden de woorden van de in specteur hem door het hoofd ge gonsd. Hazardspel! Een man geru- ineerd, een vrouw, een gezin diep ongelukkig En dat alles in zijn zaak - Marian had niet gemerkt hoe af getrokken haar vader was. Ze had genoeg aan haar eigen gedachten en bleef hem maar liever uit de weg, om lastige vragen te vermij den. Ze was het nog niet met zich zelf eens, wat ze zou moeten zeg gen, als En nu kwam Sartorius daar bin nen. Van Vueren, reken je er op dat we morgen de groene kamer hebben vroeg hij kortaf. Zijn stem klonk dreigend. Het spijt me wel, meneer Sar torius zei Korstiaan maar de kamer is bezet. Bezet?vroeg de ander ver baasd. Nou, dan ontzet je 'm maar weer. Hij grinnikte om z'n woordspeling. Ik ben bang dat het niet zal gaan, meneer Sartorius. Als de he ren 'n kaartje willen leggen, kun nen ze hier in 'de gelagkamer te recht. Wat bezielt je, man riep Sartorius pit. Denk je dat ik wil dat Jan en alleman me op m'n vingers zitten te kijken Iets van de oude Van Vueren herleefde weer. Nee, misschien vindt u dat wel niet zo prettig zei Korstiaan langzaam en dat kan ik me in denken na wat er met die meneer Reynierse gebeurd is, die hier óók zo graag een kaartje legde. Sartorius stond een ogenblik als aan de grond genageld. De kleur trok weg uit z'n gezicht, om dan als een donkerrode bos langzaam terug te keren. Wat wou je daarmee zeggen schreeuwde hij en al het herige verdween uit z'n houding wat wou je daarmee zeggen? Je durft heel wat aan, mannetje! Ik zou m'n gemak maar een beetje hou den, want als er iemand tot z'n nek toe in de put zit, dan ben jij het Dat staat nog te bezien antwoordde Van Vueren, zichzelf tot kalmte dwingend maar in ieder geval krijgt u de groene ka mer niet. Sartorius zag hem zwügend aan. Dan glimlachte ihij gemeen en liet z'n witte tanden zien. Zózei hij opeens kalm krijgen we praatjes- Ik zou niet zoveel praatjes hebben als ik jou was, Van Vueren. Ik heb jou gehol pen en ik verwacht uit erkentelijk heid een zekere service. Begrepen? En als die niet gegeven wordt dan heb ik géén interesse meer in deze zaak Je weet wat dat betekent?- U bedoelt? vroeg Korsti aan, wit tot z'n lippen. Dat ik m'n geld voor andere dingen nodig heb dan om het te steken in een verlopen kroeg, dat bedoel ik siste de ander. En dat ik je morgen een aan getekende brief zal sturen dat je maar binnen drie maanden zorgt dat het er is. Achtduizend mèt de rente. Denk je er om? En vertel dat maar aan je dochter, die zal dan ook dan ook niet zoveel ple zier meer hebben. Jullie bent sa men een onbeschoft en ongema nierd stel vlegels, maar ik zal je mores leren Van Vueren begreep op dat mo ment niet, wat de verwijzing naar Marian met het geval te maken had. Maar in ieder geval had hij nog nooit iemand toegestaan, zich op zulk een wijze over zijn dochter uit te laten. Hij greep 't eerste wat hem voor de hand kwameen fles spuit water. Langzaam kwam hij vanach ter de tapkast vandaan, de fles in de vuist geklemd. Ik weet niet wat jij op mijn dochter te zeggen hebt zei hij, steeds dichter bij Sartorius komend, die verbaasd bleef staan maar als ze jou behandeld heeft naar dat je verdient, jij lelijke gele adder, dan heeft ze mijn zegen. En als jij nu niet als de weerlicht maakt, dat je met je apentronie uit mijn zaak komt, dan zal ik je de hersens in slaan, zowaar als ik Korstiaan van Vueren heet! Dat is me behalve die vervloekte achtduizend pop van jou, dat stinkende geld, dat je weet ik van welke vuilnishoop hebt ge graaid, nog wel eens acht jaar waard om te overdenken hoe ik de wereld van zo'n stuk ongedierte verlost heb Sartorius verbleekte. Hij wilde wat zeggen. Van Vueren hief z'n hand op. De aderen op zijn voorhoofd waren als koorden gespannen. Zijn ogen sche- npn vonken te spatten. De geduldi ge lastezel was plotseling veran derd in een briesende leeuw. En nou d'r uit! zei hij bijna fluisterend, maar met zulk een do delijke dreiging in zijn stem, dat Sartorius plotseling besefte dat die fles geen loos dreigement was. D'r uit! En de eerste keer dat je d'r weer een poot in zet, bréék ik 'em, begrepen? D'r uit-jij! Sartorius retireerde haastig. Bij de deur wachtte hij even en zei kwaadaardig: Niet ik, maar de deurwaarder zal je volgende bezoe ker zijn. Kijken wat je dan doet! Korstiaan maakte een beweging met de opgeheven hand, en het ve nijnige hoofd trok zich haastig te rug. Korstiaan hoorde buiten de mo tor van de auto aanronken. Langzaam zakte z'n hand naar omlaag. Toen slofte hij als was alle kracht uit hem weggezogen, naar z'n toon bank terug. Tastend zocht hij naar het krukje, dat daar achter stond. Langzaam ging hij zitten, legde het hoofd op de armen. Zo vond hem Marian. Mooie wagen zei Verdonck senior tegen Verdonck junior, toen ze Sartorius zagen instappen in z'n dure Cadillac. Mooie meneer ook, antwoord de Harm. Sartorius. Kent u 'em, vader De wagen startte. Verdonck wierp een blik op de inzittenden. Sartori us keek uit het raampje, trok zich dan snel terug. Verdonck zei niets. Harm keek verwonderd z'n vader aan. Kent u die man, vader Niet van naam, wel van ge zicht zei de vader. Of ik zou me al heel sterk moeten vergissen. Maar de man die ik kende, heette beslist geen Sartorius. Of 't moest z'n dubbelganger zijn Wat wéét u van die man, va der? vroeg Harm, opeens sterk ïnteresseerd. Want plotseling dacht hij aan Marian. Sartorius! In hem had zij de oorzaak gezien van de moeilijkheden van haar vader. Hij had met jongensachtige bravour be loofd dat hij wel eens zou proberen uit te vissen wie en wat die Sarto rius was. Met schaamte bekende hij zich dat hij het vergeten was. Maar nuzou z'n vader deze man ken nen?

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6