I Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraaise Courant Strijd voor de demokratie. Militaire oorlogsinvaliden te gast in UIT DE Verantwoorde Beleggingen. Millioeneii dame» Brandend maagzuur blust U in een mum... HOOFDPUNT^ -m- Stichting Moveo maakte dit mogelijk. VRIJDAG 12 JUNI 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 47 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. P- Advertentieprijs 10 cent per m m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621. - OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL, TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" 1 In Italië is sinds de oorlog een hevige strijd om de demokratie gaande, gelukkig niet bloedig, maai daarom' niet minder intens. Vele en velerlei factoren maken die strijd zwaar en de uitkomst onze ker De grote voorman is Alcide de Gasperi, leider van de christen-de- mokraten en sinds 1945 onafgebro ken minister-president. Hij heeft met alle mogelijke parlementaire middelen getracht Italië voor de demokratie te behouden en hoe moeilijk dat is, blijkt uit de telkens toenemende extremistische invloe, den, waarvoor de Italianen blijk baar niet minder gevoelig zijn als de Duitsers, getuige aan de ene kant het succes van het fascisme, aan de andere kant het succes van het nazisme. Het merkwaardige is dai juist de demokratie een juist beeld geeft van de kracht dezer stromingen, doordat ze zich daar in vrij kunnen ontwikkelen en zich meten met andere groeperingen. En dan blijkt dat ze zich ondanks het fiasco, waarop het op deze ide ologieën gebaseerde stelsel is uit gelopen, taai blijven handhaven en het onmiddellijk na de oorlog "ver loren terrein, althans gedeeltelijk, aan het herwinnen zijn. Het is moeilijk uit te maken of het communisme dat in Italië welig tiert, nu een groter gevaar vormt voor de demokratie dan het fas cisme. In ieder geval is liec nog be langrijk sterker en het blijkc meer aantrekkingskracht op velen te blijven uitoefenen dan in enig an der Westeuropees land, Frankrijk niet uitgezonderd. Dit is voor een oedeelte verklaarbaar en b.v. het Feit dat misschien in geen vrij Eu ropees land het pauperisme zo n geweldige omvang heeft, zal er on getwijfeld niet vreemd aan zijn, te meer daar de communisten die „een regeringsverantwoordelijk. heid dragen, kunnen beweren en beloven wat ze willen. De giootsic communistische agnhang moet men dan ook in het industriecentra in het Noorden zoeken en vinden. In het Zuiden is het weer 'n an der probleem dat de kiezers in een extremistische hoek drijft De ar moede onder de overgrote meer derheid van de boeren tegenover de rijkdom van enkele grootgrond bezitters, is een tegenstelling die de regering van De Gasperi veel zorgen baart, maar waarin ze nog geen afdoende verbetering heeft kunnen brengen. Het is typisch dat juist hier het neo-fascisme zijn grootste aanhang heeft, echter niet verwonderlijk, want men moet toe. geven dat het een van de goede dingen van Mussolini geweest is, dat hij heeft getracht daarin ver betering te brengen. Dat dit niet opweegt tegen het vele kwaad dat bij heeft gesticht, komt niet op bij de massa, die een voortdurende strijd moet voeren om het naakte bestaan en daarom iedere strohalm aangrijpt waar ze zich aan kan vastklampen. Tot de rechtse oppositie horen ook de monarchisten, die eveneens in 't Zuiden hun grootste aanhang hebben. Toen Italië tot republiek werd uitgeroepen, was blijkens de volksstemming het verlangen naar de monarchie niet erg groot. Haal den de monarchisten bij de alge mene verkiezingen in 1948 niet meer dan 1.7 procent der stemmen, sindsdien klommen ze via 3.6 pro cent bij de gemeenteraadsverkie zingen in 1951 en 1952 op tot 7.1 procent in de Senaat bij de jongste algemene verkiezingen. Zo heeft De Gasperi met zijn re geringscoalitie van christen-demo- kraten, sociaal-demokraten, repu blikeinen, liberalen en onafhanke. lijken een hevige strijd te leveren naar twee kanten, afgezien van de tegenstellingen die meermalen bin nen de eigen christen-demokrati- sche partij tot uiting komen. De politiek die De Gasperi de laatste jaren heeft moeten voeren, heeft zijn regering niet populair ge- maak Vooral de herbewapening van een land, dat eigenlijk op de allereerste plaats opbouw vroeg, heeft grote offers geëist en dat was natuurlijk koren op de molen van de communisten, wie een krachti. ge landsverdediging allerminst zint. Op zichzelf hebben ze moge lijk 'gelijk dat er harder boter no dig is dan kanonnen, maar zolang zij hun staatsgevaarlijke activiteit blijven ontwikkelen, heeft Italië aan boter zonder kanonnen ook niets. De worsteling om de demokratie heeft een hevige verkiezingsstrijd meegebracht, waarin de christen- demokraten het vooral en terecht over de principiële boeg hebben gegooid, want in een land als Ita lië is het inderdaad een kwestie van er op of er onder en wat het betekent als de demokratie er on der gaat, tonen verschillende na buurlanden. De kerkelijke over heid heeft dan ook met nadruk ge wezen op de plicht om te stemmen en om juist te stemmen. Aan de eerste oproep is over het algemeen voldaan, want het percentage kie zers dat zijn stem heeft uitgebracht is zeer groot geweest. Over 't twee de is op sommige plaatsen tumult ontstaan, veroorzaakt door onge ruste gewetens, die zogenaamd de politiek uit de kerk wilden houden maar in feite zichzelf wilden ge ruststellen. Ook de Kerk heeft er veel belang bij dat de demo kratie bewaard blijft, want van de dictatuur wordt haast onvermijde lijk ook zij het slachtoffer. Ondertussen is er tot het laatste ogenblik spanning gebleven over de uitslag. In de Senaat heeft de regeringscoalitie een krappe meer derheid behaald van 50.2 procent. Op het ogenblik dat wij dit schrij ven, is de uitslag voor het Huis van Afgevaardigden nog niet be kend. Als De Gasperi meer dan 50 procent behaald, heeft hij volgens de nieuwe kieswet het recht op 'n groter aantal zetels, die hem 'n be hoorlijke regeringsmeerderheid verschaffen. Lukt dat niet, dan wordt de toestand kritiek en zal het hem niet gemakkelijk vallen zich zoals nu te handhaven. PRINCIPIEEL ACCOORD IN KOREA. In de vredestent van Panmoenjon hebben de geallieerde en communis tische onderhandelaars Maandag ochtend inderdaad principiële over eenstemming bereikt over de wa penstilstandsovereenkomst, waar reeds sinds twee jaar over onder handeld werd. Het (moeizaam ver. kregen) accoord over de uitwis seling van krijgsgevangenen is nu in kannen en kruiken. Slechts en kele technische details, zoals het in overeenstemming brengen van de wapenstilstandslijn met de front lijn moeten nog geregeld worden. Binnen vier of vijf dagen kan de officiële ondertekening plaats vin den. Maar tegelijkertijd doen zich nieuwe moeilijkheden voor. Zuid- Korea blijft weigeren accoord te gaan met deze bestandsovereen komst. Het dreigt de oorlog alleen voort te zetten. „Het nationale le ger zal alleen naar het Noorden optrekken", schrijven de kranten en zij weerspiegelen zodoende slechts de besluiten waarmee de laatste dagen zowel door Zuid-Ko- rea's regering als Zuid-Korea's parlement gedreigd wordt. CHURCHILL ZAL VIER VOOR STELLEN DOEN OP DE BERMUDA'S. De conferentie van premiers van het Britse Gemenebest, te Londen bijeen, heeft eenstemmig besloten premier Churchill te machtigen t volgende voor te stellen op de te houden conferentie van Bermuda: 1. Dat er vóór de herfst een con ferentie van ,,de grote vier" wordt gehouden; 2. Dat geen enkele voorwaarde wordt verbonden aan het uitnodi gen van de Sovjet-Unie; i 3, Dat een oplossing van het Duitse vraagstuk wordt voorgesteld op grond van een Russische en een Westelijke garantie; I 4 Dat communistisch China tot de Ver. Naties wordt toegelaten. Een of twee Pennies, laten smelten op de tong. Ën eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger ge nezen dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. RUSSEN BENOEMEN HOGE COMMISSARIS. De Russische bezettingsautoriteiten in Oostenrijk hebben Iljitsjef, tot dusver diplomatiek vertegenwoordiger bij de Oostduitse regering, benoemd tot bur gerlijke Hoge Commissaris voor Oosten rijk. Hierdoor worden de bevoegdheden van generaal Sviridof beperkt tot het bevel over de Russische troepen in Oos tenrijk. ZEVENHONDERD MIG'S VERNIETIGD. Sedert het begin van de oorlog in Ko rea zijn er 700 communistische Mig-15 straaljagers neergeschoten. Vrijdag j.l. werd de zevenhonderdste Mig vernie tigd. De toestellen vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 525 millioen gulden. Het geldt hier alleen vliegtuigen, die in luchtgevechten zijn vernield. MILITAIRE VLIEGVELDEN WORDEN MET PIJPLEIDINGEN VERBONDEN. Op de Nato-conferentie te Parijs, die onlangs is gehouden, is defini tief besloten zo wordt vernomen dat in Nederland pijpleidingen voor het transport van vliegtuig- benzine naar de vliegvelden zullen worden aangelegd. De eerste pijp leiding. waaraan wellicht dit jaar nog zal worden begonnen, zal van Rotterdam via Ypenburg naar Val kenburg lopen. Deze leiding zal verder worden doorgetrokken, zodat op den duur nagenoeg alle voor militair gebruik van belang zijnde vliegvelden door pijpleidingen verbonden zullen worden. Zeer waarschijnlijk zal dit pijpleidingennet ook op het buiten land worden aangesloten. Het pijpleidingennet in Nederland vormt een onderdeel van het veel grotere net, dat op het ogenblik door de Nato-landen in West-Euro pa wordt aangelegd om een snel transport van benzine in oorlogs tijd mogelijk te maken. Men is in Frankrijk begonnen met de aanleg van dit net. INFORMEEL BENELUX-CONTACT. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat de eerste ministers en de ministers van buit- tenlandse zaken van Nederland, België en Luxemburg op 16 Ju,ni in Den Haag zullen bijeenkomen voor informele vertrouwelijke be sprekingen (betreffende de Bene lux. Aan de besprekingen zullen van Belgische zijde deelnemen de heren J. van Houtte, eerste minis ter, P. van Zeeland, minister van buitenlandse zaken en baron J. C. Snoy et d'Oppeurs, secretaris-ge neraal van het ministerie van eco nomische zaken. Luxemburg zal vertegenwoordigd zijn door minis. Ier-president P. Dupong en de mi nister van buitenlandse zaken J. Bech. Van Nederlandse zijde zullen aanwezig zijn de minister-presi dent, dr W. Drees, de minister zonder portefeuille J. M. A. H. Luns en de secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken prof. G. Brouwers. U2]nb«rdf Haofdpijttjjteffim. Booj 47 tt JKliabitdtHopfdpijQtablcttcn. Koker 80 cl DE K.V.P. EN DE GEMEENTE RAADSVERKIEZINGEN. De K.V.P. behaalde bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen in to taal 1.653.678 stemmen of wel 31.5% tegen 28.7% in 1952. De P.v.d.A. 1.491.050 of wel 28.4% tegen 29 in 1952. Uit deze cijfers van het secretari aat van de K.V.P. zou dus blijken dat de K.V.P. weer haar positie als grootste partij heeft herwonnen. PRODUCTIESTIJGING KON. SHELL. De Kon. Ned. Petr. Mij. te Den Haag heeft het verslag van de „Ko ninklijke" Shell-grbep over 4952 gepubliceerd. Het laat zich, aldus 't verslag, door belangrijk ruimer aanbod van olieproducten aanzien dat voor de wereld-olie-industrie een tijdperk van scherper concur rentie is aangevangen. De Kon. Shell-groep heeft haar positie in 1952 echter volledig kunnen hand haven en zelfs versterken. De op brengst van olieverkopen welke t.o.y. 1951 met 11 stegen en andere inkomsten van de groep be liepen in 1952 1616 millioen (1951: 1424 mill.). Het netto re sultaat over 1952 bedroeg voor de groep 125.6 mill. (v. j. 120.3 mill.) en de netto winst van de „Koninklijke" alleen over 1952 was 165.612.349 groot (in 1951 127.043.126). Zoals bekend wordt 16% dividend uitgekeerd, tegen 15% over 1951. Het aandeel van de Kon. Shell-groep in de wereldolie- productie nam toe van 12.6% in 1951 tot 13.1 in 1952. De eigen tankvloot omvat thans 2Y2 millioen ton; eind 1952 waren in Nederland tankschepen met in totaal rtijm 400.000 ton draagvermogen in aan bouw en bestelling. AMER-CENTRALE KRIJGT GROOTSTE STOOMKETEL OOIT IN NEDERLAND GEBOUWD. Dezer dagen heeft de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schel- de" te Vlissingen van de Provinci- ale Noordbrabantse Electriciteits Maatschappij de opdracht gekregen ten behoeve van de uitbreiding der Amer-Centrale te Geertruidenberg een grote stoomketel te leveren, die stoom moet geven voor de nieuw op te stellen 12.000 kilowatt turbo generator. De nieuwe ketel, die een (Ier grootste zal worden die ooit in Europa is opgesteld en de aller grootste die ooit in Nederland ver vaardigd werd, wordt gemaakt vol gens ontwerp van een Amerikaan se maatschappij. De stoomproductie van deze ke tel bedraagt 360.000 kg. per uur bij een druk van 110 kg. per vierkante centimeter en een stoomtempera- tuur van 540 graden Celsius. Om de stoom te kunnen produceren, moe ten per uur ca. veertig ton kolen verstookt worden. Teneinde een indruk te geven van de hoeveel heid water, dié per uur in de ke tel in stoom moet worden omgezet, zij vermeld, dat het gemiddelde waterverbruik van een stad als Vlissingen 3000 kubieke meter per 24 uur bedraagt en dat deze ketel deze hoeveelheid in acht uur ver dampt. De hoogte van de ketel wordt ca. 44 m., de inhoud van de vuurhaard wordt 3000 kub. meter. Samenwerking tussen De Schelde te Vlissingen en Lips te Drunen voor vervaardiging van verstel bare scheepsschroef. Wij vernemen van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" in Vlissingen, dat zij aan de Lips' Scheepsschroe- vengieterij in Drunen de vervaar diging van haar gepatenteerde ver stelbare schroef in licentie ge geven heeft De verstelbare Schelde-schroef heeft haar doeltreffendheid reeds bewezen door haar staat van dienst aan een veerboot tussen Vlissingen en Rreskens, verscheidene sleepbo ten, treiters, loodsvaartuigen enz., waarop zij werd aangebracht. De Nederlandse Marine heeft een onder geplaatst voor verstelbare schroefinstallaties, aan te brengen aan de 32 mijnenvegers, welke op de Nederlandse werven in aan bouw zijn. Verder overwegen de Engelse en Canadese Marine even eens de toepassing van deze schroeven. Ook in Amerika werden opmer kelijke resultaten geboekt met deze schroefinstallatie, die aangebracht werd op een New-Yorkse haven sleepboot, de Dalzerella. De samenwerking tussen de N.V. Kon. Mij. De Schelde als ervaren scheeps- en scheepsinstallatiebou- wers en Lips als experts op scheepsschroevengebied, zal onge twijfeld de verdere ontwikkeling van het project nog gunstig beïn vloeden. Door de specialisatie van de fa. Lips op het gebied van scheeps schroeven beschikt deze firma over waardevolle contacten met de re ders en werven op het vasteland van Europa en daarbuiten, welke contacten de verstelbare schroef spoedig in deze gebieden bekend zullen maken. De schroef zal in de toekomst in deze landen dc Lips- Schelde verstelbare schroef wor- ilen genoemd. De levering van verstelbare schroefinstallaties aan het buiten land zal de deviezenpositie verbe teren en de gunstige naam van Ne derland in de scheepvaartkringen nog versterken. N. R. Ct. BINNENKORT EEN WEST EUROPEES TELEVISIENET. Nog dit najaar zal het West-Eu- ropese televisienet, dat voor de uit zendingen uit Engeland op zulk een bijzonder verrassende wijze heeft gefunctionneerd, grotendeels een definitieve vorm aannemen. Zodra België een aanvang maakt met te levisie-uitzendingen, hetgeen eind September zal zijn, zullen de Ne derlandse toestelbezitters naast de eigen programma's ook die van Brussel-Vlaams, Brussel-Waals en de Franse programma's kunnen zien en beluisteren. Voor dit doel wordt een definitieve verbinding tot stand gebracht. Technisch zijn er geen bezwaren om ook de Duitse programma's bin nen het bereik van de Nederlandse kijkers te brengen, terwijl er ge gronde verwachtingen bestaan dat de verbinding met Engeland per manent zal kunnen worden, aldus meldt Philips. Het opmerkelijke resultaat van de uitzendingen van de laatste week wordt door T.V.-deskundigen des te hoger aangeslagen, omdat de ge hele apparatuur in nauwelijks tien dagen werd opgesteld en op de kroningsdag gedurende meer dan twaalf uur onafgebroken heeft ge werkt. De kwaliteit van de ont vangst in de verschillende landen heeft dan ook de bevestiging gege ven dat het technisch mogelijk is dit najaar van een permanent goed functionnerend West-Europees tele visienet reeds enkele belangrijke delen te verwezenlijken. DE PLUIMVEEHOUDERIJ IN 1952. 1952 is een buitengewoon goed jaar geweest voor de pluimveehou derij. De voederprijzen waren lager dan het voorgaande jaar en voor de eieren zijn betere prijzen gemaakt. Ook voor 1953 bestaan goede ver wachtingen, ook al zouden de prij zen iets zakken. Op dit laatste be staat wel kans. Door de sterke uitbreiding van de pluimveestapel zullen dit jaar circa 300 millioen eieren meer worden geproduceerd, hetgeen echter vol gens verwachting de prijs niet be neden een redelijk peil zal doen zakken. DOOR HAGEL UIT EIGEN GEWEER GEDOOD. Tijdens een jachtpartij te Doorn is Zaterdagavond omstreeks half negen de tandarts J. L. uit Ame- rongen door een schot hagel uit zijn eigen jachtgeweer in de buik getroffen en kort daarop overle den. Op verzoek van de heer B., land bouwer te Doorn, waren op zijn landgoed de heren L. en C.,beiden in Amerongen woonachtig, op jacht gegaan om konijnen te schieten. Op het ogenblik, dat een konijn in de nabijheid van de heer werd ge zien, nam deze zijn jachtgeweer om met de kolf bet dier te doden. Het geweer brak doormidden en op hetzelfde moment drong een schot hagel in de buik van de heer L. De heer C waarschuwde onmiddellijk een dokter doch kort na diens aan komst is het slachtoffer overleden. Wie voortdurend in geldzorgen zit, moet de dubbeltjes twee keer omdraaien vóór hij ze uitgeeft. Dan past het zeker niet om grote uitga ven te doen voor dingen, die men niet direct nodig heeft. Toch heeft 't Nederlandsche Roo- de Kruis in 1948 en volgende jaren ongeveer een millioen gulden be legd in goederen die.... vijf jaar lang geen rente opleverden». Goede ren die integendeel geld kostten. Goederen, waarvan het zelfs hoopte dat men ze nooit zou behoeven te gebruikenEerst in de nacht van 31 Januari op 1 Februari van dit, jaar is de intrest gekomen, in de vorm van veiligheid voor angstigen en rust voor uitgeputten. In de vorm van warmte voor doorweekte drenkelingen en zorg voor zieke en wanhopige mensen. In die rampzalige nacht zijn vele honderden slachtoffers van de wa tersnood opgenomen in de Rode Kruis-posten, die waren ingericht met 't materieel van tweeëntwin tig Rampendepóts. Daar stonden goede bedden en daar werden war me dekens gereed gehouden. Daar stonden de helpers en help sters van het Rode Kruis-corps klaar om de ongelukkigen met har telijke en deskundige zorgen te om ringen. Wat doet het goed om hulp te vinden als men zoveel heeft door staan. Wat doet het goed om troost te vinden als men zoveel heeft ver loren Tweeëntwintig Rampende póts benevens de inventaris van acht Rode Kruis-magazijnen le verden bij de hulpverlening in Fe bruari de materialen, die nodig wa ren voor het prachtige werk der co lonnes. Zij boden een veilig onder dak voor wie huis en haard verlo ren hadden in de hel van wind en water. Door de bank had ieder Rampendepót 'n bedrag van 20.000 gulden gekost, maar voor de slacht offers van de watersnood boden zij een toevlucht van onbecijferbare waarde. Nederland is door het oog van een naald gekropen, zeggen de deskun digen. Als nog meer dijken het be geven hadden, zou het hele polder land overstroomd zijn en dan zou gebleken zijn dat het Nederlandse Rode Kruis met zijn 53 Rampende póts niet voldoende materialen had gehad om de slachtoffers te helpen. Toen het Nederlandse Rode Kruis de plannen maakte voor deze schijnbaar oneconomische geld belegging, was het zich bewust dat er minstens honderd Rampendepóts nodig waren om overal in het land een verantwoorde hulpverlening te kunnen bieden. Slechts de helft van deze depóts is klaar gekomen, om dat er niet meer geld was. Valt er uit dit feit voor ons niet een les te trekken Wij hebben ervaren, dat het Ne derlandse Rode Kruis zijn woord gestand doet. Het heeft beloofd te hedpen in de nood en het heeft ge holpen. Maar om hulp te kunnen verle nen heeft het materialen nodig, waarmede geoefend kan worden door de colonnes; waarmee gewerkt kan worden als onverhoopt 'n nieu we slag ons land zou treffen. Bij de jaarlijkse campagne zal het Neder landse Rode Kruis een beroep doen op het Nederlandse volk. Het werkt met mensen die zich voor het over grote deel vrijwillig inzetten en met gelden die vrijwillig ter beschikking worden gesteld. Na de prestaties die in Februari door de Rode Kruis mensen zijn geleverd, hebben zij er recht op dat op hun vraag 'n goed antwoord wordt gegeven. Per slot komt dat 't publiek weer ten goede. (door een speciale verslaggever) Vier dagen lang hebben 50 Ne derlandse oorlogsinvaliden in ge zelschap van Franse, Luxemburgse en Belgische invalide kameraden genoten van een vorstelijk verblijf, 1 dat hun werd aangeboden door het „Koninklijk Werk van Automobie len voor Oorlogsinvaliden" in Bel gië. Dit werd mogelijk doordat de Stichting Moveo een aantal van haar leden bereid vond om deze in validen te vervoeren. „Conducteur" en wagen stonden vier dagen lang ter beschikking van de mannen, die indertijd voor onze vrijheid gevoch ten hebben en aan wie ons volk dus grote verplichtingen heeft. De Bel gische gastheren toonden zich ware meesters in gulle gastvrijheid: op de officiële ontvangsten, maar ook op de meer intieme borrelpartijtjes. In de beste hotels werden de man nen ondergebracht en langs de prachtigste routes doorkruiste de lange autocolonne 't welige Vlaam se land, de ruige Ardennen en de schone Maasvallei. MOVEO doet prachtig werk. Vol uit is haar naam „Meer ontspan ning voor Ernstige Oorlogsgewon den" en zij stelt zich ten doel zwa re militaire oorlogsinvaliden ieder jaar enkele binnen- en buitenland se autoreizen aan te bieden, zomede andere ontspanning te brengen door bijv. voor vervoer naar theaters, sportgebeurtenissen e.d. te zorgen. De leden men kan zich opgeven bij de Stichting, Bleyenburg 38 Den Haag of men kan bijdragen storten op gironummer 5400 ten name van de Stichting Moveo stellen gra tis hun wagen en zichzelf ter be schikking voor het vervoer. En het is typerend dat, wanneer zij een maal aan dit werk begonnen zijn, het hun ontzaglijk veel voldoening schenkt. Maar er zijn zóveel oor logsinvaliden, dat het ledental en dat der contribuanten eigenlijk nog veel hoger moet worden. Zij heb ben recht op wat vreugde in hun bestaan, omdat zij toch al zoveel moeten missen. Tijdens de vierdaagse tocht door België kwamen zij echter niets te kort. Zij werden vanaf het plein der Koninklijke Militaire Academie te Breda door drie gemotoriseerde maréchaussées naar de grens ge bracht en vandaar af begon een in derdaad vorstelijk verzorgde tocht. Drie mannen van de Rijkswacht be geleidden met hun ronkende zware motoren de stoet van auto's. Alle verkeer werd stilgelegd en zelfs in Brussel en Antwerpen stopten de files auto's, ja zelfs de trams en militaire colonnes gingen stil staan als de gillende sirenes der politie motoren op de kruispunten klon ken. Of de verkeerslichten rood of groen gloeiden, steeds maar snelde de sliert auto's voort. Dat alleen al vonden de mannen prachtig en het zal hun wel geroerd hebben, als ve teranen langs de wegen groetend wuifend wanneer zij de bekende vlaggetjes op de auto's zagen, of als de schildwachten bij het ko ninklijk paleis te Laeken hun de eerbewijzen brachten. Of er hoogtepunten waren op de ze reis? Vele zelfs. Want de Belgi sche gasten hadden de kunst ver staan een rijk programma samen te stellen. En daarom klinkt het misschien vreemd dat het hoogte punt voor de invaliden niet was 't officiële banket in het prachtigste hotel van Brussel, waarbij ministers, generaals, de Prinses de Merode en vele gewichtige persoonlijkheden mede aanzaten, maar dat dit was de ontvangst op de Nederlandse Ambassade te Brussel. Men had hen veel laten zien, veel laten genieten, want dat was de opzet van de tocht; madr hier vonden zij weer iets van Nederland, het vaderland waarvoor zij hadden gevochten en geofferd en nergens klonk het Wilhelmus zo spontaan als daar. Zijne Excellentie mr B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten stelde de mannen di rect op hun gemak en zijn echtge note, zijn dochter en de andere da mes en heren van de ambassade praatten zo gemoedelijk met de mannen, in het bijzonder met de invaliden, dat iedereen zich echt „thuis" voelde. Geen van de deel nemers zal het bezoek daar ooit vergeten. zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI Maar er was méér dat indruk maakte: de kranslegging bij de mo numenten van de onbekende sol daat te Brussel, bij het gedenkteken in Dinant, de officiële ontvangsten op het raadhuis te Ostende en Brus sel waar ondanks alle indruk wekkendheid van de omgeving de sfeer bijzonder hartelijk was 't bezoek aan de Koninklijke Kassen van het paleis te Laeken (jammer genoeg was de koninklijke familie in verband met de kroning van Ko ningin Elisabeth II in Londen afwe zig), het banket te Brussel en de afscheidslunch te Waulsort sur Meuse. Daar werden vele hartelijke dank woorden gesproken, zowel door de gasten uit Nederland, als die uit Frankrijk en Brussel en generaal Rij kens. De onvermoeide voorzitter van Moveo wist op kernachtige wij ze en tot genoegen van de Vla mingen en Nederlanders deed hij het in 't Nederlands onder woor den te brengen, hetgeen de invali den en hun begeleiders op dit af scheidsuur voelden. En de laatsten namen zich voor om hun prachtig werk te blijven voortzetten. Het is inderdaad prachtig werk en wij ho pen dat velen uit het bovenstaande een indruk zullen krijgen van de voldoening welke dit werk geeft voor beide partijen. v. d. Z.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1