MALWÏR Waalwijkse en Lang Courant Wijde Wereld UIT Dl Jos. v. d. Lee en Zn. Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? WAAR VORIGE MAAND NOG KOEIEN GRAASDEN.. Onrustig, gejaagd? VRIJDAG 19 JUNI 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WH HEI ZüfflQI -- 76e JAARGANG No. 19 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621. - OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL, TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" 1 Er is iets gaande in de commu nistische wereld. Dal staat als een paal boven water. By al de facto ren die verder onduidelijk zijn, is het merkwaardig, dat Moskou zelf niet op de voorgrond treedt en in zeven talen schijnt te zwijgen. Schijnt, want het is niet wel mo gelijk na te gaan in hoeverre het achter de schermen de hand heeft in de ontwikkeling, of die niet meer in de hand heeft. Het is wel, licht vermetel dit laatste te sugge reren, omdat zich dan op 't ogen blik niet minder dan een omwen teling aan het voltrekken zou zijn, maar zelfs deze mogelijkheid is niet bij voorbaat uit te sluiten, of schoon ze niet vooropgesteld mag worden. Het lijkt ondertussen geen overdrijving te beweren, dat het geen nu voorvalt, ten tijde van Sta lin nooit zou gebeurd zijn, hoewel het niet te bewijzen is, wijl Stalin het tijdelijke met het eeuwige ver wisseld heeft. Dat neemt niet weg dat er onmiskenbaar een breuk is gekomen in de politiek die de Sovjet-Unie tot Maart van dit jaar heeft gevolgd en de koers die ze daarna is ingeslagen. De eerste woorden die Stalins opvolger Ma- lenkov in zijn nieuwe functie uitte moesten blijkbaar de indruk wek ken dat alles bij het oude zou blij ven; zijn eerste daden echter wa ren daarmee al in tegenspraak. En wie na de betrekkelijke kleinighe den die deze daden vooralsnog wa ren, nog mocht getwijfeld hebben, kon b.v. in de herziening van het beruchte proces tegen de Joodse dokters het bewijs vinden dat er inderdaad iets gaande was. Diver, se gebeurtenissen daarna hebben deze indruk versterkt Nu is de uitdrukking „dat er iets gaande is" voor velerlei uitleg vat baar en de man die nu eens pre cies zou weten te vertellen wat er gaande is, zou op de erkentelijk heid van een groot deel van de wereld kunnen rekenen. De onze kerheid over het wat en waarom veroorzaakt alleen nog verwarring in de westelijke wereld en het ligt vrijwel voor de band dat men ver, onderstelt, dat het de Sovjets daar om te doen is. Ze hebben er jaren lang op gespeculeerd, maar bun methodes waren tot nog toe niet zo doeltreffend, dat ze een zodani ge verwarring stichtten, dat 't fun dament van de westelijke eenheid bezweek. Dat fundament is de dreiging uit het Oosten, sterk ge noeg zolang die wordt gevoeld, te zwak wanneer er enige ontspan ning voelbaar wordt. Verschillen de gebaren van Sovjelrussische zij de schijnen dan ook daarop aan te sturen en niets is gevaarlijker dan dat het de heren in Moskou zou lukken de eensgezindheid en waak zaamheid te ondergraven, voordat het onomstotelijk zou zijn komen vast te staan, dat de breuk van Maart meer is dan een verandering van methode, want wat schiet het Westen daar mee op, als het doel hetzelfde blijft. Ongetwijfeld is het 't verstandigste liet woord in ge dachten te houden dat wij vorige keer citeerden, dat de Russische politiek in haar einddoel konse- kwent blijft, maar in haar metho den veranderlijk is als geen ander systeem Daardoor heeft ze iets kameleontisch en Westeuropa zou verstandig doey zijn eenheid meer op innerlijke noodzaak te funderen dan op dreiging van buiten. Dan rs ze minder afhankelijk van listige camouflage van kwade bedoelin gen j En tochwij gaan er voor de voorzichtigheid van uit, dat in de Sovjelrussische politiek voorzover wij kunnen nagaan, alles volgens berekening verloopt en het moet toegegeven worden dat het effect van bepaalde maatregelen in een dictatuur gemakkelijker in de hand kan gehouden worden dan in een demokratie. Echter maar tot een bepaald punt en wat daarna ge beurt, is voor dictators dikwijls gevaarlijker dan voor demokraten. Waarmee maar gezegd wil zijn dat de Sovjets b.v. in Oosi-Duitsland wel eens geesten opgeroepen zou den kunnen hebben die ze niet zo gemakkelijk kunnen bezweren. Het is in ieder geval een heel vreemde figuur als in een naar Sovjetmode geregeerde staat de burgers liet beengaan van de regering eisen en de ministers die hen willen bedaren overschreeuwen en opzij zetten. De ongekende toegeeflijkheid die de Oostduitse regering sinds kort ten toon spreidt, gepaard aan be kentenissen fouten te hebben ge maakt, heeft er hun ongetwijfeld de moed toe gegeven, die eerder zonder pardon in bloed zou zijn gesmoord. Nu greep de Volkspoli- tie nauwelijks in. Hoe dit eerste verzet zich verder zal ontwikkelen is nu nog niet uit te maken en cr js evenmin aanleiding tot 'n stem ming van „Van Oost-Berlijn begint de victorie". Wel echter bewijst hetgeen gebeurd is, dat er iets gist in de bevolking en dat zij walgt van de uitbuiterij van een machte loze regering, die in slaafse navol ging niets beters wist te doen dan het Russische model te clicheren, dat het land rechtstreeks naar de ondergang voerde. Dit te laat in gezien te hebben, is een fout van Grotewohl c.s., waarvan de gevol gen niet te overzien zijn. Een ster. kere macht dan de Oostduitse re gering zelf kan ontwikkelen, is de Russische bezetting, en van haar houding zal het waarschijnlijk af hangen in hoeverre de golf die zich heeft verheven, een stortvloed zal worden. Niet minder verwarrend is het beeld dat Korea op het ogenblik biedt. Haast op het moment dat er een wapenstilstand kan worden gesloten afgezien van het in de grond niet doorslaggevende verzet van Zuid-Korea gaan de Noor delijken over tot een offensief zo hevig als de laatste jaren niet meer is voorgekomen. Opnieuw staat de wereld voor een raadsel. Wat is de bedoeling van het offensief? Is het uitsluitend een prestigekwestie of willen de communisten nog enig terrein winnen voor de wapenstil, stand wordt gesloten? Of zit. er meer achter? In Pan moen jon ver gaderen de wapenstilstandsdelega ties rustig door, terwijl er aan het front een slachting plaats heeft die in dit stadium tamelijk zinloos lijkt. Al met al schijnt men er niet op te hoeven rekenen dat de wapenstil stand in de kortste keren is geslo ten, wat waarnemers ook opmaken uit het feit dat zowel de Noorde lijken als de Verenigde Naties hun delegaties met nieuwe onderhan delaars hebben aangevuld. Als er geen verrassingen komen, zou de onbehaaglijke sfeer, waarin de Koreaanse oorlog steeds meer raakt, voorlopig niet de oplossing krijgen, die meer nog dan militair of politiek, menselijk gezien zozeer gewenst is. En met dat al neemt de verwarring die in de wereld heerst eer toe dan af, wat, de mogelijk heid in aanmerking genomen dat dit de voornaamste bedoeling is der Sovjets, voor 't Westen slechts een aansporing kan zijn om het hoofd koel te houden. Depót-agent Langstraat e.o. 7 Grootostraat 200A, Waalwijk, Tal. 2971 KATHOLIEKE MIDDENSTAND KEERT ZICH TEGEN RAPPORT v. d. GRINTEN. Dezer dagen heeft het Centrum voor Staatkundige Vorming een rapport gepubliceerd, uitgebracht door een Commissie van der Grin ten, betreffende sociale voorzie ningen voor zelfstandigen. In dit rapport wordt, zoals reeds gemeld, een alle zelfstandigen omvattende kinderbijslagregeling en ouder domsvoorziening afgewezen. Voor. zieningen als deze zouden beperkt moeten blijven tot degenen, die hieraan werkelijk behoefte hebben en zouden in 't vak moeten liggen van overheidszorg. Dijt' rapport, dat daardoor wezenlijk afwijkt van het geen in dit opzicht in katholieke kring wordt voorgestaan, is in die kring dan ook met verbazing ont vangen. Men betreurt het, dat dit rapport, dat geheel voor rekening van de samenstellers blijft, ten on. rechte de indruk kan wekken, dat er in de tot dan toe verdedigde ka tholieke opvattingen in deze een wijziging zou zijn gekomen. Met name in de kring yan de katholie. ke middenstand wordt een scherpe critiek uitgeoefend op dit rapport De katholieke middenstand, al dus het standpunt zoals het in de ze kring wordt geformuleerd, wil geen systeem, waarbij de minst draagkrachtige middenstanders hun kinderbijslag en ouderdoimiuitke- ri-ng uit de handen van de over heid als een ondersteuning en in het kader van een nauwelijks ver kapte armenzorg zouden moeten ontvangen. Een ander punt, dat in de top van de middenstand actueel is, ligt vervat in de vorige week ingedien de belastingvoorstellen, waartegen in deze kring ernstige bezwaren worden gekoesterd. De voorgestel de verlichtingen bejfekenen voor de middenstand, zo wordt gezegd, maar bitter weinig. De mogelijk heid om nieuwe investeringen op het belastbaar inkomen in minde ring te brengen, is verruimd. Nu zal men aan nieuwe investeringen mogen afschrijven, hetgeen boven de 10.000 wordt geïnvesteerd ter wijl de grens eerst hij f 15.000 was gelegd. Maar' in middenstandsbe- drijven zijn nieuwe investeringen boven de 10.000 vrij zeldzaam. Zoden zet dit niet aan de dijk. Het complex van voorstellen, zoals het er nu ligt, dreigt de lasten van de middenstand zelfs nog weer te verzwaren. De loontrekkenden krijgen naast de voorgestelde compensaties voor de huurverhoging een aanvullende loonsverhoging. Voor de midden stand blijft de helft van de huur verhoging echter ongedekt, plus de niet gecompenseerde kosten voor de loonsverhoging van het perso neel, dat bij de middenstandsbe- drijven in dienst is en dat is 31 van alle werknemers. DE GEWIJZIGDE HUURWET. De belangrijkste punten van de wetswijziging zijn 1. Huurverhoging alleen voor woningen, die vóór 27 December 1940, en voor woningen, die op of na 27 December 1940, doch voor 5 Mei 1945 zijn gebouwd. De laatste groep alleen dan, wanneer daar voor „oudbouw" huren gelden. 2. Huren van bedrijfspanden mo gen in gezamenlijk overleg worden tot stand gebracht. Hiervoor geldt alleen een huurplafond van 150 procent van de huur van 1940. 3. De huurprijsbeheersing voor ongebouwd onroerend goed wordt opgeheven. 4. Voor woningen, welke na 5 Mei 1945 zonder rijkssteun zijn ge. bouwd, gelden vrije huren, 5. Het vragen van sleutelgeld wordt uitdrukkelijk verboden. 6. De huurverhoging gaat auto matisch in. 7. De huurverhoging voor be drijfspanden moet bij overeenkomst worden geregeld. Zolang deze overeenkomst er niet is, geldt de huur van 31 December 1953. 8. Er mag door huiseigenaren geen extra ioeslag meer worden gevraagd voor z.g'. meervoudige bewoning. 9. Bij onderverhuring mag een vergoeding voor o.rn. gebruik van 'n traploper e.d. worden gevraagd. 10, De vergoeding voor gebruik van meubelen en stoffering wordt herzien. Gemeenteklassen bepalen percentages. Uit de onlangs bij de Kamer in gediende huurnota is reeds geble ken met welk percentage de huui- zal worden verhoogd. Daarbij wordt uitgegaan van de gemeente, klassen, zoals deze gelden voor de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De percentages zijn als volgt Gem.- Percentage Percentage klasse verhoging huur t.o.v. huidige huren huur 1940 I 17 135 II 20 138 III 23 141 IV 26 145 V 29 148 De regering is van mening dat met een gemiddelde huurverhoging van 41 procent van de huur van 1940 op redelijke wijze wordt te gemoet gekomen aan de wensen van de huiseigenaren. De voorgestelde beperkte huur verhoging is daarentegen nog niet voldoende om de huren van de vooroorlogse woningen en naoor logse woningen gelijk te trekken. Daarvoor zou een huurverhoging tot 190 a 200 procent nodig zijn ge, weest. Een dergelijke verhoging was echter niet mogelijk in ver hand met de beperkte mogelijkhe den tot compensatie, welke aan wezig zijn. DETAILHANDEL IN APRIL. De omzetten in kleding, schoei sel en huisraad zijn in April tegen over 1952 gedaald. DUIZEND GULDEN PER REIS AAN DEVIEZEN. Maximum dagverbruik blyft echter beperkt tot 75. In de Staatscourant van Dinsdag zijn twee algemene vergunningen van de Nederlandse Bank gepubli ceerd, welke een belangrijke ver ruiming inhouden van de deviezen- reglementering voor reizigersver keer met het buitenland. Voor iedere reis dus ongeacht het aantal reizen naar België, Denemarken, West-Duitsland, Fin land, Frankrijk, Griekenland, In donesië, Italië, Joegoslavië, de Ne. derlandse Antillen, Njeuw-Guinea, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Spanje, het Sterlinggebied, Suri name, Turkije, Zweden en Zwitser land, mag voortaan per persoon tot de tegenwaarde van 1000 aan reisdeviezen worden medegeno men Het dagverbruik blijft even wel tot 75 per persoon beperkt. Wanneer de reis naar een van deze landen met uitzondering van Indonesië, Suriname, de Neder landse Antillen en Nieuw-Guinea per motorvoertuig (geen brom fiets) wordt gemaakt, kan tot 400 (met een maximum van 30 per dag) per reis extra aan deviezen worden medegenomen. Het tot'dusverre bestaande on derscheid tussen reizen met toe ristische en die met zakelijke doel einden is vervallen en hiermede ook het onderscheid tussen toeris ten- en deviezenboekjes. Wie beide boekjes in zijn bezit heeft en reis deviezen wil aankopen, moet een van de beide boekjes inleveren. De van vorenbedoelde reizen overgehouden reisdeviezen behoe, ven niet te worden ingeleverd, doch worden uiteraard bij een vol gende aanvraag in aanmerking ge nomen. VERHOGING SALARIS AMBTENAREN. Voor de middelbare en hogere ambtenaren zal de vaste jaarlijkse toelage van 240 gulden, aan hen toegekend in 1945, worden omge zet in een percentuele toeslag. Dit komt neer op een verhoging voor de volgende rangen (maximumsa larissen): commies: 18,76 gulden; hoofdcommies: 31,17 gulden; refe rendaris: 43,57 gulden; adminis trateur: 53,90 gulden. Alles 'per maand. Deze verhogingen zullen ingaan per 1 Januari 1953. De lo nen der vaklieden in Overheids dienst zullen worden verhoogd met 6.24 gulden per maand. Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. _Ze zijn stuk voor stuk hy giënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en... ze zijn nog smakelijk ook 116,2 MILLIOEN. In het Nationale Rampenfonds is tot Maandagmiddag toe in totaal 116.200.000 bijeengebracht. DODELIJKE MOTORBOTSING In de Dorpsstraat te Ter wol de heeft Maandagmiddag om 1 uur 'n aanrijding plaats gehad, waarbij de 22-jarige mej M. M. uit Vaassen het leven verloor. Een motor bestuurd door de heer J. M„ eveneens uit Vaassen, kwam n.l. in botsing met een personenauto van de lieer A. J. A uit Vaassen. De duo-passa- giere van de heer J. M., zijn ver loofde M. M„ liep een schedelba- sisfractuur op en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Deventer. Haar verloofde kwam met de schrik vrij, AUTO GREEP FIETSEND MEISJE. Op de Eexterweg te Annen heeft zich eveneens een ernstige aanrij ding voorgedaan, welke aan een 8- jarig meisje het leven heeft gekost. Het dochtertje van de familie P. kwam met haar fiets van 'n zand weg de straatweg opgereden, juist toen een auto passeerde. De be stuurder trachtte nog een aanrij ding te voorkomen, doch het kind werd gegrepen en tegen de grond geslingerd. Het meisje was op slag' dood. De auto kantelde na de aan rijding en werd daarbij bescha digd. De inzittenden liepen echter nagenoeg geen letsel op. JONGEN ONDER MELKWAGEN In Bergum is Zaterdagmorgen ook een dodelijk ongeluk gebeurd. Hier kwam de 12-jarige scholier B. v. d. M. onder een melkwagen. De jongen werd vrijwel onmiddel lijk gedood. STRAALJAGER BIJ MARKELO NEERGESTORT. Op de Herikerberg tussen Mar- kelo en Goor is een straaljager, een Meteor 8, afkomstig van de vlieg basis Twente, neergestort. De pi loot is om het leven gekomen. DRIE JONGENS VERDRONKEN BIJ HET SPELEVAREN. Zondagmiddag heeft zich bij Ge- nemuiden een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan drie jonge mensen het leven heeft gekost. W. Bentink, K. Bekendam en G. Hoek man, respectievelijk 17, 18 en 19 jaar oud, verdronken bij het spele varen in het Zwartewater. Zes jongens bevonden zich in 'n vissersbootje op het Zwartewater. In de nabijheid van het pontveer gingen de jongelui op roekeloze wijze aan het schómmelen. Plotse ling schepte het ranke vaartuigje, dat veel te klein was voor het aan tal inzittenden, water, zodat allen het schuitje moesten verlaten. Drie van de jongens wisten de oever te bereiken, twee anderen klemden zich aan een kameraad vast, die wel de zwemkunst machtig was, doch deze niet kon benutten. In hun doodsangst trokken de jon- gens elkaar naar de diepte. Ogenblikkelijk werden pogingen ondernomen om de jongens te red den. De lichamen waren spoedig gevonden, doch kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. De levensgeesten waren reeds gewe ken. BEJAARDE VROUW VERMOORD. Enkele huurlieden vonden Dins dagochtend in een woning in de Van Beuningenstraat te Amsterdam het lijk van een 78-jarige vrouw. Een nog onbekende dader heeft haar met een mes een groot aantal steken toegebracht in het hoofd. Het ontzielde lichaam werd aange troffen temidden van een enorme ravage. Het is waarschijnlijk dat 't hier een geval van roofmoord betreft. Alle kasten waren overhoop ge haald, laden waren geopend en de inhoud hiervan lag rondgestrooid in de kamer. De dader is klaarblij. kelijk met grote haast te werk ge gaan. De politie heeft het onder zoek' in handen genomen; tot op heden ontbreekt echter elk spoor. FELLE BRAND IN OLIE- FABRIEK TE ZEVENBERGEN. Maandagmorgen omstreeks elf uur is brand uitgebroken in de Ne. derlandse oleïne- en stearinefa- briek te Zevenbergen aan de Hui- zersdijk. De brand ontstond op de bovenste verdieping door tot nu toe onbekende oorzaak. Het vuur, dat in de grote voorraad oliën en vetten gretig voedsel had, greep direct met zeer grote snelheid om zich heen. De brandweer was spoe dig ter plaatse en met ongeveer 8 spuiten werd de strijd tegen het vuur aangebonden. De schade is nog niet te overzien. Bijna drie verdiepingen zijn uitgebrand. Waar vorige maand nog koeien graasden in malse weiden, waar de knotwilgen stonden en brede sloten de grenzen waren tussen de boeren- bezittingen, daar snijden nu de gladde wegen hun rechte lijn, daar hebben coniferen de knotwilgen vervangen, daar heeft het grove weidegras plaats gemaakt voor het jonge tuingras. Daar is een tuin aan het groeien, de tuin waarin van 21 tot en met 31 Augustus 1953 de gro te Internationale Tentoonstelling voor Schoenen, Leder, Mode en Aan verwante artikelen, SLEM Waalwijk 1953 gehouden zal worden, die het hoogtepunt zal vormen van de fees ten, waarmee men het feit viert dat Waalwijk 650 jaren geleden van Hertog Jan II van Brabant stads rechten kreeg. En zoals de uiterlijke vormen langzaam groeien naar hun voltooi ing, zo neemt ook de inwendige or ganisatie steeds vastere vormen aan. De standruimte, tot een totale op- j pervlakte van 8000 m2 in de 5 grote j hallen, waarin de schoenen, 't leer, I de fournituren, de lederwaren en niet te vergeten de machines (in 'n afzonderlijke hal is een complete schoenfabriek in bedrijf te zien!) worden ondergebracht, is onder ve le binnen- en buitenlandse expo santen verdeeld. En het is verheu gend te mogen constateren dat de genen die bij deze belangrijke in dustrietak betrokken zijn, zo grote belangstelling aan de dag leggen en in zo grote getale aan deze expositie deel nemen. Mijnhardt's Zenuwtabletteo sterken en kalmeren Uw zenuwen. Hard wordt er ook gewerkt om de mode-show tot het hoogtepunt van de tentoonstelling te maken; onder supervisie van Prof. Holt werken kunstenaars van naam, zo als Jan Bons uit Amsterdam en Ma- rius de Leeuw uit Den Bosch aan de aankleding van dit belangrijke onderdeel. Als het eenmaal zo ver is, dan zal in de omgeving die deze kunstenaars hebben geschapen de bekende conferencier Wim Jansen de mannequins inleiden en dan zal de Amsterdamse Balletgroep voor een stijlvolle afwisseling zorgen. Dit is lang niet de enige attractie 'waarvoor de organisatoren van de SLEM hebben gezorgd; we noemen U nog het prachtig ingerichte res taurant, 't cabaret, waar avond aan avond internationale beroemdheden zullen optreden, een groot luna park, concerten door de Kon. Mili taire Kapel, de Marinierskapel en vele andere bekènde harmonieën en corpsen, een luchtvaartshow tij dens welke het echtpaar Boesman op zal stijgen in zijn ballon, inter nationale sportontmoetingen enz. enz. Kortom, daar zal veel vertier zijn in Waalwijk, en ze kunnen het daar, dat hebben vorige festivitei ten, waaronder vooral ook de ten toonstellingen van 1903, 1910, 1925 en. 1948 wel bewezen. Er zullen tij dens die dagen ook grote congres sen zijn in Waalwijk; zo viert er de Nederlandse federatie van Schoen fabrikanten haar 25-jarig bestaans- jubileum, de Bond van machinale schoenherstellers zal er congresse ren, terwijl over enkele belangrijke internationale congressen nog on derhandelingen gaande zijn. Het is geen wonder dat er zowel uit binnen- als uit het buitenland reeds vele aanvragen zijn om in lichtingen en reeds vele toezeggin gen zijn gedaan voor massale be zoeken; terwijl de reclame-campag ne in geheel West-Europa haar hoogtepunt nog moet bereiken. En graag zal het feestvierend Waalwijk zijn gasten ontvangen in de 8 H.A. grote tentoonstellingstuin, ontworpen en aangelegd door de bekende Bart de Ruyter uit Tilburg, waarin de SLEM Waalwijk 1953 zal worden ondergebracht; ontvangen ook in de feestelijk versierde stad, waar de Staatsmijnen het unieke wandelpark van een bijzondere feestverlichting zullen voorzien, waar alle zeven kerken in een zee van floodlight zullen baden en waar het prachtige raadhuis van Krop holler het middelpunt zal zijn van al deze pracht. SPOORLIJNDEBAT. De dolk in het hart van Holland. De Eerste Kamer behandelde Dinsdag de opheffing van 't spoor lijntje Den HaagWassenaar Scheveningen, toen de liberale se nator Professor Molenaar 'n groot se interpellatie hield over deze op heffing, die hij om meerdere rede. nen bestreed; hij hield de minister zelfs een complete nieuwe dienst regeling voor, die een betere aan sluiting inhield op de andere gro te lijnen. Prof. Molenaar diende zelfs een motie in, die op het nippertje, met 17 tegen 15 stemmen, werd ver worpen. Het C.H. Kamerlid Mr Dr Kolff herinnerde er bij de debatten aan dat in het verleden herhaaldelijk lijnen werden opgeheven, zonder dat de Kamerleden er een woord over zeiden. Nu echter werd de dolk gezet in het hart van Holland en kwam men in het geweer. Ook de Langstraat werd van zijn spoorweg beroofd, en Waalwijk werd geïsoleerd, zonder dat er door de Staten-Generaal noemens waardige aandacht aan werd be steed. Het vraagstuk van de onrenda bele lijnen moest eens onderwerp van gesprek uitmaken in een al gemeen debat, zei Mr Kolff. Bij de volgende begroting, be loofde Minister Algera EERVOL ONTSLAG. Aan de heer K. A. J. Bierlaagh, hoofdinspecteur-titulair van's rijks belastingen, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belas tingen te Eindhoven, is met ingang van 1 Juni a.s. op zijn verzoek eer, vol ontslag verleend uit 's rijks dienst. HUURVERHOGING. In de nieuw voorgestelde huur wet wordt 't percentage bepaald naar de indeling in klassen. In de 4e klas (26% verhoging, die automatisch intreedt), behoren o. m. Dongen, Geertruidenberg, Loonopzand, Waalwijk. De andere gemeenten in deze streek (30%), behoren tot de 5e klas. WAALWIJKSE VERKENNERS WINNEN PRIJS. Het afgelopen weekend is er een patrouillewedstrijd gehouden voor de verkenners van het district Til burg, waaraan door 22 patrouilles werd deelgenomen. De verkenners van de Andreas Zijlmansgroep wa ren er heengetogen met het vaste voornemen een goed figuur te slaan en inderdaad wist de „Kieviten"- patrouille van deze groep de wed strijd te winnen. Hij werd gehou den in de omgeving van „De Rus tende Jager" in de vorm van een weekend. PRIJSVRAAG NEDERLANDS FABRIKAAT. Tot de winnaars van de prijs vraag „Nederlands Fabrikaat", waarvan wij in ons vorig nummer een bericht opnamen, behoort ook onze plaatsgenote Mej. Ans Riksen, leerlinge van de 3e klas van de R.K. Kweekschool in Dongen. Mej. Riksen, die een eerste prijs behaal de, behoort dus tot de gelukkigen

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1