i Wijde Wereld I J/.a£ 0.eett opéaMfrif» IVOROL Waalwijkse en Langstraaise Courant DE MELKWEG" TOONT NEDERLAND ALS ZUIVELLAND. UIT DE COUPONS Donderdag en Vrijdag. RAAD wenst niet garant te blijven t.b.v. ROSAGAERDE bij VAN L00N-SCHRAUWERS WAALWIJK GEEN HALVE-DAGSLUITING VOOR LOONOPZANDSE MIDDENSTAND Het neusje van de zalm... En niet duurder dan andere. VRIJDAG 26 JUNI 195S. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DEEOra HET ZD 76e JAARGANG No. 51. Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. P- Advertentieprijs 10 cent per m m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL, TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" De belangstelling van zuiveldes- kundigen van de gehele wereld is in deze dagen wel bijzonder op Ne derland gericht. In Utrecht wordt een internationale beurs voor zui- velwerktuigen gehouden. In Sche- veningen zijn honderden zuivelspe- cialisten uit vele landen bijeen op het 13e Internationale Zuivelcon- gres, waar o.m. het 50-jarig bestaan van de Internationale Zuivelbond herdacht zal worden, en in Den Haag in de Houtrusthallen, opende Minister S. L. Mansholt Zaterdag morgen de nationale zuiveltentoon- stelling „De Melkweg", die tot 30 Juni a.s. geopend zal blijven en die de buitenlandse en Nederlandse be zoekers een indruk wil geven van de rol, die ons land op het gebied van de zuivelbereiding speelt. Een visitekaartje dus van de betekenis van de Nederlandse zuivel voor on ze eigen welvaart en voor de voed selvoorziening van de wereld. De tentoonstelling werd ontwor pen door de architect H. C. Pieck en georganiseerd door het Nederlands Zuivelbureau, een orgaan van het bedrijfsleven op het gebied van de landbouw, de zuivelindustrie en de zuivelhandel. Het aantrekkelijke van „De Melkweg" is, dat deze ten toonstelling niet alleen de deskun dige zal boeien, maar ook iets be langrijks te zeggen heeft tot de leek, die betrekkelijk weinig afweet van wat er zoal gebeuren moet, voordat hij zijn flesje melk, zijn pakje boter en zijn stukje kaas op tafel krijgt. Niet alleen geeft „De Melkweg" een interessant overzicht van de weg, die de melk gaat van de koe tot de producent en van de uiterste zorg, waarmee dit product wordt omringd, maar allerlei feiten en cijfers de zuivelbereiding betreffen de, worden op een boeiende wijze duidelijk gemaakt. Een gigantisch bouwwerk van 3820 literflessen melk bijvoorbeeld geeft de jaarlijk se productie van de gemiddelde Ne derlandse koe aan: een productie, die nergens ter wereld geëvenaard wordt. Op welke wijze de Nederlandse zuivel verpakt wordt om te worden geëxporteerd naar niet minder dan 148 landen, toont een enorme eta lage van 100 vierkante meter, waar in 20.000 kg. aan producten staan uitgestald. Op een draaiend plat form laat men zien, hoe groot de Nederlandse zuivelproductie per uur is een hoeveelheid, waarvan de buitenstaander geen idee had. Dat een half millioen Nederlan ders een bestaan vindt in de zuivel- nijverheid en dat van de Neder landse cultuurgrond niet minder dan 55 in dienst staat van de melkveestapel en zelfs 75 in dienst van de voeding van de vee stapel in het algemeen, dat Neder land 600 zuivelfabrieken telt en 1000 groothandelsondernemingen, dat 8 milliard gulden in deze be drijfstak is geïnvesteerd en dat de melk- en zuivelproductie en export in 1952 1.880.000.000 gld. opbrach ten, zijn enkele van de belangrijke wetenswaardigheden, die de bezoe ker van „De Melkweg" voorgezet krijgt. Voorts wordt er aandacht besteed aan de bodemgesteldheid, aan de voeder- en weidebouw, aan de fok kerij en gezondheidszorg, aan 't ver enigingsleven op zuivelgebied, aan het zuivelonderzoek en de zuivel- controle, aan het ondérwijs en aan de voedingswaarde der producten. In 'n speciaal gebouwde stal worden tweemaal per dag 12 koeien machi naal gemolken in slechts 2 minuten tijd. Een diorama van 22 meter breedte geeft een natuurgetrouw beeld van een Nederlands weide landschap. Een koe beantwoordt vragen op zuivelgebied. Tweemaal daags wordt kaas gemaakt in een grote kaasmakerij. En in een hoge koeltoren kunnen boter en kaas be zichtigd worden, die aan keuring zijn onderworpen. Voor de jeugd is er buiten 't tentoonstellingsgebouw een kinderboerderij met jong vee. Er is een marktpleintje uit Oud Alkmaar gebouwd, waar men kaas dragers aan het werk kan zien bij de kaaswaag, waarop ook het pu bliek zich kan laten wegen. Er is een modelkeuken, waar men de nieuwste hapjes met zuivel bereid, kan keuren. Er worden shows van oude hoerendrachten gehouden en verschillende bekende orkesten zul len optreden in de zuiveltuin. En op nog vele andere manieren is „De Melkweg" aantrekkelijk gemaakt. Maar belangrijker dan deze at tracties is toch wel de gelegenheid, die deze tentoonstelling biedt, om eens iets meer te weten te komen van de belangrijkste industrie, die ons land kent: de zuivelbereiding, die ons land zulk een goede naam heeft bezorgd in alle werelddelen. (Nadruk verboden). Al liep de duur van de Franse kabinetskrisis al tegen de vijf we ken, dit heeft degenen die er bij be trokken waren, er niet toe kunnen brengen er een einde aan te maken. Oud-premier Antoine Pinay, door president Auriol aangezocht om een regering te vormen, eiste al voor hij zijn program had ontvouwd, de meerderheid die hij nodig had. om zijn taak uit te voeren. Daar kwam de Kamer niet van in en Pinay be hoefde niet eens meer de moeite te nemen om zijn plannen te ontvou wen, want toen hij zag dat hij zich niet van voldoende medewerking kon verzekeren, nam hij de op dracht, waarmee de president hem had belast, niet aan. Het waren deze keer vooral de M.R.P. en de vroegere Gaullisten, die weigerden zonder meer hun steun aan de nieuwe formateur te geven. Deze is van liberalen huize en zowel de volksrepublikeinen als de vroegere volgelingen van gene raal De Gaulle vreesden zijn sociale politiek. Men had daar niet bijster veel vertrouwen in, terwijl juist de steeds sterkere achteruitgang een vooruitstrevende sociale politiek noodzakelijk maakt. Evenmin was men zeker van de Europese politiek van de heer Pi nay, ofschoon de Gaullisten zich daar op een andere manier bezorgd over maken dan de M.R.P. De laat ste heeft de vorige keer al een stuk Europese politiek moeten offeren ten behoeve van de eersten, zonder dat er uiteindelijk aan de andere kant iets voor terugkwam. En aan gezien de politiek zeker zoveel een kwestie van nemen is als van ge ven, voelt de M.R.P. er vast niet veel voor om nog eens zo'n offer te brengen. Zij zoekt nu' steun bij de socialisten, die zich de laatste jaren geregeld tot de oppositie beperkt hebben, maar bij wie de volksrepu blikeinen ongetwijfeld wel een klankbodem zullen vinden voor hun sociale politiek en tot op zekere hoogte ook voor een Europese poli tiek, al blijven er dan nog volop terreinen over, waarop samenwer king niet gemakkelijk zou zijn. Al met al hebben de verontruste en bezwerende gebaren die Auriol nu al on geveer een maand maakt, tot nu toe niet veel geholpen. Zelfs het gerucht dat hij zou aftreden als de formatiepogingen bleven mislukken, heeft blijkbaar niet voldoende indruk gemaakt. Ookde be sprekingen met de politieke leiders heeft blijkbaar niet de inspiratie gebracht die de president er van verwachtte. De veel heid van partijen en de onderlinge riva liteit blijven een hinderpaal voor een af doende oplossing. De noodsprong van parlementsontbinding zou waarschijnlijk ook al niet veel helpen, aangezien de verhoudingen toch niet veel gewijzigd zouden worden. Ben volgende formateur zou het op het toeval moeten laten aan komen zoals Bidault door het toeval viel of op het inzicht van de afge vaardigden dat het nu toch werkelijk te gek wordt. Wat inderdaad het geval is. Er is immers niet zo bijster veel ver beeldingskracht voor nodig om in te zien dat een Frankrijk zonder stabiele rege ring een onberekenbaar nadeel is voor West-Europa. Frankrijk is nu eenmaal min of meer de vertegenwoordiger van de West-Europese landen, want Enge land houdt er zich te zeer van verwij derd en is te zeer op het Gemenebest georiënteerd dan dat het er voor door kan gaan. Bovendien heeft de Franse regering, wat men ook van haar kan zeg gen, vooral dank zij haar minister van buitenlandse zaken, tamelijk consequent een Europese politiek gevoerd. Nu even wel kunnen de ministers van de Schu- man-landen niet bijeenkomen om beslui ten te nemen, omdat er geen Franse mi nister is die namens zijn regering kan op treden. Het demissionaire kabinet werkt wel de lopende zaken af, maar kan niets meer doen. Hetzelfde geldt voor de Ber muda-conferentie tussen de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Deze is al twee keer ter ere van de Franse ka binetscrisis uitgesteld en is nu definitief vastgesteld op 8 Juli, waarbij men hoopt dat de Fransen dan eindelijk uit de im passe zullen zijn. Mocht dat niet het ge val zijn, dan zou Frankrijk vertegenwoor digd worden door de demissionaire pre mier Mayer, wat een tamelijk vreemde figuur zou zijn. Het is niet waarschijnlijk dat dit zal gebeuren, maar het is al erg genoeg dat de mogelijkheid ten overstaan van zo'n belangrijke conferentie openge houden moet worden. Dergelijke demon straties van politieke machteloosheid zijn eigenlijk meer dan de politieke atmosfeer op het ogenblik kan verdragen. Wanneer West-Europa een krachtige politiek moet voeren, kan het niet lijden dat zijn hart het averechtse voorbeeld geeft. Meer dan vroeger heeft dit zijn weerslag op de omliggende landen, wat trouwens wel uit de feiten blijkt, met name wanneer het gaat over Europese aangelegenheden. En al is het dwaasheid een kabinetscrisis ten koste van alles op te lossen, het is an derzijds gevaarlijk steeds te blijven touw trekken, waardoor de overwinning wel eens aan de verkeerde kant terecht zou kunnen komen. Wat voor Frankrijk en voor Europa voorkomen moet worden. OOST-DUITSE REGERING DOET BELOFTEN AAN DE ARBEIDERS. De Oost-Duitse communistische leiders hebben tien nieuwe maatregelen aange kondigd, die het levenspeil van alle klas sen der bevolking moeten verbeteren en die moeten helpen om „de verbittering jegens de regering" uit te wissen. Het centrale comité van de socialisti sche (d.i. communistische) eenheidspar tij (S.E.D.) heeft in een Maandagochtend uitgezonden verklaring wel moeten toe geven dat vele arbeiders „bittere gevoe lens koesteren tegenover de regering, van wie zij denken dat zij hen verwaarloosd heeft". Verder wordt nogmaals herhaald dat er „ernstige fouten" zijn gemaakt bij het bepalen van de houding tegenover de arbeiders. Beloofd wordt, dat dit gecor rigeerd zal worden met het nieuwe pro gram. In het nieuwe programma worden de volgende maatregelen voorgesteld: 1. De terugkeer tot lagere arbeidsnor- men en het vaststellen van lonen volgens het op 1 April 1953 van kracht zijnde stelsel. 2. Verlaging van vervoerstarieven voor arbeiders, die minder dan 500 mark per maand verdienen. 3. Hogere pensioenen voor weduwen, invalieden en gepensionneerden. 4. Ziekenverlof zal niet gelden als va- cantie. 1 5. Geen verplichte staatsverzekering. 6. Op de begroting zal 600 millioen markmeer uitgetrokken worden voor de particuliere huisvesting ten koste van de staatswoningbouw. 7. Dertig millioen mark meer voor ver betering van de accomodatie in werk plaatsen van staatsondernemingen. 8. Veertig millioen mark extra voor de uitvoering van een nieuw cultureel program. 9. Vervaardiging van beter schoeisel en kleding. 10. Meer electrische stroom voor de bevolking ten koste van de zware in dustrie. B. EN W. VAN DEN BOSCH KREGEN ONGELIJK. Maandag heeft het ambtenarengerecht te Arnhem voor de heer WA. F. Leen- aerts, adjunct-directeur van het gewes telijk arbeidsbureau te Nijmegen, voor heen directeur van het Arbeidsbureau te Waalwijk, een gunstige beslissing geno men in diens zaak tegen het college van B. en W. van 's-Hertogenbosch. De heer L. was conform t besluit van de gemeenteraad van Den Bosch van 25 Januari 1952 benoemd tot directeur van de dienst van sociale zaken onder voor waarde, dat zijn geschiktheid voor deze functie nader zou worden onderzocht met het oog op de kwaal, waaraan de be noemde lijdende is, te weten diabetes. Deze ziekte was indertijd geen aan leiding voor de keuringscommissie hem ongeschikt te verklaren voor zijn huidige functie te Nijmegen. De heer 'L. werd voor zijn nieuwe functie gekeurd en her keurd en op grond van het resultaat an nuleerden B. en W. van Den Bosch de benoeming. Hiervan ging de heer L. in beroep bij het ambtenarengerecht. Dit gerecht besliste nu in zijn uit spraak, dat de maatregel van B. en W. wettelijke grondslag mist en dus nietig moet worden verklaard. Het was van oordeel dat de verwach ting moet worden aangenomen dat de heer L„ ook in de toekomst, althans in een niet te ver verwijderde toekomst, ge schikt zal blijven voor de betrekking van directeur van de dienst van sociale za ken te Den Bosch en dat de gevolgtrek king moet worden gemaakt dat aan de voorwaarden, gesteld bij het besluit van de raad van Den Bosch, gedateerd 25 Jan. 1952, is voldaan. De heer L. werd verdedigd door mr J. v. Bijlevelt, adjunct-directeur van de Alg. R.K. Ambtenarenvereniging. kon zelf uit de auto komen en een der brugwachters slaagde er in één der kin deren te redden, doch dit is later in het ziekenhuis overleden. Men slaagde er niet in de vrouw en de zes andere kinderen uit de wagen te halen, zodat deze jammerlijk verdronken. De kinderen waren resp. 13, 11, 10, 9, 8, 6 en 4 jaar oud. NATIONAAL RAMPENFONDS t 116* MILLIOEN. In de loop van de vorige week is een bedrag van 700.000 overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds, waardoor het totale bedrag, waarover het fonds kan beschikken, is gestegen tot 116,8 millioen. VERDRONKEN. Zondagmorgen is een tot personen auto omgebouwde jeep te Woerden in de Kromwijkerwetering gereden. Drie inzittenden, de 79-jarige mevr. De Jong- v. Schieveen, haar 50-jarige zoon en haar 76-jarige zwager P. H. Hofman kwamen hierbij om het leven. Zij waren afkomstig uit Gouderak en op weg naar een familiefeest. De bestuurder, de 52- jarige C. J. uit Bergambacht, heeft zich uit de wagen kunnen bevrijden. CHICAGO BELEEFDE WARMTE-RECORD. Chicago beleefde Zaterdag de warm ste dag uit zijn geschiedenis, toen de thermometer 104 gr. Fahrenheit (onge veer 40 gr. Celsius) aanwees. Te New York steeg het kwik tot 96 graden. Ook uit andere steden in de Oostelijke en Zuidelijke staten der V.S. werden zeer hoge temperaturen gemeld. Te Mineral Welis (Texas) werd zelfs een tempera tuur van 105 graden Fahrenheit gemeten. BENDE LIET TREIN ONTSPOREN. Elf doden op Java. Elf doden en 38 gewonden waren de slachtoffers, toen Zondagmiddag de sneltrein van Jogjakarta naar Bandung ontspoorde. Een bende had tussen Leles en Lebakjero een rail weggebroken en opende het vuur, nog voor de trein, waarvan de locomotief en een bagage wagen kantelden, ontspoorde. BLOEDBAD IN GEVANGENIS TE BAGDAD. Bij ongeregeldheden in de gevangenis van Bagdad zijn 7 communistische ge vangenen gedood en 73 bewakers, po litiemannen en gevangenen gewond. De gevangenen waren ontevreden omdat zij naar een andere gevangenis buiten de stad zouden worden overgebracht. Zij verzetten zich en vochten met de bewa kers. De politie werd te hulp geroepen, maar desondanks gaven de gevangenen hun strijd niet op, met het vermelde noodlottige gevolg. CHRISTIE BEKENT ZEVEN MOORDEN. Op de tweede zittingsdag van de be handeling van de zaak-Christie te Lon den, heeft Christie bekend zijn vrouw en zes andere vrouwen te hebben vermoord. Hij zeide zich niet te kunnen herinneren of hij nog meer moorden had gepleegd. Zijn verdediger, Curtis-Bennett, had eerder Christie beschreven als „volsla gen krankzinnig wanneer hij doodt, of schoon hij nu normaal is". Er lag een nerveuze glimlach op Chris tie's gezicht toen hij beschreef hoe hij de beide vrouwen, wier geraamten in zijn tuin zijn gevonden, had omgebracht en begraven. De moorden werden gepleegd in 1943 en 1944. dat een bedrag van 15.— werd afge trokken voor het eigen gebruik van de fiets. Het had royaler gestaan, meende hij, als men ze deze 15.had laten houden. Voorts had hij verwacht dat ook voor het personeel van het gasbedrijf een nieu we regeling zou worden getroffen. Ten aanzien van deze laatste opmer king verklaarde de voorzitter dat er over leg gaande was met de directeur van de gasfabriek; hier was een regeling echter lang niet zo hard nodig als voor de bo den. Het personeel van het gasbedrijf kon, als het grote afstanden betrof, ge bruik maken van een kleine bestelwagen, terwijh voor het incasseren de fiets bijna niet gebruikt werd. De heer Elshout had aanmerkingen op de afschrijving die hij niet juist vond. Na 3 jaren intensief gebruik zou de fiets geen 30.meer waard zijn; de ge meentebode moest blij zijn als hij er dan f 15.voor kreeg. De voorzitter antwoordde met op te merken dat het een algemene regeling was, die bij alle overheidslichamen werd toegepast. Hierna ging men met de voorgestelde vergoeding accoord. VROUW EN ZEVEN KINDEREN VERDRONKEN. De 33-jarige Maurice Cooryn uit Gent heeft Zondag zijn vrouw en zeven kin deren zien verdrinken. Hij keerde Zon dagavond per auto terug van zee met zijn 28-jarige vrouw en hun zeven kin deren. Bij Mariakerke maakte de wagen plotseling een grote bocht en kwam in het kanaal Gent-Brugge terecht. Cooryn Er waren in de raadsvergadering die Dinsdagavond in de gemieente Loon op Zand werd gehouden, speciaal twee punten die de bijzondere aandacht had den van de leden, met dien verstande echter, dat de meningen hierover nog al zeer uiteen liepen. Daar was op de eerste plaats het verzoek van de Middenstand de verplich te halve-dagsluiting weer ongedaan te maken, welk verzoek met 9 tegen 5 stemmen werd ingewilligd. En vervolgens was er het verzoek van de stichting „Rosagaerde garant te blijven voor een te sluiten geldlening, welk verzoek met 9 tegen 5 stem men werd afgewezen, NA y2 JAAR VAN KRACHT TE ZIJN GEWEEST WEER INGETROKKEN. Deze vergadering, die voorgezeten werd door burgemeester Mr v. d. Heij den, kon door de heer Mallens niet wor den bijgewoond, wegens ziekte. Nadat de notulen, met een kleine wij ziging op verlangen van de heer Groot- swagers, waren vastgesteld en de inge komen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, werd het aantal opcenten op de personele belasting vastgesteld op 150. Een voorstel tot verkoop van een per ceel bouwgrond aan de Parkstraat aan A. Valk, deed de heer Grootswagers vra gen wie er besliste of en hoe daar ge bouwd ging worden. Want de woning die voor de heer Vink. daar gebouwd was, vond hij; in één woord verschrikke lijk. De voorzitter kon dit bezwaar volko men onderschrijven. B. en W. hadden de betreffende instantie die het gemeente bestuur daarover had geadviseerd, dan ook ernstig onderhouden. Kwam er geen verandering, dan zou het welstandstoe zicht in andere handen worden gegeven. WINKELSLUITINGEN. Dan kwam aan de orde een voorstel van B. en W. de winkelsluitingsverorde ning in dier voege te wijzigen, dat van Mei t/m September de winkels op Zon dag geopend zouden zijn van 12.00 17.00 uur en op werkdagen tot 19.00 uur; van October tot April zouden de winkels Zondags van 11.0013.00 uur geopend mogen zijn; deze wijzigingen moesten worden aangebracht op last van het ministerie, daar anders de vérorde ning de vereiste goedkeuring niet kon krijgen. De heer v. Kuik had wel bezwaren, speciaal tegen de sluiting in de winter maanden om 6 uur; de mensen waren dan nog niet thuis van hun werk. De voorzitter antwoordde dat deze verordening juist in twee delen was ge splitst, omdat de zomerverordening ge richt was op het tourisme en de winter- verordening op de mensen die achteraf woonden. Het had veel voeten in de aar de gehad voordat het ministerie tot deze concessies bereid was, en het scheelde niet veel of de verordening had de goed keuring, niet gekregen. Bovendien was er de Zaterdagmiddag nog, stelde hij de heer v. Kuik gerust, en men kon in elk geval een koopavond instellen. De heer Remmeren wilde de tijden enigszins gewijzigd zien, maar de voorz. vroeg verstandig te zijn en de wijzigin gen aan te nemen; het was al moeilijk genoeg geweest dit te bereiken. Mocht blijken dat deze regeling niet voldeed, dan kon men de verordening eventueel volgend jaar nog wijzigen. Hier nam de raad genoegen mee en de wijzigingen werden aangenomen. Niet zo gemakkelijk ging het met het volgende punt, dat een verzoek betrof van de R.K. Middenstandsvereniging om •aSMfett. de verplichte Dinsdagmiddag-sluiting on gedaan te maken. B. en W. onthielden zich van advies omdat zij bij de instelling van de halve dagsluiting duidelijk hun mening te ken nen hadden gegeven, waaraan de mening van de raad tegenovergesteld was. De heer Beerens voelde zich een klein beetje onaangenaam getroffen nu men na een half jaar weer op deze kwestie terug moest komen. Als de verordening tijd had gehad om voldoende in te burgeren, dan zou het met de bezwaren wel mee gevallen zijn. Voordat deze verordening van kracht was, gold de Woensdagmid dag als halve dag, en dat ging goed. Thans had men zich aangepast aan de naburige gemeenten, met name Dongen en Waalwijk. Hij twijfelde er niet aan of deze sluiting op Dinsdagmiddag zou werkelijk in het belang van de winkelier blijken te zijn. Bovendien had het per soneel recht op een vrije middag. De winkels met personeel zouden dan in een onjuiste verhouding komen staan tegen over de winkels zonder personeel. Bovendien drong de heer Beerens er op aan de verplichte sluiting werkelijk door te voeren. Tenslotte merkte hij nog op, dat het motief dat de Middenstanders aanvoer den, namelijk dat juist Dinsdagsmiddags zoveel mensen naar Tilburg hun inkopen gingen doen, een beetje fantasie was. In deze geest sprak ook de heer Els- hout, die tot de bevinding was gekomen dat 80% van de reizigers Dinsdagsmid dags middenstanders waren en hun per soneel. Ook hij voelde er niet veel voor op het verzoek in te gaan. In tegenstelling tot de heer de Cock, die bij het destijds genomen besluit al naar voren had gebracht dat de Midden stand het liefst vrij bleef in deze kwes tie. In deze mening was hij nu gestijfd door dit verzoek. Men moest de specia le middenstandsbelangen niet afwijzen. Het personeel was bovendien toch wet telijk beschermd, zodat dit niet als mo tief voor een verplichte sluiting kon gel den. De heer v. Nooy echter sloot zich weer aan bij de heer Beerens; als hij de me ningen van de Loonse winkeliers eens naging, dan was de middenstand voor, een behoorlijk gedeelte gesteld op de Dinsdagmiddagsluiting. De heer de Cock stelde tenslotte voor het verzoek van de Middenstand in te willigen, hierbij gesteund door de heren v. Nooy, Grootswagers, Beerens, Sins en Elshout, zodat met 9 stemmen voor het voorstel van de heer de Cock werd aan genomen. Op verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool te Berndijk om tegemoet koming ex artikel 72 in de aanschaffing van schoolmeubelen tot een bedrag van 2.042.90, werd, na enkele vragen van de heer v. Kuik, ingewilligd'. Hierna stelden B. en W. de rijwiel toelage voor de gemeenteboden te ver hogen, zoals dat uit het prae-advies, dat wij in een vroeger nummer publiceerden, bleek. De heer Beerens verklaarde zich een beetje geërgerd te hebben aan het feit, WEDEROM MASSALE DOORLICHTING. Toen de voorzitter het voorstel ter ta fel bracht de bevolking der gemeente wederom en masse door te lichten op tuberculose-verschijnselen, kon de raad niet anders dan zijn volle instemming hiermee betuigen. Op een vraag van de heer de Cock antwoordde de voorzitter, dat de kosten voor de mensen zelf zouden bedragen De heer Grootswagers vroeg of ook thans weer, evenals vorige keer, contact opgenomen zou worden met het bedrijfs leven, welke vraag de voorzitter beves tigend beantwoordde. De heer Beerens vroeg of het niet wenselijk zou zijn de propaganda doel- matige_r te voeren en bijvoorbeeld ook de Vereniging tot Bestrijding van 1 ubercu- lose in te schakelen. Men zou bezien, aldus de voorzitter, in hoeverre dit mogelijk was. Het voorstel tot aankoop van 't pand Crispijnstraat 18, deed de heren v, Kuik, Elshout en Grootswagers opmerken dat het pand momenteel leeg stond. De voor zitter zei echter dat het weer spoedig bewoond zou zijn; het werd zeker niet afgebroken. WAAROM AMSTERDAMSE BANK EN NIET BOERENLEENBANK. Toen het voorstel ter sprake werd ge bracht tot het garanderen van rente en aflossing van een door de stichting „Ro sagaerde" te sluiten geldlening en reke ning-courant-overeenkomst, verklaarde de 1 voorzitter dat het gebouw eindelijk in zodanige staat was, dat het vermoedelijk binnenkort volledig in gebruik genomen kon worden. De stichting had een bedrag nodig van 105.000.ter financiering van de inrichtingskosten en voor de lo pende uitgaven 20.000. De heer de Rooy verklaarde erg ver baasd te zijn dat de lening zou worden aangegaan met de Amsterdamsche Bank, terwijl alles voorbereid'was door de Boe renleenbank, waarmee reeds een afspraak was gemaakt. Zonder dat de Boerenleen bank iets te horen kreeg, was men nu in contact getreden met de Amsterdamsche Bank; hij vond dat erg kleinerend. De voorzitter betoogde in antwoord hierop, dat het niet op de weg lag van gemeenteraad of B. en W. hierover te beslissen. De stichting moest uitmaken met welke instelling ze een lening sloot, de gemeente hoefde niets anders dan te verklaren garant te blijven. De heer Grootswagers zei, dat, toen indertijd de raad besloot garant te blij ven voor een geldlening die door Rosa gaerde werd gesloten, hij gevraagd had naar de huur van de huisjes; toen was meegedeeld dat deze waarschijnlijk 8. zouden bedragen. Wat hij toen vreesde, namelijk dat het een herberg zou wor den waar voor de minder gesitueerden geen pjaats zou zijn, scheen bewaarheid te worden; hij had namelijk gehoord dat de huur 14.zou bedragen. De raad was indertijd wel een beetje verkeerd in gelicht. Hij vond ook de houding van het be stuur van de Stichting tegenover de Boe renleenbank volkomen onjuist. Hij stelde voor om, als beide banken dezelfde voor waarden stelden, het punt aan te houden tot de volgende vergadering. De heer v. Kuyk was het roerend met de vorige sprekers eens; bovendien had hij bij het rapport van het Verificatiebu reau een schrijven gezien waarin stond dat de aanbieding van de Boerenleen bank voordeliger was. Ook de heer Beerens had met verba zing dit voorstel gelezen, dat de raad nu weer voor een aanzienlijk bedraq garant moest blijven. Maar, zei hij, de raad heeft eenmaal a gezegd, en zal nu ook, zij het noodgedwongen, b moeten zeg gen. Indertijd was een lening aangegaan van 750.000.voor de bouwkosten en thans was hiervoor weer een aanmerke lijk bedrag bestemd. Hij maakt zich ook bezorgd over de huurprijzen die bepaald zouden worden op basis van deze ge weldige kosten. Ook hij vond het jam mer dat de raad destijds niet volledig was ingelicht.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1